Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαπειλούμενη σε ιδιωτικό τομέα


adaki87

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να κλείσω  ραντεβού στο ΙΚΑ ηλεκτρονικά, για να βγω σε αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί τους η  "ευγενέστατη" κυριούλα μου ζήτησε πέραν της γνωμάτευσης του γιατρού μου και μια βεβαίωση από τον εργοδότη. Ξέρετε τι πρέπει να γράφει γιατί δεν έβγαλα άκρη??? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, tsipdi είπε:

Καλησπέρα σας, μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να κλείσω  ραντεβού στο ΙΚΑ ηλεκτρονικά, για να βγω σε αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί τους η  "ευγενέστατη" κυριούλα μου ζήτησε πέραν της γνωμάτευσης του γιατρού μου και μια βεβαίωση από τον εργοδότη. Ξέρετε τι πρέπει να γράφει γιατί δεν έβγαλα άκρη??? Ευχαριστώ!

 

Συνήθως η βεβαίωση εργοδότη γράφει από πότε δουλεύεις στη συγκεκριμένη επιχείρηση, σε τι καθεστώς (πλήρης ή μερική απασχόληση) και με τι σύμβαση (ορισμένου ή αορίστου χρόνου). 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν πρόκειται για αναρρωτική όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση, γράφει ότι το συγκεκριμένο διάστημα της άδειας δεν σου επιτρέπει να εργαστείς. Είναι ένα τυποποιημένο κείμενο, αν ρωτήσεις το λογιστή της εταιρείας σου θα ξέρει αν πεις ότι θες βεβαίωση εργοδότη για αναρρωτική . Προκειμένου να στη συντάξει τους προσκομίζεις και το χαρτί άδειας που σου έδωσαν από το ΙΚΑ (το οποίο αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει κ υπογραφή ελεγκτή)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, προχθές έλαβα χαρτί από τον γιατρό μου για επαπειλούμενη κύηση λόγω αιμορραγίας που έχω. Πήρα την απόφαση να γράψω στο site  γιατί το θέμα δεν αναφέρεται πουθενά για το 2021. Θέλω να βοηθήσω εργαζόμενες γυναίκες που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα υγείας. Η διαδικασία είναι η εξής: έχοντας λάβει το χαρτί από τον γιατρό, μπαίνεις στο e efka  μισθωτοί και αναρρωτικες άδειες. Εκεί συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και σου ζητάνε IBAN, και το χαρτί του γιατρού σε φωτογραφία ή pdf. Αφού έχεις συμπληρώσει την αίτηση, ενημερώνεις τον εργοδότη σου για να αποδεχτεί την αίτηση. Η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί από πλευράς σου και το ΙΚΑ ελέγχει τα στοιχεία της αίτησης. Από κει κ πέρα είναι στο θέμα του ΙΚΑ αν εγκριθεί ή όχι.

Κάποια στιγμή έπρεπε να γραφτεί η διαδικασία γιατί έχεις το πρόβλημα σου από την μία δεν έχεις μπουσουλα και δεν σε κατευθύνει κάνεις από την άλλη.

Εύχομαι να μην χρειαστεί σε καμία μελλοντική μανούλα αλλά καλά είναι να βοηθάμε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας, 

Το 2019 μετά από επιπλοκή βγήκα σε επαπειλούμενη άδεια από τον Αύγουστο μέχρι που γέννησα το Μάρτιο του 2020. 

Σήμερα είμαι ξανά έγκυος και υπάρχει πάλι περίπτωση να χρειαστεί αυτό για όσο χρειαστεί. Σε αυτό το διάστημα που είχα πάρει μέχρι σήμερα θα δικαιούμαι πάλι; 

Στην εργασία μου επέστρεψα τον Ιανουάριο του 2021 μετά από όλες τις προβλεπόμενες άδειες.

 

Στην ίδια εργασία είμαι από το 2015 με πλήρη απασχόληση. Και η μόνη άλλη αναρρωτική που έχω πάρει είναι 4 ημέρες λόγω κοβιντ που ακόμη δεν εγκρίθηκε.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...