Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρωει για 5 λεπτα και τραβιεται


Recommended Posts

Καλησπερα!ειμαι και εγω καινουρια μανουλα και θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα θεμα που δεν μπορω να βρω με τιποτα λυση.εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων το οποιο προσπαθησα να τον θηλασω αρχικα αποκλειστικα αλλα πιθανον λογω αγχους απο την αρχη σχεδον εδωσα συμπληρωμα.στην πορεια επειδη η θεληση μου για να τα καταφερω ηταν μεγαλυτερη προσπαθησα να μειωσω τα γευματα του ξενου γαλατος με το δικο μου και τα καταφερα.Στο μηνα ομως πανω το μωρο εκει που ετρωγε ηρεμα αρχιζε να τραβαει τη θηλη εντονα να την αφηνει να προσπαθει να την πιασει και ξανα απο την αρχη εως που εκνευριζοταν και ξεσπαγε σε κλαμματα.Οσο περνουσε ο καιρος το προβλημα γινοταν εντονοτερο.Δοκιμασα χαπια μαγια μπυρας,να θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω και απο τα 2 στηθη αλλα τιποτα.το περιεργο ειναι οτι το μωρο με αρχικο βαρος γεννησης 3690 εχει φτασει τωρα στα 6600 , με βρεγμενες πανες καθημερινα τουλαχιστον 7-8.Επισης αρχικα η παιδιατρος μου ειπε οτι ισως να εχει μια μικρη παλινδρομηση,πηραμε επαντορεν το οποιο δεν βοηθησε καθολου,ζητησα βοηθεια και απο συμβολο θηλασμου  η οποια μου συνεστησε αποχη απο τα γαλακτοκομικα ωστοσο το προβλημα δεν λυθηκε απλα λιγο μειωνεται καπου καπου και παλι εμφανιζεται εντονοτερο.πραγματικα θα ηθελα την βοηθεια απο τις πιο εμπειρες μαμαδες γιατι θα ηθελα παρα μα παρα πολυ να θηλασω.Ευχαριστω!

Υ.γ: τελευταια παρατηρω και μια αυξομοιωση στην παραγωγη μου.ή που θα εχω πολυ ή που το μωρο δειχνει να πειναει πολυ.τι μπορει να φταει γιαυτο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, dalaka είπε:

Καλησπερα!ειμαι και εγω καινουρια μανουλα και θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα θεμα που δεν μπορω να βρω με τιποτα λυση.εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων το οποιο προσπαθησα να τον θηλασω αρχικα αποκλειστικα αλλα πιθανον λογω αγχους απο την αρχη σχεδον εδωσα συμπληρωμα.στην πορεια επειδη η θεληση μου για να τα καταφερω ηταν μεγαλυτερη προσπαθησα να μειωσω τα γευματα του ξενου γαλατος με το δικο μου και τα καταφερα.Στο μηνα ομως πανω το μωρο εκει που ετρωγε ηρεμα αρχιζε να τραβαει τη θηλη εντονα να την αφηνει να προσπαθει να την πιασει και ξανα απο την αρχη εως που εκνευριζοταν και ξεσπαγε σε κλαμματα.Οσο περνουσε ο καιρος το προβλημα γινοταν εντονοτερο.Δοκιμασα χαπια μαγια μπυρας,να θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω και απο τα 2 στηθη αλλα τιποτα.το περιεργο ειναι οτι το μωρο με αρχικο βαρος γεννησης 3690 εχει φτασει τωρα στα 6600 , με βρεγμενες πανες καθημερινα τουλαχιστον 7-8.Επισης αρχικα η παιδιατρος μου ειπε οτι ισως να εχει μια μικρη παλινδρομηση,πηραμε επαντορεν το οποιο δεν βοηθησε καθολου,ζητησα βοηθεια και απο συμβολο θηλασμου  η οποια μου συνεστησε αποχη απο τα γαλακτοκομικα ωστοσο το προβλημα δεν λυθηκε απλα λιγο μειωνεται καπου καπου και παλι εμφανιζεται εντονοτερο.πραγματικα θα ηθελα την βοηθεια απο τις πιο εμπειρες μαμαδες γιατι θα ηθελα παρα μα παρα πολυ να θηλασω.Ευχαριστω!

Υ.γ: τελευταια παρατηρω και μια αυξομοιωση στην παραγωγη μου.ή που θα εχω πολυ ή που το μωρο δειχνει να πειναει πολυ.τι μπορει να φταει γιαυτο;;

Απ την στιγμή που το μωρό βάζει κανονικά βάρος μην αγχωνεσαι ότι δεν έχεις γάλα. Να συνεχίσεις κανονικά με το θηλασμό! Πολλά μωρακια το παθαίνουν αυτό, ίσως να έχει κάποια κρυφή παλινδρόμηση ίσως κ κάποια αλλεργία όπως σου είπαν. Για να δεις βελτίωση αν έχει αλλεργία πρέπει να περάσουν 2 εβδομάδες από την αποχή από τα γαλακτοκομικά! Για την παλινδρόμηση χρειάζονται μικρά κ συχνά γευματα που τα κάνεις λόγω θηλασμού (σου συνιστώ να μην δώσεις ξένο από φόβο γιατί μπορεί να επιδεινωθεί η κατάσταση), να το κρατας μισή ώρα σε όρθια στάση μετά τα γεύματα για να ρευτει (βέβαια όταν θηλαζεις μπορεί να μην θέλει να ρευτει αλλά ας δοκιμασεις μήπως καταπίνει λαιμαργα κ έχει αέρα κ γι αυτό δυσανασχετεί). Το ότι κάποιες φορές δείχνει να πειναει πολύ είναι καλό (είναι οι λεγόμενοι μαραθωνιοι θηλασμοι κ με τον τρόπο αυτό αυξάνεται η παραγωγή σου για τις ανάγκες του μωρού! Όταν καταλαβαίνεις ότι έχεις πολύ γάλα δοκίμασε ενώ ρουφάει το μωρό να το βγαλεις για να δεις αν θα πεταχτεί το γάλα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο μπορεί γι αυτό να ενοχλείται το μωρό γιατί "πνίγεται". Αν πετάγεται το γάλα δοκίμασε πριν να θηλασεις το μωρό να βγάλεις λίγο με το χέρι σου για να σταματήσει η μεγάλη ροή. Δεν ξέρω αν τα γράφω σωστά αλλά υπάρχουν πολλές κοπέλες στο φόρουμ που θηλασαν κ μπορούν να σου δώσουν συμβουλές! Να σου ζησει κιόλας το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

@mama16σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..αυτο που λες με το αν πεταγεται το γαλα αν σταματησω να τον θηλαζω εκεινη την ωρα δεν συμβαινει ωστοσο μετα απο 2-3 λεπτα που ξεκιναει ο θηλασμος ακουω το μωρο που καταπινει και ταυτοχρονα μια δυσκολια στην καταποση(σαν να πνιγεται) ή σαν να του ανεβαινει γουλια.εχει τυχει βεβαια να πνιγει απο το γαλα μου την ωρα που θηλαζει αρκετες φορες.ξεχασα να αναφερω οτι επειδη εχω παρει ενα νοσοκομειακο θηλαστρο στην προσπαθεια και να αυξησω τη παραγωγη αλλα και στην περιπτωση που εκνευριστει πολυ με το στηθος τουλαχιστον να δωσω δικο μου γαλα με μπουκαλι και οχι ξενο.αν λοιπον παιζει παλινδρομηση ή καποια αλεργια γιατι με το μπουκαλι δεν δυσανασχετει ποτε ;το πινει και γρηγορα και πολυ ευχαριστα.

*αποχη απο γαλακτοκομικα κανω εδω και 20 μερες σχεδον αλλα δεν εχω δει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να έχεις έντονο αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος. Δοκίμασε να θηλάζεις ξαπλωμένη ή με το μωρό καθιστό μπροστά σου και να το ταιζεις δύο συνεχόμενες φορές από το ίδιο στήθος για να μειωθεί λίγο η υπερπαραγωγή. Μπορείς πριν το θηλασμό ή όταν το πιάνει εκνευρισμός να βγάζεις γάλα με το χέρι σου κ μετά να του ξαναδινεις. Τα κακά του πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

τα κακα του ειναι σχεδον παντα νερουλα σε χρωμα μουσταρδι ανοιχτο χωρις βλεννες ή αιμα ή κατι περιεργο.αν εχω θεμα υπερπαραγωγης γιατι δειχνει σαν να πειναει ολη την ωρα;,δεν θα επρεπε να τον φτανει το γαλα μ;το λεω αυτο γιατι μετα απο τους περισσοτερους θηλασμους (την ημερα κυριως) αντι να δειχνει ευχαριστημενο δειχνει ανησυχο.μηπως απλα ειναι λαιμαργο και δεν χορταινει;συγγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι φταει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ σωστα οσα λεει η μαμα

Απο την περιγραφη κ εγω για παλινδρομηση η εντονη ροη λεω μοιαζει

Πιθανον η μαγια κ το θηλαστρο ειναι περιττα

Καλου κακου ας το βαζεις συχνα για ρεψιμο γτ μπορει να καταπινει αερα αν τρωει λαιμαργα

Κρατα το κ ορθιο αρκετη ωρα μετα το φαγητο

Στο κρεβατακι βαλ'το με κλιση

Εχεις κοψει κ κρυφα γαλακτοκομικα;

Μπορεις να θηλαζεις το μωρο ορθιο,η ξαπλωμενο μπρουμυτα πανω σου

Αν εχεις εντονη ροη,κανεις μαλαξεις στο στηθος να βγαλεις λιγο γαλα πριν πιασει το μωρο

Αν εχεις υπερπαραγωγη οι συχνες εναλλαγες δ κανουν καλο.δινε γευμα κ στηθος εκτος αν ζηταει το μωρο κ απο τα δυο

Για να γινεται πιο γρηγορο κ αποτελεσματικο το γευμα μπορεις να κανεις μαλαξεις στο στηθος οσο θηλαζει,αν ομως εχεις εντονο ανακλαστικο μπορει να το χειροτερευει

Μικρα κ συχνα γευματα βοηθανε στην παλινδρομηση.ενω το ξενο οχι

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

τη μαγια μπυρας την επαιρνα αρχικα τωρα πια συμφωνα με τη συμβουλο θηλασμου δεν την παιρνω πλεον.το θηλαστρο πιο πολυ το χρησιμοποιω για να βγαλω γαλα και να το δωσω μονο οταν το παιδι εχει εκνευριστει τοσο με το στηθος που δεν το πιανει καθολου.με το ενα στηθος δεν δειχνει ποτε ικανοποιημενο για αυτο και δινω και τα 2.η ορθια σταση θηλασμου και η συχνη εναλλαγη και απο τα 2 στηθη δειχνει βελτιωση στο προβλημα..δηλαδη θηλαζω λιγο απο το ενα μολις βλεπω οτι τραβιεται το βαζω να ρευτει το ξανα βαζω και ξανα προσπαθω.αν τραβηχτει παλι (που συνηθως αυτο κανει), τον βαζω στο αλλο και ξανα απο την αρχη μεχρι να χορτασει.κανω καλα αραγε;απλα ισως με αυτο το τροπο παιρνει το υστερογαλα που αυτο τον χορταινει δλδ το γαλα που κατεβαινει προς το τελος και ειναι και πιο χορταστικο.βεβαια με το μπιμπερο δεν τιθεται θεμα παντα το πινει μεχρι τελευταια γουλια...

Link to comment
Share on other sites

Καποια παιδια νιωθουν το γαστροκολικο αντανακλαστικο πιο εντονα απο αλλα. Σε εμενα ηταν πολυ συχνο φαινομενο ο μικρος μου (μεχρι τους 3 μηνες περιπου) να κλαιει κατα τη διαρκεια του θηλασμου (μετα τα πρωτα 2-3 λεπτα), να αφηνει το στηθος, να το ξαναπιανει κοκ και αφου απεκλεισα παθολογικα αιτια, κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα και εκανα απλα υπομονη. Αφου βαζει κανονικα βαρος μην αγχωνεσαι. Δοκιμασε και αυτα που σου γραψανε τα κοριτσια.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, dalaka είπε:

@mama16σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..αυτο που λες με το αν πεταγεται το γαλα αν σταματησω να τον θηλαζω εκεινη την ωρα δεν συμβαινει ωστοσο μετα απο 2-3 λεπτα που ξεκιναει ο θηλασμος ακουω το μωρο που καταπινει και ταυτοχρονα μια δυσκολια στην καταποση(σαν να πνιγεται) ή σαν να του ανεβαινει γουλια.εχει τυχει βεβαια να πνιγει απο το γαλα μου την ωρα που θηλαζει αρκετες φορες.ξεχασα να αναφερω οτι επειδη εχω παρει ενα νοσοκομειακο θηλαστρο στην προσπαθεια και να αυξησω τη παραγωγη αλλα και στην περιπτωση που εκνευριστει πολυ με το στηθος τουλαχιστον να δωσω δικο μου γαλα με μπουκαλι και οχι ξενο.αν λοιπον παιζει παλινδρομηση ή καποια αλεργια γιατι με το μπουκαλι δεν δυσανασχετει ποτε ;το πινει και γρηγορα και πολυ ευχαριστα.

*αποχη απο γαλακτοκομικα κανω εδω και 20 μερες σχεδον αλλα δεν εχω δει διαφορα.

Αν με το μπουκάλι δεν δυσανασχετεί φαντάζομαι δεν είναι ούτε παλινδρόμηση ούτε αλλεργία αλλά είτε έμαθε στο μπουκάλι κ στο στήθος κουράζεται μέχρι να πιει κ νευριαζει είτε βγαίνει πολύ μεγάλη ροή κ τον πνίγει.. Αν είναι το δεύτερο κάνε αυτό που σ είπαμε παραπάνω αν είναι το πρώτο κάνε υπομονή κ προσπάθησε να μην δίνεις μπουκάλι για να το ξεχάσει κ να συνεχίσει μόνο θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, dalaka είπε:

@mama16σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..αυτο που λες με το αν πεταγεται το γαλα αν σταματησω να τον θηλαζω εκεινη την ωρα δεν συμβαινει ωστοσο μετα απο 2-3 λεπτα που ξεκιναει ο θηλασμος ακουω το μωρο που καταπινει και ταυτοχρονα μια δυσκολια στην καταποση(σαν να πνιγεται) ή σαν να του ανεβαινει γουλια.εχει τυχει βεβαια να πνιγει απο το γαλα μου την ωρα που θηλαζει αρκετες φορες.ξεχασα να αναφερω οτι επειδη εχω παρει ενα νοσοκομειακο θηλαστρο στην προσπαθεια και να αυξησω τη παραγωγη αλλα και στην περιπτωση που εκνευριστει πολυ με το στηθος τουλαχιστον να δωσω δικο μου γαλα με μπουκαλι και οχι ξενο.αν λοιπον παιζει παλινδρομηση ή καποια αλεργια γιατι με το μπουκαλι δεν δυσανασχετει ποτε ;το πινει και γρηγορα και πολυ ευχαριστα.

*αποχη απο γαλακτοκομικα κανω εδω και 20 μερες σχεδον αλλα δεν εχω δει διαφορα.

Αν είναι αλλεργία θέλει αποχή κ από τα κρυφά.. θα πρέπει να κοιτάσ ετικέτες..

Εμασ πάνω στο μηνα ηρέμησε η μπεμπα..

Ούτε συμβατικά κρέατα τρώω.. Ούτε μοσχάρι.. Ούτε αλλαντικά.. Ούτε ξύδι.. Ούτε μαργαρίνες.. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον εχετε δικιο

αλλα για τα γαλακτοκομικα  κοριτσια τι εχει μεινει να φαω.γαλα ,γιαουρτι τυρι,βουτυρο οχι.αν κοψω και τα κρυφα και το μοσχαρι δεν μενει κατι.εσεις τι τρωγατε σε αυτη τη περιπτωση;εγω ειμαι σε αποχη 22 μερες απο τα γαλακτοκομικα αλλα οχι απο τα κρυφα.λετε να παιζει ρολο;τη συμβολο θηλασμου οταν τη ρωτησα αν πρεπει να κοψω και τα κρυφα μου ειπε οχι.

Τωρα παντως που τελειωσα με τον βραδυνο θηλασμο τον πηγαινα μια απο το ενα στηθος και μια απο το αλλο κοκ μεχρι που τον επιασε λοξυγγας,ρευτηκε 2-3 φορες δυνατα,τον ξανα εβαλα παλι γιατι εψαχνε ήπιε λιγο και επεσε για υπνο.οταν προσπαθησα να του δωσω λιγο γαλα δικο μ απο μπουκαλι το αρνηθηκε(παντα το πινει οσο και να εχει πιει απο μενα) και προφανως χορτασε.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, dalaka είπε:

μαλλον εχετε δικιο

αλλα για τα γαλακτοκομικα  κοριτσια τι εχει μεινει να φαω.γαλα ,γιαουρτι τυρι,βουτυρο οχι.αν κοψω και τα κρυφα και το μοσχαρι δεν μενει κατι.εσεις τι τρωγατε σε αυτη τη περιπτωση;εγω ειμαι σε αποχη 22 μερες απο τα γαλακτοκομικα αλλα οχι απο τα κρυφα.λετε να παιζει ρολο;τη συμβολο θηλασμου οταν τη ρωτησα αν πρεπει να κοψω και τα κρυφα μου ειπε οχι.

Τωρα παντως που τελειωσα με τον βραδυνο θηλασμο τον πηγαινα μια απο το ενα στηθος και μια απο το αλλο κοκ μεχρι που τον επιασε λοξυγγας,ρευτηκε 2-3 φορες δυνατα,τον ξανα εβαλα παλι γιατι εψαχνε ήπιε λιγο και επεσε για υπνο.οταν προσπαθησα να του δωσω λιγο γαλα δικο μ απο μπουκαλι το αρνηθηκε(παντα το πινει οσο και να εχει πιει απο μενα) και προφανως χορτασε.

Αν έχει αλλεργία στο γάλα αγελάδας εννοείται πως παίζουν ρόλο κ τα κρυφά..

Αλλά αυτό θα το κρίνει ο παιδίατρος σου Όχι εδώ εμεισ..

Όσο για το ότι δίνεις σε κάθε γεύμα κ τα 2 στήθη χεις το νου σου να αδειαζουν σωστά  γιατί εγώ μ αυτή τη  πρακτική έπαθα μαστίτιδα.. το πιο σωστό είναι να δίνεις το ένα στήθος τη φορά..Κ αν ξαναπειναει μέσα στο 2ω θα δώσεις το ίδιο.. 

Η σύμβουλος θηλασμού τι σου χει πει?? 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω εγραψα για υπερπαραγωγη,απλα ειπα οτι αν υπαρχει τετοιο θεμα η συχνη εναλλαγη δ βοηθαει

Απο τις περιγραφες σου δ νομιζω να ισχυει κτ τετοιο

Αλλεργια δ μπορουμε να ξερουμε αν εχει απο αυτα που λες,αλλα αν εχει κ τα κρυφα επηρεαζουν

Ο γιατρος τι λεει για αλλεργια κ γοπ;

Εκτος απο το να αδειαζει καλα το στηθος κ με αλλαγη στασεων κ μαλαξεις,αν αλλαζεις πολυ συχνα στηθος μπορει να μην πινει το πιο λιπαρο γαλα(που λογω βαρους κ κενωσεων νομιζω το πινει)

Δινεις πιπιλα;

Απλα προσεχε μην δινεις συχνα με το μπουκαλι κ παθει συγχηση

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη η παιδιατρος μ ειπε οτι μπορει να εχει μια μικρη παλινδρομηση  και μ εδωσε επαντορεν.Ωστοσο δεν εχουμε ουτεγουλιες,ουτε ρουκετες και βαζει βαρος και με το παραπανω.μετα επειδη δεν εβρισκα ακρη και η παιδιατρος μ ειπε δωσε και λιγο ξενο στην τελικη (εγω βεβαια δεν ηθελα) τοτε μιλησα με συμβουλο θηλασμου η οποια μ ειπε να κοψω τα γαλακτοκομικα αλλα οχι τα κρυφα.γιατι  η αποχη μεχρι τωρα εχει βοηθησει λιγο και να τον ταιζω η στην ξαπλωτη θεση ή πιο ορθια.εγω τα εχω κανει αυτα αλλα και παλι το τραβηγμα δεν σταματησε.τωρα αυτο που λετε με το ενα στηθος τη φορα δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω γιατι με το ενα δεν χορταινει τραβιεται πολυ μετα απο ενα σημειο και μετα και δεν θελει να το ξανα πιασει.για αυτο δινω και τα 2 και μολις κανει υο ιδιο και στα αλλο ξανα γυρναω παλι στο πρωτο μεχρι να τραβηξει ολο το γαλα και απο τα 2.βασικα η συμβουλος θηλασμου απο αυτα που της λεω εχει συμπαιρανει οτι δεν προκειται για αλεργια αλλα το οτι ακομα δεν μπορει να τα δεχτει ο οργανισμος του.παιζει δλδ να θελει το χρονο του;πιπιλα δυστυχως λογω απειριας την εδωσα απο την αρχη και την πηρε.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει αλλεργια δεν θα επρεπε να εχει καποιο συμπτωμα;εχω διαβασει απο αλλες κοπελες για αιμα στα κακα του.υπαρχει καποιο συμπτωμα για να καταλαβω αν οντως φταινε τα γαλακτοκομικα;μηπως κανω αποχη τζαμπα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από αυτά που λες εγώ καταλαβαίνω ότι ούτε αλλεργία έχει ούτε παλινδρόμηση.. Κάποια στιγμή ειπες ότι με το μπιμπερο πίνει χωρίς να γκρινιάζει.. Οπότε ίσως να συνηθισε έτσι κ με το στήθος αντιδράει γιατί χρειάζεται κόπος για να ρουφήξει.. Εφόσον όμως βάζει κανονικά βάρος μην σε ανησυχεί.. 

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο και γενικα με βοηθησατε αρα πολυ !!ισως απλα να θελει την ευκολια του μπουκαλιου και μην υπαρχει προβλημα καπου αλλου και εγω να αγχωνομαι τζαμπα!!θα το παλεψω και οσο με παει..αλλωστε βγαζω με το θηλαστρο και αποθηκευω και γαλα.να κανω και μια τελευταια ερωτηση (σας εχω πρηξει λιγο).με το θηλαστρο ξερω οτι για να αυξηθει η παραγωγη πρεπει να αντλεις καθε 2 ωρες περιπου.αν εμενα τρωει καθε 3 και εχω αντλησει εγω ηδη το παιδι μηπως δεν θα βρισκει γαλα;ποτε πρεπει να αντλω το γαλα μ;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον δ εχετε αλλεργια,εφοσον δ εχετε κ αλλα συμπτωματα

Κ παλινδρομηση ισως ηπια.οποτε οσο μπορεις ορθια θεση κ ρεψιμο

Αν η μειωση γαλακτοκομικων βοηθαει καλο ειναι να την συνεχισεις

Ισως ομως να μπερδευεται κ με μπιμπερο-πιπιλα

Αν δ εχεις κ εντονη ροη,πιθανον ειναι αυτο που λεει η σεντιρ με το γαστροκολικο ανακλαστικο.θα περασει μονο του

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, dalaka είπε:

αν εχει αλλεργια δεν θα επρεπε να εχει καποιο συμπτωμα;εχω διαβασει απο αλλες κοπελες για αιμα στα κακα του.υπαρχει καποιο συμπτωμα για να καταλαβω αν οντως φταινε τα γαλακτοκομικα;μηπως κανω αποχη τζαμπα;

Τόσο άσχετη να είναι η γιατρός σου που προτείνει αποχή? Κ από την άλλη αποχή σωστή χωρισ αποχή  κβαπό τα κρυφά γίνεται??? Έχω μπερδευτεί.. 

Η κόρη μου που έχει αλλεργία το μοναδικό σύμπτωμα που είχε ήταν το αίμα.. Ούτε παλινδρόμηση ούτε εμετούς ούτε στασιμότητα βάρους. 

Ένα πρωί μετά από έντονη ανησυχία το βράδυ έκανε αιματακι..

Κ μετά από αυτό.. τότε κατάλαβα πως αυτο που εγω θεωρούσα κολικούς ήταν η αλλεργία της.. Αλλά μην φανταστείς.. γενικά ήταν κ είναι ένα πολύ ήσυχο μωρο..λιγεσ φορές ήταν ανησυχη..

Άμα δεν εμπιστεύεσαι τη γιατρο σου Καλύτερα να την αλλάξεις.. 

Θα πρέπει να σου εξηγεί τα πάντα. Κ να σου εμπνέει εμπιστοσύνη πως ξέρει τι κανει..Αν έχεις αμφιβολίες πάρε Κ 2η γνώμη.. 

Εγώ επε7δη φοβόμουν Αλλά χειρότερα παρακαλούσα να είναι αλλεργία  ..Δεν είναι τόσο άσχημο όσο ακούγεται.. 

Να μας λες νέα  .

Όλα να πάνε Καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θηλαζω καθε φορα.δλδ δεν υπαρχει ποτε θηλασμος που να δωσω το μπουκαλι και οχι το στηθος.μπουκαλι δινω μονο οταν θα τραβηχτει τοσο ωστε να μην θελει με τιποτα να ξανα μπει πανω μ και ακομα βλεπω οτι ψαχνεται και κλαιει.τι να κανω να το αφησω και να μην του δωσω,τουλαχιστον πινει δικο μ και οχι ξενο.το 3ωρο που γραφω ειναι μεσος ορος γιατι εχει φαει και στις 4 και στις 5 ωρες.αναλογα με το πως το καταλαβαινω οτι πειναει το ταιζω.συνηθως ομως τρωει περιπου στις 3 ωρεςκανει συνηθως 6 θηλασμους την ημερα (παλιοτερα εκανε περισσοτερους αλλα τωρα εχει φτιαξει το υπνο του και δεν ξυπναει στο ενδιαμεσο για να φαει).Απο τους 6 θηλασμους στις μισες θα παρει και μπουκαλι για να συμπληρωσει το γευμα τ..η μειωση γαλακτοκομικων δεν εχει κανει και καμια φοβερη διαφορα και εμεις δεν ειχαμε αιμα.μια υποψια υπαρχει απο μερους της γιατρου για αυτο και μ ειπε να τα κοψω.αυτο ισως για μπιμπερο και πιπιλα παιζει παντως γιατι τα εδωσα απο την αρχη.τωρα για τη γιατρο ενταξει με βοηθησε πολυ σε καποια πραγματα αλλα ηθελα και αλλες γνωμες για αυτο και αποφασισα να γραψω.τωρα μπορει με το καιρο να καλυτερεψουν τα πραγματα

*γαλα βγαζω για τραπεζα και για ωρα αναγκης αν λειπω απο το σπιτι να το δωσει καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, dalaka είπε:

το 3ωρο που γραφω ειναι μεσος ορος γιατι εχει φαει και στις 4 και στις 5 ωρες.αναλογα με το πως το καταλαβαινω οτι πειναει το ταιζω.

Εννοεις πως το βράδυ τρώει στις 4-5 ώρες? Γιατί κάθε 4-5 ώρες θηλασμός σε 2.5 μηνών μωρό μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο διάστημα για μέρα! 

Link to comment
Share on other sites

το βραδυ αν και περιεργο θα φαει τελευταιο γευμα στις 11 και θα ξυπνησει το πρωι στις 6 για παραδειγμα..οι θηλασμοι που εκανε μεχρι τωρα ηταν 8 αλλα με τη νυχτα μειωθηκαν στους 6 θηλασμους.τι να σας πω παντως βαρος παιρνει κανονικα και μαλιστα για 2,5 μηνων ειναι και παραπανω απ οτι πρεπει..ειναι 6700.παιζει ας πουμε τα γευματα που δεν κανει να τρωει περισσοτερο στα αλλα και να τα αναπληρωνει;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...