Δωρα

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι τον φρενάρουμε. παιδί του μέσου όρου ήταν εξ αρχής σε όλα. τώρα αν θα μπορούσαμε να του είχαμε πάρει τρίκυκλο πρώτα για να μάθει πετάλι κ τον καθυστερήσαμε σ αυτό, δεν ξέρω. εμείς καλοπροαίρετα το είχαμε σκεφτεί, επειδή περπατούσε πολύ κ είχε αντοχές, ότι θα ήταν μεγάλη οπισθοδρόμηση να κάθεται κάπου παθητικά κ να τον πηγαινουμε. 

κανονικά ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας ποσο καιρό θέλει για να μάθει πετάλι, αυτό ρωτάω. ένας μήνας πχ; ή πρέπει νωρίτερα; 

Έσπερος εμένα η μικρή μου έμαθε να κάνει πηδάλια 3,5 χρόνων. Βέβαια πιο μπροστά ήταν χειμώνας οπότε δεν την έβγαζα το ποδήλατο για να κάνει κ ούτε ασχολήθηκα ιδιαίτερα. Το είχε στην αρχή στην αυλή το έκανε βόλτες,της έδειξα πως να κάνει πηδαλι με το χέρι στα πόδια αλλά δεν τα κατάφερνε, το πήγαινε προς τα πίσω. Μετά άρχισε να ανεβαίνει κ να κάνει τη μισή κίνηση οπότε πήγαινε έτσι κ έμαθε να στρίβει κ μια μέρα όπως καθόμουν την είδα ότι έκανε ολόκληρη την κίνηση. Περίπου 3 εβδομάδες το είχε το ποδήλατο, τις 2 πρώτες απλά το πήγαινε αυτή βόλτα κ στην ουσία την τελευταία εβδομάδα ανέβηκε κ προσπάθησε. Εσένα σαν να θυμάμαι ότι τώρα είναι 3, οπότε αν επιμείνεις πιστεύω σε κανένα μήνα θα μάθει αν δεν επιμείνεις κ δεν προσπαθήσει κ αυτός μπορεί να μάθει την Άνοιξη

Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Έσπερος εμένα η μικρή μου έμαθε να κάνει πηδάλια 3,5 χρόνων. Βέβαια πιο μπροστά ήταν χειμώνας οπότε δεν την έβγαζα το ποδήλατο για να κάνει κ ούτε ασχολήθηκα ιδιαίτερα. Το είχε στην αρχή στην αυλή το έκανε βόλτες,της έδειξα πως να κάνει πηδαλι με το χέρι στα πόδια αλλά δεν τα κατάφερνε, το πήγαινε προς τα πίσω. Μετά άρχισε να ανεβαίνει κ να κάνει τη μισή κίνηση οπότε πήγαινε έτσι κ έμαθε να στρίβει κ μια μέρα όπως καθόμουν την είδα ότι έκανε ολόκληρη την κίνηση. Περίπου 3 εβδομάδες το είχε το ποδήλατο, τις 2 πρώτες απλά το πήγαινε αυτή βόλτα κ στην ουσία την τελευταία εβδομάδα ανέβηκε κ προσπάθησε. Εσένα σαν να θυμάμαι ότι τώρα είναι 3, οπότε αν επιμείνεις πιστεύω σε κανένα μήνα θα μάθει αν δεν επιμείνεις κ δεν προσπαθήσει κ αυτός μπορεί να μάθει την Άνοιξη

2,5 στα 3 είναι. Αυτό που κάνουμε του αρέσει κ προσπαθεί, δηκαδη να τον σπρώχνουμε κ να είναι πάνω. υποθέτω δεν είναι κάτι τελείως άχρηστο, εξάλλου κάνει κ την προσπάθεια του. σκότωμα για τη μέση βέβαια ειδικά στην αρχή που φοβόμουν ότι θα αφήσει τα χέρια κ έσκυβα κ του κρατούσα το ένα χέρι κ την άλλη λαβή. Ο αντρασ μου δεν μπορεί καν να σκύψει τόσο. Τώρα όμως είμαι πιο σίγουρη ότι κάθεται σταθερά κ απλώς έχω το χέρι στην πλάτη κ σκύβω στο τιμόνι μόνο όταν στρίβουμε.   

• Μου αρέσει 1

Just now, mama16 είπε:

Αχ Παναγίτσα μου, δεν θα ήθελα κ εγώ ποτέ να το δω το θέαμα, είμαι περίπου σαν την Έσπερος σε αυτά!!

Κ ο άντρας μου, του είχε κρύψει καμία δεκαριά φορές το ποδήλατο για να μη το κάνει αυτό στις αρχές γιατί κουτουλουσε σε έναν τοίχο απέναντι για να σταματήσει κ φοβόταν μη χτυπήσει, Κ τώρα τον καμαρώνει κ μιλάει με περιφανια για αυτό στους τρίτους όταν το βλέπουν.... Περιττό να σου πω όμως πως έχουμε χαλάσει 5 ζευγάρια παπούτσια φέτος για αυτή την κατηφόρα 

• Χαχαχα 1

Just now, xaroumenh mama είπε:

Κ ο άντρας μου, του είχε κρύψει καμία δεκαριά φορές το ποδήλατο για να μη το κάνει αυτό στις αρχές γιατί κουτουλουσε σε έναν τοίχο απέναντι για να σταματήσει κ φοβόταν μη χτυπήσει, Κ τώρα τον καμαρώνει κ μιλάει με περιφανια για αυτό στους τρίτους όταν το βλέπουν.... Περιττό να σου πω όμως πως έχουμε χαλάσει 5 ζευγάρια παπούτσια φέτος για αυτή την κατηφόρα 

Όταν έμαθα ποδηλατο στην Αγγλία από ανάγκη για να μετακινούμαι, εννοειται ότι ήμουν πολύ αδέξια κ ως ένα βαθμό παρέμεινα. μια φορά περνούσα ένα στενό δρομάκι, πολύ στενό, μεσαιωνικό. Κ πήρα ανοιχτά τη στροφή κ πήγαινα κατευθείαν στον τοίχο. αντί να φρενάρω άπλωσα το χέρι για να μετριάσω τη σύγκρουση. γδάρθηκα εννοειται γιατί σύρθηκα στον τοίχο. κ ήμουν ολόκληρη γαϊδούρα!

Just now, Anna3011 είπε:

Πες μου απλά ότι κάνεις πλάκα! Σε ικετεύω...:)

Όχι δεν κάνω πλάκα. γιατί δεν ξέρω. δεν φανταζόμουν ότι θα δυσκολευτεί στο πετάλι. νόμιζα ότι θα πέφτει από τη σέλα ή δεν θα καταλαβαίνει πώς να κρατιέται, όχι ότι δεν θα μπορεί να κουνηθεί κ απογοητεύτηκα.

Just now, Έσπερος είπε:

Α εμείς τον δίνουμε μια ώθηση  κ μετά περπατάμε με το χέρι στην πλάτη του για να συνεχίσουμε να σπρώχνουμε κ για να μάθει να το κατευθύνει κ να προλάβουμε να τον πιάσουμε αν αφήσει το χερι. Κ όλη την ώρα του λέμε να σπρώξει τα πετάλια μπροστά κ εκείνος προσπαθει. αν δεν σπρώχνουμε όμως δεν θα μπορεί να ξεκινήσει κ θα βαρεθεί κ δεν θα του αρέσει. 

γενικα στενοχωριέμαι που κάνει λιγότερα πράγματα από τα άλλα παιδάκια αλλά αυτά τα επικίνδυνα δεν τα ζηλεύω καθολου. θα ήθελα να ξέρει να τα κάνει για να μην είναι πίσω αλλά όχι κ να τα κάνει συνέχεια. εγω δεν τον βάζω σε κανονική καρέκλα να κάτσει για να μην πέσει κ φοβάμαι όταν κάθεται στο σκαμνάκι, σιγά μην τον άφηνα σε ποδηλατο ισορροπίας μέχρι να σιγουρευτώ ότι καταλαβαίνει τι του λέω.

Εγω είμαι το ακρος αντίθετο δε φοβάμαι τόσο ενθαρρυνο αν δεν είχα αυτόν τον χαρακτηρα ο μεγάλος μου γιος θα ήταν πολύ πίσω σε δεξιότητες δείχνω φοτο στην έργοθεραπευτρια με αυτά που κάνουμε στην αυλή κ μου λέει με εσάς σε αυτά τα πάει πολύ Καλύτερα από ότι εδώ.. Τουλάχιστον σε κάτι τα έχω καταφέρει κ το προσπαθώ ακόμα κ τον μεγάλο μου φόβο ξεπέρασα έχω υψο φοβία η άκρο φοβία δεν έχω καταλάβει ακόμα τη ακριβώς κ οταν κατεβαίνουν τα παιδιά σκάλες για να μη λέω συνέχεια πρόσεχε πρόσεχε έτσι όπως βλέπω τα πόδια τους  πάω μπροστά κ κατεβαίνω πρώτη τη σκάλα κ μετά έρχονται εκείνα, από πίσω μου..

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν έμαθα ποδηλατο στην Αγγλία από ανάγκη για να μετακινούμαι, εννοειται ότι ήμουν πολύ αδέξια κ ως ένα βαθμό παρέμεινα. μια φορά περνούσα ένα στενό δρομάκι, πολύ στενό, μεσαιωνικό. Κ πήρα ανοιχτά τη στροφή κ πήγαινα κατευθείαν στον τοίχο. αντί να φρενάρω άπλωσα το χέρι για να μετριάσω τη σύγκρουση. γδάρθηκα εννοειται γιατί σύρθηκα στον τοίχο. κ ήμουν ολόκληρη γαϊδούρα!

Όχι δεν κάνω πλάκα. γιατί δεν ξέρω. δεν φανταζόμουν ότι θα δυσκολευτεί στο πετάλι. νόμιζα ότι θα πέφτει από τη σέλα ή δεν θα καταλαβαίνει πώς να κρατιέται, όχι ότι δεν θα μπορεί να κουνηθεί κ απογοητεύτηκα.

Απογοητευτηκες που το 3χρονο δεν μπορει να κανει πεταλι???

• Χαχαχα 1

Just now, Έσπερος είπε:

Καλά εννοείται πως όταν μαθαίνεις ποδήλατο κ θα πέσεις κ θα γδσρθεις κ εγώ σαν παιδί είχα πέσει πολλές φορές κ είχα χτυπήσει κ ας ήξερα πολύ καλή ισσοροπια 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.γιατι το παιδι μπορει.ξερειβτις δυνάμεις του γιατι το αφήσαμε να τις μαθει

Εννοείται ότι πρέπει να εξασφαλίσεις καλές συνθήκες.Προσεχεις που το πας κ πάντα με κρανος.Παντελονακι για τα γόνατα.Δεν θα χτυπήσει πολυ κ να πέσει.Καμια γρατζουνιά θα κάνει.Μαθημα είναι κ αυτο.Σε μεγαλύτερη ηλικία δινειςψκ προστασία στους αγκωνεςψλ τα γόνατα.

Προηγουμένως ήμασταν με το ποδήλατο ισορροπιας.το πηραμεψτον ιουνιο.το παιδιβτοβκαβαλαει κ φευγειβμε τα πόδια ψηλά.εχει ήδη μαθει να ισορροπεί.σεψπεταλι δεν εχει ανεβει ποτε .

Ναι αυτό πιστεύω κ εγώ ότι αν ενθαρρύνουμε ένα παιδί κ το βοηθήσουμε να καταλάβει τα όρια του μπορεί να τα καταφέρει πολύ καλύτερα από ότι πιστεύουμε.. Κ το Αλλο που σκέφτομαι μπορεί να είναι κ λάθος, ας μιλήσω για τα παιδιά μου έχουν τόσα ερεθίσματα στο σπίτι τους έχουμε μεγάλη αυλή γιατί να μην τα αφήσω να πειραματίστουν τώρα που είμαι κ εγώ εκεί να μάθουν μέχρι που μπορούν να φτάσουν κ να μην τους μείνει σαν αποθημενο δε ξέρω αν έβαλα τη σωστή λέξη.. Που όταν βγουν εκτός σπιτιού κ δεν είμαστε παρόντες εμείς να μπορούν να κάνουν πράγματα μέχρι εκεί που ξέρουν τις αντοχές τους ή να μην έχουν αποθημενα κ δου ν ένα παιδί πχ να πάει να σκαρφαλώσει τα κάγκελα κ να το κάνουν κ εκείνα απλά επειδή το έκανε το άλλο παιδί αν ξερουν πως δεν μπορούν ή  κ να το προσπαθήσουν να το κάνουν μέχρι εκεί που βλέπουν πως μπορούν να φτάσουν 

• Μου αρέσει 1

Παντως να πω οτι το ποδηλατο ισορροπιας δεν ειναι επικινδυνο. Ισα ισα, το παμε με τα ποδια οσο αργα ή γρηγορα θελουν, και οταν νιωθουν ασφαλεια σηκωνουν λιγο τα ποδια. Ποτε δεν ειχαμε ατυχημα. 
    οσο για τα πεταλια, η κορη μου εκανε πρωτη φορα 5 ετων, οταν απο το ισορροπιας περασαμε στο κανονικο,χωρις βοηθητικες. Και ακομα κι αν ο δικος σου δεν τα μαθει (που αποκλειεται), δεν σημαινει οτι το παιδι εχει προβλημα!

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Κανείς δεν ξέρει, γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε να μάθει σε πόσο χρόνο θεωρείται φυσιολογικό να μάθει ποδήλατο το νήπιο. Ρωτάς τις μαμάδες, αναρωτιέμαι αν θυμούνται πόσο χρόνο τους πήρε. Δεν ξέρω γιατί σε οτιδήποτε καινούριο ξεκινάτε έχεις την προσδοκία να το μάθει ο γιός σου σε χρόνο ρεκόρ και εφόσον δε γίνεται αυτό καταλήγεις στο ότι κάτι ανησυχητικό συμβαίνει. Αν συνέβαινε μια φορά θα το καταλάβαινα αλλά μονίμως τρώγεσαι. Χαρείτε βρε παιδάκι μου τη νέα δραστηριότητα και όταν είναι έτοιμος θα μάθει! 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλά εννοείται πως όταν μαθαίνεις ποδήλατο κ θα πέσεις κ θα γδσρθεις κ εγώ σαν παιδί είχα πέσει πολλές φορές κ είχα χτυπήσει κ ας ήξερα πολύ καλή ισσοροπια 

Ναι αυτό πιστεύω κ εγώ ότι αν ενθαρρύνουμε ένα παιδί κ το βοηθήσουμε να καταλάβει τα όρια του μπορεί να τα καταφέρει πολύ καλύτερα από ότι πιστεύουμε.. Κ το Αλλο που σκέφτομαι μπορεί να είναι κ λάθος, ας μιλήσω για τα παιδιά μου έχουν τόσα ερεθίσματα στο σπίτι τους έχουμε μεγάλη αυλή γιατί να μην τα αφήσω να πειραματίστουν τώρα που είμαι κ εγώ εκεί να μάθουν μέχρι που μπορούν να φτάσουν κ να μην τους μείνει σαν αποθημενο δε ξέρω αν έβαλα τη σωστή λέξη.. Που όταν βγουν εκτός σπιτιού κ δεν είμαστε παρόντες εμείς να μπορούν να κάνουν πράγματα μέχρι εκεί που ξέρουν τις αντοχές τους ή να μην έχουν αποθημενα κ δου ν ένα παιδί πχ να πάει να σκαρφαλώσει τα κάγκελα κ να το κάνουν κ εκείνα απλά επειδή το έκανε το άλλο παιδί αν ξερουν πως δεν μπορούν ή  κ να το προσπαθήσουν να το κάνουν μέχρι εκεί που βλέπουν πως μπορούν να φτάσουν 

Συμφωνω.κ δεν είναι το ποδηλατο.ειναι η αυτονομία,η σχέση εμπιστοσύνης με το γονιο  κ τον εαυτό σου,το πέφτω αλλα ξανασηκωνομαι,τα όρια σου,η ανακάλυψη του εαυτού σου,η χαρά της ζωής.Λεω παντα οτι δινουμε στα παιδια τα φτερά αλλα πρέπει να πετάξουν με τηωδικη τους πτήση.

Και είμαστε πολύ αυστηροι με τα θέματα ασφαλειας γιατι τα περνάμε σαν αξία.κ το παιδι τα κανει μονο του.ποτε χωρις το ειδικό καθισμα,ποτε χωρις κρανος .Και στο κολύμπι με την βοήθεια καλών δασκάλων της δείξαμε εμπιστοσυνη,χωρις να φεύγει ουτε λεπτό το μάτι μας από πανω της κ πειραματιστηκε κ το χαίρεται.Στην παραλια κολυμπούσε στα βαθιά μαζί μας κ γυρνούσε πάλι πίσω κάνοντας ενδιάμεσα βουτιές με τρία τουβλακια μονο.Χθες η δασκάλα για πρώτη φορά της τα έβγαλε, ψιλοβουλιαζε στην αρχη κ μετα άρχισε να επιπλεει μπνη της.Της δώσαμε τα εφόδια αλλα την εμπιστευτηκαμε.Ετσι το παιδι έκανε αυτό που μπορεί να κανει τωραχπου ηρθε το πλήρωμα του χρόνου.

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι τον φρενάρουμε. παιδί του μέσου όρου ήταν εξ αρχής σε όλα. τώρα αν θα μπορούσαμε να του είχαμε πάρει τρίκυκλο πρώτα για να μάθει πετάλι κ τον καθυστερήσαμε σ αυτό, δεν ξέρω. εμείς καλοπροαίρετα το είχαμε σκεφτεί, επειδή περπατούσε πολύ κ είχε αντοχές, ότι θα ήταν μεγάλη οπισθοδρόμηση να κάθεται κάπου παθητικά κ να τον πηγαινουμε. 

κανονικά ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας ποσο καιρό θέλει για να μάθει πετάλι, αυτό ρωτάω. ένας μήνας πχ; ή πρέπει νωρίτερα; 

Πω βρε κοπέλα μου, κάθε φορά που λες το παιδι σου του μέσου όρου, νευριαζω εκ μέρους του

Εμεις είχαμε τρικυκλο από 10μ δ μάθανε εκεί πεταλι

Επισης από 1,5χρ έχουν ποδήλατο ισορροπίας κ πατινι. Τα θεωρώ κτ τελειως διαφορετικο από το ποδηλατο

Η κορη τα κατάφερε την δεύτερη φορά κ ο μικρος την τριτη. Αλλα δ εχει σημασια. Δ ειναι κτ που περιμένεις να δεις σε πόσο καιρό θα το μάθουν. Δ νομιζω οτι μπορείς να βάλεις χρονικό όριο. Ανάλογα κ ποσο συχνά το προσπαθείς, για πόση ώρα, με τι συνθηκες(για παράδειγμα όσο σε σπρώχνει κάποιος δ πρόκειται να καταλάβεις ότι αν δ κουνήσεις πόδια δ θα προχωρήσει)

Τα δικα μου όμως ήταν μεγαλύτερα 3χρ κ 7μ περιπου

Κ κάπως έτσι θυμήθηκα την περιβόητη τρίτη φορά που έπιασε ο γιος μου το ποδήλατο. 

Τα καταφέρνει, εχουμε ενθουσιαστεί, καταφέρνει να γυρίσει επί τόπου, κ καθώς πλησιάζει σπίτι έχει κατηφόρα, δ του έχουμε μιλήσει για το φρένο, δ το προλαβαίνουμε, παραλίγο να πατήσει την γιαγια, κ τελικά σταμάτησε στουκαρωντας στο τοιχακι:shock:

Just now, Έσπερος είπε:

Πάντως συμφωνώ ότι αν με ρωτούσε μετά από λίγα χρόνια ούτε θα θυμομουν πόσο έκαναν να μάθουν πηδαλι. Απλα το έχω σχετικά πρόσφατο 

Το λες κ λιγο υψηλές προσδοκίες που περίμενες με την μια να κάνει πετάλι 2,5χρ

Πρόβλημα θα είχατε αν πραγματικά έπεφτε από την σέλα κ δ καταλάβαινε ότι πρέπει να κρατιεται

Να ξε-απογοητευτεις. Έτσι ώστε να συνεχίσετε τις βόλτες σας όσο έχει καλό καιρό. (α, κ μην βιαστείς έχετε χρόνια για χωρίς βοηθητικες:Pχιουμορακι) 

Βρε κορίτσια γιατί μόνιμα παρεξηγείτε όσα λέω; Δεν είπα ότι απογοητεύτηκα που δεν μπορεί να κάνει πετάλι, ποσο μάλλον αφού ούτε τρίκυκλο είχε. Απλώς δεν είχα καταλάβει ότι το πετάλι ήταν το δύσκολο. Νόμιζα ότι το δύσκολο ήταν να κρατηθεί στη σέλα κ στο τιμόνι. τζάμπα χάρηκα γι αυτά δηλαδή. 

οταν λέω ότι είναι του μέσου όρου, γιατί είναι κακό; είναι πιο πίσω σε κάποια που δεν δουλέψαμε τόσο, πιο μπροστά σε αλλα που έτυχε ή θέλαμε κ δουλέψαμε πιο πολύ, άρα στον μέσο όρο. Δεν θα πεις ότι έχει πρόβλημα αλλά ούτε θα πεις ότι είναι ένα προχωρημένο παιδί απ αυτά που τα κάνουν όλα νωρίς. Γιατί είναι κακό αυτό; Αυτογνωσία δείχνει κ έτσι ξέρουμε κ τι προσδοκίες να έχουμε για να μην απογοητεύεται όταν δεν τα καταφέρνει. Για το ποδηλατο δεν είχα προσδοκίες. Αλλά το σχολίαζε όταν έβλεπε αλλά παιδάκια κ είπαμε να το πάρουμε για να δούμε.

Τα παιδιά σας δηλαδή δεν τα σπρώξατε καθολου; άρα μέχρι να μάθουν, τι έκαναν; απλώς τα ανεβάζετε κ στέκονταν εκεί ακίνητα μέχρι να μάθουν να κάνουν τη σωστή κίνηση; και δεν το βαριούνταν μετά από λίγο; ή το έμαθαν αμέσως; 

Just now, Έσπερος είπε:

Βρε κορίτσια γιατί μόνιμα παρεξηγείτε όσα λέω; Δεν είπα ότι απογοητεύτηκα που δεν μπορεί να κάνει πετάλι, ποσο μάλλον αφού ούτε τρίκυκλο είχε. Απλώς δεν είχα καταλάβει ότι το πετάλι ήταν το δύσκολο. Νόμιζα ότι το δύσκολο ήταν να κρατηθεί στη σέλα κ στο τιμόνι. τζάμπα χάρηκα γι αυτά δηλαδή. 

οταν λέω ότι είναι του μέσου όρου, γιατί είναι κακό; είναι πιο πίσω σε κάποια που δεν δουλέψαμε τόσο, πιο μπροστά σε αλλα που έτυχε ή θέλαμε κ δουλέψαμε πιο πολύ, άρα στον μέσο όρο. Δεν θα πεις ότι έχει πρόβλημα αλλά ούτε θα πεις ότι είναι ένα προχωρημένο παιδί απ αυτά που τα κάνουν όλα νωρίς. Γιατί είναι κακό αυτό; Αυτογνωσία δείχνει κ έτσι ξέρουμε κ τι προσδοκίες να έχουμε για να μην απογοητεύεται όταν δεν τα καταφέρνει. Για το ποδηλατο δεν είχα προσδοκίες. Αλλά το σχολίαζε όταν έβλεπε αλλά παιδάκια κ είπαμε να το πάρουμε για να δούμε.

Τα παιδιά σας δηλαδή δεν τα σπρώξατε καθολου; άρα μέχρι να μάθουν, τι έκαναν; απλώς τα ανεβάζετε κ στέκονταν εκεί ακίνητα μέχρι να μάθουν να κάνουν τη σωστή κίνηση; και δεν το βαριούνταν μετά από λίγο; ή το έμαθαν αμέσως; 

Έτσι έγραψες οτι απογοητευτηκες που δεν έκανε.. γενικα απογοητευτηκες που καθόταν ετσι.. ουτε αυτο ειναι νορμαλ αλλα οκ δεν το ηξερες..

Εγω ναι Την εσπρωχνα αλλα μη φανταστεις ζήτημα να χαμε παει για ποδηλατο 10 φορες μεχρι τα 5 της. Στα 5 της πηρα κανονικο και μεσα στη καραντινα εμαθε, σε 5 με 10 φορες, με βοηθητικές φρενο υψος ολα πολυ καλα και χαρήκαμε που εμαθε τοσο γρήγορα . Ηταν και πιο ώριμη και κατανοούσε που και τι. Οποτε αδικα αγχώνεσαι!

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος said:

Εγώ έκανα ότι και η Vicky. Έσκυβα και έκανα με το χέρι μου όλη την κίνηση για να δει τί πρέπει να κάνει με το πετάλι. Πολύ κουραστικο! Για κανα μήνα άστα να πάνε. Ή έκανε μισή κίνηση, ή την έκανε ανάποδα. Μετά άρχισε να τσουλάει λίγο. Πλέον κάνει κανινικά άλλα είναι μαζεμένος ακόμη. Η αλήθεια είναι οτι απο τότε που γυρίσαμε απο διακοπές δεν έχουμε κάνει καθόλου. 

Κάπου  εδώ ήρθε η ώρα να πω ότι εγώ δεν ξέρω ποδήλατο. Δεν έμαθα ποτέ. 

Διαφημίσεις

Ήμουν τυχερή κ τα δυο παιδιά με το που ανέβηκαν μπορούσαν να κάνουν ελάχιστα την κίνηση. Η μεγάλη κόντεψε να βγει απο το μαγαζί που το πήραμε. Την σπρωχναμε μέχρι το σπίτι. Την πρώτη φορά που βγήκαμε για βολτα, ναι, χρειαστηκε να την σπρωξουμε όπως κ για καιρό όταν ήταν να περασει δύσκολα σημεία

Κ ο μικρος ήδη από την δεύτερη φορά, παρόλο που έκανε την μισή κινηση, προχωρούσε έτσι κ μαλιστα γρήγορα. Απλα στην επιστροφή κουράστηκε κ τον σπρωχναμε

πρίν από 46 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ έκανα ότι και η Vicky. Έσκυβα και έκανα με το χέρι μου όλη την κίνηση για να δει τί πρέπει να κάνει με το πετάλι. Πολύ κουραστικο! Για κανα μήνα άστα να πάνε. Ή έκανε μισή κίνηση, ή την έκανε ανάποδα. Μετά άρχισε να τσουλάει λίγο. Πλέον κάνει κανινικά άλλα είναι μαζεμένος ακόμη. Η αλήθεια είναι οτι απο τότε που γυρίσαμε απο διακοπές δεν έχουμε κάνει καθόλου. 

Κι εγω που ξερω τί καταλαβα? Όλο πιανεται ο πωπος μου και το παραταω!

12 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

λέω συνέχεια πρόσεχε πρόσεχε έτσι όπως βλέπω τα πόδια τους  πάω μπροστά κ κατεβαίνω πρώτη τη σκάλα κ μετά έρχονται εκείνα, από πίσω μου.

Αυτό το κάνω κι εγώ. Πιστεύω είναι πιο λειτουργικό απ το να του κραταω το χέρι. Κατεβαινω πρωτη και εκείνος πίσω μου. Αντίστοιχα ανεβαίνει εκείνος πρώτος και εγώ από πίσω.

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

παιδιά σας δηλαδή δεν τα σπρώξατε καθολου;

Ναι και τον έσπρωχνα και σταματούσαμε για να του δείξω την κίνηση και παράλληλα μάθαινε και το στριβω αριστερά δεξιά! 

Δεν του πήρε πολύ καιρό σε μία εβδομάδα το έμαθε αλλά με καθημερινή εξασκηση περυσι αρχές καλοκαιριού ίσως και νωρίτερα δεν θυμάμαι ακριβώς. Το χειμώνα το ειχα μέσα στο σπίτι και έκανε συνέχεια, είναι μικρό τρίκυκλο χωρίς φρένα τελείως ακατάλληλο για δρόμο. 

Ο χρόνος που θα του πάρει για να μάθει δεν είναι στάνταρ, σχετίζεται με το ποσό συχνά το χρησιμοποιεί, πόση ώρα κτλ όπως ειπωθηκε. 

Εσπερος εντελώς φιλικά θα σου ελεγα να βάζεις το παιδί σε καρέκλα όχι μόνο για το φαγητό, για μένα, όσο κι αν βολευει το καθισματακι, ή καρέκλα είναι πιο πρακτική γιατί βρίσκεται παντού πχ ταβέρνες καφε κτλ και δεν σε δεσμεύει. 

Δυόμιση στα τρία είναι αρκετά ώριμος μυοσκελετικα πιστευω, δεν πεφτει στα καλα καθουμενα, εκτός αν κάνει ζογκλερικα.

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Κάπου εδώ να πω κι εγώ πως τελικά το ποδήλατο ξεχνιέται! Είχα να κάνω από πιτσιρίκα και το έπιασα ξανά φέτος και διαπίστωσα πως είχα ξεχάσει να ισορροπω!

• Μου αρέσει 2

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό το κάνω κι εγώ. Πιστεύω είναι πιο λειτουργικό απ το να του κραταω το χέρι. Κατεβαινω πρωτη και εκείνος πίσω μου. Αντίστοιχα ανεβαίνει εκείνος πρώτος και εγώ από πίσω.

Ναι και τον έσπρωχνα και σταματούσαμε για να του δείξω την κίνηση και παράλληλα μάθαινε και το στριβω αριστερά δεξιά! 

Δεν του πήρε πολύ καιρό σε μία εβδομάδα το έμαθε αλλά με καθημερινή εξασκηση περυσι αρχές καλοκαιριού ίσως και νωρίτερα δεν θυμάμαι ακριβώς. Το χειμώνα το ειχα μέσα στο σπίτι και έκανε συνέχεια, είναι μικρό τρίκυκλο χωρίς φρένα τελείως ακατάλληλο για δρόμο. 

Ο χρόνος που θα του πάρει για να μάθει δεν είναι στάνταρ, σχετίζεται με το ποσό συχνά το χρησιμοποιεί, πόση ώρα κτλ όπως ειπωθηκε. 

Εσπερος εντελώς φιλικά θα σου ελεγα να βάζεις το παιδί σε καρέκλα όχι μόνο για το φαγητό, για μένα, όσο κι αν βολευει το καθισματακι, ή καρέκλα είναι πιο πρακτική γιατί βρίσκεται παντού πχ ταβέρνες καφε κτλ και δεν σε δεσμεύει. 

Δυόμιση στα τρία είναι αρκετά ώριμος μυοσκελετικα πιστευω, δεν πεφτει στα καλα καθουμενα, εκτός αν κάνει ζογκλερικα.

Κάπου εδώ να πω κι εγώ πως τελικά το ποδήλατο ξεχνιέται! Είχα να κάνω από πιτσιρίκα και το έπιασα ξανά φέτος και διαπίστωσα πως είχα ξεχάσει να ισορροπω!

Χαχα συμφωνώ μαζί σου ότι ξεχνιέται... Είχα πάρει πριν καμιά πενταετία του άντρα μου να πάω μάρκετ κ στο δρόμο πήγαινα σαν μεθυσμένη!

• Χαχαχα 1

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Εγω πλεον στη μικρή 2 ετων κατηργησα το καρεκλάκι ειναι πολυ επικίνδυνο καθως οταν δε θέλει κατι χτυπιεται και μπορεί να πεσει μαζι με το κςρεκλακι και την καρεκλα!! Επισης η κουνια καταργήθηκε απο 1,5 έτους γιατι σκαρφαλωνε!!! Στη μεγαλη τα ιδια με διάφορα 6 μηνων 

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν φτάνει ομως να τρώει το ίδιο άνετα. Στις ταβέρνες παίρνουμε το καρεκλάκι μαζί, κ σε όσα καφέ έχουν καρέκλα καφενείου ή κάτι άλλο που μπορεί να δέσει. Αλλιώς αν είναι τύπου πολυθρόνα του βάζω το πιατάκι του στα πόδια κ τρώει έτσι. Δεν έχω καταλάβει πώς τρώνε τα παιδάκια στο τραπέζι μέτε το καρεκλάκι κ δεν έχουμε κ πολύ περιθώριο, είναι μέχρι τα τρία κ λογικά δεν υπάρχει κάτι άλλο για πιο μεγάλα. στις καρέκλες ανεβαίνει μόνος του αλλά γενικα δεν τον ενθαρρύνω εκτός αν είναι με μπράτσα, για να ανησυχώ μόνο για μπροστά.

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν φτάνει ομως να τρώει το ίδιο άνετα. Στις ταβέρνες παίρνουμε το καρεκλάκι μαζί, κ σε όσα καφέ έχουν καρέκλα καφενείου ή κάτι άλλο που μπορεί να δέσει. Αλλιώς αν είναι τύπου πολυθρόνα του βάζω το πιατάκι του στα πόδια κ τρώει έτσι. Δεν έχω καταλάβει πώς τρώνε τα παιδάκια στο τραπέζι μέτε το καρεκλάκι κ δεν έχουμε κ πολύ περιθώριο, είναι μέχρι τα τρία κ λογικά δεν υπάρχει κάτι άλλο για πιο μεγάλα. στις καρέκλες ανεβαίνει μόνος του αλλά γενικα δεν τον ενθαρρύνω εκτός αν είναι με μπράτσα, για να ανησυχώ μόνο για μπροστά.

Εγω στις καρέκλες της κουζίνας έχω βάλει κάτι χοντρές μαξιλάρες που είναι για καρέκλες κ φτάνει μια χαρά έτσι, κρίμα που δεν το είχα σκεφτεί αυτό κ για τον μεγάλο μου γιο μάλλον δεν είχα δει ότι υπήρχαν γιατί ψαχνόμουν τοτε τι μπορώ να βάλω στις καρέκλες για να φτάνει στο τραπέζι 

Just now, Έσπερος είπε:

Εχει στο ικεα καρεκλες κουζινας σαν των ενηλικων αλλα πιο ψηλες(βλ. Urban 50€). Τις πηρα και σωθηκαμε!!

Επεξεργάστηκαν by irin

Just now, Έσπερος είπε:

Τα παιδιά που δεν φτάνουν συνήθως χρησιμοποιούν μαξιλαρακι. 

Στην θέση σου θα τον ενθάρρυνα να καθίσει πχ για να ζωγραφίσετε, να παίξετε πλαστελινες στο τραπέζι κτλ με επίβλεψη πάντα και σε ετοιμοτητα. Θα δεις που με τον καιρό θα προσέχει και δεν θα πέφτει αν δεν κάνει κάτι επικίνδυνο πχ να πάει να πιάσει κάτι απ το πάτωμα. Μην αφήνεις το φόβο να στερεί απ το παιδί δεξιότητες. Το λέω συνεχεια στον εαυτό μου και το παλευω κάθε μέρα. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα