Recommended Posts

Εγω αν και εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα,αλλά σε μεγάλη εταιρεία,έκανα χρήση αναρρωτικης όπως όλες οι συνάδελφοι.Μαλιστα,έλεγα έλα μωρέ θα πηγαίνω,τι να κάνω τόσο καιρό σπίτι και όντως πήγαινα.Πρωτον,ακόμη και ο προϊστάμενος μου,με ρώτησε γιατί πηγαίνω και δεύτερον, επειδή είναι δουλειά αγχωτική,όταν ζήτησα λίγο να χαλαρώσουν ρυθμούς πάνω μου έστω για το πρώτο τρίμηνο,μου είπαν ότι δεν γίνεται,αυτοί είναι οι ρυθμοί κλπ κλπ και καλύτερα να πάρω αναρρωτική για να μην επιβαρυνομαι με το στρες της δουλειάς.

Έτσι κι έκανα λοιπόν και δεν ξαναγύρισα.Μου έδωσαν απλόχερα τη δυνατότητα και το έκανα.Κι αν θυμάμαι καλά,είχα μια απλή γνωμάτευση από τον γυναικολόγο χωρίς καν υπέρηχο για την επιτροπή.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

On 17/11/2019 at 11:56 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Υπάρχει το εξής πολύ απλό θέμα: Μπορεί κανείς να πει "μου συνέστησε ο γιατρός μου να μην εργαστώ, και να ποια ήταν η διαδικασία". Από την άλλη, εδώ υπήρξε σαφώς ένα ύφος του "και έτσι μπορούμε να ξεγελάσουμε το σύστημα". Δεν ισχυρίζομαι ότι η ίδια η κοπέλα που το έγραψε πράγματι ξεγέλασε ή όχι κανέναν, αλλά το ύφος αυτή την εντύπωση έδωσε, και υπάρχουν γυναίκες, και δυστυχώς όχι λίγες, που έχουν αυτή τη νοοτροπία.

Από εκεί και πέρα την αγωνία μετά από αποβολές και επιπλοκές την έχω ζήσει πολλές φορές, δεν έχει όμως σχέση με το θέμα. Και για να είμαι ειλικρινής, δε μου αρέσει το σκεπτικό "η δουλειά βλάπτει την εγκυμοσύνη" γενικά. Εννοείται ότι αν υπάρχει λόγος η κάθε κοπέλα θα καθήσει στο κρεβάτι, αλλά αυτό τον λόγο τον προβλέπει ο νόμος, δε χρειάζεται κανένα τέχνασμα. 

Μόνο εσυ ασκείς κριτική και είσαι η μόνη που δεν κατάλαβε το ύφος και την επεξήγηση του post μου. Πραγματικά με λυπεί το γεγονός που με σχολιάζεις για το “ύφος» μου ότι προέτρεψα και είπα ελάτε να κοροϊδέψουμε το σύστημα. Το αρέσει στον καθένα μας είναι καθαρά προσωπικό. Εσένα δεν σου αρέσει το ότι «η εργασία βλάπτει την εγκυμοσύνη» σε πολλούς γιατρούς και σε πολλές κοπέλες όμως ανάλογα με το είδος της δουλειάς τους «βλάπτει». Όλες γνώμη λέμε εδώ ,σεβαστή και η δικιά σου και της/του Καθεμιάς/καθενός αλλά εσυ επιτίθεσαι προσωπικά. Όσο γι αυτό που λες ότι δεν έγραψα «μου συνέστησε ο γιατρός μου να μην εργαστώ» το έγραψα στην αρχή του ποστ μου.... «ύστερα από σύσταση  του γυναικολόγο μου Που μου ζήτησε να μην εργαστώ για το πρώτο τρίμηνο...» 

δεν καταλαβαίνω την κριτική λοιπόν που ασκείς.

• Μου αρέσει 1

On 17/11/2019 at 11:56 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Υπάρχει το εξής πολύ απλό θέμα: Μπορεί κανείς να πει "μου συνέστησε ο γιατρός μου να μην εργαστώ, και να ποια ήταν η διαδικασία". Από την άλλη, εδώ υπήρξε σαφώς ένα ύφος του "και έτσι μπορούμε να ξεγελάσουμε το σύστημα". Δεν ισχυρίζομαι ότι η ίδια η κοπέλα που το έγραψε πράγματι ξεγέλασε ή όχι κανέναν, αλλά το ύφος αυτή την εντύπωση έδωσε, και υπάρχουν γυναίκες, και δυστυχώς όχι λίγες, που έχουν αυτή τη νοοτροπία.

Από εκεί και πέρα την αγωνία μετά από αποβολές και επιπλοκές την έχω ζήσει πολλές φορές, δεν έχει όμως σχέση με το θέμα. Και για να είμαι ειλικρινής, δε μου αρέσει το σκεπτικό "η δουλειά βλάπτει την εγκυμοσύνη" γενικά. Εννοείται ότι αν υπάρχει λόγος η κάθε κοπέλα θα καθήσει στο κρεβάτι, αλλά αυτό τον λόγο τον προβλέπει ο νόμος, δε χρειάζεται κανένα τέχνασμα. 

Όπως γράφεις και εσυ λοιπόν υπάρχει το εξής πολύ απλό θέμα : έβγαλες ένα υποκείμενο συμπέρασμα για τα γραφόμενα και αυτό είναι όλο . Όσο για την αγωνία που όπως λες δεν είναι εκεί το θέμα στην συζήτηση,  προσωπικά δεν το θέτω ως αγωνία αλλά καθαρα Και εντελώς ξερά ως ιατρικό ιστορικό . Επιπλέον το ότι γίνεται κατάχρηση είναι μια διαπίστωση δίκη σου όποτε και εγώ εντελώς υποκειμενικά δεν την έχω συναντήσει στον περίγυρο μου . 

• Μου αρέσει 1

On 11/16/2019 at 4:01 PM, ΑΡΓΚ said:

Δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν κάποιος διακυρήσσει δημόσια πώς θα κλέψει το ελληνικό κράτος, τα ταμεία και τους συμπολίτες του, είναι αναμενόμενο να δεχθεί κριτκή σε ένα δημόσιο φόρουμ. Επειδή λοιπόν όντως μερικοί από εμάς με πολύ κόπο, χρόνια σπουδών, και δωδεκάωρα στο γραφείο, συντηρούμε το κοινωνικό κράτος από τις εισφορές μας κάθε είδους, που αγγίζουν το 50% πια, η προσπάθεια εκμετάλλευσης, ναι, μας εκνευρίζει. Είτε έρχεται από τσιγγάνο, είτε από μετανάστη, είτε από 100% γνήσιο Έλληνα.

Η αναρρωτική άδεια και η άδεια μητρότητας, είναι για την προστασία των ανθρώπων που τις χρειάζονται, και με πολύ μεγάλη μου χαρά βλέπω τις εισφορές μου να πηγαίνουν και εκεί, και στις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες. Το να διατυμπανίζει όμως ο καθένας και δημοσίως πόσο έξυπνα εξαπατά το σύστημα, και βάζει σε κίνδυνο τα δικαιώματα αυτών που έχουν ανάγκη, ε, ναι, δεν μπορεί να περνά συνεχώς ήσυχα. Και αν μη τι άλλο, μετά την κρίση, νομίζω είναι σαφές γιατί αυτό το "δε βαριέσαι" είναι έγκλημα. 

Από εκεί και πέρα, αν επιτρέπεται πώς γνωρίζεις ποιος έχει πληρώσει φόρο; Μένω δίπλα σε περιοχή τσιγγάνων, για παράδειγμα, όχι καταυλισμό, και αρκετοί γνωρίζω πού έχουν καταστήματα και βλέπω και αποδέιξεις να κόβουν μία χαρά. Το ίδιο και στη λαϊκή που πουλάνε πολλοί τα προϊόντα τους. Από την άλλη, γείτονες, γιατροί του δημοσίου χωρίς ιατρείο, με κάποιο μαγικό τρόπο σε δέκα χρόνια έχουν αγοράσει το τρίτο καινούριο αμάξι μεγάλου κυβισμού, συντηρούν σπίτι και μεγάλο εξοχικό με πισίνα, συν πληρώνουν ιδιωτικά σχολεία για 2 παιδιά και έχουν εσωτερική οικιακή βοηθό (στην οποία δεν κολλάνε όλα τα εργόσημα, όπως καμαρώνουν). Μάντεψε ποιος με ενοχλεί περισσότερο... 

Υπάρχουν πράγματι και οι πιο νοικοκυρηδες που έχουν μαγαζιά κλπ και προσφέρουν στο κράτος, έχεις δίκιο σε αυτό, η πλειοψηφία είναι αλλιώς. Και εμένα η δεύτερη κατηγορία με ενοχλεί πολύ περισσότερο από αυτές που περιγράφεις . Όσο για τις άδειες συμφωνώ πως η έγκυος δεν ειναι αρρωστη και η δουλειά δεν βλαπτει ίσα ίσα οφελει κιόλας κάποιες φορές. Αυτή όμως είναι η προσωπική μου άποψη βάσει των ως τώρα δικών μου εμπειριών. Δεν μπορώ να κατηγορήσω όμως μια κοπέλα που για χψ λόγους θέλει να βγει σε άδεια, είτε γιατί θεωρεί ότι με τη δουλειά της ρισκάρει, είτε γιατί κουράζεται,είτε γιατί θεωρεί η δουλειά της ασκεί ψυχολογική πίεση. Είναι κάπως προσωπικό το θέμα. Θεωρώ πως σε αυτή την ευαίσθητη φάση της ζωή της ειδικά σε περίπτωση που υπάρχει κακό ιστορικό έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει. Η παιδίατρος μου δούλευε ως τον 7ο στο Παιδων, μέσα σε άρρωστα παιδιά. Ότι ο νόμος είναι σαφής και προβλέπει συγκεκριμένες κατηγορίες και συγκεκριμένα ιατρικά προβλήματα δε μου λέει και πολλά, πολλοί νόμοι είναι άδικοι.

Just now, Sunshine8 said:

Ότι ο νόμος είναι σαφής και προβλέπει συγκεκριμένες κατηγορίες και συγκεκριμένα ιατρικά προβλήματα δε μου λέει και πολλά, πολλοί νόμοι είναι άδικοι.

Ωστόσο παραμένουν νόμοι και είμαστε υποχρεωμένοι να τους τηρούμε και όχι να λειτουργούμε κατά το δοκούν.

Συμφωνώ συνολικά με όσα λες, όμως καταλαβαίνεις πως όλη η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από τον τρόπο που ο καθένας προσπαθεί να ''ξεγελάσει'' το σύστημα  (δεν μιλάω για συγκεκριμένα το τονίζω για να μην παρερμηνευτεί  πάλι αυτό που γράφω) .

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με την @ΑΡΓΚ πως η νοοτροπία που υπάρχει βάζει σε κίνδυνο τα δικαιώματα αυτών που τα έχουν ανάγκη.

Just now, kotsifikos said:

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με την @ΑΡΓΚ πως η νοοτροπία που υπάρχει βάζει σε κίνδυνο τα δικαιώματα αυτών που τα έχουν ανάγκη.

Θα είχατε πολύ δικιο σε εναν δίκαιο κόσμο και σε ένα δίκαιο σύστημα. Αν αναλογιστούμε ότι το σύστημα είμαστε εμείς ίσως αξίζει να προσπαθήσουμε.. αλλά υπάρχουν πάρα πολλές ανισότητες όπως πχ η φοροδιαφυγή που είπαμε πιο πάνω , το μαύρο χρήμα, τα υπερβολικά επιδόματα σε συγκεκριμένες κατηγορίες . Δυστυχώς όλα αυτα είναι δύσκολο να αλλάξουν στην Ελλάδα.

• Μου αρέσει 2

Just now, Sunshine8 said:

Θα είχατε πολύ δικιο σε εναν δίκαιο κόσμο και σε ένα δίκαιο σύστημα. Αν αναλογιστούμε ότι το σύστημα είμαστε εμείς ίσως αξίζει να προσπαθήσουμε.. αλλά υπάρχουν πάρα πολλές ανισότητες όπως πχ η φοροδιαφυγή που είπαμε πιο πάνω , το μαύρο χρήμα, τα υπερβολικά επιδόματα σε συγκεκριμένες κατηγορίες . Δυστυχώς όλα αυτα είναι δύσκολο να αλλάξουν στην Ελλάδα.

Συμφωνώ επίσης, για αυτό λέω πως πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία, το σκεπτικό '' δεν πειράζει να κάνω αυτή την παρανομία αφού ο διπλανός μου έχει κάνει κάποια άλλη'' δεν θα μας πάει ποτέ μπροστά.

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα σχετικό - άσχετο:

Ζω σε μία περιοχή της Αττικής όπου το παρκιν είναι ένα τεράστιο πρόβλημα (σκέψου πολλές φορές δεν φεύγω γιατί όταν γυρίσω δεν θα βρω να παρκάρω) , δεν παρκάρω ποτέ μα ποτέ παράνομα, όχι επειδή φοβάμαι μη μου κόψουν κλήση (άλλωστε αν δεν καλέσω εγώ την τροχαία δεν την καλεί κανείς από την γειτονιά) αλλά επειδή δεν επιτρέπεται, επειδή δεν μπορώ να κάνω την ζωή δύσκολη των υπολοίπων με τον τρόπου που θα παρκάρω. Στην γειτονία λοιπόν υπάρχει ένας άνθρωπος ΑΜΕΑ (Έχει πρόβλημα στην βάδιση και χρησιμοποιεί μπαστούνι) ο οποίος ενώ έχει θέση παρκιν δεν το βάζει εκεί γιατί εκεί παρκάρει η γυναίκα του,  μία μέρα λοιπόν τον βλέπω που παρκάρει επάνω στην ράμπα  του πεζοδρομίου και ένας κύριος του έκανε παρατήρηση φυσικά γιατί η ράμπα δεν είναι για να παρκάρει  κανείς, η ράμπα είναι για να βοηθάει την διέλευση των πεζών...εκείνη την ημέρα λοιπόν άκουσα τον άνθρωπο αυτό να βρίζει  τον κύριο που του έκανε παρατήρηση για τον σημείο που παρκαρε...Εκείνος λοιπόν που είχε περισσότερο ανάγκη από όλους μας την ελεύθερη διέλευση από την  ράμπα αυτή την έκλεισε επειδή ''το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιποι'' κατάλαβες φαντάζομαι ακριβώς τι εννοώ.  Τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα και θα το κλείσουν σε λίγο.

• Μου αρέσει 1

Γενικά κι εγώ δεν συμφωνω με την κατάχρηση.  Αλλά είναι σχετική η κατάχρηση. Μια γυναίκα με υγιή εγκυμοσύνη δεν θέλει να δουλεύει σε σούπερ μάρκετ για να μη σηκώνει βαρη και να μην είναι ώρα όρθια, γιατί νιώθει ότι η δουλειά την φτάνει στα όρια της. Συνήθως εκεί ζητάς να σε μεταφέρουν σε άλλο πόστο αλλά αυτό δεν είναι πάντα δυνατον. Αυτή προφανώς θα πρέπει να πάρει ψεύτικη γνωμάτευση για να βγει σε άδεια. Μια γυναίκα που δεν έχει ιστορικό, κάνει μια ξεκούραστη δουλειά, δεν νιώθει ότι η ίδια να έχει κανένα ρισκο αν δουλεύει, δεν δεν δεν, και θέλει απλά να αραξει, μόνο εκεί συμφωνώ πως είναι κατάχρηση. 

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα