Recommended Posts

Ένα ωραίο βιβλίο, για πιο μικρά παιδάκια: Cori Doerrfeld, Το κουνελάκι ακουγε. 

Ειναι για τη διαχειριση του θυμού και της απογοήτευσης, για γονεις και παιδια. 

Εχει μεγαλο σχημα, 1-2 προτάσεις σε κάθε σελίδα και ωραία εικονογράφηση, καταλληλη για να μπορεί να την περιγράψει ενα μικρο παιδακι, κάτω των 2 ετών. 

Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ένα ωραίο βιβλίο, για πιο μικρά παιδάκια: Cori Doerrfeld, Το κουνελάκι ακουγε. 

Ειναι για τη διαχειριση του θυμού και της απογοήτευσης, για γονεις και παιδια. 

Εχει μεγαλο σχημα, 1-2 προτάσεις σε κάθε σελίδα και ωραία εικονογράφηση, καταλληλη για να μπορεί να την περιγράψει ενα μικρο παιδακι, κάτω των 2 ετών

Μόλις το κοίταξα (σε read aloud video).

Καταπληκτικό! Ευχαριστούμε πολύ! :)

Ο συγγραφέας Αντώνης Παπαθεοδούλου στα πλαίσια του #ΜένουμεΣπίτι ανεβάζει στον λογαριασμό του στο youtube (Antonis Papatheodoulou) βιντεάκια όπου κάνει ανάγνωση παραμυθιών του, εμπλουτισμένα και με μικρές χειροτεχνίες και σύντομες δραστηριότητες. Για όποιον γνωρίζει τα έργα του, ξέρει την ποιότητα τους. Για όποιον δεν τον γνωρίζει, ευκαιρία να τα μάθει.

• Μου αρέσει 3

Ψάχνω βιβλία για άνω των 5,οχι απαραίτητα με μεγάλη εικονογραφηση. Πλέον της αρέσει να της διαβάζω και να με ακούει, να σταματάμε και να συνεχίζουμε το επόμενο βράδυ. Ωραία βιβλία με νόημα και ροή. 

Πρόσφατα της διάβασα την κυρία κλοκλο. Μας άρεσε πάρα πολυ. Είχε κεφάλαια κάθε ένα με διαφορετική ιστορία. Και κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε. 

Επίσης έχουμε πάρει σβάρνα του τριβιζα. 

Αλλα που προτείνετε? 

On 11/5/2020 at 1:59 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Ψάχνω βιβλία για άνω των 5,οχι απαραίτητα με μεγάλη εικονογραφηση. Πλέον της αρέσει να της διαβάζω και να με ακούει, να σταματάμε και να συνεχίζουμε το επόμενο βράδυ. Ωραία βιβλία με νόημα και ροή. 

Πρόσφατα της διάβασα την κυρία κλοκλο. Μας άρεσε πάρα πολυ. Είχε κεφάλαια κάθε ένα με διαφορετική ιστορία. Και κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε. 

Επίσης έχουμε πάρει σβάρνα του τριβιζα. 

Αλλα που προτείνετε? 

Αν μπορεσεις να το βρεις (γιατι ειναι εξαντλημενο) εστω σε βιβλιοθηκη το "Ιστοριες με ζωα απ'ολο τον κοσμο", εκδοσεις ΑΜΜΟΣ περιεχει υπεροχες ιστοριες, με εξαιρετικο κειμενο που σε ταξιδευει, ο,τι πρεπει για αφηγησεις και ταξιδια του νου :wink:

Ηθελα κι εγω να ρωτησω, αν και οχι πολυ σχετικο με το θεμα αλλα δεν βρηκα παρομοιο και σκεφτηκα να γραψω εδω αντι να ανοιξω καινουριο. Γνωριζει καποιος/α καποιον οδηγο επιβιωσης στη φυση για παιδια; Ισως καποιο απο αυτα που διαβαζουν οι προσκοποι (χωρις τα μιλιταριστικα τους χαρακτηριστικα ομως). Βρηκα ενα αλλα μου φαινεται πολυ φθηνο για να εχει αρκετες πληροφοριες και μαλλον ειναι εκτος κυκλοφοριας (https://www.kastaniotis.com/book/960-03-1777-1). Κατι σαν το παρακατω θα ηταν ιδανικο αλλα εχει κι αυτο εξαντληθει, οποτε αν γνωριζετε κατι παρεμφερες θα με βοηθουσατε!

296f8bf2-3ef4-4f34-9062-573503b4d7ef.jpg

• Μου αρέσει 2

Ψαχνω βιβλια εικονογραφημένα για 5 ετων με ροή οπως το "νησί του παππου" ή  διάφορες ιστοριουλες σε ενα βιβλίο. 

Εχετε να προτείνετε? 

Just now, diane2020 είπε:

Ψαχνω βιβλια εικονογραφημένα για 5 ετων με ροή οπως το "νησί του παππου" ή  διάφορες ιστοριουλες σε ενα βιβλίο. 

Εχετε να προτείνετε? 

Το νησί του παππού είναι για απώλεια.Τετοιο θες?

On 3/9/2020 at 3:36 ΠΜ, μαγιοπουλας είπε:

Το νησί του παππού είναι για απώλεια.Τετοιο θες?

Οχι .. εννοω μ'άρεσε σαν εικονογραφηση και οτι ειχε μια ροη.. δηλαδη τετοιου στυλ...

@diane2020 εφοσον άρεσε στο παιδί Το νησί του παππού του Benji Davies, θα μπορούσατε να κοιτάξετε και άλλα βιβλία του ιδίου συγγραφέα-εικονογράφου Πχ:

- Τριλογία του ΝΟΪ (πολυδιαφημισμένο και βραβευμένο).

- Το γυρινάκι (συμπαθητικό).

Φίλοι στον λόφο (εξαιρετικό, σε κείμενο της Linda Sarah εικονογράφηση του Davies).

- Τριλογία του Καληνύχτα λέμε (πολύ διασκεδαστικό σε κείμενα του Jory John εικονογράφηση του Davies).

Από εκεί και πέρα οι επιλογές στο παιδικό βιβλίο είναι πολλές αλλά στο τι θα επιλέξετε παίζει ρόλο η ηλικία του παιδιού, το στυλ σας και το στυλ του παιδιού σαν αναγνώστης, η αισθητική σας - του, κλπ. Γενικά οι εκδόσεις Ίκαρος, Παπαδόπουλος, Κόκκινο, Τζιαμπίρης Πυραμίδα, Φουρφούρι, Μεταίχμιο, Μίνωας κι άλλες φυσικά έχουν ωραίες σειρές παιδικών βιβλίων.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Nα προσθεσω στη λιστα (ολο το ξεχναω) ενα πολυ αγαπημενο μας βιβλιο, που μιλαει πραγματικα στην ψυχη, με αληθειες και νοηματα, με υπεροχα κειμενα και εικονογραφηση, με επιγευση τον προβληματισμο και την αναθεωρηση της πραγματικοτητας μας. Υπαρχει μικρο αποθεμα τυπωμενο αλλα για οποιον θελει υπαρχει και στο youtube η αφηγηση απο την ιδια την συγγραφεα Γιολαντα Τσιαμποκαλου (Sadahzinia). Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε μικρους και μεγαλους: Ο μαγος της φωτιας . Ειναι απο τα ελαχιστα παιδικα βιβλια που πραγματευονται ολο το συστημα που λειτουργει ο κοσμος (καπιταλισμος, μολυνση περιβαλλοντος, συνδεση με την γη κλπ). Αλλο ενα που το κανει αυτο ειναι το "Το τελος των Μπουσμπουσηδων" του Κασση Ιωαννη αλλα δεν συγκρινεται με το κειμενο και την εικονογραφηση του πρωτου.

• Μου αρέσει 1

Γεια σας. Τελικά της πηρα παλι τριβιζα, εχω κολλήσει μου αρέσει πολύ αρεσει και στο παιδι πολυ και το ιστοριες να μου λες οπως μου τις ειπες χθες. Πολύ καλό κι αυτο.

τωρα θα της παραγγείλω συντομα καποια που πρότεινε η μαγιοπουλας να μη μιλαμε σε ξένους,  αγάπω το σωμα μου κλπ(δε θυμάμαι ακριβως τίτλους τα εχω σημειώσει) , ωραια θεματα κι αυτα πολυ κατάλληλη η ηλικια για τετοιες συζητήσεις. 

Γενικώς τελ χρονο λατρευω τις κουβεντες με την κορη μου,  επικοινωνουμε απίστευτα,  χημεία φοβερή...και γενικως ειναι απίστευτος ο λογος της παρα την καθυστερηση που είχε σε αυτόν και η εκφραση της. Οταν διαβαζουμε ειναι απο τις πιο ωραιες μας στιγμες. Ελπιζω να κρατήσει κι ελπιζω και η μικρη σύντομα να κάτσει να διαβασουμε. Τα ξεφυλλίζει τα βιβλια κι εκεινη, δείχνει εντονο ενδιαφέρον απλως οταν κατι δε της αρέσει, απλουστατα το..σκιζει :P

Υπομονη κανα χρονο λεω. !

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!