Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , connie08 είπε:

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Το εψαξα ηδη αλλα δυστυχως ειναι εξαντλημενο στον εκδοτη...και φαινεται πολυ ενδιαφερον...κριμα

υγ για κοριτσι ενδιαφερομαι

Ψάξε την πύλη i read teen. έχει προτάσεις βιβλίων για εφήβους με ποικιλία ανά είδη κ σύγχρονα, όχι μόνο τα κλασικα Ζέη, Πέτροβιτς κλπ. 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , connie08 είπε:

Ολες μικρα παιδια εχετε; Μηπως εχετε να μου προτεινετε ωραια βιβλια για εφηβους; Ειτε βιβλια που αφορουν την εφηβεια (για να το διαβασει το παιδι) ειτε ως λογοτεχνικα για αυτες τις ηλικιες

Κάθε ένα από τα παιδιά μου (2 έφηβοι και ένας που σε λίγο θα μπει στην εφηβεία) έχει άλλα γούστα και ο καθένας άλλους αγαπημένους συγγραφείς. Οπότε κάτι που να της άρεσε, για να πάρουμε μια ιδέα; Και τι ηλικία;

• Ευχαριστώ! 1

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Κάθε ένα από τα παιδιά μου (2 έφηβοι και ένας που σε λίγο θα μπει στην εφηβεία) έχει άλλα γούστα και ο καθένας άλλους αγαπημένους συγγραφείς. Οπότε κάτι που να της άρεσε, για να πάρουμε μια ιδέα; Και τι ηλικία;

Δεν ξέρω τι θα της άρεσε να πω την αλήθεια γιατί έχει σταματήσει το διάβασμα το τελευταίο καιρό δυστυχώς. Μου ζήτησε η ίδια να αγοράσουμε κάποιο βιβλίο για την εφηβεία, και μιας και θα ψάξω και για αυτό, είπα να της πάρω και κάποιο λογοτεχνικό για την ηλικία της μήπως και ξεκινήσει πάλι το διάβασμα. Το τελευταίο βιβλίο που διάβασε ήταν της Αλκη Ζέη και το αγαπημένος της είναι Ο κύριος μου. Της πρότεινα να πάρουμε τον Χάρι Πάτερ αλλά επειδή έχει δει όλες τις ταινίες δε θέλει να διαβάσει τώρα λέει τα βιβλία (παράλογο αλλά είπαμε εφηβεία ). 

Είναι σχεδόν 13 η κόρη μου

Τότε να πω μερικά ανακατεμένα :) Σε φαντασία Ρικ Ριορνταν και Ναόμι Νόβακ, οτιδήποτε . Τα πρώτα εμπνευσμένα από μυθολογία, ελληνική και αιγυπτιακή, η Νόβακ έχει μια σειρά με δράκους την εποχή του Ναπολέοντα και αρκετα εμπνευσμένα από παραμύθια διασκευασμένα για μεγαλύτερες ηλικίες. 

Από πιο παραδοσιακά κοριτσίστικα, Τζακλιν Γουίλσον, έχει παιδικά και εφηβικά που είναι βέβαιο κλασική κοριτσίστικη θεματολογία αλλά δεν είναι σαχλα.

Σε κανονική λογοτεχνία, πρόσφατα διαβάσαμε οικογενειακώς το Ένας Γιος, πολύ όμορφο βιβλίο. Και συνιστώ ανεπιφύλακτα Φρέντρικ Μπακμαν.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Έχει μια τετραλογία η Βούλα Μάστορη που είναι βασικά bildungsroman, παρακολουθεί δηλαδή την ηρωίδα από τα 11 μέχρι κι όταν ενηλικιωθεί. Μου άρεσε πάρα πολύ όταν ήμουν σ' εκείνη την ηλικία. Οι τίτλοι είναι οι εξής: Τ' Αυγουστιάτικο Φεγγάρι, Στο Γυμνάσιο, Ένα Ένα Τέσσερα και Κάτω απ' την Καρδιά της.

Είναι σίγουρα πιο ρετρό από τις προτάσεις της Αργκ, οι οποίες είναι εξαιρετικά σύγχρονες. 

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

Α σε πιο παραδοσιακά και μιας και της άρεσε το Ο κύριος μου, έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι άλλα παρόμοιου ύφους έχω διαβάσει, και τα θυμήθηκα :)

Ε.Π. της Ζωρζ Σαρή

Γ Χριστιανικό Παρθεναγωγείο της Έλλης Αλεξίου

Και για 13 ετών, λόγω της πανδημίας, ίσως να την ενδιαφέρει και η Πανούκλα του Καμύ, ο γιος μου το διάβασε λίγο πριν κλείσει τα 14, και από όσο κατάλαβα ήταν επιλογή αρκετών συμμαθητών του φέτος (Β Γυμνασίου).

Επίσης για την εφηβεία Οδηγός Εφηβείας για Κορίτσια της Lizzie Cox και το Φταίει ο Εγκέφαλός μου, αν και αυτό ίσως είναι για λίγο μεγαλύτερα εφηβάκια (εξαρτάται και το επίπεδο ωριμότητας πάντα) αν και είναι και πολύ ωραίο για γονείς.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Α σε πιο παραδοσιακά και μιας και της άρεσε το Ο κύριος μου, έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι άλλα παρόμοιου ύφους έχω διαβάσει, και τα θυμήθηκα :)

Ε.Π. της Ζωρζ Σαρή

Γ Χριστιανικό Παρθεναγωγείο της Έλλης Αλεξίου

Και για 13 ετών, λόγω της πανδημίας, ίσως να την ενδιαφέρει και η Πανούκλα του Καμύ, ο γιος μου το διάβασε λίγο πριν κλείσει τα 14, και από όσο κατάλαβα ήταν επιλογή αρκετών συμμαθητών του φέτος (Β Γυμνασίου).

Επίσης για την εφηβεία Οδηγός Εφηβείας για Κορίτσια της Lizzie Cox και το Φταίει ο Εγκέφαλός μου, αν και αυτό ίσως είναι για λίγο μεγαλύτερα εφηβάκια (εξαρτάται και το επίπεδο ωριμότητας πάντα) αν και είναι και πολύ ωραίο για γονείς.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πολλες επιλογες που μου εδωσες. Το Ε.Π. το εχουμε και εμεις, το ειχε ξεκινησει περυσι και το αφησε, ισως ηταν μικρη τοτε για αυτο. Θα της πω να κανει παλι μια προσπαθεια. 

Παω να ψαξω τα υπολοιπα που μου προτεινατε!

Ισως αυτα τα βιβλια της Τζακλιν Γουιλσον να της αρεσουν, φαινονται πολυ κοριτσιστικα

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Έχει μια τετραλογία η Βούλα Μάστορη που είναι βασικά bildungsroman, παρακολουθεί δηλαδή την ηρωίδα από τα 11 μέχρι κι όταν ενηλικιωθεί. Μου άρεσε πάρα πολύ όταν ήμουν σ' εκείνη την ηλικία. Οι τίτλοι είναι οι εξής: Τ' Αυγουστιάτικο Φεγγάρι, Στο Γυμνάσιο, Ένα Ένα Τέσσερα και Κάτω απ' την Καρδιά της.

Είναι σίγουρα πιο ρετρό από τις προτάσεις της Αργκ, οι οποίες είναι εξαιρετικά σύγχρονες. 

Σε ευχαριστω πολυ! Φαινεται πολυ ενδιαφερουσα και αυτη η σειρα, θα την κοιταξω και αυτη

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ψάξε την πύλη i read teen. έχει προτάσεις βιβλίων για εφήβους με ποικιλία ανά είδη κ σύγχρονα, όχι μόνο τα κλασικα Ζέη, Πέτροβιτς κλπ. 

Σε ευχαριστω πολυ! Πολυ ωραιο σαιτ, δε το γνωριζα, πολυ χρησιμο πραγματικα

17 ώρες πρίν, connie08 είπε:

Ολες μικρα παιδια εχετε; Μηπως εχετε να μου προτεινετε ωραια βιβλια για εφηβους; Ειτε βιβλια που αφορουν την εφηβεια (για να το διαβασει το παιδι) ειτε ως λογοτεχνικα για αυτες τις ηλικιες

Πολύ ωραίο νεανικό μυθιστορημα ειναι ο Τομπι (2 τομοι),το διάβασα ενήλικη και ειναι πολύ ενδιαφερον,καλογραμμένο και με πολλά μηνύματα που παραπέμπουν σε σύγχρονους προβληματισμούς για την εκμετάλλευση της γης,το καπιταλιστικο σύστημα κα.

Επίσης,ήθελα να προσθέσω και ενα βιβλιο για μικρότερες ηλικες "Που πήγαν οι οθονες;Πολύ επικαιρο,με μήνυμα για την κατάχρηση των οθονών.

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα