Recommended Posts

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πανάκριβα βρε κορίτσια. Κ δεν ξέρεις κ αν θα πετύχουν. Εγώ πάντως έχω εθιστεί στα βιβλία. Τα θέλω όλα ααα. Μέχρι Τικ κ Τελα κουκλάκια έχω πάρει. Σας συμβαίνει κ εσάς.?

Έχεις τόσο μεγάλη κόρη??. 

Η μεγάλη είναι φοιτήτρια, είναι από τον πρώτο γάμο του συζύγου, δεν είναι βιολογικό μου παιδί αλλά την έχουμε μεγαλώσει εμείς από νήπιο και κόρη μου τη νιώθω. Η μικρή σχεδόν 4.

Υπάρχουν άπειρα παιδικά βιβλία και δυστυχώς δεν αξίζουν και όλα, οπότε αν δεν βρεις το χρόνο να τα δεις πρώτα μόνη σου, μπορεί να ξοδέψεις τζάμπα λεφτά.

ΥΓ Επίσης θυμήθηκα ωραίο βιβλίο το Άουτς! του Scamell Ragnhild

• Μου αρέσει 1

ndgFp3.png

Διαφημίσεις

Χθες αγορασα ένα βιβλίο που λέγεται Ήλιος. Υπάρχει κ η Βροχή κ το Χιόνι. Εκτός από την πολύ ωραία εικονογράφηση εξιταρει καταπληκτικά τη φαντασία κ τελειώνει με τη φράση που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην αγορά του: "Πίσω στο σπίτι ο παππούς είπε, αν ψάχνεις συνέχεια δεν ξέρεις ποτε τι μπορείς να βρεις. Κ εγω συμφώνησα. Μακάρι να έχει ήλιο πάλι αύριο!" Είναι του Σαμ Άσερ κ το αγόρασα εις διπλούν για να το κάνω κ δώρο!

• Μου αρέσει 1

ofbHp2.png

On 14/1/2019 at 11:45 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Πανάκριβα βρε κορίτσια. Κ δεν ξέρεις κ αν θα πετύχουν. Εγώ πάντως έχω εθιστεί στα βιβλία. Τα θέλω όλα ααα. Μέχρι Τικ κ Τελα κουκλάκια έχω πάρει. Σας συμβαίνει κ εσάς.?

Έχεις τόσο μεγάλη κόρη??. 

Εγώ το παθαίνω αυτό με τα βιβλία, ναι. Όχι δεν αγοράζω φιγούρες αλλά παθαίνω ένα αμοκ όταν είναι να διαλέξω γιατί δεν ξέρω τι να πρώτο διαλέξω. Τώρα παρήγγειλα από πολιτεία 7 βιβλία, 6 για τη μικρή και 1 για μένα (να δω εγώ ποτέ θα το διαβάσω... Άγνωστο.. Αλλά δε βαριέσαι το πήρα..) ήδη της έχω φτιάξει ράφια στη βιβλιοθήκη όπου σιγά σιγά γεμίζουν. Στην αποθήκη έχουμε με τον άντρα μου Καμμια 100αρια βιβλία προ και εφηβειας(Όλιβερ τουιστ Τομ σωγιερ πολύ Άννα όλα της Πηνελόπης δέλτα του Βερν..) που διαβάσαμε μικροί και περιμένουν να ξαναδιαβαστουν.. Νομίζω πως μεγαλύτερη επένδυση από τα βιβλία δεν υπάρχει, ο πλούτος που αποκομίζεις και οι γνώσεις, μαθαίνεις να εκφράζεσαι να εμβαθύνεις να αποκτάς κριτική σκέψη, και ειδικά σε μια ςτετοια εποχή που τα ταμπλετ και τα PlayStation μας καίνε πρέπει να τους δείξουμε και τον άλλο δρόμο. Θελει όμως δουλειά κι από μας, άμα μας βλέπουν με τα κινητά με αυτά θα μεγαλώσουν.. Άμα μας βλέπουν όμως με βιβλία.. Θα τους μείνει και θα μας μιμουνται-πιστευω

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
    • Μου αρέσει 2

On 13/1/2019 at 2:39 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Εννοώ κάτι τέτοιο. Αυτά τα έχουμε τελειώσει σχεδόν και ψαχνω κι άλλα τέτοια. Θα μου πεις ακόμα προνηπιο δεν πάει.. Αλλά της κάνω μια εισαγωγη έτσι στο χαλαρό, ζωγραφίζω κι εγώ μαζί της και της αρέσει οπότε γιαυτό τα ψάχνω...

https://www.ianos.gr/sta-pronipia-me-xara-0272620.html

https://www.politeianet.gr/books/9789605696818-desupri-euaggelia-papadopoulos-i-parea-ston-paidiko-stathmo-272721

Αρα αναφερεσαι σε βιβλια με φυλλα εργασιας στην ουσια, οχι με δραστηριοτητες.

On 13/1/2019 at 2:39 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Πωπω γράψατε πάρα πολλά!! Πολύ χαίρομαι εγώ τρελαίνομαι για το διάβασμα και θέλω να διαβάζουν και τα παιδιά μου, προτιμώ δηλαδή τα βιβλία από τα παιχνίδια αλλά όλα χρειάζονται αλλοίμονο αλλά εκεί εστιάζω ποκυ πιστεύω πες πες όλο και τι μένει.. 

Προσωπικα, πιστευω οτι τα φυλλα εργασιας πρεπει να δρουν "συμπληρωματικα" στις υπαρχουσες γνωσεις που προκυπτουν μεσα απο το παιχνιδι. Μην το υποτιμας το παιχνιδι, μπορεις να βρεις βιβλια με δραστηριοτητες βιωματικης μαθησης. Το παιδι μαθαινει και αφομοιωνει την γνωση καλυτερα και πιο ουσιαστικα παιζοντας, παρα διαβαζοντας. Το "πες πες ολο και κατι μενει", φανταζομαι δεν το λες για χαριν της παπαγαλιας και της επαναληψης γιατι πραγματικα θα ηταν κριμα να αντιμετωπιζουμε με τετοιο τροπο την απκτηση γνωσης. Φυσικα, δεν αναφερομαι τοσο σε παραμυθια και ιστοριες που επισης πιστευω οτι πρεπει να δρουν "συμπληρωματικα" σαν εργαλεια (αν θελουμε να μαθει το παιδι κατι συγκεκριμενο ας πουμε) αλλα κυριως στα φυλλα εργασιας, που κατα την γνωμη μου ειναι και λιγο αχρειαστα και χασιμο χρονου. Θα μπορουσαμε να οργανωνουμε ωραια παιχνιδια για την εκμαθηση πχ των αντιθετων, απο το να δωσουμε φυλλα εργασιας. Στην τελικη, μεχρι να αποφοιτησει φυλλα εργασιας θα κανει, τουλαχιστον ας κρατησουμε τα πρωτα χρονια οσο πιο παιχνιδιαρικα γινεται ;-) 

Κ εμένα δεν με νοιάζει καθόλου τα ρούχα να είναι ακριβά. Ξοδεύω πολλά για βιβλία κ καλά παιχνίδια. Κ κάνουμε κ δραστηριότητες έξω.Κανουμε μεταξύ άλλων messy play με ανθρώπους που έχουν πολύ μεράκι. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα. 

Άσχετο με τα βιβλία αλλά πολύ σχετικό με το παιχνίδι. 

On 16/1/2019 at 10:26 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Αρα αναφερεσαι σε βιβλια με φυλλα εργασιας στην ουσια, οχι με δραστηριοτητες.

Προσωπικα, πιστευω οτι τα φυλλα εργασιας πρεπει να δρουν "συμπληρωματικα" στις υπαρχουσες γνωσεις που προκυπτουν μεσα απο το παιχνιδι. Μην το υποτιμας το παιχνιδι, μπορεις να βρεις βιβλια με δραστηριοτητες βιωματικης μαθησης. Το παιδι μαθαινει και αφομοιωνει την γνωση καλυτερα και πιο ουσιαστικα παιζοντας, παρα διαβαζοντας. Το "πες πες ολο και κατι μενει", φανταζομαι δεν το λες για χαριν της παπαγαλιας και της επαναληψης γιατι πραγματικα θα ηταν κριμα να αντιμετωπιζουμε με τετοιο τροπο την απκτηση γνωσης. Φυσικα, δεν αναφερομαι τοσο σε παραμυθια και ιστοριες που επισης πιστευω οτι πρεπει να δρουν "συμπληρωματικα" σαν εργαλεια (αν θελουμε να μαθει το παιδι κατι συγκεκριμενο ας πουμε) αλλα κυριως στα φυλλα εργασιας, που κατα την γνωμη μου ειναι και λιγο αχρειαστα και χασιμο χρονου. Θα μπορουσαμε να οργανωνουμε ωραια παιχνιδια για την εκμαθηση πχ των αντιθετων, απο το να δωσουμε φυλλα εργασιας. Στην τελικη, μεχρι να αποφοιτησει φυλλα εργασιας θα κανει, τουλαχιστον ας κρατησουμε τα πρωτα χρονια οσο πιο παιχνιδιαρικα γινεται ;-) 

Όχι όχι ίσα ίσα ίσα, δεν τα υποτιμώ καθόλου... Αλλωσυε μέσα από τη λογοθεραπεια την έμμεση που της κάνω έχω μάθει να παίζω μαζι της πολύ ουσιαστικά.. Φαντάσου έχουμε θεματικά παιχνίδια.. Δηλαδή ένα δωμάτιο κατηγορίες όπου διαλέγει, άλλοτε κουζινικα, άλλοτε μπαρμπι, άλλοτε πλειμομπιλ, άλλοτε κουκλόσπιτο, κάνουμε ρόλους, παρά πολλά παιχνίδια διάδρασης που επιλέγω ένα προς ένα.. Τα φύλλα εργασίας της τα ξεκίνησα δειλα αρχικά για να της μάθω να πιάνει το μολύβι.. Στον παιδικό άποτι έχω καταλάβει δεν τους τα κάνουν, άσε που παιδικό μια πάμε 3 δεν πάμε.. Και είδα μεγάλη ανταπόκριση οπότε λέω γιατί όχι.. Κι έτσι το βάλαμε κι αυτό μέσα στο πρόγραμμα, το ονομάσαμε παιχνίδι προνηπιο που ζητά μόνη της. Χώρια τα παζλ οι κάρτες με όλα αυτά που γράφεις, πλαστελίνες πηλο..ξερει που βρίσκονται και πάει και διαλέγει μόνη της και μου τα φέρνει να παίξουμε.. Απλώς της έχω βάλει και το διάβασμα πολύ, παραμύθια πχ να έχει ποικιλία.. 

Τα φύλλα τώρα τελευταία της τα άρχισα και σε ενάμιση μήνα τελειώσαμε 1,5 βιβλίο.. Δεν την έχω πιέσει να τα κάνει σωστά, αντίθετα την έχω αφήσει πολλές φορές να ζηγραφισει ότι θέλει μόνη της και να διαχειριστεί μόνη της το βιβλίο μέχρι που μου ζητάει η ίδια "έλα μαμά διάβασε" (να μου πεις τι ζητάει τώρα το βιβλίο) 

Βασικά πάω όπως με πάει εκείνη, υπάρχουν μέρες που θέλει ένα συγκεκριμένο μόνο πράγμα να κάνει, άλλες που έχει ποικιλία.. Εγώ το μόνο που κάνω είναι να της τα προσφέρω και να είμαι θετική να παίζω μαζί της, τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εκείνη... 

Επίσης πριν γεννήσω το δεύτερο μωράκι μερα πάρα μετά βγαίναμε έξω, κούνιες, παιδότοπο.. Τώρα στενεψαν τα πράγματα καθώς είμαι μόνη μου με τα μικρά και το μωρό μέσα στο κρύο αποφεύγω να το βγάζω.. Άσε που είναι δύσκολο και πρακτικά να έχω και τα δύο τον νου μου.. Φοβάμαι.. Της έχω αρχίσει όμως το θέατρο μια το μήνα και κάθε βδομάδα παιδότοπο οι δύο μας.. Πάει και παιδικό κάνουν κι εκεί μαγείρεμα, μουσικό κινητικά, οπότε πάμε δλδ(γιατί πχ από τις γιορτές πήγε 3 φορές και τώρα την έχω με αντιβιωση:/) 

Τι είναι το messy play? Διότι αν ειναι κάτι τύπου "τα κάνουμε όλα μπάχαλο" το κανει εμένα η δικιά μου με τον μπαμπά της :Dτρεχουν σόλο το σπίτι, ουρλιάζουν, κάνουν κωλο τούμπες, γαργαλιουνται μέχρι αηδίας κι εγώ φριττω με την ακαταστασία αλλά το καταπνιγω καθώς ξέρω πως κι αυτό χρειάζεται :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Messy play σημαίνει μπάχαλο αλλά όχι υπό την έννοια που το λες. Λίγα μέρη κάνουν καλή δουλειά στο messy play. Μπαχαλο έτσι κ αλλιώς τα κάνουν όλα στο σπίτι. Στο messy play έρχονται σε επαφή με διαφορετικά υλικά κ αφες κ χρησιμοποιούν έτσι όλες τις αισθήσεις. Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα. Παιχνίδι με τη λάσπη, με ζυμάρι, πηλό, χαρτί, αφρό, ΠΑΓΟ μπογιές κ ο.τι δεν βάζει ο νουσου. Την τελευταία φορά πχ τους έδωσαν εκατομμύρια μικρά χαρτάκια σαν χαρτοπολεμος, γέμισαν δοχεία, μπουλντόζες κτλ, τα τίναξαν στον αέρα κ τα έκαναν χιόνι, τους έδωσαν μεγαλύτερα χαρτιά να τα σκισουν, μετά να τα κολλήσουν σε κολλωδη επιφάνεια στον τυχο, μετά να περάσουν διαφορά αντικείμενα από συγκινονουντα χάρτινα δοχεία, μετά να φτιάξουν χάρτινο σπίτι κ να κολλήσουν επάνω κ άλλα χαρτάκια κ τέλος να βάλουν την σκεπή που είχε φωτάκια, να σβήσουν τα φώτα κ να μπούνε μέσα στο σπίτι. Αν μένεις Αθήνα μπορώ να σου προτείνω σε διάφορα σημεία διαφορά μέρη. ΑΦΟΥ μιλάς για κουκλόσπιτο κ κουζινικα η μικρή σου λογικά θα είναι 3+.Σε αυτή την ηλικία μπορείτε να συμμετέχετε κ σε πειράματα πχ στους μικρούς επιστήμονες η στο μουσείο πειραμάτων. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα