Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

μα το λατρεύει το ποδηλατο. το λάτρεψε από όταν το πήραμε, το χειμώνα το έχει στο δωμάτιο του μέσα, το κοιτάει, το μελετάει, ενθουσιάζεται όταν το παίρνουμε κ όταν ανεβαίνει. απλώς δεν θέλει να κάνει πετάλι. γι αυτό λέω, αν σταματήσω να τον σπρώχνω θα του κόψω τη χαρά του. αλλά αν τον σπρώχνω, δεν θα μάθει. δεν ξέρω τι να κάνω. 

το λατρευει οπως εγω το ποδηλατο γυμναστικης για καλογερο;:P

δ θεωρω απαραιτητο να παταει τελειως κατω ενα παιδακι,στην ουσια βλεπεθς το μεγεθος ποδηλατου κανωντας την κινηση του ποδιου,να δεις αν φτανει

αλλα σιγουρα να παταει λιγο.κ οσο πιο μικρο τοσο πιο ελαφρυ

κ στα 2παιδια πηραμε στα 3,5.η μεγαλη πηρε 16αρι αλλα ειναι ψηλη κ δυνατη.εφυγε κανωντας απο το μαγαζι ποδηλατο κανονικα

ο μικρος εφτανε το 16αρι αλλα ειναι φτερο οποτε πηρε 14αρι.για κανενα διμηνο εκανε την μιση κινηση,με οχι καθημερινη εξασκηση

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 491
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

μα το λατρεύει το ποδηλατο. το λάτρεψε από όταν το πήραμε, το χειμώνα το έχει στο δωμάτιο του μέσα, το κοιτάει, το μελετάει, ενθουσιάζεται όταν το παίρνουμε κ όταν ανεβαίνει. απλώς δεν θέλει να κάνει πετάλι. γι αυτό λέω, αν σταματήσω να τον σπρώχνω θα του κόψω τη χαρά του. αλλά αν τον σπρώχνω, δεν θα μάθει. δεν ξέρω τι να κάνω. 

Όταν θα είναι έτοιμος να κάνει θα κάνει από μόνος του.. Όσο τον πιέζεις θα έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα και μπορεί να φτάσει στο σημείο να μη θέλει να κάνει καθόλου ποδήλατο... 

Και τα δύο μου παιδιά αγαπάνε τα ποδήλατα ο μεγάλος και αυτός τα είχε στο δωμάτιο του.. Προσπαθήσαμε να του μάθουμε πετάλι δεν ήθελε με τίποτα και ένιωθε και άσχημα με τον εαυτό του που δε τα κατάφερνε.. Το αφήσαμε του πήραμε ποδήλατο ισορροπίας ξανά είδαμε το χαμόγελο στα χείλη του το κατάκτησε τέλεια και ήταν πολύ χαρούμενος.... Και φέτος 5,5 ετών έμαθε και το πετάλι από μόνος του γιατί απλά ήταν έτοιμος.. Δε σου λέω ότι θα φτάσει ο γιος σου σε αυτή την ηλικία για πετάλι γιστι ο γιος μου έχει μια δυσκολία στον συντονισμό κίνησης αλλά όταν είναι έτοιμος να το κάνει θα το κάνει από μόνος του.... Ο μικρός μου γιος που είναι 3 χρόνων δεν έχω ασχοληθεί καθόλου δεν ξέρω καν αν ξέρει να κάνει πετάλι βασικά πλέον δεν έχουμε και μικρά ποδήλατα για να φτάνει έσπασαν όλα, Αλλά πραγματικά δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα έχει το πατίνι του που το πάει σφαίρα και είμαστε όλοι χαρούμενη.... :roll::-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , vicky86 είπε:

ο λατρευει οπως εγω το ποδηλατο γυμναστικης για καλογερο

όχι, το λατρεύει του στιλ να θέλει κ ρούχα ή παιχνίδια με σχέδιο ποδηλατο, να ζωγραφίζουμε ποδήλατα, ενθουσιάζεται όταν βλέπει στο δρόμο, μας χαζεύει όταν κάνουμε στο στατικό στο σπίτι κλπ. θα νόμιζα κανεις ότι κάνει χιλιόμετρα κάθε μέρα αν άκουγε για το ποδηλατο του!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι, το λατρεύει του στιλ να θέλει κ ρούχα ή παιχνίδια με σχέδιο ποδηλατο, να ζωγραφίζουμε ποδήλατα, ενθουσιάζεται όταν βλέπει στο δρόμο, μας χαζεύει όταν κάνουμε στο στατικό στο σπίτι κλπ. θα νόμιζα κανεις ότι κάνει χιλιόμετρα κάθε μέρα αν άκουγε για το ποδηλατο του!

Μα το ποδήλατο όπως το λες είναι κάτι εντελώς διαφορετικό για το παιδί από ο,τι για τον άλλο κόσμο. Αγαπά το να παίζετε μαζί και όχι το να κάνει ποδήλατο. Γιατί δεν το αφήνετε στην άκρη, να κάνει αν μπορεί όποτε μπορεί; Ή γιατί δεν το αφήνετε για αργότερα ,να του πάρετε ένα απλό ελαφρύ τρίκυκλο ή ενα ισορροπίας, να μπορεί να το χρησιμοποιήσει τώρα σαν ποδήλατο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Μα το ποδήλατο όπως το λες είναι κάτι εντελώς διαφορετικό για το παιδί από ο,τι για τον άλλο κόσμο. Αγαπά το να παίζετε μαζί και όχι το να κάνει ποδήλατο. Γιατί δεν το αφήνετε στην άκρη, να κάνει αν μπορεί όποτε μπορεί; Ή γιατί δεν το αφήνετε για αργότερα ,να του πάρετε ένα απλό ελαφρύ τρίκυκλο ή ενα ισορροπίας, να μπορεί να το χρησιμοποιήσει τώρα σαν ποδήλατο;

Έλα μωρέ τόσα λεφτά δώσαμε κ του αρέσει. δεν θα είναι σαν να του λέμε ότι δεν είναι ικανός; αφού άλλα παιδάκια μπορούν να μάθουν σημαίνει ότι δεν είναι απαγορευτικό για την ηλικία του. όπως μαθαίνουν τα άλλα θα μάθει κι αυτός. εξάλλου το σπρώξιμο σε κατηφοριτσα το απολαμβάνει κ δν είναι ιδιαίτερα κουραστικό για μένα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έλα μωρέ τόσα λεφτά δώσαμε κ του αρέσει. δεν θα είναι σαν να του λέμε ότι δεν είναι ικανός; αφού άλλα παιδάκια μπορούν να μάθουν σημαίνει ότι δεν είναι απαγορευτικό για την ηλικία του. όπως μαθαίνουν τα άλλα θα μάθει κι αυτός. εξάλλου το σπρώξιμο σε κατηφοριτσα το απολαμβάνει κ δν είναι ιδιαίτερα κουραστικό για μένα. 

Την αγωνια σου σιγουρα δεν την απολαμβανει. Και μην πεις οτι δεν τη δειχνεις

Link to comment
Share on other sites

εννοειται να τον πιεσετε να μαθει πεταλι δ ειναι καλο

απλα κ αυτο που κανετε δ εχει νοημα

γι αυτο δ ηταν καλο που το πηρατε πριν ενα χρονο

στα 3,5δειχνεις κατευθειαν τι πρεπει να κανει για να κινηθει

αλλο αν βοηθας στα κρυφα λιγο

να εχεις ποδηλατο για τις κατηφορες,γτ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έλα μωρέ τόσα λεφτά δώσαμε κ του αρέσει. δεν θα είναι σαν να του λέμε ότι δεν είναι ικανός; αφού άλλα παιδάκια μπορούν να μάθουν σημαίνει ότι δεν είναι απαγορευτικό για την ηλικία του. όπως μαθαίνουν τα άλλα θα μάθει κι αυτός. εξάλλου το σπρώξιμο σε κατηφοριτσα το απολαμβάνει κ δν είναι ιδιαίτερα κουραστικό για μένα. 

Δεν είναι όμως λίγο εγωιστική η έκφραση δώσαμε τόσα λεφτά; τα δώσατε για να ικανοποίησετε μια δική σας ανάγκη (να δείτε το παιδί να κάνει πετάλι και να χαίρεστε) η μία δική του ανάγκη να κάνει κάτι που απολαμβάνει και του αρέσει όπως του αρέσει; μου θυμίζει το άλλο αντιπαιδαγωγικο που έλεγαν οι γονείς μας εγώ εχω δώσει τόσα λεφτά σε φροντιστήρια για να μάθεις γράμματα και εσύ δε το εκτιμάς 

Link to comment
Share on other sites

@Εσπερος κ τι πειράζει αν για λίγο καιρό δεν κάνει καθόλου? Να ξεσυνηθισει ότι τον σπρώχνατε κ να προσπαθήσει μετά μόνος του. Άλλα παιδάκια έχει δει να κάνουν? Προσπάθησε να δείξεις ενθουσιασμό λέγοντας του θες να δοκιμάσεις μόνος σου? Θα σου αρέσει πάρα πολύ.. πες του ότι μπορείς να κάνει κ μόνος σου πετάλι κ δείξε τον ενθουσιασμό σου αλλά ακόμα κ να μην τα καταφέρεις με τη μία θα δεις ότι σε λίγες μέρες θα μπορείς.. Κ εγώ θα είμαι εδώ να σε κοιτάω ποοοοσο πολύ μεγάλωσες κ θα κάνεις σαν τα άλλα παιδάκια! Ακόμα κ να μην τα καταφέρει τις πρώτες μέρες μην δείξεις αγανάκτηση, ούτε να του δείξεις πίεση. Ακομα κ την μισή κίνηση να κάνει να του δείξεις ενθουσιασμό κ να του πεις είδες πως μπορείς να κινείσαι κ μόνος σου? Κ σιγά σιγά θα καταλάβει τον τρόπο που γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το τρίκυκλο βολεύει για να μάθει το παιδί πετάλι. Έτσι όπως το πας βόλτα με το κοντάρι το παιδί έχοντας τα πόδια του στα πετάλια μαθαίνει σιγά σιγά να τα γυρναει. Δεν είναι δύσκολο το πετάλι αρκεί να καταλάβουν πως δουλεύει. Το τρίκυκλο είναι και πολύ ελαφρύ και μπορεί να το κουμαντάρει το παιδί. Εμάς έμαθε να κάνει 2 ετών και 5 μηνών και παρόλο που δεν είχε φρένα το χειριζόταν μια χαρα. 2 ετών και 7 μηνών πηραμε το 12αρι και έμαθε και τα φρένα και όλα. 

Παντως στην αρχή είναι απόλυτα φυσιολογικό να κάνουν τη μισή στροφή στα πετάλια. Μόλις το βρουν τελείωσε! 

Το επόμενο ποδηλατο σας θα προτείνω να το δοκιμάσετε σε μαγαζί και να μη το παραγγείλετε ιντερνετικα. Το κάθε ποδηλατο έχει το δικό του βάρος και τη δικη του γεωμετρία. 

Φυσικα και πρέπει να ακουμπάνε τα πόδια έστω και λίγο κάτω... κατεβάστε τη σέλα τέρμα κάτω να νιώθει το παιδί ασφάλεια. 

Παρτο και πηγαίνετε σε μια μεγάλη πλατεία και παίξτε χαλαρά χωρίς αγχος και πίεση 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ποδηλατο δεν το πήραμε από δικό μας εγωισμό. Το πήραμε γιατί από πέρσι το ζητούσε. Ή τέλος πάντων έδειχνε ότι το ζήλευε, πράγμα που δεν έχει κάνει ποτέ για κανένα άλλο παιχνίδι. Φυσικά κ βλέπει παιδάκια να κάνουν, γι αυτό ήξερε τι είναι κ του άρεσε. Κ φυσικά μιλάμε με ενθουσιασμό αλλά λέει ότι δεν θέλει να κάνει μόνος του, θέλει να τον σπρώχνουμε. Το να το αφήσουμε στην άκρη δεν γίνεται, αφού το παιδί το ζητάει. Είναι δυνατόν να το πούμε ότι δεν θα το ξαναπάρουμε μέχρι να κάνει πετάλι; Μάλλον δεν έχετε καταλάβει την κατάσταση. Δεν βάζουμε το παιδί συο ποδηλατο με το ζόρι. Του αρέσει κ το ζητάει. Απλώς αν την ώρα που τον σπρώχνουμε του πούμε να κάνει πετάλι, κάνει μόνο ανάποδα κ αν σταματήσουμε, ζητάει να τον σπρώξουμε. Ε αν δεν το κάνουμε είναι σαν τιμωρία, δεν γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το ποδηλατο δεν το πήραμε από δικό μας εγωισμό. Το πήραμε γιατί από πέρσι το ζητούσε. Ή τέλος πάντων έδειχνε ότι το ζήλευε, πράγμα που δεν έχει κάνει ποτέ για κανένα άλλο παιχνίδι. Φυσικά κ βλέπει παιδάκια να κάνουν, γι αυτό ήξερε τι είναι κ του άρεσε. Κ φυσικά μιλάμε με ενθουσιασμό αλλά λέει ότι δεν θέλει να κάνει μόνος του, θέλει να τον σπρώχνουμε. Το να το αφήσουμε στην άκρη δεν γίνεται, αφού το παιδί το ζητάει. Είναι δυνατόν να το πούμε ότι δεν θα το ξαναπάρουμε μέχρι να κάνει πετάλι; Μάλλον δεν έχετε καταλάβει την κατάσταση. Δεν βάζουμε το παιδί συο ποδηλατο με το ζόρι. Του αρέσει κ το ζητάει. Απλώς αν την ώρα που τον σπρώχνουμε του πούμε να κάνει πετάλι, κάνει μόνο ανάποδα κ αν σταματήσουμε, ζητάει να τον σπρώξουμε. Ε αν δεν το κάνουμε είναι σαν τιμωρία, δεν γίνεται. 

Nα σου θυμίσω ότι και όταν ξεκίνησε να περπατάει, στην αρχή ήθελε μόνο να τον κρατάτε! Μπορεί έτσι να νιώθει ασφάλεια, ακολούθησε αυτό που ζητάει. Αλλά βγάζοντας από το μυαλό σου την αγωνία "πότε θα κάνει μόνος του"? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , irin είπε:

Nα σου θυμίσω ότι και όταν ξεκίνησε να περπατάει, στην αρχή ήθελε μόνο να τον κρατάτε! Μπορεί έτσι να νιώθει ασφάλεια, ακολούθησε αυτό που ζητάει. Αλλά βγάζοντας από το μυαλό σου την αγωνία "πότε θα κάνει μόνος του"? 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα μεγάλο άγχος μέχρι που μου είπε η συνάδελφος για την κόρη της και καταντράπηκα. Αλλα θα ήθελα να κάνει κ μόνος του για να μπορούμε να πάμε κάπου με κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αν μου ζητούσε να ανεβαίνει στο ποδήλατο κ να την σπρώχνω συνέχεια δεν θα το έκανα γιατί θα ήταν κουραστικό κ για μένα. Μπορεί να το έκανα για λίγο στο σπίτι στην αυλή αλλά το να το παίρνουμε μαζί μας στις βόλτες κ να την κυκλοφορούμε με αυτό τον τρόπο με τπτ. Βέβαια είναι όπως θέλει η κάθε οικογένεια. Αν εσας δεν σας πειράζει συνεχίστε έτσι κ κάποια στιγμή θα μάθει. Δεν θέλει άγχος. Πάντως μάλλον θα σας βολευε καλύτερα το τρίκυκλο με το κοντάρι για να κρατάτε από εκεί..

Κ ο μικρός μου που θέλει να ανεβαίνει στο ποδήλατο μόνο πέρυσι που ήταν 1 χρόνων τον κινούσα λίγο εγώ αλλά στην αυλή. Τώρα που είναι 2 ανεβαίνει κ κάνει ποδήλατο κάνοντας την μισή κίνηση στο πετάλι κ κινείται έτσι, απλά πηγαίνω από πίσω του μην τυχόν κ πέσει γιατί ακόμα δεν πατάει κάτω καθόλου

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έλα μωρέ τόσα λεφτά δώσαμε κ του αρέσει. δεν θα είναι σαν να του λέμε ότι δεν είναι ικανός; αφού άλλα παιδάκια μπορούν να μάθουν σημαίνει ότι δεν είναι απαγορευτικό για την ηλικία του. όπως μαθαίνουν τα άλλα θα μάθει κι αυτός. εξάλλου το σπρώξιμο σε κατηφοριτσα το απολαμβάνει κ δν είναι ιδιαίτερα κουραστικό για μένα. 

 

Δηλαδή άμα του είχατε αγοράσει την Ιλιάδα στο πρωτότυπο, θα έπρεπε επειδή την πήρατε να την διαβάσει κιόλας τώρα αμέσως, αντί για παιδιά βιβλιαράκια;

Δεν είπα πετάχτε το, είπα χαλαρώστε, πάρτε ένα ποδηλατάκι της ηλικίας του να το χρησιμοποιεί σαν ποδήλατο και όχι περίεργο καρότσι, και μετά πάει και σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή άμα του είχατε αγοράσει την Ιλιάδα στο πρωτότυπο, θα έπρεπε επειδή την πήρατε να την διαβάσει κιόλας τώρα αμέσως, αντί για παιδιά βιβλιαράκια;

Δεν είπα πετάχτε το, είπα χαλαρώστε, πάρτε ένα ποδηλατάκι της ηλικίας του να το χρησιμοποιεί σαν ποδήλατο και όχι περίεργο καρότσι, και μετά πάει και σε αυτό. 

Εγώ θα έλεγα ούτε καν να πάρουν άλλο ποδήλατο.Δεν είναι και τόσο εκτός ηλικίας, ώστε να αξίζει να πάρουν ενδιάμεσο. Θα έπαιρνα ένα πατίνι, που όταν το δεί θα το θέλει σίγουρα, για να πηγαίνετε όπου έχει κόσμο και να κάνει. Και σύντομα θα μάθει και το ποδήλατο. Μία μέρα απλώς θα το βρεί μόνος του και θα κάνει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα μεγάλο άγχος μέχρι που μου είπε η συνάδελφος για την κόρη της και καταντράπηκα. Αλλα θα ήθελα να κάνει κ μόνος του για να μπορούμε να πάμε κάπου με κόσμο. 

Πολύ με στεναχωρεις! Γιατί ντρέπεσαι που μία σου είπε ότι τάχα το παιδί της μόλις ανέβηκε στο ποδήλατο έκανε το tour de France; Εμείς κάναμε ένα μήνα με εντατικές προσπάθειες! Αφήσαμε στην άκρη το πατίνι και κάθε απόγευμα σχεδόν πηγαίναμε στο σχολείο της που είχε χώρο και άνεση χωρίς φόβο και ευθείες και δώστου μια δώστου δύο ε την χιλιοστή το κατάλαβε και έκανε ολόκληρο το πόδι! Και πάλι όμως μπερδεύονταν και έκανε το μισό για μέρες και για να σταματήσει ακόμα και τώρα βάζει τα πόδια κάτω χαλάει τα παπούτσια! Ε θα μάθει κάποια στιγμή να το ελέγχει δεν είναι λόγος να ντραπεί κανένας ούτε ο γονέας ούτε φυσικά ένα παιδί! Αυτό πρέπει να το αλλάξεις δεν ξέρω πως αλλά είναι κρίμα για σένα που ζορίζεσαι και για το παιδί που να είσαι σίγουρη ότι θα καταλάβει ότι είναι στο μικροσκόπιο και στην σύγκριση με ότι κινείται γύρω του! 

13 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Μόνο ένα μήνα? Μπράβο! Αχ και μένα ξεχνάει το φρένο και 2 φορές σε κατηφόρα που έβγαινε σε δρόμο, πήγα να τον ρίξω γιατί φοβήθηκα ότι δεν θα το πατήσει και τον βούτηξα εγώ! 

Με βοηθητικές ένα μήνα έτσι; Όχι σκέτο ποδήλατο. Σκέτο θα την ψάχναμε στα χόρτα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το ποδηλατο δεν το πήραμε από δικό μας εγωισμό. Το πήραμε γιατί από πέρσι το ζητούσε. Ή τέλος πάντων έδειχνε ότι το ζήλευε, πράγμα που δεν έχει κάνει ποτέ για κανένα άλλο παιχνίδι. Φυσικά κ βλέπει παιδάκια να κάνουν, γι αυτό ήξερε τι είναι κ του άρεσε. Κ φυσικά μιλάμε με ενθουσιασμό αλλά λέει ότι δεν θέλει να κάνει μόνος του, θέλει να τον σπρώχνουμε. Το να το αφήσουμε στην άκρη δεν γίνεται, αφού το παιδί το ζητάει. Είναι δυνατόν να το πούμε ότι δεν θα το ξαναπάρουμε μέχρι να κάνει πετάλι; Μάλλον δεν έχετε καταλάβει την κατάσταση. Δεν βάζουμε το παιδί συο ποδηλατο με το ζόρι. Του αρέσει κ το ζητάει. Απλώς αν την ώρα που τον σπρώχνουμε του πούμε να κάνει πετάλι, κάνει μόνο ανάποδα κ αν σταματήσουμε, ζητάει να τον σπρώξουμε. Ε αν δεν το κάνουμε είναι σαν τιμωρία, δεν γίνεται. 

Δηλαδή έχετε πάρει ένα fancy καρότσι, και το παιδί σας βάζει να τον σπρώχνετε για να νομίζει ότι κάνει ποδήλατο, με ένα ποδήλατο που δεν μπορεί να κουμαντάρει, και μετά αγχώνεστε αν είναι πίσω αναπτυξιακά. Αντί να πάρει ένα απλό τρίκυκλο από τα jumbo, που ναι μεν δε δείχνει ωραίο, αλλά κάνει τη δουλειά του. Απόλυτα λογικό :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δηλαδή έχετε πάρει ένα fancy καρότσι, και το παιδί σας βάζει να τον σπρώχνετε για να νομίζει ότι κάνει ποδήλατο, με ένα ποδήλατο που δεν μπορεί να κουμαντάρει, και μετά αγχώνεστε αν είναι πίσω αναπτυξιακά. Αντί να πάρει ένα απλό τρίκυκλο από τα jumbo, που ναι μεν δε δείχνει ωραίο, αλλά κάνει τη δουλειά του. Απόλυτα λογικό :)

Α πάλι δεν καταλαβαίνετε. Δεν τον πάμε βόλτα με το ποδηλατο σπρώχνοντας. Κάνουμε κοντά στο σπίτι που έχει δρόμους με κλίση. Ξεκινάμε με μια σπρωξιά, τσουλάει κάμποση ώρα, εξηγούμε για το τιμόνι κ τα φρένα παράλληλα, δείχνουμε πώς στρίβουμε, ενδιάμεσα ξανά σπρώχνουμε λίγο κ πάει με τη φορα που έχει, λέμε λίγο να κάνει πετάλι, προσπαθούμε να του κουνήσουμε τα ποδαράκια, κλπ. Δεν το κουβαλάμε σε κάθε βόλτα έτσι για να σπρώχνουμε. απλώς κάποιες μέρες αφιερώνουμε χρόνο σε αυτήν την εκπαίδευση. δεν καταλαβαίνω τι το παράλογο λέω. Σιγά μην πάρω τώρα τρίκυκλο σε παιδί που θα πάει σχολείο. έχει να κάτσει σε καροτσι από 18 μηνών, δεν πήραμε τότε καροτσοποδηλατο, θα πάρουμε τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Α πάλι δεν καταλαβαίνετε. Δεν τον πάμε βόλτα με το ποδηλατο σπρώχνοντας. Κάνουμε κοντά στο σπίτι που έχει δρόμους με κλίση. Ξεκινάμε με μια σπρωξιά, τσουλάει κάμποση ώρα, εξηγούμε για το τιμόνι κ τα φρένα παράλληλα, δείχνουμε πώς στρίβουμε, ενδιάμεσα ξανά σπρώχνουμε λίγο κ πάει με τη φορα που έχει, λέμε λίγο να κάνει πετάλι, προσπαθούμε να του κουνήσουμε τα ποδαράκια, κλπ. Δεν το κουβαλάμε σε κάθε βόλτα έτσι για να σπρώχνουμε. απλώς κάποιες μέρες αφιερώνουμε χρόνο σε αυτήν την εκπαίδευση. δεν καταλαβαίνω τι το παράλογο λέω. Σιγά μην πάρω τώρα τρίκυκλο σε παιδί που θα πάει σχολείο. έχει να κάτσει σε καροτσι από 18 μηνών, δεν πήραμε τότε καροτσοποδηλατο, θα πάρουμε τώρα; 

Φυσικά δεν θα πάρεις τρικυκλο σε αυτή την ηλικία, μια χαρά θα μάθει το παιδί, απλά δεν του βγαίνει αυθόρμητα το πετάλι, δεν είναι και κάτι τόσο ασυνήθιστο για την ηλικία του. Όπως έχω πει και πιο πάνω και τα δικά μου περίπου σε αυτή την ηλικία δεν έκαναν ακόμα, ο γιος μου πέρασε τα 4 για να κάνει τελείως αυτόνομα με βοηθητικές, η μικρή ίσως τα κατάφερε λιγο νωρίτερα, δεν θυμάμαι και καλά.

 

Και στα δύο όμως, χρειάστηκε "μάθημα" για να κάνουν, δηλαδή εξάσκηση σε επίπεδη επιφάνεια (όχι με κλίση), με τον ένα γονιό σε μία μεριά και τον άλλο στην άλλη και το παιδί να προσπαθεί να φτάσει από τον ένα στον άλλο, χωρίς σπρώξιμο όμως.

 

Υπάρχουν και παιδιά σαν την κόρη της συναδέλφου σου που το βρίσκουν αμέσως και δεν χρειάζεται τίποτα από τα παραπάνω, απλώς έχουν μια κλίση στο ποδήλατο, δεν σημαίνει τίποτα άλλο απολύτως ούτε καν ότι τα παιδιά θεωρούνται "προχωρημένα" στο κινητικό κομμάτι. Εγώ ξέρω δύο τέτοια παιδιά, άνεση στο ποδήλατο από τα 2, με το ποδήλατο πετάνε, αν τα δεις να περπατάνε σου φαίνονται ατσούμπαλα, το ένα έκανε και 1 χρόνο εργοθεραπεία στα 5 για βελτίωση της αδρής κινητικότητας, άντε βγάλε άκρη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Α πάλι δεν καταλαβαίνετε. Δεν τον πάμε βόλτα με το ποδηλατο σπρώχνοντας. Κάνουμε κοντά στο σπίτι που έχει δρόμους με κλίση. Ξεκινάμε με μια σπρωξιά, τσουλάει κάμποση ώρα, εξηγούμε για το τιμόνι κ τα φρένα παράλληλα, δείχνουμε πώς στρίβουμε, ενδιάμεσα ξανά σπρώχνουμε λίγο κ πάει με τη φορα που έχει, λέμε λίγο να κάνει πετάλι, προσπαθούμε να του κουνήσουμε τα ποδαράκια, κλπ. Δεν το κουβαλάμε σε κάθε βόλτα έτσι για να σπρώχνουμε. απλώς κάποιες μέρες αφιερώνουμε χρόνο σε αυτήν την εκπαίδευση. δεν καταλαβαίνω τι το παράλογο λέω. Σιγά μην πάρω τώρα τρίκυκλο σε παιδί που θα πάει σχολείο. έχει να κάτσει σε καροτσι από 18 μηνών, δεν πήραμε τότε καροτσοποδηλατο, θα πάρουμε τώρα; 

 

Tο συνηθισμένο είναι το παιδάκι να κάθεται με τα ποδαράκια να πατάνε πολύ καλά, να σπρώχνει με τα πόδια, να βλέπει πώς πάνε τα πετάλια και σιγά σιγά να αρχίζει να κάνει την κίνηση. Αν κάθεται ψηλά, σαν θρόνο που δεν το αφήνει να το κάνει αυτό, και το σπρώχνει κάποιος, πώς να κάνει τη σύνδεση; Επίσης, ένα παιδικό μικρό ποδηλατάκι, είναι ελαφρύ, με ελαφρύ πετάλ. Ένα μεγαλύτερο ποδήλατο, θέλει δύναμη.

Οπότε βασικά, κάποια στιγμή θα κάνει το παιδί πετάλ, αλλά προς το παρόν, απλά το αδικείτε.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Α πάλι δεν καταλαβαίνετε. Δεν τον πάμε βόλτα με το ποδηλατο σπρώχνοντας. Κάνουμε κοντά στο σπίτι που έχει δρόμους με κλίση. Ξεκινάμε με μια σπρωξιά, τσουλάει κάμποση ώρα, εξηγούμε για το τιμόνι κ τα φρένα παράλληλα, δείχνουμε πώς στρίβουμε, ενδιάμεσα ξανά σπρώχνουμε λίγο κ πάει με τη φορα που έχει, λέμε λίγο να κάνει πετάλι, προσπαθούμε να του κουνήσουμε τα ποδαράκια, κλπ. Δεν το κουβαλάμε σε κάθε βόλτα έτσι για να σπρώχνουμε. απλώς κάποιες μέρες αφιερώνουμε χρόνο σε αυτήν την εκπαίδευση. δεν καταλαβαίνω τι το παράλογο λέω. Σιγά μην πάρω τώρα τρίκυκλο σε παιδί που θα πάει σχολείο. έχει να κάτσει σε καροτσι από 18 μηνών, δεν πήραμε τότε καροτσοποδηλατο, θα πάρουμε τώρα; 

Έσπερος, δεν νομίζω να σε βοηθήσουν οι προσωπικές μας εμπειρίες, πρώτον γιατί κάθε παιδάκι έχει διαφορετική ανάπτυξη, αντίληψη στην κάθε ηλικία και δεύτερον γιατί συγκρίνοντας τις εμπειρίες μας σου προκαλείται περισσότερο άγχος. 

 

  Αυτό που θα πρότεινα εγώ σε φάσεις που το παιδί δεν θέλει να ξανανεβει είναι να το πάτε πολύ χαλαρά.  Δηλαδή, έχει το ποδήλατο κάπου προσβάσιμο για το παιδί πχ στο σπίτι/στην αυλή/ στην βεράντα και άστο να εξασκηθεί, να εξοικειωθεί μαζί του. Δεν χρειάζεται αν δεν σου ζητήσει βοήθεια να πεις τίποτα. Έχε μόνο χαμηλά την σέλα ώστε να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει και αστον να κάνει ότι θέλει. Ανάποδο πεταλ, με τα πόδια σαν το ισορροπίας, να στρίψει το τιμόνι, να παίξει με τα φρένα,το κουδουνάκι οτιδήποτε. Άστον να νιώσει πως μπορεί να το κουμαντάρει. Και καποια στιγμή θα κάνει και κανονικά πεταλ, θα φύγει λίγα μέτρα, θα στρίψει, θα ξαναγυρίσει. Επιβραβευε κάθε προσπάθεια και κάθε επιτυχία και θα τα καταφέρει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα!! Επανερχομαι στο θεμα: τελικα το καλοκαιρι δεν πηραμε κατι, γιατι δεν τη βλεπαμε και πολυ κινητικη. Τελικα μας χαρισαν ενα smartrike. Μας δυσκολευει στις στροφες ομως και δεν εχουμε φυλλαδιο οδηγιων για να δουμε αν εχει καποιο ελαττωμα ή αν κατι δεν κανουμε καλα. Δεν στριβει ευκολα σαν καροτσι ας πουμε. Ετσι ειναι ολα; Ειναι το μοντελο splash, το εχει καποια; Απο το youtube βρηκαμε το πώς μπλοκαρει το τιμονι και πώς το πεταλι. Ειναι λιγο περιπλοκα να τα συνηθισεις στην πραξη αυτα; Επισης ξερει καποια αν το συγκεκριμενο μοντελο διπλωνει για να μπει στο αυτοκινητο; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Καλησπερα!! Επανερχομαι στο θεμα: τελικα το καλοκαιρι δεν πηραμε κατι, γιατι δεν τη βλεπαμε και πολυ κινητικη. Τελικα μας χαρισαν ενα smartrike. Μας δυσκολευει στις στροφες ομως και δεν εχουμε φυλλαδιο οδηγιων για να δουμε αν εχει καποιο ελαττωμα ή αν κατι δεν κανουμε καλα. Δεν στριβει ευκολα σαν καροτσι ας πουμε. Ετσι ειναι ολα; Ειναι το μοντελο splash, το εχει καποια; Απο το youtube βρηκαμε το πώς μπλοκαρει το τιμονι και πώς το πεταλι. Ειναι λιγο περιπλοκα να τα συνηθισεις στην πραξη αυτα; Επισης ξερει καποια αν το συγκεκριμενο μοντελο διπλωνει για να μπει στο αυτοκινητο; 

Ειχαμε ενα αλλο smartrike το οποιο ηταν τραγικο στις στροφες,στα πεζοδρομια κλπ και τουμπαρε πανευκολα. 
λογικα δεν διπλωνει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...