Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πεθερικα και καλεσμένοι βάπτισης


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , sweety** είπε:

ω και αλλο θεμα με βαπτιση!!!απορω τι δικαιωμα εχουν να καλουν κοσμο και να εχουν τετοιεσ απαιτησεις να πληρωσεις τα δικα τους ατομα!!!

λοιπον @Dust pink οπως εμαθες βαφτιζω και εγω το καλοκαιρο τον μικρο μου και η πεθερα μου αποφασισε να καλεσει καποια δικα της ατομα φυσικα χωρις να ρωτησει λεγοντας οτι θα βγει το ονομα του πεθερου μου!!! οταν της ειπαμε οτι εκανε λαθος που καλεσε κοσμο και επισης ακομα πιο πολυ λεγοντας και ονομα το οποιο δε θα βγει αποφασισε να τσαντιστει διοτι την εκθετουμε και τις προσκλησεις της τισ εχει κανει καθως εχει πει και το ονομα!!!χαχαχα!!!κατι τετοιοι ανθρωποι ειναι απο μακρια και αγαπημενοι!!εγω δεν ασχολουμαι πια μαζι τους γιατι μονο φασαρια μου φερνουν!!!

Το θεμα του ονοματος δεν το ειχατε συζητησει ποτε ή της το ειχατε πει κι απλα δεν ηθελε να το δεχτει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 minutes ago, CMES said:

Το θεμα του ονοματος δεν το ειχατε συζητησει ποτε ή της το ειχατε πει κι απλα δεν ηθελε να το δεχτει;

δεν ειχαμε κανονισε ονομα αλλα της ειχαμει οτι δεν θα βγαλουμε το ονομα του πεθερου οταν ειχε ρωτησει πιο παλια!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sweety** είπε:

ω και αλλο θεμα με βαπτιση!!!απορω τι δικαιωμα εχουν να καλουν κοσμο και να εχουν τετοιεσ απαιτησεις να πληρωσεις τα δικα τους ατομα!!!

λοιπον @Dust pink οπως εμαθες βαφτιζω και εγω το καλοκαιρο τον μικρο μου και η πεθερα μου αποφασισε να καλεσει καποια δικα της ατομα φυσικα χωρις να ρωτησει λεγοντας οτι θα βγει το ονομα του πεθερου μου!!! οταν της ειπαμε οτι εκανε λαθος που καλεσε κοσμο και επισης ακομα πιο πολυ λεγοντας και ονομα το οποιο δε θα βγει αποφασισε να τσαντιστει διοτι την εκθετουμε και τις προσκλησεις της τισ εχει κανει καθως εχει πει και το ονομα!!!χαχαχα!!!κατι τετοιοι ανθρωποι ειναι απο μακρια και αγαπημενοι!!εγω δεν ασχολουμαι πια μαζι τους γιατι μονο φασαρια μου φερνουν!!!

Δέχομαι την άποψη να καλέσουν κάποιο κόσμο γιατί εγγόνι τους είναι ,στο μυστήριο ή στο τραπέζι κάποιους πολύ κοντινούς ανθρώπους που θα χαρούν με την χαρά τους σε συνεννόηση πάντα με το ζευγάρι! Το να αυτό -προσκαλεις τον κάθε άσχετο το θεωρώ απαράδεκτο και λόγο να επέμβεις άμεσα με ξεκάθαρο τρόπο. 

Στο ζήτημα του ονόματος πάλι ,θεωρώ τραγικό να παίρνουν πρωτοβουλίες σχετικά με το όνομα του παιδιού. Έχεις κάθε δικαίωμα να δώσεις στο παιδί σου ότι όνομα επιθυμείς είτε είναι των παππούδων είτε όχι!

Εγώ από την αρχή εξετάζοντας διάφορα σκηνικά και συμπεριφορές αποφασισα από κοινού με τον άντρα μου να τιμήσουμε το παιδί με ένα όνομα ουδέτερο... Δεν στάθηκα καθόλου στα πρωτόκολλα καθώς τα θεωρώ ανούσια. Αν εκρινα ότι συναισθηματικά άξιζε το παιδί να πάρει το όνομα της πεθεράς θα το έκανα ,όμως δεν συνηθίζω να ικανοποιώ γούστα! Για να μην φέρω σε δύσκολη θέση κανένα (περισσότερο θα έπρεπε να δώσω της μαμάς μου που έχει δώσει την ψυχή της) . Θα δώσω ουδέτερο που μας αρέσει!  Ήθελα να κρατήσω και ισορροπίες.Οι γιαγιάδες αγαπούν το εγγόνι οποίο όνομα και αν έχει...όλα τα άλλα είναι σημάδια επίδειξης!

Κάνε αυτό που θεωρείς εσύ καλύτερο και δώσε το όνομα που πραγματικά νιώθεις στο παιδί σου!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, sweety** είπε:

δεν ειχαμε κανονισε ονομα αλλα της ειχαμει οτι δεν θα βγαλουμε το ονομα του πεθερου οταν ειχε ρωτησει πιο παλια!!

Και τότε πως κάλεσε κόσμο λέγοντας και το όνομα ;;;; Για να σας βάλει το μαχαίρι στον λαιμό;;;

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά Τώρα?μπράβο που το ξεκαθαρισατε. Αλλά πρέπει να κανει Ο άντρας σου μια κουβέντα μαζί τους.εσυ είσαι η νύφη.ας τα βρουν με το γιο τους.μην ανακατευτεις.πολύ  πιθανό να χεις εκπλήξεις στην εκκλησία.πες στον άντρα σου αν φέρει έξτρα άτομα πάνω από τις 10 προσκλήσεις ακαλεστους στο τραπεζι , τα έξοδα δικά τους.Τελος.Ας κάνουν ότι θέλουν αλλά να αναλάβουν τα έξοδα.οχι να επιβαρυνθειτε εσείς για άτομα που δε γνωρίζετε.

Nv4ip3.pngZt1x.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Loyloy είπε:

Σοβαρά Τώρα?μπράβο που το ξεκαθαρισατε. Αλλά πρέπει να κανει Ο άντρας σου μια κουβέντα μαζί τους.εσυ είσαι η νύφη.ας τα βρουν με το γιο τους.μην ανακατευτεις.πολύ  πιθανό να χεις εκπλήξεις στην εκκλησία.πες στον άντρα σου αν φέρει έξτρα άτομα πάνω από τις 10 προσκλήσεις ακαλεστους στο τραπεζι , τα έξοδα δικά τους.Τελος.Ας κάνουν ότι θέλουν αλλά να αναλάβουν τα έξοδα.οχι να επιβαρυνθειτε εσείς για άτομα που δε γνωρίζετε.

Κοίταξε στο συγκεκριμένο θέμα σχετικά με τους καλεσμένους της βάπτισης του δικού μου παιδιού έπρεπε και ήταν υποχρέωση μου να λάβω θέση και να βάλω τα πράγματα στη θέση τους. Αφενός γιατί πλέον είμαι μια οικογένεια με τον άντρα μου και δεν μπορώ να τον αφήνω ακάλυπτο  σε αποφάσεις γιατί σε τέτοια και άλλα θέματα για να καταλάβουν πρέπει να βλέπουν συμμαχία απόψεων (αν ήταν θέμα συζύγου -πεθερικων δεν θα με αφορούσε και δεν θα ανακατεύουμουν) και αφετέρου είναι θέμα που δεν τους αφορά άμεσα για να αποφασίζουν στο τι θα κάνω εγώ στην βάφτιση του παιδιου μου όπως και εγώ δεν ανακατευομαι στα δικά τους θέματα.

Αν έρθει οποίος έρθει εκτός προσκλήσεων οι υπεύθυνοι (όχι οι καλεσμένοι) θα υποστούν συνέπειες που αναλογούν!

Link to comment
Share on other sites

Η βαπτιση των παιδιων μας δεν ειναι για να βγαζουν τις υποχρεωσεις οι γονεις μας ή τα πεθερικα μας (εκτος αν πληρωνουν). Τις υποχρεωσεις τους τις εβγαλαν οταν μας παντρεψαν. Ειμαι καθετη σε αυτο. Στις βαπτισεις των παιδιων μου καλεσα οσους ηθελα εγω και ο αντρας μου (οσους αντεχε η τσεπη μας) και ευτυχως δεν ειχα καμια παρεμβαση απο κανεναν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Dust pink είπε:

Κοίταξε στο συγκεκριμένο θέμα σχετικά με τους καλεσμένους της βάπτισης του δικού μου παιδιού έπρεπε και ήταν υποχρέωση μου να λάβω θέση και να βάλω τα πράγματα στη θέση τους. Αφενός γιατί πλέον είμαι μια οικογένεια με τον άντρα μου και δεν μπορώ να τον αφήνω ακάλυπτο  σε αποφάσεις γιατί σε τέτοια και άλλα θέματα για να καταλάβουν πρέπει να βλέπουν συμμαχία απόψεων (αν ήταν θέμα συζύγου -πεθερικων δεν θα με αφορούσε και δεν θα ανακατεύουμουν) και αφετέρου είναι θέμα που δεν τους αφορά άμεσα για να αποφασίζουν στο τι θα κάνω εγώ στην βάφτιση του παιδιου μου όπως και εγώ δεν ανακατευομαι στα δικά τους θέματα.

Αν έρθει οποίος έρθει εκτός προσκλήσεων οι υπεύθυνοι (όχι οι καλεσμένοι) θα υποστούν συνέπειες που αναλογούν!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.δεν ξέρω τι σχέση όμως του άντρα σου με τους γονείς του.το λε ω με τη λογική Μήπως τον τουμπαρουν εύκολα και βγαίνεις μετά Εσύ η περίεργη.αν έχουν καταλάβει ότι έχετε κοινές αποφάσεις τότε όλα καλά.και από ότι καταλαβαίνω από την κατάσταση κρατα τις αποστάσεις σου από τα πεθερικά σου.απο μακριά και αγαπημένοι.

Nv4ip3.pngZt1x.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ZWH είπε:

Η βαπτιση των παιδιων μας δεν ειναι για να βγαζουν τις υποχρεωσεις οι γονεις μας ή τα πεθερικα μας (εκτος αν πληρωνουν). Τις υποχρεωσεις τους τις εβγαλαν οταν μας παντρεψαν. Ειμαι καθετη σε αυτο. Στις βαπτισεις των παιδιων μου καλεσα οσους ηθελα εγω και ο αντρας μου (οσους αντεχε η τσεπη μας) και ευτυχως δεν ειχα καμια παρεμβαση απο κανεναν. 

Λόγω ότι στην δική μας περίπτωση δεν έγινε ανοιχτός γάμος αλλά κλειστός πολιτικος ήμουν πιο ελαστική στο θέμα καλεσμένων από πλευράς παππούδων, στην βάφτιση ήθελα δηλαδή να έρθουν κάποιοι κοντινοί τους φιλοι αλλά με όριο. Σε τελική ανάλυση αν ήθελε ο κάθε παππούς ,γιαγιά να καλύψει τις υποχρεώσεις του υπάρχουν και άλλοι τρόποι με δική του επιβάρυνση. Διαφορετικά μου κάνει βρήκα Πάπα για να θάψω 5-6! Οπότε και το έκοψα , τουλάχιστον δήλωσα ξεκάθαρα τις προθέσεις μου!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dust pink είπε:

Λόγω ότι στην δική μας περίπτωση δεν έγινε ανοιχτός γάμος αλλά κλειστός πολιτικος ήμουν πιο ελαστική στο θέμα καλεσμένων από πλευράς παππούδων, στην βάφτιση ήθελα δηλαδή να έρθουν κάποιοι κοντινοί τους φιλοι αλλά με όριο. Σε τελική ανάλυση αν ήθελε ο κάθε παππούς ,γιαγιά να καλύψει τις υποχρεώσεις του υπάρχουν και άλλοι τρόποι με δική του επιβάρυνση. Διαφορετικά μου κάνει βρήκα Πάπα για να θάψω 5-6! Οπότε και το έκοψα , τουλάχιστον δήλωσα ξεκάθαρα τις προθέσεις μου!

Και πολύ καλά έκανες. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Και θα συμπληρώσω ότι ακόμα και αν οι παππούδες επιθυμούν να καλέσουν τη Σάρα και τη Μάρα ακόμα και με δική τους χρέωση, το ζευγάρι έχει το δικαίωμα να επιλέξει αν θέλει μια ανοιχτή βάφτιση ή κάτι πιό μαζεμένο. Δεν είσαι υποχρεωμένη να μοιραστείς μια τόσο σημαντική μέρα του παιδιού σου με ένα σωρό άσχετους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Anna3011 είπε:

Και πολύ καλά έκανες. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Και θα συμπληρώσω ότι ακόμα και αν οι παππούδες επιθυμούν να καλέσουν τη Σάρα και τη Μάρα ακόμα και με δική τους χρέωση, το ζευγάρι έχει το δικαίωμα να επιλέξει αν θέλει μια ανοιχτή βάφτιση ή κάτι πιό μαζεμένο. Δεν είσαι υποχρεωμένη να μοιραστείς μια τόσο σημαντική μέρα του παιδιού σου με ένα σωρό άσχετους.

Όχι δεν υπήρχε καν έστω σαν λόγος για συμμετοχή ούτε για 1€ των πρόσθετων καλεσμένων . (Σάρα Μάρα) όλα είναι με προσωπικά έξοδα συν μια σημαντική βοήθεια για κάλυψη κάποιον εξόδων από τους γονείς μου (ως δώρο προς το μωρό). Δεν περίμενα κιόλας τίποτα σε οικονομικό επίπεδο μιας και οι διαγωγες φαίνονται εξ αρχής... Δεν με νοιάζει όμως αυτό, έχω όλη την καλή πρόθεση να δώσω καποια μετρημένα προσκλητήρια για μετρημένα άτομα με δική μου επιβάρυνση, δεν θα μιζεριασω για 50-100€ παραπάνω ,χαλάλι μέσα στα όλα έξοδα και αυτά προκειμένου να έρθουν κάποιοι στενοί τους φίλοι. Όχι ο κάθε πικραμένος όμως... Αυτό λέγεται και ασέβεια και κατάχρηση! Για αυτό και έγινε η παραπάνω εξήγηση! Τώρα όσο για την βάφτιση ,θα την κάνουμε λίγο ανοιχτη μιας και έχουμε αρκετές υποχρεώσεις (καλέσματα σε δικά τους βαφτίσια ,γάμους) κοντινών ανθρώπων που νιώθουμε την ανάγκη να τους καλέσουμε. Δικούς μας ανθρώπους όμως και συγγενείς, που εμείς έχουμε υποχρέωση! 

Link to comment
Share on other sites

On 5/22/2018 at 5:38 PM, Dust pink said:

Και τότε πως κάλεσε κόσμο λέγοντας και το όνομα ;;;; Για να σας βάλει το μαχαίρι στον λαιμό;;;

χαχαχα!!! δεν ξερωωω αυτα ειναι απο τα περιεργαα των πεθερικων που οταν εμφανιζονται το κανουν μονο για φασαριαα!! εγω γελαω πλεον με οτι κανουν...μααα δεν μπορω αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , sweety** είπε:

χαχαχα!!! δεν ξερωωω αυτα ειναι απο τα περιεργαα των πεθερικων που οταν εμφανιζονται το κανουν μονο για φασαριαα!! εγω γελαω πλεον με οτι κανουν...μααα δεν μπορω αλλο!!!

Είναι δείγμα μη ενδιαφέρουσας ζωής οπότε ασχολούνται με μικρότητες! Καλά κάνεις και το περνεις στην πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...