Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΚΤΕΡΟΣ..


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μου δώσατε μερικές καλές ιδέες. Πλέον ξυπνάω τη μικρή κάθε τρίωρο, την κάνω ένα μπανάκι και της δίνω γάλα. Ο ίκτερος έχει τσιμπήσει 4 δέκατα και την παρακολουθούμε κάθε μέρα. Η αλήθεια είναι ότι όταν τη βάζω να θηλάσει δεν είναι πολύ φανατική και πρέπει να τη τσιγκλάω για να πιεί λίγο και να την ξαναπάρει ο ύπνος στο στήθος.

Ελπίζω η κατάσταση να βελτιωθεί. Δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω με εισαγωγή, ούτε να μπώ στη διαδικασία του θήλαστρου και να της μάθω το μπιμπερό πριν καλά καλά μάθει να πιάνει τη θηλή.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οπως σας ειπα γεννησε η αδελφη μου,θηλαζει απο την πρωτη ωρα και σημερα που της κατεβηκε το γαλα,το μωρο λογω ικτερου δεν ξυπναει,ή αν ξυπνησει θηλαζει 5-10 λεπτα και κοιμαται....το στηθος της δυσφορει,ειναι και βραδυ θηλαστρο δεν μπορει να εχει τωρα.Πως στο καλο το ξυπναμε το μωρο που εχει ικτερο;;πως το ταιζουμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και η μικρή μου έχει ίκτερο και είναι λίγο τεμπέλα στο φαϊ. Μόλις δω ότι είναι η ώρα της να φάει και δεν έχει όρεξη να φάει την κάνω ένα μπανάκι ή της βουτάω τα ποδαράκια στο νερό. Το έχετε δοκιμάσει?

Καλή επιτυχία και να σας ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

να σας ζσει!!!

για να ξυπνησει μπορει να του αλλαξει την πανα,να το κανει μπανιο....

πρεπει να το ξυπναει συνεχως γιατι χρειαζεται υγρα για να πεσει η τιμη της χολερυθρινης...

τα νεογεννητα πρεπει να κανουν 8-12 γευματα!

επισης,να το εχει κοντα σε παραθυρο.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αθηνουλα καταρχινω δωσε περισσοτερες πληροφοριες ωστε να βοηθησει καλυτερα και η Αγλαϊα.

πχ εγω ξερω οτι το μωρο γεννηθηκε την Πεμπτη με καισαρικη και βαρος 2600.σωστα;

Οταν λες ικτερο,τι τιμη;

Η λυση ειναι οι συχνοι θηλασμοι αλλα επειδη το μωρο μπορει να ειναι νωθρο,να πιανει λιγο και να αποκοιμιετε,κτλ πιστευω οτι καλο ειναι να εχετε κατα νου τα εξης.

1)ελεγχουμε πανες (6-:cool: και γευματα 8-12.Που σημαινει πως ξυπναμε το μωρο την ημερα καθε 2 ωρες και τη νυχτα καθε 3 ωστε να παιρνει οσο το δυνατον περισσοτερα υγρα,να κανει αρκετες κενωσεις.

2)αν το στηθος της μαμας ειναι προισμενο(που υπαρχει η πιθανοτητα να μην μπορει ενα νυσταγμενο μωρο να πιασει ικανοποιητικα και να αρχισουν οι πληγες και ο μη ικανοποιητικος θηλασμος)τοτε πριν το θηλασμο μασαζακι με ζεστο νερο και να βγαλει λιγο γαλα με το χερι ωστε να μαλακωσει λιγακι και αν μπορει να πιασει το μωρο τη θηλαια αλω.

3)Ακομη και αν παρει λιγο συμπληρωμα(λογω του οτι ειναι μικρουλι και μπορει αν σας πιεσουν να δωσετε για αν μη χασει βραρος,κτλ) δεν ηρθε και η συντελεια του κσομου.Σημασια εχει να μην νιωθει ασχημα η μαμα και να βοηθηθει το μωρο.

4)το θηλαστρο δεν θα σας βοηθουσε ιδιατρεα και αν το ειχατε σχθες το βραδυ διοτι πιθανοτητα δεν θα μπορουσε αν αντλησει ποσοτητα γαλατος επειδη στο δευτερο 24ωρο πιθανον εχει ακομη πρωτογαλα και αν δεν εβγαινε η μαμα θα αγχωνοταν περισσοτερο.

 

Καλη συνεχεια και αν σου ζησει το ανηψακι!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνουλα καταρχινω δωσε περισσοτερες πληροφοριες ωστε να βοηθησει καλυτερα και η Αγλαϊα.

πχ εγω ξερω οτι το μωρο γεννηθηκε την Πεμπτη με καισαρικη και βαρος 2600.σωστα;

Οταν λες ικτερο,τι τιμη;

Η λυση ειναι οι συχνοι θηλασμοι αλλα επειδη το μωρο μπορει να ειναι νωθρο,να πιανει λιγο και να αποκοιμιετε,κτλ πιστευω οτι καλο ειναι να εχετε κατα νου τα εξης.

1)ελεγχουμε πανες (6-:cool: και γευματα 8-12.Που σημαινει πως ξυπναμε το μωρο την ημερα καθε 2 ωρες και τη νυχτα καθε 3 ωστε να παιρνει οσο το δυνατον περισσοτερα υγρα,να κανει αρκετες κενωσεις.

2)αν το στηθος της μαμας ειναι προισμενο(που υπαρχει η πιθανοτητα να μην μπορει ενα νυσταγμενο μωρο να πιασει ικανοποιητικα και να αρχισουν οι πληγες και ο μη ικανοποιητικος θηλασμος)τοτε πριν το θηλασμο μασαζακι με ζεστο νερο και να βγαλει λιγο γαλα με το χερι ωστε να μαλακωσει λιγακι και αν μπορει να πιασει το μωρο τη θηλαια αλω.

3)Ακομη και αν παρει λιγο συμπληρωμα(λογω του οτι ειναι μικρουλι και μπορει αν σας πιεσουν να δωσετε για αν μη χασει βραρος,κτλ) δεν ηρθε και η συντελεια του κσομου.Σημασια εχει να μην νιωθει ασχημα η μαμα και να βοηθηθει το μωρο.

4)το θηλαστρο δεν θα σας βοηθουσε ιδιατρεα και αν το ειχατε σχθες το βραδυ διοτι πιθανοτητα δεν θα μπορουσε αν αντλησει ποσοτητα γαλατος επειδη στο δευτερο 24ωρο πιθανον εχει ακομη πρωτογαλα και αν δεν εβγαινε η μαμα θα αγχωνοταν περισσοτερο.

 

Καλη συνεχεια και αν σου ζησει το ανηψακι!

γεννηθηκε 2670 και με φυσιολογικο τοκετο.Την επομενη επεσε στα 2500 και προχθες 2470.Σημερα ηταν 2540.Συμπληρωμα δεν της εδωσε.Εχθες εφαγε τελικα αλλα θηλαζει 10 λεπτα μονο και κοιμαται.Το γαλα τηςεχει κατεβει απο εχθες και σημερα θα της φερουν της ameda για να ανακουφιζεται κι αυτη.Ικτερο ειχε 11.1 και σημερα 10.9

Παντως κενωσεις εχει πολλες απλα ειναι "κουρασμενο" και δεν θηλαζει οπως την πρωτη μερα..Παντως κατα περιεργο τροπο η παιδιατρος δεν ειπε για συμπληρωμα παρα οι νοσοκομες το βραδυ επιμενουν να το ταισουν μονες τους χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει!

 

Μπορεί να ακούγεται μπανάλ, αλλά έχει δοκιμάσει να του γαργαλήσει το αυτάκι όταν πάει να το πάρει ο ύπνος; Η μικρή μου κάθε φορά που της πείραζα το αυτάκι έπαιρνε μερικές γουλιές μισοκοιμισμένη. Μετά ξανακοιμόταν και φτου κι απ΄ την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είμαι ένας νέος μπαμπάς και ψάχνω μέσα στο διαδίκτυο απαντήσεις σε ένα πρόβλημα με το μωρό μας που με έχει τρελάνει.

Γεννήθηκε πριν 5 ημέρες,αγοράκι βάρους 4100.

Επειδή μόλις γεννήθηκε και δεν έκλαψε αμέσως το πήγαν αμέσως στην εντατική με μικρό πρόβλημα αναπνευστικού.

Καθ' οδόν για την εντατική το μωράκι έκλαψε πάρα πολύ όπως μας είπαν και δεν χρειάστηκε τελικά βοήθεια οξυγόνου.

Έμεινε στην εντατική για 2 μέρες για παρακολούθηση,και μετά μας το έδωσαν κανονικά να το θηλάσει η μαμά του.

Δεν προλάβαμε να το πάρουμε στα χέρια μας ούτε 10 λεπτά.

Μας το πήραν για εξέταση επειδή η παιδίατρος του θαλάμου μας δεν το είχε ακόμα εξετάσει λόγο του ότι ήμασταν πριν στην εντατική.

Μας είπαν πως έχει ίκτερο και με τιμή 16,5.

Μετά από νέα εξέταση ανέβηκε ο ίκτερος στην τιμή 20,8.

Το πήγαν πάλι στην εντατική το παιδάκι για να του δώσουν όπως μας είπαν ορό και να το βάλουν στην λάμπα όπως κάνουν στον ίκτερο.

Μετά από 1 μέρα κατέβηκε στο 16 και την ίδια ημέρα το βράδυ ανέβηκε ξανά στο 18,5.

Την επομένη πήγε στο 16,5 και πρίν λίγο έμαθα πως είναι στο 16,2.

Έχουμε τρελαθεί εντελώς.

Ακόμα το παιδί μας δεν το έχουμε ακούσει πως κλαίει.

Τι σημαίνει ίκτερος σε αυτές τις τιμές?

Κάθε απάντηση σας θα μας βοηθήσει απίστευτα.

Και κάτι ακόμα.

Υπάρχει ασυμβατότητα ρέζους στο αίμα μας είπαν.

Η γυναίκα μου έχει αρνητικό και το παιδί θετικό.

Επίσης μας απαγόρευσαν ρητά το μητρικό γάλα διότι θα ανεβάσει όπως μας είπαν τις τιμές της χολερυθρίνης.

Με τρομάζει μετά από έρευνα μου στο internet η τιμή του 20,8 και τρέμουμε στην ιδέα να την ξαναπλησιάσει.

Τι μπορεί να συμβαίνει μπορεί κάποιος να γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απάντησα και στην άλλη καταχώρηση, το βάζω και εδώ που είναι πιο κατάλληλος χώρος!

 

.

Μας είπαν πως έχει ίκτερο και με τιμή 16,5.

Μετά από νέα εξέταση ανέβηκε ο ίκτερος στην τιμή 20,8.

Το πήγαν πάλι στην εντατική το παιδάκι για να του δώσουν όπως μας είπαν ορό και να το βάλουν στην λάμπα όπως κάνουν στον ίκτερο.

Μετά από 1 μέρα κατέβηκε στο 16 και την ίδια ημέρα το βράδυ ανέβηκε ξανά στο 18,5.

Την επομένη πήγε στο 16,5 και πρίν λίγο έμαθα πως είναι στο 16,2.

Έχουμε τρελαθεί εντελώς.

 

Να σας ζήσει! :)

Οι τιμές είναι πράγματι υψηλές αλλά από ότι φαίνεται τις ελέγχουν.

 

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά εδώ είναι ένα πλήρες άρθρο της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;114/1/297.pdf

 

Ακόμα το παιδί μας δεν το έχουμε ακούσει πως κλαίει.

 

Καταλαβαίνω την αναστάτωσή σου αλλά δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς γιατί το παιδί βρίσκεται υπό παρακολούθηση, θα υπήρχε πρόβλημα αν το μωρό δεν το παρακολουθούσαν. Για την ώρα προτεραιότητα έχει η παρακολούθηση και η θεραπεία και μετά θα έχετε όλο το χρόνο και να το ακούσετε να κλαίει και να ξενυχτήσετε από το κλάμα.

 

Τι σημαίνει ίκτερος σε αυτές τις τιμές?

Σημαίνει ότι πρέπει να τον ελέγξουν για να μην ανέβουν περισσότερο και αυτό κάνουν.

 

Υπάρχει ασυμβατότητα ρέζους στο αίμα μας είπαν.

Η γυναίκα μου έχει αρνητικό και το παιδί θετικό.

Είναι μια από της αιτίες και εμφανίζεται συνήθως στο δεύτερο παιδί.

 

Επίσης μας απαγόρευσαν ρητά το μητρικό γάλα διότι θα ανεβάσει όπως μας είπαν τις τιμές της χολερυθρίνης.

 

το μωρό μπορεί να τραφεί με μητρικό γάλα αργότερα. Η μητέρα θα πρέπει να νοικιάσει νοσοκομειακό θήλαστρο με διπλό σύστημα άντλησης και να κάνει τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο.

 

Δείτε εδώ για τα θήλαστρα (υπάρχει διεύθυνση και τηλέφωνο)

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Με τρομάζει μετά από έρευνα μου στο internet η τιμή του 20,8 και τρέμουμε στην ιδέα να την ξαναπλησιάσει.

Ψυχραιμία! Υπάρχουν και χειρότερα. Θα σου θυμίσω ότι το μωρό βρίσκεται υπό παρακολούθηση. Καταλαβαίνω την ανησυχία σας αλλά νομίζω ότι η κατάσταση ελέγχεται και δεν έχετε λόγο να τρομάζετε.

 

Πάντα στη διάθεσή σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μπαμπά

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και αυτή τη στιγμή έχω ανατριχιάσει, γιατί και εμείς κοντέψαμε να τρελαθούμε.

 

Κατ' αρχήν να σου πω αυτό που είπα και η Αγλαϊα ψυχραιμία, παρακολουθείται και όλα θα πάνε μια χαρά, η σύυγος σου να νοικιάσει θήλαστρο και να βγάζει γάλα, να να μπορεί να θηλάσει το μωρό μετά.

 

Εγώ γέννησα 25 Απρίλη, στις 27 το παιδί ανεβάζει ίκτερο 13 το βάζουμε σε κρεβάτι με λάμπα από κάτω μένει 2 μέρες στις 30 το πρωί είναι στο 11 και επιτέλους φεύγουμε να σου πω ότι είμαστε από νησί και είχα γεννήσει σε ιδιωτικό νοσοκομείο Πάτρα. Μας ενημερώνουνε όταν επιστρέψουμε την επομένη να του πάρουν αίμα να δούμε την τιμή της χολερυθρίνης, μεσολαβεί η Πρωτομαγιά όλα κλειστά πάμε την επόμενη ημέρα, το μωρό ήδη 7 ημερών σε ιδιωτικό μικροβιολογικό και μου λένε τιμή 27 περιττό να σου πω ότι δεν ήθελα τι ζωή μου, γιατί είχα διαβάσει για ζημιά στο εγκέφαλο όταν φτάσει σε τέτοια τιμή και αφεμαξωμετάγγιση και τα λοιπά, να μη στα πολυλογό πάμε νοσοκομείο, η τιμή τελικά ήταν 21, το 27 βγήκε από λάθος της μικροβιολόγου έκανε αιμόλυση και γι' αυτό βγήκε τόσο υψηλό. Το μωρό για 7 ημερών ήταν πολύ ζωηρό, έκλαιγέ, θήλαζε κανονικά, έμεινε στο νοσοκομείο του νησιού για 3 ημέρες σε λάμπα, του δίνανε δυστυχώς ξένο γάλα, μετά όταν γυρίσαμε σπίτι κολλήσαμε στο στήθος ευτυχώς, μέχρι και σήμερα.

 

Να κάνετε λίγη υπομονή, σε καταλαβαίνω, το μωράκι πρέπει να μείνει στην λάμπα και όταν πέσει σε κάποια τιμή που αυτή θα κρίνουν θα το πάρετε σπίτι, τον πρώτο καιρό συνιστώ στο στήθος όσο ποιο συχνά γίνεται, όσο περισσότερα υγρά τρώει και ειδικά μητρικό, θα καθαρίσει ο οργανισμός του ποιο σύντομα από την χολερυθρίνη, ο μικρός μας στο μήνα επάνω είχε καθαρίσει εντελώς, γιατί το παρακολουθούσαμε.

Ότι χρειαστείς επικοινωνούμε. Υπομονή.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπαμπα καλα κανεις και ψαχνεις , σε καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις το περασαμε και εμεις! η κορη μας εφτασε 23,6 ικτερο αποτην π3η μερα της γεννησης της, ηταν ενα μωρο τελειομηνο και δεν ηξεραν το γιατι τοσο υψηλο! εμεινε στην μοναδα 4 ημερες κατω απο 2πλη λαμπα και ο ικτερος δεν επεφτε! η χαρα της γεννησης της την διαδεχτικαν τα κλαματα εξω απο την πορτα της μοναδας!

σε πιο νοσοκομειο γεννησατε? εγω θηλαζα κανονικα καθε 3 ωρες που επιτρεποταν , βεβαια εντος της μοναδας εδινανα και συμπληρωμα! ειχαμε τρελαθει δεν ξεραμε αν ηταν νεογνικος η πυρινικος ικτερος! καποια στιγμη μας ειπαν οτι θα εκαναν στο μωρο μας αφαιξομεταγγιση, ευτυχως την γλιτωσαμε! εκανε κακακια και πεκριθηκε ο ικτερος οχι πολυ αλλα οι τιμες επεσαν στο 18 βγηκαμε οταν πηγε 11 πηγαμε σπιτι και την επομενη πηγαμε παλι για εξεταση ηταν 16 ξανα στην μοναδα! αυτο που μου ελεγαν ειναι οτι θελει πολυ φαγητοκαι υγρα! την ξαναπηραμε 1 μερα μετα με 12 την επομενη ειχε 11 πηγαμε για αλλες 3 μετρησεις οι οποιες ηταν 10-8-9 οταν την πηραμε σπιτι εκτος απο θηλασμο της εδινα και κιντερτε δεν ξερω αν βοηθησε αυτο παντως ο ικτερος επεσε!

 

ελπιζω να πανε ολα καλα με το μωβρακι σας

να σας ζησει και να ειναι ολα καλα παντα!

 

σας νοιωθω απολυτα!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιος μου μπηκε στην λαμπα με 18.6 και δεν σταματησα να τον θηλαζω.ημουν εκει ανα 2ωρο εκτος απο το βραδυ που του εδιναν και παλι δικο μου με μπιμπερο.Βγηκε σε 2 ημερες...και για εμενα τοτε αρχικα φανταζαν ολα τρομακτικα αλλα ξεπεραστηκαν και ξεχαστηκαν αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας και απο μενα, ο μικρος μας εχει ικτερο την κυριακη 4/1 που βγηκαμε απο το νοσοκομειο ειχε κατεβει στο 11,8 και την Παρασκευη που τον ξαναμετρησαμε ειχε 8,5 σε ηλικια 11 ημερων η παιδιατρος μας συνεστησε να διακοψουμε το θηλασμο για 1-2 μερες και θα κατεβει αποτομα μετα να συνεχισουμε με τον θηλασμο. εχω διχαστει γιατι ο μικρος τα παει παρα πολυ καλα με τον θηλασμο και ηδη μεσα σε 5 μερες πηρε 300γρ σε βαρος φοβαμαι οτι δεν θα θελει το στηθος μετα το ετοιμο και θα μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8,5 ίκτερος σε μωρό 11 ημερών είναι χαμηλή τιμή. Εμενα 11 ημερων είχε 15,6. Ο θηλασμός δεν πρέπει να σταματάει ούτε σε περίπτωση υψηλού ίκτερου. Απλά θα πρέπει να προσέχεις μήπως το παιδί χάνει γεύματα και δεν παραπονιέται να φάει γιατί ο ίκτερος τα ρίχνει σε λήθαργο και κοιμούνται συνεχεια. Θα το θηλάζεις συχνά και θα παρακολουθείς τον ίκτερο.

 

Κι εγώ διέκοψα το θηλαμό για 2 μέρες και ο ίκτερος από 15,6 έπεσε στο 15 :shock: . Μετά τα πήρα κι έκοψα το ξένο και συνέχισα το θηλασμό και σε 3 μέρες έπεσε στο 11 κι ύστερα στο 6.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα, ο μικρος μας εχει ικτερο την κυριακη 4/1 που βγηκαμε απο το νοσοκομειο ειχε κατεβει στο 11,8 και την Παρασκευη που τον ξαναμετρησαμε ειχε 8,5 σε ηλικια 11 ημερων η παιδιατρος μας συνεστησε να διακοψουμε το θηλασμο για 1-2 μερες και θα κατεβει αποτομα μετα να συνεχισουμε με τον θηλασμο. εχω διχαστει γιατι ο μικρος τα παει παρα πολυ καλα με τον θηλασμο και ηδη μεσα σε 5 μερες πηρε 300γρ σε βαρος φοβαμαι οτι δεν θα θελει το στηθος μετα το ετοιμο και θα μπερδευτει

 

Ο ίκτερος πέφτει ενώ το μωρό θηλάζει και ο γιατρός προτείνει διακοπή του θηλασμού; :shock:

 

Είναι ανήθικος και απαράδεκτος. :evil:

 

Δεν υπάρχει διχασμός ή δίλημα, αλλάζεις το γιατρό.

 

Να σου ζήσει και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αγλαια,

και εγω το ιδιο σκεφτομουν για τη γιατρο, θα ξαναπαω το μπεμπη για αλλη μια εξεταση χολερυθρινης αυριο για να δω τα επιπεδα, η γιατρος λεει οτι σε αυτη τη φαση το παιδι πρεπει να εχει 1,1 mg επιπεδο αλλα απο ο,τι ξερω αυτη η μετρηση ειναι για μωρο 2 μηνων και ανω μηπως γνωριζεις τις τιμες που πρεπει να εχει;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αγλαια,

και εγω το ιδιο σκεφτομουν για τη γιατρο, θα ξαναπαω το μπεμπη για αλλη μια εξεταση χολερυθρινης αυριο για να δω τα επιπεδα, η γιατρος λεει οτι σε αυτη τη φαση το παιδι πρεπει να εχει 1,1 mg επιπεδο αλλα απο ο,τι ξερω αυτη η μετρηση ειναι για μωρο 2 μηνων και ανω μηπως γνωριζεις τις τιμες που πρεπει να εχει;

 

Πρέπει να έχει κάτω από 12 και να κατεβαίνει.

 

Αν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, αυτή η φάση μπορεί να διαρκέσει περισσότερο. Αυτό είναι φυσιολογικό και ΟΦΕΙΛΕΙ να το γνωρίζει η παιδίατρος που παρακολουθεί το μωρό.

 

Οι τιμή που σου έδωσε, όπως πολύ σωστά είπες, ξέρει και η ίδια ότι δεν είναι για την ηλικία του δικού σου παιδιού είναι για ενήλικα!

 

Το μωρό σου μπορεί να έχει ίκτερο για 2-3 μήνες γιατί αυτό είναι φυσιολογικό και θα πρέπει να το γνωρίζει η παιδίατρος που παρακαλουθεί το παιδί.

 

Breastmilk jaundice peaks at 10-21 days, but may last for two or three months. Breastmilk jaundice is normal. Rarely, if ever, does breastfeeding need to be discontinued even for a short time. Only very occasionally is any treatment, such as phototherapy, necessary. There is not one bit of evidence that this jaundice causes any problem at all for the baby. Breastfeeding should not be discontinued "in order to make a diagnosis". If the baby is truly doing well on breast only, there is no reason, none, to stop breastfeeding or supplement with a lactation aid, for that matter. The notion that there is something wrong with the baby being jaundiced comes from the assumption that the formula feeding baby is the standard by which we should determine how the breastfed baby should be. This manner of thinking, almost universal amongst health professionals, truly turns logic upside down. Thus, the formula feeding baby is rarely jaundiced after the first week of life, and when he is, there is usually something wrong. Therefore, the baby with so-called breastmilk jaundice is a concern and "something must be done". However, in our experience, most exclusively breastfed babies who are perfectly healthy and gaining weight well are still jaundiced at five to six weeks of life and even later. The question, in fact, should be whether or not it is normal not to be jaundiced and is this absence of jaundice something we should worry about? Do not stop breastfeeding for “breastmilk” jaundice.

 

http://www.kellymom.com/newman/07jaundice.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρώτη φορά που γράφω στο forum και θα ήθελα να πω κι εγώ την εμπειρία μου και ζητήσω επίσης μια συμβουλή για το τι πρέπει να κάνω.....

 

Το μωρό μας γεννήθκε φυσιολογικά και μετά απο 2 ημέρες παρουσίασε Ικτερο 9,7 την επομένη το πρωϊ μετρήθηκε με 13 και το βράδυ της ίδιας ημέρας με 13,8 έπειτα την άλλη μέρα που βγαίναμε και πηγαίναμε σπίτι μας είπαν οτι η μέτρηση ήταν 14 και οτι έπρεπε να παραμείνει μέσα... Μου κόπηκαν τα πόδια να φύγω εγώ να πάω σπίτι και το μωρό στο νοσοκομείο...

 

Έτσι λοιπόν και έγινε... Στο μεταξύ η γυναίκα μου το θύλαζε συνέχεια απο την πρώτη ώρα και μάλιστα εγώ πήγα την πρώτη μέρα αφού βγήκαμε και του έδωσα σε μπουκάλι το γάλα που τραβήξαμε... Μου μίλησε ο γιατρός και μου είπε να μην ανυσηχώ και οτι ο Ικτερος έπεαε στο 12 αφού του είχαν βάλει Λάμπα για 24ώρες και οτι καλύτερα να μην του φέρω άλλο γάλα γιατι μπορεί να δημιουργήσουμε προβλήματα απο π.χ. "σαλμονέλα" ή κατι άλλο λόγο της μεταφοράς - αποστείρωσης κτλπ... Έτσι εγώ σήμερα πήρα τηλέφωνο στο νοσοκομείο και έμαθα οτι μετά απο 8 ώρες απο 12 πήγαμε στο 11,5 και περιμένω αύριο να μάθω τι θα κάνω και αν θα πάρω το μωρό σπίτι....

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν πρέπει να ανησυχο όπως επίσης και αν πρέπει να συνεχίσει η γυναίκα μου να το θυλάζει χωρίς να έχουμε προβλήματα... Ευχαριστώ που με ακούσατε και πιστεύω να τα έγραψα στο σωστο topic :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και να σας ζησει!

 

Αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι η γυναικα σου πρεπει να νοικιασει αμεσα νοσοκομειακο θηλαστρο(το symhpony medela καλυτερα),για να αντλει το γαλα της.Ειναι το μονο καταλληλο για αυτην,καθως δεν εχει εδραιωθει ακομη η γαλουχια και το γαλα κινδυνευει να μειωθει καθως το στηθος δεν δεχεται το καταλληλο ερεθισμα.

Δες εδω τα τηλεφωνα για να νοικιασετε:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

Να ζητησετε το διπλο συστημα αντλησης.

Τωρα πιο θηλαστρο χρησιμοποιει;

 

Για τον ικτερο δεν εχω προσωπικη εμπειρια,παντως ειναι μια συχνη κατασταση στα νεογνα.Μην ανησυχειτε σε λιγες μερες θα τον παρετε σπιτι σας και ολα θα ειναι μια χαρα!

 

Τωρα τι να πω για τα μαραγαριταρια του γιατρου; :twisted:

Λοιπον ενο ολιγοις,το γαλα μπαινει στο ψυγειο σε αποστειρωμενο μπιμπερο και μεταφερεται ασφαλως σε ενα ισοθερμικο τσαντακι με παγοκυστες.Δες κι εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5559

 

Τα ξαναλεμε!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβασα οτι ενδεχεται να τον παρετε σπιτι αυριο.Αν ειναι ετσι,μην νοικιασετε το θηλαστρο.Να βαζει το μωρο στο στηθος και ολα οκ!

Οτι χρειαστειτε,ειμαστε εδω :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν πρέπει να ανησυχο όπως επίσης και αν πρέπει να συνεχίσει η γυναίκα μου να το θυλάζει χωρίς να έχουμε προβλήματα... Ευχαριστώ που με ακούσατε και πιστεύω να τα έγραψα στο σωστο topic :)

 

Έχωντας πλήρη επίγνωση ότι γράφω επώνυμα, ο γιατρός σας είπε τρομερές βλακείες.

 

Τα προβλήματα προκύπτουν από το μη θηλασμό, όχι από το θηλασμό.

 

Διαβάστε και ενημερωθείτε

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=134604

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να παρετε συντομα το μωράκι σας σπιτι !!! Να σας ζήσει :D

 

Εμεις βγήκαμε απο το νοσοκομείο με 15,8 ικτερο . Οι οδηγίες του παιδιατρου ήταν να θηλάζω συνέχεια (αποκοιμιοταν ευκολα το μωρουλινιο μου) και να χω το μωρό στο φως !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας!

Φίλη μου γέννησε την Κυριακή το απόγευμα. Σημερα το βράδυ το μωράκι της παρουσίασε ίκτερο με τιμή 13 η οποία -της είπαν- είναι πολύ υψηλή γι'αυτό το 24ωρο και φυσικά,το πρώτο που της πρότειναν είναι να δώσει ξένο γάλα και να πάρει θήλαστρο 'για να δούνε πόσο γάλα έχει' :mad::mad::mad: και μάλιστα της πρότειναν να αγοράσει :evil: χειροκίνητο :evil::evil: για να το έχει και μετά στο σπίτι.

Της είπα, καταρχήν, αν το μωρό χρειάζεται να μείνει στη λάμπα να ζητήσει νοσοκομειακό θήλαστρο -το οποίο παρέχεται κανονικά από το μαιευτήριο και ότι το μωρό σίγουρα μπορεί να πίνει το δικό της γάλα, έστω αντλημένο, έστω και αν χρειαστεί συμπλήρωμα.

Επιπλέον, της είπα ότι για τον πρώτο καιρό, μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, καλό είναι να μην πολυμπλέκει με θήλαστρα γιατί μόνο ζημιά θα κάνει.

Το μωράκι γεννήθηκε

~στις 37 εβδ.

ΦΤ με επισκληρίδιο

βάρος γέννησης 3 κιλά

αγοράκι

θηλάζει αποκλειστικά αυτά τα 2 24ωρα και μοιάζει να πιάνει σωστά το στήθος. Το γάλα της όπως είναι φυσικό δεν έχει κατέβει ακόμα.

 

Βοήθεια?

Συμβουλές?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...