Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βεβαιωση Ημερομηνίας Τοκετου για επιδομα κυοφορίας ΕΟΠΠΥ / ΙΚΑ


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω εαν πάρω βεβαιωση για πιθανη ημερομηνία τοκετού απο ιδιώτη γιατρό συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥ, αυτη θα γινει δεκτή απο το ΙΚΑ για να παρω το επιδομα κυοφορίας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, eleni.z είπε:

Θα ηθελα να ρωτησω εαν πάρω βεβαιωση για πιθανη ημερομηνία τοκετού απο ιδιώτη γιατρό συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥ, αυτη θα γινει δεκτή απο το ΙΚΑ για να παρω το επιδομα κυοφορίας?

Όχι πρέπει να πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου στο τμήμα μητέρας κ παιδιού κ θα σου δώσει ο γυναικολόγος εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η Lenia. Πάρε μαζί σου τη β επιπέδου ή μία βεβαίωση από το γιατρό που σε παρακολουθεί που να αναφέρει την ΠΗΤ και θα σου υπογράψει ο γιατρός του ΙΚΑ το κατάλληλο έντυπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Γενάρη σε συμβεβλημένο ιδιώτη πήγα με τη Β επιπέδου κ μια χαρά τη δέχτηκε το ΙΚΑ. Κ στο προηγούμενο παιδι μου πριν 3 χρόνια πάλι σε συμβεβλημένο ιδιώτη είχα πάει, όχι στο ΙΚΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ξερω οτι πρέπει να ειναι σφραγισμένη απο γυναικολόγο των ιατρείων του ΙΚΑ, μπορείς να κλείσεις ραντεβού από τα γνωστα πενταψηφια. Επισης απο γιατρο δημοσιου μαιευτηρίου (πχ Έλενα, Αλεξάνδρα κλπ)  δεν χρειαζεται καμια περαιτέρω σφραγίδα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Κι εγω ξερω οτι πρέπει να ειναι σφραγισμένη απο γυναικολόγο των ιατρείων του ΙΚΑ, μπορείς να κλείσεις ραντεβού από τα γνωστα πενταψηφια. Επισης απο γιατρο δημοσιου μαιευτηρίου (πχ Έλενα, Αλεξάνδρα κλπ)  δεν χρειαζεται καμια περαιτέρω σφραγίδα 

Εμένα ήταν από γιατρό δημόσιου νοσοκομείου κ δε μου τη δέχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε κορίτσια, περίεργο να δέχονται αλλά χαρτιά σε κάθε υποκατάστημα.. Με οδηγίες του ΙΚΑ της περιοχής μου, άνοιξα το app που βρίσκεις τους συμβεβλημενους γιατρούς, πήρα τηλ στο ιατρείο του έκλεισα ραντεβού και το δέχτηκαν μια χαρά το χαρτί αυτό. Μου υπέγραψε σε ένα συγκεκριμένο χαρτί που είχε 3 περιοχές, μια ο γιατρός, μια συμπλήρωσε και υπέγραψε ο εργοδότης και μια εγώ. 

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lenia16 said:

Εμένα ήταν από γιατρό δημόσιου νοσοκομείου κ δε μου τη δέχτηκε.

Εγω το Δεκέμβριο του 16 που προσκομισα απο δημόσιο νοσοκομείο μια χαρα τη δέχτηκαν.  Μήπως ηταν απο το εξωτερικό ιατρείο του ιατρού η βεβαίωση κι οχι του νοσοκομείου;  Αυτα ειναι στανταρτ, δεν έχουν δικαίωμα να μη την δεχτούν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Εγω το Δεκέμβριο του 16 που προσκομισα απο δημόσιο νοσοκομείο μια χαρα τη δέχτηκαν.  Μήπως ηταν απο το εξωτερικό ιατρείο του ιατρού η βεβαίωση κι οχι του νοσοκομείου;  Αυτα ειναι στανταρτ, δεν έχουν δικαίωμα να μη την δεχτούν 

Όχι ήταν του νοσοκομείου, δεν έχει ιατρείο έξω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Ντουντούλα είπε:

Μόνο δημοσίου  η ιατρό του ΙΚΑ. Από ιδιώτη δε τη δέχονται τη Δευτέρα κατέθεσα τα δικά μου. 

 

Δεν αναφέρομαι σε οποιονδήποτε ιδιώτη. Σε αυτούς που είναι εδώ https://apps.ika.gr/eFindDoctor/faces/index.xhtml και είναι συμβεβλημένοι. Οι ιδιώτες αυτοί αντικαθιστούν τα ιατρεία που παλαιότερα λειτουργούσαν μέσα στο ΙΚΑ. Έτσι λειτουργεί το ΙΚΑ τώρα. Το χαρτί αυτών των ιδιωτών το δέχονται. Είναι το ίδιο όπως πηγαίνουμε πλέον σε παθολόγο μέσω ΙΚΑ κλπ. Δεν πληρώνουμε επίσκεψη σε ιδιώτη αλλά είναι μέσω ΙΚΑ αντί να πάμε στο ΙΚΑ όπως κάναμε παλιότερα.

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2018 at 10:26 ΠΜ, eleni.z είπε:

Θα ηθελα να ρωτησω εαν πάρω βεβαιωση για πιθανη ημερομηνία τοκετού απο ιδιώτη γιατρό συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥ, αυτη θα γινει δεκτή απο το ΙΚΑ για να παρω το επιδομα κυοφορίας?

Κοινώς, επειδή δ φαίνεται να βγαίνει άκρη, πήγαινε στο ΙΚΑ να ρωτήσεις τι δέχονται κ τι όχι. Με έναν πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας στο ικα. Αν έχεις ιδιώτη έξω που σε παρακολουθεί ίσως δεν στο δεχτουν. Θέλουν από δημόσιο φορέα. κάνεις επίσκεψη στο νοσοκομείο, ανοίγεις μια τυπική καρτέλα και σου κάνει την επιβεβαίωση ο γυναικολόγος του νοσοκομείου οποίος είναι αυτός η στον γυναικολόγο του ΙΚΑ με τον ίδιο τρόπο. Έπειτα μπορείς κανονικά να συνεχίσεις με τον ιδιώτη σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος υπάρχει κάποιο άλλο link με την όλη διαδικασία για την αίτηση διακοπής εργασίας - άδεια λοχειας? Εμένα με παρακολουθεί γιατρός δημοσίου νοσοκομείο οπότε λογικά δεν θα έχω θέμα με κέντρο μάνας παιδιού αλλά δεν ξέρω καθόλου ποια είναι η διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλει αυστηρά χαρτί απο γιατρό του ΙΚΑ του τμήματος Μητέρας και Παιδιού ή απο γυναικολόγο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΠΥ.

Είναι ένα συγκεκριμένο έγγραφο που παρέχεται σε αυτούς και το συμπληρώνουν με τα στοιχεία σου, η διαδικασία άλλαξε πέρσι εάν παλιά δινόταν και απο δημόσια νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι άλλο ο ο γιατρός ο συμβεβλημένος με ΕΟΠΠΥ (έχουν και μία έξτρα σφραγίδα) και άλλο ο γιατρός που απλά π.χ. γράφει εξετάσεις που εγκρίνει ο ΕΟΠΠΥ (που το κάνουν όλοι). Οι γιατροί που είναι συμβεβλημένοι είναι σαν να πήγες στο ιατρείο του ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσον αφορά ιδιώτες γιατρούς. Υπάρχουν οι πιστοποιημένοι με ΕΟΠΥΥ γιατροί, είναι αυτοί που πληρώνεις κανονικά επίσκεψη πάντα και μπορεί να συνταγογραφήσει εξετάσεις, φάρμακα κτλ. Από αυτούς ειδικότητες που χρειαζόταν χειρουργείο γυναικολόγοι, ΩΡΛ, χειρουργοί παραπέμπουν τον ασθενή σε ιδιωτικές κλινικές, δεν έχουν δικαίωμα σε δημόσια νοσοκομεία (εκτός καθηγητών). Δίνουν βεβαιώσεις που γίνονται δεκτές σε σχολεία, γυμναστήρια, εργασια κτλ. Μέχρι εκεί όχι σε ΙΚΑ.

Οι συμβεβλημένοι με ΕΟΠΥΥ, είναι οι γιατροί που κλείνεις ραντεβού για δωρεάν επίσκεψη ,έχουν γραφεία έξω όχι σε νοσοκομείο,ικα. Κάποτε ,γιατροί του ΙΚΑ κάποιοι εκτός του ΙΚΑ είχαν και έξω ιατρείο, αυτό έχει καταργηθεί. Είναι πλέον μόνο στο ΙΚΑ.

Νοσοκομειακοί είναι μόνο στο νοσοκομείο.

Αυτό που πρέπει να ρωτήσεις το ΙΚΑ είναι αν θέλουν να γνωματεύσει γιατρός μέσα στο ΙΚΑ ή στο νοσοκομείο η συμβεβλημένος (χλωμό). Όχι πιστοποιημένος.

ΕΟΠΠΥ είναι το σύστημα όλοι οι γιατροί ανήκουν εκεί, γιατί αλλιώς δεν μπορούν να γράψουν τίποτα υπάρχει ηλεκτρονική συνταγογράφηση πλέον.

Ο συμβεβλημένος ουσιαστικά αν κλείσεις νωρίς ραντεβού έχει 200 επισκέψεις να εξετάσει δωρεάν, μετά πληρώνεις και εκεί. 

Από κοπέλα στην δουλειά που πήρε άδεια της ζήτησε το ΙΚΑ χαρτί από γυναικολόγο νοσοκομείου. Πέρυσι βέβαια αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω γενικά με @Dust pink όμως υπάρχουν νοσοκομειακοί γιατροί που εξετάζουν και ιδιωτικά (νόμιμα ιδιωτικά ιατρεία). Έχουν τη σφραγίδα τους κανονικά όμως εκεί είναι ιδιώτες. Όταν πας στο νοσοκομείο και σου συνταγογραφήσουν οτιδήποτε ή σου εκδώσουν κάποια βεβαίωση κλπ, πρέπει να βάλεις και στρογγυλή σφραγίδα για να είναι έγκυρα.

Επομένως για να μην μπερδεύεσαι άλλο, πάρε μία βεβαίωση από το γιατρό σου  (συμβεβλημένος ή μη), πήγαινε στο ΙΚΑ, ρώτα αν τους καλύπτει. Αν όχι, να σου κλείσουν αμέσως ένα ραντεβού με δικό τους γυναικολόγο και θα σου συμπληρώσει αυτός τη βεβαίωση που θέλεις. Θα πας τα χαρτιά και στον εργοδότη σου και θα είσαι έτοιμη να τα καταθέσεις.

Υ.Γ. Συγνώμη αν κατι έχω "χάσει",το 2015 έκανα αυτή τη διαδικασία εγώ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anath είπε:

Συμφωνω γενικά με @Dust pink όμως υπάρχουν νοσοκομειακοί γιατροί που εξετάζουν και ιδιωτικά (νόμιμα ιδιωτικά ιατρεία). Έχουν τη σφραγίδα τους κανονικά όμως εκεί είναι ιδιώτες. Όταν πας στο νοσοκομείο και σου συνταγογραφήσουν οτιδήποτε ή σου εκδώσουν κάποια βεβαίωση κλπ, πρέπει να βάλεις και στρογγυλή σφραγίδα για να είναι έγκυρα.

Επομένως για να μην μπερδεύεσαι άλλο, πάρε μία βεβαίωση από το γιατρό σου  (συμβεβλημένος ή μη), πήγαινε στο ΙΚΑ, ρώτα αν τους καλύπτει. Αν όχι, να σου κλείσουν αμέσως ένα ραντεβού με δικό τους γυναικολόγο και θα σου συμπληρώσει αυτός τη βεβαίωση που θέλεις. Θα πας τα χαρτιά και στον εργοδότη σου και θα είσαι έτοιμη να τα καταθέσεις.

Υ.Γ. Συγνώμη αν κατι έχω "χάσει",το 2015 έκανα αυτή τη διαδικασία εγώ

Σε ότι αφορά ιδιωτικά ιατρεία νοσοκομειακών έξω ήταν ένα καθεστώς που ίσχυε παλιά. Πλέον έχει καταργηθεί. Αυτό που ισχύει είναι το εξής ,καθηγητές διευθυντές (πανεπιστημιακοί) νοσοκομείου έχουν δικαίωμα πέραν του νοσοκομείου να χειρουργούν και ιδιωτικά (κλινική) συνήθως μέσα στην κλινική διατηρούν γραφείο προς εξέταση ασθενών και φυσικά πληρώνονται ιδιωτικά την επίσκεψη του ασθενή καθώς και το χειρουργείο αν αυτό διενεργηθεί στο ιδιωτικό θεραπευτήριο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Σε ότι αφορά ιδιωτικά ιατρεία νοσοκομειακών έξω ήταν ένα καθεστώς που ίσχυε παλιά. Πλέον έχει καταργηθεί. Αυτό που ισχύει είναι το εξής ,καθηγητές διευθυντές (πανεπιστημιακοί) νοσοκομείου έχουν δικαίωμα πέραν του νοσοκομείου να χειρουργούν και ιδιωτικά (κλινική) συνήθως μέσα στην κλινική διατηρούν γραφείο προς εξέταση ασθενών και φυσικά πληρώνονται ιδιωτικά την επίσκεψη του ασθενή καθώς και το χειρουργείο αν αυτό διενεργηθεί στο ιδιωτικό θεραπευτήριο. 

Ο γυναικολόγος μου είναι αναπληρωτής καθηγητής και εξετάζει και στα απογευματινά εξωτερικα ιατρεία του νοσοκομείου και σε δικο του ιδιωτικό ιατρείο. Δεν κάνει τοκετούς σε ιδιωτική κλινική, αλλά μπορείς να πας στο ιατρείο του για επίσκεψη κανονικά. Άρα φαντάζομαι ισχύει ακόμη, δεν ξέρω υπο ποιές προυποθέσεις ακριβώς, αλλά τελευταία φορά τον επισκέφθηκα τον Ιανουάριο στο ιατρείο του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , anath είπε:

Ο γυναικολόγος μου είναι αναπληρωτής καθηγητής και εξετάζει και στα απογευματινά εξωτερικα ιατρεία του νοσοκομείου και σε δικο του ιδιωτικό ιατρείο. Δεν κάνει τοκετούς σε ιδιωτική κλινική, αλλά μπορείς να πας στο ιατρείο του για επίσκεψη κανονικά. Άρα φαντάζομαι ισχύει ακόμη, δεν ξέρω υπο ποιές προυποθέσεις ακριβώς, αλλά τελευταία φορά τον επισκέφθηκα τον Ιανουάριο στο ιατρείο του.

Είναι πανεπιστημιακός γι αυτό έχει και έξω. Για κλινική ιδιωτική είναι ανάλογα από πόλη σε πόλη κάποιοι έχουν μόνο νοσοκομείο κάποιοι και ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Dust pink είπε:

Είναι πανεπιστημιακός γι αυτό έχει και έξω. Για κλινική ιδιωτική είναι ανάλογα από πόλη σε πόλη κάποιοι έχουν μόνο νοσοκομείο κάποιοι και ιδιωτικό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν νομίζω να αναλαμβάνει επεμβάσεις, τοκετούς κλπ ιδιωτικά. Μόνο στο νοσοκομείο. Αλλά τις επισκέψεις τις κάνει και ιδιωτικά.

Για το θέμα μας πάντως, ο γιατρός αυτός που αναφέρω ο πανεπιστημιακός μου έδωσε μια απλή βεβαίωση με την οποία πήγα στο γιατρο του ΙΚΑ για την άδεια

Link to comment
Share on other sites

Στους τοκετούς αναφέρομουν ότι είναι προαιρετικα τα ιδιωτικά ή δημόσια και παίζει από μέρος σε μέρος.

Λογικό να σου την έκανε δεκτή το ΙΚΑ μιας και ο γιατρός σου είναι και γιατρός του δημοσίου (νοσοκομείου) άσχετο αν έχει και ιδιωτικό ιατρείο.

Το ΙΚΑ ζητά(;) Από δημόσιο φορέα όχι από ιδιώτη (εκτός αν είναι συμβεβλημένος πληρωνεται δηλαδή και μισθό  από το δημόσιο) ο απλός  ιδιώτης  δεν παίρνει  μισθό από  δημόσιο ο γιατρός σου λοιπόν μπορεί να σου έδωσε την βεβαίωση στο ιδιωτικό του ιατρείο αλλά η υπογραφή και ισχύ του είναι σαν να είναι δημοσίου ιατρού. Σαν να πηγές στο νοσοκομείο με λίγα λόγια. Για αυτό την δέχτηκε το ΙΚΑ. Ο καθηγητής παίρνει και μισθό δημοσίου υπαλλήλου και ότι βγάλει σαν ιδιώτης. Εκεί είναι η διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Dust pink είπε:

Στους τοκετούς αναφέρουν ότι είναι προαιρετικα τα ιδιωτικά ή δημόσια.

Λογικό να σου την έκανε δεκτή το ΙΚΑ μιας και ο γιατρός σου είναι και γιατρός του δημοσίου (νοσοκομείου) άσχετο αν έχει και ιδιωτικό ιατρείο.

Το ΙΚΑ ζητά(;) Από δημόσιο φορέα όχι από ιδιώτη. Ο γιατρός σου λοιπόν μπορεί να σου έδωσε την βεβαίωση στο ιδιωτικό του ιατρείο αλλά η υπογραφή και ισχύ του είναι σαν να είναι δημοσίου ιατρού. Σαν να πηγές στο νοσοκομείο με λίγα λόγια. Για αυτό την δέχτηκε το ΙΚΑ.

Συγνώμη μάλλον δεν το ανέλυσα καλά... το χαρτί του γιατρού μου απλά το έλαβε υπόψη ο γιατρός του ΙΚΑ για να υπογράψει την επίσημη βεβαίωση. Απλά για να μην ψάχνει την ΠΗΤ από υπέρηχους κλπ, έγραψε ότι έλεγε ο γιατρός μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...