Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετάβαση σε μη αλεσμενες τροφές


Sunshine8

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα τη συμβουλή σας σε ενα θεματάκι που με απασχολεί. Ο γιος μου είναι πλεον 16 μηνων και έχουμε μια δυσκολία στο να περάσουμε σε μη αλεσμενες τροφές. Εχει βγαλει αρκετα δόντια για την ηλικία του,  παρολαυτα έδω και αρκετό εχω κάνει προσπάθειες να του δωσω πχ μπανάνα ή πατάτα λιωμενα με το πιρούνι, και δεν κανει προσπάθεια να μασήσει, τα φτύνει. Σήμερα του εδωσα λιγο κόρα,  μασουλησε λιγο μετα απο αρκετή προσπάθεια, αλλα φοβήθηκα μήπως κόψει κανενα μεγαλο κομματι και πνίγει και τον σταμάτησα, το ξερω πως μπορεί να ειναι χαζό, αλλα εχω πάρει από φόβο το θέμα του πνιγμού γιατί δε θα ξερω πως να αντιδράσω. Έπισης να σημειώσω πως δεν τρώει γαλακτομικα λογω αλλεργίας οπότε αυτό μας εχει παει ετσι κ αλλιώς πίσω στο θέμα της διατροφής ,πχ δεν μπορω να του δωσω τα περίφημα μπισκότα που λιώνουν στο στομα κλπ κλπ. Νομιζω σήμερα με την κόρα πάντως κατι πηγε να γίνει γιατι κατάλαβε πως ειναι κατι σκληρό κ θα πρεπει να το μασήσει. Ο παιδίατρος μου δυστυχως μεχρι στιγμής σε τέτοιου είδους θέματα δε με εχει βοηθήσει ιδιαίτερα. Καθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα τη συμβουλή σας σε ενα θεματάκι που με απασχολεί. Ο γιος μου είναι πλεον 16 μηνων και έχουμε μια δυσκολία στο να περάσουμε σε μη αλεσμενες τροφές. Εχει βγαλει αρκετα δόντια για την ηλικία του,  παρολαυτα έδω και αρκετό εχω κάνει προσπάθειες να του δωσω πχ μπανάνα ή πατάτα λιωμενα με το πιρούνι, και δεν κανει προσπάθεια να μασήσει, τα φτύνει. Σήμερα του εδωσα λιγο κόρα,  μασουλησε λιγο μετα απο αρκετή προσπάθεια, αλλα φοβήθηκα μήπως κόψει κανενα μεγαλο κομματι και πνίγει και τον σταμάτησα, το ξερω πως μπορεί να ειναι χαζό, αλλα εχω πάρει από φόβο το θέμα του πνιγμού γιατί δε θα ξερω πως να αντιδράσω. Έπισης να σημειώσω πως δεν τρώει γαλακτομικα λογω αλλεργίας οπότε αυτό μας εχει παει ετσι κ αλλιώς πίσω στο θέμα της διατροφής ,πχ δεν μπορω να του δωσω τα περίφημα μπισκότα που λιώνουν στο στομα κλπ κλπ. Νομιζω σήμερα με την κόρα πάντως κατι πηγε να γίνει γιατι κατάλαβε πως ειναι κατι σκληρό κ θα πρεπει να το μασήσει. Ο παιδίατρος μου δυστυχως μεχρι στιγμής σε τέτοιου είδους θέματα δε με εχει βοηθήσει ιδιαίτερα. Καθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! 

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα γιατί εμείς είχαμε το ακριβώς αντίθετο θέμα, από 10 μηνών τρώει κομμάτια γιατί τα αλεσμένα ούτε να τα δει. Νομίζω πως καλά άρχισες με την κόρα και από την εμπειρία μου θεωρώ απίθανο να πνιγεί αν είναι μεγάλο το κομματι γιατί συνήθως αντανακλαστικα βγάζουν προς τα έξω το κομμάτι που δεν μπορούν να μασήσουν ή να καταπιουν. Απλά για να συνηθίσει την αίσθηση του δαγκώματος. Ωστόσο, αν ήμουν στη θέση σου δε θα πιεζα για μη αλεσμένα εφόσον δε δείχνει καμία βούληση. Εγώ αυτό που έκανα όταν ήταν πιο μικρή ήταν να της δείχνω την κίνηση της μασησης, δλδ έβαζα ένα κομμάτι στο στόμα μου κ το μασουσα με ανοιχτό στόμα για να το βλέπει. Μπορείς να δώσεις μπιφτέκι ή πατάτα κοκκινιστη που είναι πιο νόστιμη από τη νεροβραστη, αχλάδι ή μήλο βρασμένα κ όχι λιωμένα, μακαρόνια μικρά τύπου σουσαμακι ή κριθαράκι κοκκινιστα, εννοείται ολόκληρα. Σιγά σιγά κ όταν νιώσει πιο έτοιμος θα τα αποδεχτεί. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εχει αρχίσει και με αγχώνει γιατί πράγματι, τα περισσότερα παιδια σε αυτήν την ηλικια μασάνε κανονικότατα. Απο την μια δε θέλω να τον πιεσω, απο την αλλη οσο περνάει ο καιρός νομίζω θα είναι πιο δύσκολο . Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου, ευχαριστώ και πάλι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα τη συμβουλή σας σε ενα θεματάκι που με απασχολεί. Ο γιος μου είναι πλεον 16 μηνων και έχουμε μια δυσκολία στο να περάσουμε σε μη αλεσμενες τροφές. Εχει βγαλει αρκετα δόντια για την ηλικία του,  παρολαυτα έδω και αρκετό εχω κάνει προσπάθειες να του δωσω πχ μπανάνα ή πατάτα λιωμενα με το πιρούνι, και δεν κανει προσπάθεια να μασήσει, τα φτύνει. Σήμερα του εδωσα λιγο κόρα,  μασουλησε λιγο μετα απο αρκετή προσπάθεια, αλλα φοβήθηκα μήπως κόψει κανενα μεγαλο κομματι και πνίγει και τον σταμάτησα, το ξερω πως μπορεί να ειναι χαζό, αλλα εχω πάρει από φόβο το θέμα του πνιγμού γιατί δε θα ξερω πως να αντιδράσω. Έπισης να σημειώσω πως δεν τρώει γαλακτομικα λογω αλλεργίας οπότε αυτό μας εχει παει ετσι κ αλλιώς πίσω στο θέμα της διατροφής ,πχ δεν μπορω να του δωσω τα περίφημα μπισκότα που λιώνουν στο στομα κλπ κλπ. Νομιζω σήμερα με την κόρα πάντως κατι πηγε να γίνει γιατι κατάλαβε πως ειναι κατι σκληρό κ θα πρεπει να το μασήσει. Ο παιδίατρος μου δυστυχως μεχρι στιγμής σε τέτοιου είδους θέματα δε με εχει βοηθήσει ιδιαίτερα. Καθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! 

Να τον χαίρεσαι!

 

Και ο δικός μου είναι 16.5 μηνών και πλέον τρώει τα πάντα μη αλεσμενα. 

  

Εγώ ξεκίνησα απο 9-10 μηνών να δίνω ψωμί στον μικρό για να μάθει να το διαχειρίζεται και είδα πως ασχετως δοντιών εκοβε την ποσότητα που μπορούσε να φάει. Αν έτρωγε μεγαλύτερη μπουκιά την εβγαζε απο μόνος του. 

 

  Ίσως να μην του αρέσουν τα πατημενα. Σε μας αυτό το διάστημα κράτησε πολύ λίγο. Στα αλεσμενα ήξερε πώς ή τροφή του έχει μία συγκεκριμένη μορφή-υφη και όταν τα πατούσα με το πιρούνι τον παρεξενευε που αλλού ήταν κρέμα και αλλού κομμάτια με αποτέλεσμα να το φτύνει.

 

Έτσι άρχισα τα μικρά κομματακια, πχ κυβακι πατάτας ή την έδινα στο χέρι του. Τρελαινοταν να κρατα την τροφη του. 

 

   Αν φοβάσαι μπορείς να ξεκινήσεις με τέτοιες τροφές που λιώνουν και δεν ειναι μπισκότα. Πχ  βρασμένη πατατα κολοκυθι, ώριμο αχλάδι, μπανάνα. Δεν χρειάζεται να τα πατάς, απλά τα δίνεις στο χερακι του πχ κομμένα σε στικς.

 

Μία άλλη σκέψη είναι να μην αλεθεις τα ζυμαρικά (πεπονακι, κριθαράκι,κτλ) και το ρυζι.

 

Το βασικό είναι να ξεπεράσεις τον φόβο σου. Το έχω περάσει και εγώ. Στην αρχή σαν κι εσένα του έδινα ψωμί και το έπαιρνα κατεύθειαν μόλις αγχωνομουν αλλά κατάλαβα πως δεν χρειάζεται αγχος γιατί μεταδίδεται στο παιδί. Δειλά-δειλα έκανα και άλλες προσπαθειες και τελικά  το μεγαλύτερο εμπόδιο στην μετάβαση ήταν ο φόβος μου. 

 

Ελπίζω να βοηθήσα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η @Mama_Anesti_ έχει δίκιο ότι τους αρέσει να τα κρατάνε στο χέρι τους. Θα μαζεύεις απτους τοίχους κατά πάσα πιθανότητα αλλά μπορεί να πιάσει! Μετά θα περάσεις στο στάδιο που θα θέλει να φάει μόνος του με το κουταλι κ εκεί θα λες τι ωραία ήμασταν με τα αλεσμένα!:lol: 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω με τα κορίτσια πως αν του δίνεις στο χέρι θα θέλει μόνος του να το επεξεργαστεί, θα παίζει με την τροφή του, κάποια στιγμή θα πάει κ στο πάτωμα αλλά από περιέργεια θα τα βάζει κ στο στόμα.. Όντως μην αγχωνεσαι ότι θα πνιγεί αλλά ακόμα κ να πάθει κάτι τέτοιο το πιο πιθανόν είναι να βηξει κ να το κάνει εμετό.. Συνήθως νομίζω έτσι κάνουν. Εγώ θα σε συμβουλευα αρχικά να του δίνεις τα σνακ στο χέρι να μάθει να μασαει κ μετά να περάσεις στο κυρίως γεύμα... Μην σ πω ότι μπορεί κ από μόνος του να θέλει να φάει κανονικό φαγητό. Εγώ από 10 μηνών του έδινα μη αλεσμενα που δεν είχε βγάλει ακόμα δόντια κ το κυρίως γεύμα το αλεθα. Όταν ήταν περίπου 14 μηνών δεν έτρωγε καθόλου κ κατάλαβα ότι ήθελε να κάνει την μετάβαση. Από τότε προσπαθεί να φάει μόνη της! Πάντως σε καταλαβαίνω που αγχωνεσαι από φόβο μην πνιγεί.. Κ εγώ το ίδιο έκανα στην θέση σου στην αρχή αλλά οι 2-3 πρώτες μέρες είναι δύσκολες.. Μετά καταλαβαίνεις ότι μια χαρά το διαχειρίζεται το μωρό το φαγητό

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι έτοιμος κ να πάει για λίγο πιο μετά,κανένα πρόβλημα

Αλλά σίγουρα υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις

Συμφωνώ με την μαμά16,να δίνεις αλεσμένα τα κύρια γεύματα,κ σε κομμάτια τα σνακ

Όπως κ να προτιμάς φαγητά που κρατιούνται με το χέρι.οπως κεφτεδάκια

Μπορείς να μην αλεθεις,αν το κάνεις το ρύζι,τις φακές,το κριθαράκι

Η κόρα σίγουρα είναι καλή αρχή.εμεις ξεκινήσαμε από 7μ

Μπισκοτάκια μπορείς να κάνεις είτε με φρούτο κ βρώμη(1μηλο η 2μπανανες με μια κούπα βρώμη,λίγο λάδι,λίγο κανέλα κ ψήσιμο),δ γίνονται πολύ σκληρά.η λαδιού με χυμό πορτοκάλι,λάδι κ μαγειρική σόδα(αυτά ήταν για σπιτική μπισκοτοκρεμα αλλά τα έτρωγαν κ ολόκληρα)

Αν φοβάσαι πως θα διαχειριστείς αν κάνει πως πνίγεται,καλό είναι να παρακολουθησεις πρώτες βοηθειες

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , vicky86 είπε:

Μπορεί να μην είναι έτοιμος κ να πάει για λίγο πιο μετά,κανένα πρόβλημα

Αλλά σίγουρα υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις

Συμφωνώ με την μαμά16,να δίνεις αλεσμένα τα κύρια γεύματα,κ σε κομμάτια τα σνακ

Όπως κ να προτιμάς φαγητά που κρατιούνται με το χέρι.οπως κεφτεδάκια

Μπορείς να μην αλεθεις,αν το κάνεις το ρύζι,τις φακές,το κριθαράκι

Η κόρα σίγουρα είναι καλή αρχή.εμεις ξεκινήσαμε από 7μ

Μπισκοτάκια μπορείς να κάνεις είτε με φρούτο κ βρώμη(1μηλο η 2μπανανες με μια κούπα βρώμη,λίγο λάδι,λίγο κανέλα κ ψήσιμο),δ γίνονται πολύ σκληρά.η λαδιού με χυμό πορτοκάλι,λάδι κ μαγειρική σόδα(αυτά ήταν για σπιτική μπισκοτοκρεμα αλλά τα έτρωγαν κ ολόκληρα)

Αν φοβάσαι πως θα διαχειριστείς αν κάνει πως πνίγεται,καλό είναι να παρακολουθησεις πρώτες βοηθειες

 

 

 

 

 

Ωραίες η συνταγές σου... Μπράβο που γράφετε μερικές στο φόρουμ κ βοηθατε κ εμάς που δεν έχουμε φαντασία για ποικιλία!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω νόμιζα πως μόνο εμείς τρώμε αλεσμένα ακόμα. Ο γιος μου είναι 16,5 και τα κυρίως γεύματα τα τρώει αλεσμένα και να μην έχει κανένα κομματάκι γιατί κάνει εμετό. Ότι του δίνω στο χέρι το τρώει αλλά όχι πολύ γιατί βαριέται γρήγορα και το πετάει μετά από λίγη ώρα. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ μας λέει να μην στεναχωριόμαστε και πως κάποια στιγμή θα φάει. Έτσι ήταν και η ανήψια μου μέχρι τα 2,5. Το θέμα μου είναι πως το Σεπτέμβριο Θελω να πάει σε βρεφονηπιακό και στα κρατικά δεν αλέθουν και μου είπαν από τον έναν συγκεκριμένα πως αν κάνει εμετό να μην τρώει εκεί και να τον περνώ στις 12. Και γω δουλεύω και μάλλον δεν θα αποφύγουμε τον ιδιωτικό 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Bebouli είπε:

Και γω νόμιζα πως μόνο εμείς τρώμε αλεσμένα ακόμα. Ο γιος μου είναι 16,5 και τα κυρίως γεύματα τα τρώει αλεσμένα και να μην έχει κανένα κομματάκι γιατί κάνει εμετό. Ότι του δίνω στο χέρι το τρώει αλλά όχι πολύ γιατί βαριέται γρήγορα και το πετάει μετά από λίγη ώρα. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ μας λέει να μην στεναχωριόμαστε και πως κάποια στιγμή θα φάει. Έτσι ήταν και η ανήψια μου μέχρι τα 2,5. Το θέμα μου είναι πως το Σεπτέμβριο Θελω να πάει σε βρεφονηπιακό και στα κρατικά δεν αλέθουν και μου είπαν από τον έναν συγκεκριμένα πως αν κάνει εμετό να μην τρώει εκεί και να τον περνώ στις 12. Και γω δουλεύω και μάλλον δεν θα αποφύγουμε τον ιδιωτικό 

 

Δεν παίρνετε και μία δεύτερη γνώμη; Το να κάνει εμετό με τα στερεά μάλλον θέλει λίγη διερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ευχαριστώ καταρχήν για όλες τις απαντήσεις, είναι χρήσιμες και αρκετά πρακτικές οι συμβουλές σας.

Χθες ξαναέκανα προσπάθεια για λίγη κόρα και σήμερα το πρωί με κομμάτια από δημητριακά, δεν καταφέραμε και πολλά πράγματα, μάσαγε κι έφτυνε. Μετά τα δημητριακά μάλιστα έκανε και λίγο εμετό το γάλα που είχε πιει πριν, μαλλον κατάπιε κομματάκια και του φάνηκε περίεργο. Πάντως έχετε δίκιο, έχουν ένστικτο και δεν είναι τόσο εύκολο να πνιγούν.

Συμφωνώ να δίνονται σαν σνακ ενδιάμεσα και να τρώει αλεσμένα γέυματα κατά το μεταβατικό στάδιο, αλλιώς θα υποσιτίζεται ώσπου να συνηθίσει τα μη αλεσμένα..Ελπίζω να πάει καλά, αν και είναι ένα ζήτημα που όσο περνάει ο καιρός με αγχώνει λίγο.

Ακόμη μία ερώτηση, σαν πρόγραμμα διατροφής όταν περάσει στα μη αλεσμένα τί ακολουθείτε; Εγώ για την ώρα κάνω διάφορους συνδυασμούς με κρέας-ψάρι, ζυμαρικά-πατάτες και διάφορα πράσινα και τα αλέθω. Κανά δυο φορές έχω βάλει και φακές. Πατάτα υπάρχει σχεδόν πάντα για να γίνει "βελουτέ" γιατί αλλιώς μένουν κομματάκια στο multi και δεν θα το φάει. Αργότερα πχ θα τρώει τη μία μέρα μακαρόνια με κιμά, την άλλη κρέας με πατάτες, την άλλη ρεβύθια κλπ και όλα αυτά μικρά κομματάκια; Οπότε θα τρώει ο,τι μαγειρεύω για εμάς και απλά για εμάς θα προσθέτω μετά αλάτι; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όπως καταλαβάτε δεν το "έχω" πολύ με το θέμα της διατροφής!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Bebouli said:

Το θέμα μου είναι πως το Σεπτέμβριο Θελω να πάει σε βρεφονηπιακό και στα κρατικά δεν αλέθουν και μου είπαν από τον έναν συγκεκριμένα πως αν κάνει εμετό να μην τρώει εκεί και να τον περνώ στις 12. Και γω δουλεύω και μάλλον δεν θα αποφύγουμε τον ιδιωτικό 

Είσαι σίγουρη για αυτό? Εγώ τον παω σε ιδιωτικό και τα αλέθουν, αλλά επειδή είχα απευθυνθεί και στον δημοτικό σταθμό της περιοχής όταν έψαχνα είμαι σχεδόν σίγουρη ότι μου είχαν πει ότι υπήρχε η δυνατότητα για αλεσμένα.Σε βρεφονηπιακό και εφόσον έχουν παιδιά από 8 μηνών δεν νομίζω να μην αλέθουν..

 

Όσον αφορά τον εμετό που γράφεις τα παιδιά καμιά φορά έχουν απόβλεπτες αντιδράσεις, μπορεί απλά να μην αντέχει τα κομμάτια και να θέλει να τα αποβάλλει, για αυτό να κάνει εμετό, να μην είναι δηλ κατι παθολογικό ή αλλεργία κλπ. Το έχεις αναφέρει στην παιδίατρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Μαγειρευα ένα φαγητό από 10μ κ πρόσθετα μετά αλάτι.εξακολουθω απλά να δίνω πιο συχνά κρέας στα μικρα πχ με τα λαδερα κ τα όσπρια που δ τρώμε εμείς.μετα τον χρόνο δίνω 1-2φορες την εβδομάδα ψαρι,1κοτοπουλο,1λαδερο,1οσπριο,2κοκκινο κρέας,κάπως έτσι.με τα λαδερα μπορεί να έχω κοκκινιστό που ταιριάζει,κ πατατες για υδατάνθρακα.οταν έχουμε όσπριο μπορεί να έχει ρύζι κ κρέας που περίσσεψε απο αλλη μέρα,το οποίο μπορεί να το δώσω κ στο βραδινό,κεφτεδάκια,κοτόπουλο σε ομελέτα,κάποια πίτα με κιμά

Γενικά μετά τον χρόνο προσπαθώ το μενού να ταιριάζει με το δικό μας.πρωινο γάλα με δημητριακά,η γαλα κ ψωμί με κάποιο άλλειμμα,φρούτο ή χυμό,πιο σπάνια κτ με αυγό ή τηγανιτές,κουλούρι από έξω η κέικ.στο δεκατιανο φρούτο κ κανένα κριτσινι,μεσημέρι κανονικά,απόγευμα φρούτο,ρυζόγαλο,κέικ,πίτα.βραδυ γάλα με δημητριακά,γιαούρτι,τοστ,λίγο από το μεσημεριανό,καμία ομελέτα,τραχανά.κ προ ύπνου γάλα

Συνήθως τόσα γεύματα δ τα τρώγανε με το που χρονιζανε,αλλά σταδιακά,μπορώ να πω από 18μ μοιάζει πολυ

Αν κάνεις πχ κοτόπουλο ή κάποιο άλλο κρέας στο φούρνο με πατάτες κ άλλα λαχανικά είναι μια χαρά συνδυασμός.μπροκολο-κουνουπιδι-καροτο-γλυκοπατατα γίνονται πολύ ωραία ψητα.εκτος από μακαρονια-ρυζι,εμείς τρώμε κ πολύ πληγούρι,κινόα δ μας άρεσε,φαγοπυρο έτσι κ έτσιειναι λίγο κουραστικό τον πρώτο καιρό γτ εμένα τρώγανε από πριν το χρόνο τα φασόλια κ τα ρεβύθια ενα-ενα,αλλά κάποια στιγμή θα τρώνε πιο εύκολα

Γενικά μετά τον χρόνο αρχίσανε ντομάτα-αγγουρι,λαχανο-καροτο,στην μορφή σαλάτας που τα τρώμε κ εμείς.μπροκολο-κουνουπιδι-παντζαρια βραστά επίσης είναι καλές επιλογές σαλάτα για ολους

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ευχαριστώ καταρχήν για όλες τις απαντήσεις, είναι χρήσιμες και αρκετά πρακτικές οι συμβουλές σας.

Χθες ξαναέκανα προσπάθεια για λίγη κόρα και σήμερα το πρωί με κομμάτια από δημητριακά, δεν καταφέραμε και πολλά πράγματα, μάσαγε κι έφτυνε. Μετά τα δημητριακά μάλιστα έκανε και λίγο εμετό το γάλα που είχε πιει πριν, μαλλον κατάπιε κομματάκια και του φάνηκε περίεργο. Πάντως έχετε δίκιο, έχουν ένστικτο και δεν είναι τόσο εύκολο να πνιγούν.

Συμφωνώ να δίνονται σαν σνακ ενδιάμεσα και να τρώει αλεσμένα γέυματα κατά το μεταβατικό στάδιο, αλλιώς θα υποσιτίζεται ώσπου να συνηθίσει τα μη αλεσμένα..Ελπίζω να πάει καλά, αν και είναι ένα ζήτημα που όσο περνάει ο καιρός με αγχώνει λίγο.

Ακόμη μία ερώτηση, σαν πρόγραμμα διατροφής όταν περάσει στα μη αλεσμένα τί ακολουθείτε; Εγώ για την ώρα κάνω διάφορους συνδυασμούς με κρέας-ψάρι, ζυμαρικά-πατάτες και διάφορα πράσινα και τα αλέθω. Κανά δυο φορές έχω βάλει και φακές. Πατάτα υπάρχει σχεδόν πάντα για να γίνει "βελουτέ" γιατί αλλιώς μένουν κομματάκια στο multi και δεν θα το φάει. Αργότερα πχ θα τρώει τη μία μέρα μακαρόνια με κιμά, την άλλη κρέας με πατάτες, την άλλη ρεβύθια κλπ και όλα αυτά μικρά κομματάκια; Οπότε θα τρώει ο,τι μαγειρεύω για εμάς και απλά για εμάς θα προσθέτω μετά αλάτι; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όπως καταλαβάτε δεν το "έχω" πολύ με το θέμα της διατροφής!

Εγώ της δινω ότι μαγειρεύουμε κ για εμάς απλά χωρίς αλάτι κ πολλά μπαχαρικά. Πλέον έχουμε πάρει το ελεύθερο κ για αλάτι αλλά περιορισμένα εννοείται. Στην αρχή έκοβα το κρέας σε ίνες κ το έπιανε με το χέρι της κ το έτρωγε κ από δίπλα κοφτό μακαρόνι ή κριθαράκι ή πατατα κλπ μόνη της ή την τάιζα με το κουταλι. Τώρα θέλει να τρώει μόνη της με το πηρούνι κ έχω κ εγώ άλλο ένα κ της δίνω γιατί αλλιώς δε θα τελειώσουμε ποτέ. Τον αρακά ας πούμε θέλει να τον τρώει μόνη της. Κάντο εικόνα!:rolleyes: Της δίνω ντομάτα, αγγουρι, τυρι σε μικρά κομμάτια, πίτα ή κουλούρι ολόκληρο κομμάτι, το κρατάει κ το δαγκώνει. Όσπρια προφανώς ταιζω εγώ. Επίσης τρώει κ βλητα σαλάτα, παντζάρια, ομελέτα με τριμμένα λαχανικά μέσα ή κοτόπουλο. Ψάρι ψητό πλακί ή με μουστάρδα κ λεμόνι, το καθαρίζω στο πιάτο της κ το παίρνει με το χέρι κ το τρώει. Το πρωί γάλα με βρώμη ή σταφιδόψωμο ή κουλούρι, τοστ, αυγοφετα με μελι κλπ Όμως εμένα δεν έτρωγε ποτέ σούπες κ αλεσμενα, ακόμα κ τώρα πχ φάβα δε θα φάει γιατί είναι αλεσμένη. Το εντελώς ανάποδο με εσάς!

Στην αρχή θα τρώει πολύ μικρή ποσότητα, σιγά σιγά θα συνηθισει. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό να μάθει να τρώει μόνος του γιατί θα καταναλώνει τις ποσότητες που θέλει ο ίδιος κ θα μάθει να διαχειρίζεται την πείνα του κ να μην τρώει παραπάνω από αυτό που θέλει. Επίσης, με τα μη αλεσμενα θα μάθει να ξεχωρίζει τις γεύσεις των τροφών γιατί τώρα δεν καταλάβαινει τι γεύση έχει το κολοκύθι πχ ή το κοτόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Ακόμη μία ερώτηση, σαν πρόγραμμα διατροφής όταν περάσει στα μη αλεσμένα τί ακολουθείτε; Εγώ για την ώρα κάνω διάφορους συνδυασμούς με κρέας-ψάρι, ζυμαρικά-πατάτες και διάφορα πράσινα και τα αλέθω. Κανά δυο φορές έχω βάλει και φακές. Πατάτα υπάρχει σχεδόν πάντα για να γίνει "βελουτέ" γιατί αλλιώς μένουν κομματάκια στο multi και δεν θα το φάει. Αργότερα πχ θα τρώει τη μία μέρα μακαρόνια με κιμά, την άλλη κρέας με πατάτες, την άλλη ρεβύθια κλπ και όλα αυτά μικρά κομματάκια; Οπότε θα τρώει ο,τι μαγειρεύω για εμάς και απλά για εμάς θα προσθέτω μετά αλάτι; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όπως καταλαβάτε δεν το "έχω" πολύ με το θέμα της διατροφής!

Λοιπόν, πλέον φτιάχνω ένα φαγητό για όλους χωρίς πολλα μπαχαρικά και ελάχιστο αλατι. 

  Για πρωινό προσφέρω μέλι με ψωμί ή αυγό ή τοστ ή κανένα χορτοπιτακι ή τυροπιτακι σπιτικό αν έχω. 

  Δεκατιανο ότι δεν έχω δώσει γιά πρωινό. 

  Μεσημέριανο τρώει ότι και εμείς. Φτιάχνω 2 φορές την εβδομάδα κοτοτουλο, 2 μοσχάρι, 1 ψάρι, 1 όσπρια και 1 λαδερο. 

  Στο στάδιο της μετάβασης σε ένα οικογενειακό μαγείρεμα  προσαρμόζα λίγο το μενού στα μέτρα του μικρού. Δηλαδή πχ μέσα στις φακές για να φάει έβαζα και κολοκύθι. Και αν είχα κάτι που δεν έτρωγε πχ φασόλια του μαγειρευα ιδιαίτερο αλλά του έδινα και λίγες κουταλιές απ το δικό μας για να συνηθίζει. 

   Επίσης εφτιαχνα αρκετά συχνά μπιφτετακια με μοσχαρισιο κιμά ή κοτόπουλο που του αρεζε να τα τρώει μόνος του.

  Για απόγευματινο δίνω φρούτα ή γιαούρτι ή ρυζογαλο, κρέμα με φρέσκο γάλα, αυγό αν δεν έφαγε μέσα στην μέρα. 

  Το βράδυ φτιάχνω συνήθως τραχανά, ρύζι με λεμόνι, λαχανικά στον ατμό ή δίνω το μεσημεριανό χωρίς το κρέας πχ κριθαράκι από γιουβετσι. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ευχαριστώ και πάλι.

Νομίζω πως τα forum είναι πολύ χρήσιμα γιατί σε τέτοια θέματα ανταλλάσσονται ωραίες ιδέες.

Γενικά από ότι διαπιστώνω τα περισσότερα παιδιά από 7-10 μηνών ξεκινούν τα μη αλεσμένα. Στεναχωριέμαι που καθυστέρησα, λέτε τώρα να είναι πολύ αργά και να αργήσει πολύ να μάθει;

Κανά δυο φορές που είχα ρωτήσει παλαιότερα την παιδίατρο μου είχε πει αστο λίγο ακόμα, να βγάλει μασητήρες, μην πνιγεί, δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο κλπ κλπ, χαζομάρες δηλαδή. Ότι δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο φυσικά το δέχομαι αλλά εάν είχα ξεκινήσει αυτή τη διαδικασία νωρίτερα με επιμονή τώρα θα είχε μάθει. Επειδή όπως καταλάβατε είναι το πρώτο παιδί και στο στενό μου κύκλο δεν υπάρχουν παιδιά, δεν είχα καμία εμπειρία. Επιπλέον λόγω του θέματος που μας απασχόλησε με την αλλεργία και εκεί δεν είχαμε μπλέξει με τους καλύτερους γιατρούς, καθυστερήσαμε πολύ να βγάλουμε άκρη ενώ ήταν κάτι απλό τελικά, και όλα μαζί δεν γίνονται. Επίσης με τον άντρα μου λείπουμε αρκετές ώρες οπότε μόνο τα σαβκα μένουν για τέτοιου είδους δοκιμές και φυσικά στο σταθμό που πάει το παιδί δε θέλω να «αγγαρέψω» τις κοπέλες να κάνουν τέτοιου είδους πειραματισμούς, ούτε είναι η δουλειά τους να παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες..Θα του δώσουν το φαγητό με τη μορφή που θα τους πεις. Κάπως έτσι φτάσαμε 16 μηνών..Είναι και άλλα που δεν έχω κάνει, όπως το τι είμαστε ακόμη στο μπιμπερό όχι στο εκπαιδευτικό ποτηράκι και δεν κάθεται με τίποτα να του πλύνω τα δόντια αλλά για αυτά θα ανοίξω άλλο θέμα..

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Καλημέρα ευχαριστώ και πάλι.

 

Νομίζω πως τα forum είναι πολύ χρήσιμα γιατί σε τέτοια θέματα ανταλλάσσονται ωραίες ιδέες.

 

Γενικά από ότι διαπιστώνω τα περισσότερα παιδιά από 7-10 μηνών ξεκινούν τα μη αλεσμένα. Στεναχωριέμαι που καθυστέρησα, λέτε τώρα να είναι πολύ αργά και να αργήσει πολύ να μάθει;

 

Κανά δυο φορές που είχα ρωτήσει παλαιότερα την παιδίατρο μου είχε πει αστο λίγο ακόμα, να βγάλει μασητήρες, μην πνιγεί, δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο κλπ κλπ, χαζομάρες δηλαδή. Ότι δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο φυσικά το δέχομαι αλλά εάν είχα ξεκινήσει αυτή τη διαδικασία νωρίτερα με επιμονή τώρα θα είχε μάθει. Επειδή όπως καταλάβατε είναι το πρώτο παιδί και στο στενό μου κύκλο δεν υπάρχουν παιδιά, δεν είχα καμία εμπειρία. Επιπλέον λόγω του θέματος που μας απασχόλησε με την αλλεργία και εκεί δεν είχαμε μπλέξει με τους καλύτερους γιατρούς, καθυστερήσαμε πολύ να βγάλουμε άκρη ενώ ήταν κάτι απλό τελικά, και όλα μαζί δεν γίνονται. Επίσης με τον άντρα μου λείπουμε αρκετές ώρες οπότε μόνο τα σαβκα μένουν για τέτοιου είδους δοκιμές και φυσικά στο σταθμό που πάει το παιδί δε θέλω να «αγγαρέψω» τις κοπέλες να κάνουν τέτοιου είδους πειραματισμούς, ούτε είναι η δουλειά τους να παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες..Θα του δώσουν το φαγητό με τη μορφή που θα τους πεις. Κάπως έτσι φτάσαμε 16 μηνών..Είναι και άλλα που δεν έχω κάνει, όπως το τι είμαστε ακόμη στο μπιμπερό όχι στο εκπαιδευτικό ποτηράκι και δεν κάθεται με τίποτα να του πλύνω τα δόντια αλλά για αυτά θα ανοίξω άλλο θέμα..

 

 

Νομίζω πως οσο πιο μικρό είναι ένα μωρό τόσο πιο εύκολα μαθαίνει κ συνηθίζει τα νέα δεδομένα. Εμένα επειδή δεν ηπιε ποτέ από μπιμπερο έμαθε από 6 μηνών να πίνει νερό με το ποτηράκι ας πούμε. Δε χρειάζεται να ανησυχείς γιατί θα τα μάθει σιγά σιγά κ χωρίς πίεση απλά είναι πιο δύσκολο αν έχει συνηθίσει μια συγκεκριμένη διαδικασία να του την αλλάξεις γιατί είναι μωρά κ νιώθουν ότι βιώνουν τεράστια αλλαγή κ τους αρέσει η ασφάλεια κ η συνήθεια. Για το πλύσιμο των δοντιών μπορείς να πάρεις μια παιδική οδοντόβουρτσα χρωματιστή κ μια παιδική οδοντόκρεμα με ωραία γεύση να του το δώσεις στο χεράκι κ να πάρεις κ εσύ τη δική σου κ να κάνετε πως πλένετε τα δόντια σας. Μια δυο θα το συνηθίσει κ θα το ζητάει μετά σαν ρουτίνα πρωί βράδυ ας πούμε. Ειδικά αν βλέπει κ εσένα να τα πλένεις. Θα του κάνεις κ εσυ λιγο μπας κ πλυθεί κ τπτ κ μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον παράγοντα δεν είχα σκεφτεί, το όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά. Δεν ξέρω, αλλά τον βλέπω αρκετά μαγκωμένο με τα στερεά. Πιστευω θα μας πάρει καιρό..Ευχαριστώ για τις συμβουλές για τα δόντια, πανω κατω αυτά εχω κάνει κι εγώ, ίσως θέλει λίγο χρόνο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Κανά δυο φορές που είχα ρωτήσει παλαιότερα την παιδίατρο μου είχε πει αστο λίγο ακόμα, να βγάλει μασητήρες, μην πνιγεί, δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο κλπ κλπ, χαζομάρες δηλαδή

Και ή δική μου παιδίατρος ήταν πολύ επιφυλακτική με τα κομμάτια τροφών αλλά εγώ "άκουσα" το παιδί που εφτυνε γύρω στο χρόνο τα αλεσμενα. Επίσης πολύ με βοήθησαν τα κορίτσια του φόρουμ να ξεπεράσω το φόβο που είχα για την πνιγμονη και μου έδωσαν ωραίες ιδέες για να πειρατιστω με το φαγητό του μωρού. 

 

Όχι δεν πιστεύω ότι είναι αργά! Οτι νέο μπορεί να παραξενευει τα μωρά αλλά συνάμα τα ενθουσιάζει κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

απλα σε αυτην την ηλικια ειναι πιο αντιδραστικα.ενα μωρακι 10μ πιο ευκολα θα δεχτει πατημενα με πηρουνι,ενα παιδακι 16μηνων εχει προτιμησεις κ τις κανει κ πολυ σαφεις

αυτο δ σημαινει οτι ειναι αργα,ολα θεμα συνηθειας ειναι,απλα ισως χρειαστεις μεγαλυτερη επιμονη κ υπομονη,κ εξυπνες ιδεες

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου δεν ήθελε στο φαγητό του ούτε ένα μικρό κομμάτι, αν δεν ήταν τελείως πουρες δεν το έτρωγε. Στις διακοπές μας όταν ήταν 12 μηνών χάλασε το μπλέντερ την ώρα που ετοίμαζα το φαγητό του, επειδή έκλαιγε γοερά δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο εκείνη την στιγμή να πάω να πάρω μπλέντερ, ε το έλιωσα λίγο με το πιρούνι και το έφαγε μια χαρά..πεινούσε τόσο πολύ που το έφαγε όλο (αξέχαστο κιόλας...είχα μοσχάρι εκείνη την ημέρα). Έτσι απότομα απο την μία στιγμή στην άλλη έγινε η μετάβαση. Αυτή η αλλάγη θεωρώ πως έχει κυριώς να κάνει με το παιδί, αν ένα παιδί είναι φαγανό θα περάσει πιο εύκολα στα κομμάτια από τα αλεσμένα..Εγώ θα σε συμβούλευα να συνεχίσεις τις προσπάθειες γιατί καλό είναι στην ηλικία που είναι να αρχίσει σιγά σιγά να τρώει κομματάκια, επίσης συμφωνώ με την τακτική που σου λέει η @mama16, δοκίμασε τα σνακ να είναι σε κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θΗρθε η ωρα να ξεκινησω κ εγω τη μεταβαση στους 8,5 μηνες. ο μικρος ειναι πολυ καλοφαγος, κανει σαν τρελός κ για φρουτοκρεμα κ για κρέατοςουπα κ για γιαουρτι προβειο. Γι αυτο εχω και λιγο αγχος μηπως ετσι δεν του αρεσουν. Δυο μερες τωρα δινω φρουτο κ λαχανικα σε μικρα κομματια λιωμένα με το χερι μου κ κρεας σε ίνες. φρουτο μαλιστα σημερα εφαγε σχεδον οσο θα του αλέθω. το μεσημεριανο εφαγε ισως το 1/3 κ μετα το άλεσα. Δεν με νοιαζει να γινει γρηγορα η διαδικασια. Ουτε η ποσοτητα. Να κρατησει μονο τη θετικη σταση θελω. Κανω καλα που το παω σταδιακα ή πρεπει να σταματησω τα αλεσμενα κ στα δυο γευματα κατευθειαν; Κανω καλα που του συμπληρώνω μετα αλεσμένο; Την ποσοτητα τωρα πώς θα την υπολογιζω που θα τρωει λιγοτερο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

θΗρθε η ωρα να ξεκινησω κ εγω τη μεταβαση στους 8,5 μηνες. ο μικρος ειναι πολυ καλοφαγος, κανει σαν τρελός κ για φρουτοκρεμα κ για κρέατοςουπα κ για γιαουρτι προβειο. Γι αυτο εχω και λιγο αγχος μηπως ετσι δεν του αρεσουν. Δυο μερες τωρα δινω φρουτο κ λαχανικα σε μικρα κομματια λιωμένα με το χερι μου κ κρεας σε ίνες. φρουτο μαλιστα σημερα εφαγε σχεδον οσο θα του αλέθω. το μεσημεριανο εφαγε ισως το 1/3 κ μετα το άλεσα. Δεν με νοιαζει να γινει γρηγορα η διαδικασια. Ουτε η ποσοτητα. Να κρατησει μονο τη θετικη σταση θελω. Κανω καλα που το παω σταδιακα ή πρεπει να σταματησω τα αλεσμενα κ στα δυο γευματα κατευθειαν; Κανω καλα που του συμπληρώνω μετα αλεσμένο; Την ποσοτητα τωρα πώς θα την υπολογιζω που θα τρωει λιγοτερο; 

Άντε μεγαλώσατε κ εσείς.. Δεν χρειάζεται κατευθείαν να τα δώσεις όλα τα γεύματα μη αλεσμένα.. σιγά σιγά να μάθει να μασάει καλά. Αν πιστεύεις ότι δεν τρώει αρκετά ας το αλεθεις το υπόλοιπο αλλά κ να μην το κάνεις σιγά σιγά θα τρώει περισσότερο. Εξάλλου το μη αλεσμένο υπερτερεί σε θρεπτικοτητα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Την ποσοτητα τωρα πώς θα την υπολογιζω που θα τρωει λιγοτερο; 

Για την ποσοτητα πρεπει να του δειξεις εμπιστοσυνη και να τον αφηνεις να σταματαει οταν χορταινει. Οι ζυγισεις οταν πηγαινετε στον παιδιατρο θα δειχνουν αν βαζει ικανοποιητικο βαρος αλλα τωρα που δεν θα τρωει αλεσμενα λογικα η ποσοτητα θα μειωθει αρκετα, χωρις να ειναι κατι κακο αυτο. Ειναι αναμενομενο και φυσιολογικο θα ελεγα. Δεν χρειαζεται να σταματησεις τα αλεσμενα αμεσως. Συνεχισε αν θελεις να του δινεις "μπερδεμενο", επειτα μισο/μισο και οσο περναει ο καιρος θα του δινεις περισσοτερο μη αλεσμενο, ωσπου στο τελος θα τρωει μονο μη αλεσμενο. Φυσικα, μπορεις αν θελεις να σταματησεις απευθειας τα αλεσμενα, αλλα δεν ειναι και αναγκαιο αν δεν νιωθεις ασφαλεια. Επισης, αντι να αλεθεις καποια ποσοτητα και καποια οχι, μπορεις απλα να σταματησεις να αλεθεις αλλα να πατας με το πιρουνι, μεχρι σιγα-σιγα να μην τα πατας σχεδον καθολου (ενταξει το κρεας χρειαζεται που εχει ινες).

 
Link to comment
Share on other sites

Ωραία με καθησυχάςατε γιατι φοβόμουν οτι θα μπερδεύεται αν ειναι καποια ετσι καποια αλλιως. αυτα. που λιώνω του τα δινω με το χερι γιατι απο το κουταλι δεν μασάει κ πνιγεται. γενικα σκομα δεν τα μασάει ολα ειδικα με τις ίνες δυσκολευεται αλλα θα τον ενθαρρυνω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...