Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)


Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

και πού πάτε με το πατίνι; εννοώ στην ΑΘήνα αποκλείεται να μπορείτε αφού τα πεζοδρόμια είναι χάλια. 

Εδώ στο νησί σπάνια βλέπω έξω με πατίνι ίσως γι αυτό νόμιζα ότι είναι πιο σπάνιο από το ποδήλατο. όσοι έχουν κάνουν στις αυλές τους. λογικού αφού ο βασικός περίπατος είναι η προκυμαία, δεν νομίζω ότι θα ρίσκαρε κανείς να κάνει πατίνι το παιδί του δίπλα στη θάλασσα! 

Εγώ τον κατεβάζω κάτω στην Μαρίνα που έχει πλατεία και κάνει πατίνι εκεί, όλα τα χρόνια εκεί πάμε. Νιάρχο το είχαμε πάρει μία φορά μαζί μας και μας είχαν κάνει παρατήρηση και εκ τοτε δεν το ξαναπήρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 491
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, irin είπε:

Νομίζω ότι τα ισορροπίας είναι πάντα μικρότερα. Άλλωστε πρέπει να φτάνουν κάτω τα πόδια πολύ καλά, ενώ στα ποδήλατα με πετάλια πρέπει να φτάνουν τα πόδια στα πετάλια

Ακριβώς ετσι

Ο μικρος 3χρ ήταν 98εκ κ πήρε 16αρι

Με την μικρή μου εμπειρία @Έσπερος θα έλεγα 14αρι τουλ, δ νομιζω οτι είστε τόσο μινιον

Δ μπορείτε να δοκιμάσετε εκεί μέγεθος ποδηλάτου; 

Το πατινι το αφήνετε για αν ανεβείτε αθηνα καμια βολτα, μπορεί να δει κ απο τα ξαδέρφια κ να θελησει

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πρόσφατα πήραμε ποδήλατο για τον γιο μου που είναι 5 και επειδή είναι ψηλός πήραμε 20αρι και απλά ζητήσαμε να μας βάλους βοηθητικές. Το κάναμε με την προοπτική αν το χρησιμοποιήσει αρκετά, γιατί αν πέρναμε 18αρι θα άλλαζε σε 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ψηφίσαμε ποδηλατοδρόμους και ηδη ο δήμος εχει ξεκινησει εργασιες!

 

Εμεις 18αρα ροδα, 5 ετων

Η δική μου 5 ετών, 110cm ύψος περίπου, 16άρα ρόδα... γιατί...αυτό βρήκαμε εν μέσω καραντίνας με σχέδιο minnie και καρεκλάκι για κούκλα πίσω της :-) 

πάντως δεν μου φαίνεται κοντό, δεν ξέρω αν θα μπορούσε σε μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Ακριβώς ετσι

Ο μικρος 3χρ ήταν 98εκ κ πήρε 16αρι

Με την μικρή μου εμπειρία @Έσπερος θα έλεγα 14αρι τουλ, δ νομιζω οτι είστε τόσο μινιον

Δ μπορείτε να δοκιμάσετε εκεί μέγεθος ποδηλάτου; 

Το πατινι το αφήνετε για αν ανεβείτε αθηνα καμια βολτα, μπορεί να δει κ απο τα ξαδέρφια κ να θελησει

Μέγεθος σίγουρα μπορύμε να δοκιμάσουμε και σίγουρα θα έχει εδώ και κάποια πολύ καλά μοντέλα, αλλά πιο ακριβά απ' ό,τι στο διαδίκτυο. Άρα κοιτάμε για 14. Μου κάνει εντύπωση γιατί λέει για παιδιά 4 ετών, και δεν μπορώ να πω ότι ο δικός μου είναι κανένα γιγάντιο παιδί, απλώς είναι πάνω από το Μ.Ο. 

 

Πατίνι δεν έχω καμία όρεξη, καθόλου δεν μου αρέσει να τα βλέπω. Αλλά αν είνια να ξέρουν ολα θα πρε΄πει να το συζητήσουμε κι αυτό, μην τον κρατάμε πισω. 

 

Τα παιδιά της Αθήνας τελικά είναι πολυ προνομιούχα για βόλτες. Μαρίνες, Νιάρχος, πάρκα.... Εμείς καταδικασμένοι στη μιζέρια και παραμυθιασμένοι κιόλας ότι έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Πολύ ζηλεύω που τα διαβάζω αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα παιδιά της Αθήνας τελικά είναι πολυ προνομιούχα για βόλτες. Μαρίνες, Νιάρχος, πάρκα.... Εμείς καταδικασμένοι στη μιζέρια και παραμυθιασμένοι κιόλας ότι έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Πολύ ζηλεύω που τα διαβάζω αυτά.

 Το ότι έχουμε 2-3 καλά μέρη να πάμε, δεν σημαίνει ότι είμαστε εκεί κάθε μέρα! Οι ρυθμοί, οι αποστάσεις κλπ δεν το επιτρέπουν συνήθως. Εγώ μένω στα 5' από το Νιάρχος, και πηγαίνω 4 φορές το χρόνο. Και χωρίς ποδήλατα, γιατί δεν μπαίνουν 2 ποδήλατα στο αμάξι.

 Συνήθως ποδήλατα κλπ στους δρόμους-πεζοδρόμια, όσο χάλια κι αν είναι. Άλλωστε και για να φτάσεις στην πλατεία της περιοχής, από τους δρόμους και τα πεζοδρόμια περνάς.

Οπότε είμαι αρκετά σίγουρη ότι σε εσάς είναι πιο βολικό να κάνει ένα παιδάκι ποδήλατο, παρά σε εμάς. Κάθε 10 μέτρα "κατέβα πεζοδρόμιο-περίμενε να περάσουν τα αυτοκίνητα- πέρνα και ανέβα στο επόμενο πεζοδρόμιο"... Απλά είναι πώς έχει συνηθίσει ο καθένας και τί επιλογές έχει

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Πατίνι δεν έχω καμία όρεξη, καθόλου δεν μου αρέσει να τα βλέπω. Αλλά αν είνια να ξέρουν ολα θα πρε΄πει να το συζητήσουμε κι αυτό, μην τον κρατάμε πισω. 

 

 

Αν δείξει ενδιαφέρον κάποια στιγμή πάρτο το πατίνι. Αλλιώς γιατί να βιαστείς να το αγοράσεις αν δε βολεύει κιόλας; Δεν είναι δα και καμία απαραίτητη δεξιότητα που αν δεν την προσφέρεις το παιδί μένει πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τα παιδιά της Αθήνας τελικά είναι πολυ προνομιούχα για βόλτες. Μαρίνες, Νιάρχος, πάρκα.... Εμείς καταδικασμένοι στη μιζέρια και παραμυθιασμένοι κιόλας ότι έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Πολύ ζηλεύω που τα διαβάζω αυτά.

Χθες έφυγα από το σπίτι μου στις 7:00 το πρωί και γύρισα 7+ το απόγευμα, έκανα 45 λεπτά να βρω να παρκάρω, πάρκαρα 10 λεπτά από το σπίτι μου, πήγα κουβαλώντας τα πράγματα του κολυμβητηρίου του μικρού, (αφού κάναμε πάλι 40 λεπτά να γυρίσουμε από το κολυμβητήριο γιατί είχε κίνηση), κάθησα σπίτι μου με κλειστά τα πάντα γιατί η πλατεία της μαρίνας που βρίσκεται ακριβώς από κάτω μας ήταν γεμάτη κόσμο και αν αφήσεις ανοιχτά ενώ είσαι στο σαλόνι μας έχεις την αίσθηση πως βρίσκεσαι σε γήπεδο από την φασαρία που ακούς. Δεν θες να σου πω πόση ώρα κάνω να έρθω στην δουλειά και να γυρίσω από την κίνηση.

Μπορώ να σου περιγράψω πως είναι μία ολόκληρη εβδομάδα μας και είμαι σίγουρη πως θα ζηλέψεις πολύ λιγότερο.

Πραγματικά το πιστεύω πως έχετε πολυ καλύτερη ποιότητα ζωής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 

Τα παιδιά της Αθήνας τελικά είναι πολυ προνομιούχα για βόλτες. Μαρίνες, Νιάρχος, πάρκα.... Εμείς καταδικασμένοι στη μιζέρια και παραμυθιασμένοι κιόλας ότι έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Πολύ ζηλεύω που τα διαβάζω αυτά.

Δε μεγαλώνουν όλα τα παιδιά της Αθήνας με προνόμια επειδή τυγχάνει στο Νομό Αττικής να βρίσκονται μαρίνες και πάρκα και το Νιάρχος. Αν θέλεις να νιώσεις καλυτερα για την ποιότητα ζωής σας θα σε ενημερώσω ότι έχουμε πάει για μπάνιο το καλοκαίρι 3-4 φορές μετά από οδήγηση σχεδόν μιας ώρας και σε νερά που θα δυσκολευόσουν να το βουτήξεις. Εσείς φαντάζομαι όχι ε; Για τις καθημερινές μη συζητήσω για την ποικιλία δραστηριοτήτων μας την ώρα που παραλαμβάνουμε το παιδί και έχοντας ένα κεφάλι κουδούνι μετά από υπερωρίες και μποτιλιάρισμα. Και υποτίθεται ότι έχουμε το προνόμιο να ζούμε σε όμορφο προάστιο με χώρο στην πλατεία της γειτονιάς για πατίνι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω 5 λεπτα να παω δουλεια, 5 να γυρισω,5 να τα παω παρκο πλατεια, 20 με 25 σε θαλασσες και μαρινες, 5 στο σχολείο. Καλα νιώθω, κινηση δεν τρωω τις ωρες Που κυκλοφορω, σουπερ παω πρωι κ μου τα φερνουν σπιτι. Γενικα βρειτε τρόπους να κανουν οσο γινεται τη ζωη σας πιο ευκολη..οσο γίνεται..να κερδίζετε χρονο..αν η εργασια σας ειναι μακρια,βρειτε αλλες διεξοδους να κερδιζετε χρονο καπως..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ που είμαι άσχετη (εμείς θα χρειαστούμε ποδήλατο κ πατίνι του χρόνου το καλοκαίρι). Τρίκυκλα ποδήλατα απλά, (όχι καροτσοποδηλατα) σαν αυτά που είχαμε εμείς δεν υπάρχουν πια; Γιατί βλέπω παντού αυτά τα καροτσοποδηλατα, τα οποία εκτός του ότι δεν μου αρέσουν αισθητικά, αν είναι να μην κάνει πετάλι το παιδί και απλά να το σπρώχνεις δεν βρίσκω και νόημα εφ'οσον υπάρχει καρότσι.

Τα πατίνια εγώ τα βλέπω στην πλατεία, έχει ένα συντριβάνι και είναι κάθε βράδυ πάνω από 10 παιδάκια που πάνε γύρω γύρω και φαίνεται να τους αρέσει πολύ.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εγω κανω 5 λεπτα να παω δουλεια, 5 να γυρισω,5 να τα παω παρκο πλατεια, 20 με 25 σε θαλασσες και μαρινες, 5 στο σχολείο. Καλα νιώθω, κινηση δεν τρωω τις ωρες Που κυκλοφορω, σουπερ παω πρωι κ μου τα φερνουν σπιτι. Γενικα βρειτε τρόπους να κανουν οσο γινεται τη ζωη σας πιο ευκολη..οσο γίνεται..να κερδίζετε χρονο..αν η εργασια σας ειναι μακρια,βρειτε αλλες διεξοδους να κερδιζετε χρονο καπως..

 Κι εγώ τυχαίνει να δουλεύω κοντά. Παλιά χρειαζόμουν 1 ώρα, τώρα πια 5'. Είμαι από τους τυχερούς!  Όμως και πάλι, τις καθημερινές μέχρι να γυρίσεις από τη δουλειά και αν τα παιδιά κοιμούνται νωρίς λόγω σχολείου... σίγουρα δεν προλαβαίνεις να κάνεις πολλά πράγματα. Δεν έχω παράπονο, απλά απάντησα στην Έσπερος που ανέφερε ότι έχουμε τόσες επιλογές! Όντως τις έχουμε, αλλά δεν μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Νιάρχο το είχαμε πάρει μία φορά μαζί μας (σσ. το πατίνι) και μας είχαν κάνει παρατήρηση και εκ τοτε δεν το ξαναπήρα.

Στο Νιάρχος επιτρέπονται τα παιδικά ποδήλατα και τα πατίνια, εκτός των χώρων με βλάστηση (ξέφωτο, πευκώνας, κήποι, κλπ). Δηλαδή γύρω από το κανάλι και τα καφέ (αυτό της Αγοράς και το άλλο στο τέρμα του καναλιού) επιτρέπονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 said:

Εγω κανω 5 λεπτα να παω δουλεια, 5 να γυρισω,5 να τα παω παρκο πλατεια, 20 με 25 σε θαλασσες και μαρινες, 5 στο σχολείο. Καλα νιώθω, κινηση δεν τρωω τις ωρες Που κυκλοφορω, σουπερ παω πρωι κ μου τα φερνουν σπιτι. Γενικα βρειτε τρόπους να κανουν οσο γινεται τη ζωη σας πιο ευκολη..οσο γίνεται..να κερδίζετε χρονο..αν η εργασια σας ειναι μακρια,βρειτε αλλες διεξοδους να κερδιζετε χρονο καπως..

Όταν η δουλειά μου είναι 15χλμ από το σπίτι μου (και κοντά είμαι σε σχέση με άλλους), και ο μοναδικός δρόμος για να πάω είναι η εθνική οδός δεν υπάρχει διέξοδος πραγματικά, αυτά που λες έχω προσπαθήσει να τα κάνω πράξη πολλές φορές αλλά δεν βγαίνει δυστυχώς. Θάλασσα έχω και κάτω από το σπίτι μου αλλά δεν βουτάω γιατί δεν ξέρω με πόσα χέρια θα βγω μετά (χααχα). Σουπερ μάρκετ το έχω κόψει χρόνια μόνο με ον λαιν αγορές πλέον δουλεύω. 

Για μένα θα αλλάξει η ποιότητα ζωής μου μόνο αν αλλάξω περιοχή που ζω, πράγμα το οποιο δεν γίνεται γιατί το σπίτι που ζούμε είναι δικό μας και δεν προτίθεμαι να ενοικιάσω.

 

Just now, samsympan said:

Στο Νιάρχος επιτρέπονται τα παιδικά ποδήλατα και τα πατίνια, εκτός των χώρων με βλάστηση (ξέφωτο, πευκώνας, κήποι, κλπ). Δηλαδή γύρω από το κανάλι και τα καφέ (αυτό της Αγοράς και το άλλο στο τέρμα του καναλιού) επιτρέπονται.

Ναι το έμαθα εκ των υστέρων αυτό, απλά όταν πηγαίνω με τον γιο μου θέλει να κάνουμε βόλτα στα μέρη που δεν επιτρέπεται όπότε το αποφεύγουμε, δεν πειράζει γιατί το πατίνι το έχει καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μέγεθος σίγουρα μπορύμε να δοκιμάσουμε και σίγουρα θα έχει εδώ και κάποια πολύ καλά μοντέλα, αλλά πιο ακριβά απ' ό,τι στο διαδίκτυο. Άρα κοιτάμε για 14. Μου κάνει εντύπωση γιατί λέει για παιδιά 4 ετών, και δεν μπορώ να πω ότι ο δικός μου είναι κανένα γιγάντιο παιδί, απλώς είναι πάνω από το Μ.Ο. 

 

Πατίνι δεν έχω καμία όρεξη, καθόλου δεν μου αρέσει να τα βλέπω. Αλλά αν είνια να ξέρουν ολα θα πρε΄πει να το συζητήσουμε κι αυτό, μην τον κρατάμε πισω. 

 

Τα παιδιά της Αθήνας τελικά είναι πολυ προνομιούχα για βόλτες. Μαρίνες, Νιάρχος, πάρκα.... Εμείς καταδικασμένοι στη μιζέρια και παραμυθιασμένοι κιόλας ότι έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Πολύ ζηλεύω που τα διαβάζω αυτά.

Όχι δ ξέρουν όλα πατινι, σου λέω η μεγάλη καθόλου δ το εχει. Δ υστερεί σε τπτ

Ούτε εγώ σαν παιδι έκανα ρολερ, μ αρεσουν αλλα εγω θα ήμουν σίγουρα σακατεμενη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μέγεθος σίγουρα μπορύμε να δοκιμάσουμε και σίγουρα θα έχει εδώ και κάποια πολύ καλά μοντέλα, αλλά πιο ακριβά απ' ό,τι στο διαδίκτυο. Άρα κοιτάμε για 14. Μου κάνει εντύπωση γιατί λέει για παιδιά 4 ετών, και δεν μπορώ να πω ότι ο δικός μου είναι κανένα γιγάντιο παιδί, απλώς είναι πάνω από το Μ.Ο. 

 

Πατίνι δεν έχω καμία όρεξη, καθόλου δεν μου αρέσει να τα βλέπω. Αλλά αν είνια να ξέρουν ολα θα πρε΄πει να το συζητήσουμε κι αυτό, μην τον κρατάμε πισω. 

 

Τα παιδιά της Αθήνας τελικά είναι πολυ προνομιούχα για βόλτες. Μαρίνες, Νιάρχος, πάρκα.... Εμείς καταδικασμένοι στη μιζέρια και παραμυθιασμένοι κιόλας ότι έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής. Πολύ ζηλεύω που τα διαβάζω αυτά.

αλήθεια ειναι ότι εγω δε θα θελα μα ζω μονιμα σε νησι. Είναι ο αντρας μου απο μεγάλο νησί κ ειναι οπως τα περιγράφεις. Απλως ειστε πιο μαζεμένα εκει, έχει υπερ εχει και κατα αλλα κατα τη δικη μου ιδιοσυγκρασία παντα τεινω προς τας αθηνας, αλλα εδω που ειμαι, όχι καπου αλλου που γινεται της κακομοίρας 

Just now, little lamb είπε:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ που είμαι άσχετη (εμείς θα χρειαστούμε ποδήλατο κ πατίνι του χρόνου το καλοκαίρι). Τρίκυκλα ποδήλατα απλά, (όχι καροτσοποδηλατα) σαν αυτά που είχαμε εμείς δεν υπάρχουν πια; Γιατί βλέπω παντού αυτά τα καροτσοποδηλατα, τα οποία εκτός του ότι δεν μου αρέσουν αισθητικά, αν είναι να μην κάνει πετάλι το παιδί και απλά να το σπρώχνεις δεν βρίσκω και νόημα εφ'οσον υπάρχει καρότσι.

Τα πατίνια εγώ τα βλέπω στην πλατεία, έχει ένα συντριβάνι και είναι κάθε βράδυ πάνω από 10 παιδάκια που πάνε γύρω γύρω και φαίνεται να τους αρέσει πολύ.

Υπάρχουν βέβαια!! Μια βόλτα σε ποδηλαταδικο και θα βρεις!!

Just now, kotsifikos είπε:

Όταν η δουλειά μου είναι 15χλμ από το σπίτι μου (και κοντά είμαι σε σχέση με άλλους), και ο μοναδικός δρόμος για να πάω είναι η εθνική οδός δεν υπάρχει διέξοδος πραγματικά, αυτά που λες έχω προσπαθήσει να τα κάνω πράξη πολλές φορές αλλά δεν βγαίνει δυστυχώς. Θάλασσα έχω και κάτω από το σπίτι μου αλλά δεν βουτάω γιατί δεν ξέρω με πόσα χέρια θα βγω μετά (χααχα). Σουπερ μάρκετ το έχω κόψει χρόνια μόνο με ον λαιν αγορές πλέον δουλεύω. 

Για μένα θα αλλάξει η ποιότητα ζωής μου μόνο αν αλλάξω περιοχή που ζω, πράγμα το οποιο δεν γίνεται γιατί το σπίτι που ζούμε είναι δικό μας και δεν προτίθεμαι να ενοικιάσω.

 

Ναι το έμαθα εκ των υστέρων αυτό, απλά όταν πηγαίνω με τον γιο μου θέλει να κάνουμε βόλτα στα μέρη που δεν επιτρέπεται όπότε το αποφεύγουμε, δεν πειράζει γιατί το πατίνι το έχει καθημερινά.

Ναι καταλαβα,φανταζομαι ετσι οπως το λες   και φανταζομαι προς τα που μένεις, ναι οντως δεν ειναι πολυ καλα.. συνήθεια ειναι ολα!

Just now, vicky86 είπε:

Όχι δ ξέρουν όλα πατινι, σου λέω η μεγάλη καθόλου δ το εχει. Δ υστερεί σε τπτ

Ούτε εγώ σαν παιδι έκανα ρολερ, μ αρεσουν αλλα εγω θα ήμουν σίγουρα σακατεμενη

Ρολερς μου ζητησε και η δικια μου αλλα της ειπα απο του χρονου. Ενα σωρο εξοδα πηραμε ποδηλατο τωρα. Ενα ενα..

Just now, samsympan είπε:

Στο Νιάρχος επιτρέπονται τα παιδικά ποδήλατα και τα πατίνια, εκτός των χώρων με βλάστηση (ξέφωτο, πευκώνας, κήποι, κλπ). Δηλαδή γύρω από το κανάλι και τα καφέ (αυτό της Αγοράς και το άλλο στο τέρμα του καναλιού) επιτρέπονται.

Στο Νιάρχος μια φορα πηγα καλα ηταν αλλα ειναι μακριά μας κι αν ειναι να επιλεξω προς τα κει, διαλέγω φλοισβο. Εχει πολλα να κάνεις εκεί, παιδικες χαρες, παρκα, σινεμα θερινο, δρν ξερω αν εχουν φετος λογω της κατάστασης 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε τρίκυκλο ποδήλατο μάλλον είχαμε γιατί μας έσπασε πριν κανένα μήνα, κ μας βόλεψε πάρα πολύ στον μεγάλο μου γιο γιατί δε τρελενεται για το περπάτημα, πέρυσι που σκεφτόμασταν μήπως του πάρουμε κανονικό ποδήλατο ήταν 3 χρόνων κ δεν έκανε πετάλι, ρωτησα την έργοθεραπευτρια κ μου είπε καλύτερα πρώτα να μάθει σε αυτό που έχει κ μετά να πάμε στο επόμενο ποδήλατο, με πηδάλιο δυσκολεύεται στον συντονισμό ο γιος μου κ έτσι του πήραμε ένα ποδήλατο ισορροπίας, ισορροπια κάνει πολύ καλά πετάλι όμως ακόμα 4,5 χρόνων δε μπορεί να κάνει πριν κανένα μήνα ξεκίνησε να κάνει μια δυο στροφές αλλά το αφήνει θέλει τον χρόνο του ακόμα, 

Πατίνι έχουμε από τον μεγάλο μου γιο εκείνος δεν το χρησιμοποίησε σχεδόν καθόλου ο μικρός απο 1 χρόνον ξεκίνησε να το χρησιμοποιεί κ πλέον 26 μηνών πάει σφαίρα όπως κ με το ποδήλατο ισορροπίας αλλά έχει τρεις ρόδες στου μεγάλου δε φτάνει ακόμα για να κάνει, ο μικρός πετάλι δεν έχει κάνει ακόμα έχει βολευτεί με το πατίνι κ το ισορροπίας αλλά νομίζω δε φτάνουν ακόμα τα πόδια του σε αυτά που έχουμε 

Πιστεύω είναι κ στο παιδί τι θα του αρέσει κ τη θα τον βολέψει κ γιαυτό είναι καλό να τα ακολουθούμε κ να τους δίνουμε τον χρόνο τους 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήραμε ποδηλατάκι, 14αρι τελικά κ με τη σωστή ρύθμιση του τσιρίζει πολύ καλά στο ύψος. Ούτε δέκα μέρες δεν το έχουμε, σιγά σιγά το μαθαίνουμε τώρα. Τα παιδιά συνήθως κάνουν ποδηλατο στο πάρκινγκ του λιμανιού αλλά οι εκδρομείς δεν έχουν γυρίσει ακόμα παρα τις απεγνωσμένες εκκλήσεις της Κεραμεως και του Χαρδαλιά :D οπότε βολευόμαστε μπροστά στο σπίτι που έχει απλα κ ασφάλεια αλλά χωματόδρομο. Κάθεται καλά στη σέλα κ κρατάει το τιμόνι χωρίς να αφήνει συχνά τα χέρια, μόνο αν ξεχαστεί κ δείξει κάτι που του αρέσει. Όμως πετάλι κάνει μόνο προς τα πίσω. Απ ο,τι κατάλαβα είναι συνηθισμένο αυτό, ποσο μάλλον γθα μας που δεν είχαμε κ τρίκυκλο. Υπάρχει κάποιο κόλπο για να συνηθίσει τη σωστή κίνηση ή απλα τον σπρώχνουμε κ κάποια στιγμή θα το καταλάβει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πήραμε ποδηλατάκι, 14αρι τελικά κ με τη σωστή ρύθμιση του τσιρίζει πολύ καλά στο ύψος. Ούτε δέκα μέρες δεν το έχουμε, σιγά σιγά το μαθαίνουμε τώρα. Τα παιδιά συνήθως κάνουν ποδηλατο στο πάρκινγκ του λιμανιού αλλά οι εκδρομείς δεν έχουν γυρίσει ακόμα παρα τις απεγνωσμένες εκκλήσεις της Κεραμεως και του Χαρδαλιά :D οπότε βολευόμαστε μπροστά στο σπίτι που έχει απλα κ ασφάλεια αλλά χωματόδρομο. Κάθεται καλά στη σέλα κ κρατάει το τιμόνι χωρίς να αφήνει συχνά τα χέρια, μόνο αν ξεχαστεί κ δείξει κάτι που του αρέσει. Όμως πετάλι κάνει μόνο προς τα πίσω. Απ ο,τι κατάλαβα είναι συνηθισμένο αυτό, ποσο μάλλον γθα μας που δεν είχαμε κ τρίκυκλο. Υπάρχει κάποιο κόλπο για να συνηθίσει τη σωστή κίνηση ή απλα τον σπρώχνουμε κ κάποια στιγμή θα το καταλάβει; 

Είναι μικρός ακομη .πως κ δε προτίμησες ποδηλατο ισορροπιας για να περάσει μετα σε κανονικονποδηλατο απευθείας?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι μικρός ακομη .πως κ δε προτίμησες ποδηλατο ισορροπιας για να περάσει μετα σε κανονικονποδηλατο απευθείας?

Επειδή ξέρω ότι αρκετά παιδάκια κάνουν ποδηλατο κ από πιο μικρά, είπαμε να πάμε κατευθείαν στο κανονικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Υπάρχει κάποιο κόλπο για να συνηθίσει τη σωστή κίνηση ή απλα τον σπρώχνουμε κ κάποια στιγμή θα το καταλάβει

Εμεις έχουμε ένα τρίκυκλο ποδήλατο, οχι αυτό που το σπρώχνεις με χερούλι. Την κίνηση την έμαθε σιγά σιγά κι εγώ υπενθυμιζα πως βάζουμε δύναμη στα πόδια για να φύγει μπροστά. Έπιανα και τα ποδαράκια του και του έδειχνα την κίνηση, τον έσπρωχνα και λιγάκι για να καταλάβει πως λειτουργεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή ξέρω ότι αρκετά παιδάκια κάνουν ποδηλατο κ από πιο μικρά, είπαμε να πάμε κατευθείαν στο κανονικό. 

Οκ.σπκα εντελώς πληροφοριακά,μεταχτο ποδηλατο ισορροπιας περνουν στο ποδήλατο χωρίς βοηθητικές.το ισορροπιας εξασκεί σημαντικές δεξιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οκ.σπκα εντελώς πληροφοριακά,μεταχτο ποδηλατο ισορροπιας περνουν στο ποδήλατο χωρίς βοηθητικές.το ισορροπιας εξασκεί σημαντικές δεξιότητες.

Βασικά αυτό δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί οπότε δεν το σκέφτηκα καν. ο άντρας μ μπορεί να μην ξέρει καν την ύπαρξη του γιατί δεν διαβάζει μαμαδίστικα.

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εμεις έχουμε ένα τρίκυκλο ποδήλατο, οχι αυτό που το σπρώχνεις με χερούλι. Την κίνηση την έμαθε σιγά σιγά κι εγώ υπενθυμιζα πως βάζουμε δύναμη στα πόδια για να φύγει μπροστά. Έπιανα και τα ποδαράκια του και του έδειχνα την κίνηση, τον έσπρωχνα και λιγάκι για να καταλάβει πως λειτουργεί. 

Έχω δοκιμάσει να του σπρώχνω τα πόδια αλλά δεν τα καταφέρνω, δεν ξέρω πώς να το κάνω την ώρα που είναι πάνω στο ποδηλατο ενώ ταυτόχρονα κινούμαι μαζί με αυτό!!! κανει τη μισή κίνηση μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...