Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 491
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είδα ότι υπάρχει ένα byox οικονομικό, με 35 ευρώ. Στο skroutz έχει και την επισήμανση best seller. Θα πάμε να το δούμε σε ένα μαγαζί. Νομίζω τα byox, τα globber και τα scoot n ride δεν είναι τα πιο καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά πήραμε εκείνο το byox (rapture). Δεν ανάβουν όμως τα φώτα στις ρόδες, πρέπει να κάνουμε κάτι ή είναι ελαττωματικό; Ούτε σε αυτό που δοκίμασε στο μαγαζί άναβαν.

 

Γενικά η πωλήτρια επέμενε να παίρναμε κάποια lorelli επειδή ήταν λίγο πιο μικρά. Αλλά το ένα ήταν μόνο μέχρι 20 κιλά και το άλλο ήταν ίδιο με το byox ως προς τα κιλά και ίδια τιμή, οπότε καλύτερη μάρκα δεν είναι το byox από το lorelli; Εκείνη γενικά είχε όλο lorelli πράγματα στο μαγαζί οπότε μάλλον γι'αυτο ήθελε να τα προωθεί.

 

Δοκιμάσαμε και το ποδήλατο lorelli energy (αυτό που γίνεται και ισορροπίας και κανονικό) αλλά δεν έφταναν τα πόδια της στα πετάλια επειδή είναι στην μπροστινή ρόδα οπότε το αφήσαμε. Προς το παρόν αφήνουμε γενικά την ιδέα του ποδηλάτου μέχρι να μάθει λίγο το πατίνι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

Τελικά πήραμε εκείνο το byox (rapture). Δεν ανάβουν όμως τα φώτα στις ρόδες, πρέπει να κάνουμε κάτι ή είναι ελαττωματικό; Ούτε σε αυτό που δοκίμασε στο μαγαζί άναβαν.

 

Γενικά η πωλήτρια επέμενε να παίρναμε κάποια lorelli επειδή ήταν λίγο πιο μικρά. Αλλά το ένα ήταν μόνο μέχρι 20 κιλά και το άλλο ήταν ίδιο με το byox ως προς τα κιλά και ίδια τιμή, οπότε καλύτερη μάρκα δεν είναι το byox από το lorelli; Εκείνη γενικά είχε όλο lorelli πράγματα στο μαγαζί οπότε μάλλον γι'αυτο ήθελε να τα προωθεί.

 

Δοκιμάσαμε και το ποδήλατο lorelli energy (αυτό που γίνεται και ισορροπίας και κανονικό) αλλά δεν έφταναν τα πόδια της στα πετάλια επειδή είναι στην μπροστινή ρόδα οπότε το αφήσαμε. Προς το παρόν αφήνουμε γενικά την ιδέα του ποδηλάτου μέχρι να μάθει λίγο το πατίνι.

Για να ανάψουνε τα φωτάκια  θα πρέπει να τρέχει με το πατίνι ώστε οι ρόδες να γυριζουνε γρήγορα,τουλάχιστον στα πατίνια που έχει ο γιος μου ανάβουνε μονο όταν τρέχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Για να ανάψουνε τα φωτάκια  θα πρέπει να τρέχει με το πατίνι ώστε οι ρόδες να γυριζουνε γρήγορα,τουλάχιστον στα πατίνια που έχει ο γιος μου ανάβουνε μονο όταν τρέχει.

θα συμφωνησω.πρεπει να πηγαινει γρηγορα κ βραδυ,να ναι αρκετα σκοτεινα

συμφωνω τα byox καλυτερα

καλες βολτες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε! Το "τρέξαμε" λίγο χωρίς τη μικρή πάνω αλλά είναι πρωί. Θα δουμε το βράδυ. Και σε ένα βίντεο στο youtube που είδα πάντως δεν φαίνεται να ανάβει κάτι. Μάλλον θέλει πολύ σκοτάδι όπως λέτε. Δεν έχει πάντως κάποιο κουμπί ε; Ή μπαταρίες ας πούμε; Αυτό με ενδιαφέρει 

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μας δεν νομίζω να έχουνε κάποιο κουμπί,τουλάχιστον δεν έχω δει κάτι (lorelli και globber)αλλά τα φωτακια φαίνονται το απόγευμα όταν δύσει ο ήλιος δεν χρειάζεται να είναι βράδυ για να τα δεις,Επισεις τη μέρα φαίνονται και μέσα στο σπίτι(κάνει πατίνι και μέσα στο σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν έχει πάντως κάποιο κουμπί ε; Ή μπαταρίες ας πούμε; Αυτό με ενδιαφέρει 

Οχι κουμπί-μπαταρίες.

Η κινητική ενέργεια, από την κίνηση του πατινιού, μέσω ενός μαγνητικού κυκλώματος (αν το διάβασα καλά, ήμουν σκράπας στη φυσική) μετατρέπεται σε ηλεκτρική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανάβουν τελικά, το τρέξαμε εμείς αλλά πρέπει να πάει πολυυυ γρήγορα. Δεν νομίζω ότι θα τα δούμε σύντομα από τη μικρή :-P Χάρηκα που δεν ήταν ελαττωματικό βασικά, γιατί το πήραμε από μακρινή γειτονιά.

@samsympan ναι, δυναμό μου είπε ο άντρας μου (κι εγώ εξίσου σκραπας)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα, για πολλοστή φορά σε αυτό το θέμα! Ακόμα δεν έχουμε πάρει τελικά ποδήλατο, μιας που πέρσι (3 ετών) πήραμε πατίνι και μας χάρισαν και κάτι τρίκυκλα (ένα καροτσοποδηλατο κι ένα απλό τρίκυκλο) στα οποία ψιλοεμαθε-ψιλομαθαινει πετάλι. Αλλά πλέον έκλεισε τα 4 οπότε κοιτάμε για κανονικό. Και θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος ποδήλατο μάρκας orient. Πήγαμε σε ποδηλαταδικο και μας έδειξε τα orient, clermont, alpina. Τα γράφω με σειρά κόστους. Μας είπε ότι τα orient και τα clermont είναι ελληνικά, από τη Θεσσαλονίκη και τη Λάρισα νομίζω. Πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν, τα alpina είπε ότι έχουν ζάντες αλουμινίου γι'αυτο είναι πιο ακριβά αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία για πρώτο ποδήλατο. Όλως τυχαίως σαν σχέδιο μου άρεσε καλύτερα ένα orient που έτυχε να είναι και το πιο φθηνό (μοντέλο tiger). Είχε και orient primo, με αλουμινένια πάλι ζάντα και λίγο πιο ακριβό. Ποια η εμπειρία σας από τα orient και πιο συγκεκριμένα το tiger; Το είδα και σε πλατεία την ίδια μέρα εντωμεταξυ ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για μέγεθος μας είπε το 14, και όντως τα 16 ήταν τεράστια. Μου κάνει εντύπωση που λέγατε στις πρώτες σελίδες 14αρι για δυόμισι χρονών! Σε αυτά που είδαμε, όλα 14αρια, στο orient primo πατούσε κάτω ακριβώς όλη η πατούσα της, στο orient tiger η μύτη και στο clermont δεν πατούσε σχεδόν καθόλου. (Άλλος ένας λόγος για το tiger). (Στα alpina δεν ανέβηκε γιατί αυξανόταν το budget). Και δεν είναι μικρόσωμη, στη μεσαία καμπύλη είναι. Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ εκείνη σε 16αρι, ούτε δυομισάχρονο σε 14αρι! Είδα τα 12αρια εκει -πολυ γλυκουλικα- και είπε ο άνθρωπος εκεί ότι αυτά τα παίρνουν από δυόμισι χρονών. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Επίσης για μέγεθος μας είπε το 14, και όντως τα 16 ήταν τεράστια. Μου κάνει εντύπωση που λέγατε στις πρώτες σελίδες 14αρι για δυόμισι χρονών! Σε αυτά που είδαμε, όλα 14αρια, στο orient primo πατούσε κάτω ακριβώς όλη η πατούσα της, στο orient tiger η μύτη και στο clermont δεν πατούσε σχεδόν καθόλου. (Άλλος ένας λόγος για το tiger). (Στα alpina δεν ανέβηκε γιατί αυξανόταν το budget). Και δεν είναι μικρόσωμη, στη μεσαία καμπύλη είναι. Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ εκείνη σε 16αρι, ούτε δυομισάχρονο σε 14αρι! Είδα τα 12αρια εκει -πολυ γλυκουλικα- και είπε ο άνθρωπος εκεί ότι αυτά τα παίρνουν από δυόμισι χρονών. 

καλημερα.τα αλπινα δ τα ξερω.τα οριεντ ειναι παρα πολυ καλα ποδηλατα,εξαιρετικα τα θεωρω,κ πανεμορφα για μενα. απλα δ ξερω συγκεκριμενα για το τιγκερ

οσο για τα κλεμοντ τα θεωρω πολυ καλα για την τιμη τους,κ μου εκανε φοβερη εντυπωση η αντοχη τους στον χρονο

(παντως εμενα η κορη μου στα 3,5 πηρε 18αρι,ειναι πολυ ανεπτυγμενη κ δυνατη,το εκανε απο το μαγαζι κ δ ειχε ξανακανει.πλεον σχεδον 9,κανει 26-28αρια το οποιο μου φαινεται τεραστιο κ υπερβολικο,αλλα το κανει.3,5χρ ο μικρος μου που ειναι κ κατηγορια κουνουπι πηρε 16αρι,εκεινος εκανε κανα διμηνο να μαθει,μιλαω παντα με ροδακια.φετος καταφετε κ bmx 18αρι απλα στο σταματημα δ το χει,φυσικα συνεχιζει με το 16αρι,το αλλο ηταν δανεικο.κ εχω κ τον ανηψιο μου 3χρ,που ειναι επισης δυνατο κ μεγαλοσωμο παιδακι,κανει πατινι κ ποδηλατο ισορροπιας,κ ετσι για πλακα τον δοκιμασαμε στο 16αρι,κ ψιλοκανει.πιστευω μεχρι τελος καλοκαιριου θα πηγαινει μονος.αν του παρουν μικροτερο θα βγαλει κ τα ροδακια θεωρω)

Link to comment
Share on other sites

Στα clermont δηλαδή έχεις δει κάτι καλύτερο από τα orient;

 

Εμάς δεν είναι και το πιο κινητικό παιδί του κόσμου, πρόσφατα άρχισε να ανεβαίνει σκάλα με εναλλάξ πόδια, να κατεβαίνει σκαλί χωρίς χεράκι, να χοροπηδάει στο κρεβάτι, κουτσό δεν κάνει που γράφουν τα ορόσημα των 4. Οπότε σίγουρα όχι μεγαλύτερο. Δεν μας νοιάζει αν χρησιμοποιηθει για λίγο γιατί ακολουθεί πλέον κι άλλο παιδί. Καλύτερα για λίγο παρά να αποθαρρυνθεί. Εμένα και σε κάποια 14 παράξενο μου φαινόταν που τα πόδια έφταναν οριακά κατω. Ξέρω ότι υποτίθεται πρέπει να φτάνουν μόνο τα πετάλια κι ας μην ακουμπάνε καν κάτω, αλλά θεωρώ ότι καλύτερα να νιώθει άνετα για αρχή, να μην αποθαρρυνθεί. Και λατρεύω το ποδήλατο, έκανα πάρα πολύ μικρή, πήγαινα με ποδήλατο καθημερινά στη σχολή ένα εξάμηνο στο Εράσμους και όποτε πετύχω κάπου ποδήλατο έστω ενοικιαζόμενο θα πάρω και τώρα! Δεν είναι ότι το φοβάμαι δηλαδή. Αλλά νιώθω πολύ πιο άνετα να πατάει το πόδι μου κάτω, να μπορώ να ανεβοκατεβω εύκολα κλπ. Άλλωστε ένα τόσο μικρό παιδί δεν νομίζω ότι είναι σε θέση πάντα να χρησιμοποιήσει πολύ συνειδητά τα φρένα, φυσικά πρέπει να το μάθει αλλά πιο πιθανό είναι να λειτουργήσει εκείνη την ώρα το αντανακλαστικό του να ακουμπήσει πόδια. Μέχρι πολύ μεγαλύτερη ηλικία το θυμάμαι αυτό. Και λέμε καλύτερα μικρότερη ρόδα και να ανέβει η σέλα παρά να μην μπορεί να το κουμαντάρει. Τώρα η σέλα στο 14 ήταν τέρμα κάτω κι όμως δεν μπορούσε να ανέβει μόνη της, έπρεπε να τη σηκώσουμε. Στα μεγαλύτερα ποδήλατα τα σηκωνατε εσείς για να κάτσουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα δ εννοω να μην παταει καθολου για να κρατησει το ποδηλατο περισσοτερο

εννοειται να νιωθει το παιδι ανετα

κ μενα εντυπωση μου κανε που πηραν τοσο μεγαλα,ειδικα ο γιος

οχι δ τα σηκωσα ποτε για να ανεβουν στο ποδηλατο,παρα μικρα στο τρικυκλο-καροτσι

τα φρενα μετα τα 6συνειδητα για μας,πιστευω αν καναμε περισσοτερο καθημερινη χρηση,οπως πανε καποιοι συμμαθητες στο σχολειο,απο τα 5

τελειως προσωπικη κριση,χωρις καθολου να τη βασιζω σε καποιο δεδομενο,ισως τα οριεντ να ειναι καλυτερα,αλλα για μενα ειναι σιγουρα πιο ομορφα.μου αρεσουν τα οριεντ🙃

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω για τα clermont επειδή είπες ότι σου φαίνονται πολύ καλά για την τιμή τους. Μιας που τα clermont είναι ακριβότερα από τα orient αλλά λες πολύ καλά για την τιμή κάπου μπερδεύτηκα, ότι σου φαίνονται καλύτερα από τα orient. Κάπου μπερδεύτηκα με το γραπτό λόγο, και τώρα μάλλον σε μπερδεύω κι εγώ 😀

 

Και ανεβοκατέβαιναν 4 ετών σε 16αρι χωρίς να είναι πολύ ψηλά; Κάτι πάει λάθος σε εμάς!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

Ρωτάω για τα clermont επειδή είπες ότι σου φαίνονται πολύ καλά για την τιμή τους. Μιας που τα clermont είναι ακριβότερα από τα orient αλλά λες πολύ καλά για την τιμή κάπου μπερδεύτηκα, ότι σου φαίνονται καλύτερα από τα orient. Κάπου μπερδεύτηκα με το γραπτό λόγο, και τώρα μάλλον σε μπερδεύω κι εγώ 😀

 

Και ανεβοκατέβαιναν 4 ετών σε 16αρι χωρίς να είναι πολύ ψηλά; Κάτι πάει λάθος σε εμάς!

τα οριεντ που εχω δει εγω,κυριως για μεγαλυτερη ηλικια,ειναι πιο ακριβα.εως πολυ ακριβα καποια.γι αυτο το ειπα

παντως γενικα,κατα δω που μενω,κυκλοφορουν πολλα κλεμοντ

ο τροπος που ανεβαινουν,ειναι αρχικα περνωντας το ενα ποδι,κ στεκονται ορθια πιο μπροστα απο τη σελα,με το καγκελο αναμεσα στα ποδια,πατανε ενα πηδαλι κ ανεβαινουν στη σελα

γενικα αναμεσα σ'αυτα τα δυο,θα επαιρνα αναλογα την τιμη κ το σχεδιο που μου αρεσει.θεωρουνται καλα κ τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Ούτε που είχα σκεφτεί αυτό τον τρόπο ανεβάσματος 😀 Δεν κάνω εικόνα τώρα το πώς ανεβαινω εγω. Κι απορούσα πώς έχουν τόσο μεγάλο άνοιγμα ώστε να περνάνε το πόδι πάνω από τη σέλα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

Ούτε που είχα σκεφτεί αυτό τον τρόπο ανεβάσματος 😀 Δεν κάνω εικόνα τώρα το πώς ανεβαινω εγω. Κι απορούσα πώς έχουν τόσο μεγάλο άνοιγμα ώστε να περνάνε το πόδι πάνω από τη σέλα!

ασε,εγω εχω να κανω ποδηλατο απο το γυμνασιο.μιλαμε για 22-24 χρ πριν.σε λιγο καιρο που θα πηγαινουμε κ οι 4με ποδηλατα στο γηπεδο θα πεσει πολυ γελιο...😁

εννοειται δ το περνανε πανω απο τη σελα.οποτε με βαση τον σκελετο θα δεις το μεγεθος που της ταιριαζει

κ επειδη δ θα βγαλετε φετος τις βοηθητικες πιστευω,ας μην παταει τελειως κατω.το θεμα ειναι να μπορει να σταθει,κ να μην πεφτει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να κάνω 7 χρόνια αλλά δεν το κάνω εικόνα τώρα. Τι να βγάλουμε βοηθητικές φέτος καλέ; Ούτε την πλήρη κίνηση του πεταλιου δεν ξέρει να κάνει. Με το τρίκυκλο μεχρι 3-4 περιστροφές έχει κάνει και μόνο σε ελαφρώς κατηφορική κλίση. Τώρα στο μαγαζί μόνο ανέβηκε, δεν προχωρούσε, μόνο τη μισή κίνηση έκανε, τον πλήρη κύκλο οχι. Βοηθητικές πάντως εγώ θυμάμαι να βγάζω κάπου στο δημοτικό, και ένα ανιψι μου που είχα δει στα 7 είχε ακομα

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ έχω να κάνω 7 χρόνια αλλά δεν το κάνω εικόνα τώρα. Τι να βγάλουμε βοηθητικές φέτος καλέ; Ούτε την πλήρη κίνηση του πεταλιου δεν ξέρει να κάνει. Με το τρίκυκλο μεχρι 3-4 περιστροφές έχει κάνει και μόνο σε ελαφρώς κατηφορική κλίση. Τώρα στο μαγαζί μόνο ανέβηκε, δεν προχωρούσε, μόνο τη μισή κίνηση έκανε, τον πλήρη κύκλο οχι. Βοηθητικές πάντως εγώ θυμάμαι να βγάζω κάπου στο δημοτικό, και ένα ανιψι μου που είχα δει στα 7 είχε ακομα

 

δ συγκρινω με εμενα γτ κ εγω καπου στα 7 τις εβγαλα

τα δικα μου που δ κανανε ποδηλατο ισορροπιας,αλλα κ κανονικο οχι καθε μερα,κοντα στα 5,5 τις εβγαλαν.

ουτε σε τρικυκλο κανανε κανονικη περιστροφη

ο γιος μου εκανε την μιση κινηση,αλλα μεσα σε 2μ,κ χωρις συνεχη εξασκηση,εκανε κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όλα αυτά ξεκινούσαν από 100αρι. 110 το orient tiget, γύρω στα 130 τα clermont, παραπάνω τα orient primo και τα alpina (περίπου τα ίδια είναι και στο Σκρουτζ). Ρωτήσαμε αν υπάρχουν και πιο οικονομικά, κάτω από 100 και μας είπε όχι, μόνο κινέζικα κακής ποιότητας. Ξέρει κανείς αν ισχύει όντως; Και στο Σκρουτζ πάντως ελάχιστα είναι κάτω των 100, κάποια και με 50

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Επίσης όλα αυτά ξεκινούσαν από 100αρι. 110 το orient tiget, γύρω στα 130 τα clermont, παραπάνω τα orient primo και τα alpina (περίπου τα ίδια είναι και στο Σκρουτζ). Ρωτήσαμε αν υπάρχουν και πιο οικονομικά, κάτω από 100 και μας είπε όχι, μόνο κινέζικα κακής ποιότητας. Ξέρει κανείς αν ισχύει όντως; Και στο Σκρουτζ πάντως ελάχιστα είναι κάτω των 100, κάποια και με 50

110-130 ειναι καλη τιμη.πραγματι τα πιο φθηνα δ θα ναι καλα ποιοτικως

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει πέσει η δυναμική του  φόρουμ ή έστω βαρεθηκαμε οι παλιές! Σ' αυτό το θέμα γράφαμε τόσες, είπα θα ρωτησω τώρα και θα λάβω πολλές απόψεις 😀 Κι εγώ σπάνια γραφω, δεν έχει και τόσα θέματα για μεγάλες συζητήσεις. Εληξαν και οι καραντινες 😀 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...