Recommended Posts

Καλημέρα σας! 

Έχω μια ερώτηση και θα ήθελα να με διαφωτίσετε: 

όσες παλεύετε με φυσικό κύκλο (όπως εγώ) : Η παρακολούθηση πριν από την ωοληψία γίνεται υπερηχογραφικά μόνο ή και με ορμονολογικές εξετάσεις; 

Το ρωτάω αυτό διότι μήνες παλεύω να μαζέψω με φυσικούς κύκλους με πολύ πενιχρά αποτελέσματα, με προβληματίζει όμως που ο γιατρός δεν ενδιαφέρεται καθόλου για τις ορμόνες.. δεν βοηθάει να γνωρίζει τα επίπεδά τους ώστε να ξέρει αν αυτό που θα πάρει θα ε΄ναι καλό; 

Εσάς που είστε σε διαδικασία φυσικού,  σας βάζουν να κάνετε ορμονολογικές κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης ; Εμένα ποτέ! Μόνο υπέρηχο.. 

Ευχαριστώ!!!!!!

Διαφημίσεις

καλησπερα,

εφοσον εχεις κανει ολες τις εξετασεις για την εξωσωματικη ο γιατρος σου εχει πολλες πληροφοριες.

Αυτο που τον νοιαζει ειναι να βλεπει το μεγεθος του ωαριου κ να το παρει πριν πεσει.Οσο για τις ορμονες σου εχει ηδη ιδεα του τι γινετε.

Μην νομιζεις οτι παιζει ρολο,αν φυσικα δεν εχει εντοπισει καποιο προβλημα.Ευχομαι να βοηθησα κ να σε καθυσηχασα λιγακι

Επισης η ποιοτητα του ωαριου δεν εξαρταται απο τις ορμονες αλλα απο αλλους παραγοντες οπως τα ΝΚ κυτταρα ή τη μορφολογια του ας πουμε κ αυτο οχι 100%

mujer ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ κ Καλή επιτυχία!! !

Ειναι οντως δύσκολο κ μεγάλη ταλαιπωρία ο φυσικός  κύκλος. 

Ναι! Ο γιατρός πρέπει να παρακολουθεί τις ορμόνες σου μαζί με υπέρηχους κατά τη διάρκεια. Πάνε πακέτο!

Ξεκινάς με οιστραδιολη  κ lh κ καλό είναι να κάνεις κ fsh 2η - 3η  μέρα του κύκλου. Κάνεις υπέρηχο  πριν την περίοδο για να βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει κυστη. 7η μέρα κάνεις τον 10 υπέρηχο  κ την 9η ξανά κ αρχίζει να παρακολουθεί ο γιατρός οιστραδιολη  κ lh. Εάν δεν τα κοιτάζει κ αυτά σε συνάρτηση με τον υπέρηχο, τότε Καλή μου να μιλήσεις με άλλον γιατρό.

Καλή επιτυχία 

Επίσης, όταν με το καλό κάνεις ωοληψια ΜΗΝ παγώσεις ωαρια αλλα έμβρυα κ κατά προτίμηση βλαστοκυστη!!!

Kαλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Στο φυσικό κύκλο το ελάχιστο που πρέπει να κάνει ο γιατρός σου εκτός φυσικά από τους υπέρηχους είναι:  όταν το μεγαλύτερο ωοθυλάκιο φτάσει σε κάποιο μέγεθος  να σου πάρει αίμα για να εξετάσει τις τιμές της lh & e2 γιατί μόνο το μέγεθος στον υπέρηχο δεν μας δείχνει ότι έχει αρχίσει να "ωριμάζει". Aν οι τιμές είναι ικανοποιητικές τότε το ίδιο βράδυ κάνεις ένεση ovitrelle για να επιτευχθεί η πλήρη ωρίμανση του και για να μπορέσει να το πάρει πιο εύκολα ο γιατρός στην ωοληψία 36 ώρες αργότερα.

Όσο για την ποιότητά του... αν οι τιμές των ορμονών δεν είναι τραγικά χάλια για να ματαιωθεί η προσπάθεια, μόνο όταν θα το βάλει κάτω από το μικροσκόπιο ο εμβρυολόγος θα αποφανθεί και φυσικά θα δείξει η γονιμοποίηση.

Καλή επιτυχία.

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Ναι .. κάτι μου έλεγε οτι τα πράγματα γίνονται κάπως ελλιπώς.. τι να πω..

Υποτιθεται οτι αυριο πρέπει  να κανω οβιτρέλ κ την Τρίτη ωοληψια, αλλά την Τρίτη ειναι 15η ημέρα κυκλου, την ωρα που συνηθως ωορρηξια εχω 11η-12η κ εκτός απο το μεγεθος που ειδε χτες (δηλ 4μερες πριν την ωοληψια) δεν έχω κανενα αλλο σημάδι οτι ειναι σωστή μερα.. 

κ έχω κουραστεί..

ευχαριστώ πολύ κ πάλι!! 

1 hour ago, mujer είπε:

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Ναι .. κάτι μου έλεγε οτι τα πράγματα γίνονται κάπως ελλιπώς.. τι να πω..

Υποτιθεται οτι αυριο πρέπει  να κανω οβιτρέλ κ την Τρίτη ωοληψια, αλλά την Τρίτη ειναι 15η ημέρα κυκλου, την ωρα που συνηθως ωορρηξια εχω 11η-12η κ εκτός απο το μεγεθος που ειδε χτες (δηλ 4μερες πριν την ωοληψια) δεν έχω κανενα αλλο σημάδι οτι ειναι σωστή μερα.. 

κ έχω κουραστεί..

ευχαριστώ πολύ κ πάλι!! 

Δεν είναι λάθος η μέρα για την ωοληψι. Τί  μέγεθος ήταν στον τελευταίο  υπέρηχο; 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα