Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά βιβλία.... με νόημα...!


Recommended Posts

Θέλω μόνο να παίξω μαζί σου

 

Συγγραφέας: Αυτζής, Μερκούριος

Κατηγορία: Προσχολική ηλικία

Εκδότης: ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

Ημερ/νία έκδοσης: 2004

Εικονογράφος: Ανδρικόπουλος, Νικόλας

Αριθμός σελίδων: 24

Τιμή εκδότη: 12.10€

 

Αν έχετε καρδιά μαρούλι και πιστεύετε πως πρεπει να διδάξουμε στα παιδιά μας μια πιο ευαίσθητη κοινωνία....

 

 

Ο Μάνος με τα σκιστά μάτια και το πλακουτσό πρόσωπο είναι ένα αγόρι διαφορετικό από τ' άλλα.

Γι' αυτό και τα παιδιά της γειτονιάς του δεν παίζουν μαζί του. Εκείνος, όμως, ξέρει να παίζει, ξέρει να μοιράζεται, μα πάνω απ' όλα ξέρει να αγαπά...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1. Το παραμύθι της γέφυρας (του Β. Ηλιόπουλου)- εκδ:ΠΑΤΑΚΗΣ.

2. Το αρνάκι που ήθε για φαγητό- εκδ:ΡΩΣΣΗ

3. Ο καλόκαρδος λύκος- εκδ:ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

4. Ο λύκος ξαναγύρισε!- εκδ:ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

5. Οι θησαυροτροφές- (για τη διατροφή)- εκδ:ΑΓΚΥΡΑ

6. Μικρόβια- (τώρα που μπήκαμε στο φθινόπωρο είναι πολύ ταιριαστό, ή και για κάποιο παιδί που περνά μια παιδική ασθένεια)- εκδ:ΠΑΤΑΚΗΣ

7. Η γάτα κουμπάρα (με cd)- εκδ:ΚΑΛΕΙΔΟΣΚΟΠΙΟ

8. Γράμματα και ξόρκια, για μια μάγισσα που δεν ήθελε να είναι μάγισσα-εκδ:ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ Μετά την ανάγνωση μπορούμε να κάνουμε διάφορες δραστηριότητες, όπως το να γράψουμε μαζί με τα παιδιά ένα γράμμα, φροντίζοντας να αρχίσουμε με την ημερομηνία και το "αγαπητέ..." και να τελειώσουμε με το χαιρετισμό και το όνομά μας. Επίσης μπορούν να μάθουν για το φάκελο, το γραμματόσημο και το ταχυδρομείο. Πολύ καλό θέμα για το φθινόπωρο.

9. Απ' την κορφή ως τα νύχια- εκδ:ΚΑΛΕΙΔΟΣΚΟΠΙΟ Διασκεδαστικά παιχνίδια μίμησης ζώων μπορούν να γίνουν με αφορμή αυτό το βιβλιαράκι.

10. Τριγωνοψαρούλης (όλα τα βιβλία αυτής της σειράς είναι πολύ καλά)- εκδ:ΠΑΤΑΚΗΣ

Είναι πολλά ακόμα που ενδείκνυνται γι' αυτή την ηλικία και δεν έψαξα πολύ για το ποιο να βάλω πρώτο ή τελευταίο. Ο καθένας αγοράζει αυτό που ανταποκρίνεται στις ανάγκες και στα ενδιαφέροντα του παιδιού του.[/b]

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Polina, σωστή η παρατήρησή σου, αλλά είναι δύσκολο να αναφερθείς σε μια συγκεκριμένη ηλικία γιατί η αντίληψη του κάθε παιδιού είναι διαφορετική. Παρ' όλα αυτά, ενδεικτικά αναφέρω ηλικίες για τη λίστα που έγραψα εγώ παραπάνω:

1. -Από 4 και πάνω.

2., 3., 4., 5., -Από 3 και πάνω.

6. -Από 4 και πάνω.

7. -Από 3 και πάνω.

8. -Από 4 και πάνω.

9. -Αυτό το βιβλίο είναι από χαρτόνι, οπότε μπορούν να το έχουν και παιδάκια που μόλις έχουν χρονίσει, αλλά επειδή μπορείς να "βγάλεις" πολλές δραστηριότητες απ' αυτό, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και να παίξεις με παιδιά από 2 ετών μέχρι και το δημοτικό σχολείο!

10. -Η σειρά αυτή, περιλαμβάνει βιβλία από χαρτόνι για πολύ μικρά παιδιά, βιβλία για παιδιά νηπιαγωγείου και βιβλία για παιδιά του δημοτικού που διαβάζουν μόνα τους.

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Από πού βγαίνει το μωρό

 

Συγγραφέας: Lopezosa. Pilar Migallon

Εκδοτικός οίκος: Σύγχρονη Εποχή

Ετος Εκδοσης: 1996

Σελίδες: 24

τιμή: €9,85

 

 

 

Ας μιλήσουμε για το σεξ

 

Συγγραφέας: Harris. Robie H.

Εκδοτικός οίκος: Πατάκη

Ετος Εκδοσης: 1997

Σελίδες: 88

τιμή: €10,73

 

 

 

Γιατί υπάρχουν αγόρια και κορίτσια

 

Συγγραφέας: Candia. Caterina Marassi

Εκδοτικός οίκος: Σύγχρονη Εποχή

Ετος Εκδοσης: 1996

Σελίδες: 24

τιμή: €9,85

 

Εγώ και το πουλί μου

 

Συγγραφέας: Fisher. Nick

Εκδοτικός οίκος: Πατάκη

Ετος Εκδοσης: 1999

Σελίδες: 118

τιμή: €6,00

 

 

Εφηβεία. έρωτας και σεξουαλικότητα για αγόρια/ κοριτσια

 

Συγγραφέας: Mimoun. Sylvain

Εκδοτικός οίκος: Σαββάλας

Ετος Εκδοσης: 2002

Σελίδες: 190

τιμή: €9,52

 

 

Η αγωγή του σεξ

 

Συγγραφέας: Stoppard. Miriam

Εκδοτικός οίκος: Πατάκη

Ετος Εκδοσης: 1998

Σελίδες: 96

τιμή: €7,09

 

 

 

 

Η σεξουαλική αγωγή των νηπίων και των παιδιών υπό το πρίσμα των ανθρωπολογικών αρχών της χριστιανικής παιδαγωγικής

 

Συγγραφέας: Ζούμας. Ευάγγελος Δ.

Εκδοτικός οίκος: Πουρναράς Π. Σ.

Ετος Εκδοσης: 1999

Σελίδες: 138

τιμή: €8,16

 

 

 

Η σεξουαλική αφύπνιση της εφηβείας

 

Συγγραφέας: Ασκητής. Θάνος Ε.

Εκδοτικός οίκος: Καστανιώτη

Ετος Εκδοσης: 2006

Σελίδες: 188

τιμή: €9,00

 

 

Η σεξουαλική ζωή των παιδιών σας

 

Συγγραφέας: Margueritte. Yves

Εκδοτικός οίκος: Δωρικός

Ετος Εκδοσης: 1986

Σελίδες: 196

τιμή: €12,00

 

Πώς να μιλήσετε στα παιδιά σας για το σεξ

 

Συγγραφέας: Berkenkamp. Lauri

Εκδοτικός οίκος: Lector

Ετος Εκδοσης: 2005

Σελίδες: 137

τιμή: €12,99

 

Καλώς ήρθες αδερφάκι

 

Συγγραφέας: Συλλογικό έργο

Εκδοτικός οίκος: Καστανιώτη

Ετος Εκδοσης: 1998

Σελίδες: 0

τιμή: €29,50

 

Κουβεντιάζοντας για το σεξ με τα μικρά μας παιδιά / με τους εφηβους

 

Συγγραφέας: Morris. June

Εκδοτικός οίκος: Θυμάρι

Ετος Εκδοσης: 2002

Σελίδες: 197

τιμή: €12,84

 

 

Μαμά. πώς γίνονται τα παιδιά

 

Συγγραφέας:

Εκδοτικός οίκος: Πατάκη

Ετος Εκδοσης: 1994

Σελίδες: 35

Προηγούμενη τιμή: €8,68

 

 

 

 

Τι μπέρδεμα!

 

Συγγραφέας: Lopezosa. Pilar Migallon

Εκδοτικός οίκος: Σύγχρονη Εποχή

Ετος Εκδοσης: 1996

Σελίδες: 24

τιμή: €9,85

 

 

 

 

Το βιβλίο του σεξ

 

Συγγραφέας: Pavanel. Jane

Εκδοτικός οίκος: Κέδρος

Ετος Εκδοσης: 2004

Σελίδες: 213

τιμή: €12,84

 

 

Τί κάνουν ο μπαμπάς κι η μαμά

 

Συγγραφέας: Candia. Caterina Marassi

Εκδοτικός οίκος: Σύγχρονη Εποχή

Ετος Εκδοσης: 1996

Σελίδες: 24

τιμή: €9,85

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μα τι κάνεις όλη μέρα; Όσα κάνουν οι μητέρες και φαίνονται ασήμαντα

 

Συγγραφέας: Στάντλεν, Ναόμι

 

Εκδότης: ΜΠΟΥΚΟΥΜΑΝΗΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 2006

Μεταφραστής: Κοκκίνου, Βασιλική

Αριθμός σελίδων: 366

Τιμή εκδότη: 14.63€

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

 

 

Αν είστε μητέρα και αισθάνεστε καμιά φορά

ότι δεν καταλαβαίνει κανείς τι κάνετε όλη μέρα

ότι συντρίβεστε από τα αισθήματά σας για το μωρό σας

ότι είστε συνέχεια κουρασμένη

ότι τίποτε δεν σας είχε προετοιμάσει για τη μητρότητα

ότι δεν είστε σίγουρη τι θέλει το μωρό σας

ότι τα βάζετε με τον σύντροφό σας

 

Αυτό το ξεχωριστό βιβλίο θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο και θα σας κάνει να νιώσετε σιγουριά.

Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου

 

Μου το εκανε δωρο ο ανδρας μου. Αλλα ακομα να καταλαβει πως ειναι πιο κουραστικο να εισαι στο σπιτι παρα στο βιβλιοπωλειο. Γυριζει το βραδυ πτωμα στο σπιτι που ειναι σαν βομβαρδισμενη περιοχη, μερικες φορες δεν εχω προλαβει να μαγειρεψω και αναρωτιεται,,,,,, Υποτιθεται βεβαια πως το βιβλιο μου το εδωσε για να παρω θαρρος και να ανεβει η διαθεση μου,,, οτι και καλα καταλαβαινει τι περναω. Ευτυχως το πρωι εργαζομαι,,,, ουφφφφφφφ

το συστηνω. Με συνταγη βιβλιοπωλη, να διαβαστει στον πατερα απο την μητερα του παιδιου σε ωναχτο τονο και σε καταιγιστικο ρυθμο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΦΥΤΕΥΕ ΔΕΝΤΡΑ

ΣυγγραφέαςJean Giono

Εκδοτικός ΟίκοςΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΜετάφρασηΚώστας Πούλος

ΚατηγορίαΠαιδικό/Εφηβικό

Σελίδες20

ISBN960-412-039-Χ

 

 

κριτική απο την Ελένη Σβορώνου

 

Αν και γραμμένο το 1953, το βιβλίο αυτό δε θα μπορούσε να είναι περισσότερο επίκαιρο. Ένας άντρας περιδιαβαίνει τα βουνά της πατρίδας του. Ερημωμένα χωριά, στέρνες στερεμένες, ξερή γη, φτώχια, κάψα το καλοκαίρι και παγωνιά τον χειμώνα. Ο στρατοκόπος συναντά έναν βοσκό που του προσφέρει ζεστή φιλοξενία. Είναι ένας λιγομίλητος μεσήλικας που εδώ και 20 χρόνια φυτεύει συστηματικά και μεθοδικά βελανιδιές. Δε μιλάει για το έργο του, δεν κομπορρημονεί, δεν κάνει κήρυγμα, ούτε καν ζητά από τον ξένο να ακολουθήσει το παράδειγμά του. Όπως όλοι οι άνθρωποι που πράττουν και μοχθούν, όχι για το θεαθήναι αλλά από πίστη και πεποίθηση που ίσως έχει αποκτηθεί με πόνο, έτσι κι ο βοσκός δε λέει, δείχνει. Είναι ο ίδιος μια ολοκληρωμένα αφήγηση, ένα έργο τέχνης πολυδιάστατο και πολυσήμαντο.

 

Είναι αξιοθαύμαστο πως μέσα από τη λιτή αφήγηση αυτής της ιστορίας περνάνε τα βασικά οικολογικά προβλήματα του πλανήτη: αλλαγή κλίματος, λειψυδρία, αποδάσωση, ερημοποίηση, φτώχεια εξαιτίας της εξάντλησης των φυσικών πόρων και ερήμωση της υπαίθρου. Πολύ πριν η οικολογία και η προστασία του περιβάλλοντος γίνουν κοινός τόπος, ο συγγραφέας συλλαμβάνει και αναδεικνύει αριστοτεχνικά το αλληλένδετο των περιβαλλοντικών προβλημάτων και του δίπολου ανθρώπου-φύσης. Χωρίς κανένα ίχνος διδακτισμού και διάθεσης μαθήματος οικολογίας. Εύλογο είναι λοιπόν που η ιστορία αυτή θεωρείται κλασική. Ως ταινία κινούμενων σχεδίων, Ο άνθρωπος που φύτευε δέντρα απέσπασε το 1988 το Oscar καλύτερης ταινίας (διαθέσιμη στο Google video).

 

Το μήνυμα της ιστορίας είναι οικολογικό αλλά όχι μονοδιάστατο. Δεν αρκεί να αγαπάμε τα δέντρα και το πράσινο. Πρέπει να είμαστε άνθρωποι υπεύθυνοι και ενεργοί. Να μπορούμε να έχουμε ανεξάρτητη σκέψη και βούληση. Οι αξίες στη ζωή δε μπορεί να είναι ο πλουτισμός, η κοινωνική άνοδος και αναγνώριση. Οι αξίες μας πρέπει να σμιλεύονται στο εργαστήρι των ιδεών και της ηθικής, όχι στην τύρβη του κόσμου.

 

Ο Jean Giono (1895-1970) είναι γάλλος συγγραφέας ενήλικης λογοτεχνίας. Η ιστορία αυτή προέκυψε όταν ένας αμερικανός εκδότης ζήτησε από τον Giono ένα μικρό κείμενο για μια προσωπικότητα που του είχε κάνει βαθιά εντύπωση. Το κείμενο απορρίφθηκε επειδή δεν αναφερόταν σε πραγματικό πρόσωπο που είχε γνωρίσει ο Giono. Ωστόσο στη συνέχεια βρήκε το δρόμο του ως βιβλίο. Είπε κάποτε ο Giono μετά από ένα δείπνο που του έκανε ένας ιερέας με μια φρέσκια σαλάτα από χόρτα βουνού:«Το σκοτάδι το φάγαμε με τη σαλάτα». Μια αντίστοιχη συνάντηση σίγουρα του ενέπνευσε αυτή την ιστορία.

 

Η φύση στο έργο του Giono κατέχει κεντρική θέση. Είναι μια φύση μεταφυσική σχεδόν, ωραία αλλά και ανελέητη. Ο άνθρωπος είναι μέρος της αλλά δεν ταυτίζεται με αυτή. Ο Giono ασχολείται με τη θέση του ανθρώπου στο σύμπαν. Βαθιά ειρηνιστής και ανθρωπιστής καταφέρνει να δώσει στο λόγο του μια παγκόσμια και διαχρονική διάσταση. Επομένως η φαινομενικά απλή αυτή ιστορία εδράζεται σε μια δουλεμένη θεωρία, σε μια κοσμοαντίληψη που, σύμφωνα με την ορολογία της οικολογικής σκέψης, θα μπορούσε να ενταχθεί στη «βαθιά οικολογία». Μόνο μια τόσο επεξεργασμένη σκέψη θα μπορούσε να εκφραστεί με μια ιστορία απλή, απαλλαγμένη από το άγχος της πλοκής και του σασπένς, αληθινή και ουσιαστική.

 

Στρωτή, εύρυθμη και λιτή η απόδοση του Κώστα Πούλου δένει αρμονικά με την εικονογράφηση της Έφης Λαδά.

 

(Για παιδιά 8 ετών)

2021263880041690424ykOmsh_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανταστικοί όλοι οι τίτλοι Αυτό που θέλω να μου πείτε και σύ Οh mamy σαν ειδικός, είναι πως να κάνω την αρχή. Εχω πάρει καποια παραμύθια αλλά το ζουζούνι μου δε κάθεται να του διαβάσω την ιστορία. Βέβαια λόγω δουλειάς μόνο Παρασκευή και Σάββατο τον κοιμίζω. Τα υπόλοιπα βράδυα είναι με τον σύντροφο όπου δεν κάθεται καθόλου και όταν πια κουράζεται πέφτει για ύπνο. Θέλω να του κινήσει την περιέργεια και το ενδιαφέρον .Πιο πολύ ενδιαφερόταν για τυ υλικό και τη κατασκευή παρά για το περιεχόμενο...Ακούει όμως όταν τον έχω αγκαλιά και του λέω ιστορίες για το φεγγάρι που του αρέσει και τα αστέρια , ακόμα και για τον ήλιο και τα σύνεφα και τα αεροπλάνα, τα πουλιά και τα δεντρα ....

Πότε να του διαβάζω αφού το βράδυ δε μπορώ και τι θεωρείτε για αυτή την ηλικια χρήσιμο και γλυκό...(Το ζουζούνι είναι 16,5 μηνών)

Link to comment
Share on other sites

φέδρα σε αυτήν την ηλικία ούτε ο Ιωακείμ κάθονταν για να του διαβάσω. Πιο πολύ τον ενδίεφερε να ξεφυλλίσει τις σελίδες και να επεξεργαστει το βιβλίο παρά την ιστορία/εικόνες. Αν αγαπήσει το βιβλίο ως αντικείμενο σίγουρα θα το αγαπήσει και ως περιεχόμενο!

Τώρα πιά καθόμαστε και "διαβάζουμε" τις εικόνες, οχι τόσο το κείμενο και του αρέσει πολύ!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Φαιδρα έχει να κάνει σε τι ηξλικία είναι το πλασματακι.

Εμεις απο πολύ νωρίς, πριν τους 6 μήνες καν, δείχναμε βιβλία με μια εικονα στην σελίδα και λέγαμε το ονομα του αντικειμένο. Ενιοτε δείχναμε ταυτοχρονα και το αντικειμενο αν ηταν ευκολο.

Βέβαια οταν ηταν 2 μηνών σχεδόν, της δείχναμε καρτέλες με σχήματα και ειχε ηδη τροπο τινά εκπαιδευτει να στοχεύει το βλέμμα της.

Ενος ετών κουβαλαγε το βιβλίο του Σαββάλα παραμυθια με πριγκίπισσες, που ηταν πιο μεγαλο απο αυτην και καθοταν πανω του, ειχε δε πλάκα, οταν προσπαθαγε να γυρισει την σελιδα πανω στην οποια καθοταν.

Επειδη δε μου αρεσαν ομως οι ιστορίες ή της έλεγα τα δικά μου, ή της έδειχνα τα αντικειμενα στις ζωγραφιες και της τα εξηγουσα.

Τωρα θελει να διαβαζουμε τα λόγια (ειναι 24 μηνών) και αυτο με δυσκολευει γιατι σπανια συμφωνω με τα κειμενα. Τα πιο ομορφα εικονογραφημενα δε παραμυθια ειναι συνηθως τα πιο ανατριχιαστικά (Η ταλαιπωρη χιονατη, οι 7 παρτυ ανιμαλς νανοι και οι νεκροφιλος πριγκηπας πχ).

Πανως νομίζω ότι καθε παιδί και καθε γονιός βρίσκει τον τροπο που του ταιριαζει. Προσπαθησε να αγοραζεις βιβλια με χαρτονε ιλουστρασιον φυλλα για να αντεχουν. Υποψη οτι τα βιβλι ανακυκλωνονται στην ηλικια των 5-6 ετών που μαθαινουν να διαβαζουν τα παιδιά.

...... και υποστηριξε το ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΣΟΥ.... όσο λιγοτερο αγοραζετε απο τα μικρα βιβλιοπωλεια τοσο λιγοτερο τα κρατατε ενημερωμενα. Μη διστάζετε να παραγγέλνετε βιβλια απο αυτο, αν θελετε κατι και δε το εχει.Οσο περισσοτερη κινηση έχουν τοσο πιο μεγαλο πλουτο βιβλιων θα βρισκετε εκει. ειναι στο χερι σας.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οh mamy σε ευχαριστώ για την απάντηση, δηλαδή οι εκδόσεις Σαββάλας και Πατάκης έχουν τίτλους που ταιριάζουν σαυτή την ηλικία; Ξέρεις κάποιους τίτλους να μου προτείνεις ή από άλλες εκδόσεις για να παραγγείλω γιατί δεν έχω κοντά βιβλιοπωλείο και ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. Το ζουζούνι μου είναι 16. 5 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Δες, και το μεταιχμιο και η Άγκυρα και ο Λιβάνης, ο Παπαδόπουλος, ο καλοκάθης, τελευταία, LA BALON, SUSAETA, Μοντέρνοι Καιροί, όλοι μα όλοι οι εκδοτικοί οίκοι έχουν τέτοια βιβλία. Απέφυγε τα πάνινα (η δικιά μου με ένα που της κάναν δώρο απο τον παιδικό στην ηλικία των 16 μηνών έκανε ως τρελλή) τα μπερδέυουν λίγο, γιατί είναι παιχνίδια και όχι βιβλία, εκτός αν εκτός απο τα πάνινα δίνεις και κανονικά. Εμείς το αποφύγαμε.

Επίσης να αποφύγεις ως την ηλικία των 5 ετών τα μπάρμπι και τα τύπου Σπαιντερμαν. Αλλοτριώνουν τις εικόνες του κόσμου. Απέφυγε δηλαδή τους ήρωες.. σχηματοποιημένες παραστάσεις, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Αν δεν έχεις πάρει άλλο βιβλίο ζήτα εικονογραφημένα λεξικά. Αν εξοικειωθεί με την έννοια της απεικόνισης. Να του δειχνεις εσυ τις εικόνες και μετά να του ζητάς να σου τις βρει εκείνος.

Αν δείξει ότι θέλει να διαβάζει ιστορίες, πάρε για αρχή κάτι μικρό με λίγο κείμενο και χαλαρή ιστορία. Η μικρή μου έπαιζε πολύ την πασχαλίτσα του Καλοκάθη (μη πάρεις την τίγρη ειναι αποδιοργανωμένη εικόνα για αυτη την ηλικία, κάνει σαν πίνακα του ρουσσώ, που εμας μας αρέσει αλλά για τα νιάνιαρα, τα μπερδεύει), Λεξικάκια μικρά σε μέγεθος παλάμης ή και μεγαλύτερα, σαν τα μικρά τετράδια, ΄με μια εικόνα στην σελίδα ή περισσότερες έχει ητο LA BALON.

Δικιά μου άποψη, πάρε το νιάνιαρο μια βόλτα μια μέρα σε ένα πολυχώρο, κεντρικού βιβλιοπωλείου. Ζήτα βοήθεια απο τις πωλήτριες, άσε το να παίξει και να διαβάσετε εκει το βιβλίο, ως παιχνίδι (πολύ όμορφο χώρο έχει η άγκυρα), αγοράστε το και κράτα τίτλους που να σου αρέσουν για να παραγγείλεις απο το κοντινό σου βιβλιοπωλείο.

Επίσης ζήτα απο τις εκδόσεις (εχουν όλες σελίδες στο ιντερνετ) να σου στείλουν καταλόγους.

τα βιβλία που σε ενδιαφέρουν, τα ονομάζουν χαρτονέ.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ Oh mamy ήσουν σαφέστατη. Κάποια που του έχω πάρει είναι απλά με λιτές-καθαρές γραμμές, ζωντανά χρώματα και παραστάσεις και αφορουν περισσότερο ζώα και φύση. Απλά τον τελευταίο καιρό δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ με τις εκδόσεις και έχω μείνει πίσω στην ενημέρωση ειδικά στα παιδικά.

Γνωρίζω τιε εκδόσεις που ανέφερες αλλά δεν ήξερα πως χαρακτηρίζονται αυτά τα βιβλία.

Εύχομαι να συναντηθούμε...Αλήθεια που έχεις βιβλιοπωλείο;

Link to comment
Share on other sites

Εμεις της αγοράσαμε κατ αρχας 2-3 λεξικάκια της LA BALON, χαρτονέ και 2 πλαστικά, λίγο πριν γίνει 4 μηνών. Μέχρι τότε της έδειχνα καρτέλλες με γεωμετρικά σχήματα και φάτσες, που είχα σχεδιάσει εγώ, σε έντονα χρώματα. Μετά της πήραμε μερικά βιβλία στο 1 ευρώ της Αγκυρας, απλά. Άυτά επιζούν στα χέρια της μέχρι 1 εβδομάδα. Μετά πήραμε του Σαββάλα το ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΣΕΣ, χαρτονέ τεράστιο, αυτό είναι 1,5 χρόνος που το παιδευει δε το έχει χαλάσει ακόμα. Πήραμε την πασχαλίτσα του Καλοκάθη, όπως και ένα παραμύθι παζλ και την Ζούγκλα, με μάτια, του ίδιου. Και τα δύο τα τσακίσαμε, την παχσλίτσα πολύ την διασκέδασε. Μάθαμε να μετράμε με τις πασχαλίτσες του ΣΑΒΑΛΛΑ, αλλά γυρνάμε τις σελίδες απο πισω προς τα εμπρός. Πήραμε 2-3 χαρτονές της Αγκυρας, δυστυχώς έχει μόνο με κλασσικούς τίτλους, και ένα επίσης της Αγκυρας, χαρτονές με γκλίτερ και χρώματα, αλλα΄απο ιστορία, , άστα βράστα, δεν έχει και τα χρώματα δεν ειναι τα συνηθισμένα για να μάθει το παιδί αλλά μενεξεδι, λουλακι και τέτοια. Τα χρώματα τα μάθαμε με βιβλία των Μοντέρνων Καιρών, ένα βιβλίο στο χρώμα. Τώρα έχουμε 2 του Λιβάνη, κανονικά εικονογραφημένα (απο αυτά που έχουν 2-3 προτάσεις στη σελίδα), τα οποία τα ενίσχυσα με σελοτεηπ στην ένωση κάθε σελίδας, μπρος και πίσω γιατί ανακάλυψα ότι επειδή δε ξέρουν να γυρίζουν τις σελίδες, εκεί τους κόβονται τα βιβλία. Το αγαπημένο μα ςείναι το καληνύχτα νεράιδες.

Αυτά......

Link to comment
Share on other sites

oh Mamy σευχαριστώ. Ημουν λίγο άρρωστη και είχα κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας.Πήρα το μήνυμά σου. Είμαστε λίγο μακριά θα έλεγα στην αλλη ακρη. Ισως κάποια μέρα βρεθούμε.

Παρήγγειλα καταλόγους για να κάνω μια επιλογή. Τα λέμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο-μαμυ δεν νομιζω οτι τα πανινα βιβλια τα μπερδευουν. Εμεις εχουμε αρκετα και τα εχουμε βαλει στη γωνια βιβλιοθηκης και ο Χαρης τα "διαβαζει " κανονικα. Απλα αποφευγω να παιρνω τα πολυ μικρουλια και προτιμω καποια που εχουν εστω μια σειρα κειμενο και αρκετες σελιδες και μια ιστορια. Τωρα πηραμε και ενα φοβερο με μαγνητακια με θεμα τη φαρμα των ζωων. Του ζηταω να μου δωσει κατι και προς το παρον ξεχωριζει το σκυλακι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

«Το Χωριό της Χαράς»το νέο βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά

 

Ήταν κάποτε μια οικογένεια πιο αγαπημένη από όλες τις άλλες…

Ήταν κάποτε ένα σπίτι πιο φιλόξενο από όλα τα άλλα…

Ήταν κάποτε ένα χωριό αλλιώτικο από όλα τα άλλα…

Και αυτή είναι η ιστορία τους…

 

Αν πάτε γαι καφέ , και τον καφέ σας τον πίνετε στα Starbucks, καλό θα ήταν να βοηθήσετε τα Παιδικά Χωριά SOS που γιορτάζουν 25 χρόνια από την ίδρυση του πρώτου Παιδικού Χωριού SOS στη Βάρη. Το βιβλίο «Το Χωριό της Χαράς» του Ευγένιου Τριβιζά -σε εικονογράφηση Ναταλίας Καπατσούλιας, των Εκδόσεων Παπαδόπουλος- θα διατίθεται αποκλειστικά σε όλα τα καταστήματα της αλυσίδας Starbucks στην Ελλάδα, τα οποία και θα προσφέρουν τα συνολικά κέρδη από τις πωλήσεις του στα Παιδικά Χωριά SOS, για την υλοποίηση των σκοπών και την επίτευξη των στόχων τους στην χώρα μας.

 

Το βιβλίο είναι προσεγμένο,με πολύ καλή εικονογράφηση και μιά πολύ-πολύ τρυφερή ιστορία.Το προτείνω σε μικρούς και μεγάλους :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

1.Ιγκόρ

το πουλί που δεν μπορούσε να τραγουδίσει

ΣΑΤΟΣΙ ΚΙΤΑΜΟΥΡΑ

Εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

 

Ύστερα από ένα μακρύ σιωπηλό χειμώνα έφτασε η εποχή της μουσικής, η άνοιξη!Ο Ιγκόρ είναι κατενθουσιασμένος γιατί θα τραγουδήσει με τους φίλους του για πρώτη φορά.Όταν όμως ανοίγει το ράμφος του,τα άλλα πουλιά σκάνε στα γέλια.Είναι παράφωνος! Τι θα κάνει,θα εγκαταλείψει το όνειρό του?

 

Μιά ιστορία για τη δύναμη της μουσικής.

 

2. Η ΛΕΥΚΗ ΚΑΙ Η ΜΑΥΡΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Λένα Χρηστίδη

Εκδόσεις ANEMOMYLOS

 

Γέλια τραγούδια και φωνές ξεσήκωσαν τη γειτονιά. Η μουσική ξεχείνονταν από τα ανοιχτά παράθυρα.Το πάτρυ είχε ξεκινήσει και οι μικρές σοκολάτες διασκεδαζαν με την καρδιά τους.Όταν όμως χτυπάει το κουδούνι και κάνει την εμφάνισή της μια μικρή χαριτωμένη λευκή σοκολατίτσα,όλοι μένουν άφωνοι.....

 

Μιά όμορφη ιστορία που θίγει με ευαισθησία και τρυφερότητα το μεγάλο πρόβλημα του κοινωνικού ρατσισμού και τη σημασία του να ζητάμε "ΣΥΓΝΩΜΗ".

 

3. Ο Πολικός και η Μελένια

Ειρήνη Μάρρα

Εκδόσεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

 

 

Η Μελένια ,η καφετιά αρκούδα με τα μεγάλα μελιά μάτια, και ο Πολικός, ο δυνατός αρκούδος της χώρας των πάγων, χαμογελάνε γλυκά και πάλι, όταν τα τέσσερα μικρά αρκουδάκια τους βρίσκουν το θαλασσοβότανο....

 

Ένα βιβλίο που εκτός απο πολύ ωραία προσέγγιση στη συνύπαρξη διαφορετικών κόσμων, δίνει στα παιδία τη δυνατότητα να ζωγραφίσουνε τα ίδια τις εικόνες του βιβλίου και να αλλάξουνε το τέλος της ιστορίας δίνοντας τη δική τους εκδοχή.

 

4. Αγαπημένε μου μπαμπά...

PHILIPPE DUPASQUIER[/b]

Εκδόσεις Ρώσση

 

Είναι ένα βιβλίο που αγγίζει και τις πιό ευάισθητες χορδές της παιδικής ψυχής.Η Σοφούλα, είναι ένα μικρό κορίτσι, γράφει γράμμα στον πατέρα της που ταξιδέυει στις μακρινές θάλασσες.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

9. Απ' την κορφή ως τα νύχια- εκδ:ΚΑΛΕΙΔΟΣΚΟΠΙΟ Διασκεδαστικά παιχνίδια μίμησης ζώων μπορούν να γίνουν με αφορμή αυτό το βιβλιαράκι.

 

με αυτό έπαιξε και ξετρελλάθηκε ακόμα και η ανηψιά μου 8 μισυ ετών, και το διάβασε και το έπαιξε 3 φορές!

είναι must! της άρεσε τρελλά ο γάιδαρος! που κλωτσάει τα πίσω πόδια στον αέρα :lol:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Από Τριβιζά, εκτός από το παραπάνω, αξίζει να διαβάσετε και "Το λυπημένο ακουδάκι"

έκδοση της Σοροπτιμιστικής Ένωσης Ελλάδος, το οποίο όμως δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Στο ίντερνετ το έχω βρει μόνο στα αγγλικά (little bear in trouble) και το έχω αποθηκεύσει,

αλλά δεν βρίσκω το link για να το διαβάσετε κι εσείς.

Όποιος το ξέρει ας το γράψει.

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Από Τριβιζά, εκτός από το παραπάνω, αξίζει να διαβάσετε και "Το λυπημένο ακουδάκι"

έκδοση της Σοροπτιμιστικής Ένωσης Ελλάδος, το οποίο όμως δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Στο ίντερνετ το έχω βρει μόνο στα αγγλικά (little bear in trouble) και το έχω αποθηκεύσει,

αλλά δεν βρίσκω το link για να το διαβάσετε κι εσείς.

Όποιος το ξέρει ας το γράψει.

 

Το έχω στα χέρια μου. Το είχε διαθέσει αν θυμάμαι καλά, κάποια εφημερίδα το καλοκαίρι. Θα έλεγα οτι απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδάκια, απο οτι της ηλικίας της κορης μου, γιατί με ρωτούσε συνεχώς, γιατί οι γονεις του το μαλώνανε, γιατί δεν το αγαπούσανε. Δεν μπορούσα να δώσω απαντήσεις ομαλές για να μην ταράξω το μυαλουδάκι της, χώρια οτι μόνο που το βλέπω με μελαγχολεί και προς το παρόν, αποφεύγω να της το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα σε ενα βιβλιοπωλειο (ναι ειναι ανοιχτα εδω στο χωριο μας) και κατα λαθος επεσε στα χερια μου ενα βιβλιαρακι που τωρα διαβαζαμε με την Αγγελιαννα και μου αρεσει πολυ !!!

 

Λέγεται : Οι αγαπημενες μου Προσευχες, της Αναστασίας Σακελλαρίου, εκδόσεις Σαββάλας....

 

όπως λεει και ο τιτλος του.... προσευχες !!! με διαφορα θεματα.... γονεις, αδελφια, φιλοι, σχολειο, μερα, νυχτα, γιορτες κλπ κλπ κλπ

 

Μου αρεσει πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το είχα δεί μια φορά κάπου - αν θυμάμαι όμως είναι λίγο για μεγαλύτερα παιδιά - αν είναι θα πρέπει λίγο να διαλέξεις κάποιες απλές?

γράψε μας μια που σου άρεσε για να έχουμε καλύτερη εικόνα - είναι ενδιαφέρον θέμα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Για μικρότερα παιδια:

1. O XOMΠIT - εικονογραφημένο Εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ Mετάφραση: Θωμάς Mαστακούρης

σχήμα 18X28, σσ. 138 ΤΙΜΗ: 20,00 €

O Xόμπιτ είναι η περιπέτεια του Mπίλμπο Mπάγκινς που μαζί με τον μάγο Γκάνταλφ και δεκατρείς νάνους προσπαθούν μέσα από πολλούς κινδύνους να ανακτήσουν τον κλεμμένο θησαυρό των Nάνων...

Tο αριστούργημα του Tόλκιν με έγχρωμη εικονογράφηση και προσεκτικά διασκευασμένο κείμενο μαγεύει τον αναγνώστη

2. POBEPANTOM Εκδοσεις ΑΙΟΛΟΣ

Mετάφραση: Eυγενία Xατζηθανάση-Kόλλια

σχήμα 14X21, σσ. 170 ΤΙΜΗ: 12,50 €

Σε αυτό το βιβλίο θα ζήσουμε τις απίστευτες περιπέτειες του Pοβεράντομ, του μικρού μολυβένιου σκύλου τού Mάικλ, όπως μας τις διηγείται ο πατέρας του, ο παραμυθάς Tόλκιν. Tου Pοβεράντομ που ταξίδεψε στο φεγγάρι και στο βυθό της θάλασσας... που γνώρισε μάγους, νεράιδες, φάλαινες, αράχνες, μέχρι και μαγεμένους σκύλους... που έβγαλε φτερά για να πετά και πτερύγια για να κολυμπά...

3.O ΣIΔEPAΣ TOY MEΓAΛOY ΔAΣOXΩPIOY Εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ

Mετάφραση: Eυγενία Xατζηθανάση-Kόλλια

σχήμα 14X21, σσ. 80 ΤΙΜΗ: 8,00 €

Πώς μπορεί, άραγε, κανείς να πάει στη Nεραϊδοχώρα; O Σμιθ ο σιδεράς τα κατάφερε. Γνώρισε τα μυστικά της, αντίκρισε τις μαγευτικές ομορφιές της, συνομίλησε με τους κατοίκους της μέχρι που συνάντησε τη βασίλισσα... Tο μόνο που του απόμενε ήταν να γνωρίσει και το βασιλιά της. Πού τον συνάντησε τελικά;

O παραμυθάς Tόλκιν μας λέει το μυστικό του σιδερά... κι άλλα πολλά που δεν γίνεται να τα πούμε εδώ.

4. O AΓPOTHΣ TZAΪΛΣ AΠO TO XΩPIO Εκδοσεις ΑΙΟΛΟΣ

Mετάφραση: Eυγενία Xατζηθανάση-Kόλλια

σχήμα 14X21, σσ. 184 ΤΙΜΗ: 12,00 €

O αγρότης Tζάιλς απ’ το Xαμ δεν έμοιαζε με ήρωα. Ήταν χοντρός με μια κόκκινη γενειάδα και τον ευχαριστούσε να ζει ήρεμα, χωρίς περιπέτειες. Πώς τα κατάφερε, άραγε, να γίνει ήρωας στα μάτια των χωριανών του και να τα βάλει με δράκους και γίγαντες;

Mια υπέροχη περιπέτεια στην εποχή που γίγαντες και δράκοι περιδιάβαιναν τον κόσμο.

5.TO ΦYΛΛO KAI TO ΔENTPO Εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ

Iστορίες για νεράιδες... και άλλα

Mετάφραση: Eυγενία Xατζηθανάση-Kόλλια

σχήμα 14X21, σσ. 130 ΤΙΜΗ: 13,00 €

Oι Iστορίες για Nεράιδες είναι ένα δοκίμιο για τη Λογοτεχνία του Φανταστικού, με πολύ σημαντικές διαπιστώσεις. Tο δοκίμιο συνοδεύεται από τη μαγευτική ιστορία Tο Φύλλο του Ψείρα. που πείθει τον αναγνώστη ότι η Nεραϊδοχώρα είναι παντού γύρω μας και τα θαύματά της είναι προσιτά στον καθένα από εμάς. Eπίσης περιέχει και το σύντομο θεατρικό O γυρισμός του Mπέορτνοθ.

 

Για μεγαλύτερα παιδιά και μεγάλους:

1. Χομπιτ από εκδόσεις Κέδρος

2. Η τριλογία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών επίσης από εκδόσεις Κέδρος

3. ΣIΛMAPIΛΛION Εκδοσεις ΑΙΟΛΟΣ

Mετάφραση: Eυγενία Xατζηθανάση-Kόλλια

σχήμα 14X21, σσ. 488 ΤΙΜΗ: 17,00 €

Tο Σιλμαρίλλιον είναι η ιστορία της δημιουργίας της Mέσης-γης, η ιστορία των λαών που έζησαν την ηρωική Πρώτη Eποχή, η μυθολογική βάση του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Διαβάστε για την Πτώση του Nούμενορ, την ιστορία των Σιλμαρίλ, τον έρωτα του Mπέρεν και της Λούθιεν, τους Bάλαρ κ.ά.

4. ATEΛEIΩTEΣ IΣTOPIEΣ Εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ Mετάφραση: Eυγενία Xατζηθανάση-Kόλλια

σχήμα 14X21, σσ. 644 ΤΙΜΗ: 21,00 €

Γνωρίστε τις αθέατες πλευρές ηρώων και τόπων που αγαπήσατε στο Σιλμαρίλλιον, στο Xόμπιτ, στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Mάθετε για τους βασιλιάδες του Nούμενορ, τα Ξωτικά, τους Iστάρι, τα Παλαντίρι και όσα άλλα συνθέτουν το μαγικό κόσμο του Tζ. P. P. Tόλκιν

5. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΟΥΡΙΝ Εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ

σσ. 320, σχήμα 16X23, ISBN: 978-960-521-193--6

Mετάφραση: Γιώργος Μπαρουξής

Υπάρχουν ιστορίες της Μέσης-γης που μιλούν για εποχές πολύ πριν από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Tέτοια είναι και η ιστορία αυτού του βιβλίου, που εκτυλίσσεται στη μεγάλη χώρα πέρα από τα Γκρίζα Λιμάνια στη Δύση, σε περιοχές που κάποτε διάβαινε ο Δεντρογένης, αλλά που στη συνέχεια πλημμύρισαν από το μεγάλο κατακλυσμό που έβαλε τέλος στην Πρώτη Εποχή του Κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα τωρα αξιωθηκα να δω το θεμα....

Λοιπον να σας γραψω μερικες προσευχουλες απο το βιβλιο, που ΝΑΙ Μαρακι μου φαινεται πολυ ωραιο....

 

Μαλλον πρωτα να σας πω οτι εχει για διαφορα θεματα :

- Οι γονεις μου

- Τα αδελφια μου

- Το σπίτι μας

- Την ωρα του φαγητου

- Στο σχολειο

- Οι φιλοι μου

- Τη νυχτα

- Οι εποχες

- Δυσκολες μερες

- Γενεθλια

- Χριστουγεννα

κλπ κλπ κλπ

 

Να σας γραψω μερικες που μου αρεσουν :

 

- Θεουλη μου καλε, με τα αδελφια μου μαλωνουμε καμμια φορα, άλλοτε παλι περνάμε μια χαρά. Βοηθησέ μας να ζουμε παντα αρμονικά.

 

- Δωσε Θεε μου στην οικογενειά μου ευλογία, για να εχουμε παντοτε υγεία και ευτυχία.

 

- Θεουλη μου καλέ, βοήθα με να παρηγορώ όποιον ειναι λυπημένος οπως με παρηγορουν οι φιλοι μου όταν ειμαι στενοχωρημένος.

 

Και μια ενότητα που μου αρεσει ιδιαιτερα και αφορα "Το τελευταιο αντίο" (γιατι καποια στιγμη θα πρεπει να το αντιμετωπισουμε μαζι με τα παιδακια μας....) :

- Κάθε μέρα σιωπηλά θυμόμαστε εκείμους που αγαπάμε. Εκείνους που τους ειπαμε το στερνό αντίο ποτε δεν τους ξεχνάμε. Καθε μερα σιωπηλα θυμόμαστε εκεινους που αγαπαμε.

- Θεε μου, Εσυ που ξερεις πως ειναι όταν πεθαίνει κάποιος που αγαπας, τωρα που λυπημενος ειμαι δώσε μου παρηγορια.

- Το τελευταίο αντίο σήμερα, Θεέ μου, δεν ήθελα να πω. Ξέρω όμως ότι υπάρχει ο παράδεισος στον ουρανό.

 

Και πολλές πολλές αλλες.... Θα σας γραφω σε καθε ευκαιρια...

 

Μαρια τι λες ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...