Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 491
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Τώρα που το λες, λογικά αν τραμπαλιστεί δεξιά αριστερά με το σώμα, μπορώ να το φανταστώ να φεύγει κάτω και η καρέκλα από πάνω. Ενώ χωρίς καρεκλάκι, τουλάχιστον θα γλυτώσει την καρέκλα. Αλλά δεν είναι και ο πρώτος κίδυνος που σκέπτεται κανείς. 

Όπως έκανε δεξιά αριστερά έπεσε η καρέκλα μαζί με αυτό το κάθισμα κάτω. Ευτυχώς ήταν δλδ δεμένη με τη ζωνη η κόρη μου οπότε έκανε ένα μικρό καρούμπαλο στα πλάγια, αν είχε φύγει απ' τη θέση θα είχε χτυπήσει ολόκληρη

Just now, vicky86 είπε:

Ήθελα να γράψω κ χθες αλλά δ το εκανα

Ξερω οτι πάντα άλλο εννοούσες κ αλλο καταλάβαμε. Αλλα υπαρχουν μηνύματα που λες ότι φοβάσαι να τον βάλεις να κατσει σε καρέκλα απλή καφενείου, μην σκυψει κ πέσει. Κ πιο κάτω λες ότι παρόλα αυτά κ στο γραφείο τον βαζεις κ σε καρέκλες σκηνοθέτη στο καφε

Λες ότι φοβάσαι μέχρι κ απο τον καναπέ σας, γτ ειναι στενος(καλά πόσο στενός μπορεί να είναι ένας καναπές. Πιο στενός κ απο παγκάκι; δ νομιζω) 

Πιο κάτω βέβαια λες ότι μια χαρα ανεβοκατεβαινει από τον καναπε

Ο μόνος λόγος που τα γράφω είναι ακριβώς γτ μπορει να διαβάζουν κ αλλες μαμαδες, κ νομιζω οτι κάποια πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε στη σωστή τους διασταση

Οκ, 8-9μ κάποια ούτε μπουσουλανε, όπως κ η κορη μου, αλλά από 9μ ήξερε να κατεβαίνει από το διπλό, κ απλα καθοταν στον κωλο της κ μας φώναζε. Από 1ανεβοκατεβαινει σε καναπεδες(βέβαια 7μ πιανοταν κ σηκωνόταν, κ 9μ μαζί με το μπουσουλημα έκανε βήματα πιανομενη). Ο μικρος από 1,5ανεβοκατεβαινει σε καναπε. Από ενός κάθονται σε καρέκλα. Κ ενα μωρο χρονιαρικο δ κανει απλα μπροστά κ πεφτει

Καλό θα είναι κτ που φοβόμαστε εμεις να μην το παιρναμε στα παιδιά μας

Περίμενες ότι 2,5χρ μπορεί να μην καταλαβαίνει κ να πέφτει από την σέλα αλλα περίμενες ότι πηδαλι θα κανει

Δ τα λέω για να σε κατηγορήσω.δ θεωρώ ότι τα κάνεις όλα λάθος. Κ ποσώς σε ενδιαφέρει κ η άποψη μου, απλα το ξεκαθαρίζω. Απλα έχεις μπερδέψει κάποια αυτονοητα

Κ θες να αποδείξεις ότι δ εισαι υπερπροστατευτικη, λεγωντας μας ότι ανοιγοκλεινε τα απορρυπαντικα κ δ κοιτούσες; κακώς, εκεί έπρεπε να κοιτας

Κ δ χρειαζεται να αποδείξεις τπτ σε εμας

Η αφορμή να γράψω σήμερα, είναι ότι κ μενα η κορη μου εχει πεσει από το καρεκλακι που δένει στην καρέκλα, μαζί με την καρέκλα, κ ηταν κ πολυ μικρή 6-9μ, κ απλα κλώτσησε δυνατά στον καναπε που βρισκόταν κοντά η καρέκλα κ έπεσε. Επειδή το καρεκλακι είχε όγκο, εκείνη ούτε ακούμπησε στο πατωμα

Επισης, μπορεί να μην μιλάει αλλα αυτο δ σημαινει οτι δ καταλαβαινει

Η κορη μου δ μιλούσε φυσικά 18μ αλλα καταλάβαινε τα πάντα, εκτελούσε εντολές οποτε είμαι σίγουρη. Από τα δύο εγω μπορούσα να συνομιλησω μαζί της. Στα 3την καταλάβαιναν κ οι υπολοιποι

Κ η δικιά σου έπεσε από τέτοιο καθισματακι?

 

Άσχετο αλλά ο γιος μου 15 μηνών του έχω δείξει αρκετές φορές ότι απ' το κρεβάτι πρέπει να κατεβαίνει με τον κωλαρακο κ ποτέ δεν λέει να το κάνει, συνέχεια πάει από μπροστά με τα ποδαράκια. Πως θα μάθει? Η κόρη μου απ' την άλλη 2-3 φορές της το είχα δείξει κ αμέσως το κατανόησε!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Όπως έκανε δεξιά αριστερά έπεσε η καρέκλα μαζί με αυτό το κάθισμα κάτω. Ευτυχώς ήταν δλδ δεμένη με τη ζωνη η κόρη μου οπότε έκανε ένα μικρό καρούμπαλο στα πλάγια, αν είχε φύγει απ' τη θέση θα είχε χτυπήσει ολόκληρη

Κ η δικιά σου έπεσε από τέτοιο καθισματακι?

 

Άσχετο αλλά ο γιος μου 15 μηνών του έχω δείξει αρκετές φορές ότι απ' το κρεβάτι πρέπει να κατεβαίνει με τον κωλαρακο κ ποτέ δεν λέει να το κάνει, συνέχεια πάει από μπροστά με τα ποδαράκια. Πως θα μάθει? Η κόρη μου απ' την άλλη 2-3 φορές της το είχα δείξει κ αμέσως το κατανόησε!!

Νομίζω ο καλύτερος τρόπος να κατεβαίνουν είναι με τα πόδια και την κοιλίτσα προς το κρεβάτι /στρώμα /καναπέ. Δλδ όπως όταν κάνουν τσουληθρα από την ανάποδη 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Νομίζω ο καλύτερος τρόπος να κατεβαίνουν είναι με τα πόδια και την κοιλίτσα προς το κρεβάτι /στρώμα /καναπέ. Δλδ όπως όταν κάνουν τσουληθρα από την ανάποδη 

Ναι αυτό εννοούσα κ εγώ όταν έλεγα με τον κωλαρακο.. δεν το έθεσε σωστά, μπουσουλωντας προς τα πίσω δλδ αλλά ο μικρός ακόμα δεν λέει να το καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ήθελα να γράψω κ χθες αλλά δ το εκανα

Ξερω οτι πάντα άλλο εννοούσες κ αλλο καταλάβαμε. Αλλα υπαρχουν μηνύματα που λες ότι φοβάσαι να τον βάλεις να κατσει σε καρέκλα απλή καφενείου, μην σκυψει κ πέσει. Κ πιο κάτω λες ότι παρόλα αυτά κ στο γραφείο τον βαζεις κ σε καρέκλες σκηνοθέτη στο καφε

Λες ότι φοβάσαι μέχρι κ απο τον καναπέ σας, γτ ειναι στενος(καλά πόσο στενός μπορεί να είναι ένας καναπές. Πιο στενός κ απο παγκάκι; δ νομιζω) 

Πιο κάτω βέβαια λες ότι μια χαρα ανεβοκατεβαινει από τον καναπε

Ο μόνος λόγος που τα γράφω είναι ακριβώς γτ μπορει να διαβάζουν κ αλλες μαμαδες, κ νομιζω οτι κάποια πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε στη σωστή τους διασταση

Οκ, 8-9μ κάποια ούτε μπουσουλανε, όπως κ η κορη μου, αλλά από 9μ ήξερε να κατεβαίνει από το διπλό, κ απλα καθοταν στον κωλο της κ μας φώναζε. Από 1ανεβοκατεβαινει σε καναπεδες(βέβαια 7μ πιανοταν κ σηκωνόταν, κ 9μ μαζί με το μπουσουλημα έκανε βήματα πιανομενη). Ο μικρος από 1,5ανεβοκατεβαινει σε καναπε. Από ενός κάθονται σε καρέκλα. Κ ενα μωρο χρονιαρικο δ κανει απλα μπροστά κ πεφτει

Καλό θα είναι κτ που φοβόμαστε εμεις να μην το περναμε στα παιδιά μας

Περίμενες ότι 2,5χρ μπορεί να μην καταλαβαίνει κ να πέφτει από την σέλα αλλα περίμενες ότι πηδαλι θα κανει

Δ τα λέω για να σε κατηγορήσω.δ θεωρώ ότι τα κάνεις όλα λάθος. Κ ποσώς σε ενδιαφέρει κ η άποψη μου, απλα το ξεκαθαρίζω. Απλα έχεις μπερδέψει κάποια αυτονοητα

Κ θες να αποδείξεις ότι δ εισαι υπερπροστατευτικη, λεγωντας μας ότι ανοιγοκλεινε τα απορρυπαντικα κ δ κοιτούσες; κακώς, εκεί έπρεπε να κοιτας

Κ δ χρειαζεται να αποδείξεις τπτ σε εμας

Η αφορμή να γράψω σήμερα, είναι ότι κ μενα η κορη μου εχει πεσει από το καρεκλακι που δένει στην καρέκλα, μαζί με την καρέκλα, κ ηταν κ πολυ μικρή 6-9μ, κ απλα κλώτσησε δυνατά στον καναπε που βρισκόταν κοντά η καρέκλα κ έπεσε. Επειδή το καρεκλακι είχε όγκο, εκείνη ούτε ακούμπησε στο πατωμα

Επισης, μπορεί να μην μιλάει αλλα αυτο δ σημαινει οτι δ καταλαβαινει

Η κορη μου δ μιλούσε φυσικά 18μ αλλα καταλάβαινε τα πάντα, εκτελούσε εντολές οποτε είμαι σίγουρη. Από τα δύο εγω μπορούσα να συνομιλησω μαζί της. Στα 3την καταλάβαιναν κ οι υπολοιποι

Δεν θεωρώ ότι είμαι υπερπροστατευτική αλλά έχω κάποιες φοβίες. Εννοειται ότι το παιδί ανεβοκατεβαίνει σε καναπέδες κ κρεβάτια καρέκλες κ κάθεται, αλλά έχω μια ανασφάλεια. Στο κρεβάτι δεν φοβάμαι μην πέσει αλλά στον καναπέ έχω το νου μου. Δεν είμαι από πάνω του αλλά θα ρίχνω μια μάτια. Σε καρέκλα αν είναι, δεν τον αφήνω μόνο του, είμαι πάντα δίπλα. Ή αν τον ανεβάσω σε πεζούλι πάντα τον κρατάω. Τα ύψη τα φοβάμαι ίσως λόγω κ δίκης μ ατσουμπαλιας. Αλλιώς γενικα κάνει άλλα πράγματα πιο επικίνδυνα στα οποία δεν δίνω πάντα σημασία. Ο άντρας μ είναι πολύ σχολαστικός με την ασφάλεια, με την έννοια να ελέγχουμε πάντα τον χώρο κ να είμαστε πάντα προσεκτικοί εμείς. όχι δλδ μην πέσει το παιδί από την καρέκλα αλλά να προσέχουμε να μην αφήνουμε τα μεγάλα μαχαίρια σε σημεία που μπορεί να τεντώνει να πιάσει κάτι άλλο κ να του πέσει πάνω του το μαχαίρι. 
 

Απο 1,5 κατεβαίνει με την όπισθεν όπως περιγράφει η maripoz. Δεν του το έδειξε κανεις, έτσι του βγήκε. τώρα καμιά φορά κατεβαίνει κ με τα πόδια, από τον καναπέ που είναι πιο χαμηλός. Στο κρεβάτι μας μετά τα δυο κατάφερε να ανεβεί γιατί είναι ψηλό κ το έπιπλο κ το στρώμα, από κει με την όπισθεν κατεβαίνει. 

 

Το καρεκλάκι μας το λέει στις οδηγίες να είναι μακριά από επιπλα που μπορεί να βάλει κόντρα κ να τουμπαρει. γι αυτό όταν δεν τρώμε όλοι μαζί απομακρύνω το καρεκλάκι απ το τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Ή αν τον ανεβάσω σε πεζούλι πάντα τον κρατάω. 

 

να προσέχουμε να μην αφήνουμε τα μεγάλα μαχαίρια σε σημεία που μπορεί να τεντώνει να πιάσει κάτι άλλο κ να του πέσει πάνω του το μαχαίρι. 
 

Απο 1,5 κατεβαίνει με την όπισθεν όπως περιγράφει η maripoz. Δεν του το έδειξε κανεις, έτσι του βγήκε. τώρα καμιά φορά κατεβαίνει κ με τα πόδια, από τον καναπέ που είναι πιο χαμηλός. Στο κρεβάτι μας μετά τα δυο κατάφερε να ανεβεί γιατί είναι ψηλό κ το έπιπλο κ το στρώμα, από κει με την όπισθεν κατεβαίνει. 

Στα πεζούλια μου φαίνεται πολύ λογικό, που είναι ψηλά και εκτεθειμένα από όλες τις πλευρές. Αλλά για μία καρέκλα μέσα στο σπίτι μου ακούγεται υπερβολικό. Δηλαδή πιο πολύ θα φοβόμουν μη φύγει πίσω μαζί με την καρέκλα (μας έχει συμβεί 3-4 φορές), παρά μη σκύψει κλπ.

Από καναπέ, θα έλεγα ότι και κανονικά θα μπορούσε να κατέβει, ακόμα κι αν δεν φτάνει καλά, μπορεί να αφήσει το σώμα του να κατέβει.

Τα κοφτερά μαχαίρια τα έχω στα πάνω ντουλάπια, όπως και όλα τα αιχμηρά είδη κουζίνας. Τα απλά τα έχω στο συρτάρι, δεν πολυασχολούνται,ακόμα και να πάρουν, δεν κόβουν! Τα αιχμηρά όμως πιστεύω ότι θα μείνουν ψηλά για καιρό. Όπως και τα απορρυπαντικά, τα έχω ψηλά, προς το παρόν το κάτω ντουλάπι του μπάνιου είναι άδειο, και μάλλον θα παραμείνει για κάποια χρόνια. Φοβάμαι ότι κάτι που μπορεί να μην έχουν κάνει ποτέ, να το κάνουν μια μέρα επίτηδες ή κατά λάθος..

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Έσπερος said:

Δεν θεωρώ ότι είμαι υπερπροστατευτική αλλά έχω κάποιες φοβίες. Εννοειται ότι το παιδί ανεβοκατεβαίνει σε καναπέδες κ κρεβάτια καρέκλες κ κάθεται, αλλά έχω μια ανασφάλεια. Στο κρεβάτι δεν φοβάμαι μην πέσει αλλά στον καναπέ έχω το νου μου. Δεν είμαι από πάνω του αλλά θα ρίχνω μια μάτια. Σε καρέκλα αν είναι, δεν τον αφήνω μόνο του, είμαι πάντα δίπλα. Ή αν τον ανεβάσω σε πεζούλι πάντα τον κρατάω. Τα ύψη τα φοβάμαι ίσως λόγω κ δίκης μ ατσουμπαλιας. Αλλιώς γενικα κάνει άλλα πράγματα πιο επικίνδυνα στα οποία δεν δίνω πάντα σημασία. Ο άντρας μ είναι πολύ σχολαστικός με την ασφάλεια, με την έννοια να ελέγχουμε πάντα τον χώρο κ να είμαστε πάντα προσεκτικοί εμείς. όχι δλδ μην πέσει το παιδί από την καρέκλα αλλά να προσέχουμε να μην αφήνουμε τα μεγάλα μαχαίρια σε σημεία που μπορεί να τεντώνει να πιάσει κάτι άλλο κ να του πέσει πάνω του το μαχαίρι. 
 

Απο 1,5 κατεβαίνει με την όπισθεν όπως περιγράφει η maripoz. Δεν του το έδειξε κανεις, έτσι του βγήκε. τώρα καμιά φορά κατεβαίνει κ με τα πόδια, από τον καναπέ που είναι πιο χαμηλός. Στο κρεβάτι μας μετά τα δυο κατάφερε να ανεβεί γιατί είναι ψηλό κ το έπιπλο κ το στρώμα, από κει με την όπισθεν κατεβαίνει. 

 

Το καρεκλάκι μας το λέει στις οδηγίες να είναι μακριά από επιπλα που μπορεί να βάλει κόντρα κ να τουμπαρει. γι αυτό όταν δεν τρώμε όλοι μαζί απομακρύνω το καρεκλάκι απ το τραπέζι.

Ε τα μαχαίρια είναι το πρώτο που σκέφτεται ο καθένας μας να απομακρύνει δεν είναι σχολαστικο αυτό είναι το μινιμουμ που κάνεις για να είναι το σπίτι ασφαλές για το παιδί 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ε τα μαχαίρια είναι το πρώτο που σκέφτεται ο καθένας μας να απομακρύνει δεν είναι σχολαστικο αυτό είναι το μινιμουμ που κάνεις για να είναι το σπίτι ασφαλές για το παιδί 

χμ εγω έχω ένα μαχαίρι στο πανέρι του ψωμιού το οποίο είναι άκρη άκρη στο τραπέζι κ πάντα αφήνω μαχαίρια στον πάγκο της κουζίνας συνήθως τόσο έξω που τα ρίχνεις κ περνώντας από πολύ κοντά κατά λάθος. πολύ κοφτερά μαχαίρια. δεν είμαι καθολου προσεχτική, δεν είναι ότι έτυχε, το κάνω συστηματικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

χμ εγω έχω ένα μαχαίρι στο πανέρι του ψωμιού το οποίο είναι άκρη άκρη στο τραπέζι κ πάντα αφήνω μαχαίρια στον πάγκο της κουζίνας συνήθως τόσο έξω που τα ρίχνεις κ περνώντας από πολύ κοντά κατά λάθος. πολύ κοφτερά μαχαίρια. δεν είμαι καθολου προσεχτική, δεν είναι ότι έτυχε, το κάνω συστηματικά. 

Δεν τα μαζεύεις βρε κορίτσι? Μην βρεθείς να τρέχεις στα επείγοντα του νησιού? Εγώ τα κοφτερά γενικά τα έχω μαζεμένα , κάτι μαχαιράκια που χρησιμοποιώ συχνά  τα έχω μέσα μέσα σε ένα συρτάρι που και αν το ανοίξει δεν θα τα δεί. Θα πρέπει να ψάξει. Δεν αφήνω γενικά ούτε μαχαίρια, ούτε ψαλίδια , ούτε ανοιχτήρια και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν τα μαζεύεις βρε κορίτσι? Μην βρεθείς να τρέχεις στα επείγοντα του νησιού? Εγώ τα κοφτερά γενικά τα έχω μαζεμένα , κάτι μαχαιράκια που χρησιμοποιώ συχνά  τα έχω μέσα μέσα σε ένα συρτάρι που και αν το ανοίξει δεν θα τα δεί. Θα πρέπει να ψάξει. Δεν αφήνω γενικά ούτε μαχαίρια, ούτε ψαλίδια , ούτε ανοιχτήρια και τέτοια.

Ουτε καν τον τριφτη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

Ουτε καν τον τριφτη!

Παρομοίως! Ο χειρότερος μου εφιάλτης από κοφτερά είναι τα μαxαιράκια του multi! Όπως επίσης και το ηλεκτρικό μαχαίρι που είναι τόσο καταχωνιασμένο που ούτε εγώ δεν το βρίσκω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το χρόνο, κ  τη διαθεση  δηλαδή,να διαβάσω ολες τις λεπτομερειες αλλα βλέπω οτι εδω η συζήτηση εχει ξεφύγει από την απλή λογική. Εχουν υπόθεση πολύ επικίνδυνα πράγματα.Απο όλες τις απόψεις.

Εσπερος θα πρέπει να προβληματιστεις πολυ σοβαρά κ να κάνεις αυτές τις συζητήσεις με καποιους ειδικούς.Ειλοκρινα και  εντελώς καλοπροαιρετα να σου πω οτι δεν νομιζω οτι το διαδίκτυο  μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν έχω το χρόνο, κ  τη διαθεση  δηλαδή,να διαβάσω ολες τις λεπτομερειες αλλα βλέπω οτι εδω η συζήτηση εχει ξεφύγει από την απλή λογική. Εχουν υπόθεση πολύ επικίνδυνα πράγματα.Απο όλες τις απόψεις.

Εσπερος θα πρέπει να προβληματιστεις πολυ σοβαρά κ να κάνεις αυτές τις συζητήσεις με καποιους ειδικούς.Ειλοκρινα και  εντελώς καλοπροαιρετα να σου πω οτι δεν νομιζω οτι το διαδίκτυο  μπορεί να σε βοηθήσει.

Να πάω σε ειδικό γιατί είμαι αφηρημένη κ αφήνω μαχαίρια κ ψαλίδια όπου να ναι; ο άντρας μου  παθαίνει εγκεφαλικά όταν τα βλέπει κ μάλλον αυτός θα χρειαστεί τον ειδικό... 

 

Το σπίτι είναι μικρό κ είμαστε κ οι δυο αρκετές ώρες. Επι της ουσίας στο ίδιο δωμάτιο κινούμαστε, κ να έχω αφήσει ένα μαχαίρι, μετά από λίγη ώρα θα το μαζέψει ο άντρας μου κ ενδεχομένως κ εγω ακόμα. αλλά όντως είναι πιο σοβαρός κίνδυνος από το να πέσει από την καρέκλα. Όλοι όμως έχουμε τις παραξενιές μας, δεν νομίζω ότι έχω πει κάτι πιο υπερβολικό από άλλες τραβηγμένες φοβίες που ακούγονται κατά καιρούς. Εξάλλου το παραδέχομαι ότι σε σοβαρα θέματα μπορεί να είμαι πιο χαλαρή κ να αγχώνομαι για πράγματα που δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μαχαίρια είναι πολύ επικίνδυνα!  @Έσπερος πρέπει οπωσδήποτε να αρχισεις να τα βάζεις σε σημείο που δεν φτανονται απ το παιδί. Εγώ δεν αφήνω ποτέ μαχαίρι στον πάγκο, το ρίχνω πάντα στο νεροχυτη. 

  Ή ασφάλεια δεν έχει ημίμετρα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τα μαχαίρια είναι πολύ επικίνδυνα!  @Έσπερος πρέπει οπωσδήποτε να αρχισεις να τα βάζεις σε σημείο που δεν φτανονται απ το παιδί. Εγώ δεν αφήνω ποτέ μαχαίρι στον πάγκο, το ρίχνω πάντα στο νεροχυτη. 

  Ή ασφάλεια δεν έχει ημίμετρα! 

Το ξέρω. απλώς το ξεχνάω κ το αντιλαμβάνομαι αργότερα. για το μαχαίρι στην ψωμιέρα έχουν γίνει άπειροι καβγάδες. Κ όμως δεν μου γίνεται  συνήθεια. ενώ όταν πίνει από ανοιχτό ποτήρι τρέμω μέχρι να τελειώσει μη χυθεί το νερό. Ή φοβάμαι μην χτυπήσει με τη σιδερώστρα κ δεν σιδερώνω όταν είναι ξύπνιος. Αλλά να τη στερεώσω ατσουμπαλα κ να του έρθει στο κεφάλι όπως ανοίγει την πόρτα που είναι από πίσω, δεν φοβάμαι, κ από τύχη το έχει πάθει μόνο ο άντρας μου κ όχι το παιδί.  Μου βγαίνουν αντανακλαστικά περίεργοι φόβοι κ αμελώ τους ουσιώδεις. Τώρα σκέφτομαι κ ότι έχει ψηλώσει πολύ κ φτάνει το ντεπόν κ την ασπιρίνη εκεί που τα έχω φυλαγμένα. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτές τις μέρες φυσάει πολύ. Δεν έχει σημείο που να μπορούμε να σταθούμε κ έτσι ούτε μπάνιο ούτε ποδηλατο.

 

Καλουτσικα πάει η τουαλέτα. Δεν το λέει αλλά σφίγγεται πολυ όταν φτάσει στο απροχώρητο κ γενικα τον προλαβαίνουμε. Κακά όμως ακόμα θέλει να είναι στο δωμάτιο μόνος όρθιος. αλλά υπάρχει μια σταθερότητα πλέον. 

Όταν ο καιρός φτιάξει θα ξανακανετε εξάσκηση. Χρειάζεται χρόνος και επανάληψη για να αφομοιώσουν κάθε τι καινούριο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν δικσιολογειται αγαπητη μου συστηματικη αφηρημάδα σε μαχαίρια κ απορρυπαντικα.Οφειλουμε να εξασφαλίσουμε απόλυτη ασφάλεια στο χώρο που κινείται το παιδι κ οχι να του λέμε συνέχεια μη και μη.Ουτε το δένουμε σε ένα καρεκλακι κ το χάνουμε από το οπτικό μας πεδίο για να παμε για μπανιο .Αν ειναι δυνατον!

Δεν λέμε μη κ μη, το σπίτι είναι πολύ ασφαλές. Ούτε αμελούμε πράγματα από νοοτροπία. Το αντίθετο θα έλεγα, ο άντρας μ είναι σχολαστικός με την ασφάλεια σε βαθμό γραφικότητας πχ δεν ανοίγει ακόμα παιχνίδια που είναι για τριών ετών. Εγω είμαι αφηρημένη κ απρόσεχτη γενικα. Δεν είναι καλό όχι μόνο για το παιδί, έχω κάνει κ ζημιές, παραλίγο να χτυπήσω άσχημα κάποιες φορές από απροσεξία κ έχω σχεδον κάθε μέρα έναν καβγά για κάτι που δεν πρόσεξα ή χάλασα. Δεν είναι κάτι που με ευχαριστεί κ φυσικά δεν το κάνω επιτηδες. Όλοι έχουμε ελαττώματα κ δεν είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος αφηρημένος γονιός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το ξέρω. απλώς το ξεχνάω κ το αντιλαμβάνομαι αργότερα. για το μαχαίρι στην ψωμιέρα έχουν γίνει άπειροι καβγάδες. Κ όμως δεν μου γίνεται  συνήθεια. ενώ όταν πίνει από ανοιχτό ποτήρι τρέμω μέχρι να τελειώσει μη χυθεί το νερό. Ή φοβάμαι μην χτυπήσει με τη σιδερώστρα κ δεν σιδερώνω όταν είναι ξύπνιος. Αλλά να τη στερέωση ατσιυμπαλα κ να του έρθει στο κεφάλι όπως ανοίγει την πόρτα που είναι από πίσω, δεν φοβάμαι, κ από τύχη το έχει πάθει μόνο ο άντρας μου κ όχι το παιδί.  Μου βγαίνουν αντανακλαστικά περίεργοι φόβοι κ αμελώ τους ουσιώδεις. Τώρα σκέφτομαι κ ότι έχει ψηλώσει πολύ κ φτάνει το ντεπόν κ την ασπιρίνη εκεί που τα έχω φυλαγμένα. 

Τι να σου πω Εσπερος! Εγώ είμαι υπερπροστατευτικη μάλλον σε υπερβολικό βαθμό (τα λέγαμε και σε αντίστοιχο θέμα) είναι ή αλήθεια, μπαίνω σε δωμάτιο και σκαναρω πιθανούς κινδύνους και πάλι το παιδί χτυπά, ευτυχώς επιπόλαια. Δεν τον αφήνω απ τα μάτια μου και είναι τρία και 8 μηνών. 

 

Φαντάζομαι το ορθό είναι κάπου στην μέση αλλά είναι δύσκολο να το πετύχουμε όταν ο αυθορμητισμός βγαίνει στην επιφανεια. Πρέπει να το παλευουμε καθημερινά και εννοείται να λαμβάνουμε τα απαραίτητα μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τα μαχαίρια είναι πολύ επικίνδυνα!  @Έσπερος πρέπει οπωσδήποτε να αρχισεις να τα βάζεις σε σημείο που δεν φτανονται απ το παιδί. Εγώ δεν αφήνω ποτέ μαχαίρι στον πάγκο, το ρίχνω πάντα στο νεροχυτη. 

  Ή ασφάλεια δεν έχει ημίμετρα! 

Συντομα θα φτασει και το νεροχυτη,αν δεν φτανει ακομα. Εστω με σκαμπο ή καρεκλα. Εμενα μπορει να μη φτανει να δει μεσα στο νεροχυτη,αλλα απλωνει τα χερια και αρπαζει οτι υπαρχει μεσα χωρις να βλεπει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τι να σου πω Εσπερος! Εγώ είμαι υπερπροστατευτικη μάλλον σε υπερβολικό βαθμό (τα λέγαμε και σε αντίστοιχο θέμα) είναι ή αλήθεια, μπαίνω σε δωμάτιο και σκαναρω πιθανούς κινδύνους και πάλι το παιδί χτυπά, ευτυχώς επιπόλαια. Δεν τον αφήνω απ τα μάτια μου και είναι τρία και 8 μηνών. 

 

Φαντάζομαι το ορθό είναι κάπου στην μέση αλλά είναι δύσκολο να το πετύχουμε όταν ο αυθορμητισμός βγαίνει στην επιφανεια. Πρέπει να το παλευουμε καθημερινά και εννοείται να λαμβάνουμε τα απαραίτητα μέτρα. 

Αυτό το σκανάρισμα το κάνει ο άντρας μου. με κάθε χώρο κ κάθε πράγμα. είναι πολύ εκνευριστικό για τους τρίτους. Μας έχει στοιχίσει πολλούς καβγάδες γιατί έτσι δεν εμπιστεύεται τους παππούδες, ούτε τους δικούς μου ούτε τους δικούς του. Πραγματικά με έχει κουράσει κ με έχει φθείρει, δεν έχω άγχος αν θα πάθει κάτι το παιδί κ έχω άγχος αν θα αγχωθεί ο άντρας μου, περνάμε χάλια στις διακοπές γι αυτό, έχουν χαλάσει οι σχέσεις με τους γονείς μας γι αυτό, δεν μπορώ τόση προσοχή. εγω έχω έμφυτη προχειρότητα, είναι απίστευτη πίεση να πρέπει να τα προσεχείς όλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Συντομα θα φτασει και το νεροχυτη,αν δεν φτανει ακομα. Εστω με σκαμπο ή καρεκλα. Εμενα μπορει να μη φτανει να δει μεσα στο νεροχυτη,αλλα απλωνει τα χερια και αρπαζει οτι υπαρχει μεσα χωρις να βλεπει

Πολύ επικίνδυνο αυτό! Δεν το είχα σκεφτεί γιατί δεν τον έχω δει να το κάνει ποτέ! Έχεις δίκιο! Θα φρόντισω να τα βολευω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πολύ επικίνδυνο αυτό! Δεν το είχα σκεφτεί γιατί δεν τον έχω δει να το κάνει ποτέ! Έχεις δίκιο! Θα φρόντισω να τα βολευω! Ευχαριστώ!

Ενταξει ποσο πιθανό είναι να πάρει καρέκλα να ανεβεί κ να μην το δει κανεις να τον σταματήσει; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...