Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)


Recommended Posts

Just now, diane2020 είπε:

Τι εννοεις δε χαίρεται? Εμεις σταματάμε καθε τοσο και οταν φτασουμε πλατεια το παρατάει παίξει.. μας το καβαλανε κι αλλα παιδακια κι εκει ενιοτε νευριαζω γτ πανε και κατι μεγαλύτερα κι εχω τον νου μου μην το σπάσουν...

Όταν ακούσει ότι θα βγούμε, θέλει οπωσδήποτε να πάρουμε πατίνι ή ποδήλατο. Αν πούμε βόλτα με τα πόδια, ξενερώνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 491
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, irin είπε:

Όταν ακούσει ότι θα βγούμε, θέλει οπωσδήποτε να πάρουμε πατίνι ή ποδήλατο. Αν πούμε βόλτα με τα πόδια, ξενερώνει

Ε γιατι δεν της το παίρνεις μαζι? Αφου ετσι θελει να διασκεδάσει...!

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Ε γιατι δεν της το παίρνεις μαζι? Αφου ετσι θελει να διασκεδάσει...!

Δεν είναι πάντα εύκολο να τα κουβαλάς. αν πχ θες να συνδυάσεις τη βόλτα με ψώνια και μετά φαγητό ή κάτι άλλο, δεν γίνεται να έχεις και ποδήλατα/πατίνια μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πόσο είναι η μικρή? αποκλείεται να πάει άκλαυτο! Κάποια στιγμή θα ανέβει! Και μας ο νονός μας το πήρε, σούπερ ντούπερ με φωτάκια! Τον καμαρώνω όταν κάνει!

2,5 ετών. Λες να έχω ελπίδα για αργότερα; Τα βλέπω στην παιδική χαρά να τρέχουν στην παιδική χαρά με τα πατίνια και είναι μικρότερα από τη δικιά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν είναι πάντα εύκολο να τα κουβαλάς. αν πχ θες να συνδυάσεις τη βόλτα με ψώνια και μετά φαγητό ή κάτι άλλο, δεν γίνεται να έχεις και ποδήλατα/πατίνια μαζί.

Το ένα είναι αυτό. Το 2ο είναι ότι μόνη μου με τα 2 παιδιά με πατίνια-ποδήλατα είναι λίγο επικίνδυνο, το κάνουμε αλλά κάποιες φορές προτιμώ να το αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς καμία σχεση. Επειδη το νησι εχει χωρια με σκάλες, εκ των πραγματων αν θελαμε ωραιες βολτες επρεπ να καταργήσουμε το καροτσι. Απο περσι το καλοκαιρι περπαταμε ασταμάτητα. Του ειναι αυτονοητο οτι περπαταμε για διασκεδαση. Η καθημερινη μας βολτα ειναι το περπατημα κ η εξερευνηση. Ετσι δεν διαμαρτυρεται που λογω του ιού δεν εχει αλλη εναλλακτική η βόλτα μας. Ωραιο θα ηταν να περπατάμε στο λιμάνι με το ποδηλατάκι όπως τα αλλά παιδιά, για να μην ειμαστε εκτος τοπου κ χρονου, αλλα πραγματι δεν υπαρχει λογος για τρίκυκλο αν δεν ειναι να μαθει ποδήλατο από αυτό. Θα ψάξω όμως μήπως υπάρχει κάποιος συνδυασμός κανονικού ποδηλάτου που να το σπρώχνει κ ο γονιος για να το παιρνουμε κ σε καποιες βολτες μαζι. Αλλιως θα πάρουμε κανονικο κ ας μαθει λιγο αργοτερα, δεν πειραζει, θα κάνουμε εξάσκηση μπροστά στο σπίτι για αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

2,5 ετών. Λες να έχω ελπίδα για αργότερα; Τα βλέπω στην παιδική χαρά να τρέχουν στην παιδική χαρά με τα πατίνια και είναι μικρότερα από τη δικιά μου. 

Εννοείται. Ο ανιψιός μου είναι 4,5 και πριν κανα χρόνο ξεκίνησε να κάνει. Και του είχαν πάρει πολύ νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλοι έχετε πατίνια; δεν ήξερα ότι ειναι τοσο συνηθισμενο. εχω δει μεγαλυτερα παιδακια κ μ εκανε εντυπωση οταν ακουσα οτι εχουν κ τα ανιψια μου κ μαλιστα ενα το καθενα, που ειναι 2 κ 4, ενω ποδηλατο τωρα μολις αρχισε ο μεγαλος κ η της μικρης τα ποδια δεν φτανουν καν στο τρίκυκλο. αλλα  επειδη εχουν συνηθισει να τους παιρνουν ακριβα δωρα οι αλλοι τους παππουδες, το ειχα θεωρησει εξεζητημένο κ υπερκαταναλωτικό. Δηλαδη πρεπει να παρουμε κ εμεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή όλοι έχετε πατίνια; δεν ήξερα ότι ειναι τοσο συνηθισμενο. εχω δει μεγαλυτερα παιδακια κ μ εκανε εντυπωση οταν ακουσα οτι εχουν κ τα ανιψια μου κ μαλιστα ενα το καθενα, που ειναι 2 κ 4, ενω ποδηλατο τωρα μολις αρχισε ο μεγαλος κ η της μικρης τα ποδια δεν φτανουν καν στο τρίκυκλο. αλλα  επειδη εχουν συνηθισει να τους παιρνουν ακριβα δωρα οι αλλοι τους παππουδες, το ειχα θεωρησει εξεζητημένο κ υπερκαταναλωτικό. Δηλαδη πρεπει να παρουμε κ εμεις; 

To πατίνι είναι βολικό, γιατί μεταφέρεται και εύκολα. Και στο αμάξι, και αν χρειαστεί να το πάρεις στα χέρια για κάποιον λόγο. Και υπάρχουν πατίνια που ξεκινάνε από 18 μηνών γιατί έχουν κάθισμα που μετά βγαίνει. Μετά τα 2-2.5 σίγουρα μπορούν να κάνουν όρθια! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

To πατίνι είναι βολικό, γιατί μεταφέρεται και εύκολα. Και στο αμάξι, και αν χρειαστεί να το πάρεις στα χέρια για κάποιον λόγο. Και υπάρχουν πατίνια που ξεκινάνε από 18 μηνών γιατί έχουν κάθισμα που μετά βγαίνει. Μετά τα 2-2.5 σίγουρα μπορούν να κάνουν όρθια! 

Εμάς από 1,5 όρθιος κάνει. Εγώ στο μεταξύ όσες φορές έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να κάνω και ο μικρός γελάει! Το κράνος απαραίτητο βέβαια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εμάς από 1,5 όρθιος κάνει. Εγώ στο μεταξύ όσες φορές έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να κάνω και ο μικρός γελάει! Το κράνος απαραίτητο βέβαια!

Κράνος πάντα, και η αλήθεια είναι ότι τώρα με τον καύσωνα είναι και ένας λόγος που τα αποθαρρύνω να κάνουν.. γιατί θα πάθουν τίποτα από την υπερβολική ζέστη με κράνος

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

Κράνος πάντα, και η αλήθεια είναι ότι τώρα με τον καύσωνα είναι και ένας λόγος που τα αποθαρρύνω να κάνουν.. γιατί θα πάθουν τίποτα από την υπερβολική ζέστη με κράνος

Κοίτα, εμείς βγαίνουμε μετά τις 6,30 και μέχρι να ξεκινήσει ποδήλατο κτλ έχει πάει 7 οπότε δεν καίει ο ήλιος. /μένουμε και στα βόρεια, οπότε απόγευμα, δεν έχουμε καταλάβει ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

Κράνος πάντα, και η αλήθεια είναι ότι τώρα με τον καύσωνα είναι και ένας λόγος που τα αποθαρρύνω να κάνουν.. γιατί θα πάθουν τίποτα από την υπερβολική ζέστη με κράνος

Εμένα κάνει πατίνι από 20 μηνών (είναι σχεδόν 5 τώρα) και φοράει κράνος πάντα, ακόμα και με τον καύσωνα, τίποτα δεν παθαίνει, βέβαια εμείς τώρα πια βγαίνουμε στις 7:30.

Link to comment
Share on other sites

και πού πάτε με το πατίνι; εννοώ στην ΑΘήνα αποκλείεται να μπορείτε αφού τα πεζοδρόμια είναι χάλια. 

Εδώ στο νησί σπάνια βλέπω έξω με πατίνι ίσως γι αυτό νόμιζα ότι είναι πιο σπάνιο από το ποδήλατο. όσοι έχουν κάνουν στις αυλές τους. λογικού αφού ο βασικός περίπατος είναι η προκυμαία, δεν νομίζω ότι θα ρίσκαρε κανείς να κάνει πατίνι το παιδί του δίπλα στη θάλασσα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν είναι πάντα εύκολο να τα κουβαλάς. αν πχ θες να συνδυάσεις τη βόλτα με ψώνια και μετά φαγητό ή κάτι άλλο, δεν γίνεται να έχεις και ποδήλατα/πατίνια μαζί.

Αχ... εμενα μου λες... γι αυτό πλεον εχω βρει λυση για τα ψωνια...παω, ψωνιζω και ζηταω αποστολη στο σπιτι. Τελος. Σωθηκα. Επίσης κατηργησα και το καροτσι. Οποτε δυο πατινια. Η μια το κουβαλάει με συμφωνία _δικο της ειναι _, στην αλλη το κουβαλαω_ειναι μικρη_

Just now, Έσπερος είπε:

και πού πάτε με το πατίνι; εννοώ στην ΑΘήνα αποκλείεται να μπορείτε αφού τα πεζοδρόμια είναι χάλια. 

Εδώ στο νησί σπάνια βλέπω έξω με πατίνι ίσως γι αυτό νόμιζα ότι είναι πιο σπάνιο από το ποδήλατο. όσοι έχουν κάνουν στις αυλές τους. λογικού αφού ο βασικός περίπατος είναι η προκυμαία, δεν νομίζω ότι θα ρίσκαρε κανείς να κάνει πατίνι το παιδί του δίπλα στη θάλασσα! 

Εδω που μένω εγώ ειναι ενας απο τους καλύτερους δήμους της αθηνας. Είμαστε γεματοι παρκα μεσα στο πράσινο και ενα σωρο παιδικές χαρές. Επισης πλατείες. Παμε εναλλαξ ωστε να μη βαριόμαστε. Έχει στο δρομο μας φούρνους κ παιρνω καφε και κουλουρια.. Προσοχή θελει ωσπου μα φτασουμε_κανα 5 με 10λεπτο περπάτημα _που έχει αυτοκίνητα 

 

Σε ό,τι αφορά προκυμαιες εχ ουμε τις μαρινες,ειναι ελεγχόμενα και πολυ ωραια εκει, έχει προστατευτικα διαζωματα,αποκλειεται να πέσει παιδι. Απλως εκει παμε σπανια γιατι θελω αμαξι να παω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να πάρετε κανονικό ποδηλατακι απ' τη στιγμή που είναι πλέον 3 χρόνων. Ποιο το νόημα για τρίκυκλο σε αυτή την ηλικία? Ξέρω παιδάκι που από 2,5 χρόνων έκανε ποδήλατο μόνο του με ροδακια κ ίσως κ νωρίτερα. Οπότε νομίζω ότι αν μάθει να κάνει εξαρτάται κ από το πόσο πρόθυμοι είναι οι γονείς για να του δείξουν αρκετές φορές. Εμένα η μικρή μου τώρα που πήγε 3,5 άρχισε να κάνει πηδαλι αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου να της δείξω λόγω το ότι έχω κ μικρότερο παιδί. 2-3 φορές της έδειξα, μετά στην αρχή ήθελε μόνο να το σπρώχνει, κ σιγά σιγά ανέβηκε, έμαθε να στρίβει κ μετά κ το πηδαλι

Θα συμφωνήσω, δ ειναι καθόλου απαραίτητο σταδιο

Εμεις το είχαμε ήδη το τρικυκλο από τον χρονο της πρώτης. Δ θα επαιρνα στα 2,5

Ισως κ να τα καταφέρει με το ποδήλατο το κανονικό, εμεις δ δοκιμάσαμε πιο πριν αλλά όταν πήγαμε ήταν έτοιμα. Ανέβηκαν σε ποδήλατο στο μαγαζί κ κανανε αμέσως την μισή κινηση

Στην μεγάλη πηραμε κατευθείαν 18αρες ροδες, ο μικρος έχει με 16".υπαρχουν κ με 14 κ 12

@Έσπεροςούτε το πατινι είναι απαραίτητο αλλα αρεσει σε πολλά παιδακια. Εγω προσωπικά σαν την κορη μου πότε δ θα μπορούσα να κανω:razz:

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Αχ... εμενα μου λες... γι αυτό πλεον εχω βρει λυση για τα ψωνια...παω, ψωνιζω και ζηταω αποστολη στο σπιτι. Τελος. Σωθηκα. Επίσης κατηργησα και το καροτσι. Οποτε δυο πατινια. Η μια το κουβαλάει με συμφωνία _δικο της ειναι _, στην αλλη το κουβαλαω_ειναι μικρη_

Εδω που μένω εγώ ειναι ενας απο τους καλύτερους δήμους της αθηνας. Είμαστε γεματοι παρκα μεσα στο πράσινο και ενα σωρο παιδικές χαρές. Επισης πλατείες. Παμε εναλλαξ ωστε να μη βαριόμαστε. Έχει στο δρομο μας φούρνους κ παιρνω καφε και κουλουρια.. Προσοχή θελει ωσπου μα φτασουμε_κανα 5 με 10λεπτο περπάτημα _που έχει αυτοκίνητα 

 

Σε ό,τι αφορά προκυμαιες εχ ουμε τις μαρινες,ειναι ελεγχόμενα και πολυ ωραια εκει, έχει προστατευτικα διαζωματα,αποκλειεται να πέσει παιδι. Απλως εκει παμε σπανια γιατι θελω αμαξι να παω.

Εδω καμία σχέση. Δημόσιος ελεύθερος χώρος για άπλετο παιχνίδι δεν υπάρχει, είμαστε από τα νησιά που δεν υπάρχει μεγάλη άπλα, άρα ούτε πάρκα ούτε πλατείες. Οι "μεγάλες" πλατείες είναι σαν μικρές πλατείες γειτονιάς στο κέντρο της Αθήνας και η μεγάλη παιδική χαρά είναι σαν μικρή συνοικιακή. Το λιμάνι είναι κανονικό  λιμάνι, οχι προστατευτικά κ τέτοια κ πρέπει και να προσέχεις μη σου έρθει κανένα αγκίστρι στο κεφάλι απ αυτούς που ψαρεύουν ή μην πατήσεις κανέναν κάβο. Το βράδυ βέβαια πεζοδρομείται και  παραλιακή, αλλά δεν βγαίνουμε μετά τις 9 οπότε δεν το προλαβαίνουμε.Έχει μεγάλη ασφάλεια για πιο μεγάλα παιδιά που βγαίνουν μόνα τους, πα΄νε όπου θέλουν με ποδηλατα, αλλά για μικρό παιδί που θες χώρο και ταυτόχρονα κάποιον περιορισμό για να μην έχει αυτοκίνητα, ποδηλατα μεγάλων παιδιών και άλλους κινδύνους, είναι πιο δύσκολο. Οι περισσότεροι έχουν χώρο στα σπίτια τους, αν όχι στην πόλη τότε στα χωρια΄, και δεν διεκδικούν δημόσιο ελεύθερο χώρο για τα μιρκά παιδιά.

Just now, vicky86 είπε:

Στην μεγάλη πηραμε κατευθείαν 18αρες ροδες, ο μικρος έχει με 16".υπαρχουν κ με 14 κ 12

Το 12 ή 14 είναι η άλλη μας απορία. Εγώ κοίταξα κατευθείαν τα 12, ο άντρας μου λέει καλύτερα 14 για να έχει προοπτική γιατί τώρα όντως μπορεί να δυσκολευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

και πού πάτε με το πατίνι; εννοώ στην ΑΘήνα αποκλείεται να μπορείτε αφού τα πεζοδρόμια είναι χάλια. 

Εδώ στο νησί σπάνια βλέπω έξω με πατίνι ίσως γι αυτό νόμιζα ότι είναι πιο σπάνιο από το ποδήλατο. όσοι έχουν κάνουν στις αυλές τους. λογικού αφού ο βασικός περίπατος είναι η προκυμαία, δεν νομίζω ότι θα ρίσκαρε κανείς να κάνει πατίνι το παιδί του δίπλα στη θάλασσα! 

 

Τα πεζοδρόμια εξαρτώνται από την περιοχή. Για παράδειγμα, αν πας στον Φλοίσβο ή στο Νιάρχος βόλτα, μια χαρά είναι το πατίνι (αν και στο Νιάρχος απαγορεύεται στα δασάκια αλλά ευτυχώς τα πατίνια είναι ελαφριά), επίσης σε αρκετές περιοχές έχει ποδηλατόδρομους, μπορείς να πας σε πλατείες, παιδικές χαρές, στους εξωτερικούς χώρους των εμπορικών κέντρων (π.χ. γύρω-γύρω από το σιντριβάνι του Golden Hall). Προσωπικά βρίσκω το πατίνι πιο βολικό από το ποδήλατο, επειδή είναι ελαφρύ και χωράει εύκολα στο αυτοκίνητο. Τα ποδήλατα εμείς τα έχουμε στο εξοχικό και κάνουν τα παιδιά μόνο όταν πάμε εκεί γιατί η πόλη ενδείκνυται για ποδήλατο, τα πατίνια όμως τα χρησιμοποιούμε πολύ συχνά στην Αθήνα και τα παίρνουμε και στις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εδω καμία σχέση. Δημόσιος ελεύθερος χώρος για άπλετο παιχνίδι δεν υπάρχει, είμαστε από τα νησιά που δεν υπάρχει μεγάλη άπλα, άρα ούτε πάρκα ούτε πλατείες. Οι "μεγάλες" πλατείες είναι σαν μικρές πλατείες γειτονιάς στο κέντρο της Αθήνας και η μεγάλη παιδική χαρά είναι σαν μικρή συνοικιακή. Το λιμάνι είναι κανονικό  λιμάνι, οχι προστατευτικά κ τέτοια κ πρέπει και να προσέχεις μη σου έρθει κανένα αγκίστρι στο κεφάλι απ αυτούς που ψαρεύουν ή μην πατήσεις κανέναν κάβο. Το βράδυ βέβαια πεζοδρομείται και  παραλιακή, αλλά δεν βγαίνουμε μετά τις 9 οπότε δεν το προλαβαίνουμε.Έχει μεγάλη ασφάλεια για πιο μεγάλα παιδιά που βγαίνουν μόνα τους, πα΄νε όπου θέλουν με ποδηλατα, αλλά για μικρό παιδί που θες χώρο και ταυτόχρονα κάποιον περιορισμό για να μην έχει αυτοκίνητα, ποδηλατα μεγάλων παιδιών και άλλους κινδύνους, είναι πιο δύσκολο. Οι περισσότεροι έχουν χώρο στα σπίτια τους, αν όχι στην πόλη τότε στα χωρια΄, και δεν διεκδικούν δημόσιο ελεύθερο χώρο για τα μιρκά παιδιά.

Το 12 ή 14 είναι η άλλη μας απορία. Εγώ κοίταξα κατευθείαν τα 12, ο άντρας μου λέει καλύτερα 14 για να έχει προοπτική γιατί τώρα όντως μπορεί να δυσκολευτεί.

Το ποδήλατο θέλει να το δοκιμασεις

Κ στα δυο πηγαμε με το παιδι

Η μεγάλη είναι ψηλή, ήξερα εξαρχής ότι πάμε για 16κ 

Κ αφου ανέβηκε κ έφτανε να κάνει την κίνηση πηραμε το μεγαλύτερο με προοπτική να το κρατήσει αρκετα

Δ το μετανιωσαμε γτ το πάει δύο χρόνια ήδη, ελπιζω φέτος να βγάλουμε κ βοηθητικές κ ήδη το έχουμε ψηλωσει όσο παει

Ο μικρος είναι άλλος σωματοτυπος, υπολογιζα ότι στα 3,5θα είναι οκ για το 14 αλλα τελικα παει κ το 16αρι(μεσαιος στο ύψος) 

Κ τα δυο μάθανε απλα στο πεζοδρόμιο της γειτονιάς, εχουμε κ ποδηλατοδρομο, οχι πολυ καλο

Τώρα βέβαια που είμαστε χωριο είναι η καλύτερη τους, δ το χορταινουν

Έχουμε σκοπό να βάλουμε στο αμαξι αυτό για την μεταφορα(γτ προς το παρόν ηρθαμε με δύο αμάξια κ ηταν στο ένα τα ποδήλατα) 

Το πατινι οχι, δ ειναι απαραιτητο. Αν βλέπετε να τα κοιτάει, να θελει να κάνει αλλου παιδιού, τοτε γτ οχι

Απλα η μεγάλη είχε με δύο ροδες, σίγουρα αυτό την δυσκόλεψε, αλλα κ γενικα δ της αρεσουν

Στον μικρο έχουμε με 3,αλλα παει κ της μεγαλης

Σε τέτοιες αγορές μ αρεσει να πηγαίνουμε με τα παιδια, παίρνουν αυτό που τους αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Αχ... εμενα μου λες... γι αυτό πλεον εχω βρει λυση για τα ψωνια...παω, ψωνιζω και ζηταω αποστολη στο σπιτι. Τελος. Σωθηκα.

Δεν εννοούσα ψώνια σούπερ μάρκετ. Από τον covid και μετά δεν έχουμε ξαναπάει οικογενειακώς. συνήθως πάω εγώ που είμαι πιο προσεχτική. Εννοώ ψώνια για εκείνον (πχ παπούτσια ή παιχνίδια), για εμάς, δώρα κτλ.

 

Just now, Έσπερος said:

Το 12 ή 14 είναι η άλλη μας απορία. Εγώ κοίταξα κατευθείαν τα 12, ο άντρας μου λέει καλύτερα 14 για να έχει προοπτική γιατί τώρα όντως μπορεί να δυσκολευτεί

 Με τίποτα 12άρι! Εκτός αν είναι μικροκαμωμένος. Εμάς είναι ή 14άρι ή 16άρι. Δεν θυμάμαι , θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει δει πατίνι. Αν κάνουν, θα κάνουν στην πλατεία που δεν πηγαίνουμε. Στο λιμάνι βλέπει μόνο ποδήλατα.

Δεν γίνεται να το δοκιμάσουμε, εδώ δεν έχει ποικιλία στα καταστήματα. Κάπως έτσι μπλέξαμε και δεν πήραμε το τρίκυκλο όταν το λέγαμε, γιατί θέλαμε να δούμε πόσο γερό είναι, πόσο μεγάλα είναι τα λάστιχα για να μπορεί στον χωματόδρομο κλπ, αλλά δεν βρεθήκαμε στην Αθήνα την εποχή που το λέγαμε και μετά πέρασε ο καιρός. Μόνο αν πηγαίναμε σε μαγαζί απλώς για να δοκιμάσουμε μεγέθη και παραγγείλουμε ηλεκτρονικά με βάση τις προδιαγραφές μας. Αλλά τώρα με τον ιό δεν μπορούμε να πάμε σε κατάστημα έτσι κι αλλιώς, οπότε θα διαλέξει ο άντρας μου  με βάση τις προδιαγραφές από το ίντερνετ. 

Just now, Yovanna είπε:

 

 

 Με τίποτα 12άρι! Εκτός αν είναι μικροκαμωμένος. Εμάς είναι ή 14άρι ή 16άρι. Δεν θυμάμαι , θα το κοιτάξω.

Τα 12αρια είδα ότι είναι για λίγο πάνω από ένα μέτρο. Εμάς τώρα το πλησιάζει το μέτρο, σε λίγες μέρες θα πάμε στην παιδίατρο να το μετρήσει. Αλλά είχα δει ότι αυτά είναι για τις ηλικίες μας και μπερδεύτηκα κι εγώ, όπως λέει και η μαγιοπούλα, λένε ότι είναι και μέχρι 5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Γιατί?εμείς έχουμε 12 ποδήλατο ισορροπίας ποθωριναι έως πέντε ετών.εκτος αν λέτε κάτι άλλο κνδεν το πιάσω.

 

Just now, Έσπερος said:

Τα 12αρια είδα ότι είναι για λίγο πάνω από ένα μέτρο. Εμάς τώρα το πλησιάζει το μέτρο, σε λίγες μέρες θα πάμε στην παιδίατρο να το μετρήσει. Αλλά είχα δει ότι αυτά είναι για τις ηλικίες μας και μπερδεύτηκα κι εγώ, όπως λέει και η μαγιοπούλα, λένε ότι είναι και μέχρι 5 ετών

Και εγώ για 12άρι πήγαινα και σε 2 ποδηλατάδικα που πήγα μου είπαν με τίποτα. Και όντως ήταν μικρά. Το μεγαλύτερο που πήρε του έρχεται ταμαμ. Ο μικρός είναι λίγο πάνω από ένα μέτρο. Όταν το πήραμε ήταν ένα μέτρο. Για τα ισορροπίας δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Και εγώ για 12άρι πήγαινα και σε 2 ποδηλατάδικα που πήγα μου είπαν με τίποτα. Και όντως ήταν μικρά. Το μεγαλύτερο που πήρε του έρχεται ταμαμ. Ο μικρός είναι λίγο πάνω από ένα μέτρο. Όταν το πήραμε ήταν ένα μέτρο. Για τα ισορροπίας δεν ξέρω.

Νομίζω ότι τα ισορροπίας είναι πάντα μικρότερα. Άλλωστε πρέπει να φτάνουν κάτω τα πόδια πολύ καλά, ενώ στα ποδήλατα με πετάλια πρέπει να φτάνουν τα πόδια στα πετάλια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...