Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Απ' αυτήν την άποψη ναι, γίνεται χαλαρά. Βέβαια το κατοστάρικο που δίνεις για το κάθε είδος ποδηλατού, καροτσοποδηλάτου, ποδηλάτου ισορροπίας, πατινιού κλπ, δεν το λες και χαλαρό αν είναι να κάνεις πειράματα για να δεις τι του ταιριάζει. Εγώ πχ δεν μπορώ να πω ότι ήταν λάθος το ποδήλατο με πετάλι και να πάρω άλλο, δεν είναι το κουτάκι playmobil των 10 ευρώ που λες εντάξει δεν του άρεσε το οδοντιατρείο, δεν πειράζει θα του πάρω τον γερανό!!! Είναι θέμα. Όταν πήραμε εμείς το ποδήλατο, δεν είχαμε σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο να μην μπορεί να κάνει πετάλι. ΑΝ το είχαμε συζητήσει λίγο παραπάνω, μπορεί ότνως να είχαμε πάρει ποδήλατο ισορροπίας, αν και δεν νομίζω ότι θα πειθόταν ο άντρας μου να πάρουμε ισορροπίας επειδή το διάβασα σε ένα φόρουμ, αλλά εν πάση περιπτώσει κάπως μπορεί να το είχαμε σκεφτεί διαφορετικά. 

 

Ναι κι εγώ γι'αυτο το λέω. Μην πάρουμε κάτι που ουσιαστικά δεν θα χρησιμοποιηθεί. Δεν κάνουν πάντως ούτε μόνο 10 ευρώ τα playmobil ούτε τόσο πολύ τα ισορροπίας και τα πατίνια! Τα κανονικά ποδήλατα δεν ξέρω, δεν έχω κοιτάξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 491
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

Τα κανονικά ποδήλατα δεν ξέρω, δεν έχω κοιτάξει.

 

Aν εννοείς ένα αξιοπρεπές αν και όχι ιδιαίτερο καλό ποδήλατο, για μεγαλύτερο παιδί, ξεκινάς από 200-300 αν είσαι πολύ τυχερός :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν εννοείς ένα αξιοπρεπές αν και όχι ιδιαίτερο καλό ποδήλατο, για μεγαλύτερο παιδί, ξεκινάς από 200-300 αν είσαι πολύ τυχερός :( 

 

Εντάξει μεγαλύτερο όμως ξέρεις ήδη αν του αρέσει οπότε τα δίνεις πιο εύκολα απ'ο,τι αν δεν ξέρεις καν αν θα καθίσει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εντάξει μεγαλύτερο όμως ξέρεις ήδη αν του αρέσει οπότε τα δίνεις πιο εύκολα απ'ο,τι αν δεν ξέρεις καν αν θα καθίσει ποτέ

Για το πρωτο του κανονικο ποδηλατο (δεν λεω για τρικυκλο) να υπολογιζεις γυρω στα 120 ευρω. Για τα πιο μεγαλα και αφου καταλαβεις πως λειτουργει το θεμα ποδηλατο ανεβαινει αρκετα το κασε....αλλα με ενα 100αρικο νομιζω θα εισαι μια χαρα για το 12αρι. Τα τρικυκλα δε γνωριζω ποσο κανουν τωρα, πανε πολλα χρονια που ειχαμε αγορασει εμεις και ειχαμε παρει το κλασικο της smart trike edit το εψαξα και ειδα οτι το τρικυκλο το ειχαμε παρει απο το αμαζον οταν ηταν 16 μηνων η κορη μου και ειχαμε δωσει 73 λιρες

Επεξεργάστηκαν by connie08
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εντάξει μεγαλύτερο όμως ξέρεις ήδη αν του αρέσει οπότε τα δίνεις πιο εύκολα απ'ο,τι αν δεν ξέρεις καν αν θα καθίσει ποτέ

 

Κοίτα, τη μια βδομάδα έχει 2 φίλους που κάνουν πατίνι και το πατίνι είναι το καταπληκτικότερο αξεσουάρ στον κόσμο και θα πεθάνει αν δεν έχει ένα, μετά ο ένας κολλητός αγοράζει ποδήλατο και το BMX είναι το τελειότερο πράγμα στον πλανήτη και μόνο τα μωρά έχουν πατίνι, και μετά βλέπει τον συμμαθητή που έχει ρόλλερς, και υπόσχεται ότι δε θα ξαναζητήσει ποτέ τίποτα αν του πάρεις ρόλλερς. 

Όχι πως θα τα πάρεις προφανώς όλα αυτά (οι τουλάχιστον οι περισσότεροι γονείς, μερικοί θα τα αγοράσουν όλα) αλλά μην περιμένεις και τρελή σταθερότητα απόψεων. Μαλλον πιο σοβαρά αντιμετωπίζον τα χόμπυ στα 2 παρά στα 8 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, connie08 είπε:

Για το πρωτο του κανονικο ποδηλατο (δεν λεω για τρικυκλο) να υπολογιζεις γυρω στα 120 ευρω. Για τα πιο μεγαλα και αφου καταλαβεις πως λειτουργει το θεμα ποδηλατο ανεβαινει αρκετα το κασε....αλλα με ενα 100αρικο νομιζω θα εισαι μια χαρα για το 12αρι. Τα τρικυκλα δε γνωριζω ποσο κανουν τωρα, πανε πολλα χρονια που ειχαμε αγορασει εμεις και ειχαμε παρει το κλασικο της smart trike

 

Τέτοιο σαν smart trike δεν θα πάρουμε, έγραψα παραπάνω τους λόγους. Αν πρόκειται για τρίκυκλο θα είναι απλό ποδηλατακι σαν τα παλιά. Ισορροπίας έχει και με 25 έχει και με 80, υποθέτω ο μέσος όρος είναι γύρω στο 50αρικο. Το μεταχειρισμένο chillafish που είχαμε βρει το έδιναν 40 από 80.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα και σε αυτό το θέμα!

 

Ήρθε και η δικιά μας ώρα για το μεγάλο δίλημμα "ισορροπίας ή κανονικό"!

Είδα ότι είχα ποστάρει και κάτι παλιότερα, μιας που είχαμε βρει μεταχειρισμένο ένα chillafish σε μισή τιμή (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα).

Βάζω με bold τα κύρια σημεία γιατί είναι μεγάλο ποστ (κλασικά εγώ).

 

Η μικρούλα είναι 2 ακριβώς, άργησε να περπατήσει ελεύθερα (19-20 μηνών) κι ακόμα δεν έχει διαμαρτυρηθεί στο καρότσι.

 

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, αν πάρουμε ισορροπίας, όταν περάσει σε κανονικό θα ξέρει ήδη ισορροπία και η δυσκολία θα είναι το πετάλι, ενώ αν πάρουμε κανονικό, όταν βγουν οι βοηθητικές θα ξέρει ήδη πετάλι και η δυσκολία θα είναι η ισορροπία.

Κι ερχόμαστε στο ερώτημα "τι από τα δύο είναι καλύτερο". Όταν περάσουν στο κανονικό χωρίς βοηθητικές, καλύτερα να εκκρεμεί η εκμάθηση πεταλιού ή η εκμάθηση ισορροπίας;

Και δεύτερον, ως διασκέδαση (πριν το κανονικό δηλαδή) διασκεδάζουν περισσότερο με ισορροπίας ή με κανονικό; (όταν τα έχουν μάθει εννοώ, οι πρώτες μέρες υποθέτω είναι δύσκολες και στα δύο)

Επίσης αν έχουν κανονικό δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σαν ισορροπίας; Δηλαδή να μη βάλουμε βοηθητικές και να το κινεί με τα πόδια, κι όταν μάθει ισορροπία να ανεβάσει τα πόδια στα πετάλια; Δεν το έχω διαβάσει αυτό πουθενά αλλά μου φαίνεται λογικό.

 

Προς το παρόν έχουμε ένα οχηματάκι με ρόδες που το κινείς με τα πόδια (όχι ισορροπίας, το σκούτερ της Fisher Price αν ξέρετε), όμως δεν το κινεί προς τα εμπρός. Πάει προς τα πίσω και θέλει μετά να τη σπρώξουμε με φόρα στην ευθεία. Το πήραμε και στην πλατεία χτες μήπως θελήσει να μιμηθεί τα άλλα παιδάκια, αλλά όταν της λέγαμε "θες να κάνεις ποδήλατο όπως τα παιδάκια;" πήγαινε στα "παρκαρισμένα" ποδήλατα. Χαχα! Κανένα ενδιαφέρον για το δικό της (δεν το είχαμε ονομάσει και ποτέ ποδήλατο οπότε ένα δίκιο το έχει). Με δεδομένο πάντως ότι ακόμα δεν έχει μάθει αυτό, μήπως άδικα συζητάμε για ποδήλατο;

 

Τρίκυκλο καροτσοποδήλατο δεν έχουμε (ούτε το σκεφτόμαστε) γιατί όπως είπα κάθεται ακόμα στο καρότσι σε μεγάλες αποστάσεις. Σκέφτομαι όμως τα απλά τρίκυκλα που είχαμε παλιά, αν θα ήταν καλό κάτι τέτοιο. Θυμάμαι κάναμε πολύ τέτοιο παλιά, και μέχρι 4 ετών σχεδόν. Έχω δει ότι υπάρχουν και με κοντάρι, χωρίς να είναι καροτσοποδήλατα.

 

Να πω επίσης ότι τίθεται και το θέμα του πώς πάμε στην πλατεία με το όποιο "όχημα". Η πλατεία του οικισμού μας (μένουμε σε εξοχική περιοχή) είναι 20 λεπτά με τα πόδια, κι έχει και μια μεγάλη τσιμεντένια κατηφόρα για να πας (και ανηφόρα αντίστοιχα στην επιστροφή). Προς το παρόν δηλαδή τη μισή διαδρομή (από την κατηφόρα και πέρα) την κάνουμε με το καρότσι. Με ποδήλατο πώς; Να το καβαλάει σε όλη αυτή τη διαδρομή δύσκολο όσο ακόμα μαθαίνει, όποιο κι αν είναι. Να κατέβει την κατηφόρα με τα πόδια επίσης δύσκολο ακόμα, θα πρέπει να την κρατάμε από το χεράκι κι έτσι δύσκολο να κρατάμε και το "όχημα" αν είναι μόνο ο ένας γονέας. Πιστεύετε ότι κάποιο από τα είδη (ισορροπίας, κανονικό με βοηθητικές,  τρίκυκλο απλό με κοντάρι) θα διευκόλυνε σε αυτό τον τομέα; Το τρίκυκλο καροτσοποδήλατο μου φαίνεται λίγο ανούσιο αφού πλέον είναι ήδη 2 κι αφού χρησιμοποιούμε καρότσι. Συνήθως απ'ό,τι κατάλαβα το παίρνουν αντί καροτσιού, όχι για ποδήλατο (και δεν μ'αρέσουν κιόλας). Το απλό τρίκυκλο από την άλλη, δεν έχει ζώνες για να κατέβουμε την κατηφόρα σπρώχνοντάς το με το παιδί πάνω. Η λύση είναι να πηγαίνουμε με το αυτοκίνητο ας πούμε και να κάνει μόνο εκεί; 

 

Και κάπου εδώ έρχεται και το ερώτημα "πατίνι". Το παίρνουμε πριν ή μετά από ποδήλατο; Ή ταυτόχρονα και είναι άσχετο; (Ότι είναι τελείως άλλο σαν εκμάθηση το ξέρω, απλά εννοώ αν πέφτει βαρύ στο παιδί να το μάθει κι αυτό παράλληλα)

 

Και δύο τεχνικές απορίες:

-Ισορροπίας πουλάνε στα ποδηλατάδικα ή στα παιχνιδάδικα; Και ποιες είναι καλές μάρκες;

-Αυτά τα 12 και 14 που αναφέρατε τι είναι; Πάχος ρόδας; Πάνε ανάλογα με την ηλικία;

 

 

 

συμφωνω απολυτα με ντινα,chryssoum k samsypan.καροτσοποδηλατο στην ηλικια σας δ αξιζει.εμενα 3το σταματησαν.κ δ μαθαινουν ιδιαιτερα πηδαλι

κανονικο με βοηθητικες ειναι πολυ μικρη

επειδη γενικα δ ειναι πολυ "δραστηρια" η μικρη σου,δ ξερω ποσο θα της αρεσουν.αλλα τουλ με ισορροπιας θα μαθει ισορροπια.που ειναι πιο δυσκολο απο το πηδαλι.κ το πατινι ειναι πολυ καλη επιλογη

απλο τρικυκλο δ ξερω αν υπαρχει λογος,δ συνηθιζεται

δ υπαρχει μια σψστη απαντηση σε αυτο που ρωτας.καποια τρελαινονται για ισορροπιας,εμεις οχι.καποια με το πατινι(θεωρω τα περισσοτερα)

δ γινεται το κανονικο να το κανει σαν ισορροπιας

η αληθεια ειναι οτι την μπερδεψατε,λεγωντας ποδηλατο το σκουτερακι.ισως κτ καινουριο να καταλαβει οτι το κανεις προς τα μπροστα.αλλα τετοιο παιχνιδι κανανε απο 1τα δικα μου με αντιστοιχα οχηματα

τελικα το τσιλαφις το δοκιμασατε;

μια λυση ειναι να πηγαινετε με το αμαξι ως την πλατεια.το ποδηλατο ισορροπιας κ το πατινι πιο ευκολα σηκωνεται με ενα χερι.

εχω δει ποδηλατο ισορροπιας με 3ροδες,που γινεται πατινι,κ εχει κονταρι να σπρωχνει ο γονιος,αλλα δ δενεται το παιδι πανω.οποτε πρεπει τουλ να εχει την αισθηση να κρατιεται κ να μην μπαλατζαρει(πχ micro ,globber)

το πατινι παραλληλα κ με το ποδηλατο μπορεις.τελειως διαφορετικα.κ σαν εκμαθηση κ σαν χρηση(εγω πχ μονη δυο παιδια με ποδηλατα δ μπορω να τα βγαλω στην κινηση,εγω με τα ποδια,με πατινι πιο απλο) 

ισορροπιας απο ποδηλαταδικο

12αρι,ακτινα ποδηλατου 12",το πιο μικρο

τα ισορροπιας συνηθως εχουν ενα ευρος 2-5χρ

Just now, Έσπερος είπε:

Απ' αυτήν την άποψη ναι, γίνεται χαλαρά. Βέβαια το κατοστάρικο που δίνεις για το κάθε είδος ποδηλατού, καροτσοποδηλάτου, ποδηλάτου ισορροπίας, πατινιού κλπ, δεν το λες και χαλαρό αν είναι να κάνεις πειράματα για να δεις τι του ταιριάζει. Εγώ πχ δεν μπορώ να πω ότι ήταν λάθος το ποδήλατο με πετάλι και να πάρω άλλο, δεν είναι το κουτάκι playmobil των 10 ευρώ που λες εντάξει δεν του άρεσε το οδοντιατρείο, δεν πειράζει θα του πάρω τον γερανό!!! Είναι θέμα. Όταν πήραμε εμείς το ποδήλατο, δεν είχαμε σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο να μην μπορεί να κάνει πετάλι. ΑΝ το είχαμε συζητήσει λίγο παραπάνω, μπορεί ότνως να είχαμε πάρει ποδήλατο ισορροπίας, αν και δεν νομίζω ότι θα πειθόταν ο άντρας μου να πάρουμε ισορροπίας επειδή το διάβασα σε ένα φόρουμ, αλλά εν πάση περιπτώσει κάπως μπορεί να το είχαμε σκεφτεί διαφορετικά. 

ε καλα,δ εμαθε στα 3θα μαθει στα 5.δ θα βγαλεις απο τωρα χαμενη αγορα το ποδηλατο

ενα τρικυκλο του 100αρικου πηραμε,6χρ χρησης δυο παιδια

αντιστοιχα πατινια των 50€,καμια 3ετια χρηση το καθενα

κ τα ποδηλατα clermont ,που μια χαρα ειναι για πρωτο,η μεγαλη το εχει ηδη 3χρ,κ θα το εχει καμια διετια ακομη

κ φυσικα υπαρχουν πλαστικα πολυ φθηνοτερα(τρικυκλα κ πατινια απο τζαμπο πχ)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

αλλα τουλ με ισορροπιας θα μαθει ισορροπια.που ειναι πιο δυσκολο απο το πηδαλι.

Αυτό ηταν η απορία μου. Ποιο είναι πιο δύσκολο, και επομένως ποιο είναι καλύτερα να είναι "σε εκκρεμότητα" όταν πάρει κανονικό. 

 

Just now, vicky86 είπε:

απλο τρικυκλο δ ξερω αν υπαρχει λογος,δ συνηθιζεται

Ναι κι εγώ ενώ το βλέπω σε μαγαζιά, δεν το βλέπω ποτέ έξω. Ούτε τα καροτσοποδηλατα τα βλέπω ποτέ σαν ποδηλατακια που δεν σπρώχνει πλέον ο γονιός. Μόνο με σπρώξιμο. Θυμάμαι και από τον εαυτό μου αλλά και από άλλα παιδιά που είναι σήμερα έφηβοι και είχαν τρίκυκλα ότι μας/τους ήταν ευχάριστη δραστηριότητα. Αλλά πλέον μάλλον έχουν φύγει από τη μόδα.

 

Just now, vicky86 είπε:

αληθεια ειναι οτι την μπερδεψατε,λεγωντας ποδηλατο το σκουτερακι.ισως κτ καινουριο να καταλαβει οτι το κανεις προς τα μπροστα.αλλα τετοιο παιχνιδι κανανε απο 1τα δικα μου με αντιστοιχα οχηματα

τελικα το τσιλαφις το δοκιμασατε;

 

Ναι κανονικά "έπρεπε" να κάνει ήδη προς τα εμπρός στο σκούτερ. Αλλά έχει συνηθίσει ένα συγκεκριμένο "παιχνίδι", να τη σπρώχνουμε με φορα σε μια ευθεία του σπιτιού και μετά να έρχεται πίσω μόνη της για να την ξανασπρωξουμε. Κι επειδή έτσι πάει γρήγορα και γελάει, προφανώς της φαίνεται βαρετό να πάει αργά αργά μπροστά. Εντωμεταξυ αυτό έχει και μουσικές, κουμπάκια κλπ (οι κλασικές βλακείες της fisher price) που δεν έχουν κανένα νόημα σε τέτοιο παιχνίδι. Πιο πολύ πατάει τα κουμπάκια παρά ανεβαίνει 

 

Το chillafish όχι το είχαμε δει πολύ βιαστικά. Είχαμε πάει σε εκείνο το σπίτι να πάρουμε κάτι πορτακια για σκάλα και απλά μας ανέφεραν ότι δίνουν κι αυτό. Αλλά τότε ακόμα δεν περπατούσε καν η δικιά μας οπότε δεν ασχοληθηκαμε ιδιαίτερα. Δεν ξέρω καν αν το έχουν ακόμα.

 

Just now, vicky86 είπε:

12αρι,ακτινα ποδηλατου 12",το πιο μικρο

Καλά είμαι χαζή. Τώρα κατάλαβα ότι είναι ακτίνα ρόδας (και επομένως ύψος του ποδηλάτου). Νόμιζα ότι ήταν πάχος της ρόδας και αναρωτιομουν πώς σχετίζεται με την ηλικία.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αυτό ηταν η απορία μου. Ποιο είναι πιο δύσκολο, και επομένως ποιο είναι καλύτερα να είναι "σε εκκρεμότητα" όταν πάρει κανονικό. 

 

Ναι κι εγώ ενώ το βλέπω σε μαγαζιά, δεν το βλέπω ποτέ έξω. Ούτε τα καροτσοποδηλατα τα βλέπω ποτέ σαν ποδηλατακια που δεν σπρώχνει πλέον ο γονιός. Μόνο με σπρώξιμο. Θυμάμαι και από τον εαυτό μου αλλά και από άλλα παιδιά που είναι σήμερα έφηβοι και είχαν τρίκυκλα ότι μας/τους ήταν ευχάριστη δραστηριότητα. Αλλά πλέον μάλλον έχουν φύγει από τη μόδα.

 

 

Ναι κανονικά "έπρεπε" να κάνει ήδη προς τα εμπρός στο σκούτερ. Αλλά έχει συνηθίσει ένα συγκεκριμένο "παιχνίδι", να τη σπρώχνουμε με φορα σε μια ευθεία του σπιτιού και μετά να έρχεται πίσω μόνη της για να την ξανασπρωξουμε. Κι επειδή έτσι πάει γρήγορα και γελάει, προφανώς της φαίνεται βαρετό να πάει αργά αργά μπροστά. Εντωμεταξυ αυτό έχει και μουσικές, κουμπάκια κλπ (οι κλασικές βλακείες της fisher price) που δεν έχουν κανένα νόημα σε τέτοιο παιχνίδι. Πιο πολύ πατάει τα κουμπάκια παρά ανεβαίνει 

 

Το chillafish όχι το είχαμε δει πολύ βιαστικά. Είχαμε πάει σε εκείνο το σπίτι να πάρουμε κάτι πορτακια για σκάλα και απλά μας ανέφεραν ότι δίνουν κι αυτό. Αλλά τότε ακόμα δεν περπατούσε καν η δικιά μας οπότε δεν ασχοληθηκαμε ιδιαίτερα. Δεν ξέρω καν αν το έχουν ακόμα.

 

Καλά είμαι χαζή. Τώρα κατάλαβα ότι είναι ακτίνα ρόδας (και επομένως ύψος του ποδηλάτου). Νόμιζα ότι ήταν πάχος της ρόδας και αναρωτιομουν πώς σχετίζεται με την ηλικία.

 

 

 

 

βασικα εγω λεω πιο ευκολο το πηδαλι γτ δ το εχω με την ισορροπια.θεωρω οτι η ισορροπια ειναι απο τα δυσκολοτερα να το μαθεις,αλλα προσωπικο βιωμα.καποιος αλλος μπορει να πει κτ αλλο

οπως η κονι,που ειπε οτι η μικρη της εμαθε σε τρικυκλο,σπανιο νομιζω

κοιτα,συνηθως σε καροτσοποδηλατο απλα βγαζουν το μπαστουνι.ποιος ο λογος να παρεις τρικυκλο;εγω ουτε παιδι τα θυμαμαι.εχω δει να πουλανε,βασικα διαφημιση στο φβ,αλλα ανουσιο το βρισκω.το 2χρ σπανιο να μαθει πηδαλι.το 3χρ αν μαθει μπορει κ σε δωδεκαρι ποδηλατο

το παχος ροδας θα σε απασχολησει αργοτερα,παει αναλογα το ειδος δρομου:-P

πολυ απλα,αν εχουν σκοπο να σας κανουν δωρα,η θελετε να διαθεσετε χρηματα,παρ'τε ποδηλατο ισορροπιας κ πατινι,να δοκιμασει κ τα δυο.ειτε φετος ειτε του χρονου,κτ θα μαθει

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφού γίνεται να εχει το ίδιο και του χρόνου, αυτό είναι μια λύση.

 

Εγώ πάντως τα τρίκυκλα τα θυμαμαι πολύ στην εποχή μας. Και λίγο πολύ όλοι έχουν φωτό σε τέτοιο.(Υπάρχουν επίσης κι άλλα οχηματακια με πετάλι, σαν αυτοκινητάκια, τρακτερακια κλπ. Από little tikes σίγουρα). Θυμάμαι πολλές βόλτες γύρω γυρω με τρίκυκλο, κι από εμένα και από παιδάκια συγγενών και φίλων όταν εγώ ήμουν έφηβη (σημερινούς εφήβους). Δεν το θεωρώ άχρηστο δηλαδη. Απλά είναι κάπως σαν προηγούμενο στάδιο πριν από ποδήλατο με βοηθητικές (που μαθαίνεις δηλαδή πρώτα το πετάλι) Και είναι και πιο "παιχνίδι". Ώρες ώρες δηλαδή το σκέφτομαι μήπως βιαζόμαστε λίγο πλέον που τα 2μισι-3 χρονών τα βάζουμε σε κανονικό, λες και δεν θα μάθουν μετά! Να ρωτήσω και κάτι άλλο, τα ισορροπίας με 3 ρόδες που ανέφερες πριν, γιατί θεωρούνται ισορροπίας; Αφού δεν χρειάζεται προσπάθεια να ισορροπήσουν. Δεν είναι λίγο σαν αυτο το σκούτερ που έχουμε και γενικά σαν τέτοιες "περπατουρες" καβαληματος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, little lamb είπε:

Ναι αφού γίνεται να εχει το ίδιο και του χρόνου, αυτό είναι μια λύση.

 

Εγώ πάντως τα τρίκυκλα τα θυμαμαι πολύ στην εποχή μας. Και λίγο πολύ όλοι έχουν φωτό σε τέτοιο.(Υπάρχουν επίσης κι άλλα οχηματακια με πετάλι, σαν αυτοκινητάκια, τρακτερακια κλπ. Από little tikes σίγουρα). Θυμάμαι πολλές βόλτες γύρω γυρω με τρίκυκλο, κι από εμένα και από παιδάκια συγγενών και φίλων όταν εγώ ήμουν έφηβη (σημερινούς εφήβους). Δεν το θεωρώ άχρηστο δηλαδη. Απλά είναι κάπως σαν προηγούμενο στάδιο πριν από ποδήλατο με βοηθητικές (που μαθαίνεις δηλαδή πρώτα το πετάλι) Και είναι και πιο "παιχνίδι". Ώρες ώρες δηλαδή το σκέφτομαι μήπως βιαζόμαστε λίγο πλέον που τα 2μισι-3 χρονών τα βάζουμε σε κανονικό, λες και δεν θα μάθουν μετά! Να ρωτήσω και κάτι άλλο, τα ισορροπίας με 3 ρόδες που ανέφερες πριν, γιατί θεωρούνται ισορροπίας; Αφού δεν χρειάζεται προσπάθεια να ισορροπήσουν. Δεν είναι λίγο σαν αυτο το σκούτερ που έχουμε και γενικά σαν τέτοιες "περπατουρες" καβαληματος;

οχηματακια με πηδαλι,ναι θυμαμαι.αλλα δ τα θεωρω ευκολα.οκ,σε αυλη μεγαλη μια χαρα ειναι

εχει καποια που στην αρχη εχουν δυο ροδες πισω,κ μετα το μετατρεπεις σε μια

αυτο το πατινι με το μπαστουνι,παλι ειναι κτ αλλο,μοιαζει λιγο με τα τυπου περπατουρες,απλα σου μενει το πατινι

στην τελικη μπορειτε κ τπτ  φετος,να περιμενετε να ζητησει.εμενα μετα τα 2,5ειδαν κ ζητησαν το καθενα τι ηθελε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , little lamb είπε:

Πατίνι με κοντάρι δεν έχω δει. 

 

Βλέποντας παιδιά με πατίνια και ποδήλατα τα δείχνει και τα λέει, δεν ξέρω αν εννοεί ότι θέλει να κάνει κι αυτη

Μια βολτα σε ενα μαγαζι με τετοια ειδη θα βοηθησει. Κατα ποσο θα της αρεσει κ θελει να κανει. 

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε μήνυμα η mama16 (είχε βάλει λινκ εδώ κι έτσι το μήνυμα είναι σε απόκρυψη), ότι υπάρχει ποδήλατο ισορροπίας που μπορείς να του βάλεις πετάλια στον μπροστινό τροχό και βοηθητικές ροδες στον πίσω. Το συγκεκριμένο που μου έστειλε λέγεται Lorelli 2 in 1, μπορεί να υπάρχουν κι άλλα, δεν έψαξα ακόμα. Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα; Μου φαίνεται πρακτικό γιατί δοκιμάζεις και βλέπεις τι κάθεται στο παιδί καλύτερα αλλά δεν ξέρω αν από τεχνικής άποψης είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μου έστειλε μήνυμα η mama16 (είχε βάλει λινκ εδώ κι έτσι το μήνυμα είναι σε απόκρυψη), ότι υπάρχει ποδήλατο ισορροπίας που μπορείς να του βάλεις πετάλια στον μπροστινό τροχό και βοηθητικές ροδες στον πίσω. Το συγκεκριμένο που μου έστειλε λέγεται Lorelli 2 in 1, μπορεί να υπάρχουν κι άλλα, δεν έψαξα ακόμα. Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα; Μου φαίνεται πρακτικό γιατί δοκιμάζεις και βλέπεις τι κάθεται στο παιδί καλύτερα αλλά δεν ξέρω αν από τεχνικής άποψης είναι σωστό.

Έχω δει και ένα στο ELC, αρκετά ακριβό.. όμως αρχικά είναι ισορροπίας, μετά παίρνει πετάλια, και επίσης μεγαλώνει και σε ύψος. Ο σκελετός του δηλαδή ανοίγει. Και φαίνεται και πολύ στιβαρό. Αλλά 200ευρω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που λέω εγώ, απ'ο,τι κατάλαβα δεν παίρνει τα πετάλια αργότερα, αλλά εξ αρχής, γι'αυτο και είναι στην μπροστινή ρόδα. Γι'αυτο μου άρεσε, γιατί σου δίνει την ευκαιρία αν το παιδί δεν πάρει ζεστά το ισορροπίας, να δοκιμάσεις κι αλλιώς. Και κάνει 50.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αυτό που λέω εγώ, απ'ο,τι κατάλαβα δεν παίρνει τα πετάλια αργότερα, αλλά εξ αρχής, γι'αυτο και είναι στην μπροστινή ρόδα. Γι'αυτο μου άρεσε, γιατί σου δίνει την ευκαιρία αν το παιδί δεν πάρει ζεστά το ισορροπίας, να δοκιμάσεις κι αλλιώς. Και κάνει 50.

Ναι κ εγώ γι αυτό μου άρεσε σαν ιδέα κ στο έστειλα. Αν είναι καλό βέβαια δεν ξέρω. Το έχει κάποιος? 

Αν το δείτε μπορείς είτε να το χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά ως ισορροπίας είτε αν δεν αρέσει στο παιδί να βάλεις πίσω τα ροδακια ή κ τα πετάλια. Οπότε τα λεφτά σου σίγουρα δεν θα πάνε χαμένα, εκτός κ αν δεν είναι καλό. Ζυγίζει 4,300 απ' ότι θυμάμαι. Πόσο είναι καλό να ζυγίζουν τα ισορροπίας?

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Νομίζω είναι βαρυ. Χτες διάβαζα ένα άρθρο ότι ζυγίζουν 2 ως 5, όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο και τόσο πιο ακριβό...

Αλήθεια? Κοιτούσα κ άλλα πιο ακριβά απ' αυτό για να συγκρίνω κ άλλα ήταν πιο βαριά.. ένα που κόστιζε νομίζω 110 ευρώ ήταν νομίζω 3,800 οπότε δεν μου φάνηκε τρομερή διάφορα.. Θα δω κ άλλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Αλήθεια? Κοιτούσα κ άλλα πιο ακριβά απ' αυτό για να συγκρίνω κ άλλα ήταν πιο βαριά.. ένα που κόστιζε νομίζω 110 ευρώ ήταν νομίζω 3,800 οπότε δεν μου φάνηκε τρομερή διάφορα.. Θα δω κ άλλα

 

Καλημερα! Στα ποδηλατα και τα 100 γρ εχουν σημασια και διαφορα. Ουτε και ξερω ποσα λεφτα εχει δωσει ο αντρας μου για να ελαφρυνει το ποδηλατο του χιχχιχι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβασα ένα κόλπο για να μάθει το παιδί τη σωστή κίνηση στο πετάλι γιατί είχα απογοητευτεί. Σηκώνεις τις βοηθητικές να πατήσουν ψηλά σε βιβλία κ έτσι σηκώνεται η πίσω ρόδα. οπότε τα πετάλια γυρνάνε πολύ εύκολα σπρώχνοντας με το χέρι το πόδι του παιδιού για να καταλάβει τι πρέπει να κάνει, χωρίς να κινείται το ποδηλατο κ να μπουρδουκλώνεστε. Βέβαια εμάς μπορεί κ να μας δουλεύει λίγο γιατί του αρέσει που τον σπρώχνουμε κ τσουλάει στην κατηφόρα κ το έχει βρει βολική διασκέδαση κ λέει ότι δεν θέλει να κάνει πετάλι. Ένα κοριτσάκι μιας συβαδελφου πήρε ποδηλατάκι τριών χρόνων πήρε ποδηλατάκι κ το χρησιμοποίησε με το που βγήκε από το μαγαζί, έκανε πετάλι μέχρι το σπίτι της χωρίς να έχει ξανακάνει. φαντάζεστε πώς είμαι από τότε που το ακουσα. ελπίζω να τα καταφέρουμε αυτό το καλοκαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Έσπερος είπε:

Διαβασα ένα κόλπο για να μάθει το παιδί τη σωστή κίνηση στο πετάλι γιατί είχα απογοητευτεί. Σηκώνεις τις βοηθητικές να πατήσουν ψηλά σε βιβλία κ έτσι σηκώνεται η πίσω ρόδα. οπότε τα πετάλια γυρνάνε πολύ εύκολα σπρώχνοντας με το χέρι το πόδι του παιδιού για να καταλάβει τι πρέπει να κάνει, χωρίς να κινείται το ποδηλατο κ να μπουρδουκλώνεστε. Βέβαια εμάς μπορεί κ να μας δουλεύει λίγο γιατί του αρέσει που τον σπρώχνουμε κ τσουλάει στην κατηφόρα κ το έχει βρει βολική διασκέδαση κ λέει ότι δεν θέλει να κάνει πετάλι. Ένα κοριτσάκι μιας συβαδελφου πήρε ποδηλατάκι τριών χρόνων πήρε ποδηλατάκι κ το χρησιμοποίησε με το που βγήκε από το μαγαζί, έκανε πετάλι μέχρι το σπίτι της χωρίς να έχει ξανακάνει. φαντάζεστε πώς είμαι από τότε που το ακουσα. ελπίζω να τα καταφέρουμε αυτό το καλοκαίρι. 

H μεγάλη μου είχε ισορροπίας και 5 χρονών πήρε κανονικό, χωρίς βοηθητικές. Της είπα να κάνει όπως στο ισορροπίας με τα πόδια, και όταν είχε φόρα έβαλε τα πόδια στα πετάλια. Σε 10' έκανε ποδήλατο.

Ο μικρός είχε ισορροπίας, ένα απόγευμα στο πάρκο δανείστηκε ένα με βοηθητικές και το πάλεψε μια ώρα και κατάλαβε το πετάλι. Μετά πήραμε κανονικό και σε μισή ώρα έκανε κανονικά, ακόμα βέβαια κάθε φορά που ξεκινάει από ακίνητος μπερδεύεται λίγο με τα πετάλια, προσπαθεί να κουνήσει το πετάλι που είναι στο πιο κάτω σημείο. Αλλά ακόμα δεν έχει κλείσει τα 4, πάλι καλά λέω...

Οπότε το πετάλι είναι θέμα "να το βρεί". καμιά φορά τα ποδήλατα χωρίς βοηθητικές δείχνουν πιο εύκολα το δρόμο.. γιατί προχωράνε και δεν έχεις επιλογή

Νομίζω ότι, και στις 2 περιπτώσεις, αν τους είχαμε βάλει βοηθητικές, θα αργούσαν πολύ να βγουν..

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, irin είπε:

H μεγάλη μου είχε ισορροπίας και 5 χρονών πήρε κανονικό, χωρίς βοηθητικές. Της είπα να κάνει όπως στο ισορροπίας με τα πόδια, και όταν είχε φόρα έβαλε τα πόδια στα πετάλια. Σε 10' έκανε ποδήλατο.

Ο μικρός είχε ισορροπίας, ένα απόγευμα στο πάρκο δανείστηκε ένα με βοηθητικές και το πάλεψε μια ώρα και κατάλαβε το πετάλι. Μετά πήραμε κανονικό και σε μισή ώρα έκανε κανονικά, ακόμα βέβαια κάθε φορά που ξεκινάει από ακίνητος μπερδεύεται λίγο με τα πετάλια, προσπαθεί να κουνήσει το πετάλι που είναι στο πιο κάτω σημείο. Αλλά ακόμα δεν έχει κλείσει τα 4, πάλι καλά λέω...

Οπότε το πετάλι είναι θέμα "να το βρεί". καμιά φορά τα ποδήλατα χωρίς βοηθητικές δείχνουν πιο εύκολα το δρόμο.. γιατί προχωράνε και δεν έχεις επιλογή

Νομίζω ότι, και στις 2 περιπτώσεις, αν τους είχαμε βάλει βοηθητικές, θα αργούσαν πολύ να βγουν..

 

Το θέμα είναι ότι αν για τον οποιονδήποτε λόγο εχεις πάρει ποδηλατο κανονικό, προφανώς θες να μάθει κ να χρησιμοποιηθεί κ να μην πάει άκλαυτο επειδή το παιδί ψήλωσε. Οπότε το ζήτημα είναι πώς θα μάθει πετάλι σε πρώτη φάση, όχι το αν υποθετικά θα μάθαινε καλύτερα με άλλον τρόπο. Στον κυκλο μου δεν ξέρω κανένα παιδάκι που να είχε ποδηλατο ισορροπίας. όλοι πήρα κανονικό με βοηθητικές κ κουτσα στραβά έμαθαν πετάλι νωρίτερα από τον γιο μου (εκτός από τον ανιψιό μου που έμαθε λίγο πιο μεγάλος αλλά μετά πολύ γρήγορα έβγαλε κ τις βοηθητικές). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το θέμα είναι ότι αν για τον οποιονδήποτε λόγο εχεις πάρει ποδηλατο κανονικό, προφανώς θες να μάθει κ να χρησιμοποιηθεί κ να μην πάει άκλαυτο επειδή το παιδί ψήλωσε. Οπότε το ζήτημα είναι πώς θα μάθει πετάλι σε πρώτη φάση, όχι το αν υποθετικά θα μάθαινε καλύτερα με άλλον τρόπο. Στον κυκλο μου δεν ξέρω κανένα παιδάκι που να είχε ποδηλατο ισορροπίας. όλοι πήρα κανονικό με βοηθητικές κ κουτσα στραβά έμαθαν πετάλι νωρίτερα από τον γιο μου (εκτός από τον ανιψιό μου που έμαθε λίγο πιο μεγάλος αλλά μετά πολύ γρήγορα έβγαλε κ τις βοηθητικές). 

Έχω τραβηγμένο βίντεο με την κόρη μου όταν άρχισε να κάνει μονη της πετάλι, ήταν 10 Ιουλίου πέρυσι. Δεδομένου ότι γεννήθηκε ακριβώς ένα χρόνο πιο μπροστά απ' τον δικό σου περίπου σε αυτή την ηλικία ξεκίνησε να κάνει. Οπότε κ ο γιος σου πιστεύω θα ξεκινήσει σιγά σιγά. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μην τον σπρώχνεις εσύ για να προσπαθεί μόνος του. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να της δείχνω πως να το γυρνάει το πετάλι γύρω γύρω, δεν μπορούσε όμως κ έκανε τη μια στροφή. Εγώ δεν την βοηθούσα καθόλου κ έκανε κινούνταν μόνη της κάνοντας μισή στροφή. Κάποια στιγμή καθώς σήκωσα το βλέμμα μου την είδα να κάνει κανονικά. Αν τον αφήσεις να προσπαθήσει σε λίγες μέρες θα μάθει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , mama16 είπε:

Έχω τραβηγμένο βίντεο με την κόρη μου όταν άρχισε να κάνει μονη της πετάλι, ήταν 10 Ιουλίου πέρυσι. Δεδομένου ότι γεννήθηκε ακριβώς ένα χρόνο πιο μπροστά απ' τον δικό σου περίπου σε αυτή την ηλικία ξεκίνησε να κάνει. Οπότε κ ο γιος σου πιστεύω θα ξεκινήσει σιγά σιγά. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μην τον σπρώχνεις εσύ για να προσπαθεί μόνος του. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να της δείχνω πως να το γυρνάει το πετάλι γύρω γύρω, δεν μπορούσε όμως κ έκανε τη μια στροφή. Εγώ δεν την βοηθούσα καθόλου κ έκανε κινούνταν μόνη της κάνοντας μισή στροφή. Κάποια στιγμή καθώς σήκωσα το βλέμμα μου την είδα να κάνει κανονικά. Αν τον αφήσεις να προσπαθήσει σε λίγες μέρες θα μάθει!

Φοβάμαι ότι αν δεν τον

σπρωχνουμε θα απογοητευτεί κ θα αφήσει το ποδηλατο κ δεν θα θέλει καθολου! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...