Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά βιβλία.... με νόημα...!


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , connie08 είπε:

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Το εψαξα ηδη αλλα δυστυχως ειναι εξαντλημενο στον εκδοτη...και φαινεται πολυ ενδιαφερον...κριμα

 

υγ για κοριτσι ενδιαφερομαι

Ψάξε την πύλη i read teen. έχει προτάσεις βιβλίων για εφήβους με ποικιλία ανά είδη κ σύγχρονα, όχι μόνο τα κλασικα Ζέη, Πέτροβιτς κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 27 λεπτά , connie08 είπε:

Ολες μικρα παιδια εχετε; Μηπως εχετε να μου προτεινετε ωραια βιβλια για εφηβους; Ειτε βιβλια που αφορουν την εφηβεια (για να το διαβασει το παιδι) ειτε ως λογοτεχνικα για αυτες τις ηλικιες

 

Κάθε ένα από τα παιδιά μου (2 έφηβοι και ένας που σε λίγο θα μπει στην εφηβεία) έχει άλλα γούστα και ο καθένας άλλους αγαπημένους συγγραφείς. Οπότε κάτι που να της άρεσε, για να πάρουμε μια ιδέα; Και τι ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κάθε ένα από τα παιδιά μου (2 έφηβοι και ένας που σε λίγο θα μπει στην εφηβεία) έχει άλλα γούστα και ο καθένας άλλους αγαπημένους συγγραφείς. Οπότε κάτι που να της άρεσε, για να πάρουμε μια ιδέα; Και τι ηλικία;

 

Δεν ξέρω τι θα της άρεσε να πω την αλήθεια γιατί έχει σταματήσει το διάβασμα το τελευταίο καιρό δυστυχώς. Μου ζήτησε η ίδια να αγοράσουμε κάποιο βιβλίο για την εφηβεία, και μιας και θα ψάξω και για αυτό, είπα να της πάρω και κάποιο λογοτεχνικό για την ηλικία της μήπως και ξεκινήσει πάλι το διάβασμα. Το τελευταίο βιβλίο που διάβασε ήταν της Αλκη Ζέη και το αγαπημένος της είναι Ο κύριος μου. Της πρότεινα να πάρουμε τον Χάρι Πάτερ αλλά επειδή έχει δει όλες τις ταινίες δε θέλει να διαβάσει τώρα λέει τα βιβλία (παράλογο αλλά είπαμε εφηβεία ). 

Είναι σχεδόν 13 η κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

Τότε να πω μερικά ανακατεμένα :) Σε φαντασία Ρικ Ριορνταν και Ναόμι Νόβακ, οτιδήποτε . Τα πρώτα εμπνευσμένα από μυθολογία, ελληνική και αιγυπτιακή, η Νόβακ έχει μια σειρά με δράκους την εποχή του Ναπολέοντα και αρκετα εμπνευσμένα από παραμύθια διασκευασμένα για μεγαλύτερες ηλικίες. 

Από πιο παραδοσιακά κοριτσίστικα, Τζακλιν Γουίλσον, έχει παιδικά και εφηβικά που είναι βέβαιο κλασική κοριτσίστικη θεματολογία αλλά δεν είναι σαχλα.

Σε κανονική λογοτεχνία, πρόσφατα διαβάσαμε οικογενειακώς το Ένας Γιος, πολύ όμορφο βιβλίο. Και συνιστώ ανεπιφύλακτα Φρέντρικ Μπακμαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια τετραλογία η Βούλα Μάστορη που είναι βασικά bildungsroman, παρακολουθεί δηλαδή την ηρωίδα από τα 11 μέχρι κι όταν ενηλικιωθεί. Μου άρεσε πάρα πολύ όταν ήμουν σ' εκείνη την ηλικία. Οι τίτλοι είναι οι εξής: Τ' Αυγουστιάτικο Φεγγάρι, Στο Γυμνάσιο, Ένα Ένα Τέσσερα και Κάτω απ' την Καρδιά της.

Είναι σίγουρα πιο ρετρό από τις προτάσεις της Αργκ, οι οποίες είναι εξαιρετικά σύγχρονες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α σε πιο παραδοσιακά και μιας και της άρεσε το Ο κύριος μου, έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι άλλα παρόμοιου ύφους έχω διαβάσει, και τα θυμήθηκα :)

Ε.Π. της Ζωρζ Σαρή

Γ Χριστιανικό Παρθεναγωγείο της Έλλης Αλεξίου

 

Και για 13 ετών, λόγω της πανδημίας, ίσως να την ενδιαφέρει και η Πανούκλα του Καμύ, ο γιος μου το διάβασε λίγο πριν κλείσει τα 14, και από όσο κατάλαβα ήταν επιλογή αρκετών συμμαθητών του φέτος (Β Γυμνασίου).

 

Επίσης για την εφηβεία Οδηγός Εφηβείας για Κορίτσια της Lizzie Cox και το Φταίει ο Εγκέφαλός μου, αν και αυτό ίσως είναι για λίγο μεγαλύτερα εφηβάκια (εξαρτάται και το επίπεδο ωριμότητας πάντα) αν και είναι και πολύ ωραίο για γονείς.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Α σε πιο παραδοσιακά και μιας και της άρεσε το Ο κύριος μου, έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι άλλα παρόμοιου ύφους έχω διαβάσει, και τα θυμήθηκα :)

Ε.Π. της Ζωρζ Σαρή

Γ Χριστιανικό Παρθεναγωγείο της Έλλης Αλεξίου

 

Και για 13 ετών, λόγω της πανδημίας, ίσως να την ενδιαφέρει και η Πανούκλα του Καμύ, ο γιος μου το διάβασε λίγο πριν κλείσει τα 14, και από όσο κατάλαβα ήταν επιλογή αρκετών συμμαθητών του φέτος (Β Γυμνασίου).

 

Επίσης για την εφηβεία Οδηγός Εφηβείας για Κορίτσια της Lizzie Cox και το Φταίει ο Εγκέφαλός μου, αν και αυτό ίσως είναι για λίγο μεγαλύτερα εφηβάκια (εξαρτάται και το επίπεδο ωριμότητας πάντα) αν και είναι και πολύ ωραίο για γονείς.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πολλες επιλογες που μου εδωσες. Το Ε.Π. το εχουμε και εμεις, το ειχε ξεκινησει περυσι και το αφησε, ισως ηταν μικρη τοτε για αυτο. Θα της πω να κανει παλι μια προσπαθεια. 

Παω να ψαξω τα υπολοιπα που μου προτεινατε!

Ισως αυτα τα βιβλια της Τζακλιν Γουιλσον να της αρεσουν, φαινονται πολυ κοριτσιστικα

 

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Έχει μια τετραλογία η Βούλα Μάστορη που είναι βασικά bildungsroman, παρακολουθεί δηλαδή την ηρωίδα από τα 11 μέχρι κι όταν ενηλικιωθεί. Μου άρεσε πάρα πολύ όταν ήμουν σ' εκείνη την ηλικία. Οι τίτλοι είναι οι εξής: Τ' Αυγουστιάτικο Φεγγάρι, Στο Γυμνάσιο, Ένα Ένα Τέσσερα και Κάτω απ' την Καρδιά της.

Είναι σίγουρα πιο ρετρό από τις προτάσεις της Αργκ, οι οποίες είναι εξαιρετικά σύγχρονες. 

Σε ευχαριστω πολυ! Φαινεται πολυ ενδιαφερουσα και αυτη η σειρα, θα την κοιταξω και αυτη

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ψάξε την πύλη i read teen. έχει προτάσεις βιβλίων για εφήβους με ποικιλία ανά είδη κ σύγχρονα, όχι μόνο τα κλασικα Ζέη, Πέτροβιτς κλπ. 

Σε ευχαριστω πολυ! Πολυ ωραιο σαιτ, δε το γνωριζα, πολυ χρησιμο πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, connie08 είπε:

Ολες μικρα παιδια εχετε; Μηπως εχετε να μου προτεινετε ωραια βιβλια για εφηβους; Ειτε βιβλια που αφορουν την εφηβεια (για να το διαβασει το παιδι) ειτε ως λογοτεχνικα για αυτες τις ηλικιες

Πολύ ωραίο νεανικό μυθιστορημα ειναι ο Τομπι (2 τομοι),το διάβασα ενήλικη και ειναι πολύ ενδιαφερον,καλογραμμένο και με πολλά μηνύματα που παραπέμπουν σε σύγχρονους προβληματισμούς για την εκμετάλλευση της γης,το καπιταλιστικο σύστημα κα.

 

Επίσης,ήθελα να προσθέσω και ενα βιβλιο για μικρότερες ηλικες "Που πήγαν οι οθονες;Πολύ επικαιρο,με μήνυμα για την κατάχρηση των οθονών.

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Έχετε πάρει βιβλία της σειράς "μικρές καληνύχτες"? Ποιο ξεχώρισαν τα παιδιά σας? 

 

Εμείς έχουμε τα γουρουνάκια της ευτυχίας που είναι μια συμπαθητική διασκευή από τα τρία γουρουνάκια, αρκετά διδακτική βεβαθα (γενικα δν μ αρέσει ο προφανής διδακτισμος) αλλά αφήνει περιθωρια για συζήτηση κ έισης είναι εμμετρο,σε μια φάση ο γιος μου το ήξερε απ έξω κ μαζί το είχα μάθει κι εγω. Δεν είναι όμως για πιο μικρά παιδάκια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμείς έχουμε τα γουρουνάκια της ευτυχίας που είναι μια συμπαθητική διασκευή από τα τρία γουρουνάκια, αρκετά διδακτική βεβαθα (γενικα δν μ αρέσει ο προφανής διδακτισμος) αλλά αφήνει περιθωρια για συζήτηση κ έισης είναι εμμετρο,σε μια φάση ο γιος μου το ήξερε απ έξω κ μαζί το είχα μάθει κι εγω. Δεν είναι όμως για πιο μικρά παιδάκια; 

Δεν θέλω έμμετρο, για αυτό είπα να ρωτήσω τι έχετε διαβασει. Εμείς έχουμε τον ραφτακο των λέξεων(3-6 ετών)  που δεν είναι καθαρά διδακτικό αλλά διηγείται με ζεστό και άμεσο τρόπο μια ιστορία για τις ανθρώπινες σχέσεις. Κάτι παρόμοιο ψάχνω.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν θέλω έμμετρο, για αυτό είπα να ρωτήσω τι έχετε διαβασει. Εμείς έχουμε τον ραφτακο των λέξεων(3-6 ετών)  που δεν είναι καθαρά διδακτικό αλλά διηγείται με ζεστό και άμεσο τρόπο μια ιστορία για τις ανθρώπινες σχέσεις. Κάτι παρόμοιο ψάχνω.

 

 

 

 

Εμεις εχουμε αυτο που λεει η Έσπερος και τη νεραιδα νονα. Δεν εχω τρελαθει. 
Αυτα που μου αρεσουν πολυ ειναι τα βιβλια της Γιολαντας Τσορωνη-Γεωργιαδη. Δεν εχω προτιμηση, ειναι ολα ενα κι ενα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Εμεις εχουμε αυτο που λεει η Έσπερος και τη νεραιδα νονα. Δεν εχω τρελαθει. 
Αυτα που μου αρεσουν πολυ ειναι τα βιβλια της Γιολαντας Τσορωνη-Γεωργιαδη. Δεν εχω προτιμηση, ειναι ολα ενα κι ενα!

συμφωνω για τσορωνη.αγαπημενη του γιου μου

απο μικρες καληνυχτες εχουμε:τα δυο αδερφια κ το φεγγαρι,οι 3φιλοι του γιγαντα,κ την γοργονα που βγηκε στη στερια.τους αρεσαν δ μπορω να πω.τα διαβασε κ μονη η μεγαλη

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα! Μήπως έχετε να μου προτείνετε βιβλία για 2 μισή χρόνων περίπου παιδι ;  Δεν του αρέσει τίποτα από αυτά που του παίρνω εκτός από ένα. Παίρνει το βιβλίο με ρωτάει αυτό τι είναι ; Εκείνο τι είναι ; Του εξηγώ ανάλογα με αυτό που μου δείχνει όλα ωραία και τα ξεφυλλίζει αλλά όταν το πάρω να του το διαβάσω δεν θα κάτσει στιγμή .. θα σηκωθεί να φύγει :/ 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Μήπως έχετε να μου προτείνετε βιβλία για 2 μισή χρόνων περίπου παιδι ;  Δεν του αρέσει τίποτα από αυτά που του παίρνω εκτός από ένα. Παίρνει το βιβλίο με ρωτάει αυτό τι είναι ; Εκείνο τι είναι ; Του εξηγώ ανάλογα με αυτό που μου δείχνει όλα ωραία και τα ξεφυλλίζει αλλά όταν το πάρω να του το διαβάσω δεν θα κάτσει στιγμή .. θα σηκωθεί να φύγει :/ 

Μην περιμένεις να διαβάσεις ολόκληρη ιστορία σε αυτήν την ηλικια χωρίς διακοπες:wink:Εμένα και τους δύο σε αυτήν την ηλικια τους άρεσαν τα βιβλία του Maurice Pledger,η κουκουβάγια,το κουνελάκι κα.Εχουν υπέροχη,ρεαλιστική εικονογραφηση και τα παραθυράκια πάντα τους ενθουσιάζουν!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Μήπως έχετε να μου προτείνετε βιβλία για 2 μισή χρόνων περίπου παιδι ;  Δεν του αρέσει τίποτα από αυτά που του παίρνω εκτός από ένα. Παίρνει το βιβλίο με ρωτάει αυτό τι είναι ; Εκείνο τι είναι ; Του εξηγώ ανάλογα με αυτό που μου δείχνει όλα ωραία και τα ξεφυλλίζει αλλά όταν το πάρω να του το διαβάσω δεν θα κάτσει στιγμή .. θα σηκωθεί να φύγει :/ 

 

Εμείς έχουμε κάποια βιβλιαράκια της σειράς "Ο αρκουδάκος πάει διακοπές",  "Ο αρκουδάκος πυροσβέστης", είναι πολύ όμορφα και "διαδραστικά", έχει κρυφές εικόνες που μπαίνουν και βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Μήπως έχετε να μου προτείνετε βιβλία για 2 μισή χρόνων περίπου παιδι ;  Δεν του αρέσει τίποτα από αυτά που του παίρνω εκτός από ένα. Παίρνει το βιβλίο με ρωτάει αυτό τι είναι ; Εκείνο τι είναι ; Του εξηγώ ανάλογα με αυτό που μου δείχνει όλα ωραία και τα ξεφυλλίζει αλλά όταν το πάρω να του το διαβάσω δεν θα κάτσει στιγμή .. θα σηκωθεί να φύγει :/ 

Πες μας τι έχεις που δεν του αρέσει και τι έχεις που του αρέσει για να δούμε το στυλ του! 

Επίσης ποιές ώρες τα πιάνετε για διάβασμα; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παιδάκια περνάνε φάσεις με το διάβασμα, μην σε απογοητεύει!

 

Η σειρά του Ρένου με τη μουσική είναι υπέροχη και είναι και διαδραστική για το παιδί, επειδή πατάει μόνο του τα κουμπιά. Ο δικός μου αγαπάει πολύ και τη σειρά Η Ορχήστρα Διηγείται, πάλι με κουμπιά και μουσική.  

 

Αυτήν την περίοδο διαβάζουμε πολύ το Γκρότλιν, το Πώς να κρύψεις ένα λιοντάρι και τη σειρά του Νόι (Ο Νόι και η Φάλαινα, Ο Νόι και η Φάλαινα τον Χειμώνα, Ο Νόι και η Γιαγιά). 

 

Του αρέσει και Ο κλέφτης των φύλλων. Το Άξιο εργοτάξιο έχει αυτοκίνητα και στιχάκια, συνδυασμός που αποδείχτηκε ακαταμάχητος.

 

Βλέπω να μιλάνε πολύ και για τα Τικ και Τέλα, αλλά δεν έχω άποψη. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βιβλιοφάγος από μικρός, παρόλα αυτά με τα καινούρια βιβλία πάντα ήταν επιφυλακτικός, δεν ήθελε με τίποτα τις νέες ιστορίες, έπρεπε να περάσουν πολλές ημέρες που θα το έχει στην βιβλιοθήκη του για να το διαλέξει.

του γιου του άρεσαν πολύ του Τριβυζά  , είχαμε τη μπιζού την γάτα, τον Βλαδίμηρο το ελαφαντάκι, τα χρωματιστά κοράκια, το παπάκι με τα μπλε ποδαράκια, την πινεζοβροχή,κ.α ,  δεν θυμάμαι τίτλους τα γράφω με τους ''τίτλους''  που χρησιμοποιούσε ο γιος μου.  Επίσης είχαμε πάρει βιβλία για ''καληνύχτα'' τα οποία είχαν μικρές ιστορίες και αυτά τα διαβάσαμε πάρα πολύ!! Τώρα στα έξι το έχει ρίξει στην Ελληνική μυθολογία/Asterix/ και λουκι λουκ.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Super.mum said:

Κορίτσια καλησπέρα! Μήπως έχετε να μου προτείνετε βιβλία για 2 μισή χρόνων περίπου παιδι ;  Δεν του αρέσει τίποτα από αυτά που του παίρνω εκτός από ένα. Παίρνει το βιβλίο με ρωτάει αυτό τι είναι ; Εκείνο τι είναι ; Του εξηγώ ανάλογα με αυτό που μου δείχνει όλα ωραία και τα ξεφυλλίζει αλλά όταν το πάρω να του το διαβάσω δεν θα κάτσει στιγμή .. θα σηκωθεί να φύγει :/ 

Τα αγαπημένα του δικού μου στην ηλικία αυτή, ήταν όλα τα  Τικ και Τέλα και η σειρά του Ρένου. Επίσης παραμύθια. Κοκκινοσκουφίτσα, ο Τζακ και η φασολιά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ilaeira είπε:

Η σειρά του Ρένου με τη μουσική είναι υπέροχη και είναι και διαδραστική για το παιδί, επειδή πατάει μόνο του τα κουμπιά. Ο δικός μου αγαπάει πολύ και τη σειρά Η Ορχήστρα Διηγείται, πάλι με κουμπιά και μουσική.  

 

Πολυ ωραια σειρα ο Ρενος!

 
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι λογω ηλικιας.σε αντιστοιχη ηλικια κ τα δικα μου θελανε πιο διαδραστικα.με μουσικη,κρυμμενες εικονες κλπ

γινανε πολυ ωραιες προτασεις.οποτε θα αναφερω απλα την αγαπημενη του γιου μου,γιολαντα τσορωνη-γεωργιαδη,κλασικα βιβλια ομως

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Μήπως έχετε να μου προτείνετε βιβλία για 2 μισή χρόνων περίπου παιδι ;  Δεν του αρέσει τίποτα από αυτά που του παίρνω εκτός από ένα. Παίρνει το βιβλίο με ρωτάει αυτό τι είναι ; Εκείνο τι είναι ; Του εξηγώ ανάλογα με αυτό που μου δείχνει όλα ωραία και τα ξεφυλλίζει αλλά όταν το πάρω να του το διαβάσω δεν θα κάτσει στιγμή .. θα σηκωθεί να φύγει :/ 

Πολλά παιδάκια σε αυτή την ηλικία δεν κάθονται να τους διαβάσεις βιβλίο θέλουνε απλά να βλέπουνε τις εικόνες και να λένε τι απεικονίζεται.Ο γιος μου είναι  σχεδόν στην ίδια ηλικία με τον δικό σου ,του αρέσουνε πολυ τα βιβλία,έχουμε αρκετά στην βιβλιοθήκη μας.Τικ και τελα,αρκουδακος,ρενος,ο τιμος,Ο λύκος Ζαχαρίας,δεν αναφέρω ακριβώς τους τίτλους διότι έχουμε αρκετά από κάθε σειρα,όπως επισεις και από την σειρά βρες με που τα είχε από πιο μικρός αλλά ακόμη ασχολειτε.Επισεις ο Νοι και η φάλαινα,Μια κάμπια πολύ πεινασμένη,πως να κρύψεις ένα λιοντάρι,τι υπέροχο πλάσμα θα γίνεις,καληνυχτα λέμε,καληνυχτα σ'αγαπώ,Ο ιπποποκαμπος.Φυσικα μπορείς να ρωτήσεις το παιδί τι βιβλία θέλει πχ με ζωάκια με οχήματα.Α επισεις ξέχασα να πω πως έχουμε και 5-6 βιβλία της πέππα το γουρουνάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ιδια ηλικια εδω: Τικ και Τελα, Τιμος, Ο Τεντι βοηθαει τη μαμα του, ο Τεντι εχασε το παιχνιδι του, Μια αγκαλια ακομα. Αυτα εχουμε με διηγηση, ειναι ωραια γιατι εχουν καθημερινα θεματα, οπότε και κατανοητα. Εχουμε κι εναν Ελμερ αλλα θεωρω οτι ειναι για λιγο μεγαλυτερα γιατι εχει συμβολισμους. Ο Ρενος και ο Λυκος Ζαχαριας μου φαινονται επισης για λιγο μεγαλυτερα (αν διαβασεις τη διηγηση τους), ο Ρενος το γραφει κιολας οτι ειναι για 3+. Υπαρχουν μουσικα χαρτονενια για πιο μικρα στον Πατακη (παρα πολλα), στη Διοπτρα και στον Ψυχογιο, του Ψυχογιου εχουν και διηγηση.

Θελω να παρω και Ερικ Καρλε, δεν πηρα πιο πριν γιατι εχει συμβολισμους. Επισης παιζει ακομα με τα κινουμενα βιβλια με παραθυρακια κλπ, πχ Αρκουδακος, σειρα "σπρωξε τραβηξε γυρισε" των εκδοσεων Παπαδοπουλος (εκει εχει και κλασικα παραμυθια και Αισωπο), σειρα "διαβαζω και διασκεδαζω" του Μεταιχμιου, "παραθυρακια για μικρα χερακια" του Σαββαλα, "Βρες με". Υπαρχουν και με κινουμενα παραθυρακια για μεγαλυτερα παιδια στις εκδοσεις Παπαδοπουλος, πχ με μυθολογια ("μικρη μου μυθολογια") και κατι αλλα με εφευρετες, καλλιτεχνες κλπ, δεν θυμαμαι εκδοσεις, ισως κι αυτα Παπαδοπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστω πολύ όλες για τις προτάσεις ! Εμείς έχουμε το Ρένο που είναι με μουσική και δείχνει να τον ενδιαφέρει αλλά επειδή δεν μπορεί να πατήσει καλά τα κουμπάκια που παίζουν την μουσική νευριάζει και τα παρατάει .. ένα που είχαμε από πολύ πολύ μικρό κι με αυτό έδειξε ότι ενθουσιάστηκε και ακόμα το κοιτάει είναι «που είναι ο κύριος πειρατής;» Και έχει και διαφορά αλλά ζωάκια που είναι κρυμμένα πίσω από υφασμάτινα μέρη. Αυτό του αρέσει αλλά δεν είναι παραμύθι με διήγηση. Κάτι αλλά που είχα πάρει πραγματικά δεν τον ενδιαφέρουν όπως το «θα σαγαπω ότι και αν γίνει» , «καληνύχτα αρκουδάκι» και διαφορά αλλά όπως τα τρία γουρουνάκια και κλασικά παραμύθια.  Σκέφτομαι μήπως έχω κάνει εγώ λάθος και έπρεπε να κάθομαι το βράδυ μαζί του πριν κοιμηθεί να του διαβάζω. Αλλά το παιδί μπορεί κι κοιμάται μόνος του μόλις πάει η ώρα το μόνο που θέλει είναι να πάρει το γάλα του να ξαπλώσει με τα αρκουδάκια του και δεν με χρειάζεται να του διαβάζω δίπλα η να του κάνω παρέα .. τον φιλάω , με χαιρετάει ..λέμε καληνύχτα και βγαίνω από το δωμάτιο. Σκέφτομαι μήπως τελικά αυτό ήταν λάθος .. μήπως έπρεπε να κάτσω δίπλα του να του διαβάσω κάτι. Από τα 1 μισή έτσι κοιμάται. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...