Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθισμα αυτοκινήτου


Recommended Posts

πρίν από 40 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κ εμείς το joie every stage έχουμε πάρει μετά από πολύ ψάξιμο. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για αξιολογήσεις παιδικών καθισμάτων είχα διαβάσει ότι το καλύτερο κάθισμα είναι αυτό που εφαρμόζει τέλεια στο αυτοκίνητο σου και κρατάει κ το παιδί σε σταθερή θεση ανεξαρτήτως μάρκας. Αν το σώμα του μωρού "παίζει" μέσα στο καθισματακι κάτι πάει λάθος. Πάντως, είχα διαβάσει για κάποια καθίσματα ότι σε crash test ειχαν αποκολληθεί μαζί με το isofix και νομίζω ήταν κ ακριβή εταιρεια αλλά δε θυμάμαι ποια. Θέλω να πω οτι το κόστος δε συνάδει πάντα με την ποιότητα αλλά τα καλά καθίσματα γενικά είναι πιο ακριβά. Επίσης, το ασφαλέστερο είναι να κοιτάζει ανάποδα μέχρι τα 4, εμείς με αυτό το σκεπτικό πήραμε το joie αλλά πλέον η μικρή δεν κάθεται με τπτ προς τα πίσω γιατί βρίσκουν τα πόδια της κ εκνευρίζεται.

Κι εμεις πηραμε καθισμα που να μπορει να γυρναει και αναποδα και μπροστα και ειναι ως 4 ετων με το σκεπτικο να μεινει αναποδα οσο πιο πολυ γινεται ομως 20 μηνων τη γυρισαμε μπροστα γιατι στριμοχνοταν πολυ αναποδα. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω αν ειναι εφικτο να μεινει το παιδι αναποδα μεχρι 4 ετων. Ειναι λογικο απο καποια στιγμη και μετα να εκνευριζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ εμείς joie κ είμαι ευχαριστημένη

Τώρα για το πόσο θα κάθεται το παιδί εξαρταται από το κάθε παιδί

Ο μικρός κάθεται με μαζεμένα πόδια,ακόμη κ στο αυγό θα χωρούσε άνετα.αλλα γενικά δ τρελενεται για το αμάξι 

Η μεγάλη αμέσως κοιμόταν.λατρευει τις βόλτες,ακόμη κ σε τεράστια ταξίδια ήταν άψογη.αλλα από 9μ κοπαναει τα πόδια στην πλάτη των καθισματων

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Θα το ψάξω. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Ποια γνώμη έχετε στο ότι θέλω να έχει μεγάλη κλίση;;;

Η αδερφή μου λεει ότι είναι υπερβολικό. Έχει κλίση λες κ είναι έμβρυο. Κ εννοείται ότι επειδή κοιτάζω με μεγάλη κλίση είναι κ πιο ακριβά.

Αλλά ακόμη πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχει μεγάλη κλίση. 

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είπα θέλω κ να έχει μεγάλη κλίση γιατί ταξιδεύουμε κ θέλω να κοιμάται όσο πιο άνετα γίνεται. 

Τον έβαλα στης αδερφής μου το κάθισμα κ είδα ότι έχει κλίση μικρή. Ο μικρός της αδερφής μου δεν είχε πρόβλημα σε ταξίδια.  

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ειπα να γραψω εδω για να μου πειτε την γνωμη σας για κατι. Εχουμε ενα καθισματακι για τον μικρο 0-36 που ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Δεν ειμαι σιγουρη τι καθισμα να παρω για το δευτερο μελος που θα ερθει. Απο την μια σκεφτομαι να παρω ενα 0-18 και ο μικρος (που θα ειναι ο "μεγαλος") να κρατησει το καθισμα του και απο την αλλη να βαζω το νεο μελος στο 0-36 και να παρουμε ενα 9-36 για τον "μεγαλο". Περισσοτερο προτιμω το δευτερο για να τους κρατησει το καθισμα περισσοτερα χρονια, αλλα δεν ξερω πως θα ενιωθε ο "μεγαλος" αν διναμε το καθισμα του στο νεο μελος. Απο εσας που εχετε 2 παιδια, πως αντιδρουσαν οταν κατι που ηταν δικο τους "μεταβιβαζοταν" στο νεο μελος;

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Ειπα να γραψω εδω για να μου πειτε την γνωμη σας για κατι. Εχουμε ενα καθισματακι για τον μικρο 0-36 που ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Δεν ειμαι σιγουρη τι καθισμα να παρω για το δευτερο μελος που θα ερθει. Απο την μια σκεφτομαι να παρω ενα 0-18 και ο μικρος (που θα ειναι ο "μεγαλος") να κρατησει το καθισμα του και απο την αλλη να βαζω το νεο μελος στο 0-36 και να παρουμε ενα 9-36 για τον "μεγαλο". Περισσοτερο προτιμω το δευτερο για να τους κρατησει το καθισμα περισσοτερα χρονια, αλλα δεν ξερω πως θα ενιωθε ο "μεγαλος" αν διναμε το καθισμα του στο νεο μελος. Απο εσας που εχετε 2 παιδια, πως αντιδρουσαν οταν κατι που ηταν δικο τους "μεταβιβαζοταν" στο νεο μελος;

 

Ειδικα για το κάθισμα του αυτοκινήτου, με ενθουσιασμό :) Γιατί έχει τη λογική "εσύ τώρα έγινες μεγάλο παιδί, και θα πάρεις ένα κάθισμα πιο ωραίο, για μεγάλα παιδιά" ;) 

Τα μόνα θέματα που θα σου έλεγα να δεις είναι ο χώρος που πιάνουν και το αν αξίζει η ηλικία του "μεγάλου" για το κάθισμα που θα πέρεις, με δεδομένο ότι το βασικό θέμα είναι το ύψος και όχι το βάρος.

Για το πρώτο, έχει να κάνει καθαρά με το αμάξι σου, δεν χωράνε σε όλα τα αμάξια δύο μεγάλα καθίσματα, και όσο πιο μεγάλη γκάμα ηλικιών καλύπτει ένα κάθισμα, τόσο πιο ογκώδες είναι. Εμείς χρειάστηκε να κατεβάσουμε το μισό μαγαζί στο αμάξι για να βρούμε συνδυασμό καθισμάτων που να μπαίνει, και δεν είχαμε πολύ μικρό αμάξι. Θα πρέπει να λάβεις υπόψη και τους προσανατολισμούς των καθισμάτων, και τελικά τη συνθήκη τα δυο καθίσματα front-facing, και να μπορούν να είναι σωστά δεμένα τα παιδιά, να μην κοπανάει το ένα κάθισμα το άλλο κλπ, μη βρεθείς δηλαδή όταν έρθει η ώρα και μεγαλώσει το παιδί, έτσι κι αλλιώς δεν μπαίνουν πια τα καθίσματα και πάνε χαμένα. Και επίσης να σκεφτείτε το αν θα χωράει και ενήλικας πίσω, αν π.χ. το μωρό δεν μπορεί μόνο γυρισμένο ανάποδα και κλαίει αν δε βλέπει και τη μαμα/μπαμπά σε μεγαλούτσικη διαδρομή. 

Για το δεύτερο, η κόρη μου πχ. ήταν ένα ψηλό παιδάκι, που πέρασε κάθε όριο στο ύψος πολύ πριν φτάσει τα αναμενόμενα όρια ηλικίας του καθίσματος. Οπότε έγινε η μετάβαση σε άλλου τύπου καθισματάκι, αν θυμάμαι καλά 15-36 (που ναι μεν ήταν για ίδια κιλά, αλλά πολύ πιο ευέλικτο στο ύψος πλάτης) πολύ πριν την περιμένουμε. Ακολούθησε και τρίτο παιδί για εμάς, οπότε τελικά δεν πήγε χαμένο κάτι, αλλά αλλιώς το αρχικό 9-36 που είχαμε πάρει με προοπτική να καθήσει η μεγάλη κάποια χρόνια, θα είχε χρησιμοποιηθεί ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ειδικα για το κάθισμα του αυτοκινήτου, με ενθουσιασμό :) Γιατί έχει τη λογική "εσύ τώρα έγινες μεγάλο παιδί, και θα πάρεις ένα κάθισμα πιο ωραίο, για μεγάλα παιδιά" ;) 

Τα μόνα θέματα που θα σου έλεγα να δεις είναι ο χώρος που πιάνουν και το αν αξίζει η ηλικία του "μεγάλου" για το κάθισμα που θα πέρεις, με δεδομένο ότι το βασικό θέμα είναι το ύψος και όχι το βάρος.

Για το πρώτο, έχει να κάνει καθαρά με το αμάξι σου, δεν χωράνε σε όλα τα αμάξια δύο μεγάλα καθίσματα, και όσο πιο μεγάλη γκάμα ηλικιών καλύπτει ένα κάθισμα, τόσο πιο ογκώδες είναι. Εμείς χρειάστηκε να κατεβάσουμε το μισό μαγαζί στο αμάξι για να βρούμε συνδυασμό καθισμάτων που να μπαίνει, και δεν είχαμε πολύ μικρό αμάξι. Θα πρέπει να λάβεις υπόψη και τους προσανατολισμούς των καθισμάτων, και τελικά τη συνθήκη τα δυο καθίσματα front-facing, και να μπορούν να είναι σωστά δεμένα τα παιδιά, να μην κοπανάει το ένα κάθισμα το άλλο κλπ, μη βρεθείς δηλαδή όταν έρθει η ώρα και μεγαλώσει το παιδί, έτσι κι αλλιώς δεν μπαίνουν πια τα καθίσματα και πάνε χαμένα. Και επίσης να σκεφτείτε το αν θα χωράει και ενήλικας πίσω, αν π.χ. το μωρό δεν μπορεί μόνο γυρισμένο ανάποδα και κλαίει αν δε βλέπει και τη μαμα/μπαμπά σε μεγαλούτσικη διαδρομή. 

Για το δεύτερο, η κόρη μου πχ. ήταν ένα ψηλό παιδάκι, που πέρασε κάθε όριο στο ύψος πολύ πριν φτάσει τα αναμενόμενα όρια ηλικίας του καθίσματος. Οπότε έγινε η μετάβαση σε άλλου τύπου καθισματάκι, αν θυμάμαι καλά 15-36 (που ναι μεν ήταν για ίδια κιλά, αλλά πολύ πιο ευέλικτο στο ύψος πλάτης) πολύ πριν την περιμένουμε. Ακολούθησε και τρίτο παιδί για εμάς, οπότε τελικά δεν πήγε χαμένο κάτι, αλλά αλλιώς το αρχικό 9-36 που είχαμε πάρει με προοπτική να καθήσει η μεγάλη κάποια χρόνια, θα είχε χρησιμοποιηθεί ελάχιστα.

Ευχαριστω για ολα τα χρησιμα που μου εγραψες :)

Ο μικρος μου ειναι 12,5 κιλα και στο υψος τον τελευταιο χρονο βρισκεται σταθερα αναμεσα στην 50η και 85 θεση (πιο πριν ηταν σταθερα ανωτερη καμπυλη). Αν καταλαβα καλα λες να παω σε καταστημα να δοκιμασω μηπως τον πιανει το 15-36; Και με την ζωνη που δεν υπαρχει τι γινεται; Χρησιμοποιειται του αμαξιου σε τετοιες ηλικιες;

Το αμαξι δεν ειναι μεγαλο (VW polo 2007), αλλα σε μια εκδρομη ειχαμε βαλει 2 καθισματα πισω (το δευτερο ηταν 9-36, αρκετα ογκωδες) front facing, χωρεσα εγω στην μεση αλλα ειμαι και μικροκαμωμενη. Βεβαια, ημουν αρκετα σφηνωμενη, αλλα στην αναγκη θα μπορεσω να κατσω.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

αφου εχετε 0-36εγω θα επαιρνα αλλο ενα,εφοσον χωραει για το δευτερο.η τουλ 0-18 κ μετα 15-36για το δευτερο.ο μεγαλος θα ειναι σε ηλικια κ απλου μπουστερ τοτε,για να ειναι πιο ανετα πισω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Ευχαριστω για ολα τα χρησιμα που μου εγραψες :)

Ο μικρος μου ειναι 12,5 κιλα και στο υψος τον τελευταιο χρονο βρισκεται σταθερα αναμεσα στην 50η και 85 θεση (πιο πριν ηταν σταθερα ανωτερη καμπυλη). Αν καταλαβα καλα λες να παω σε καταστημα να δοκιμασω μηπως τον πιανει το 15-36; Και με την ζωνη που δεν υπαρχει τι γινεται; Χρησιμοποιειται του αμαξιου σε τετοιες ηλικιες;

Το αμαξι δεν ειναι μεγαλο (VW polo 2007), αλλα σε μια εκδρομη ειχαμε βαλει 2 καθισματα πισω (το δευτερο ηταν 9-36, αρκετα ογκωδες) front facing, χωρεσα εγω στην μεση αλλα ειμαι και μικροκαμωμενη. Βεβαια, ημουν αρκετα σφηνωμενη, αλλα στην αναγκη θα μπορεσω να κατσω.

 

Θα ελεγα να δεις λιγο και το οικονομικο: αν δηλαδη σου ερχεται πολυ ακριβοτερα ενα δευτερο 0-36 η 9-36 και τελικα το παιδι θα υπερβει το υψος σε ενα εξαμηνο, ισως θα ειχε νοημα να σκεφτεις ενα 0-18 και του χρονου πας τον μεγαλο σε ενα 15-36 κατευθειαν. Εξαρταται και απο τις τιμες, και απο το πως ειναι ανεπτυγμενο καθε παιδι, τι ευελιξια εχει το καθισμα σε πλατη κλπ, αλλο μπορει να κατσει στο 9-36 μεχρι τη δευτερα δημοτικου, αλλο ουτε μεχρι τα 3.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αφου εχετε 0-36εγω θα επαιρνα αλλο ενα,εφοσον χωραει για το δευτερο.η τουλ 0-18 κ μετα 15-36για το δευτερο.ο μεγαλος θα ειναι σε ηλικια κ απλου μπουστερ τοτε,για να ειναι πιο ανετα πισω

Nαι, γι'αυτο σκεφτηκα στην αρχη να παρω στο δευτερο ενα 0-18 και μετα οταν παει το 0-36 στο μικρο, ο μεγαλος θα μπορει να κατσει σε booster. Να σου πω την αληθεια, αυτο το ενδεχομενο το σκεφτομουν και για λογους οικονομιας (γιατι τα καλα 0-36 ειναι πιο ακριβα), αλλα και για να μην του "παρω" το καθισμα και του κακοφανει που θα το δωσω στο νεο μωρο. Σ'ευχαριστω για την απαντηση! Ακομη ειμαι σε σκεψη, αλλα δεν βιαζομαι κιολας ;-) 

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά θα σου πω κ κάπου αλλού να εστιάσεις λίγο !βασικά εγώ δε το ήξερα ούτε το είχα σκεφτεί κ όταν το έμαθα ειμουν Ίδη στη κληνικη κ δεν είχα προαιτημασει τον μεγάλο είχα ένα άγχος αν  κ ευτυχώς δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα .. είναι ότι αλλάζουν οι θέσεις στα καθισματα το βρέφος καθετε πίσω από τη θέση του συνοδηγού για να μπορεί να τον ελέγχει ο οδηγός είτε γυρίζοντας λίγο το κεφάλι του είτε από το καθρεφτάκι κ το μεγαλύτερο παιδί μεταφέρεται πίσω από τη θέση του οδηγού ..είναι η ηλικία τέτοια που αρπαζονται τα παιδάκια μας με το παραμικρό κ μπορεί να έχει μάθει πως εκεί που είναι τώρα το μωρό ήταν κάποτε η μεριά του κ να τον ενοχλήσει  ....

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα ελεγα να δεις λιγο και το οικονομικο: αν δηλαδη σου ερχεται πολυ ακριβοτερα ενα δευτερο 0-36 η 9-36 και τελικα το παιδι θα υπερβει το υψος σε ενα εξαμηνο, ισως θα ειχε νοημα να σκεφτεις ενα 0-18 και του χρονου πας τον μεγαλο σε ενα 15-36 κατευθειαν. 

Δηλαδη να παρω και 3ο καθισμα του χρονου;;; Λιγο δυσκολο... Οι επιλογες μου ειναι δυο:

Ειτε παιρνω για το μικρο 0-18 και οταν ερθει η στιγμη να κατσει στο 0-36, ο μεγαλος παει στο booster (που ειναι πολυ οικονομικα).

Ειτε παιρνω για τον μεγαλο 9-36 και το μικρο μενει με το 0-36.

Γενικως, κλινω προς το δευτερο, αλλα θα ριξω και ματια στα 15-36 που ανεφερες μηπως μπορει να κατσει, αν και το βλεπω λιγο δυσκολο.

@xaroumenh mama ευχαριστω για την συμβουλη σου. Πρεπει να τον αλλαξω μερια γιατι τον εχουμε πισω απο τον συνοδηγο, οπου θα εμπαινε το μικρο! :)

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δηλαδη να παρω και 3ο καθισμα του χρονου;;; Λιγο δυσκολο... Οι επιλογες μου ειναι δυο:

Ειτε παιρνω για το μικρο 0-18 και οταν ερθει η στιγμη να κατσει στο 0-36, ο μεγαλος παει στο booster (που ειναι πολυ οικονομικα).

Ειτε παιρνω για τον μεγαλο 9-36 και το μικρο μενει με το 0-36.

Γενικως, κλινω προς το δευτερο, αλλα θα ριξω και ματια στα 15-36 που ανεφερες μηπως μπορει να κατσει, αν και το βλεπω λιγο δυσκολο.

@xaroumenh mama ευχαριστω για την συμβουλη σου. Πρεπει να τον αλλαξω μερια γιατι τον εχουμε πισω απο τον συνοδηγο, οπου θα εμπαινε το μικρο! :)

Καλημέρα..και εγώ είμαι σε ανάλογη αναζήτηση (3μιση περίπου η μεγάλη και 2μιση μηνων ο μικρός)...έχε στο νου σου ότι τα booster δεν είναι ότι το καλύτερο γιατί δεν προσφέρουν πλευρική προστασία στο παιδί...δεν ξέρω τι ηλικία θα έχει ο μεγάλος σου όταν θες να τον βάλεις στο booster αλλά καλύτερα να έμπαινε σε καθισματακι...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε από αυτούς που πήραμε 3 καθισματάκια, αλλάζαμε δηλαδή ανάλογα με την ηλικία. Η κόρη μου τώρα είναι 9 και χρησιμοποιούμε το τελευταίο μας 15-36 με το οποίο είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Ευτυχώς δεν είχε ποτέ πρόβλημα να κάθεται στο κάθισμά της, το θεωρεί κάτι φυσιολογικό...όπως εγώ είμαι συνοδηγός πχ έτσι και αυτή κάθεται στο κάθισμά της. Οι φίλοι της όποτε βλέπουν το αυτοκίνητό μας πάντα μα πάντα την ρωτάνε: κάθεσαι ακόμα σε κάθισμα;; Και αυτή απαντάει ανάλογα βέβαια - ότι είναι το πιο ασφαλές.

Μου έλεγε ότι πήγαν στο σχολείο της για να τους κάνουν κάτι σαν σεμινάριο για την ασφάλεια στους δρόμους και ρωτήσανε πόσα παιδιά έχουν ακόμα κάθισμα....ίσως ήταν η μοναδική. Και δε μιλάω για τα μπούστερ γιατί αυτά δεν θεωρούνται καθόλου ασφαλή να ξέρετε, εμείς έχουμε κανονικό που ρυθμίζει τη ζώνη στο ύψος της. Το αυτοκίνητό μας είναι ψηλό και η ζώνη δεν την καλύπτει όταν κάθεται στο κανονικό κάθισμα (το βλέπω και όταν παίρνουμε φίλες της μαζί μας)

Ο λόγος που δώσαμε τόσα λεφτά για 3 καθισματάκια είναι ότι πίστευα και πιστεύω ακόμα ότι είναι δύσκολο ένα κάθισμα 0-36 να καλύπτει τις ανάγκες για την κάθε ηλικία. Εμάς και τα 3 ήταν τελείως διαφορετικά, το ένα ήταν για μωρά , το δεύτερο της maxi cosi με ενισχυμένες ζώνες και ανάκλιση για τον ύπνο του παιδιού και αυτό που έχουμε τώρα της besafe είναι ψηλό, με ενισχυμένα πλαινά για ενίσχυση στο κεφάλι, και το κυριότερο μεγαλώνει μαζί με το παιδί. Προσαρμόζεται δηλαδή η ζώνη ανάλογα με το ύψος του παιδιού. 

Θα σου πρότεινα να το δεις και αυτό το κάθισμα το οποίο δεν είναι ογκώδες στο κάτω μέρος, και η εταιρεία είναι μία από τις κορυφαίες στο χώρο. Είναι από τις καλύτερες αγορές που έχουμε κάνει και δε το έχουμε μετανιώσει καθόλου.

Επεξεργάστηκαν by ΜΑΡΙΤΑ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , katrin* είπε:

έχε στο νου σου ότι τα booster δεν είναι ότι το καλύτερο γιατί δεν προσφέρουν πλευρική προστασία στο παιδί...

Παράθεση

τα μπούστερ γιατί αυτά δεν θεωρούνται καθόλου ασφαλή να ξέρετε,

Eιναι ενας απο τους λογους που κλινω περισσοτερο στην δευτερη επιλογη ;-) 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δηλαδη να παρω και 3ο καθισμα του χρονου;;; Λιγο δυσκολο... Οι επιλογες μου ειναι δυο:

Ειτε παιρνω για το μικρο 0-18 και οταν ερθει η στιγμη να κατσει στο 0-36, ο μεγαλος παει στο booster (που ειναι πολυ οικονομικα).

Ειτε παιρνω για τον μεγαλο 9-36 και το μικρο μενει με το 0-36.

Γενικως, κλινω προς το δευτερο, αλλα θα ριξω και ματια στα 15-36 που ανεφερες μηπως μπορει να κατσει, αν και το βλεπω λιγο δυσκολο.

@xaroumenh mama ευχαριστω για την συμβουλη σου. Πρεπει να τον αλλαξω μερια γιατι τον εχουμε πισω απο τον συνοδηγο, οπου θα εμπαινε το μικρο! :)

 

Πόσο είναι τώρα ο μεγάλος; Τα booster γενικά για παιδί κάτω από 5-6 χρονών, κακά τα ψέματα, κάνουμε σοβαρές εκπτώσεις στην ασφάλεια. Δύσκολο να κάτσει σωστά πιο μικρό παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Για καρεκλακι αυτοκινήτου ύστερα από πολύ ψάξιμο και διάβασμα καταλήξαμε  με τον άντρα μου στο reccaro.χτες για πρώτη φορά το χρησιμοποιήσαμε για πολύωρο ταξίδι.Μια χαρά το μωρό δεν έχει θεμα.Μονο που δε μπορούσε να κοιμηθεί άνετα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , vicky86 είπε:

νομιζω υπαρχουν κ με δικες τους ζωνες κ με του αμαξιου να δενει

Το μονο που εχω βρει (ενα της britax), εχει απλα pad για να περναει η ζωνη του αυτοκινητου στο σωστο υψος του παιδιου (αλλα γενικως πωλουνται και ξεχωριστα αυτα τα pads). Αν βρεις καποιο με ζωνη θα μπορουσες να το παραθεσεις; Ειναι απο τους ενδοιασμους μου για 15-36 στην ηλικια που ειναι. Ακομη κι αν φτανει το υψος, ειναι τσιλιμπιθρονι και σε μια πιθανη συγκρουση νομιζω θα γλιστρισει απο την ζωνη του αυτοκινητου.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Το μονο που εχω βρει (ενα της britax), εχει απλα pad για να περναει η ζωνη του αυτοκινητου στο σωστο υψος του παιδιου (αλλα γενικως πωλουνται και ξεχωριστα αυτα τα pads). Αν βρεις καποιο με ζωνη θα μπορουσες να το παραθεσεις; Ειναι απο τους ενδοιασμους μου για 15-36 στην ηλικια που ειναι. Ακομη κι αν φτανει το υψος, ειναι τσιλιμπιθρονι και σε μια πιθανη συγκρουση νομιζω θα γλιστρισει απο την ζωνη του αυτοκινητου.

Στα καθισματακια 15-36 δένεται το παιδί με τη ζώνη του αυτοκινήτου...επίσης το παιδί πρέπει να είναι πάνω από 1.05μ. Άνω των 4 ετών και άνω των 15 κιλών φυσικά...αν θες να έχει και ζώνες δικές του το καθισματακι πρέπει να πας σε κατηγορία 9-36...νομίζω στα 9-36 μέχρι τα 18 κιλά τα παιδιά δενονται με τις ζώνες του καθίσματος και μετά βγαίνουν και δένονται με του αυτοκινήτου...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πόσο είναι τώρα ο μεγάλος; Τα booster γενικά για παιδί κάτω από 5-6 χρονών, κακά τα ψέματα, κάνουμε σοβαρές εκπτώσεις στην ασφάλεια. Δύσκολο να κάτσει σωστά πιο μικρό παιδάκι.

Tωρα ειναι 2,5 χρ. Αλλα δεν θα τον εβαζα τωρα. Οταν το μικρο θα αλλαζε καθισμα στα 4-5 και θα πηγαινε στο 0-36, ο μεγαλος θα ηταν 7-8 χρονων. 

πρίν από 58 λεπτά , katrin* είπε:

Στα καθισματακια 15-36 δένεται το παιδί με τη ζώνη του αυτοκινήτου...επίσης το παιδί πρέπει να είναι πάνω από 1.05μ. Άνω των 4 ετών και άνω των 15 κιλών φυσικά...αν θες να έχει και ζώνες δικές του το καθισματακι πρέπει να πας σε κατηγορία 9-36...νομίζω στα 9-36 μέχρι τα 18 κιλά τα παιδιά δενονται με τις ζώνες του καθίσματος και μετά βγαίνουν και δένονται με του αυτοκινήτου...

Ναι, σωστα τα λες. Γι'αυτο κλινω περισσοτερο στο να του παρω ενα 9-36.

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Tωρα ειναι 2,5 χρ. Αλλα δεν θα τον εβαζα τωρα. Οταν το μικρο θα αλλαζε καθισμα στα 4-5 και θα πηγαινε στο 0-36, ο μεγαλος θα ηταν 7-8 χρονων. 

Ναι, σωστα τα λες. Γι'αυτο κλινω περισσοτερο στο να του παρω ενα 9-36.

Εννοεις να κρατήσεις το παιδί στο 0-18 μέχρι τα 4-5 χρόνια; Αν δεν έχεις ένα εξαιρετικά κοντό παιδί, δεν νομίζω ότι γίνεται. Θεωρητικα μπορεί να λένε τα καθισματάκια ότι είναι για μέχρι αυτές τις ηλικίες, αλλά πρακτικά, τα περισσότερα παιδάκια δεν θα χωράνε για τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μας ειναι 15-36 με δικες του ζωνες,το πηραμε απο λητω,της foppaperdetti,αλλα απο οτι εχω δει δ το εχουν στη σελιδα τους πια,παρομοια ναι.αλλα δ φαινεται αυτο με τις ζωνες

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου τεσσαρων και ακομα,,, πολλες φορες διαμαρτυρεται 

παντα καθομαι διπλα του τωρα που μεγαλωσε λεει ζεσταινομαι και οτι καιει και του βαζουμε κατι πανω αλλα μεχρι εκει καμια ανοχη και με το ζορι εχει κατσει 

δε ξερω γιατι το κανουν αυτο ενω υποτιθεται γιαυτα ειναι πιο βολικα που χαζευουν και απ εξω θεωρω οτι να τους δενοουμε ειναι που δεν αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...