Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 491
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Η συνειδητοποίηση είναι μια καλή αρχή. Μη δικαιολογείσαι όμως ότι είσαι όλη μέρα στο ιντερνετ γιατί έχεις μάθει να κάνεις δύο πράγματα ταυτόχρονα, δεν είναι αυτό το θέμα. Εθισμός στο ιντερνετ είναι με πολύ αρνητικές επιπτώσεις στη ζωή της οικογένειάς σου. Και εγώ αναρωτιώμουν καιρό πως γίνεται ένας άνθρωπος με μωρό και στη συνέχεια νήπιο να γράφει από το πρωί μέχρι το βράδυ κατεβατά σε ένα φόρουμ. Όταν μάλιστα είπες ότι παρακολουθείς και άλλες ιντερνετικές ομάδες ειλικρινά απόρησα για το πως κάνεις ακόμα και τα βασικά για το σπίτι σου, τον άντρα και το παιδί σου. Ψάχνεσαι πρωί βράδυ στο ίντερνετ για θέματα διαπαιδαγώγησης, παιχνιδιού, δεξιοτήτων προκειμένου να τα κάνεις όλα τέλεια και δεν κάνεις το βασικό, να περάσεις απλώς χρόνο με το παιδί, να του αφοσιωθείς ολοκληρωτικά για αρκετή ώρα. Όλοι βαριόμαστε τα λέγκο και τα παζλ, έχει περάσει προ πολλού η ηλικία που τα παζλ για 3χρονα μας διασκέδαζαν :). Το κάνουμε όμως για την αλληλεπίδραση, την ανταλλαγή συναισθημάτων, τη σύνδεση που λέγαμε και στο άλλο θέμα και τη θεωρούσες δεδομένη για όλους. Μιλάς για την έλλειψη φαντασίας του γιού σου, το μοναχικό παιχνίδι κτλ. Μα προφανώς έτσι έμαθε. Η μαμά του είναι με ένα κινητό στο χέρι και παίζει μαζί του μηχανικά, ή βρίσκεται απλά στο χωρο.

 

Δε στα γράφω όλα αυτά για να το παίξω έξυπνη ούτε για να ασκήσω κριτική. Βλέπω απλά από τα λεγόμενά σου ένα μυαλό σε σύγχιση και είναι λυπηρό. Η αφηρημάδα σίγουρα οφείλεται ή επιδεινώθηκε (αν προυπήρχε) από τη διαρκή παρουσία σου στο ιντερνετ. Στη θέση σου αν δίσταζα να μιλήσω με ειδικό σίγουρα θα ζητούσα βοήθεια από οικεία πρόωπα να με ξεμπλοκάρουν. Μπορείς σαφώς να προσπαθήσεις να μειώσεις τις ώρες εκθεσής σου από μόνη σου. Σε κάθε περίπτωση κάνε κάτι.

Νομιζω οτι σπ όλη αυτήν τη στεναχωρη συζητηση θα βγει κάτι καλό.Δοθηκε ένα μηνυμα που θα επιρρεασει θετικα καποιους ανθρώπους σχετικά με το διαδίκτυο.Και η Εσπερος εχει ταρακουνήθει και στεναχωρηθει,αλλα πιστευω οτι αυτο θα είναι παροδικό κ θα ξεθωριάσει με το χρόνο αν δεν πάρει βοηθεια.Και τα πραγματα είναι πιο δύσκολα γιατι δεν εχει ΠΙΘΑΝΟΝ ένα συζυγο να τη στηρίζει γιατι δεν ξέρουμε ούτε τη δική του συμπεριφορα ουτε την οικογενεια.Καπου ομως πρέπει να υπάρχει κ αυτός θετικα γιατι λογικα κάποιος φροντίζει κ το παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Έσπερος σε θεωρώ ιδιαιτερα αξιόλογο άτομο και εκτιμώ τους τρόπους σου. Είσαι πάντα ευγενική με όλους πάρα την κριτική που δέχεσαι συχνά. Σίγουρα όμως έχεις κάποιες εμμονές και φοβίες, παραπάνω από το μέσο όρο. Δεν ανησυχώ όμως γιατί έχεις ανησυχίες, τα ψάχνεις όλα, φαίνεσαι ανοιχτή σε όλα και δείχνεις διάθεση αυτοβελτιωσης. 

Λάθη με τα παιδιά μας κάνουμε όλες, απλά δεν τα αναφέρουμε συνήθως ούτε υπέραναλύουμε τη συμπεριφορά μας σε ένα φόρουμ. Εσύ το κάνεις και εκθέτεις τον εαυτό σου στην κριτική του οποιοδήποτε δεν σε ξέρει ουσιαστικά.

Εγώ προσωπικά δεν σε βρίσκω πάντα υπερβολική, το παιδί είναι ακόμα μικρό και είναι και μοναχοπαίδι οπότε λογικό είναι να είσαι σε κάποια πράγματα υπερπροστατευτική. Και εγώ το ίδιο είμαι σε κάποια πράγματα, απλά σε διαφορετικά. Πχ εγώ έχω κόλλημα να είναι πάντα κάποιος μπροστά όταν τρώει για περίπτωση πνιγμού. 

Όσο για κάποια πράγματα που σου ξεφεύγουν, λογικό το βρίσκω. Σε μέρικα πράγματα δεν πάει το μυαλό μας ή ενώ ξέρουμε ότι είναι δυνητικά επικίνδυνα θεωρούμε ότι το παιδί μας δεν θα έχει θέμα. Και εγώ για παράδειγμα για καιρό είχα τα σιρόπια για τον πυρετό σε σημείο που τα έφτανε. Δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να ενδιαφερθεί να τα πιεί γιατί με το ζόρι τα κατάπινε όταν του τα έδινα όταν ήταν άρρωστος. Επίσης δεν είχα συνειδητοποιήσει ποσο επικίνδυνα είναι. Νόμιζα η άσχετη ότι το ντεπον δεν προκαλεί δηλητηρίαση! Όταν το έμαθα τα μάζεψα. Επίσης και εγώ έχει τύχει να αφήσω μαχαίρια χύμα και να τα μαζέψω μετά. Δεν μου φαίνεται παράξενο. 

Τώρα για το ίντερνετ, η αλήθεια είναι ότι ίσως περνάς πολλές ώρες. Μπορεί να φταίει και ότι για μεγάλα διαστήματα δεν δουλεύεις, λόγω του επαγγέλματος σου, ή ότι μένεις σε μέρος που δεν δίνει πολλές ευκαιρίες για άλλες ασχολίες, ή ότι δεν έχετε ακόμα βρει παρέες που να σας ταιριάζουν και βαριέσαι σπίτι με ένα μικρό παιδάκι. Το ίντερνετ είναι μια διέξοδος, έχω πιάσει και εγώ τον εαυτό μου κάποιες μέρες να το παρακάνω. Όλες μας φαντάζομαι. Το θέμα είναι να το πολεμάμε και να προσπαθούμε να ζούμε στην πραγματική ζωή. 

Με εκφράζει απόλυτα ή τοποθέτηση σου πάνω στο ζήτημα, εξεφρασες πολλα απ όσα ήθελα να πω και δεν έβρισκα τα κατάλληλα λογια, ξαφνιαστηκα από την τροπή που πήρε ή κουβέντα.

 

Link to comment
Share on other sites

κ εγω συμφωνω με την @Mary1976 . @Έσπερος κ εγω δεν καταλαβα πως πηγε ετσι η κουβεντα απο ενα ποδηλατακι να φτασει στα μαχαιρια κ στο χρονο που περνας στο ιντερνετ? κ εγω πιστευω πως απλως σε ενα νησι που δεν εχεις παρεες κ γενικα φοβασαι κ τις αρρωστιες απλα οδηγει σε πολλες ωρες στο ιντερνετ ειναι απολυτως κατανοητο οτι τιποτα περιεργο δεν συμβαινει απλα η κοπελα ειναι πολλες ωρες σε ενα σπιτι με ενα μωρο χωρις βοηθεια απο γονεις για να ξελαμπηκαρει καποιες ωρες  κ θελει επικοινωνια. οκ μπορει καπου να χανετε το μετρο αλλα νομιζω θα το ξαναβρει εξαλλου το μωρο μεγαλωνει κ θα μπορεσεις να ασχοληθεις κ με κατι αλλο εκτος απτο να κυνηγας ενα τριχρονο μην χτυπησει ολη μερα οποτε κοριτσι μην τρελενεσε μπορα ειναι κ θα περασει κ αυτη η φαση σου!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα σαν τίτλο, αλλά χρήσιμο να το ξέρουν και άλλοι γονείς: Με αφορμή αυτό που ανέφερε μία μαμά πιο πάνω ότι νόμιζε ότι το ντεπόν δεν προκαλεί δηλητηρίαση, δεν είναι ότι προκαλεί απλά δηλητηρίαση, η υπερδοσολογία προκαλεί ως και πλήρη καταστροφή του συκωτιού (όχι χρόνια υπερδοσολογία, μία πολύ μεγάλη δόση). Η πληροφορία είναι από γιατρό όχι από το διαδίκτυο, και μας είχε αναφέρει χαρακτηριστικά έναν νεαρό ενήλικα που για στοίχημα με τους φίλους του ήπιε καμιά εικοσαριά χάπια και παρόλο που τον πήγαν στο νοσοκομείο, η ζημιά ήταν μη αναστρέψιμη, ουσιαστικά αργή αυτοκτονία :( Μας το έλεγε ο άνθρωπος για τους ίδιους, να μην κάνουμε εξυπνάδες και παίρνουμε χάπια χωρίς να κοιτάμε δοσολογίες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εγώ θέλω να πω, επειδή ήταν μέσα σε αυτά που αναφέρθηκαν, και δεν ξέρουμε ποιος μπορεί να διαβάζει, ότι δεν αφήνουμε ποτέ βρέφη 9-10 μηνών να τρώνε μόνα τους χωρίς επιτήρηση και μάλιστα κανονικό, μη αλεσμένο δηλαδή φαγητό. Εμένα που κοντεύει 3 , ακόμη είμαι κοντά  του όταν τρώει και αν πάω κάποιες φορές στο σαλόνι, για να του δείξω ότι τον εμπιστεύομαι και ότι τα καταφέρνει μόνος του, τον παρακολουθώ συνεχώς με την άκρη του ματιού μου. Ακόμη και αν προλάβουμε ένα παιδί που πνίγεται, μπορεί χάνοντας χρόνο να προκληθούν ανεπανόρθωτες ζημιές στο παιδί.

Επίσης δεν δένουμε τα βρέφη/νήπια σε καρεκλάκι για να πάμε στο μπαλκόνι για δουλείες ή για μπάνιο. Πέρα από το ψυχολογικό κομμάτι ,τ ο οποίο στην προκειμένη είναι δευτερεύον, μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε, να πέσει και να χτυπήσει (το έχουν ήδη αναφέρει 2 κοπέλες), να νιώσει δυσφορία .. Αν το σπίτι είναι ασφαλές για το παιδί, το αφήνουμε να παίζει με τα παιχνίδια του και κάνουμε τις δουλειές μας , πάμε τουαλέτα, αφήνοντας πάντα πόρτες ανοιχτές ώστε να ακούμε το παιδί.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα,

Ξέρει κάποιος τα ποδήλατα ισορροπίας Chillafish; Είναι καλά; Γενικά για ένα παιδί είναι πιο εύκολο να μάθει σε ισορροπίας ή σε απλό;

Δ νομιζω οτι μπορείς να συγκρίνεις ισορροπίας με κανονικό. Στο κανονικό κάνεις πηδαλι. Κ αν εχει ροδάκια δ μαθαίνεις ισορροπια

Εξαρτάται από την ηλικια του παιδιου

Πχ κανονικό ποδήλατο δ νομιζω οτι υπάρχει λόγος να πάρει πριν τα 3,ενω ισορροπίας μπορείς από 2

Σαν μαρκα νομιζω ειναι καλη. Αλλα θα έβλεπα το κανονικό οχι αυτό με τις δύο ροδιτσες πισω

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα,

Ξέρει κάποιος τα ποδήλατα ισορροπίας Chillafish; Είναι καλά; Γενικά για ένα παιδί είναι πιο εύκολο να μάθει σε ισορροπίας ή σε απλό;

Το συγκεκριμένη μάρκα δε την ξέρω.. 

Αλλά θα σου απαντήσω από την προσωπική μου εμπειρία ο μεγάλος μου γιος που έχει κάποιες δυσκολίες πετάλι δυσκολευται να κάνει ακόμα αλλά το ποδήλατο ισσοροπιας το πάει καλύτερα κ από κάποια παιδιά της ηλικίας του..!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ρόδα έχει πίσω. Μας πρότειναν να μας το δώσουν μεταχειρισμένο σε καλή τιμή, γι'αυτό ρωτάω. 

Ξέρω ότι είναι άλλο πράγμα κ δεν συγκρίνεται, απλά το ρωτάω με την έννοια ότι ίσως στο κανονικό κάνει πιο εύκολα αποστάσεις και το ευχαριστιεται ακριβώς επειδή δεν προσπαθεί να ισορροπήσει, και μήπως στο ισορροπίας τελικά δεν το ευχαριστιεται και το βαρεθεί αν δεν μπορεί να ισορροπήσει. Βασικά κάνουν απόσταση με τα ισορροπίας όπως με τα κανονικά; Ή πάνε λίγα λίγα μέτρα κ κάθε λίγο αναγκαστικά πατάνε κάτω για να ξαναπάρουν φόρα κ να μην πέσουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ανιψιός μου που έχει ποδήλατο ισορροπίας από δύο χρόνων( τωρα ειναι τρία )συνέχεια πατάει κάτω,κάνει μεγάλες αποστάσεις αλλά κάθε λίγο και λιγάκι πατάει τα πόδια του στο έδαφος 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μία ρόδα έχει πίσω. Μας πρότειναν να μας το δώσουν μεταχειρισμένο σε καλή τιμή, γι'αυτό ρωτάω. 

Ξέρω ότι είναι άλλο πράγμα κ δεν συγκρίνεται, απλά το ρωτάω με την έννοια ότι ίσως στο κανονικό κάνει πιο εύκολα αποστάσεις και το ευχαριστιεται ακριβώς επειδή δεν προσπαθεί να ισορροπήσει, και μήπως στο ισορροπίας τελικά δεν το ευχαριστιεται και το βαρεθεί αν δεν μπορεί να ισορροπήσει. Βασικά κάνουν απόσταση με τα ισορροπίας όπως με τα κανονικά; Ή πάνε λίγα λίγα μέτρα κ κάθε λίγο αναγκαστικά πατάνε κάτω για να ξαναπάρουν φόρα κ να μην πέσουν;

Το στυλ της ισσοροπιας είναι ότι το προχωράς με τα πόδια για να παίρνει φορά κ η συνεχίζεις κ το προχωράς έτσι για να έχεις ποιο σταθερή ισσοροπια η αφήνεις τα πόδια ισσοροπεις όταν χάνει ταχύτητα ξσναχρησιμοποιεις τα πόδια κ πάει λέγοντας γενικά γυμνάζει όλο το σώμα όπως χρησιμοποιείς το πηδσλι έτσι χρησιμοποιείς τα πόδια το θέμα είναι το ποδηλατατο να είναι για την ηλικία του κ να μπορεί να το κουμαντάρει... 

Από εκεί κ πέρα υπάρχουν παιδιά που παθαίνουν πολύ γρήγορα ισσοροπια κ με πηδσλι κ δε θέλουν καθόλου το ποδήλατο ισσοροπια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ξέρω ότι είναι καλύτερα τα ισορροπίας και τέτοιο ήθελα να πάρουμε, απλά αναρωτιέμαι για το ότι όταν σταματάει η φόρα σταματάει και το ποδήλατο και πρέπει να πατήσεις κάτω κ να ξαναπάρεις φόρα. Μου φαίνεται περίεργο, γι'αυτό αναρωτιέμαι αν τα δυσκολεύει και μήπως αγαπήσει περισσότερο το κανονικό επειδή δεν βασίζεται στη φορα ούτε σταματάει χάνοντας ταχύτητα αλλά το πας όσο γρήγορα θέλεις κ κάνεις συνεχόμενη πιο μεγάλη απόσταση (υποθέτω, γιατί ισορροπίας δεν έκανα ποτέ, έμαθα εύκολα στο κανονικο, δεν θυμάμαι καν την προσπάθεια)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βασικά ξέρω ότι είναι καλύτερα τα ισορροπίας και τέτοιο ήθελα να πάρουμε, απλά αναρωτιέμαι για το ότι όταν σταματάει η φόρα σταματάει και πρέπει να πατήσεις κάτω κ να ξαναπάρεις φόρα. Μου φαίνεται περίεργο, γι'αυτό αναρωτιέμαι αν τα δυσκολεύει και μήπως αγαπήσει περισσότερο το κανονικό επειδή δεν βασίζεται στη φορα κ σταματάει χάνοντας ταχύτητα αλλά το πας όσο γρήγορα θέλεις κ κάνεις συνεχόμενη πιο μεγάλη απόσταση (υποθέτω, γιατί ισορροπίας δεν έκανα ποτέ, έμαθα εύκολα στο κανονικο, δεν θυμάμαι καν την προσπάθεια)

 

Δεν προλαβαίνει να σταμάτησε το παιδί αντανακλαστικσ χρεισημοποιει τα πόδια για να το πηγαίνει όταν χρειάζεται. Η συνέχεια ανάλογα την ισσοροπια που έχει το παιδί.. Δεν ξέρω αν είναι εύστοχο παράδειγμα αυτό που θα πω εγώ το έχω στο μυαλό μου όπως στις κούνιες που κουνάμε τα πόδια μας να πάρουμε φορά μετά τα σταματάμε αμα θέλουμε κ όταν θέλουμε να πάμε πιο ψηλά ακόμα τα ξανά χρησιμοποιούμε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βασικά ξέρω ότι είναι καλύτερα τα ισορροπίας και τέτοιο ήθελα να πάρουμε, απλά αναρωτιέμαι για το ότι όταν σταματάει η φόρα σταματάει και το ποδήλατο και πρέπει να πατήσεις κάτω κ να ξαναπάρεις φόρα. Μου φαίνεται περίεργο, γι'αυτό αναρωτιέμαι αν τα δυσκολεύει και μήπως αγαπήσει περισσότερο το κανονικό επειδή δεν βασίζεται στη φορα ούτε σταματάει χάνοντας ταχύτητα αλλά το πας όσο γρήγορα θέλεις κ κάνεις συνεχόμενη πιο μεγάλη απόσταση (υποθέτω, γιατί ισορροπίας δεν έκανα ποτέ, έμαθα εύκολα στο κανονικο, δεν θυμάμαι καν την προσπάθεια)

 

Αν θυμάμαι καλά το παιδάκι σου είναι κάτω των 2? Αν ναι δύσκολα να κάνει με το κανονικό, θα χρειαστεί κάποιο χρόνο μέχρι να μάθει πηδαλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Αν θυμάμαι καλά το παιδάκι σου είναι κάτω των 2? Αν ναι δύσκολα να κάνει με το κανονικό, θα χρειαστεί κάποιο χρόνο μέχρι να μάθει πηδαλι

 

Ενάμισι είναι και ακόμα δεν περπατάει ελεύθερα. Δεν το θέλουμε για τώρα, απλά τώρα μας το δινουν μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Δεν προλαβαίνει να σταμάτησε το παιδί αντανακλαστικσ χρεισημοποιει τα πόδια για να το πηγαίνει όταν χρειάζεται. Η συνέχεια ανάλογα την ισσοροπια που έχει το παιδί.. Δεν ξέρω αν είναι εύστοχο παράδειγμα αυτό που θα πω εγώ το έχω στο μυαλό μου όπως στις κούνιες που κουνάμε τα πόδια μας να πάρουμε φορά μετά τα σταματάμε αμα θέλουμε κ όταν θέλουμε να πάμε πιο ψηλά ακόμα τα ξανά χρησιμοποιούμε 

 

Στις κουνιες όμως δεν τα πατάμε κάτω τα πόδια μας. Για να το λέτε πάντως κάτι θα ξέρετε. Φοβόμουν μήπως δεν το απολαμβάνουν και είναι απλά ένα εργαλείο εκμάθησης ισορροπίας ενώ το κανονικό το απολάμβαναν σαν βόλτα.

 

Ασχετη απορία: Πηδάλι το λένε σε κάποιο μέρος της Ελλάδας; Δεν το είχα ξανακουσει, "πετάλι" το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ενάμισι είναι και ακόμα δεν περπατάει ελεύθερα. Δεν το θέλουμε για τώρα, απλά τώρα μας το δινουν μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.

 

 

Στις κουνιες όμως δεν τα πατάμε κάτω τα πόδια μας. Για να το λέτε πάντως κάτι θα ξέρετε. Φοβόμουν μήπως δεν το απολαμβάνουν και είναι απλά ένα εργαλείο εκμάθησης ισορροπίας ενώ το κανονικό το απολάμβαναν σαν βόλτα.

 

Ασχετη απορία: Πηδάλι το λένε σε κάποιο μέρος της Ελλάδας; Δεν το είχα ξανακουσει, "πετάλι" το ήξερα.

Ο μικρός μου γιος είναι σχεδόν στην ηλικία απ' το δικό σου.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το λένε πηδαλι μόνο στα μέρη μας, εγώ έτσι το ήξερα , λες να το λέω μόνο εγώ έτσι???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , little lamb είπε:

Ασχετη απορία: Πηδάλι το λένε σε κάποιο μέρος της Ελλάδας; Δεν το είχα ξανακουσει, "πετάλι" το ήξερα.

Την έχω κ εγω την απορία. Το λέει κ η Βικυ. Είναι βορειοελλαδίτικο; 

 

@little lamb όπως με απογοήτευση διαπίστωσα, θα πάρει καιρό να κάνουν βόλτα με το ποδηλατο με πετάλι μέχρι να μάθουν. Ο δικός μ ακόμα τπτ. αν δεν τον σπρώχνω, κάνει 1-2 κινήσεις κ μετά βαριέται. 

Link to comment
Share on other sites

Απ'ο,τι καταλαβαίνω δεν απολαμβάνουν κανένα απ'τα δύο; Και το ισορροπίας και το κανονικό με βοηθητικές είναι απλώς στάδια εκμαθησης ώστε να μάθουν καααποια στιγμή ποδήλατο; Άρα τι απολαμβάνουν; Το τρίκυκλο ίσως; Γι'αυτό τα βλέπω όλα με πατίνια; Τα ποδήλατα τα βαριουνται;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ενάμισι είναι και ακόμα δεν περπατάει ελεύθερα. Δεν το θέλουμε για τώρα, απλά τώρα μας το δινουν μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.

 

 

Στις κουνιες όμως δεν τα πατάμε κάτω τα πόδια μας. Για να το λέτε πάντως κάτι θα ξέρετε. Φοβόμουν μήπως δεν το απολαμβάνουν και είναι απλά ένα εργαλείο εκμάθησης ισορροπίας ενώ το κανονικό το απολάμβαναν σαν βόλτα.

 

Ασχετη απορία: Πηδάλι το λένε σε κάποιο μέρος της Ελλάδας; Δεν το είχα ξανακουσει, "πετάλι" το ήξερα.

Υπάρχουν ποδήλατα ισσοροπιας πολύ μικρά που έχουν δύο μικρές ρόδες μπροστά κ δύο ρόδες πίσω για ποιο μικρές ηλικίες μας το είχαν φέρει δώρο στον μεγάλο κ ούτε ήξερα τότε πια είναι η χρήση του.... :roll: ο μεγάλος το συγγεκριμενο δε το βολευτικε δλδ μετά τα δύο έκατσε.. Ο μικρός το χρησιμοποιούσε από 9 μηνών περίπου κ το ευχαριστήθηκε πάρα πολύ μέχρι πριν κανένα μήνα που έσπασε.... Όπως υπάρχουν  κ ποδήλατα ισσοροπιας που γίνονται πατίνι κ έχουν 3 ρόδες κ βοηθάνε πολύ σε μικρες ηλικίες... Έχω δει κ σε τέτοιο στυλ σε τρυκικλο αλλά δεν έχω άποψη κατά πόσο βολεύει.. 

Τωρα τι αρέσει σε κάθε παιδί είναι δύσκολο να το μάθεις αν δε το δοκιμάσεις πρώτα.. Δλδ μπορείτε να πάτε σε ένα μαγαζί που πουλάει τέτοια κ να την βάλετε να κάτσει να το δοκιμάσει να δείτε αν της τραβάει το ενδιαφέρον.. 

Για τις κούνιες το έφερα σαν παράδειγμα γιατί κάπως έτσι το έχω συνδιασει στο μυαλό μου μπορεί να είναι κ τελείως άκυρο... 

Όσο για το πηδαλι κ εγώ εδώ το διάβασα πρώτη φορά...! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι πηδαλι β. Ελλαδα:Dκ παθαίνουμε κ φουιτ εδω:-P

@little lamb μην πάρετε με 3ροδες να γίνεται κ πατινι, τετοιο είχαμε, δ θα το πρότεινα. Το καθένα στο είδος του

Το τρικυκλο εμεις το είχαμε αντί για καροτσι, μεχρι τα 3

Δ τρελαινονται όλα με το ποδήλατο ισορροπίας, γτ απλα δ ταιριάζει σε όλα. Αλλα δ ειναι οτι σταματάνε για να πάρει φόρα. Είναι όπως στο πατινι, που με το ένα πόδι δινεις φορα

Εγω βλέπω τα περισσότερα να τους αρέσει το πατινι, κ πάλι όμως η κορη μου δ το χει καθόλου, οποτε εξαρτάται στο παιδι

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λίγο μετά τα 2 είχαμε πάρει στην μικρή (οι παππούδες δηλ.) τρίκυκλο ποδήλατο που σπρώχνει ο γονιός. Νομίζω ήταν της εταιρείας Kiddo και ήταν οικονομικό. Αρχικά πίστεψα πως δε θα κρατήσει πολύ, γιατί ήταν όλο σχεδόν από πλαστικό. Κι όμως, ήταν πολύ ανθεκτικό παρόλο που στον τόπο κατοικίας μας οι δρόμοι δεν είναι και οι καλύτεροι. Είχε και μια μικρή τέντα για τον ήλιο, πορτμπαγκάζ που χρησιμοποίησα πολύ για ψώνια και πράγματα δικά μου ή του μωρού κι έπαιζε και μουσική τόσο δυνατά που καλύψαμε με κολλητική ταινία το ηχείο. Μας βόλεψε πολύ γιατί η μικρή δεν ήθελε και πολύ πια το καρότσι. Βέβαια, δεν ήταν άνετο σαν το καρότσι, διότι δεν μπορούσε να κοιμηθεί (υπάρχουν και πολύ πιο ακριβά στα οποία μπορεί και να πάρει έναν υπνάκο) αλλά καθόταν μια χαρά στις βόλτες. Φυσικά, δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω βροχερές μέρες. Τότε όταν βγαίναμε έξω είχα το καρότσι με το κάλυμμα για τη βροχή ή πήγαινε περπατώντας με ομπρέλα.

 

Στα 3 και κάτι, πήραμε πατίνι και γύρω στα 4-5 ποδήλατο. Σύντομα έμαθε να κάνει ποδήλατο χωρίς βοηθητικές. Αν το είχα ψάξει νωρίτερα, θα της αγόραζα πιο πριν ποδήλατο ισορροπίας.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Απ'ο,τι καταλαβαίνω δεν απολαμβάνουν κανένα απ'τα δύο; Και το ισορροπίας και το κανονικό με βοηθητικές είναι απλώς στάδια εκμαθησης ώστε να μάθουν καααποια στιγμή ποδήλατο; Άρα τι απολαμβάνουν; Το τρίκυκλο ίσως; Γι'αυτό τα βλέπω όλα με πατίνια; Τα ποδήλατα τα βαριουνται;

Έχω αναρωτηθεί κ εγω. Ένα κοριτσάκι που ξέρω που είναι πιο προχωρημένο από τον δικό μου, όντως δεν το θέλει το ποδηλατο κ προτιμάει πατίνι. Ο δικός μας απολαμβάνει να ανεβαίνει κ να τον σπρώχνουμε ελαφρώς. εκείνος κάνει ή τη μισή κίνηση μπροστά ή ανάποδα. Σε πλακόστρωτο ή χωματόδρομο είναι ταλαιπωρία, σε άσφαλτο είναι καλυτερα. η μέση μας δεν το απολαμβάνει κ τόσο. 

 

μέχω δει γειτονακι με ξύλινο ισορροπίας μικρό με τρεις ρόδες που μετά γίνονται δυο. στη φάση που απλώς το περπατάει, με χαμηλή σέλα. μια χαρά το απολαμβάνει. έχω κ καιρό να τον δω, μπορεί ήδη να κάνει ισορροπία ή απλώς να το τρέχει. 

 

απλώς σε τόσο μικρά δεν απολαμβάνεις αυτό που θα λέγαμε κανονική βόλτα, που το παιδί κάνει ανέμελο ποδηλατο κ εσυ ακολουθείς δίπλα. αλλά αυτά δεβ νομίζω να τα νοιάζει γιατί δεν έχουν κάτι στο μυαλό τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

απλώς σε τόσο μικρά δεν απολαμβάνεις αυτό που θα λέγαμε κανονική βόλτα, που το παιδί κάνει ανέμελο ποδηλατο κ εσυ ακολουθείς δίπλα. αλλά αυτά δεβ νομίζω να τα νοιάζει γιατί δεν έχουν κάτι στο μυαλό τους. 

 

Καλα εννοείται, δεν περίμενα κάτι τέτοιο πριν τα 5. Βασικά και τότε υποθέτω περπατας σαν τη χελώνα αν θες να ακολουθήσεις. Απλά σκεφτόμουν μήπως δεν είναι και τόσο διασκεδαστικό το να προσπαθούν απλά να ισορροπήσουν και τους μοιάζει σαν αγγαρεία και μηπως απολαμβανουν περισσότερο κάτι που τους είναι πιο ευκολο (αν και λέτε ότι και το πετάλι τα δυσκολεύει). Ή -πιο προχωρημένη σκεψη- μήπως είναι απλά σαν "μάθημα" για να μάθουν ισορροπια και βιαζόμαστε χωρίς λόγο κ δεν το απολαμβάνουν ενώ αν μάθαιναν σε μεγαλύτερη ηλικία σε κανονικό ποδήλατο το ευχαριστιουνταν πιο πολυ. Από την άλλη διαβάζω παντού τα θετικά του ποδηλάτου ισορροπίας και τέτοιο ήθελα να πάρουμε γύρω στα 2, απλά τώρα που ήρθα οντως αντιμέτωπη με το ενδεχόμενο να το πάρουμε άρχισα να σκέφτομαι αν θα το ευχαριστηθεί. Όσες είχατε, μετά τα παιδιά πέρασαν σε κανονικό ποδήλατο με ενδιαφέρον; Γιατί -μαλλον λανθασμένα- έχω στο μυαλό μου μια εικόνα ότι η προσπάθεια για ισορροπία μπορεί να τα κουράσει κ να αντιπαθησουν ή έστω να μην ενδιαφερθούν μετά για κανονικό ποδήλατο. Και η σκέψη μου περιπλέκεται όσο ξέρω ότι υπάρχει ένα καλής όπως λέτε μάρκας σε μισή τιμή που μπορεί να το πάρουν άλλοι οσο το σκέφτομαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...