Δωρα

Ποδηλατάκι, ποιό και από πότε... (10 μηνών)

Recommended Posts

σε λιγο θα γινει η μπεμπα 10 μηνων και σκεφτομαι να της παρουμε καπιο ποδηλατακι, θα το χρησιμοποιουσαμε αντι για το καροτσι πηγαινοντας στη παιδικη  χαρα η στο παρκο. καθεται πολυ στεθερα και για πολυ ωρα αλλα εχει την ταση να χοροπηδαει σαν βατραχακι στο καροτσι οταν βγαινουμε. για αυτο βοβαμαι λιγο το ποδηλατο. σκεφτομαι κατο σαν αυτο...

https://www.letoshop.gr/prd/trikuklo-podilato-smoby-baby-balade-pink

Διαφημίσεις

Κ μας απο λητω ειναι.οχι αυτο.εχει σιγουρα απο 10μηνων,κ σε αλλα μαγαζια

Τελευταια ειδα κ ενα πιο ακριβο απο 6μηνων

11 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

σε λιγο θα γινει η μπεμπα 10 μηνων και σκεφτομαι να της παρουμε καπιο ποδηλατακι, θα το χρησιμοποιουσαμε αντι για το καροτσι πηγαινοντας στη παιδικη  χαρα η στο παρκο. καθεται πολυ στεθερα και για πολυ ωρα αλλα εχει την ταση να χοροπηδαει σαν βατραχακι στο καροτσι οταν βγαινουμε. για αυτο βοβαμαι λιγο το ποδηλατο. σκεφτομαι κατο σαν αυτο...

https://www.letoshop.gr/prd/trikuklo-podilato-smoby-baby-balade-pink

Το έχει ο ανιψιός μου αυτό το ποδηλατο, φαίνεται στιβαρό κ πολύ καλή κατασκευή απλά μου φάνηκε μεγάλο μείον η βάση που έχει για τα πόδια. Είναι πολύ ψηλά και αν το παιδί δεν ξέρει να κάνει πετάλι είναι σαν να έχει τα πόδια του διπλωμένα όταν ψηλώσει λιγο. Κατά τα άλλα μια χαρά. Δες και το smart trike, εμείς αυτό έχουμε και είναι φοβερό.

Εμάς η μικρή είναι 10+ και της πήρε η γιαγιά της δώρο το trike star 3in1 νομίζω από τα jumbo.Ο σκελετός είναι μεταλλικός και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από 10+,έχει καθοδήγηση γονέα κ σκεπαστρο.Το ίδιο σε πιο παλιό μοντέλο (7 χρόνια πρίν) είχε πάρει κ ο θείος μου για τον μικρό του κ αντέχει ακόμα και το χρησιμοποιήσαμε για λίγες μέρες.

Και αυτό που έχεις επιλέξει απο Λητώ μου αρέσει να επισημάνω μόνο αυτο που λεει κ η @Lenia16 για τα ποδαράκια στήριξης.Δεν ξέρω πόσο ύψος "πρέπει" να έχει ενα παιδάκι για να ειναι άνετο.

το μονο που εχω να επισημανω εγω ειναι αν θα το βαζετε στο αυτοκινητο να λυνει ωστε να χωραει να μπει γιατι δε χορανε ολα σε ολα τα αυτοκινητα.........!!!! 

• Μου αρέσει 3

Κοιτάμε για ποδηαλάτκι για τον γιο μας (2.5 ετών). Δεν είχαμε τρίκυκλο μέχρι τώρα γιατί ήταν πιο πολύ του περπατήματος, τώρα έχουμε μια διαφωνία για το τι θα πάρουμε. Εγώ λέω κάποιο τρίκυκλο από τα μεγάλα και ακριβά, αφού δεν έχει ξανακάνει, για να μπορούμε και να το σπρώχνουμε αρχικά. Ο άντρας μου λέει να δούμε κατευθείαν με βοηθητικές για τριών ετών. Μήπως όμως είναι μεγάλο βήμα, για κάτι που δεν εχει ξανακάνει το παιδί; ΦΟβάμαι ότι θα το πάρουμε και θα αργήσει να το χρησιμοποιήσει. Βέβαια για παιδί που δεν εχει κάτσει στο καρότσι εδώ και χρόνο, θα είναι σίγουρα βλακεία να το βάλουμε σε τρίκυκλο που θα το σπρώχνουμε, αν δεν θέλει να κάνει πετάλι. Είμαστε λίγο μπερδεμένοι με αυτό το θέμα. 

Νομίζω ότι είναι μικρος για ποδήλατο με βοηθητικες αν θέλετε το ποδήλατο και ως μέσο μετακινησης, όχι δηλαδή για καλαμπούρι και παιχνίδι στον κήπο κλπ. 

Απο την άλλη μην περιμενετε ότι θα μάθει πετάλι με τα πεντάλ του τρικύκλου, ότι θα έχει δηλαδή έτσι καλή πρώτη επαφή. 

Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι τα τρίκυκλα που έχουν και πεντάλ και που υποτίθεται ότι μετατρέπονται σε κανονικά ποδηλατάκια βγάζοντας προοδευτικά το κοντάρι είναι απολύτως ακατάλληλα για αυτόνομη ποδηλασία.

Καπως έτσι εμείς είχαμε τρίκυκλο μέχρι τα 4 περίπου και κανονικό ποδήλατο με βοηθητικές μετά.

Εμείς το τρίκυκλο το λιωσαμε, μας βόλεψε αφάνταστα!

• Μου αρέσει 3

Εμείς έχουμε τρίκυκλο με κοντάρι και μας έχει βολέψει πολύ στις βόλτες. Κάθε απόγευμα την πάμε στην παιδική χαρά με αυτό, μισή ώρα τουλάχιστον να παμε και να γυρίσουμε. Καρότσι και εμείς δε χρησιμοποιούμε εδώ και πολύ καιρό. Της αρέσει πολύ και κάνει πετάλι αλλά το χρειάζεται και το σπρώξιμο από εμάς για να προχωρήσει.

Και εγώ θεωρώ ότι είναι νωρίς για ποδήλατο με βοηθητικές, κάναμε τις προάλλες μια απόπειρα να την ανεβάσουμε σε τέτοιο ποδήλατο φίλης και δεν είχε καμία διάθεση να ασχοληθεί. Φοβήθηκε. Βέβαια η δικιά μου δεν είναι και πολύ θαρραλέο παιδί, φοβάται και το πατίνι και το ποδήλατο ισορροπίας που μας το πήρανε δώρο και αναρωτιέμαι πότε και αν θα το χρησιμοποιήσει. Οπότε μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

Εμεις ποδήλατο με βοηθητικές πηραμε στα 3,5κ στα δυο

Όμως ο μικρος από 2,5κανει πατινι(η μεγάλη δ εχει καθόλου ισορροπία) 

Απο 2,5επισης έχουν ποδήλατο ισορροπιας

Επισης το τρικυκλο το χρησιμοποιησαμε πολύ ως τα 3κ στα δυο, αλλα συμφωνώ δ μαθαίνουν πηδαλι

Εγώ πάντως πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να πάρετε κανονικό ποδηλατακι απ' τη στιγμή που είναι πλέον 3 χρόνων. Ποιο το νόημα για τρίκυκλο σε αυτή την ηλικία? Ξέρω παιδάκι που από 2,5 χρόνων έκανε ποδήλατο μόνο του με ροδακια κ ίσως κ νωρίτερα. Οπότε νομίζω ότι αν μάθει να κάνει εξαρτάται κ από το πόσο πρόθυμοι είναι οι γονείς για να του δείξουν αρκετές φορές. Εμένα η μικρή μου τώρα που πήγε 3,5 άρχισε να κάνει πηδαλι αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου να της δείξω λόγω το ότι έχω κ μικρότερο παιδί. 2-3 φορές της έδειξα, μετά στην αρχή ήθελε μόνο να το σπρώχνει, κ σιγά σιγά ανέβηκε, έμαθε να στρίβει κ μετά κ το πηδαλι

Διαφημίσεις

On 20/4/2018 at 11:21 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Το έχει ο ανιψιός μου αυτό το ποδηλατο, φαίνεται στιβαρό κ πολύ καλή κατασκευή απλά μου φάνηκε μεγάλο μείον η βάση που έχει για τα πόδια. Είναι πολύ ψηλά και αν το παιδί δεν ξέρει να κάνει πετάλι είναι σαν να έχει τα πόδια του διπλωμένα όταν ψηλώσει λιγο. Κατά τα άλλα μια χαρά. Δες και το smart trike, εμείς αυτό έχουμε και είναι φοβερό.

Το smart trike το 4 σε 1 το εχουμε κι εμεις αθικτο. Αν θέλει καποια της το δίνω.. εμένα στα 4 έπιασε το ποδηλατο και πλέον στα 5 κανει σε κανονικο ποδηλατο που ειναι για 7 ετων ψηλο με βοηθητικές . Εμαθε αργά αλλα αμεσως.  Στη μικρη αρεσει το πατίνι αλλα εχουμε το απλο smart trike οπου μαλλον εκει θα ξεκινήσει..

Δηλαδη το τρίκυκλο δεν ειναι αναγκαιο σταδιο για να μαθει το αλλο; αν δεν ειναι, οντως δεν υπαρχει λογος να το παρουμε τωρα. Δεν το θελουμε για τη βόλτα, δεν μας νοιάζει να περπατάμε εμείς κ να σπρώχνουμε  το παιδί, τον τελευταίο χρονο πέντε έξι φορές εχει κατσει στο καροτσι κυρίως στην Αθηνα, στο νησί από πέρσι τέτοια εποχή κάνουμε μεγάλες βόλτες με τα πόδια. 

Το ποδηλατο το ειχαμε σαν μια πιο μελλοντική αγορα στο μυαλο μας. Ομως βλεπει παιδακια να κανουν κ το σχολιαζει. Δεν σημαινει απαραιτητα κατι αυτο κατ εμε αλλα ο αντρας μ θεώρησε οτι μας το ζητά. Υπερβολικο το θεωρω. κ εμενα μ φαινεται περιεργο να κατσει σε ποδηλατο με σέλα κ να κανει πετάλι. Υπαρχει καποιο τουλαχιστον που να εχει καρεκλακι κ κονταρι που να μην ειναι τρίκυκλο; εγω η χαζη ξανθια εντωμεταξυ δεν καταλαβαινα τη διαφορα του τρικύκλου από το κανονικό με βοηθητικές, νόμιζα ότι ήταν το ίδιο. Δεν ηξερα οτι στο τρίκυκλο το πετάλι δεν γυρναει τις πισω ρόδες!! Ουτε ειχα καταλαβει οτι αλλο ποδηλατο εννοουσε ο αντρας μου κ άλλο εγώ. έψαχνε ο καθένας μας για διαφορετικο πραγμα. Αλλά χωρίς να έχουμε καταλάβει ότι διαφωνουμε, είπαμε στο παιδί ότι σε λίγο θα του πάρουμε ποδήλατο, δεν γίνεται τώρα να μην το οαρουμε! 

Το πατίνι το θεωρειτε αναγκαιο; δλδ ειναι καποια αναγκαια δεξιοτητα; βλεπω οτι εχουν πολλα παιδακια αλλα εμενα μ εκνευριζει. δεν ξερω γιατι. 

Το τρίκυκλο νομίζω ότι είναι για πιο μωρά. Από 2.5 ετών και μετά, θα πρότεινα ποδήλατο ισορροπίας. Και μετά γύρω στα 4.5-5 μπορεί να ξεκινήσει και απευθείας το κανονικό, χωρίς βοηθητικές. Το ισορροπίας πιάνει τόπο!

• Μου αρέσει 1

Με τίποτα τρίκυκλο. Αυτό είναι για πιο μικρά , για κάτι πιο διασκεδαστικό από καρότσι. Εμείς το χρησιμοποιήσαμε πολύ λίγο, και δεν έκανε ποτέ πετάλι σε αυτό. Εμείς πήραμε κανονικό ποδηλατάκι με βοηθητικές και κάνει σε πάρκα , εμπορικά (έξω) κτλ. Του πήρε κανα μήνα να μάθει να κάνει πετάλι, αλλά τώρα το έχει βρει. Θέλει βοήθεια και από σας. Εγώ έσκυβα και του γυρνούσα το πόδι όσο μαθαίναμε για να καταλάβει πια κίνηση πρέπει να κάνει.

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδη το τρίκυκλο δεν ειναι αναγκαιο σταδιο για να μαθει το αλλο; αν δεν ειναι, οντως δεν υπαρχει λογος να το παρουμε τωρα. Δεν το θελουμε για τη βόλτα, δεν μας νοιάζει να περπατάμε εμείς κ να σπρώχνουμε  το παιδί, τον τελευταίο χρονο πέντε έξι φορές εχει κατσει στο καροτσι κυρίως στην Αθηνα, στο νησί από πέρσι τέτοια εποχή κάνουμε μεγάλες βόλτες με τα πόδια. 

Το ποδηλατο το ειχαμε σαν μια πιο μελλοντική αγορα στο μυαλο μας. Ομως βλεπει παιδακια να κανουν κ το σχολιαζει. Δεν σημαινει απαραιτητα κατι αυτο κατ εμε αλλα ο αντρας μ θεώρησε οτι μας το ζητά. Υπερβολικο το θεωρω. κ εμενα μ φαινεται περιεργο να κατσει σε ποδηλατο με σέλα κ να κανει πετάλι. Υπαρχει καποιο τουλαχιστον που να εχει καρεκλακι κ κονταρι που να μην ειναι τρίκυκλο; εγω η χαζη ξανθια εντωμεταξυ δεν καταλαβαινα τη διαφορα του τρικύκλου από το κανονικό με βοηθητικές, νόμιζα ότι ήταν το ίδιο. Δεν ηξερα οτι στο τρίκυκλο το πετάλι δεν γυρναει τις πισω ρόδες!! Ουτε ειχα καταλαβει οτι αλλο ποδηλατο εννοουσε ο αντρας μου κ άλλο εγώ. έψαχνε ο καθένας μας για διαφορετικο πραγμα. Αλλά χωρίς να έχουμε καταλάβει ότι διαφωνουμε, είπαμε στο παιδί ότι σε λίγο θα του πάρουμε ποδήλατο, δεν γίνεται τώρα να μην το οαρουμε! 

Το πατίνι το θεωρειτε αναγκαιο; δλδ ειναι καποια αναγκαια δεξιοτητα; βλεπω οτι εχουν πολλα παιδακια αλλα εμενα μ εκνευριζει. δεν ξερω γιατι. 

Δεν είναι αναγκαίο στάδιο το τρίκυκλο. Εμείς είχαμε αλλά της είχαμε πάρει ένα μεγάλο ωραίο, η μικρή μου βέβαια επειδή είναι κοντουλα ποτέ δεν έφτασε τα πηδάλια από το τρίκυκλο αλλά μια χαρά έμαθε σε κανονικό ποδήλατο. Αν θέλετε μπορείτε να πάρετε ποδήλατο ισορροπίας. Με αυτό μαθαίνουν πρώτα να ισορροπούν κ ίσως μετά να μην χρειάζονται βοηθητικές (δεν ξέρω σίγουρα γιατί ποτέ δεν πήραμε). Όσο για τα πατίνια κ εμένα με εκνευρίζουν γιατί τα θεωρώ επικίνδυνα για μικρό παιδί

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Πατίνι έχει από τα 1,5 και του αρέσει πολύ! Μέχρι και στο σπίτι κάνει!

Just now, mama16 είπε:

Δεν είναι αναγκαίο στάδιο το τρίκυκλο. Εμείς είχαμε αλλά της είχαμε πάρει ένα μεγάλο ωραίο, η μικρή μου βέβαια επειδή είναι κοντουλα ποτέ δεν έφτασε τα πηδάλια από το τρίκυκλο αλλά μια χαρά έμαθε σε κανονικό ποδήλατο. Αν θέλετε μπορείτε να πάρετε ποδήλατο ισορροπίας. Με αυτό μαθαίνουν πρώτα να ισορροπούν κ ίσως μετά να μην χρειάζονται βοηθητικές (δεν ξέρω σίγουρα γιατί ποτέ δεν πήραμε). Όσο για τα πατίνια κ εμένα με εκνευρίζουν γιατί τα θεωρώ επικίνδυνα για μικρό παιδί

Κι εγώ είχα αμφιβολίες για τα ισορροπίας αν έχουν νόημα, αλλά τελικά έχουν! Με το που πήραμε το κανονικό, δεν βάλαμε τις βοηθητικές. Της είπα: παρε φόρα και ισορρόπησε όπως έκανες με το ισορροπίας, και όταν πήρε φόρα ξεκίνησε το πετάλι. Σε δύο μέρες έμαθε να κάνει κανονικά!

Οχι δεν ειναι απαραιτητο το τρικυκλο. Εμεις της ειχαμε 3ποδηλατακια, ενα δωρο το 4 σε 1, ενα δανεικο παλι σμαρτ απλο κι ενα που αγορασα εγώ απο τζαμπο που της είχε γυαλίσει φτηνο. Οσο κι αν το προσπαθησαμε καποιες φορες, δεν της εκανε αίσθηση. Το μυαλό της ηταν στο πατινι. Κουβαλαγα και τα δυο.. Μόλις πηγε σχολείο και είδε οτι κ οι φίλοι της κανουν,ζήτησε ποδηλατο αλλα αυτη τη φορα με τη συμφωνία οτι δε θα το παρατησει.ηταν ηδη 4 και επικοινωνουσαμε κανονικα. Κι έτσι κι έγινε.  Και αγορασαμε κανονικο για μεγαλύτερη ηλικια καθως ειναι ψηλη. Τωρα ψάχνουμε τροπο για τη μεταφορα του στις διακοπες.. να παρω βαση?να το στειλω με κτελ?Υπάρχει βαση για δυο ποδηλατα για μελλοντικα και των δυο?τι προτεινετε?

Just now, Yovanna είπε:

Πατίνι έχει από τα 1,5 και του αρέσει πολύ! Μέχρι και στο σπίτι κάνει!

Α και η δικιά μου έχει πατίνι! Το βλέπει, το θαυμάζει (είναι ροζ με τη Μινυ Μάους), το πηγαίνει βόλτα περπατώντας δίπλα του, αλλά δεν ανεβαίνει για κανένα λόγο. Ευτυχώς μας το χάρισε μια φίλη και δεν το πληρώσαμε γιατί έτσι όπως το βλέπω άκλαυτο θα πάει και αυτό.

@Έσπερος αν δε σε ενδιαφέρει να το χρησιμοποιείς για μεγάλες βόλτες ως αντικατάσταση ουσιαστικά του καροτσιού τότε θα συμφωνήσω να μην πάρεις τρίκυκλο. Εμείς το βολευτήκαμε γιατί κανουμε μεγάλες αποστάσεις και κουράζεται με τα πόδια. Αλλά δεν είναι και για πολυ καιρό ακόμα. Μέχρι 3 ετών νομίζω ενδείκνυται. Τώρα όσο για τις υπόλοιπες επιλογές είναι τι θα ταιριαξει στο παιδί. Η δικια μου που τα έχει δοκιμάσει όλα (ισορροπίας, πατίνι) μόνο το τρικυκλο θέλει οπότε δεν πιέζω. Στην ανιψιά μου επίσης που είναι και ένα απίστευτα δραστήριο παιδί δεν άρεσε καθόλου οτιδήποτε είχε να κάνει με ποδήλατο. Της είχαμε πάρει με τον άντρα μου ποδήλατο με βοηθητικές και κοντάρι (ναι υπάρχουν και τέτοια - από το elc το πήραμε θυμάμαι) όταν ήταν 3 ετών και ούτε να το δει δεν ήθελε. Γύρω στα 5 άρχισε να ενδιαφέρεται και από τόυε δεν το αποχωρίζεται το ποδήλατο. Είναι και στο παιδί τι θα ταιριάξει.

Just now, Anna3011 είπε:

Εμείς το βολευτήκαμε γιατί κανουμε μεγάλες αποστάσεις και κουράζεται με τα πόδια. Αλλά δεν είναι και για πολυ καιρό ακόμα. Μέχρι 3 ετών νομίζω ενδείκνυται. 

Εμένα στα 2 έφαγε τούμπα γιατί έσκυψε να πιάσει την πίσω ρόδα του τρίκυκλου, και από τότε δεν το ξαναχρησιμοποιήσαμε. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μας πολυβόλεψε. Πόδια και πάλι πόδια, από 2 ετών και μετά.. και τα 2 παιδιά.

Ενα απλο πατινι εχει 15 ευρω απο τζαμπο. Με αυτο ξεκινήσαμε και τώρα κανει σουζες σε ενα τριπλοροδο με φρενο.. που κοστίζει μονο..70!!!

Just now, irin είπε:

Εμένα στα 2 έφαγε τούμπα γιατί έσκυψε να πιάσει την πίσω ρόδα του τρίκυκλου, και από τότε δεν το ξαναχρησιμοποιήσαμε. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μας πολυβόλεψε. Πόδια και πάλι πόδια, από 2 ετών και μετά.. και τα 2 παιδιά.

Εμεις παλι παμε παντου με τα πατίνια...Αλλιώς εχουμε μαχη! Ναι... Εχω δυο κοριτσια μαχητές των δρόμων 4! :D

Just now, diane2020 είπε:

Ενα απλο πατινι εχει 15 ευρω απο τζαμπο. Με αυτο ξεκινήσαμε και τώρα κανει σουζες σε ενα τριπλοροδο με φρενο.. που κοστίζει μονο..70!!!

Εμεις παλι παμε παντου με τα πατίνια...Αλλιώς εχουμε μαχη!

Ναι,και πατίνι παίζει πολύ...αλλά όταν είναι μόνο βόλτα. Αν θέλω να συνδυάσω ψώνια κλπ προτιμώ πόδια

Αλλά ειδικά για το γιό μου, αν δεν έχει μαζί κάποιο από τα "μέσα μεταφοράς", πατίνι ή κατά προτίμηση ποδήλατο, δεν χαίρεται τη βόλτα!

• Μου αρέσει 1

Just now, Anna3011 said:

Α και η δικιά μου έχει πατίνι! Το βλέπει, το θαυμάζει (είναι ροζ με τη Μινυ Μάους), το πηγαίνει βόλτα περπατώντας δίπλα του, αλλά δεν ανεβαίνει για κανένα λόγο. Ευτυχώς μας το χάρισε μια φίλη και δεν το πληρώσαμε γιατί έτσι όπως το βλέπω άκλαυτο θα πάει και αυτό

Πόσο είναι η μικρή? αποκλείεται να πάει άκλαυτο! Κάποια στιγμή θα ανέβει! Και μας ο νονός μας το πήρε, σούπερ ντούπερ με φωτάκια! Τον καμαρώνω όταν κάνει!

• Μου αρέσει 1

Just now, irin είπε:

Ναι,και πατίνι παίζει πολύ...αλλά όταν είναι μόνο βόλτα. Αν θέλω να συνδυάσω ψώνια κλπ προτιμώ πόδια

Αλλά ειδικά για το γιό μου, αν δεν έχει μαζί κάποιο από τα "μέσα μεταφοράς", πατίνι ή κατά προτίμηση ποδήλατο, δεν χαίρεται τη βόλτα!

Τι εννοεις δε χαίρεται? Εμεις σταματάμε καθε τοσο και οταν φτασουμε πλατεια το παρατάει να παίξει.. μας το καβαλανε κι αλλα παιδακια κι εκει ενιοτε νευριαζω γτ πανε και κατι μεγαλύτερα κι εχω τον νου μου μην το σπάσουν...

Just now, irin said:

Παρομοίως! Εκτός αν πάμε στα μπάσκετ , τραμπολίνο και παιχνίδια με κέρματα γενικά!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα