Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρωει για 5 λεπτα και τραβιεται


Recommended Posts

Eίναι πάρα πολύ περίεργο τόσο μικρό μωρό να έχει μόνο 6 γεύματα μητρικού, με όποιον τρόπο και να δίνονται. Προσωπικά θα το τάιζα τη μέρα στο δίωρο αν δεν έχει από μόνο του ζητήσει νωρίτερα. Τα συχνά γεύματα είναι πολύ πιθανό να σας λύσουν και το πρόβλημα, ένα μωρό που πεινά πάρα πολύ δεν έχει υπομονή να θηλάσει, πόσο μάλλον αν ακολουθεί μπουκάλι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο που λες με το συχνο ταισμα το εχω δοκιμασει δεν μ ελυσε το προβλημα .και παλι τραβιοταν..ειχα φτασει σε σημειο να το ταιζω 9 με 10 φορες την ημερα αλλα δεν αλλαξε κατι.μπορει να ειναι μικρο και να φαινεται  περιεργο αλλα το βραδυ δεν ξυπνα πλεον.αυτο το κανει εδω και 10 μερες περιπου.την ημερα τρωει πιο συχνα.δεν ζηταει ποτε στο διωρο να φαει..στο 3ωρο ναι.και επειδη παιρνει πολυ γρηγορα βαρος δεν ξερω αν θα ηταν καλο να το ταιζω τοσο συχνα..δλδ 2,5 μηνων σχεδον 3 την αλλη βδομαδα και το βαρος του ειναι συνεχεια ανοδικο.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, dalaka είπε:

αυτο που λες με το συχνο ταισμα το εχω δοκιμασει δεν μ ελυσε το προβλημα .και παλι τραβιοταν..ειχα φτασει σε σημειο να το ταιζω 9 με 10 φορες την ημερα αλλα δεν αλλαξε κατι.μπορει να ειναι μικρο και να φαινεται  περιεργο αλλα το βραδυ δεν ξυπνα πλεον.αυτο το κανει εδω και 10 μερες περιπου.την ημερα τρωει πιο συχνα.δεν ζηταει ποτε στο διωρο να φαει..στο 3ωρο ναι.και επειδη παιρνει πολυ γρηγορα βαρος δεν ξερω αν θα ηταν καλο να το ταιζω τοσο συχνα..δλδ 2,5 μηνων σχεδον 3 την αλλη βδομαδα και το βαρος του ειναι συνεχεια ανοδικο.

Καλα απ τη στιγμή που παίρνει κανονικά βάρος μην αγχωνεσαι καθόλου.. Ας τρώει όσες φορές θέλει το μωρό!!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, dalaka είπε:

αυτο που λες με το συχνο ταισμα το εχω δοκιμασει δεν μ ελυσε το προβλημα .και παλι τραβιοταν..ειχα φτασει σε σημειο να το ταιζω 9 με 10 φορες την ημερα αλλα δεν αλλαξε κατι.μπορει να ειναι μικρο και να φαινεται  περιεργο αλλα το βραδυ δεν ξυπνα πλεον.αυτο το κανει εδω και 10 μερες περιπου.την ημερα τρωει πιο συχνα.δεν ζηταει ποτε στο διωρο να φαει..στο 3ωρο ναι.και επειδη παιρνει πολυ γρηγορα βαρος δεν ξερω αν θα ηταν καλο να το ταιζω τοσο συχνα..δλδ 2,5 μηνων σχεδον 3 την αλλη βδομαδα και το βαρος του ειναι συνεχεια ανοδικο.

 

Το θέμα ευτυχώς με εσάς δεν είναι το βάρος, αλλά το αν θες να συνεχίσεις το θηλασμό ή όχι και αν μπορεί το τάισμα να γίνει πιο ήρεμα και για τους δύο σας. Οπότε από αυτή την άποψη, δεν υπάρχει ανησυχία και πανικός. Από το ιντερνετ είναι αδύνατο να βγει πόρισμα, αλλά εγώ θα σκεφτόμουν 2 πράγματα, παραδόξως αντίθετα μεταξύ τους:

- το γάλα σου βγαίνει πολύ γρηγορα, και το μωρό πίνει σαν τρελό για 5 λεπτά, παίρνει όσο χρειάζεται μεν, αλλά ο θηλασμός είναι δύσκολος. Αν αυτό είναι το πρόβλημα,θα το δεις σταματώντας το τάισμα τις 2-3 γουλιές. Αν το γάλα πετάγεται με δύναμη, το αφήνεις να τρέξει σε μια πετσετούλα μέχρι να κοπεί η ροή και μετά θηλάζεις κανονικα.

- υπάρχει όμως και το ανάποδο σενάριο: η εισαγωγή μπουκαλιο πολυ νωρίς, έχει μπερδέψει το μωρό, που πια δεν έχει υπομονή με το στήθος και του φαίνεται κουραστικό. Αν αυτό είναι το πρόβλημα, η λύση είναι συχνοί θηλασμοί, και αν αρνείται εντελώς, λίγο από μπουκάλι και μετά  πάλι προσπάθεια για θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Τελικά το παιδάκι μ έχει ΓΟΠ έντονη κιόλας και μάλιστα κρυφη αφού δεν είχα ούτε γουλιες ούτε εμετούς.. Επισκέφτηκα παιδαγαστρεντερολογο η οποία μου συνέστησε συνέχιση του θηλασμου και μισό φακελάκι σκόνη nexium σε νερό κάθε μέρα.. Παίρνουμε εδώ και μια εβδομάδα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει ιδιαίτερη διαφορά.. Υπάρχει κάποια μαμά που έχει δώσει nexium να μου πει σε πόσο καιρό είδε διαφορά γτ δυστυχως συνεχίζεται το ίδιο "πιάνω, αφήνω, πιάνω Θηλή"...??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/5/2021 at 4:51 ΜΜ, dalaka είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Τελικά το παιδάκι μ έχει ΓΟΠ έντονη κιόλας και μάλιστα κρυφη αφού δεν είχα ούτε γουλιες ούτε εμετούς.. Επισκέφτηκα παιδαγαστρεντερολογο η οποία μου συνέστησε συνέχιση του θηλασμου και μισό φακελάκι σκόνη nexium σε νερό κάθε μέρα.. Παίρνουμε εδώ και μια εβδομάδα αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει ιδιαίτερη διαφορά.. Υπάρχει κάποια μαμά που έχει δώσει nexium να μου πει σε πόσο καιρό είδε διαφορά γτ δυστυχως συνεχίζεται το ίδιο "πιάνω, αφήνω, πιάνω Θηλή"...??? 

Συνήθως νομίζω χρειάζεται ένα 10ημερο για να φανούν αποτελέσματα. Αν δεις όμως ότι περνάνε οι μέρες κ δεν βλέπεις την παραμικρή βελτίωση πάρε την να ενημερώσεις μήπως χρειάζεται να αυξήσουν την δόση. Εγώ θυμάμαι ότι στην αρχή έπαιρνε μισό φακελάκι κ μετά μου άλλαξε τη δόση κ έπαιρνε μισό το πρωί κ 1/4 το βραδάκι. Ελπίζω σύντομα να δεις βελτίωση!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς δεν έχω δει βελτίωση και η παιδαγαστρεντερολογος μου είπε να σταματήσω το nexium για λίγες μέρες για να δω πως θα είναι το παιδί χωρίς αυτό.. Δεν έχω δει διαφορά είτε το παίρνει είτε όχι.Δεν ξέρω ευτυχώς το μόνο θετικό είναι ότι το παιδί παίρνει καλό βάρος και έχω μια ελπίδα όταν μπουν οι τροφές το πρόβλημα να διορθωθεί κάπως.. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, dalaka είπε:

Όχι δυστυχώς δεν έχω δει βελτίωση και η παιδαγαστρεντερολογος μου είπε να σταματήσω το nexium για λίγες μέρες για να δω πως θα είναι το παιδί χωρίς αυτό.. Δεν έχω δει διαφορά είτε το παίρνει είτε όχι.Δεν ξέρω ευτυχώς το μόνο θετικό είναι ότι το παιδί παίρνει καλό βάρος και έχω μια ελπίδα όταν μπουν οι τροφές το πρόβλημα να διορθωθεί κάπως.. 

Δεν σου είπε να το αυξήσεις δλδ ε? Αν επιτρέπεται σε ποια πηγές? Αθήνα ή Θεσσαλονίκη? Θα διορθωθεί πιστεύω το πρόβλημα όταν μπουν οι στερεές, υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος.Εχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών και προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά. Όλον αυτό τον καιρό ο μικρός πίνει από το στήθος και βάζει κανονικά βάρος και έχει και 5 6 πάνες βρεγμένες κάθε μέρα. Τα βράδυνα γεύματα έδειχνε πάντα ανικανοποίητος και έτσι ο περίγυρος (μαμά πεθερά σύζυγος) με έπεισαν ότι δεν έχω γάλα κι αφήνω το μωρό νηστικό και νευριασμένο. Γι αυτό και έδινα 30ml αρχικά και τώρα πια 60 ml συμπλήρωμα ξένο.οχι σε όλα τα γεύματα,συνήθως το απόγευμα και νωρίς το βράδυ. Ωστόσο μεγαλώνοντας άρχισε να μην θέλει το συμπλήρωμα. Την τελευταία εβδομαδα ο μικρός έχει την εξής συμπεριφορά : τρώει από το 1 στήθος 6-7 λεπτά λαίμαργα και μεγάλες γουλιες και μετά αρχίζει να πιάνει και να αφήνει το στήθος συνεχόμενα για όση ώρα τον αφήσω επάνω μέχρι που νευριάζει και κλαίει.τον βάζω στο άλλο στηθος και γίνεται το ίδιο,με αποτέλεσμα να αλλάζω στήθος 3 4 φορές.Στο τέλος για να ησυχάσει και να κοιμηθεί του δίνω 60 ml ξένο αλλά οχι σε όλα τα γεύματα.Για δοκιμή πιέζω καθόλη τη διάρκεια το στήθος για να δω αν έχω γάλα τλκ. Λοιπόν, γάλα έχω συνεχώς και προς το τέλος είναι και παχύ. Συνήθως βγαίνει ποσότητα σε σταγόνες αλλά μερικές φορές και με πίδακες. Ο μικρός παίρνει βάρος και ύψος κανονικά αλλά νομίζω ότι πίνει μόνο το αραιό γάλα και για αυτό δε χορταινει. Η παιδίατρος όταν της είπα για το συμπλήρωμα που δίνω,μου είπε ότι δεν έχει κανένα θέμα από τη στιγμή που το παιδί θηλάζει ένα λίτρο γάλα και παίρνει μόνο 100 ml ξένο τη μέρα. Φοβάμαι πως θα σταματήσει το γάλα αν συνεχίσει έτσι ο μικρός,που σημειωτέον έκοψε το βραδυνό θηλασμό εδώ και 2 εβδομάδες. Δε σκοπεύω να θηλάσω πάνω από 8 9 μήνες,αλλά θέλω σίγουρα μέχρι τότε να έχω γάλα. Καμία ιδέα τι φταίει; Συγνώμη για την πολυλογια και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Μένουμε στη Γερμανία, εδώ οι γιατροί δεν αφιερώνουν πολύ χρόνο για την καθοδήγηση της μητέρας ειδικά αν το παιδί μεγαλώνει κανονικά. Ότι βοήθεια είχα ήταν από τη μαία τις 6 πρώτες εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2022 at 8:36 ΜΜ, Gean είπε:

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος.Εχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών και προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά. Όλον αυτό τον καιρό ο μικρός πίνει από το στήθος και βάζει κανονικά βάρος και έχει και 5 6 πάνες βρεγμένες κάθε μέρα. Τα βράδυνα γεύματα έδειχνε πάντα ανικανοποίητος και έτσι ο περίγυρος (μαμά πεθερά σύζυγος) με έπεισαν ότι δεν έχω γάλα κι αφήνω το μωρό νηστικό και νευριασμένο. Γι αυτό και έδινα 30ml αρχικά και τώρα πια 60 ml συμπλήρωμα ξένο.οχι σε όλα τα γεύματα,συνήθως το απόγευμα και νωρίς το βράδυ. Ωστόσο μεγαλώνοντας άρχισε να μην θέλει το συμπλήρωμα. Την τελευταία εβδομαδα ο μικρός έχει την εξής συμπεριφορά : τρώει από το 1 στήθος 6-7 λεπτά λαίμαργα και μεγάλες γουλιες και μετά αρχίζει να πιάνει και να αφήνει το στήθος συνεχόμενα για όση ώρα τον αφήσω επάνω μέχρι που νευριάζει και κλαίει.τον βάζω στο άλλο στηθος και γίνεται το ίδιο,με αποτέλεσμα να αλλάζω στήθος 3 4 φορές.Στο τέλος για να ησυχάσει και να κοιμηθεί του δίνω 60 ml ξένο αλλά οχι σε όλα τα γεύματα.Για δοκιμή πιέζω καθόλη τη διάρκεια το στήθος για να δω αν έχω γάλα τλκ. Λοιπόν, γάλα έχω συνεχώς και προς το τέλος είναι και παχύ. Συνήθως βγαίνει ποσότητα σε σταγόνες αλλά μερικές φορές και με πίδακες. Ο μικρός παίρνει βάρος και ύψος κανονικά αλλά νομίζω ότι πίνει μόνο το αραιό γάλα και για αυτό δε χορταινει. Η παιδίατρος όταν της είπα για το συμπλήρωμα που δίνω,μου είπε ότι δεν έχει κανένα θέμα από τη στιγμή που το παιδί θηλάζει ένα λίτρο γάλα και παίρνει μόνο 100 ml ξένο τη μέρα. Φοβάμαι πως θα σταματήσει το γάλα αν συνεχίσει έτσι ο μικρός,που σημειωτέον έκοψε το βραδυνό θηλασμό εδώ και 2 εβδομάδες. Δε σκοπεύω να θηλάσω πάνω από 8 9 μήνες,αλλά θέλω σίγουρα μέχρι τότε να έχω γάλα. Καμία ιδέα τι φταίει; Συγνώμη για την πολυλογια και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Μένουμε στη Γερμανία, εδώ οι γιατροί δεν αφιερώνουν πολύ χρόνο για την καθοδήγηση της μητέρας ειδικά αν το παιδί μεγαλώνει κανονικά. Ότι βοήθεια είχα ήταν από τη μαία τις 6 πρώτες εβδομάδες.

Χωρίς να είμαι ειδική, νομίζω ότι το μωρό συνήθισε τη ροή που έχει το μπιμπερό. Πίνει λίγο από το στήθος και όταν μειώνεται η ροή εκνευρίζεται και θέλει το μπιμπερό. 

Όλα τα μωρά είναι ανήσυχα το απόγευμα και το βράδυ, είναι λόγω κούρασης από τα ερεθίσματα της μέρας, κολικούς κλπ οπότε μάλλον στη δική σου περίπτωση εφόσον βάρος και πάνες ήταν οκ μάλλον ήταν περιττό το συμπλήρωμα. Δυστυχώς όταν μπει το μπουκάλι στο παιχνίδι πολλά μωρά θα αρχίσουν να αρνούνται το στήθος και θέλει προσπάθεια από τη μαμά για να παραμείνουν.

 

Δοκίμασε να αλλάζεις στήθος όταν αρχίσει να εκνευρίζεται ή και να κάνεις μαλαξεις στο στήθος για να αυξήσεις τη ροή. Αν θα ήθελες να θηλάζεις αποκλειστικά καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να κόψεις το μπουκάλι. Αν αρνείται να πιάσει στήθος μπορείς να δώσεις λίγο ξένο με σύριγγα να ηρεμήσει και μετά να ξαναπροσπαθήσεις στήθος κοκ.

 

Γύρω στους 4 μήνες υπάρχει ένα μεγάλο άλμα που ενδεχομένως να τη δεις πιο έντονα αυτή τη συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/1/2022 at 8:36 ΜΜ, Gean είπε:

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος.Εχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών και προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά. Όλον αυτό τον καιρό ο μικρός πίνει από το στήθος και βάζει κανονικά βάρος και έχει και 5 6 πάνες βρεγμένες κάθε μέρα. Τα βράδυνα γεύματα έδειχνε πάντα ανικανοποίητος και έτσι ο περίγυρος (μαμά πεθερά σύζυγος) με έπεισαν ότι δεν έχω γάλα κι αφήνω το μωρό νηστικό και νευριασμένο. Γι αυτό και έδινα 30ml αρχικά και τώρα πια 60 ml συμπλήρωμα ξένο.οχι σε όλα τα γεύματα,συνήθως το απόγευμα και νωρίς το βράδυ. Ωστόσο μεγαλώνοντας άρχισε να μην θέλει το συμπλήρωμα. Την τελευταία εβδομαδα ο μικρός έχει την εξής συμπεριφορά : τρώει από το 1 στήθος 6-7 λεπτά λαίμαργα και μεγάλες γουλιες και μετά αρχίζει να πιάνει και να αφήνει το στήθος συνεχόμενα για όση ώρα τον αφήσω επάνω μέχρι που νευριάζει και κλαίει.τον βάζω στο άλλο στηθος και γίνεται το ίδιο,με αποτέλεσμα να αλλάζω στήθος 3 4 φορές.Στο τέλος για να ησυχάσει και να κοιμηθεί του δίνω 60 ml ξένο αλλά οχι σε όλα τα γεύματα.Για δοκιμή πιέζω καθόλη τη διάρκεια το στήθος για να δω αν έχω γάλα τλκ. Λοιπόν, γάλα έχω συνεχώς και προς το τέλος είναι και παχύ. Συνήθως βγαίνει ποσότητα σε σταγόνες αλλά μερικές φορές και με πίδακες. Ο μικρός παίρνει βάρος και ύψος κανονικά αλλά νομίζω ότι πίνει μόνο το αραιό γάλα και για αυτό δε χορταινει. Η παιδίατρος όταν της είπα για το συμπλήρωμα που δίνω,μου είπε ότι δεν έχει κανένα θέμα από τη στιγμή που το παιδί θηλάζει ένα λίτρο γάλα και παίρνει μόνο 100 ml ξένο τη μέρα. Φοβάμαι πως θα σταματήσει το γάλα αν συνεχίσει έτσι ο μικρός,που σημειωτέον έκοψε το βραδυνό θηλασμό εδώ και 2 εβδομάδες. Δε σκοπεύω να θηλάσω πάνω από 8 9 μήνες,αλλά θέλω σίγουρα μέχρι τότε να έχω γάλα. Καμία ιδέα τι φταίει; Συγνώμη για την πολυλογια και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Μένουμε στη Γερμανία, εδώ οι γιατροί δεν αφιερώνουν πολύ χρόνο για την καθοδήγηση της μητέρας ειδικά αν το παιδί μεγαλώνει κανονικά. Ότι βοήθεια είχα ήταν από τη μαία τις 6 πρώτες εβδομάδες.

Εγώ θα απαντήσω ακριβώς αντίθετα απ' την άλλη κοπέλα... Μπορεί το γαλα σου να πετάγεται πολύ κ για αυτό να μπαίνω βγαίνει για να μην πνίγεται. Αλλά μην αγχώνεσαι απ' την στιγμή που παίρνει κανονικά βάρος δεν χρειάζεσαι το συμπλήρωμα κ σιγά σιγά μεγαλώνοντας το μωρό θα μάθει να διαχειρίζεται όταν βγαίνει το γάλα σαν "πίδακα". Μια στάση που βοηθάει λίγο στο να μην βγαίνει πολύ έντονα είναι νομίζω να είσαι ξαπλωμένη κ να είναι από πάνω το μωρό

On 24/1/2022 at 8:36 ΜΜ, Gean είπε:

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος.Εχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών και προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά. Όλον αυτό τον καιρό ο μικρός πίνει από το στήθος και βάζει κανονικά βάρος και έχει και 5 6 πάνες βρεγμένες κάθε μέρα. Τα βράδυνα γεύματα έδειχνε πάντα ανικανοποίητος και έτσι ο περίγυρος (μαμά πεθερά σύζυγος) με έπεισαν ότι δεν έχω γάλα κι αφήνω το μωρό νηστικό και νευριασμένο. Γι αυτό και έδινα 30ml αρχικά και τώρα πια 60 ml συμπλήρωμα ξένο.οχι σε όλα τα γεύματα,συνήθως το απόγευμα και νωρίς το βράδυ. Ωστόσο μεγαλώνοντας άρχισε να μην θέλει το συμπλήρωμα. Την τελευταία εβδομαδα ο μικρός έχει την εξής συμπεριφορά : τρώει από το 1 στήθος 6-7 λεπτά λαίμαργα και μεγάλες γουλιες και μετά αρχίζει να πιάνει και να αφήνει το στήθος συνεχόμενα για όση ώρα τον αφήσω επάνω μέχρι που νευριάζει και κλαίει.τον βάζω στο άλλο στηθος και γίνεται το ίδιο,με αποτέλεσμα να αλλάζω στήθος 3 4 φορές.Στο τέλος για να ησυχάσει και να κοιμηθεί του δίνω 60 ml ξένο αλλά οχι σε όλα τα γεύματα.Για δοκιμή πιέζω καθόλη τη διάρκεια το στήθος για να δω αν έχω γάλα τλκ. Λοιπόν, γάλα έχω συνεχώς και προς το τέλος είναι και παχύ. Συνήθως βγαίνει ποσότητα σε σταγόνες αλλά μερικές φορές και με πίδακες. Ο μικρός παίρνει βάρος και ύψος κανονικά αλλά νομίζω ότι πίνει μόνο το αραιό γάλα και για αυτό δε χορταινει. Η παιδίατρος όταν της είπα για το συμπλήρωμα που δίνω,μου είπε ότι δεν έχει κανένα θέμα από τη στιγμή που το παιδί θηλάζει ένα λίτρο γάλα και παίρνει μόνο 100 ml ξένο τη μέρα. Φοβάμαι πως θα σταματήσει το γάλα αν συνεχίσει έτσι ο μικρός,που σημειωτέον έκοψε το βραδυνό θηλασμό εδώ και 2 εβδομάδες. Δε σκοπεύω να θηλάσω πάνω από 8 9 μήνες,αλλά θέλω σίγουρα μέχρι τότε να έχω γάλα. Καμία ιδέα τι φταίει; Συγνώμη για την πολυλογια και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Μένουμε στη Γερμανία, εδώ οι γιατροί δεν αφιερώνουν πολύ χρόνο για την καθοδήγηση της μητέρας ειδικά αν το παιδί μεγαλώνει κανονικά. Ότι βοήθεια είχα ήταν από τη μαία τις 6 πρώτες εβδομάδες.

Εγώ θα απαντήσω ακριβώς αντίθετα απ' την άλλη κοπέλα... Μπορεί το γαλα σου να πετάγεται πολύ κ για αυτό να μπαίνω βγαίνει για να μην πνίγεται. Αλλά μην αγχώνεσαι απ' την στιγμή που παίρνει κανονικά βάρος δεν χρειάζεσαι το συμπλήρωμα κ σιγά σιγά μεγαλώνοντας το μωρό θα μάθει να διαχειρίζεται όταν βγαίνει το γάλα σαν "πίδακα". Μια στάση που βοηθάει λίγο στο να μην βγαίνει πολύ έντονα είναι νομίζω να είσαι ξαπλωμένη κ να είναι από πάνω το μωρό

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Εγώ θα απαντήσω ακριβώς αντίθετα απ' την άλλη κοπέλα... Μπορεί το γαλα σου να πετάγεται πολύ κ για αυτό να μπαίνω βγαίνει για να μην πνίγεται. Αλλά μην αγχώνεσαι απ' την στιγμή που παίρνει κανονικά βάρος δεν χρειάζεσαι το συμπλήρωμα κ σιγά σιγά μεγαλώνοντας το μωρό θα μάθει να διαχειρίζεται όταν βγαίνει το γάλα σαν "πίδακα". Μια στάση που βοηθάει λίγο στο να μην βγαίνει πολύ έντονα είναι νομίζω να είσαι ξαπλωμένη κ να είναι από πάνω το μωρό

 

Επειδή είχα πρόβλημα υπερπαραγωγής, αυτό συμβαίνει τα πρώτα λεπτά που θηλάζει το μωρό, όταν το στήθος είναι ακόμα γεμάτο. Και η λύση είναι ακριβώς αυτή που προτείνεις: να θηλάζεις όσο πιο ξαπλωμένη προς τα πίσω μπορείς για να ανακόψεις τη ροή. 

Αυτό που περιγράφει η κοπέλα, να κλαίει το παιδί μετά από μερικά λεπτά δηλαδή και όχι στην αρχή, συνάδει με την απάντηση που έδωσε η Zuchi. Επειδή το μωρό έχει συνηθίσει τη βαριά ροή του μπιμπερό, θηλάζει απροβλημάτιστα τα πρώτα λεπτά που το γάλα τρέχει πολύ επειδή είναι αραιό, και ζορίζεται μετά από λίγο που έχει μείνει το παχύ, θρεπτικό μέρος, η κρέμα που λένε, γιατί εκείνο θέλει προσπάθεια για να το πιει κι έχει πλέον ξεμάθει.

 

@Gean, το παιδί θα αποθηλάσει σύντομα αν συνεχίσει έτσι. Δεν γνωρίζω πώς να σε βοηθήσω να το αντιστρέψεις αυτό. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού. Δεν χρειάζεται να βρεις κάποια στη Γερμανία αν σου είναι δύσκολο - πολλές εδώ στην Ελλάδα κάνουν και συνεδρίες μέσω Σκάιπ.

Να σου ζήσει το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Επειδή είχα πρόβλημα υπερπαραγωγής, αυτό συμβαίνει τα πρώτα λεπτά που θηλάζει το μωρό, όταν το στήθος είναι ακόμα γεμάτο. Και η λύση είναι ακριβώς αυτή που προτείνεις: να θηλάζεις όσο πιο ξαπλωμένη προς τα πίσω μπορείς για να ανακόψεις τη ροή. 

Αυτό που περιγράφει η κοπέλα, να κλαίει το παιδί μετά από μερικά λεπτά δηλαδή και όχι στην αρχή, συνάδει με την απάντηση που έδωσε η Zuchi. Επειδή το μωρό έχει συνηθίσει τη βαριά ροή του μπιμπερό, θηλάζει απροβλημάτιστα τα πρώτα λεπτά που το γάλα τρέχει πολύ επειδή είναι αραιό, και ζορίζεται μετά από λίγο που έχει μείνει το παχύ, θρεπτικό μέρος, η κρέμα που λένε, γιατί εκείνο θέλει προσπάθεια για να το πιει κι έχει πλέον ξεμάθει.

 

@Gean, το παιδί θα αποθηλάσει σύντομα αν συνεχίσει έτσι. Δεν γνωρίζω πώς να σε βοηθήσω να το αντιστρέψεις αυτό. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού. Δεν χρειάζεται να βρεις κάποια στη Γερμανία αν σου είναι δύσκολο - πολλές εδώ στην Ελλάδα κάνουν και συνεδρίες μέσω Σκάιπ.

Να σου ζήσει το μωράκι!

Κ εγώ απάντησα έτσι γιατί μου συνέβαινε αυτό στον γιο μου. Κ επειδή είπε η κοπέλα ότι έχει γάλα κ πολλές φορές πετάγεται σαν πίδακας. Από την εμπειρία μου στον θηλασμό γιατί είχα έντονη ροή έμενε ι "πίδακας" δεν εμφανιζόταν μόνο τα πρώτα λεπτά κατά τον θηλασμό αλλά σε όλη την διάρκεια. Ενώ θήλαζε ο μικρός μου έκανε αυτό το πράγμα που περιέγραψε η κοπέλα κ τις περισσότερες φορές έβγαινε σαν πίδακας, όχι μόνο στην αρχή. Μέχρι να τελειώσει ο θηλασμός μπορεί να μου δημιουργούνταν πάνω από 5 φορές (κ ίσως λέω κ λίγες)

Link to comment
Share on other sites

 

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ εγώ απάντησα έτσι γιατί μου συνέβαινε αυτό στον γιο μου. Κ επειδή είπε η κοπέλα ότι έχει γάλα κ πολλές φορές πετάγεται σαν πίδακας. Από την εμπειρία μου στον θηλασμό γιατί είχα έντονη ροή έμενε ι "πίδακας" δεν εμφανιζόταν μόνο τα πρώτα λεπτά κατά τον θηλασμό αλλά σε όλη την διάρκεια. Ενώ θήλαζε ο μικρός μου έκανε αυτό το πράγμα που περιέγραψε η κοπέλα κ τις περισσότερες φορές έβγαινε σαν πίδακας, όχι μόνο στην αρχή. Μέχρι να τελειώσει ο θηλασμός μπορεί να μου δημιουργούνταν πάνω από 5 φορές (κ ίσως λέω κ λίγες)

Έχεις δίκιο ότι μπορεί να συμβαίνει όχι μόνο τα πρώτα λεπτά του θηλασμού. Συνήθως όταν υπάρχει έντονη ροή το παιδί μπορεί να κάνει σαν να πνίγεται ή να καταπίνει πολύ μεγάλες γουλιες.

 

Gean παρατήρησε το παιδί σου τι κάνει πριν αφήσει το στήθος. Καταπίνει μεγάλες γουλιες ή τρέχει γάλα από το στόμα του; Τότε ίσως είναι έντονη ροή. Κάνει στην αρχή συνεχόμενες γουλιες και πριν το αφήσει αραιή κατάποση; Τότε ίσως φταίει ότι έμαθε το μπουκάλι.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Επειδή είχα πρόβλημα υπερπαραγωγής, αυτό συμβαίνει τα πρώτα λεπτά που θηλάζει το μωρό, όταν το στήθος είναι ακόμα γεμάτο. Και η λύση είναι ακριβώς αυτή που προτείνεις: να θηλάζεις όσο πιο ξαπλωμένη προς τα πίσω μπορείς για να ανακόψεις τη ροή. 

Αυτό που περιγράφει η κοπέλα, να κλαίει το παιδί μετά από μερικά λεπτά δηλαδή και όχι στην αρχή, συνάδει με την απάντηση που έδωσε η Zuchi. Επειδή το μωρό έχει συνηθίσει τη βαριά ροή του μπιμπερό, θηλάζει απροβλημάτιστα τα πρώτα λεπτά που το γάλα τρέχει πολύ επειδή είναι αραιό, και ζορίζεται μετά από λίγο που έχει μείνει το παχύ, θρεπτικό μέρος, η κρέμα που λένε, γιατί εκείνο θέλει προσπάθεια για να το πιει κι έχει πλέον ξεμάθει.

 

@Gean, το παιδί θα αποθηλάσει σύντομα αν συνεχίσει έτσι. Δεν γνωρίζω πώς να σε βοηθήσω να το αντιστρέψεις αυτό. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού. Δεν χρειάζεται να βρεις κάποια στη Γερμανία αν σου είναι δύσκολο - πολλές εδώ στην Ελλάδα κάνουν και συνεδρίες μέσω Σκάιπ.

Να σου ζήσει το μωράκι!

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Υπερπαραγωγή δεν νομίζω να έχω, όταν ο μικρός τρώει καλά αδειάζει το στήθος γενικά. Έκανα πολλή υπομονή 4 - 5 μέρες τώρα, τον άφηνα όσο το δυνατόν περισσότερο στο στήθος και είδα ότι απλά δεν έχει υπομονή να κατεβάσει το γάλα, κυρίως από το απόγευμα και μετά. Θα μειώσω σιγά σιγά το συμπλήρωμα και βλέπουμε. Είναι λαίμαργο μωρό εξ αρχής, θέλει πολύ γάλα, το θέλει τώρα, εύκολα και γρήγορα. Θα συνεχίσω να προσπαθώ όσο μπορώ μιας που έχω την πολυτέλεια να μην δουλεύω. Πάντως όταν πιάνει μπιμπερο και πιπίλα παίρνει μια έκφραση αηδιας κι ελπίζω να προτιμάει τη μαμά για λίγο ακόμη. Γνωρίζετε πού μπορώ να βρω κάποια σύμβουλο θηλασμού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ εγώ απάντησα έτσι γιατί μου συνέβαινε αυτό στον γιο μου. Κ επειδή είπε η κοπέλα ότι έχει γάλα κ πολλές φορές πετάγεται σαν πίδακας. Από την εμπειρία μου στον θηλασμό γιατί είχα έντονη ροή έμενε ι "πίδακας" δεν εμφανιζόταν μόνο τα πρώτα λεπτά κατά τον θηλασμό αλλά σε όλη την διάρκεια. Ενώ θήλαζε ο μικρός μου έκανε αυτό το πράγμα που περιέγραψε η κοπέλα κ τις περισσότερες φορές έβγαινε σαν πίδακας, όχι μόνο στην αρχή. Μέχρι να τελειώσει ο θηλασμός μπορεί να μου δημιουργούνταν πάνω από 5 φορές (κ ίσως λέω κ λίγες)

 

Όταν υπάρχει υπερπαραγωγή, το καταλαβαίνει κι η μαμά. Το στήθος είναι πολύ πρησμένο και γεμάτο, τρέχουν τα γάλατα ποτάμι. Δεν χρειάζεται η μαμά να πιέσει το στήθος της για να καταλάβει αν έχει γάλα, όπως περιγράφει η κοπέλα ότι κάνει για να βεβαιωθεί. Φαντάζομαι ότι εσύ είχες υπερπαραγωγή σε συνδυασμό με πολύ έντονο αντανακλαστικό ροής γάλακτος, κατέβαινε δηλαδή με πολλή ορμή σε όλη τη διάρκεια. Ηρωίδα! Αλλά αυτό που περιγράφει η κοπέλα δεν μοιάζει με υπερπαραγωγή. 

 

Το ίδιο ακριβώς είδα να συμβαίνει με τον ανιψιό μου, που έχει μόλις δυο βδομάδες διάφορα από τον γιο μου. Για παρόμοιους λόγους (πίεση από τους παππούδες, κακή καθοδήγηση από τον παιδίατρο) το παιδί πήρε συμπλήρωμα και σταδιακά άρχισε να αρνείται το στήθος στο πρώτο πεντάλεπτο. Πολύ χαρακτηριστικά, κάποια στιγμή που πεινούσε δοκίμασα να τον θηλάσω εγώ, που είχα πάρα πολύ γάλα. Ήπιε κανονικά για λίγη ώρα, κι όταν το στήθος πήρε να αδειάζει, το μωρό άρχισε να κλαίει και να τραβιέται. Του έδωσαν μπουκάλι και ηρέμησε, και το ήπιε όλο. Και προφανώς είχα γάλα, γιατί στα καπάκια θήλασα και τον δικό μου, που γευμάτισε κανονικά. Αλλά πλέον είχε μείνει το παχύ. 

 

@Gean Ό,τι κι αν είναι, εφόσον θέλεις να θηλάσεις, θα πρότεινα σύμβουλο θηλασμού για να σε καθοδηγήσει. Και φυσικά να θυμάσαι πως όποια κι αν είναι η έκβαση, σημασία έχει να μεγαλώσεις ένα γερό και χαρούμενο παιδί, ό,τι γάλα κι αν πίνει. :)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Όταν υπάρχει υπερπαραγωγή, το καταλαβαίνει κι η μαμά. Το στήθος είναι πολύ πρησμένο και γεμάτο, τρέχουν τα γάλατα ποτάμι. Δεν χρειάζεται η μαμά να πιέσει το στήθος της για να καταλάβει αν έχει γάλα, όπως περιγράφει η κοπέλα ότι κάνει για να βεβαιωθεί. Φαντάζομαι ότι εσύ είχες υπερπαραγωγή σε συνδυασμό με πολύ έντονο αντανακλαστικό ροής γάλακτος, κατέβαινε δηλαδή με πολλή ορμή σε όλη τη διάρκεια. Ηρωίδα! Αλλά αυτό που περιγράφει η κοπέλα δεν μοιάζει με υπερπαραγωγή. 

Δεν είχα προσέξει ότι το πατάει για να δει αν έχει γάλα, είχα μείνει στον "πίδακα" κ νόμιζα ότι ήταν εμφανές. Εγώ πάντα όταν έβγαινε είτε θα έκανε συντριβανακι το γάλα είτε θα έβλεπα να γεμίζει γάλα η θηλή χωρίς να πατήσω τπτ. Κ αυτό διήρκησε μέχρι το χρόνο, από εκεί κ ύστερα άρχισα να το νιώθω μαλακό το στήθος αλλά κ τώρα ακόμα όταν πίνει σπάνια να μην δεν έχει (κ αυτο για λίγο, αν ρουφήξει λίγο περισσότερο ακούω να καταπίνει).

 

Πάντως ναι, αν θέλει να συνεχίσει τον θηλασμό θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό ή να αφήσει τελείως το ξένο γιατί σιγά σιγά η παραγωγή θα μειωθεί αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Σύντομο update. Ο μικρός κύριος ξανάρχισε να θηλάζει κανονικά! Απεργία θηλασμού ίσως; Τι να πω... Το καλό είναι ότι λίγο που τον άφηνα χωρίς εξτραδακι, λίγο που θήλαζα περισσότερο νύχτα, λίγο το θηλαστρο αυξήθηκε και το γάλα. Στεναχωρήθηκα λιγάκι εκείνες τις μέρες γτ μόλις που είχα καταφέρει να τον θηλάζω χωρίς ξένο και ξαφνικά φτου κι απ' την αρχή. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι για καιρό ακόμη, είναι ακόμη μικρούλης για αποθηλασμό. Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ όλες! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Gean είπε:

Σύντομο update. Ο μικρός κύριος ξανάρχισε να θηλάζει κανονικά! Απεργία θηλασμού ίσως; Τι να πω... Το καλό είναι ότι λίγο που τον άφηνα χωρίς εξτραδακι, λίγο που θήλαζα περισσότερο νύχτα, λίγο το θηλαστρο αυξήθηκε και το γάλα. Στεναχωρήθηκα λιγάκι εκείνες τις μέρες γτ μόλις που είχα καταφέρει να τον θηλάζω χωρίς ξένο και ξαφνικά φτου κι απ' την αρχή. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι για καιρό ακόμη, είναι ακόμη μικρούλης για αποθηλασμό. Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ όλες! 

Πολύ χαίρομαι με τα νέα σας. Όσο θηλάζεις τόσο κατεβάζεις γάλα, οπότε δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...