Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαπειλούμενη σε ιδιωτικό τομέα


adaki87

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

 

εργάζομαι στο  ιδιωτικό τομεα 9 χρονια στον ιδιο εργοδοτη 8ωρη με ολα τα ενσημα κτλ.

αν βγω με επαπειλουμενη ( ειμαι 7 εβδομαδων ) μεχρι να ξεκινησει με το καλο η κανονικη αδεια, θα πληρωνομαι κανονικα το μηνα  οσα χρηματα παιρνω το μηνα ή θα υπαρχει μειωση ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 44 λεπτά , adaki87 είπε:

καλησπέρα σας,

 

εργάζομαι στο  ιδιωτικό τομεα 9 χρονια στον ιδιο εργοδοτη 8ωρη με ολα τα ενσημα κτλ.

αν βγω με επαπειλουμενη ( ειμαι 7 εβδομαδων ) μεχρι να ξεκινησει με το καλο η κανονικη αδεια, θα πληρωνομαι κανονικα το μηνα  οσα χρηματα παιρνω το μηνα ή θα υπαρχει μειωση ?

Για να βγεις με επαπειλούμενη ; 

Αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα; 

Στο ζήτησε ο εργοδότης σου ; 

Το θες εσυ ; 

Παιρνεις το μισθό σου από το ΙΚΑ , απλά είναι χρήσιμο η επαπειλούμενη να γίνεται χρήση εφόσον υπάρχει λόγος διαφορετικά είναι άδικη επιβάρυνση του συστήματος παροχών υγείας . 

 

Link to comment
Share on other sites

Tον πρώτο μήνα πληρώνεσαι από το ΙΚΑ ένα μέρος και τα υπόλοιπα τα δίνει ο εργοδότης. Τους υπόλοιπους μήνες θα τους πληρωθείς από το ΙΚΑ, εννοείται πως το ημερομήσθιο σου δεν θα είναι ίδιο με αυτό που παίρνεις όταν εργάζεσαι κανονικά.

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, adaki87 είπε:

καλησπέρα σας,

 

εργάζομαι στο  ιδιωτικό τομεα 9 χρονια στον ιδιο εργοδοτη 8ωρη με ολα τα ενσημα κτλ.

αν βγω με επαπειλουμενη ( ειμαι 7 εβδομαδων ) μεχρι να ξεκινησει με το καλο η κανονικη αδεια, θα πληρωνομαι κανονικα το μηνα  οσα χρηματα παιρνω το μηνα ή θα υπαρχει μειωση ?

 

Οχι. Στην αναρρωτική άδεια συμμετέχει στο μισθό σου ο εργοδότης για όσες μέρες δικαιούσαι ανάλογα με τα χρόνια εργασίας, λογικά μήνα. Μετα ο εργοδότης ούτε σε πληρώνει ούτε σου βάζει ένσημα, απλά παίρνεις επίδομα ασθενείας από το ΙΚΑ, εφόσον έχεις φυσικά περάσει από την αρμόδια επιτροπή. Χονδρικά είναι από όσο θυμάμαι κάπου στο μισό του μισθού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα κοριτσια! Θελω την βοηθεια σας! Μολις εμαθα σχεδον οτι ειμαι εγκυος ηδη μπηκα στην 6η εβφομαδα! Ειμαι καινουργια στην δουλεια εδω και 3 μηνες εργαζομαι στην εταιρεια (πριν ημουν αλλου ) και η καταδταση ειναι λιγο δυσκολη! Η προισταμενη μ.μου φερεται πολυ ασχημα.κυριως ψυχολογικα και γενικα και σκεφτομαι να παρω αδεια (δεν εχω κ πολυ καλη εγκυμοσυβη μεχρι στιγμης και οποτε παω με κανει κ στεναχωριεμαι) γνωριζει κανεις πψς γινεται ακριβως; και το ποσο της αδειας καθε μηνα ποσο ειναι; τους τελευταιους 3 μηνες εχω πλεον μισθο 700 ευρω (πριν επαιρνα 500)  πως θα υπολογιστει το ποσο της επαπειλουμενης; 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, gogo88 είπε:
Καλημερα κοριτσια! Θελω την βοηθεια σας! Μολις εμαθα σχεδον οτι ειμαι εγκυος ηδη μπηκα στην 6η εβφομαδα! Ειμαι καινουργια στην δουλεια εδω και 3 μηνες εργαζομαι στην εταιρεια (πριν ημουν αλλου ) και η καταδταση ειναι λιγο δυσκολη! Η προισταμενη μ.μου φερεται πολυ ασχημα.κυριως ψυχολογικα και γενικα και σκεφτομαι να παρω αδεια (δεν εχω κ πολυ καλη εγκυμοσυβη μεχρι στιγμης και οποτε παω με κανει κ στεναχωριεμαι) γνωριζει κανεις πψς γινεται ακριβως; και το ποσο της αδειας καθε μηνα ποσο ειναι; τους τελευταιους 3 μηνες εχω πλεον μισθο 700 ευρω (πριν επαιρνα 500)  πως θα υπολογιστει το ποσο της επαπειλουμενης; 
 
 

 

Αν εννοείς να κάνεις απάτη, επειδή γενικά οι συνάδελφοι και προϊστάμενοι κι αυτοί χαζοί δεν είναι, ουσιαστικά μόλις λήξει η προστασία μητρότητας, θα φύγεις, ελπίζω να είσαι προετοιμασμένοι. Και απλά θα εμποδίσεις και μια άλλη νέα κοπέλα μεθαύριο να βρει δουλειά, δεδομένου ότι στη επόμενη πρόσληψη θα σκεφτούν ότι οι νέες κοπέλες απλά ευκαιρία για λουφάρισμα ψάχνουν. Και επειδή έχω περάσει πολύ άσχημες εγκυμοσύνες, και παρόλα αυτά πήρα αυστηρά και μόνο λίγες βδομάδες άδειας, όσο ήταν ιατρικά απαραίτητο, όπου όντως δε σηκώθηκα από το κρεβάτι, και επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω νέες κοπέλες να αντιμετωπίζονται ως εργαζόμενοι β κατηγορίας και να προτιμούνται άντρες σε μία πρόσληψη με το σκεπτικό "αυτή θα μείνει αμέσως έγκυος και θα παριστάνει την ανάπηρη" , συγγνώμη αν δε σου αρέσει ό,τι λέω, αλλά είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα! Σε μία υγιή εγκυμοσύνη, θα ευχαριστουσα τα θεία από το πρωί μέχρι το βράδυ, η αληθινη επαπειλούμενη είναι εφιάλτης, όχι αφορμή για λούφα!

Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι θα ήθελες να είσαι νόμιμη, θα έπρεπε να πας σε ένα νοσοκομείο όπου θα σου έλεγαν ότι έχεις π.χ. έντονες συσπάσεις ή αιμορραγία, και θα σου συνιστούσε ο γιατρός να μείνεις στο κρεβάτι μαζί με μία λίστα από φάρμακα, σε καμία περίπτωση δε θα πήγαινες εσύ να ζητήσεις άδεια, θα ήσουν στο νοσοκομείο κλαίγοντας από την αγωνία για το αν θα σωθεί το μωράκι, και ο γιατρός θα συνιστούσε άδεια αν ήταν απαραίτητη. 

Το άλλο σενάριο είναι το γνωστό: φακελάκι στο γιατρό να σου βρει μία παθηση, φακελάκι στον ελεγκτή του ΙΚΑ. Που προφανώς θα ανανεώνεις ανά διαστήματα με την ίδια μέθοδο, γιατί να σου γράψει γιατρός στις 6 βδομάδες ότι προβλέπει ότι θα κάτσεις άλλες 34, θα γελάνε όλοι παρά το φακελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος πως θα πάρεις άδεια??Θα πρέπει να περάσεις από επιτροπή με τον υπέρηχο που να δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην κύηση.

Αν νιώθεις πως δεν αντέχεις πάρε άδεια ανευ αποδοχών μέχρι την στιγμή που θα μπορείς να βγεις κανονικά σε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η επαπειλούμενη δεν δίνεται τοσο εύκολα απο οτι ξερω, πρέπει να συντρέχουν ουσιαστικοί λόγοι, τωρα εξαρτάται ίσως κ απο την επιτροπή που θα τύχεις κλπ. Επιπλέον,πράγματι το οτι το κάνουν πολλοί δεν το κάνει και ηθικά σωστό. Εγω στη θέση σου θα εξέταζα δυο ενδεχόμενα, το ενα ειναι αδεια ανευ αποδοχών για κάποιους μήνες, το αλλο πλήρης αναισθητοποιηση με όσα με ενοχλούν στη δουλειά. Η εγκυμοσύνη εξάλλου θελει καλη ψυχολογία.. Με το καλό το μωράκι σου! 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κάνουμε διαχωρισμό δημοσίου και ιδιωτικού υπαλλήλου, το ίδιο ανήθικο είναι όπου και αν εργάζεσαι. Φυσικά υπάρχουν και επαγγέλματα που πρέπει να απέχει η εργαζόμενη από την αρχή της εγκυμοσύνης της, όμως αυτό δεν ισχύει σε όλους τους τομείς. Απο ότι διάβασα η παραπάνω εγκυμονούσα θέλει άδεια καθαρά για ψυχολογικούς λόγους, δεν μίλησε ούτε για αποκόλληση ούτε για αιμορραγία, για αυτό και είπα για άδεια άνευ αποδοχών. Δηλαδή ακόμα και αν πλειοψηφία λειτουργεί έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι το ίδιο??αυτή η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει και απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει η αλλαγή αυτή. Επίσης όλες οι γυναίκες πρέπει κάποια στιγμή να αντιληφθούμε πως αυτή η εκμετάλλευση λειτουργεί εις βάρος όλων μας, για αυτήν ακριβώς την νοοτροπία η πλειοψηφία των εργοδοτών προσλαμβάνει άνδρες, η πολύ νεαρές κοπέλες και όχι γυναίκες  που είναι παντρεμένες και δεν έχουν παιδιά . Δεν είπε κανείς να μην βγει σε άδεια, απλά να υπάρχει λόγος που το κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Μα δεν κάνουμε διαχωρισμό δημοσίου και ιδιωτικού υπαλλήλου, το ίδιο ανήθικο είναι όπου και αν εργάζεσαι. Φυσικά υπάρχουν και επαγγέλματα που πρέπει να απέχει η εργαζόμενη από την αρχή της εγκυμοσύνης της, όμως αυτό δεν ισχύει σε όλους τους τομείς. Απο ότι διάβασα η παραπάνω εγκυμονούσα θέλει άδεια καθαρά για ψυχολογικούς λόγους, δεν μίλησε ούτε για αποκόλληση ούτε για αιμορραγία, για αυτό και είπα για άδεια άνευ αποδοχών. Δηλαδή ακόμα και αν πλειοψηφία λειτουργεί έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι το ίδιο??αυτή η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει και απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει η αλλαγή αυτή. Επίσης όλες οι γυναίκες πρέπει κάποια στιγμή να αντιληφθούμε πως αυτή η εκμετάλλευση λειτουργεί εις βάρος όλων μας, για αυτήν ακριβώς την νοοτροπία η πλειοψηφία των εργοδοτών προσλαμβάνει άνδρες, η πολύ νεαρές κοπέλες και όχι γυναίκες  που είναι παντρεμένες και δεν έχουν παιδιά . Δεν είπε κανείς να μην βγει σε άδεια, απλά να υπάρχει λόγος που το κάνει.

 

Ο λόγος που οι εργοδότες δεν προσλαμβάνουν γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας είναι γιατί δε θέλουν να φύγει κάποιος που ξέρει τη δουλεια για δέκα μηνες κ να πρέπει να εκπαιδεύουν αντικαταστάτες για τόσο μικρό διάστημα, η μειωμένη παραγωγικότητα κατά την εγκυμοσύνη αλλα κ για να μην έχουν να δινουν άδειες όταν αρρωσταίνουν τα μωρά, όταν έχουν γιορτή στο σχολείο κλπ κλπ που συνεπάγεται η μητρότητα. Ο φόβος για παρατυπη λήψη επαπειλούμενης άδειας δε νομίζω ότι είναι η αιτία γιατί σχεδόν καμία γυναίκα στον ιδιωτικό τομέα δεν το κάνει ( δεν έχει τα κοτσια να το κάνει γιατί μετά θα απολυθεί).

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Lenia16 said:

Ο λόγος που οι εργοδότες δεν προσλαμβάνουν γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας είναι γιατί δε θέλουν να φύγει κάποιος που ξέρει τη δουλεια για δέκα μηνες κ να πρέπει να εκπαιδεύουν αντικαταστάτες για τόσο μικρό διάστημα, η μειωμένη παραγωγικότητα κατά την εγκυμοσύνη αλλα κ για να μην έχουν να δινουν άδειες όταν αρρωσταίνουν τα μωρά, όταν έχουν γιορτή στο σχολείο κλπ κλπ που συνεπάγεται η μητρότητα. Ο φόβος για παρατυπη λήψη επαπειλούμενης άδειας δε νομίζω ότι είναι η αιτία γιατί σχεδόν καμία γυναίκα στον ιδιωτικό τομέα δεν το κάνει ( δεν έχει τα κοτσια να το κάνει γιατί μετά θα απολυθεί).

Δεν μπορεί να το εννοείς αυτό, εγώ στον κύκλο δεν έχω καμία που να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και να μην πήρε άδεια επαπειλούμενης απο την στιγμή που έμαθε πως είναι έγκυος μέχρι που βγήκε κανονικά σε άδεια (εννοείται πως μιλάμε για παράτυπη άδεια) . Δεν ξέρω που εργάζεσαι αλλά δουλεύω 20 χρόνια και το έχω δει να γίνεται άπειρες φορές αυτό, (κυρίως τα τελευταία χρόνια) . Ας μην είμαστε απόλυτοι λοιπόν, γιατί σίγουρα υπάρχουν εργοδότες που εκμεταλεύονται καταστάσεις όπως υπάρχουν και εργαζόμενες που επίσης εκμεταλεύονται καταστάσεις. Όπως και αν το κοιτάξει κανείς  παράτυπη άδεια είναι δεν και πρέπει να λαμβάνεται, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό πραγματικά. Δεν είναι όλοι οι εργοδότες ''θύτες'' ούτε όλοι οι εργαζόμενοι ''θύματα''. Αν κοιτάξεις τους νόμους θα δεις πως οι εργαζόμενες μητέρες του ιδιωτικού τομέα οι άδειες που δικαιούνται για τα παιδιά τους είναι ελάσχιστες (για την ακρίβεια οι άδειες σε περίπτωση ασθένειας είναι άνευ αποδοχών και οι άδειες για την παρακολούθηση προόδου του παιδιού είναι σύνολο 4 ημέρες τον χρόνο-τουλάχιστον αυτό νομίζω αν κάνω λάθος και ισχύει κάτι άλλο ας με διορθώσετε για ίσως να γνωρίζω λάθος) δεν νομίζω πως βασίζονται σε αυτές τις ημέρες οι εργοδότες.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, στο δικό μου κύκλο μόνο οι δημοσιες υπάλληλοι έχουν πάρει όλες πλην μιας, άδεια επαπειλούμενης. Κ μάλιστα στον τομέα μου έχει πολύ ορθοστασία κ επαφή με αρρωστους κ παρόλα αυτά ολες οι συνάδελφοι μου αλλά κ φιλες- πρώην συμφοιτητριες,  έφυγαν στον 8ο μήνα. Στη δουλειά δε του άντρα μου που ειναι μέσα στα τοξικα κ στα αντιδραστήρια οι κοπέλες αλλάζουν σε δουλειά γραφείου, καμία δεν έχει φύγει νωρίτερα. Αντιθέτως, συγγενείς μου κ γνώστες του δημοσίου φεύγουν μετά την αυχενικη κ γυρίζουν ένα χρόνο μετά τη γέννα. Επιμένω πολύ στην άποψη μου σ αυτό το θέμα. Σίγουρα υπάρχουν εργαζομενες που εκμεταλλεύονται καταστάσεις αλλά αυτό το κανουν κατά κύριο λόγο οι εργοδότες, γιατί μπορούν κ γιατί έχουν πολύ μεγαλύτερο συμφέρον.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Lenia16 said:

Τι να σου πω, στο δικό μου κύκλο μόνο οι δημοσιες υπάλληλοι έχουν πάρει όλες πλην μιας, άδεια επαπειλούμενης. Κ μάλιστα στον τομέα μου έχει πολύ ορθοστασία κ επαφή με αρρωστους κ παρόλα αυτά ολες οι συνάδελφοι μου αλλά κ φιλες- πρώην συμφοιτητριες,  έφυγαν στον 8ο μήνα. Στη δουλειά δε του άντρα μου που ειναι μέσα στα τοξικα κ στα αντιδραστήρια οι κοπέλες αλλάζουν σε δουλειά γραφείου, καμία δεν έχει φύγει νωρίτερα. Αντιθέτως, συγγενείς μου κ γνώστες του δημοσίου φεύγουν μετά την αυχενικη κ γυρίζουν ένα χρόνο μετά τη γέννα. Επιμένω πολύ στην άποψη μου σ αυτό το θέμα. Σίγουρα υπάρχουν εργαζομενες που εκμεταλλεύονται καταστάσεις αλλά αυτό το κανουν κατά κύριο λόγο οι εργοδότες, γιατί μπορούν κ γιατί έχουν πολύ μεγαλύτερο συμφέρον.

Απλά έχουμε διαφορετικά παραδείγματα. Εμένα οι εργοδότες μου είναι ελλαστικοί σε τέτοια θέματα, ποτέ δεν ένιωσα πως απειλούμαι επειδή έκανα παιδί, ίσα ίσα το αντίθετο.

Οπότε καταλήγουμε στο ότι όταν θελει μία εγκυμονούσα να δουλέψει δουλεύει, είτε είναι στο ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα και δεν βγαίνει σε επαπειλούμενη άδεια για ''ψυχολογικούς'' λόγους, το θέμα τι του επιτρέπει η σύνειδηση του του καθένα μας.

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

μετά από 2  παλίνδρομες κυήσεις και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές επιτελους είμαι και ξανά έγκυος στην 5 η εβδομάδα.λογω του ιστορικού και της δύσκολης κύησης ο ιδιώτης γιατρός συνέστησε 15 ημερες αδειας .γνωριζει κανεις ποια η διαδικασία  και τι δικαιολογητικά απαιτούνται  για το ΙΚΑ και τον εργοδότη.μετα τις 15 ημερες έχει περάσει κάποια από το φόρουμ από επιτροπή επίσης να μου πει την διαδικασία? ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, από προηγούμενες συζητησεις εδώ έχω την εντύπωση πως κάθε ΙΚΑ ζητάει άλλα πράγματα,επίσης οι νόμοι αλλάζουν. Στη θέση σου θα απευθυνόμουν στο οικείο μου υποκατάστημα, στο τμημα παροχών για να σε κατατοπίσουν πλήρως. Το σίγουρο έιναι πως δεν αρκεί η γνωμάτευση ιδιώτη ιατρού. Με το καλό το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2018 at 9:44 ΠΜ, vasia15 είπε:

καλημέρα,

μετά από 2  παλίνδρομες κυήσεις και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές επιτελους είμαι και ξανά έγκυος στην 5 η εβδομάδα.λογω του ιστορικού και της δύσκολης κύησης ο ιδιώτης γιατρός συνέστησε 15 ημερες αδειας .γνωριζει κανεις ποια η διαδικασία  και τι δικαιολογητικά απαιτούνται  για το ΙΚΑ και τον εργοδότη.μετα τις 15 ημερες έχει περάσει κάποια από το φόρουμ από επιτροπή επίσης να μου πει την διαδικασία? ευχαριστω

 

 

Θα πάρεις κανονικά αναρρωτική, το οποίο δε γίνεται με χαρτι μη συνεργαζόμενου ιδιώτη. Θα πρέπει να περάσεις είτε από δημόσιο νοσοκομείο σε ώρα που να είναι μέσα και ο ελεγκτής του ταμείου (συνήθως μέχρι τις μία, αλλά πρέπει να επιβεβαιώσεις) ή από τον αρμόδιο γιατρό του ΙΚΑ (ιατρείο μάνας παιδιού), με τις εξετάσεις και τις γνωματεύσεις, που μπορεί να τις δεχτεί, μπορεί και να τις αμφισβητήσει κατά την κρίση του. Λογικά μέχρι 15 ημέρες τα πράγματα είναι πιο απλά, και θα σε κατευθύνει ο ελεγκτής, μετά υπάρχει από όσο γνωρίζω επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... είμαι στην  5η  εβδομάδα της κύησης .... Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και ο γιατρός με σταμάτησε από την εργασία μου λόγω κουραστικής εργασίας και λογο αιμορραγίας. Ο διευθυντής του καταστήματος μου είπε ότι δεν πληρώνονται κανονικά και ότι θα χάσω πολλά λεφτά στην εγκυμοσύνη μου ... Εργάζομαι 3 χρόνια στον ίδιο εργοδότη . Γνωρίζει κάποιος αν όντως θα έχω μεγάλη απώλεια από το μισθό μου? Με καθαρό μισθό 530 ευρώ ποσό λιγότερα θα μπορούσαν να είναι ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα, και στην εταιρεία που είμαι αυτή τη στιγμή εργάζομαι εδώ και 6 μήνες με σύμβαση ενός έτους. Στην εν λόγω εταιρεία είθισται  μετά το πρώτο έτος να γίνεσαι αορίστου. Πριν 12 εβδομάδες έμεινα έγκυος και από την αρχή είχα θεματα με λίγο αίμα, ώσπου πριν 9 μέρες είχα αρκετή αιμοραγία για λίγα λεπτά. Έπειτα από επικοινωνία με τον γιατρό, μου είπε να μείνω στο κρεβάτι με 3 utrogestan τη μέρα μέχρι σήμερα που έκανα αυχενική. Το παιδάκι μου μεγαλώνει κανονικά :D , και η αιμοραγία ήταν αποτέλεσμα εκτεταμένης αποκόλλησης. Ο Γιατρός μου είπε να μείνω ακίνητη πλέον στο κρεβάτι μέχρι να με ξαναδεί σε 15 μέρες.

Από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας στο forum και στο ευρύτερο Internet, θα πρέπει να βάλω πρώτα το υπόλοιπο της κανονικής μου άδειας και αν χρειαστεί αναρρωτική, διάστημα κατά το οποίο θα πληρώνομαι από τον εργοδότη μου κανονικά? Και αν θεός φυλάξει χρειαστεί να μείνω στο κρεβάτι περαιτέρω διάστημα λόγω επαπειλούμενης κύησης θα πάω να ζητήσω από το ΙΚΑ (ή και ΟΑΕΔ?) την άδεια αυτή μέχρι την κανονική άδεια εγκυμοσύνης ή νωρίτερα εφόσον είναι δυνατό? Στο διάστημα της άδειας για επαπειλούμενη πληρώνομαι κανονικά? Κατά τη διάρκεια της άδειας εγκυμοσύνης (17 εβδομάδες) από ότι έχω καταλάβει πληρώνομαι από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ σύνολικά τα χρήματα που παίρνω κανονικά το μηνα?

Η πραγματικότητα είναι ότι τίποτα από τα παραπάνω δε με ενδιαφέρει... παρά μόνο να πάει καλά η εγκυμοσύνη μου. Αλλά επειδή δεν είχα στο πρόγραμμα επιπλοκές και καλό είναι να γνωρίζεις, αν έχει κάποιος τη διάθεση να με διαφωτίσει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκη

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, newmother είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα, και στην εταιρεία που είμαι αυτή τη στιγμή εργάζομαι εδώ και 6 μήνες με σύμβαση ενός έτους. Στην εν λόγω εταιρεία είθισται  μετά το πρώτο έτος να γίνεσαι αορίστου. Πριν 12 εβδομάδες έμεινα έγκυος και από την αρχή είχα θεματα με λίγο αίμα, ώσπου πριν 9 μέρες είχα αρκετή αιμοραγία για λίγα λεπτά. Έπειτα από επικοινωνία με τον γιατρό, μου είπε να μείνω στο κρεβάτι με 3 utrogestan τη μέρα μέχρι σήμερα που έκανα αυχενική. Το παιδάκι μου μεγαλώνει κανονικά :D, και η αιμοραγία ήταν αποτέλεσμα εκτεταμένης αποκόλλησης. Ο Γιατρός μου είπε να μείνω ακίνητη πλέον στο κρεβάτι μέχρι να με ξαναδεί σε 15 μέρες.

Από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας στο forum και στο ευρύτερο Internet, θα πρέπει να βάλω πρώτα το υπόλοιπο της κανονικής μου άδειας και αν χρειαστεί αναρρωτική, διάστημα κατά το οποίο θα πληρώνομαι από τον εργοδότη μου κανονικά? Και αν θεός φυλάξει χρειαστεί να μείνω στο κρεβάτι περαιτέρω διάστημα λόγω επαπειλούμενης κύησης θα πάω να ζητήσω από το ΙΚΑ (ή και ΟΑΕΔ?) την άδεια αυτή μέχρι την κανονική άδεια εγκυμοσύνης ή νωρίτερα εφόσον είναι δυνατό? Στο διάστημα της άδειας για επαπειλούμενη πληρώνομαι κανονικά? Κατά τη διάρκεια της άδειας εγκυμοσύνης (17 εβδομάδες) από ότι έχω καταλάβει πληρώνομαι από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ σύνολικά τα χρήματα που παίρνω κανονικά το μηνα?

Η πραγματικότητα είναι ότι τίποτα από τα παραπάνω δε με ενδιαφέρει... παρά μόνο να πάει καλά η εγκυμοσύνη μου. Αλλά επειδή δεν είχα στο πρόγραμμα επιπλοκές και καλό είναι να γνωρίζεις, αν έχει κάποιος τη διάθεση να με διαφωτίσει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκη

 

Oχι. Πρέπει τη Δευτέρα κιόλας, με τον υπέρηχο και τη γνωμάτευση του γιατρού (αν είναι σε δημόσιο ή συμβεβλημένος) κάποιος στενός σου συγγενής να πάρει το βιβλιάριο σου, την ταυτότητά σου και να πάει στο ΙΚΑ της περιοχής (πλέον ΕΟΠΥΥ) και να ζητήσει να ξεκινησει η διαδικασία για άδεια αναρρωτική. Θα ζητήσει τον ελεγκτή να τον καθοδηγήσει. Η διάγνωση πρέπει να είναι των προηγούμενων ημερών, όχι χαρτί 10 μέρες πριν. Αν έχεις περάσει από μη συμβεβλημένο ιδιώτη, θα ψάξεις για συμβεβλημένο ή θα περάσεις από τα εξωτερικά ιατρεία σε δημόσιο νοσοκομείο. Εναλλακτικά, με τα χαρτιά του ιδιώτη, θα πάει συγγενής σου πρώτα με ραντεβού στο όνομά σου να μιλήσει με τον γυναικολόγο στο τοπικό ΙΚΑ, να εξηγήσει ότι δεν μπορείς να βγεις από το σπίτι και να ζητήσει να υπογράψει εκείνος νέα άδεια. Και με τη δουλειά σου θα ενημερώσεις για το τι συμβαινει, και θα πας άμεσα τις βεβαιώσεις κλπ να είσαι καλυμμένη. Δε θα ζητήσεις άδεια κανονική, θα μπλέξεις πολύ τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για το αν μπορεί μία έγκυος να προσληφθεί σε κάποια επιχείρηση ιδιωτικού τομέα και άμεσα να ξεκινήσει άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης. Δηλαδή, για να γίνω πιο συγκεκριμένη, σε περίπτωση που είμαι ήδη σε αρχικό στάδιο εγκυμοσύνης, προσληφθω σε καφετέρια και εμφανιστεί πρόβλημα, δικαιούμαι να πάρω την άδεια, αφού βέβαια έχω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια? Και θα πληρώσει ο εργοδότης τον πρώτο μήνα και έπειτα το ΙΚΑ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για το αν μπορεί μία έγκυος να προσληφθεί σε κάποια επιχείρηση ιδιωτικού τομέα και άμεσα να ξεκινήσει άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης ανΔηλαδή χρειαστεί. Δηλαδή, για να γίνω πιο συγκεκριμένη, σε περίπτωση που είμαι ήδη σε αρχικό στάδιο εγκυμοσύνης, προσληφθω και εμφανιστεί πρόβλημα, δικαιούμαι να πάρω την άδεια, αφού βέβαια έχω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια? Και θα πληρώσει ο εργοδότης τον πρώτο μήνα και έπειτα το ΙΚΑ? Ρωτάω γιατί προσπαθώ να συλλάβω, είμαι εργαζόμενη εδώ και ένα χρόνο σε επιχείρηση αλλά θέλω να σταματησω! Αν βρω ομως νέα εργασία και συμβεί το παραπάνω σενάριο, τι γίνεται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Μαρίνα28 είπε:

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για το αν μπορεί μία έγκυος να προσληφθεί σε κάποια επιχείρηση ιδιωτικού τομέα και άμεσα να ξεκινήσει άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης ανΔηλαδή χρειαστεί. Δηλαδή, για να γίνω πιο συγκεκριμένη, σε περίπτωση που είμαι ήδη σε αρχικό στάδιο εγκυμοσύνης, προσληφθω και εμφανιστεί πρόβλημα, δικαιούμαι να πάρω την άδεια, αφού βέβαια έχω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια? Και θα πληρώσει ο εργοδότης τον πρώτο μήνα και έπειτα το ΙΚΑ? Ρωτάω γιατί προσπαθώ να συλλάβω, είμαι εργαζόμενη εδώ και ένα χρόνο σε επιχείρηση αλλά θέλω να σταματησω! Αν βρω ομως νέα εργασία και συμβεί το παραπάνω σενάριο, τι γίνεται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Oχι. Σε νέο εργοδότη, αν έχεις εργαστεί από 10 μέρες ως χρόνο, παίρνεις 15 μέρες άδεια αναρρωτική. Τις πρώτες 3 παίρνεις το μισό μισθό από τον εργόδότη, τις υπόλοιπες πληρώνει το μισό το ΙΚΑ και τα υπόλοιπα ο εργοδότης). 

Να ξερεις επίσης ότι μετά από αυτό το διάστημα, δεν μπαίνουν ένσημα. Οπότε αν π.χ. μείνεις έγκυος στο μηνα και χρειαστεί να βγεις άμεσα σε αναρρωτική επ αόριστον, μπορεί μέχρι τη γέννα να μην έχεις πια 200 ένσημα τα 2 χρόνια, γιατί οι μήνες θα μετράνε και ένσημα δεν θα μπαίνουν πια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για το θέμα των επαπειλούμενων αδειων και επιτροπής(αυτά τουλάχιστον γίνονται  Θεσσαλονίκη).

με την αδεια του ιδιώτη ιατρού σου,με την υπεύθυνη δήλωση εργοδότη ότι σταμάτησες να εργάζεσαι(την βρήκα στο τμήμα  παροχων)  και το βιβλιάριο πας στο τμήμα παροχων .εκει σου κρατάνε την ιατρική βεβαίωση , σου δίνουν αρ.πρωτοκολου και περιμένεις να σε καλέσουν από το ΙΚΑ για να περάσεις επιτροπή.επιτροπη με γνωμάτευση ιδιώτη (είτε είναι συμβεβλημμένος είτε όχι) περνάς από την πρωτη ημερα,δεν ισχύει δηλαδή ότι τις πρώτες 15 ημερες δεν περνάς από επιτροπή.

από τις παροχές ΙΚΑ μου τονισαν ότι η γνωμάτευση του ιδιώτη ιατρού έχει την ιδια  ισχύ με αυτή του συμβλημμενου εοππυ και δημοσιου.(υπάρχει εγκύκλιος)

επιτροπή πέρασα μετά από 10 ημερες και μου δώσαν την αδεια.

επομένως ούτε γιατρό του ΙΚΑ χρειαζετι ούτε νοσοσκομεια....

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...