Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρότερο έμβρυο 6 αντί 7 εβδομάδων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και συγγνώμη αν άνοιξε θέμα το οποίο υπάρχει αλλά δεν είδα κάτι ανάλογο για την εβδομάδα που είμαι. Με ΤΕΡ 10 Μαρτίου έκανα εχτες το πρώτο υπερηχογράφημα. Σύμφωνα Με την ΤΕΡ είμαι 7 εβδομάδων. Σύμφωνα όμως με τον υπέρηχο είμαι 6 εβδομάδων. Το θέμα είναι ότι βρήκε το έμβρυο Μόλις 3mm.  Καρδιά υπήρχε αλλά δεν την ακούσαμε καλά λόγω μικρού εμβρύου. Μου είπε να πάω πάλι την Τετάρτη και θα ακούσουμε καθαρά την καρδιά. Έχει συμβεί σε καμία σας? Είναι επικίνδυνο? Ο γιατρός πάντως είδα ότι δεν ήθελε να με αγχωσει. Πείτε μου παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσι μου συγχαρητήρια καταρχας και με το καλο το μωράκι σου!!! Εμενα οταν εκανα πρώτο υπερηχο ημουν βασει ΤΕΡ 7 εβδομάδων και εβγαινε 5+2 στον υπερηχο... Ηταν καθυστερημενη συλληψη.. Σημασια εχει να αναπτυσσεται κανονικά και όχι πόσο βγαίνει! Τωρα κλείνω την 15η εβδομάδα!! :) Με το καλο! 

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2018 at 9:07 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Κοριτσι μου συγχαρητήρια καταρχας και με το καλο το μωράκι σου!!! Εμενα οταν εκανα πρώτο υπερηχο ημουν βασει ΤΕΡ 7 εβδομάδων και εβγαινε 5+2 στον υπερηχο... Ηταν καθυστερημενη συλληψη.. Σημασια εχει να αναπτυσσεται κανονικά και όχι πόσο βγαίνει! Τωρα κλείνω την 15η εβδομάδα!! :) Με το καλο! 

Και πάνω που νόμιζα πως το πρόβλημα μου είναι αυτό τσουπ κι άλλο ένα. Πάω τουαλέτα και να το αιματακι με περίμενε στο σκούπισμα! Ξεκούραση μου είπε ο γιατρός αλλά δε του άρεσε καθόλου σε αυτή τη φάση! Δε ξέρω Αλλά δε νιώθω ότι υπάρχει ελπίδα. Είχα και μια αποβολή πριν κάνω το κοριτσάκι μου και τώρα νιώθω ότι το ξαναζω όλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Liana30 είπε:

Και πάνω που νόμιζα πως το πρόβλημα μου είναι αυτό τσουπ κι άλλο ένα. Πάω τουαλέτα και να το αιματακι με περίμενε στο σκούπισμα! Ξεκούραση μου είπε ο γιατρός αλλά δε του άρεσε καθόλου σε αυτή τη φάση! Δε ξέρω Αλλά δε νιώθω ότι υπάρχει ελπίδα. Είχα και μια αποβολή πριν κάνω το κοριτσάκι μου και τώρα νιώθω ότι το ξαναζω όλο αυτό...

Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη κορίτσι.

Ευχομαι να πάνε όλα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έτυχε το αντίθετο στον υπέρηχο βγήκα μια εβδομάδα μπροστά. Δεν μπορείς να γνωρίζεις πότε έγινε η σύλληψη ουτε καν η ωορρηξία αν δν το παρακολουθείς. Να σκέφτεσαι θετικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Liana30 είπε:

Και πάνω που νόμιζα πως το πρόβλημα μου είναι αυτό τσουπ κι άλλο ένα. Πάω τουαλέτα και να το αιματακι με περίμενε στο σκούπισμα! Ξεκούραση μου είπε ο γιατρός αλλά δε του άρεσε καθόλου σε αυτή τη φάση! Δε ξέρω Αλλά δε νιώθω ότι υπάρχει ελπίδα. Είχα και μια αποβολή πριν κάνω το κοριτσάκι μου και τώρα νιώθω ότι το ξαναζω όλο αυτό...

Liana πως είσαι; 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια ευτυχως δεν έχω ξαναδεί τίποτα. Βέβαια πήρα άδεια από τη δουλειά και είμαι στο κρεβάτι. Αλλά δόξα το θεό δεν έχω καθόλου. Δε ξέρω το λογο που έγινε αλλά το μόνο που με νοιάζει είναι να μη το ξανα δω. Λέτε να ισχύει αυτό που έλεγαν οι παλιές για την αλλαγή του μήνα? Χτες έκλεισα την 8η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Liana30 είπε:

Λοιπόν κορίτσια ευτυχως δεν έχω ξαναδεί τίποτα. Βέβαια πήρα άδεια από τη δουλειά και είμαι στο κρεβάτι. Αλλά δόξα το θεό δεν έχω καθόλου. Δε ξέρω το λογο που έγινε αλλά το μόνο που με νοιάζει είναι να μη το ξανα δω. Λέτε να ισχύει αυτό που έλεγαν οι παλιές για την αλλαγή του μήνα? Χτες έκλεισα την 8η εβδομάδα.

Οχι, δεν ισχύει τίποτα τέτοιο.

Ούτε είναι απαραίτητα μία μικροαιμορραγία ανησυχητική.

Μίλησε με το γιατρό σου, και ακολουθησε ό,τι σου πει.

Χωριακές έκανες; Διπλασιάζονται; Ο υπέρηχος ήταν κολπικός;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Εγώ έμαθα ότι ήμουν έγκυος 7 εβδομάδων! Το μωράκι μου έβγαινε μια βδομάδα μεγαλύτερο! Αιματακι είχα κι εγώ για πολλές μέρες ! Όχι όμως σε βαθμό αιμορραγίας ! Μικρές σταγόνες μέσα στη μέρα . Πρέπει να κράτησε πάνω από 15 μέρες!! Σκέψου αυτός ήταν ο λόγος που πήγα στο γυναικολόγο και έτσι έμαθα ότι ήμουν έγκυος! (Χαμπάρι εγώ ) το αποδώσαμε σε ορμόνες λόγο εγκυμοσύνης το αιματακι! Επειδή είχε μεγαλώσει η μήτρα ! Με το καλό το μωράκι σου και όχι άγχος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Liana30 είπε:

Λοιπόν κορίτσια ευτυχως δεν έχω ξαναδεί τίποτα. Βέβαια πήρα άδεια από τη δουλειά και είμαι στο κρεβάτι. Αλλά δόξα το θεό δεν έχω καθόλου. Δε ξέρω το λογο που έγινε αλλά το μόνο που με νοιάζει είναι να μη το ξανα δω. Λέτε να ισχύει αυτό που έλεγαν οι παλιές για την αλλαγή του μήνα? Χτες έκλεισα την 8η εβδομάδα.

Σε αυτον τον υπερηχο θα περιμενεις να ακουσει ο γιατρος σου δυνατο χτυπο καρδιας. Αν τον ακουσει και ειναι δυνατος τοτε ολα θα πανε καλα. Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με εσενα πριν 5 μηνες.  Το μωρο φαινοταν 2 εβδομαδων μικροτερο αλλα μεγαλωνε σταθερα.  Περιμεναμε να δουμε μηπως εχω κανει λαθος στην ημερομηνια της τελευταιας περιοδου. Την εβδομη εβδομαδα ειδα λιγο αιμα. παρα πολυ λιγο.ροζ ανοιχτο.  Πηγα στον γιατρο και ακουσε καρδια. Ειχα μερικα πονακια στην μητρα. Πιο ελφρια απο την περιοδο.και την 8η που πηγα η καρδια του μωρου ειχε σταματησει. Τωρα ξαναειμαι εγκυος στις 8 και θα παω την αλλη εβδομαδα για πρωτη φορανα γλυτωσω την ταλαιπωρια με τους συχνους υπερηχους και το αγχος. Οποτε υπομονη και οτι ειναι να γινει θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μείνε ψύχραιμη και κυρίως ξεκούραστη! Ίσως είναι κάποια μικρή αποκόλληση και όλα θα πάνε καλά! Ο γιατρός σου σε είδε;

Μένω επαρχία και ο γιατρός μου είναι Αθήνα. Έτσι δεν ειναι εύκολο να πηγαίνω συνέχεια και δε θέλει ούτε εκείνος να ταλαιπωρουμαι. Έκλεισα ραντεβου να πάω την Παρασκευή σε ένα εργαστήριο εδώ για υπέρηχο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Alikakik είπε:

Σε αυτον τον υπερηχο θα περιμενεις να ακουσει ο γιατρος σου δυνατο χτυπο καρδιας. Αν τον ακουσει και ειναι δυνατος τοτε ολα θα πανε καλα. Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με εσενα πριν 5 μηνες.  Το μωρο φαινοταν 2 εβδομαδων μικροτερο αλλα μεγαλωνε σταθερα.  Περιμεναμε να δουμε μηπως εχω κανει λαθος στην ημερομηνια της τελευταιας περιοδου. Την εβδομη εβδομαδα ειδα λιγο αιμα. παρα πολυ λιγο.ροζ ανοιχτο.  Πηγα στον γιατρο και ακουσε καρδια. Ειχα μερικα πονακια στην μητρα. Πιο ελφρια απο την περιοδο.και την 8η που πηγα η καρδια του μωρου ειχε σταματησει. Τωρα ξαναειμαι εγκυος στις 8 και θα παω την αλλη εβδομαδα για πρωτη φορανα γλυτωσω την ταλαιπωρια με τους συχνους υπερηχους και το αγχος. Οποτε υπομονη και οτι ειναι να γινει θα γινει.

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι....

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, δεν ισχύει τίποτα τέτοιο.

Ούτε είναι απαραίτητα μία μικροαιμορραγία ανησυχητική.

Μίλησε με το γιατρό σου, και ακολουθησε ό,τι σου πει.

Χωριακές έκανες; Διπλασιάζονται; Ο υπέρηχος ήταν κολπικός;

Οι χοριακες μου διπλασιάζονται κανονικά. Ναι ο υπέρηχος ήταν κολπικος.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Liana30 είπε:

Οι χοριακες μου διπλασιάζονται κανονικά. Ναι ο υπέρηχος ήταν κολπικος.

Τότε ηρέμησε και κάνε υπομονή  και μη σκέφτεσαι άσχημα σενάρια με το μυαλό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Liana30 είπε:

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι....

Συγνωμη αν σε προβληματισα. Απλα ηθελα να σου εξηγησω οτι η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη. Και οτι μονο ο γιατρος θα δει αν το μωρο ειναι καλα η οχι. Κανεις απο εδω μεσα. Εγω με τρεις σταγονες ροζ αιμα το εχασα. Η μητερα μου εβγαλε κουβαδες αιμα σε εμενα και εζησα.  Απλα τωρα που ειδες αιμα απεφυγε το επαφές , ξεκουρασου αρκετα και υπομονη μεχρι την τεταρτη. Μην αγχωνεσαι γιατι δεν θα σ κανει καλο. Οτι ειναι να γινει θα γινει. Εγω ειχα στην πρωτη τοσο αγχος. Και για αυτο η πρωτη μου επισκεψη σε αυτην την εγκυμοσυνη θα ειναι στις 8-9 εβδομαδες. Αυτην την εβδομαδα και εγω. Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Liana30 

Το ότι οι χοριακες διπλασιαζονται είναι πολύ καλό σημάδι!! Αίμα είχα κι εγώ σε αυτές τις εβδομάδες, καφέ, και φάνηκε αργότερα αποκολληση η οποία με κράτησε στο κρεβάτι, για να δώσω τις καλύτερες προοπτικές στο μωράκι μου να "δέσει" καλά. Τώρα είμαι σχεδον 22 εβδομάδων και όλα είναι μια χαρά. Να σκέφτεσαι θετικά κοριτσι μου, μια εβδομάδα πίσω ή μπροστά ειναι σύνηθες φαινόμενο όπως είπαν τα κορίτσια έχει απόκλιση η ακριβής ημερομηνία σύλληψης και εμφυτευσης. Στην πορεία συνήθως συμβαδίζουν οι εβδομάδες με τον υπέρηχο. Εύχομαι όλα να είναι καλά και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη αν έχω καταντήσει κουραστική αλλά δε ξέρω τι συμβαίνει... έστειλα χτες μήνυμα στο γιατρό μου για να του πω πως πάω, δηλαδή από την Παρασκευή που είδα αιμα δεν έχω ξαναδεί παρα μονο 1 φορα καφέ στο σκούπισμα προχτές και μια χτες και ότι την Παρασκευή θα πάω στο νοσοκομείο εδώ για υπέρηχο. Γιατρός για υπέρηχο έρχεται μόνο Παρασκευές, επαρχία... Και μου απαντάω στο 1 τη νύχτα,  επειδή είχε γεννά, καλό είναι να κάνεις τον υπέρηχο Τετάρτη. Τι συμβαίνει? Τόσο ανησυχητικό είναι που πρέπει να βιαστώ? Δε περίμενα ότι είναι "επικίνδυνη" Η κατάσταση μου. Θα τον πάρω τηλ αργότερα μη τον ξυπνήσω από τώρα. Αλλά τι μπορεί να θέλει να δει νωρίτερα? Λέτε να έχει σταματήσει ή καρδιά του? Αυτό να φοβάται?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Liana30 είπε:

Κορίτσια συγγνώμη αν έχω καταντήσει κουραστική αλλά δε ξέρω τι συμβαίνει... έστειλα χτες μήνυμα στο γιατρό μου για να του πω πως πάω, δηλαδή από την Παρασκευή που είδα αιμα δεν έχω ξαναδεί παρα μονο 1 φορα καφέ στο σκούπισμα προχτές και μια χτες και ότι την Παρασκευή θα πάω στο νοσοκομείο εδώ για υπέρηχο. Γιατρός για υπέρηχο έρχεται μόνο Παρασκευές, επαρχία... Και μου απαντάω στο 1 τη νύχτα,  επειδή είχε γεννά, καλό είναι να κάνεις τον υπέρηχο Τετάρτη. Τι συμβαίνει? Τόσο ανησυχητικό είναι που πρέπει να βιαστώ? Δε περίμενα ότι είναι "επικίνδυνη" Η κατάσταση μου. Θα τον πάρω τηλ αργότερα μη τον ξυπνήσω από τώρα. Αλλά τι μπορεί να θέλει να δει νωρίτερα? Λέτε να έχει σταματήσει ή καρδιά του? Αυτό να φοβάται?

Γιατί δεν πας σε έναν άλλο γυναικολόγο στη πόλη σου για 2η γνώμη; Να κάνεις και υπέρηχο και να σου πει κ αυτός τι βλέπει; Θα εξηγήσεις τη κατάσταση και όλα καλά. Έχεις πάρα πολύ άγχος μη διαχείρισιμο, από όσο μπορώ να καταλάβω, το οποίο δεν σε βοηθα. Μίλα με το γιατρό σου για τις φοβίες σου και αν δεν σε καλύπτει άλλαξε γιατρό. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά νιώθω οτι παιδευεσαι και είναι άδικο. Έχεις ένα μωράκι στην κοιλίτσα σου ! Νιώσε την ευτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το γιατρό και μιλήσαμε για αρκετή ώρα. Μου βρήκε ένα γιατρό σχετικά κοντά τον οποίο θα επισκεφτώ αύριο κιόλας. Με ηρέμησε πάντως αρκετά. Τελικά τα μνμ δεν ειναι ο καταλληλότερος τρόπος επικοινωνίας. gkmpl σε ευχαριστώέχεις απόλυτο δίκιο σε ότι είπες. Τωρα ομως το πήρα απόφαση και με ηρεμία θα αντιμετωπίσω τα πάντα. Εδώ μέσα μιλάμε Οχι Επειδή είμαστε γιατροι αλλά οι μαμάδες, μέλλουσες μαμαδες κλπ είμαστε οι καλύτεροι υποστηρικτές! Σας ευχαριστώ όλες. Αύριο επιστρέψω κι ελπίζω με καλά νέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 1/5/2018 at 7:27 ΜΜ, Liana30 είπε:

Καλησπέρα σας και συγγνώμη αν άνοιξε θέμα το οποίο υπάρχει αλλά δεν είδα κάτι ανάλογο για την εβδομάδα που είμαι. Με ΤΕΡ 10 Μαρτίου έκανα εχτες το πρώτο υπερηχογράφημα. Σύμφωνα Με την ΤΕΡ είμαι 7 εβδομάδων. Σύμφωνα όμως με τον υπέρηχο είμαι 6 εβδομάδων. Το θέμα είναι ότι βρήκε το έμβρυο Μόλις 3mm.  Καρδιά υπήρχε αλλά δεν την ακούσαμε καλά λόγω μικρού εμβρύου. Μου είπε να πάω πάλι την Τετάρτη και θα ακούσουμε καθαρά την καρδιά. Έχει συμβεί σε καμία σας? Είναι επικίνδυνο? Ο γιατρός πάντως είδα ότι δεν ήθελε να με αγχωσει. Πείτε μου παρακαλώ....

Τι έγινε τελικά κοριτσάκι μου; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...