Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαπειλούμενη σε ιδιωτικό τομέα


adaki87

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, georgia.2017 είπε:

Οχι δεν ειχα παρει αδεια γιατι ο εργοδοτης μου χρωστουσε μερες αδειας..Οποτε δεν μπηκα σε αυτην τη διαδικασια ..3 μερες ελειψα μονο απο τη δουλεια.... Εχω αναγκη τα ολοκληρα ενσημα που εβαλε απο την 1 νοεμβριου.. Γιατι μαλλον τα επιδοματα ΙΚΑ πηγαινουν συμφωνα με τις εισφορες των 30 τελευταιων ημερων του προηγουμενου ετους της ΠΗΤ. και εγω γενναω τον Μαιο 2019

 

Mην παρανομείς για χάρη του εργοδότη, μόνο εσύ θα μπλέξεις. Αν θα χρειαστείς αναρρωτική, θα γραφτεί σαν αναρρωτική, είναι και προστασία για σένα αν σου συμβεί κάτι, αλλιώς θα λέει ότι δεν είχε ιδέα.

Αν σου χρωστάει άδεια, είναι δικό του πρόβλημα, αυτόν κυνηγά ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mην παρανομείς για χάρη του εργοδότη, μόνο εσύ θα μπλέξεις. Αν θα χρειαστείς αναρρωτική, θα γραφτεί σαν αναρρωτική, είναι και προστασία για σένα αν σου συμβεί κάτι, αλλιώς θα λέει ότι δεν είχε ιδέα.

Αν σου χρωστάει άδεια, είναι δικό του πρόβλημα, αυτόν κυνηγά ο νόμος.

Ερχομαι κανονικα στη δουλεια....Απλα με αφησε για λιγο καιρο να ερχομαι συνεχομενο και να μην πηγαινοερχομαι 4 φορες την ημερα. Οχι φυσικα δεν θα ρισκαρω τπτ γι αυτον.... και φυσικα δεν μπορω να βρω καμια ακρη με το ΙΚΑ για τα ενσημα και τα επιδοματα.....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, georgia.2017 είπε:

Ερχομαι κανονικα στη δουλεια....Απλα με αφησε για λιγο καιρο να ερχομαι συνεχομενο και να μην πηγαινοερχομαι 4 φορες την ημερα. Οχι φυσικα δεν θα ρισκαρω τπτ γι αυτον.... και φυσικα δεν μπορω να βρω καμια ακρη με το ΙΚΑ για τα ενσημα και τα επιδοματα.....

Συγνώμη αλλά η υγεία σου κ η υγεία του εμβρύου δεν είναι σημαντικότερη από τα επιδόματα ? κάτσε στο κρεβάτι μέχρι να θεραπευτεί η αποκολληση ! Αν είναι δυνατόν !!!

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2018 at 1:33 ΜΜ, Macgyver είπε:

Συγνώμη αλλά η υγεία σου κ η υγεία του εμβρύου δεν είναι σημαντικότερη από τα επιδόματα ? κάτσε στο κρεβάτι μέχρι να θεραπευτεί η αποκολληση ! Αν είναι δυνατόν !!!

Φυσικα αν δω πως υπαρχει καποιο θεμα παλι επειδη ο γιατρος ειπε ειναι επιφοβο αλλα οχι να καθησω και σπιτι ξαπλωμενη, θα σταματησω κατευθειαν και ουτε θα τα σκεφτομαι τα επιδοματα..... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, georgia.2017 είπε:

Φυσικα αν δω πως υπαρχει καποιο θεμα παλι επειδη ο γιατρος ειπε ειναι επιφοβο αλλα οχι να καθησω και σπιτι ξαπλωμενη, θα σταματησω κατευθειαν και ουτε θα τα σκεφτομαι τα επιδοματα..... 

Το φαντάζομαι , αλλά χωρίς παρεξήγηση ο εργοδότης σου είναι γουρούνι !!!!!! Ποτέ δεν θα τολμούσα να κάνω τέτοιου είδους καψόνι σε υπάλληλό μου. Έχει και η χυδαιότητα τα όριά της ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Το φαντάζομαι , αλλά χωρίς παρεξήγηση ο εργοδότης σου είναι γουρούνι !!!!!! Ποτέ δεν θα τολμούσα να κάνω τέτοιου είδους καψόνι σε υπάλληλό μου. Έχει και η χυδαιότητα τα όριά της ! 

Ανθρωπος που δεν μου ευχηθηκε ουτε ενα τυπικο ''με το καλο''.. Δεν σχολιασε τπτ μονο πως δεν μπορει η επιχειρηση να σταματησει επειδη θα γεννησω εγω...... Οσο απιστευτα και να σας φαινονται ειναι αληθινα....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , georgia.2017 είπε:

Ανθρωπος που δεν μου ευχηθηκε ουτε ενα τυπικο ''με το καλο''.. Δεν σχολιασε τπτ μονο πως δεν μπορει η επιχειρηση να σταματησει επειδη θα γεννησω εγω...... Οσο απιστευτα και να σας φαινονται ειναι αληθινα....

Δεν μου φαίνεται τίποτα απίστευτο σε αυτή τη ζωή. 

Αν μπορεί ο σύντροφος/σύζυγός σου να σε στηρίξει , νομίζω ότι επιβάλλεται να ξεκουραστείς λόγω αποκόλλησης. 

Δεν αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις. 

Και χωρίς να θέλω να γίνω κακιά, μην νομίζεις ότι θα σε κρατήσει στη δουλειά. Όταν λήξει η προστασία, θα φας πόδι. Τέτοιοι άνθρωποι είναι αναίσθητοι. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2018 at 11:44 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Πάντως παρόλο που είσαι έγκυος σου άλλαξε την σύμβαση από 4 ωρη σε 8 ωρη σωστά?

Απορίας άξιο...

Αυτο επρπε να ειχε γινει εδω και ενα χρονο...Απλα του ειπα τωρα πως αλλιως θα σταματησω τελειως και αναγκαστηκε να μου την αλλαξει...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, εχω και εγω ενα θεμα με την δουλεια μου. Την 7η εβδομαδα ειδα λιγο αιμα και ο γυναικολογος μου μου ειπε να μεινω στο κρεββατι λιγες μερες. Οντως εμεινα και πηρα 4 μερες αδεια απο τη δουλεια. Τωρα που γυρισα εδωσα την βεβαιωση του γιατρου μου αλλα ο εργοδοτης μου ειπε οτι δεν ειναι απο συμβεβλημενο και δεν μπορουν να την δεχτουν και πρεπει να περασω απο επιτροπη. Αναρωτιεμαι τωρα, αν ειχα πυρετο θα επρεπε παλι να περασω επιτροπη? Δηλαδη ουσα στην κατασταση μου επρεπε να σηκωθω και να παω να βρω συμβεβλημενο γιατρο? Και αν κλεισω τωρα ραντεβου στο ΙΚΑ τι θα τους πω και θα μου δωσουν την αδεια? Εχει καμια παρομια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, venus17 said:

Κοριτσια καλησπερα, εχω και εγω ενα θεμα με την δουλεια μου. Την 7η εβδομαδα ειδα λιγο αιμα και ο γυναικολογος μου μου ειπε να μεινω στο κρεββατι λιγες μερες. Οντως εμεινα και πηρα 4 μερες αδεια απο τη δουλεια. Τωρα που γυρισα εδωσα την βεβαιωση του γιατρου μου αλλα ο εργοδοτης μου ειπε οτι δεν ειναι απο συμβεβλημενο και δεν μπορουν να την δεχτουν και πρεπει να περασω απο επιτροπη. Αναρωτιεμαι τωρα, αν ειχα πυρετο θα επρεπε παλι να περασω επιτροπη? Δηλαδη ουσα στην κατασταση μου επρεπε να σηκωθω και να παω να βρω συμβεβλημενο γιατρο? Και αν κλεισω τωρα ραντεβου στο ΙΚΑ τι θα τους πω και θα μου δωσουν την αδεια? Εχει καμια παρομια εμπειρια?

Απο επιτροπή για 4 ημέρες άδεια??το χαρτί που έχεις εσύ είναι ιδιωτικού γιατρού??Αν ναι τότε δεν μπορεί να το δεχθεί.

Νομίζω την διάγνωση πρέπει να το σφραγίσει και να το υπογράψει ο ελεγκτής του ΙΚΑ.

Αυτό το λέω χωρίς να είμαι σίγουρη. Κάνε ένα τηλ να μάθεις.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, venus17 είπε:

Κοριτσια καλησπερα, εχω και εγω ενα θεμα με την δουλεια μου. Την 7η εβδομαδα ειδα λιγο αιμα και ο γυναικολογος μου μου ειπε να μεινω στο κρεββατι λιγες μερες. Οντως εμεινα και πηρα 4 μερες αδεια απο τη δουλεια. Τωρα που γυρισα εδωσα την βεβαιωση του γιατρου μου αλλα ο εργοδοτης μου ειπε οτι δεν ειναι απο συμβεβλημενο και δεν μπορουν να την δεχτουν και πρεπει να περασω απο επιτροπη. Αναρωτιεμαι τωρα, αν ειχα πυρετο θα επρεπε παλι να περασω επιτροπη? Δηλαδη ουσα στην κατασταση μου επρεπε να σηκωθω και να παω να βρω συμβεβλημενο γιατρο? Και αν κλεισω τωρα ραντεβου στο ΙΚΑ τι θα τους πω και θα μου δωσουν την αδεια? Εχει καμια παρομια εμπειρια?

 

Nαι, για όλες τις αναρρωτικές θες χαρτί από συμβεβλημένο γιατρό ή δημόσιο νοσοκομείο, και για πάνω από 3 μέρες συνεχόμενες ΚΑΙ το χαρτί από το συμβεβλημένο γιατρό ΚΑΙ να περάσεις από επιτροπή.  Για όλες τις αναρρωτικές, είτε έγκυος είτε όχι, 20 χρόνια που δουλεύω έτσι ήταν πάντα.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Nαι, για όλες τις αναρρωτικές θες χαρτί από συμβεβλημένο γιατρό ή δημόσιο νοσοκομείο, και για πάνω από 3 μέρες συνεχόμενες ΚΑΙ το χαρτί από το συμβεβλημένο γιατρό ΚΑΙ να περάσεις από επιτροπή.  Για όλες τις αναρρωτικές, είτε έγκυος είτε όχι, 20 χρόνια που δουλεύω έτσι ήταν πάντα.

Την ιδια μερα της ασθενειας η αρκει να πας και μετα σε γιατρο? Και τι να διαπιστωσει μετα απο 4 μερες? Και η επιτροπη παλι παραλογη μου φαινετε και δεν μιλαμε απλα για την εγκυμοσυνη αλλα γενικα. Αλλα που να βγαλεις ακρη με το δημοσιο. 8 χρονια δουλευω στον ιδιο εργοδοτη, δεν εχω παρει ουτε 1 μερα αδεια αναρρωτικη και δεν φανταζομουν οτι ειναι τοσο περιπλοκη διαδικασια. Ευχαριστω πολυ!

 

@kotsifikos Ναι, απο ιδιωτη ειναι το χαρτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω γίνεται αν του κανεις απλή εξουσιοδοτηση. Κι εγώ είχα πάρει αναρρωτική πριν παντρευτούμε κάποια στιγμή γιατίν είχα χτυπήσει το πόδι μου και αυτός πήγε στο ΙΚΑ όλες τις φορές, με μία εξουσιοδόητη. Σίγουρα θα σου πουν στο ΙΚΑ στις παροχές τι ακριβώς θέλουν, παντως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να ρωτήσω και γω κατι... Εργάζομαι εδώ και τρεις μήνες περίπου στο ίδιο εργοδότη έχω 200 ένσημα μέχρι την πητ μου δυστυχώς είχα μερική αποκόλληση και η γιατρός μου χορήγησε 15 μέρες άδεια επαπειλούμενης για αρχή η δουλειά μου είναι δύσκολη έχει πολλά βάρη και δεν είναι κατάλληλη για μια έγκυο οπότε από την στιγμή που η γιατρός μου είπε ότι πρέπει να προσέχω από δω και πέρα καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης θεωρώ φυσιολογικό να μην ξαναπάω στην δουλειά γιατί εκτός των άλλων δεν μπορώ να προσφέρω και τιποτα. Το ερώτημα μου είναι τι δικαιούμαι από το ΙΚΑ με μισθό 600€ και τι διαδικασία ακολουθεί από δω και πέρα θα μου γράφει η γιατρός κάθε μήνα άδεια και θα περνάω κάθε μήνα επιτροπή; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, markon είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω και γω κατι... Εργάζομαι εδώ και τρεις μήνες περίπου στο ίδιο εργοδότη έχω 200 ένσημα μέχρι την πητ μου δυστυχώς είχα μερική αποκόλληση και η γιατρός μου χορήγησε 15 μέρες άδεια επαπειλούμενης για αρχή η δουλειά μου είναι δύσκολη έχει πολλά βάρη και δεν είναι κατάλληλη για μια έγκυο οπότε από την στιγμή που η γιατρός μου είπε ότι πρέπει να προσέχω από δω και πέρα καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης θεωρώ φυσιολογικό να μην ξαναπάω στην δουλειά γιατί εκτός των άλλων δεν μπορώ να προσφέρω και τιποτα. Το ερώτημα μου είναι τι δικαιούμαι από το ΙΚΑ με μισθό 600€ και τι διαδικασία ακολουθεί από δω και πέρα θα μου γράφει η γιατρός κάθε μήνα άδεια και θα περνάω κάθε μήνα επιτροπή; 

 

Οχι. Θα σου γράψει ο γιατρός μία λίστα με τους ρεαλιστικούς περιορισμούς για να την παρουσιάσεις στον εργοδότη και να σου ανατεθούν καθήκοντα συμβατά με την εγκυμοσύνη και την κατάσταση της υγείας σου. Δεν μπορούν να σε απολύσουν αν υπάρχει δικαιολόγηση αποχής από κάποια καθήκοντα όσο είσαι έγκυος. Να πληρώνεσαι σε όλη την εγκυμοσύνη με πλασματικές αναρρωτικές, δεν παίζει, οι αναρρωτικές είναι 25 μέρες το χρόνο το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
5 hours ago, Samarasg said:

επαπειλούμενη κύηση με λίγα  ένσημα γίνεται ?  Ποιος με πληρώνει ο εργοδότης η το ΙΚΑ 

Εξαρτάται, αν έχει τόσα ώστε να έχει ασφάλεια εννοείται πως μπορεί να βγει σε επαπειλούμενη εφόσον υπάρχει πρόβλημα στην κύηση που επιβάλει την άδεια αυτή.

Τον πρώτο μήνα πληρώνει ένα ποσό το ΙΚΑ και το υπόλοιπο ο εργοδότης, η υπόλοιπη άδεια (αν είναι για περισσότερο από έναν μήνα) πληρώνεται από το ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα,είμαι νέα στο φόρουμ,ονομάζομαι Δέσποινα και είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι , 12 εβδ και 5 ημ.Θέλω να ρωτήσω όσο κορίτσια έχουν πάρει επαπειλόυμενη άδεια τι ποσό πληρώνονται από το ικα και αν αυτό είναι ανάλογο του μισθού. Εγώ πήρα 2 15ήμερες άδειες και το χαρτί του ικα μου βγάζει ένα ποσό 338 ευρώ,δεν έιναι λίγα?Μήπως επειδή είναι ο πρώτος μήνας?Από τον επόμενο που θα πληρώνομαι μόνο απο το ικα μήπως θα είναι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,είμαι νέα στο φόρουμ,ονομάζομαι Δέσποινα και είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι , 12 εβδ και 5 ημ.Θέλω να ρωτήσω όσο κορίτσια έχουν πάρει επαπειλόυμενη άδεια τι ποσό πληρώνονται από το ικα και αν αυτό είναι ανάλογο του μισθού. Εγώ πήρα 2 15ήμερες άδειες και το χαρτί του ικα μου βγάζει ένα ποσό 338 ευρώ,δεν έιναι λίγα?Μήπως επειδή είναι ο πρώτος μήνας?Από τον επόμενο που θα πληρώνομαι μόνο απο το ικα μήπως θα είναι παραπάνω?

Α) εξαρτάται τι μισθό παίρνεις 

β) το υπόλοιπο στο πληρώνει ο εργοδότης γοα τον πρώτο μήνα .

γ) μετά παίρνεις το μισθό σου και ότι διαφορά προκύπτει στη δίνει ο ΟΕΑΔ . 

Δ) ο λογιστής η ο εργατολόγος την εταιρείας που εργάζεσαι μπορεί να σε κατατοπίσει. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Α) εξαρτάται τι μισθό παίρνεις 

β) το υπόλοιπο στο πληρώνει ο εργοδότης γοα τον πρώτο μήνα .

γ) μετά παίρνεις το μισθό σου και ότι διαφορά προκύπτει στη δίνει ο ΟΕΑΔ . 

Δ) ο λογιστής η ο εργατολόγος την εταιρείας που εργάζεσαι μπορεί να σε κατατοπίσει. 

 

Kαλημέρα,παίρνω 700 ευρώ καθαρά,ήθελα απλά να γνωρίζω το ποσό που θα παίρνω πάνω κάτω το μήνα από δω και πέρα που θα με πληρώνει μόνο το ίκα.Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

 

Kαλημέρα,παίρνω 700 ευρώ καθαρά,ήθελα απλά να γνωρίζω το ποσό που θα παίρνω πάνω κάτω το μήνα από δω και πέρα που θα με πληρώνει μόνο το ίκα.Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Θα στα δίνει το ΙΚΑ τότε . Απλά ρωτα και τον ΟΑΕΔ γιατί δίνει κι αυτός ένα συμπλήρωμα για να φτάσεις ακριβώς σε όσα παίρνεις . Εμένα με είχε κατατοπίσει άριστα η λογίστρια μου. Αλλά και ο εργοδότης εάν είναι «νορμαλ» θα σε καθοδηγήσει αντίστοιχα .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Macgyver είπε:

Θα στα δίνει το ΙΚΑ τότε . Απλά ρωτα και τον ΟΑΕΔ γιατί δίνει κι αυτός ένα συμπλήρωμα για να φτάσεις ακριβώς σε όσα παίρνεις . Εμένα με είχε κατατοπίσει άριστα η λογίστρια μου. Αλλά και ο εργοδότης εάν είναι «νορμαλ» θα σε καθοδηγήσει αντίστοιχα .

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου θα ρωτήσω να μαι σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου θα ρωτήσω να μαι σίγουρη

Να είσαι καλά ! Καλή λευτεριά ;) να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη κ ένα υγιές μωρό ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...