Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Βασικά αυτό δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί οπότε δεν το σκέφτηκα καν. ο άντρας μ μπορεί να μην ξέρει καν την ύπαρξη του γιατί δεν διαβάζει μαμαδίστικα.

Είναι χωρις πετάλια.το πηγαινει το παιδι με τα πόδια.συμμετεχει ολόκληρο το μυϊκό συστημα.το παιδι μαθαινει να ισορροπεί κ να αυτοσυγκεντρωεται .Τονώνει την αυτοπεποίθηση γιατί γρήγορα σηκώνουν τα πόδια κ ισορροπιών αυτομάτως. Πανε γρήγορα κ ζουν δυνατές συγκινήσεις.Οι βοηθητικές δεν τα βοηθούν να στρίβουν. Προσφέρουν ψεύτικη αίσθηση ασφαλειας.Οταν περάσουν στο κανονικό ποδηλατο λειτουργουν αυτόματα χωρις βοηθητικες.Με τις βοηθητικες ειναι σαν να κανουν κατι καινούργιο όταν χρειάζεται να το μάθουν.Και φυσικα πάντα με κράνος όπως κ ειδικο καρεκλάκι στο αυτοκινητο.κσνονας απαράβατος.περνιετσι σαν αξία αυτο.

Και όταν μεγαλώσουν λιγο,απαραίτητο το πέρασμα από τη σχολή της Yamaha.Τα τελευταία απλα πληροφοριακά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 491
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι χωρις πετάλια.το πηγαινει το παιδι με τα πόδια.συμμετεχει ολόκληρο το μυϊκό συστημα.το παιδι μαθαινει να ισορροπεί κ να αυτοσυγκεντρωεται .Τονώνει την αυτοπεποίθηση γιατί γρήγορα σηκώνουν τα πόδια κ ισορροπιών αυτομάτως. Πανε γρήγορα κ ζουν δυνατές συγκινήσεις.Οι βοηθητικές δεν τα βοηθούν να στρίβουν. Προσφέρουν ψεύτικη αίσθηση ασφαλειας.Οταν περάσουν στο κανονικό ποδηλατο λειτουργουν αυτόματα χωρις βοηθητικες.Με τις βοηθητικες ειναι σαν να κανουν κατι καινούργιο όταν χρειάζεται να το μάθουν.Και φυσικα πάντα με κράνος όπως κ ειδικο καρεκλάκι στο αυτοκινητο.κσνονας απαράβατος.περνιετσι σαν αξία αυτο.

Και όταν μεγαλώσουν λιγο,απαραίτητο το πέρασμα από τη σχολή της Yamaha.Τα τελευταία απλα πληροφοριακά.

ναι θεωρητικά ξέρω τι είναι, δηλαδη το διαβασα. έχω δει ένα ξύλινο από ένα γειτονακι κ μ φάνηκε ψεύτικο, παρολο που ήταν hape άρα λογικά δεν θα ήταν για πέταμα. Αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να το υποστηρίξω γθα να βοηθήσω το παιδί κ ο άντρας μ δεν είναι φαν των «παιδικών» πραγμάτων, προτιμά τα κανονικά. 

 

κράνος, φώτα, κουδούνι πήραμε κατευθείαν μαζί με το ποδηλατο κ δεν ανεβαίνει χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2020 at 5:32 ΜΜ, Έσπερος είπε:

α παιδιά της Αθήνας τελικά είναι πολυ προνομιούχα για βόλτες. Μαρίνες, Νιάρχος, πάρκα.... Εμείς καταδικασμένοι στη μιζέρια και παραμυθιασμένοι κιόλας ότι έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Πολύ ζηλεύω που τα διαβάζω αυτά

η αληθεια ειναι επειδη εγω ζω μεγαλο διαστημα κ σε νησι κ μεγαλο διαστημα κ αθηνα πως στην αθηνα τα πραγματα για ενα παιδι ειναι πιο ενδιαφεροντα . βεβαια στην επαρχια απο καποια ηλικια κ μετα θα ειναι πιο ελευθερο να παιζει με τους φιλους του αλλα απο δραστηριοτητες διαφορετικες καμια σχεση η αθηνα ειναι παραδεισος. επαρχια ειναι απλως η ελευθερια που κερδιζει πολυ εδαφος. 

ποδηλατακι αυτα της ισορροπιας ειναι πολυ ωραια αλλα αρκει να του αρεσουν μπορει να τα βαρεθει αν δεν ειναι υπερδραστηριος γιατι θελουν λιγο περισσοτερο κοπο. για το υψος να τα δοκιμασει γιατι μπορει να φοβαται να ανεβει αν ειναι λιγο πιο ψηλο. 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα παιδακια το κανουν ανάποδα στις αρχες

Ο δικος μου έκανε τις 3πρωτες φορές την μισή κινηση

Δ ειναι ευκολο, αλλα όσο προσπαθεί να κάνει, σκύβεις, πιάνεις πόδι με πηδαλι κ του δείχνεις όλη την κίνηση. Επίσης έλεγα συνεχεια, ολη την κίνηση, κύκλο, μονο μπροστά τα ποδια

Επισης του ξαναεδειξα την κίνηση που κάνουμε με τα πόδια ενώ καθόμασταν σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι θεωρητικά ξέρω τι είναι, δηλαδη το διαβασα. έχω δει ένα ξύλινο από ένα γειτονακι κ μ φάνηκε ψεύτικο, παρολο που ήταν hape άρα λογικά δεν θα ήταν για πέταμα. Αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να το υποστηρίξω γθα να βοηθήσω το παιδί κ ο άντρας μ δεν είναι φαν των «παιδικών» πραγμάτων, προτιμά τα κανονικά. 

 

κράνος, φώτα, κουδούνι πήραμε κατευθείαν μαζί με το ποδηλατο κ δεν ανεβαίνει χωρίς αυτό.

Τα ξυλινα θεωρείται ότι σπανε ευκολα.Το ισορροπιας δεν είναι παιδικο πράγμα.κ για μεγάλους υπάρχει.οι αναπτυξιολογοι αυτα προτείνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα ξυλινα θεωρείται ότι σπανε ευκολα.Το ισορροπιας δεν είναι παιδικο πράγμα.κ για μεγάλους υπάρχει.οι αναπτυξιολογοι αυτα προτείνουν.

αχ πρέπει να σε γνωρίσω στον άντρα μου που νομίζει ότι έχουμε κάνει το καλύτερο δυνατό για το παιδί. θα πάθει υπαρξιακή κρίση. 

 

Αφου αλλά μαθαίνουν κανονικό ποδηλατο θα μάθει κ ο δικός μας αργά ή γρήγορα. δεν μετανιώνω για την επιλογή. απλώς ψάχνω ιδέες για να τον βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αχ πρέπει να σε γνωρίσω στον άντρα μου που νομίζει ότι έχουμε κάνει το καλύτερο δυνατό για το παιδί. θα πάθει υπαρξιακή κρίση. 

 

Αφου αλλά μαθαίνουν κανονικό ποδηλατο θα μάθει κ ο δικός μας αργά ή γρήγορα. δεν μετανιώνω για την επιλογή. απλώς ψάχνω ιδέες για να τον βοηθήσουμε.

Σίγουρα θα μάθει βρε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βασικά αυτό δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί οπότε δεν το σκέφτηκα καν. ο άντρας μ μπορεί να μην ξέρει καν την ύπαρξη του γιατί δεν διαβάζει μαμαδίστικα.

Έχω δοκιμάσει να του σπρώχνω τα πόδια αλλά δεν τα καταφέρνω, δεν ξέρω πώς να το κάνω την ώρα που είναι πάνω στο ποδηλατο ενώ ταυτόχρονα κινούμαι μαζί με αυτό!!! κανει τη μισή κίνηση μόνο. 

Είναι θέμα συντονισμού θέλει χρόνο για να καταλάβει πως η κίνηση γίνεται ολόκληρη κ εναλλάξ το ένα πόδι με το άλλο, κ μέχρι να γνωρίσει κ. Να βρει πιο είναι το καλό του πόδι για να βάζει δύναμη κ να ξεκινάει τη κίνηση 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Αφου αλλά μαθαίνουν κανονικό ποδηλατο θα μάθει κ ο δικός μας αργά ή γρήγορα. δεν μετανιώνω για την επιλογή. απλώς ψάχνω ιδέες για να τον βοηθήσουμε

Φυσικά και θα μάθει όπως όλοι μας. Έχω δει στο διαδίκτυο τα ποδήλατα ισορροπίας αλλά πιστεύω οπως είπε και ή @ninaki80δεν ταιριάζουν σε όλα τα παιδιά. Ο δικός μου πχ είναι πολύ φοβητσιαρης και ούτε πατίνι δεν καταφέρνει να κανει, περιστασιακά όταν του δίνουν γιατί δεν έχουμε. 

 

Θα συμφωνησω με την @vicky86 για τον τρόπο που περιέγραψε. Μπορείς να είσαι δίπλα στο παιδί ή μπροστα πιάνοντας τα ποδαράκια σε αργή κίνηση στην αρχη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνησω με την @vicky86 για τον τρόπο που περιέγραψε. Μπορείς να είσαι δίπλα στο παιδί ή μπροστα πιάνοντας τα ποδαράκια σε αργή κίνηση στην αρχη. 

Αυτό δηλαδη θα το κάνω χωρίς να σπρώχνουμε το ποδηλατο; γιατί δοκίμασα να το κάνω ενώ έσπρωχνε ο άντρας μου αλλά μπλεκόμουν κ δεν μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Πάντως εμένα ο μεγάλος μου γιος πετάλι δυσκολεύεται αρκετά ακόμα, το ισσοροπιας το πάει σφαίρα...!!!! 

Εγω έμαθα ισορροπία μετά τα 25. Οπότε η ιδέα ότι ένα νήπιο είναι σε ποδηλατο χωρίς βοηθητικές ή πατίνι κ φεύγει μόνο του, μ προκαλεί ανατριχίλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω έμαθα ισορροπία μετά τα 25. Οπότε η ιδέα ότι ένα νήπιο είναι σε ποδηλατο χωρίς βοηθητικές ή πατίνι κ φεύγει μόνο του, μ προκαλεί ανατριχίλα. 

Εμεις μόλις γυρίσαμε από το πάρκο κυκλοφοριακης αγωγης.γεν8κα πάντα με ποδηλατο κ πατίνι σε ασφαλή χωρο.

Εσπερος πρέπει να δίνουμε φτερά στα παιδια μας.Ειμαστε πάντα δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω έμαθα ισορροπία μετά τα 25. Οπότε η ιδέα ότι ένα νήπιο είναι σε ποδηλατο χωρίς βοηθητικές ή πατίνι κ φεύγει μόνο του, μ προκαλεί ανατριχίλα. 

Τότε σίγουρα δε θα ήθελες ποτέ να δεις τον μικρό μου γιο που αυτός κ αν πάει σφαίρα με το πατίνι από 18 μηνών κ το ισσοροπιας με τις 3 ρόδες το κατεβάζει από μια απότομη κατηφόρα που έχουμε σπίτι μας, όσοι  έχουν έρθει σπίτι κ τον βλέπουν πρώτη φορά φωνάζουν το παιδί το παιδί θα πέσει.... Κ μετά με το χέρι στη καρδιά από τον φόβο τους μένουν κ με ανοιχτό το στόμα :eek: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό δηλαδη θα το κάνω χωρίς να σπρώχνουμε το ποδηλατο; γιατί δοκίμασα να το κάνω ενώ έσπρωχνε ο άντρας μου αλλά μπλεκόμουν κ δεν μπορούσα.

Εννοείται χωρίς να σπρώχνει κάποιος. Απορώ πως δ χτυπησες τα χέρια σου

 

Γενικα αποφεύγω να σπρώχνω, μπορεί να βοηθάω όταν δ ειναι καλη ευθεία το οδόστρωμα, κ ως εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό δηλαδη θα το κάνω χωρίς να σπρώχνουμε το ποδηλατο; γιατί δοκίμασα να το κάνω ενώ έσπρωχνε ο άντρας μου αλλά μπλεκόμουν κ δεν μπορούσα.

Μα δεν έχει κ νόημα να σπρωχνει άλλος και συ να κουνας πόδια. Νόημα έχει να δει το παιδί πως αν βάλει δύναμη στο πεταλ, κάνει την κίνηση προς τα εμπρός θα μετακινηθεί το ποδήλατο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Τότε σίγουρα δε θα ήθελες ποτέ να δεις τον μικρό μου γιο που αυτός κ αν πάει σφαίρα με το πατίνι από 18 μηνών κ το ισσοροπιας με τις 3 ρόδες το κατεβάζει από μια απότομη κατηφόρα που έχουμε σπίτι μας, όσοι  έχουν έρθει σπίτι κ τον βλέπουν πρώτη φορά φωνάζουν το παιδί το παιδί θα πέσει.... Κ μετά με το χέρι στη καρδιά από τον φόβο τους μένουν κ με ανοιχτό το στόμα :eek: 

Αχ Παναγίτσα μου, δεν θα ήθελα κ εγώ ποτέ να το δω το θέαμα, είμαι περίπου σαν την Έσπερος σε αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μα δεν έχει κ νόημα να σπρωχνει άλλος και συ να κουνας πόδια. Νόημα έχει να δει το παιδί πως αν βάλει δύναμη στο πεταλ, κάνει την κίνηση προς τα εμπρός θα μετακινηθεί το ποδήλατο. 

Α εμείς τον δίνουμε μια ώθηση  κ μετά περπατάμε με το χέρι στην πλάτη του για να συνεχίσουμε να σπρώχνουμε κ για να μάθει να το κατευθύνει κ να προλάβουμε να τον πιάσουμε αν αφήσει το χερι. Κ όλη την ώρα του λέμε να σπρώξει τα πετάλια μπροστά κ εκείνος προσπαθει. αν δεν σπρώχνουμε όμως δεν θα μπορεί να ξεκινήσει κ θα βαρεθεί κ δεν θα του αρέσει. 

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Τότε σίγουρα δε θα ήθελες ποτέ να δεις τον μικρό μου γιο που αυτός κ αν πάει σφαίρα με το πατίνι από 18 μηνών κ το ισσοροπιας με τις 3 ρόδες το κατεβάζει από μια απότομη κατηφόρα που έχουμε σπίτι μας, όσοι  έχουν έρθει σπίτι κ τον βλέπουν πρώτη φορά φωνάζουν το παιδί το παιδί θα πέσει.... Κ μετά με το χέρι στη καρδιά από τον φόβο τους μένουν κ με ανοιχτό το στόμα :eek: 

γενικα στενοχωριέμαι που κάνει λιγότερα πράγματα από τα άλλα παιδάκια αλλά αυτά τα επικίνδυνα δεν τα ζηλεύω καθολου. θα ήθελα να ξέρει να τα κάνει για να μην είναι πίσω αλλά όχι κ να τα κάνει συνέχεια. εγω δεν τον βάζω σε κανονική καρέκλα να κάτσει για να μην πέσει κ φοβάμαι όταν κάθεται στο σκαμνάκι, σιγά μην τον άφηνα σε ποδηλατο ισορροπίας μέχρι να σιγουρευτώ ότι καταλαβαίνει τι του λέω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εμεις μόλις γυρίσαμε από το πάρκο κυκλοφοριακης αγωγης.γεν8κα πάντα με ποδηλατο κ πατίνι σε ασφαλή χωρο.

Εσπερος πρέπει να δίνουμε φτερά στα παιδια μας.Ειμαστε πάντα δίπλα.

Εσπερος,δείξε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο παιδι σου.Προβαλεις την δικη σου ανασφάλεια.Φτιαχνεις σχέση μαζί του.Ας το να πειραματιστει.θα πεσει κ θα ξανασηκωθει μονος του.Ετσι θα αποκτήσει εμπιστοσυνη στον εαυτό του.Ετσι θα μαθει να ζει τη ζωή του κ οχι να την παρκάρει.Γενικοτερα το λεω.

Αυτο που κάνουμε τώρα με τα παιδιά θα το θερισουμε αργότερα.Ακονα δεν είναι έτοιμος να κάνει πεταλι .θα το μαθει.ολοι μάθαμε.Ας τον ομως να ανακαλύψει οτι υπάρχει κ αλλος τρόπος να κυλισει το ποδήλατο περπατώντας.Θα πεσει κ θα ξανασηκωθει.Αυτο είναι το ζητούμενο.Να ανακαλύψει τις δυνάμεις του και να πειραματιστει.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εσπερος,δείξε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο παιδι σου.Προβαλεις την δικη σου ανασφάλεια.Φτιαχνεις σχέση μαζί του.Ας το να πειραματιστει.θα πεσει κ θα ξανασηκωθει μονος του.Ετσι θα αποκτήσει εμπιστοσυνη στον εαυτό του.Ετσι θα μαθει να ζει τη ζωή του κ οχι να την παρκάρει.Γενικοτερα το λεω.

Αυτο που κάνουμε τώρα με τα παιδιά θα το θερισουμε αργότερα.Ακονα δεν είναι έτοιμος να κάνει πεταλι .θα το μαθει.ολοι μάθαμε.Ας τον ομως να ανακαλύψει οτι υπάρχει κ αλλος τρόπος να κυλισει το ποδήλατο περπατώντας.Θα πεσει κ θα ξανασηκωθει.Αυτο είναι το ζητούμενο.Να ανακαλύψει τις δυνάμεις του και να πειραματιστει.

Γράφω κάνοντας δουλειές κ ειδα οτι ξαναγράφω τα ιδια:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εσπερος,δείξε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο παιδι σου.Προβαλεις την δικη σου ανασφάλεια.Φτιαχνεις σχέση μαζί του.Ας το να πειραματιστει.θα πεσει κ θα ξανασηκωθει μονος του.Ετσι θα αποκτήσει εμπιστοσυνη στον εαυτό του.Ετσι θα μαθει να ζει τη ζωή του κ οχι να την παρκάρει.Γενικοτερα το λεω.

Αυτο που κάνουμε τώρα με τα παιδιά θα το θερισουμε αργότερα.Ακονα δεν είναι έτοιμος να κάνει πεταλι .θα το μαθει.ολοι μάθαμε.Ας τον ομως να ανακαλύψει οτι υπάρχει κ αλλος τρόπος να κυλισει το ποδήλατο περπατώντας.Θα πεσει κ θα ξανασηκωθει.Αυτο είναι το ζητούμενο.Να ανακαλύψει τις δυνάμεις του και να πειραματιστει.

με πεσίματα κ χτυπήματα δεν θελουμε να ρισκάρουμε. Σίγουρα θα πεσει εκεί που τρέχει αλλά δεν χρειάζεται κ να πάμε γυρεύοντας. πρώτα θα βεβαιωθώ ότι έχει καταλάβει ότι δεν πρέπει να αφήνει τα χέρια κ μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Τότε σίγουρα δε θα ήθελες ποτέ να δεις τον μικρό μου γιο που αυτός κ αν πάει σφαίρα με το πατίνι από 18 μηνών κ το ισσοροπιας με τις 3 ρόδες το κατεβάζει από μια απότομη κατηφόρα που έχουμε σπίτι μας, όσοι  έχουν έρθει σπίτι κ τον βλέπουν πρώτη φορά φωνάζουν το παιδί το παιδί θα πέσει.... Κ μετά με το χέρι στη καρδιά από τον φόβο τους μένουν κ με ανοιχτό το στόμα :eek: 

Ναι.γιατι το παιδι μπορει.ξερειβτις δυνάμεις του γιατι το αφήσαμε να τις μαθει

Just now, Έσπερος είπε:

με πεσίματα κ χτυπήματα δεν θελουμε να ρισκάρουμε. Σίγουρα θα πεσει εκεί που τρέχει αλλά δεν χρειάζεται κ να πάμε γυρεύοντας. πρώτα θα βεβαιωθώ ότι έχει καταλάβει ότι δεν πρέπει να αφήνει τα χέρια κ μετά. 

Εννοείται ότι πρέπει να εξασφαλίσεις καλές συνθήκες.Προσεχεις που το πας κ πάντα με κρανος.Παντελονακι για τα γόνατα.Δεν θα χτυπήσει πολυ κ να πέσει.Καμια γρατζουνιά θα κάνει.Μαθημα είναι κ αυτο.Σε μεγαλύτερη ηλικία δινειςψκ προστασία στους αγκωνεςψλ τα γόνατα.

Προηγουμένως ήμασταν με το ποδήλατο ισορροπιας.το πηραμεψτον ιουνιο.το παιδιβτοβκαβαλαει κ φευγειβμε τα πόδια ψηλά.εχει ήδη μαθει να ισορροπεί.σεψπεταλι δεν εχει ανεβει ποτε .

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.γιατι το παιδι μπορει.ξερειβτις δυνάμεις του γιατι το αφήσαμε να τις μαθει

Εννοείται ότι πρέπει να εξασφαλίσεις καλές συνθήκες.Προσεχεις που το πας κ πάντα με κρανος.Παντελονακι για τα γόνατα.Δεν θα χτυπήσει πολυ κ να πέσει.Καμια γρατζουνιά θα κάνει.Μαθημα είναι κ αυτο.Σε μεγαλύτερη ηλικία δινειςψκ προστασία στους αγκωνεςψλ τα γόνατα.

Τώρα είμαστε σε χωματόδρομο με πέτρες. όταν αδειάσει το λιμάνι θα πηγαίνουμε εκεί που έχει άσφαλτο κ κάποια ελαφρώς κατηφορικά σημεία. εκεί λογικά θα τσουλάει κ πιο εύκολα κ ίσως καταφέρει πιο καλά μόνος του. Στα πλακόστρωτα των χωριών ζοριστήκαμε ακόμα περισσότερο. το μακρύ παντελόνι δεν το είχα σκεφτεί. 

 

Στον ποσο καιρό αν δεν μάθει πετάλι είναι ανησυχητικό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα είμαστε σε χωματόδρομο με πέτρες. όταν αδειάσει το λιμάνι θα πηγαίνουμε εκεί που έχει άσφαλτο κ κάποια ελαφρώς κατηφορικά σημεία. εκεί λογικά θα τσουλάει κ πιο εύκολα κ ίσως καταφέρει πιο καλά μόνος του. Στα πλακόστρωτα των χωριών ζοριστήκαμε ακόμα περισσότερο. το μακρύ παντελόνι δεν το είχα σκεφτεί. 

 

Στον ποσο καιρό αν δεν μάθει πετάλι είναι ανησυχητικό; 

Οχι βρε πουλάκι μου.δεν ειναι ανησυχητικό.Με όλη μου την καλή διάθεση?ανησυχητικό είναι που απο το αγχος σου κ την επιθυμία σου να τα κάνει όλα όπως θέλεις εσύ,τον φρενάρεις αναπτυξιακά κ ψυχολογικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οχι βρε πουλάκι μου.δεν ειναι ανησυχητικό.Με όλη μου την καλή διάθεση?ανησυχητικό είναι που απο το αγχος σου κ την επιθυμία σου να τα κάνει όλα όπως θέλεις εσύ,τον φρενάρεις αναπτυξιακά κ ψυχολογικα.

 

Δεν νομίζω ότι τον φρενάρουμε. παιδί του μέσου όρου ήταν εξ αρχής σε όλα. τώρα αν θα μπορούσαμε να του είχαμε πάρει τρίκυκλο πρώτα για να μάθει πετάλι κ τον καθυστερήσαμε σ αυτό, δεν ξέρω. εμείς καλοπροαίρετα το είχαμε σκεφτεί, επειδή περπατούσε πολύ κ είχε αντοχές, ότι θα ήταν μεγάλη οπισθοδρόμηση να κάθεται κάπου παθητικά κ να τον πηγαινουμε. 

 

κανονικά ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας ποσο καιρό θέλει για να μάθει πετάλι, αυτό ρωτάω. ένας μήνας πχ; ή πρέπει νωρίτερα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι τον φρενάρουμε. παιδί του μέσου όρου ήταν εξ αρχής σε όλα. τώρα αν θα μπορούσαμε να του είχαμε πάρει τρίκυκλο πρώτα για να μάθει πετάλι κ τον καθυστερήσαμε σ αυτό, δεν ξέρω. εμείς καλοπροαίρετα το είχαμε σκεφτεί, επειδή περπατούσε πολύ κ είχε αντοχές, ότι θα ήταν μεγάλη οπισθοδρόμηση να κάθεται κάπου παθητικά κ να τον πηγαινουμε. 

 

κανονικά ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας ποσο καιρό θέλει για να μάθει πετάλι, αυτό ρωτάω. ένας μήνας πχ; ή πρέπει νωρίτερα; 

Δεν ξερω να σου πω.νομιζω οτι δεν μπορούν να το κάνουν στην ηλικία του δικού σου ακομη.Τρικυκλο δεν πηρα ποτε για τους λόγους που δεν πήρες κ εσυ.κ συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...