Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιολογία για αποφυγή γάμου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Για κάποιους προσωπικούς λόγους, δεν θέλω να παρευρεθώ σε έναν γάμο που είμαστε καλεσμένοι σε 2 εβδομάδες με σύζυγο και μωρό. Φοβάμαι πως θα έρθω σε αντιπαραθέσεις με τη μητέρα του συζύγου και προσπαθώ να το αποφύγω. Ως εκ τούτου, θα ήθελα να του πω μια δικαιολογία τη τελευταία στιγμή, ώστε να πάει μόνο εκείνος! Οποία βοήθεια εύπροσδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Εφόσον απ' ότι καταλαβαίνω υπάρχει τεταμένη ατμόσφαιρα μεταξύ της πεθεράς σου και δεν θα μπορεί να υπάρξει ισορροπία έστω και τυπική για λίγη ώρα που κρατάει ένας γάμος. Μου έρχονται στο μυαλό δύο λύσεις:  Η πρώτη είναι να μιλήσεις ξεκάθαρα στον άντρα σου για τον λόγο που δεν θέλεις να παραβρεθείς ,δεν έχει νόημα να κρύβεσαι από εκείνον με δικαιολογίες γιατί υπάρχει περίπτωση να αντιληφθεί την "δικαιολογία" σου και να έρθεις και με εκείνον σε αντιπαράθεση. Οπότε καλυτερα να του μιλήσεις ξεκάθαρα και να δείτε μαζί πως θα χειριστείτε την κατάσταση.

Η δεύτερη που απαιτεί και υπομονή από μεριάς σου είναι να τον ακολουθήσεις στην κοινωνική εκδήλωση χωρίς πολλές συναναστροφές με την πεθερά σου πέρα από τα τυπικά. Να τελειώσει ο γάμος και να πάτε σπίτι σας. 

Παίζει ρόλο βέβαια με τι βαθμό συγγένειας συνδέεται ο σύζυγος με το ζευγάρι που παντρεύεται. Αν πχ είναι αδερφή /αδερφός η δεύτερος ξάδερφος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να του πεις την αλήθεια, τους λόγους που δεν θέλεις να πας.  Αν είναι τόσο σημαντικό για κείνον να πας θα πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψιν σου όπως θα έκανες κ σε άλλη περίπτωση. Το ίδιο και αυτός.

Κάποιος θα κάνει πίσω, θα συμβιβαστεί και θα τα βρείτε. Το να μπλέξεις με δικαιολογίες και ψέματα και να τον κρεμάσεις τελευταία στιγμή μπορεί να σου φέρει μπελάδες.

Εξάλλου δε λύνουμε έτσι τα προβλήματα μας, επικοινωνούμε με τον σύντροφο μας.

 

Όσο για τη μάνα του μην ασχοληθείς καν δεν την αφορά και δε χρειάζεται να της πει κάτι πιο πριν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία στιγμή τι να του πεις? Μόνο ότι σε έπιασε κόψιμο. :P

Θα πρέπει να του πεις ψέματα. Είσαι σίγουρη πως είναι τόσο σημαντικό για σένα το να μην πας οπότε και να χρειαστεί να πεις ψέματα στον άντρα σου? Κι αν είναι τόσο σημαντικό, μήπως θα ήταν καλύτερα να το συζητήσεις μαζί του, να του εξηγήσεις και μαζί ως ζευγάρι να βρείτε μια λύση?

  • Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Marigat είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Για κάποιους προσωπικούς λόγους, δεν θέλω να παρευρεθώ σε έναν γάμο που είμαστε καλεσμένοι σε 2 εβδομάδες με σύζυγο και μωρό. Φοβάμαι πως θα έρθω σε αντιπαραθέσεις με τη μητέρα του συζύγου και προσπαθώ να το αποφύγω. Ως εκ τούτου, θα ήθελα να του πω μια δικαιολογία τη τελευταία στιγμή, ώστε να πάει μόνο εκείνος! Οποία βοήθεια εύπροσδεκτη. 

Δεν έχω να σου πω κάποια δικαιολογία,εκ των πραγμάτων όμως ένας γάμος και τραπέζι μετά με μωρό δεν είναι κ το πιο εύκολο.Δεν ξέρω πόσο είναι το μικρούλι σου,αλλά εγώ εκεί θα εστιαζα..

Έχω 2 παραδείγματα να σου δώσω.

1) Η μικρή μου 4 μηνών κ αποφασίσαμε να την πάρουμε μαζι σε γάμο.Μέχρι κάποια στιγμή ήταν ολα καλά.Τελικά το μωρό δεν κοιμόταν με τπτ,δεν μπορούσε να ηρεμήσει,άσε που ξεκίνησαν κ τα τσιγάρα κ φύγαμε άρον άρον.

2) Πρίν λίγες μέρες,η μικρή 10 μηνών πλέον.Πολύ κοινωνική κ γελαστή σε όλη τη διάρκεια..Την έβλεπα οτι είχε κουραστεί κ παλι δεν κοιμόταν με τπτ..Είχε αναστατωθει κ ενώ είχε περάσει η ωρα που κοιμάται κανονικά δεν έκανε καμία προσπάθεια,παρα την κούραση της.Τελικά γύρισε σπίτι μαζί με τους παππούδες γτ ήμασταν κουμπάροι και δεν μπορούσαμε να φύγουμε..

 

Αυτό που θέλω να πω,είναι ότι άσχετα με το αν πρέπει να πας ή όχι θα πρέπει να σκεφτείς, αλλά να μεταφέρεις κ στους υπόλοιπους, ότι προτεραιότητα είναι το μωρό.Αν είναι να σας βγάλει το λάδι,να στεναχωρηθεί κ να στρεσαριστει και να γυρίσεις κ εσύ μετα στο σπίτι κομμάτια προφανώς κ δεν υπάρχει λόγος να πας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/7/2018 at 6:49 PM, Marigat said:

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Για κάποιους προσωπικούς λόγους, δεν θέλω να παρευρεθώ σε έναν γάμο που είμαστε καλεσμένοι σε 2 εβδομάδες με σύζυγο και μωρό. Φοβάμαι πως θα έρθω σε αντιπαραθέσεις με τη μητέρα του συζύγου και προσπαθώ να το αποφύγω. Ως εκ τούτου, θα ήθελα να του πω μια δικαιολογία τη τελευταία στιγμή, ώστε να πάει μόνο εκείνος! Οποία βοήθεια εύπροσδεκτη.

 

Καλησπέρα σας,

χωρίς καμία διάθεση κριτικής, χρειάζεστε βοήθεια για να πείτε ψέμματα στο σύζυγό σας? Αυτό είναι ότι χειρότερο σε ένα γάμο! Επιπροσθέτως μπορεί ένας γάμος να γίνει σημείο αντιπαράθεσης για τους καλεσμένους? Επιτρέψτε μου να πω ότι αυτό υποδηλώνει έλλειψη σεβασμού προς το ζευγάρι. Ενα ζευγάρι καλεί τους ανθρώπους στην χαρά του, αν αυτοί έχουν προσωπικά μεταξύ τους τότε θα πρέπει να τα αφήσουν μακριά από την χαρμόσυνη αυτή τελετή.

Οπότε θα σας συμβούλευα (αναλόγως και της σχέσεως που έχετε με το ζευγάρι) ή να πάτε στο γάμο και να αφήσετε τα προσωπικά σας στην άκρη ή να συζητήσετε με τον σύζυγό σας τους λόγους για τους οποίους δεν θέλετε να παρερευθείτε. Ελπίζω να σας βοήθησα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Επειδή έχω συζητήσει πολλές φορές με τον άντρα τα διαφορά που δεν μου αρέσουν στη μητέρα του, έχω αποφασίσει πως δεν θα του αναφέρω τον πραγματικό λόγο που δεν θέλω να πάμε. Πλέον αποφάσισα να σταματήσω να αναφέρω και να μεταφέρω και τα όσα με ενοχλούν. Και γίνονται στη καθημερινότητα διότι μόνο εντάσεις φέρουν ανάμεσα σε εμας και αποτέλεσμα κανένα. Η αλήθεια είναι πως η μητέρα του δεν θα κάνει κάτι το τρομερό, αλλά δεν σέβεται τις ανάγκες του μωρού και δεν τις καταλαβαίνει. Τι εννοώ ; 

Θα προτιμήσει να το βγάλει στον ήλιο, να το πλασάρει σε όλη την οικογένεια, θα μου πει όχι μην το θηλασεις τώρα μόλις έφαγε, πιο μετά, θα θέλει να το κρατάει εκείνη λες και είναι κούκλα και αλλά τέτοια παρόμοια που φαντάζομαι πολλές από εσάς έχετε ζήσει! Με μια λέξη, θα μου το βγάλει ξινό! 

Ως εκ τούτου είναι μονόδρομος το ψέμα! 

Αναφορικά ως προς τον γάμο, δεν είναι πολύ κοντινό πρόσωπο, ο άντρας μου είναι αδιάφορος, και αν δεν ήταν η πίεση ίσως από τη πεθερά, θα έβρισκε και εκείνος δικαιολογία για να κάτσει σπίτι ένα πρωί με το παιδί του! 

Επίσης, δεν έχει τραπέζι! 

Ευχαριστω όλες για την βοήθεια που καταβάλετε!!! 

Χχιχιχ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα ήταν ιδανικό να του έλεγα την αλήθεια, αλλά αυτός δεν μπορεί να δει τα όσα ενοχλούν εμένα! Δεν είναι μάνα, να αγχωθεί επειδή το μωρό της θέλει να φαει, και η γιαγιά το κόβει βολτες.. 

Αντιθέτως, επειδή το είχε καημό η μητέρα του ένα εγγόνι, κάθε φορά την χαίρεται, και καλά κάνει κιόλας, χωρίς όμως να κοιτάει και τις αναγκες του μωρού ή το αν ταλαιπωρείται! 

Γι αυτούς τους λόγους, και επειδή και για εμένα, νέα μαμά με μικρό μωράκι, δεν είναι ο,τι ποιο όμορφο να έχω συνέχεια εντάσεις μέσα στο σπίτι μου, το ψέμα είναι πραγματικά μονόδρομος! 

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το θάρρος. Η πεθερά σου είναι ένα άτομο που είτε λίγο είτε πολύ θα είσαι αναγκασμένη να συναναστρέφεσαι. Όχι δεν χρειάζεται να λες στο σύζυγο πόσα δεν σου αρέσουν στη μητέρα του. Μπορείς όμως να βάλεις τα όρια σου και να τα επιβάλεις με χαμόγελο πάντα. Όχι, δεν γίνεται να το βγάζετε στον ήλιο, είναι πολύ μωρό και δεν κάνει. Όχι θα θηλάσει όποτε θέλει γιατί ο θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα. Όχι δεν θέλω να πάει σε όλες τις αγκαλιές, είναι πολύ μικρό (αλήθεια πόσο είναι?). Σε πειράζει γενικά να πηγαίνει σε άλλες αγκαλιές ή όταν το δίνει η πεθερά σου? Τώρα για το άλλο που λες πως το κρατάει σαν κούκλα πως το εννοείς? Ότι το κρατάει και περηφανεύεται και το δείχνει κλπ? Αν εννοείς αυτό, όλοι οι παππουδογιαγιάδες το κάνουν. :) 

 

 

  • Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά και οι πατεράδες έχουν άγχη με τα παιδιά, δεν τα έχουμε μόνο εμείς οι μητέρες. Προσωπικά δεν θα με πειράζε αν η πεθερά μου ηθελε να χαρεί το εγγόνι της, (ειδικά αν το βλέπει σπάνια) όπως το ίδιο θα ήθελα και με την δική μου μητέρα. Δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να έχεις με την πεθερά σου, όμως ειλικρινά αν θες να αποφύγειςτον γάμο επειδή δεν θες να δει το θεωρώ λίγο παράλογο.  Τι πιο όμορφο να αγαπάει μία γιαγιά το εγγόνι της.

Το ένα ψέμα φέρνει το άλλο σε μία σχέση, και είναι η πιο ακατάλληλη λύση σε ένα πρόβλημα. Άν πραγματικά σε ενοχλεί η πεθερά σου κάθησε και συζήτησε τα αυτό τα θέματα με τον άντρα σου, άλλωστε δεν γίνεται κάθε φορά που είναι να βρεθείτε να ψάχνεις να βρεις να πεις ένα ψέμα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Marigat είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Επειδή έχω συζητήσει πολλές φορές με τον άντρα τα διαφορά που δεν μου αρέσουν στη μητέρα του, έχω αποφασίσει πως δεν θα του αναφέρω τον πραγματικό λόγο που δεν θέλω να πάμε. Πλέον αποφάσισα να σταματήσω να αναφέρω και να μεταφέρω και τα όσα με ενοχλούν. Και γίνονται στη καθημερινότητα διότι μόνο εντάσεις φέρουν ανάμεσα σε εμας και αποτέλεσμα κανένα. Η αλήθεια είναι πως η μητέρα του δεν θα κάνει κάτι το τρομερό, αλλά δεν σέβεται τις ανάγκες του μωρού και δεν τις καταλαβαίνει. Τι εννοώ ; 

Θα προτιμήσει να το βγάλει στον ήλιο, να το πλασάρει σε όλη την οικογένεια, θα μου πει όχι μην το θηλασεις τώρα μόλις έφαγε, πιο μετά, θα θέλει να το κρατάει εκείνη λες και είναι κούκλα και αλλά τέτοια παρόμοια που φαντάζομαι πολλές από εσάς έχετε ζήσει! Με μια λέξη, θα μου το βγάλει ξινό! 

Ως εκ τούτου είναι μονόδρομος το ψέμα! 

Αναφορικά ως προς τον γάμο, δεν είναι πολύ κοντινό πρόσωπο, ο άντρας μου είναι αδιάφορος, και αν δεν ήταν η πίεση ίσως από τη πεθερά, θα έβρισκε και εκείνος δικαιολογία για να κάτσει σπίτι ένα πρωί με το παιδί του! 

Επίσης, δεν έχει τραπέζι! 

Ευχαριστω όλες για την βοήθεια που καταβάλετε!!! 

Χχιχιχ

Μήπως η πεθερά σου έχει πάρει παραπάνω αέρα απ' όσο θα έπρεπε και εσύ η ο σύζυγος θα πρέπει με καποιο τρόπο να της το κόψετε; Τι θα πει λέει  η πεθερά να μην θηλάσει το παιδί στην ώρα του; Πώς θα βγάλει το παιδί στον ήλιο αν δεν ρωτήσει και δεν της επιτρέψει ο γονιός να το κάνει; Τεσπά περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά και νομίζω πρέπει να βάλετε όρια στην πεθερά σου μέσα από σοβαρή κουβέντα με τον άντρα σου. Οι γιαγιάδες χαίρονται τα εγγονάκια αλλά κυρίως τα σέβονται (μαζί και τους γονείς) όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται κινήσεις εντυπωσιασμού και δηθενιας μπροστα στον κόσμο.. Δεν θα μαλώσεις με τον άντρα σου αν του εξηγήσεις ότι μωρό πρέπει να φάει οπότε η βόλτα με την γιαγιά διακόπτεται για λίγο. Τι θα προτιμήσει δηλαδή; Να μείνει νηστικό;

Πάντως σαν συμβουλή είναι αρκετά σοβαρό θέμα για να μην το συζητάς με τον άντρας σου, παιδί του είναι, ζευγάρι είστε ,οικογένεια έχετε δεν γίνεται να μένει αμέτοχος και να δίνει ελευθερας.  Σήμερα είναι αυτό αύριο θα είναι  κάτι  σοβαρότερο. Δεν σου λεω να μαλώσετε μαζί της απλώς να μπει στην θέση τής μήπως και διορθωθεί αν το κάνει αθώα.

Ο γάμος ίσως είναι καλή αφορμή για να κάνεις αυτή την κουβέντα μαζί του και να διευθετήσει το θέμα με την μητέρα του για συμφέρον όλων σας αλλά προπάντων του μωρού.

Αλλά γενικά μην αγχώνεσαι...πόση ώρα κρατάει ένας γάμος αν δεν έχει και τραπέζι μετά; Πόσες βόλτες να το πάει; Πότε να το ταισεις; Και όλα αυτά μέσα στην εκκλησία; Στην τελική κάθησε εσύ έξω με το μωρό και πες της πηγαινετε μέσα να παρακολουθήσετε  το μυστήριο και μόλις τελειώσει θα το πατε βόλτα να το δείξετε.

@marakiz πέθανα στο γέλιο με το κόψιμο...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω συζητήσει δυστυχώς παρά πολλές φορές με τον άντρα μου τα όσα με ενοχλούν, και μου λέει ότι το ξέρει πως έχω δίκιο αλλά να δείξω κατανόηση είναι μεγάλη γυναίκα κλπ. Κλασικές δηλαδή δικαιολογίες για να αποφύγει να τη βάλει στη θέση της.

πριν λίγο καιρό είχαμε έναν τσακωμό, εγώ και εκείνη, και προσπαθώ να αποφύγω να τσακωθώ πάλι γιατί στο τέλος εγώ φάνηκα η κακιά που της φώναξα! 

Οσοβ αφορά τον αέρα που έχει πάρει, δυστυχώς είναι αμαζευτη πλέον..... 

το μωρό το βλέπει κάθε μέρα γιατί μένει κοντά! Το χαίρεται λοιπόν κάθε μέρα! Να το δείξει στο κόσμο θέλει! Μέχρι και το τι θα βάλει του αγόρασε χωρίς να με ρωτήσει! Αφήστε με.... τα νεύρα μου χάλια...

Link to comment
Share on other sites

Την έχω κάθε μέρα μέσα στο σπίτι, έρχεται όποτε θέλει, μπαίνει με τα κλειδιά της, και αν δεν κρατήσει το μωρό για τον χ,ψ λόγο ξενερώνει κιόλας! Και ναι τα έχω συζητήσει χίλιες φορές. Δεν  θεωρώ λοιπόν πως θα κάνω κάτι άσχημο αν μια μέρα της στερήσω να δείξει το εγγόνι της λες και είναι κούκλα, σε όλη την εκκλησία, και κερδίσω την ηρεμία μου!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κορίτσι μου δεν είναι ο γάμος που δεν θες να πας, ούτε αν θέλει να το δείξει και να καμαρώσει, αυτό το κάνουν όλες οι γιαγιάδες. Το θέμα είναι γενικά τα όρια που πρέπει να μπουν. Ε δεν γίνεται να μπαίνει με τα κλειδιά της στο σπίτι σου! Αυτό πρέπει να απαγορευτεί κι ας τσακωθείτε. Να πεις στον άντρα σου πως αυτό δεν σηκώνει κατανόηση.

  • Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Marigat είπε:

Κορίτσια έχω συζητήσει δυστυχώς παρά πολλές φορές με τον άντρα μου τα όσα με ενοχλούν, και μου λέει ότι το ξέρει πως έχω δίκιο αλλά να δείξω κατανόηση είναι μεγάλη γυναίκα κλπ. Κλασικές δηλαδή δικαιολογίες για να αποφύγει να τη βάλει στη θέση της.

πριν λίγο καιρό είχαμε έναν τσακωμό, εγώ και εκείνη, και προσπαθώ να αποφύγω να τσακωθώ πάλι γιατί στο τέλος εγώ φάνηκα η κακιά που της φώναξα! 

Οσοβ αφορά τον αέρα που έχει πάρει, δυστυχώς είναι αμαζευτη πλέον..... 

το μωρό το βλέπει κάθε μέρα γιατί μένει κοντά! Το χαίρεται λοιπόν κάθε μέρα! Να το δείξει στο κόσμο θέλει! Μέχρι και το τι θα βάλει του αγόρασε χωρίς να με ρωτήσει! Αφήστε με.... τα νεύρα μου χάλια...

Αν ο άντρας σου αδυνατεί να βάλει την μητέρα του στην θέση που της αρμόζει , θα πρέπει να το κάνεις εσύ και ας βγεις η κακια. Αν κάποιος δεν μπορεί να σε σεβαστεί καλύτερα να σε φοβάται παρά να σε περνάει για θύμα.

Η εικόνα που παρουσιάζεις δείχνει μια γιαγιά που αποφασίζει με το έτσι θέλω για το παιδί ( τι θα φορέσει, αν θα το κρατήσει κτλ) και δεν υπολογίζει γονεις. Ένας άνθρωπος που σέβεται εαυτό, γονείς , παιδί παίρνει ένα ρουχαλακι το πάει στους γονείς και λέει διακριτικά " Ένα δωράκι από την γιαγιά , ξέρω ότι έχει αρκετά αλλά μου άρεσε και το πήρα" ο νοήμων γονιός θα πιάσει το νόημα...και θα το βάλει στο παιδί του για να τιμήσει την χειρονομία της γιαγιάς! Με το ζόρι να φορέσει κάτι η γιαγιά στο παιδί, δεν κολλάει. Αντιστρέφονται οι ρόλοι.

Εν ολίγοις, η πεθερά σου έκανε τον κύκλο της ως μαμά μωρού στα δικά της παιδιά, αυτό είναι δικό σου παιδί και εσύ ορίζεις κάποια βασικά πράγματα. Ψυχολογικά κατάλοιπα δεν χωρούν...

Παραπάνω είπα ότι χρειάζεται να γίνεις κακία ,για να δώσω αιτιολόγηση, σήμερα που είναι μωρό επιβάλλει και επιβάλλεται πάνω στο θέμα ρούχα, θηλασμού ,βόλτας κτλ...αργότερα που το παιδί θα μεγαλώσει και θα προσπαθείς να του μάθεις κάποιους κανόνες και βασικές αξίες για την ζωή του ,μια πεθερά με ανεξέλεγκτη πορεία θα είναι τροχοπέδη ως προς αυτό. Δηλαδή θα λες όχι στο παιδί και εκείνη με το θάρρος που έχει πάρει όλα αυτά τα χρόνια θα λέει ναι...άντε εξήγησε τώρα στο παιδί τι είναι σωστό και τι όχι. Τα άκρως παρεμβατικα άτομα δεν αλλάζουν οπότε και περιορίζονται πάρα πολύ!

Είναι σοβαρότατος λόγος για να μιλήσεις ουσιαστικά χωρίς περιθώρια με τον άντρας σου αλλά και να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου δυναμικά. 

Προσωπικά θα πήγαινα στον γάμο , δεν θα δημιουργούσα θέμα όπως τσακωμός γιατί εκτός από κατινια είναι και ανέντιμο ως προς νεόνυμφους και καλεσμένους που δεν φταίνε σε κάτι. ΑΛΛΑ με αποφασιστικό τόνο και ευγενικά θα έλεγα ότι το παιδί χρειάζεται τους γονείς του. "Μπορείτε να το πάρετε μια μικρή βόλτα και ξανά επιστροφή στην μαμά γιατί έχουμε τα δικά μας που δεν γνώριζετε (να φάει πχ)". Αν δεν το έφερνε, όμορφα και ωραία θα πήγαινα να της το πάρω! Τόσο απλά, τόσο ορθά κοφτά! Και πραγματικά χ@@@@κα αν θα θύμωνε η το έπαιζε παρεξηγημένη!

Τώρα για τα κλειδιά , δεν θέλω να σχολιάσω...αν συνέβαινε σε μένα θα άλλαζα κλειδαριά χωρίς πολλές κουβέντες και με συνοπτικές διαδικασίες!

Από εκεί και έπειτα ούτε ψέματα ούτε δικαιολογίες γιατί έτσι μόνο συντήρηση μιας τοξικής κατάστασης προσφέρεις! Αλήθειες και πράξεις...

Υπάρχει πρόδηλη διαφορά μεταξύ αγάπης και ενδιαφέροντος παππουδογιαγιαδων (εκεί κανείς δεν βγαίνει ζημιωνενος και υπάρχει αλληλοσεβασμός) από ολοκληρωτική ανταγωνιστική ισοπέδωση ρόλων.

Συγγνώμη για το μακρόσυρτο ποστ αλλά ένεκα ο οίστρος!!:-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ με όσα προαναφερθηκαν. Εγω στη θεση σου με όσα αναφέρεις θα εστιαζα στα όσα με ενοχλούν στην πεθερα που όντως απο οτι φαίνεται δεν της εχει βάλει καποιος όρια. Δεν είπαμε να μη βλεπει το εγγόνι αλλα πχ να μπαίνει με τα κλειδια της στο σπίτι σας το θεωρω αδιανόητο. Η πεθερα μου μένει απο κατω και ουτε κατα διάνοια δεν θα εκανε κάτι τέτοιο, τηρουμε όλοι καποια όρια. Μιλησε με τον αντρα σου σοβαρα (δικη του ευθύνη ειναι περισσότερο να της βάλει όρια)  γιατι αν συνεχίσει ετσι αυτη η κατάσταση,  φιλικά και με ολο το θάρρος,  το πρόβλημα σου δε θα ειναι αν θα πας σε εναν οποιοδήποτε γαμο κ τι ψεμα να πεις, αλλα οτι θα κινδυνεύει ο δικός σου γάμος. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...