Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΚΤΕΡΟΣ..


Recommended Posts

γεια σας!

Φίλη μου γέννησε την Κυριακή το απόγευμα. Σημερα το βράδυ το μωράκι της παρουσίασε ίκτερο με τιμή 13 η οποία -της είπαν- είναι πολύ υψηλή γι'αυτό το 24ωρο και φυσικά,το πρώτο που της πρότειναν είναι να δώσει ξένο γάλα και να πάρει θήλαστρο 'για να δούνε πόσο γάλα έχει' :mad::mad::mad: και μάλιστα της πρότειναν να αγοράσει :evil: χειροκίνητο :evil::evil: για να το έχει και μετά στο σπίτι.

Της είπα, καταρχήν, αν το μωρό χρειάζεται να μείνει στη λάμπα να ζητήσει νοσοκομειακό θήλαστρο -το οποίο παρέχεται κανονικά από το μαιευτήριο και ότι το μωρό σίγουρα μπορεί να πίνει το δικό της γάλα, έστω αντλημένο, έστω και αν χρειαστεί συμπλήρωμα.

Επιπλέον, της είπα ότι για τον πρώτο καιρό, μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, καλό είναι να μην πολυμπλέκει με θήλαστρα γιατί μόνο ζημιά θα κάνει.

Το μωράκι γεννήθηκε

~στις 37 εβδ.

ΦΤ με επισκληρίδιο

βάρος γέννησης 3 κιλά

αγοράκι

θηλάζει αποκλειστικά αυτά τα 2 24ωρα και μοιάζει να πιάνει σωστά το στήθος. Το γάλα της όπως είναι φυσικό δεν έχει κατέβει ακόμα.

 

Βοήθεια?

Συμβουλές?

 

Ελίζα να σας ζήσει το μωράκι!

Μέσα στην κλινική δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα (εξαρτάται από το πού έχει γεννήσει και αν έχει δικό της παιδίατρο που αναλαμβάνει να παρακολουθήσει το μωρό).

 

Να κάνει αυτό που της είπες με το νοσοκομειακό θήλαστρο, δηλαδή να το ζητήσει και να κάνει συχνές αντλήσεις, ανά δίωρο την ημέρα για να της βγαίνουν οι 8 αντλήσεις το 24ωρο (σίγουρα κάποιες δεν θα μπορεί να κάνει...).

 

Αν θέλεις κάτι επείγον μπορείς να μου στείλεις και πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαΐα, ευχαριστώ για την απάντηση

Έχει γεννήσει στο ΜΗΤΕΡΑ, είναι σε δίκλινο δωμάτιο, και μέχρι εχθές το βράδυ είχε το μωρό τις περισσότερες ώρες μαζί της και πράγματι της το έφερναν όταν έκλαιγε.

Μπορεί να ζητήσει να θηλάζει κάποιες φορές την ημέρα? ή με αυτήν την τιμή ίκτερου πρέπει το μωρό να είναι συνέχεια στη λάμπα?

Παιδίατρο δικό της δεν νομίζω ότι έχει, έχει όμως μαία, που θα μπορούσε ίσως να την βοηθήσει να βγάλει άκρη με τις συνεννοήσεις

Να επιμείνει πάντως να του δίνουν ΚΑΙ το δικό της γάλα, έτσι?

Πόσο περίπου γάλα πίνει ένα νεογέννητο την ημέρα?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω και τις υπόλοιπες εξελίξεις

Τελικά της φέρνουν το μωρό για να θηλάσει -στις προκαθορισμένες όμως ώρες.

Το πρωί που μιλήσαμε, της τον είχαν πάει στις 5 και στις 8, όπου θήλασε αλλά όχι πάρα πολύ λόγω υπνηλίας.

Της έδωσα ήδη οδηγίες για τη χρήση του θήλαστρου και σκοπεύω να την επισκεφθώ το απόγευμα ώστε να τα πούμε και από κοντά, ώστε αν μπορώ να τη βοηθήσω λίγο περισσότερο.

Αν υπάρχει κάποια άλλη οδηγία ή συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Κανονικά θα φεύγανε αύριο από το μαιευτήριο. Με τι τιμές ίκτερου είναι ασφαλής η έξοδός τους? Τι πρέπει να προσέξει σε αυτά που τους λένε?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς βγήκαμε την τέταρτη μέρα με 13,8 και μου είπαν να πάω για μέτρηση την επόμενη. Παρότι δεν είχα θηλάσει αποκλειστικά στην κλινική για διάφορους λόγους οι περισσότεροι γνωστοί, στο σπίτι ήμουν αποφασισμένη και παρόλο που το μωρό αποκοιμιόταν στο στήθος σχεδόν αμέσως, το κρατούσα εκεί με τις ώρες για να τα καταφέρω. Η παιδίατρος μου είπε να το βάζω και στο φως συχνά (το ίδιο εξάλλου είναι και η φωτοθεραπεία) και να συνεχίσω το θηλασμό. Την άλλη μέρα η μέτρηση ήταν 14, η μαίες μου έλεγαν βλακείες ότι δεν φτάνει το γάλα μου και να του δίνω και τσάι κλπ. και δεν ξαναπήγα(να τρυπάνε και συνέχεια το ποδαράκι του το καημένο) συνέχισα με τον ίδιο τρόπο, αποκλειστικό θηλασμό και στο φως κάποιες ώρες και τα καταφέραμε. Θυμάμαι βέβαια ότι άργησε πολύ να φύγει η κιτρινίλα -πάνω από βδομάδα- και φυσικά με είχε πιάσει μεγάλο άγχος. Το θήλαστρο εμένα δεν με βοήθησε αλλά είχα απλό και όχι επαγγελματικό οπότε σίγουρα εχει διαφορά.

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς, ο ίκτερος έπεσε πάρα πολύ γρήγορα, το μωρό την επόμενη μέρα άρχισε πάλι να θηλάζει οπότε δεν μπήκαν καν στη διαδικασία με το θήλαστρο.

Έφαγε βέβαια και κάμποσο ξένο αυτή τη μια μέρα αλλά τι να γίνει...

Έφυγαν από την κλινική κανονικά.

Τώρα είναι στο σπίτι και μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έμπειρες μαμάδες χρειάζομαι την συμβουλή σας!

Το μωρό γεννήθηκε πριν 16 μέρες με φ.τ. 3300. Ήδη έχει πάρει 500γρ. Το θηλάζω αποκλειστικά. Απο την τρίτη μέρα γέννησης έχει σταθέρά ίκτερο γύρω στο 11. Χτές που το κάναμε την μέτρηση είχε το ίδιο. Ο παιδίατρος που το είδε μου είπε να δώσω για τρεις μέρες συμπλήρωμα για να πέσει ο ίκτερος, επειδή όμως δεν με έπεισε το πήγα και σε άλλο παιδίατρο που μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου και πως μπορεί να κάνει και 40 μέρες ο ίκτερος να φύγει και οτι πλέον δεν κινδυνεύει να ανέβει κι άλλο αλλά θα πέφτει σταδιακά. Τι να κάνω? Δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα και φοβάμαι, βοηθήστε με δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα αλλά δεν θέλω να του κάνω και κακό!

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωρακι σου.παντα γερο κ δυνατο!

νομιζω οτι ο ικτερος θα ''πεσει'' με το ν μητρικο θηλασμο κ οχι με το ξενο.οταν γεννησα αυτο μου ειχε πει η μαια οπως κ να το βλεπει το φως.μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε.πιστευω θα σου πουνε κ αλλες κοπελες την γνωμη τους!

καλο πασχα κ συνεχιζε να θηλαζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι το πλασματάκι σου :)

 

Θα σου απαντήσουν και άλλες μαμάδες - η Αγλαία θα σου δώσει και επιπλέον τεκμηριωμένη πληροφόρηση.

 

Γνωρίζω πάντως θετικά το εξής: το συμπλήρωμα δεν αποτελεί λύση. Αν το μωρό έχει υπνηλία, (συνηθισμένο φαινόμενο στα μωράκια που παρουσιάζουν ίκτερο) θα προσπαθείς να το θηλάζεις πιο συχνά και με κάθε ευκαιρία. Ξύπνα το κάθε 3 ώρες και αύξανε τη διάρκεια των γευμάτων - σταδιακά ο ίκτερος θα υποχωρήσει.

 

Η τιμή 11 δεν είναι ικανή για να σε προβληματίσει.

 

Θα είμαστε σε επαφή για ο,τι χρειαστείς.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό είναι μια χαρά! Ζωηρό, και φαγανό, θηλάζει με τις ώρες αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου.

Μακάρι να είναι έτσι κορίτσια...δεν θέλω να δώσω στο μωρό κάτι άλλο απο το γάλα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θηλασμός δεν χρειάζεται να διακοπεί προσωρινά λόγο αυξημένου ίκτερου ούτε να δωθεί ξένο γάλα. Συνέχισε να θηλάζεις συχνά όπως κάνεις. Η τιμή του ίκτερου που έχει είναι μικρή για την ηλικία του. Αρχίζουμε κι ανησυχούμε όταν περάσει το 20. Ο δικός σας ίκτερος μόνο θα πέφτει από εδώ και πέρα. Απλά θα πέφτει με το δικό του ρυθμό. Εσύ να προσέχεις μήπως το μωρό εμφνίσει υπνηλία και αρχίσει να χάνει γεύματα (αν και δεν το νομίζω). Να κοιτάς τις βρεγμένες/λερωμένες πάνες και να βάζεις το μωρό σε φωτεινό δωμάτιο τη διάρκεια της ημέρας. Είναι φυσιολογικό τα μωρά να έχουν ίκτερο για αρκετό καιρό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο φυσιολογικός ίκτερος σε τέτοιες τιμές δεν χρειάζεται να πέσει. Δυστυχώς οι γιατροί δεν γνωρίζουν το φυσιολογικό...

 

Είναι ασφαλές να συνεχίσεις το θηλασμό. Ο δεύτερος παιδίατρος είναι πιο ενημερωμένος στο συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25105&highlight=%E9%EA%F4%E5%F1%EF%F2&page=4΄

 

Κοίτα εδώ την απάντησή μου και την εμπειρία μου για το συγκεκριμένο ζήτημα...............

 

Θα το ξαναπώ... για ίκτερο (και ειδικά σε αυτό το βαθμό) μην δώσεις ξένο γάλα......

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου δεν παρουσίασε ίκτερο, ωστόσο η μαία που με παρακολουθούσε με είχε ενημερώσει πως σε μια τέτοια περίπτωση, ο ίκτερος δεν θα έπεφτε δίνοντας στο μωρό ξένο γάλα..

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μου δεν παρουσίασε ίκτερο, ωστόσο η μαία που με παρακολουθούσε με είχε ενημερώσει πως σε μια τέτοια περίπτωση, ο ίκτερος δεν θα έπεφτε δίνοντας στο μωρό ξένο γάλα..

 

Ο ίκτερος, αν δεν είναι παθολογικός, πέφτει πιο γρήγορα όταν το μωρό σιτίζεται με ξένο γάλα. Αυτό που σου είπε η μαία δεν ισχύει. Ισχύει το ότι

σε υγιή τελειόμηνα μωρά που οι τιμές της χολερυθρίνης είναι κάτω από 12, δεν απαιτείται καμία παρέμβαση. Σε μερικές περιπτώσεις δεν απαιτείται παρέμβαση και σε μεγαλύτερες τιμές ίκτερου (αν το μωρό τρέφεται καλά, έχει ικανοποιητικές κενώσεις και οι τιμές της χολερυθρίνης παρουσίαζουν πτώση)/

 

Σε σπάνιες περιπτώσεις που ο ίκτερος είναι υψηλός και συντρέχουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες μπορεί να είναι καλύτερα να σιτιστεί το μωρό με ξένο γάλα για να πέσει πιο γρήγορα ο ίκτερος.

 

Οι γενικεύσεις δεν ισχύουν στα θέματα υγείας, κάθε περίπτωση είναι μοναδική και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εχει πολυ ήλιο καλο ειναι να βάζεις το μωράκι δίπλα στο παράθυρο με την πανούλα του μονο για να το βλέπει ο ήλιος. Οχι πολυ ώρα φυσικά μιας και ο ήλιος δεν ειναι πλέον ασφαλής.

Το εχω διαβάσει αλλα δεν μου έτυχε για να μην παρεξηγηθώ οτι μιλάω ως ειδημων.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχε κανει μονο 11 ικτερο η δικια μου. Εμεις ειχαμε 20!!!

Βεβαια λογω ασυμβατοτητας του αιματος μας.

Ημουν απολυτη για το θηλασμο, αλλα να μην το παιζω και δυνατη, απλα βοηθησε το οτι ειχα τις απαραιτητες γνωσεις. Με μονο το δικο μου γαλα και τις λαμπες (γιατι μιλαμε για 20!!), ο ικτερος επεσε και ολα πηγαν καλα.

Φυσικα και να το βαζεις κοντα στον ηλιο, ειναι πολυ καλο.

Το 11 ειναι αστειο, μην αναησυχεις και θα πεφτει συνεχεια.

Ο ικτερος θελει υγρα και ηλιο. Το μητρικο γαλα ειναι πολυ πιο υγρο και βοηθαει πολυ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχε κανει μονο 11 ικτερο η δικια μου. Εμεις ειχαμε 20!!!

Βεβαια λογω ασυμβατοτητας του αιματος μας.

Ημουν απολυτη για το θηλασμο, αλλα να μην το παιζω και δυνατη, απλα βοηθησε το οτι ειχα τις απαραιτητες γνωσεις. Με μονο το δικο μου γαλα και τις λαμπες (γιατι μιλαμε για 20!!), ο ικτερος επεσε και ολα πηγαν καλα.

Φυσικα και να το βαζεις κοντα στον ηλιο, ειναι πολυ καλο.

Το 11 ειναι αστειο, μην αναησυχεις και θα πεφτει συνεχεια.

Ο ικτερος θελει υγρα και ηλιο. Το μητρικο γαλα ειναι πολυ πιο υγρο και βοηθαει πολυ.

 

Σου εύχομαι ολόψυχα το νέο μωράκι σου να μην έχει καθόλου ίκτερο και να μην ταλαιπωρηθείς καθόλου! Τα έχω ζήσει και ξέρω... Οπως τα λες είναι θέλει ενημέρωση και κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

την τέταρτη μέρα που γεννήθηκε έκανε ίκτερο 16,7 ,γέννησα στο αττικό και τον είχα δίπλα μου σε δυο λάμπες και τον θήλαζα αποκλείσθηκα και σχεδόν συνεχόμενα γιατί διψούσε πολύ κάτω από τις λάμπες .μέσα σε 24 ώρες έπεσε στο 11 και φύγαμε από το νοσοκομείο .όλοι λέγανε ότι το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για τον ίκτερο και έκανα πολύ μεγάλη προσπάθεια να τον θηλάζω συνεχεία και να έχουμε πάνω μας τις λάμπες .πολύ ζεστή !!!!!

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

demi7 σ' ευχαριστω για την ευχη !:D

Πραγματικα ευχομαι αυτη τη φορα το παιδακι να παρει το αιμα μου και να μην ταλαιπωρηθει κι αυτο ετσι.

Η Αφροδιτη ηταν τυχερη γιατι ηταν σε δημοσιο νοσοκομειο που ευνοουν το θηλασμο και δε λενε βλακειες στις γυναικες.

Εγω τυχαινει να εχω τις απαραιτητες επιστημονικες γνωσεις και μπορεσα ετσι να αντισταθω στη βλακεια του παιδιατρου και να κανω το σωστο. Οταν τον ενημερωσε ο γυναικολογος μου, για το που πηγε και ειπε τις βλακειες του, δεν τολμουσε ουτε στο δωματιο να μπει ναμε ενημερωσει. Βλεπεις ηταν καθαρα δικο του λαθος που φτασαμε στο 20 και προσπαθησε να με πεισει οτι εφταιγα εγω που εβγαζα 2 μπουκαλια γαλα ανα τριωρο !!

Ειναι ομως γεγονος οτι δυσκολα μπορεις να επιμεινεις στην αποψη σου οταν οι γιατροι σου λενε το αντιθετο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και ασυμβατοτητα ρεζους και ασυμβατοτητα ομαδας, το οποιο ειναι χειροτερο απο το ρεζους και κανει υψηλοτατο ικτερο απο την πρωτη κιολας μερα ζωης.

Αυτο ειναι που πρεπει να προσεχθει, γιατι τα μαιευτηρια μετρανε τον ικτερο το 3ο 24ωρο, που σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ αργα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν εχουμε ασυμβατοτητα ρεζους αλλα φτασαμε 23,7! ακουσα διαφορες βλακειες και εγω....μεχρι που οταν πρωτοανεβασε ικτερο 15 καποια παιδιατρος ελεγε σε ολους τους συγγενεις μου οτι εγω φταιω που δεν πεφτει που ειμαι ξεροκεφαλη και βαζω σε κυνδινο την ζωη του παιδιου μου με το να μην δεν δεχομαι να δωσω ξενο και θελω να θηλασω αποκλειστικα! οταν εμαθε οτι εργαζομαι στο χωρο της υγειας και γνωριζω καποια πραγματα ηταν πιο επιφυλακτικη σε οτι ελεγε!

εμεις μειναμε στην μοναδα συνολικα 4 ημερες κατω απο 3 λαμπες.... ειχαμε υπογραψει τα χαρτια για αφαιξομεταγγιση(το γλιτωσαμε ευτυχως) ηταν αυτη που μου μας ειπε οτι δεν επρεπε να κανουμε παιδι εγω με τον αντρα μου(εχουμε και οι δυο ελειψη G-6-PD, ο αντραμου ολικη και εγω μερικη) και να δηλωσουμε την μικρη στο ληξιαρχειο γιατι η αφαιξομεταγγιση εχει ρισκο και μπορει να.....!

σιγουρα η μικρη μου πηρε ξενο γαλα στην μοναδα(κατι που ποτε δεν παραδεχτηκαν ποτε) αλλα απο οταν βγηκε απο εκει δεν εχει παρει ποτε αλλωτε! θηλαζει ενα χρονο και κατι... αξιζε που το παλεψαμε!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...