Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS Ανορεξία, αφυδάτωση, παλλινδρόμηση, ουρολοίμωξη & οισοφαγίτιδα


Recommended Posts

Παράθεση

Edit admin.

 

"Στο παρακάτω θέμα συζήτησης είναι ορατή μια ακολουθία καταστάσεων που οδηγεί σε προβληματισμούς στην σίτιση ή στον θηλασμό των βρεφών, που απαιτούν πιο άμεση αντιμετώπιση με επίσκεψη στον παιδίατρο, ιδανικά πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, παρά αναμονή ή υπομονή για να λυθεί μόνο του το πρόβλημα.

Εάν το μωρό σας ξαφνικά αρχίζει να αρνείται να θηλάσει, ή βλέπετε χαμηλή πρόσληψη βάρους, θα πρέπει να αναζητηθούν και αιτίες όπως ουρολοίμωξη ή οισοφαγίτιδα μιας και αυτές οι καταστάσεις οδηγούν σε σοβαρότατα προβλήματα όπως πχ η αφυδάτωση του μωρού.  Στην περίπτωση που θηλάζετε ή θέλετε να συνεχίσετε να θηλάζετε, μην αμελήσετε να συμβουλευτείτε παιδίατρο πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, γιατί αλλιώς ενδέχεται να πάρετε οδηγίες που θα σας οδηγήσουν σε αποθηλασμό."

Δεν είναι ποτέ ντροπή να πάρετε δεύτερη ή και τρίτη γνώμη από ιατρικό επαγγελματία, ειδικά για τόσο σοβαρά θέματα, ακόμα και εάν θέλετε να συνεχίσετε να βλέπετε τον αρχικό σας παιδίατρο.

Από την διαχείριση του φόρουμ

Παράθεση

τέλος edit admin

 

Έγραψα σε άλλο θέμα πριν λίγες ημέρες πως η μπέμπα μου 3 μηνών τώρα παρουσίασε ανορεξία. Θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή και πέρα από το στήθος δεν δοκιμάσαμε τίποτα άλλο. Τώρα δύο εβδομάδες μετά κλαίει όταν πάω να την βάλω στο στήθος και ενώ φαίνεται να πεινάει αρνείται να το πιάσει και σπαράζει στο κλάμα. Έχω δοκιμάσει όλες τι στάσεις θηλασμού αλλά τίποτα. Ο γιατρός διέγνωσε οισοφαγίτιδα. Ξέχασα να πω πως βγάζαμε γαλατάκι (γουλίτσες) που μέρα με τη μέρα γινόταν και πιο έντονο. Ο εφιάλτης ξαναζωντανεύει μιας και την ίδια κατάσταση την πέρασα στο πρώτο μου παιδί και τελικά καταφύγαμε στο θήλαστρο. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη και νιώθω τα πάντα γύρω μου να γκρεμίζονται και για άλλη μία φορά ο θηλασμός απειλείται για τον ίδιο λόγο. Πόσο τυχερή θα πρέπει να νιώθω που συνέβη ακριβώς το ίδιο και στα δύο μου παιδιά?

Δεν θέλω να σταματήσουμε και πάλι το θηλασμό, θέλω όσο τίποτα στο κόσμο να συνεχίσουμε. Από την ημέρα που ήρθε στον κόσμο η μπέμπα είχα μέσα μου την φοβία να μην περάσουμε και πάλι τα ίδια και να που τελικά συνέβη ξανά το ίδιο. Πως να βοηθήσω το μωρό να πιάνει το στήθος? Πως θα τα καταφέρω να μην σταματήσει ο θηλασμός? Παρακαλώ όποια μανούλα έχει ανάλογη εμπειρία ας με βοηθήσει γιατί τα έχω τελείως χαμένα, δεν θέλω και πάλι να καταφύγω στο θήλαστρο. Παρακαλώ ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε θηλαζει ούτε σε καθιστή θέση καβάλα στο πόδι σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάναμε υπέρηχο, απλά ακούγεται το γάλα που ανεβαίνει και το ξανακαταπίνει, δηλ. ήπια ΓΟΠ, απλά γκρινιάζει πολύ και όταν την ξαπλώσω για να θηλάσει τεντώνει το κεφάλι πίσω και κλαίει, μέσα σε ένα μήνα πήρε μόνο 500gr και καθιστή που δοκίμασα να την θηλάσω πάλι δεν ήθελε. Έχω διαβάσει και εφαρμόζω όσα ενδείκνυται για την αντιμετώπιση της ΓΟΠ από το θέμα σε αυτή την ενότητα του φόρουμ και η αλήθεια είναι πως ειδικά μετά από την αποχή από τις αλεργιογόνες τροφές και ειδικότερα από τα γαλακτοκομικά(κλείνω έναν μήνα τώρα) έχω δει τρομερή βελτίωση, αντιδρά ακόμα κάποιες φορές στον θηλασμό αλλά έχει αρχίσει να καλυτερεύει. Πάντως όταν θηλάζει κοιμισμένη θηλάζει πολύ πιο καλά και για περισσότερη ώρα, ξύπνια ψηλοαντιδρά μία αφήνει, μία πιάνει το στήθος, πότε κλαίει, δεν θηλάζει πολύ ώρα κλπ. Αλλά τουλάχιστον τώρα το πιάνει έστω και έτσι. Δεν θέλω να καταφύγω πάλι στα θήλαστρα, θέλω να ευχαριστηθώ επιτέλους τον θηλασμό. Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Η βοήθεια σου έχει αποδειχθεί πολύτιμη και άλλες φορές που είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάναμε υπέρηχο, απλά ακούγεται το γάλα που ανεβαίνει και το ξανακαταπίνει, δηλ. ήπια ΓΟΠ, απλά γκρινιάζει πολύ και όταν την ξαπλώσω για να θηλάσει τεντώνει το κεφάλι πίσω και κλαίει, μέσα σε ένα μήνα πήρε μόνο 500gr και καθιστή που δοκίμασα να την θηλάσω πάλι δεν ήθελε. Έχω διαβάσει και εφαρμόζω όσα ενδείκνυται για την αντιμετώπιση της ΓΟΠ από το θέμα σε αυτή την ενότητα του φόρουμ και η αλήθεια είναι πως ειδικά μετά από την αποχή από τις αλεργιογόνες τροφές και ειδικότερα από τα γαλακτοκομικά(κλείνω έναν μήνα τώρα) έχω δει τρομερή βελτίωση, αντιδρά ακόμα κάποιες φορές στον θηλασμό αλλά έχει αρχίσει να καλυτερεύει. Πάντως όταν θηλάζει κοιμισμένη θηλάζει πολύ πιο καλά και για περισσότερη ώρα, ξύπνια ψηλοαντιδρά μία αφήνει, μία πιάνει το στήθος, πότε κλαίει, δεν θηλάζει πολύ ώρα κλπ. Αλλά τουλάχιστον τώρα το πιάνει έστω και έτσι. Δεν θέλω να καταφύγω πάλι στα θήλαστρα, θέλω να ευχαριστηθώ επιτέλους τον θηλασμό. Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Η βοήθεια σου έχει αποδειχθεί πολύτιμη και άλλες φορές που είχα πρόβλημα.

 

Ισως θα ήταν καλο να πηγαίνατε σε κάποιον παιδογαστρεντερολογο φιλικό προς το θηλασμο. Η ίσως να σας εβλεπε μια σύμβουλος θηλασμου με εμπειρία στη ΓΟΠ.

 

Εστίασε τοτε στο να θηλαζει κοιμισμενη και προσπάθησε να θηλαζει καθιστή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μικρή μου στην ίδια ηλικία είχε το ίδιο πρόβλημα με το μωράκι σου, με την διαφορά ότι εγώ δεν θήλασα. Μετά από σύσταση της παιδιάτρου ξεκίνησα το σιροπάκι epadoren και το πρόβλημα λύθηκε. Και έφτιαξε και η διάθεση του παιδιού και η όρεξη. Εννοείται ότι θα πάρεις την γνώμη της παιδιάτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο μου παιδί δοκιμάσαμε τα πάντα, το epadoren, το cilroton, το laprazol και κανένα δεν την βοήθησε, μέχρι που περίπου 6 μηνών έτσι ξαφνικά της πέρασε. Βέβαια στο πρώτο μου η αντιμετώπιση της οισοφαγίτιδας ήταν εντελώς λάθος, δηλ. έδινα στο μωρό κρέμα και ριζάλευρο και για λίγο καιρό αντιαναγωγικό γάλα μαζί μετα το μητρικό, ότι μας είχε συστήσει ο γιατρός δηλ.:evil:. Δυστυχώς είμαι από νησί και δεν υπάρχει εδω κάποια σύμβουλος θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο μου παιδί δοκιμάσαμε τα πάντα, το epadoren, το cilroton, το laprazol και κανένα δεν την βοήθησε, μέχρι που περίπου 6 μηνών έτσι ξαφνικά της πέρασε. Βέβαια στο πρώτο μου η αντιμετώπιση της οισοφαγίτιδας ήταν εντελώς λάθος, δηλ. έδινα στο μωρό κρέμα και ριζάλευρο και για λίγο καιρό αντιαναγωγικό γάλα μαζί μετα το μητρικό, ότι μας είχε συστήσει ο γιατρός δηλ.:evil:. Δυστυχώς είμαι από νησί και δεν υπάρχει εδω κάποια σύμβουλος θηλασμού.

 

Πως πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πως πάτε;

 

Νομίζω πως καλυτερεύουμε, συνεχίζει να θηλάζει καλύτερα κοιμισμένη και γενικώς όταν είναι ξυπνια να παρουσιάζει αλλόκοτη συμπεριφορά στον θηλασμό, αλλά το σημαντικό για μένα είναι πως θηλάζει και ξύπνια έστω και με αντίδραση. Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά θεωρώ πως στο πρώτο μου παιδί ευθύνεται ο γιατρός με όσα μας συνέστησε και η δική μου άγνοια και η τυφλή εμπιστοσύνη που του έδειξα. Το πρώτο μου δεν έπεινε σταγόνα ξύπνιο, ούτε καν έπιανε στήθος ή μπιμπερό, ενώ τώρα που αγνόησα τελείως το γιατρό και παλεύω με μοναδικό όπλο τον θηλασμό τα πράγματα είναι καλύτερα. Πραγματικά εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι ή και καλύτερα μέχρι να περάσει ο καιρός και να αναρρώσει τελείως. Τώρα όσον αφορά την πρόσληψη βάρους πραγματικά δεν ξέρω, θα μάθω όταν την πάω για το εμβόλιο της σε καμιά 10αριά μέρες. Πάντως όσο βάρος και να έχει πάρει θα συνεχίσουμε με θηλασμό και μόνο, είμαι πολύ αποφασισμένη και έτοιμη να αντιμετωπίσω τον γιατρό που πιθανόν να μου πει διάφορα, εξάλλου μπιμπερό δεν πιάνει;) Όταν με το καλό θα αναρρώσει θα συμπληρώσει όσο γαλατάκι δεν ήπιε.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καλυτερεύουμε, συνεχίζει να θηλάζει καλύτερα κοιμισμένη και γενικώς όταν είναι ξυπνια να παρουσιάζει αλλόκοτη συμπεριφορά στον θηλασμό, αλλά το σημαντικό για μένα είναι πως θηλάζει και ξύπνια έστω και με αντίδραση. Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά θεωρώ πως στο πρώτο μου παιδί ευθύνεται ο γιατρός με όσα μας συνέστησε και η δική μου άγνοια και η τυφλή εμπιστοσύνη που του έδειξα. Το πρώτο μου δεν έπεινε σταγόνα ξύπνιο, ούτε καν έπιανε στήθος ή μπιμπερό, ενώ τώρα που αγνόησα τελείως το γιατρό και παλεύω με μοναδικό όπλο τον θηλασμό τα πράγματα είναι καλύτερα. Πραγματικά εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι ή και καλύτερα μέχρι να περάσει ο καιρός και να αναρρώσει τελείως. Τώρα όσον αφορά την πρόσληψη βάρους πραγματικά δεν ξέρω, θα μάθω όταν την πάω για το εμβόλιο της σε καμιά 10αριά μέρες. Πάντως όσο βάρος και να έχει πάρει θα συνεχίσουμε με θηλασμό και μόνο, είμαι πολύ αποφασισμένη και έτοιμη να αντιμετωπίσω τον γιατρό που πιθανόν να μου πει διάφορα, εξάλλου μπιμπερό δεν πιάνει;) Όταν με το καλό θα αναρρώσει θα συμπληρώσει όσο γαλατάκι δεν ήπιε.Ευχαριστώ!

 

Χαίρομαι που πάτε καλύτερα!

Να μετράς τις πάνες για να ξέρεις οτι τρέφεται επαρκώς.

 

Γράψε όταν πάτε παιδιατρο!

Καλη συνέχεια!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν πήγαμε χθες παιδίατρο. Η μπέμπα πήρα ανέλπιστα καλό βάρος για την περίπτωση μας, 700gr. Ο γιατρός μας είπε πως βελτιώνεται, κάτι που διαπίστωσα και εγώ αφού θηλάζει πιο ήρεμη τώρα αν και έχει και τις δύσκολες της ημέρες. Είμαι πολύ χαρούμενη και εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι και καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγαμε χθες παιδίατρο. Η μπέμπα πήρα ανέλπιστα καλό βάρος για την περίπτωση μας, 700gr. Ο γιατρός μας είπε πως βελτιώνεται, κάτι που διαπίστωσα και εγώ αφού θηλάζει πιο ήρεμη τώρα αν και έχει και τις δύσκολες της ημέρες. Είμαι πολύ χαρούμενη και εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι και καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

Μπράβο, πολυ χάρηκα!!! :D

Καλη συνέχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Μανούλες γεια σας ,

 

η κόρη μου μετά από θεραπεία 10 ημερών ceclor λόγω ουρολοίμωξης συνεχίζει να μην τρώει , ζυγίζει 5.630 κ ημερησίως πίνει 500-600ml γάλα κάποιες φορές κ πιο λίγο . Έχει συμβεί σε καμία σας ; Ο παιδίατρος λέει να μπούμε πιο νωρίς στις τροφές .... έχω απελπίστει πια .... την άλλη βδομάδα θα της κάνουμε υπέρηχο άνω κ κάτω κοιλιάς να δούμε τι γίνεται . Ως τον υπέρηχο θα τρελαθώ ....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninika84 είπε:

Επαναληπτική εξέταση ούρων κάνατε;λίγο υπομονή θα κάνεις.ειναι λογικό όταν είναι άρρωστα να μην τρώμε και θέλει λίγο χρόνο να επανέλθει η όρεξη.

@ninika84 την Δευτέρα θα πάμε για επανάληψη .... βέβαια την 5 ημέρα αντιβίωσης έπιασα ελεύθερα ουρα κ τα πήγα για γενική .. δεν έδειξαν πυοσφαιρια κ είπε ο παιδονεφρολογος ότι την έπιασε η αντιβίωση .... βέβαια κάναμε 10 μέρες θεραπεία.... για πρωινό 50ml γάλα ήπιε ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κάνεις υπομονή μέχρι να επανέλθει η όρεξη και  να μπεις  στις  στερεες.μπορείςνα της  δίνει γάλα όταν κοιμάται.ισως το έχει βαρεθεί για αυτό να μην πίνει.ο μπεμπουλης 6,5 μόνο κοιμισμένος πίνει γάλα.ξυπνιος με τπτ.δε θέλει μπιμπερο να βλέπει.

πρίν από 2 λεπτά , Koukidoula είπε:

@ninika84 την Δευτέρα θα πάμε για επανάληψη .... βέβαια την 5 ημέρα αντιβίωσης έπιασα ελεύθερα ουρα κ τα πήγα για γενική .. δεν έδειξαν πυοσφαιρια κ είπε ο παιδονεφρολογος ότι την έπιασε η αντιβίωση .... βέβαια κάναμε 10 μέρες θεραπεία.... για πρωινό 50ml γάλα ήπιε ... 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Θα κάνεις υπομονή μέχρι να επανέλθει η όρεξη και  να μπεις  στις  στερεες.μπορείςνα της  δίνει γάλα όταν κοιμάται.ισως το έχει βαρεθεί για αυτό να μην πίνει.ο μπεμπουλης 6,5 μόνο κοιμισμένος πίνει γάλα.ξυπνιος με τπτ.δε θέλει μπιμπερο να βλέπει.

 

@ninika84 αυτό το είπε κ ο παιδίατρος κ θα ξεκινήσουμε 15 μέρες νωρίτερα ρύζαλευρο ! Τι να πω έχω σκάσει .... θηλαζα πιο πριν κ δεν έχω δει το παιδί μου να τρώει καθόλου !!! Από την ώρα που γέννησα ... έχω γάλα ; Δεν έχω ; Παίρνει βάρος ; Αποφασίζω να δώσω μπιμπερό για να είμαι πιο ύποψιασμενη αν ξανατύχει η ουρολοίμωξη ... κ δεν τρώει ... τι να κάνω .... έχω σκάσει 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

@ninika84 αυτό το είπε κ ο παιδίατρος κ θα ξεκινήσουμε 15 μέρες νωρίτερα ρύζαλευρο ! Τι να πω έχω σκάσει .... θηλαζα πιο πριν κ δεν έχω δει το παιδί μου να τρώει καθόλου !!! Από την ώρα που γέννησα ... έχω γάλα ; Δεν έχω ; Παίρνει βάρος ; Αποφασίζω να δώσω μπιμπερό για να είμαι πιο ύποψιασμενη αν ξανατύχει η ουρολοίμωξη ... κ δεν τρώει ... τι να κάνω .... έχω σκάσει 

Μήπως δεν της αρέσει το γάλα? Επειδή είπες θήλαζες, μήπως δεν της αρέσει του εμπορίου..Μικρά μεν αλλά έχουν και αυτά τα γούστα τους..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

@ninika84 αυτό το είπε κ ο παιδίατρος κ θα ξεκινήσουμε 15 μέρες νωρίτερα ρύζαλευρο ! Τι να πω έχω σκάσει .... θηλαζα πιο πριν κ δεν έχω δει το παιδί μου να τρώει καθόλου !!! Από την ώρα που γέννησα ... έχω γάλα ; Δεν έχω ; Παίρνει βάρος ; Αποφασίζω να δώσω μπιμπερό για να είμαι πιο ύποψιασμενη αν ξανατύχει η ουρολοίμωξη ... κ δεν τρώει ... τι να κάνω .... έχω σκάσει 

Ένας λόγος που δε θήλασα ήταν το ότι ήθελα να ξέρω πόσο τρώει ο μπεμπουλης για να είμαι ήσυχη και να έχω την ευκολία να τον ταιζω κοιμισμένο γιατί τώρα μονο κοιμισμένος το γάλα.Εσυ θα αποφασίσεις τι είναι το καλύτερο για το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

@ninika84 αυτό το είπε κ ο παιδίατρος κ θα ξεκινήσουμε 15 μέρες νωρίτερα ρύζαλευρο ! Τι να πω έχω σκάσει .... θηλαζα πιο πριν κ δεν έχω δει το παιδί μου να τρώει καθόλου !!! Από την ώρα που γέννησα ... έχω γάλα ; Δεν έχω ; Παίρνει βάρος ; Αποφασίζω να δώσω μπιμπερό για να είμαι πιο ύποψιασμενη αν ξανατύχει η ουρολοίμωξη ... κ δεν τρώει ... τι να κάνω .... έχω σκάσει 

 

Δηλαδή προσπάθησες να απογαλακτίσεις απότομα και καπάκι σε ασθένεια; Μπορεί το παιδί να ξαναπιάσει στήθος; Εχεις προσπαθήσει; Αν είναι πρόσφατο, λογικά θα γίνεται. Πρέπει να είναι τεράστιο το σοκ για το μωρό αν έπεσε απότομος απογαλακτισμός μαζί με ουρολοίμωξη, λογικό να μη θέλει να φάει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου @Koukidoula, σου είπε κάποιος, ότι εάν δίνεις μπιμπερό, αντί θηλασμού θα είσαι με τον οποιοδήποτε τρόπο πιο υποψιασμένη για το εάν το παιδί σου έχει ουρολοίμωξη;

έστω πήγε κάποιος να κάνει νύξη για κάτι τέτοιο;

εάν ναι,  

με βάση τα όσα ξέρω από συγγενικό πρόσωπο που θήλαζε, και είχε παιδί που είχε διαγνωστεί με θέμα στο νεφρό και με τίποτα δεν έπρεπε πχ να πάθει ουρολοίμωξη, 

και έκανε προστασία με αντιβίωση μέχρι κάποια ηλικία, 

δεν θα της είχαν επιτρέψει να θηλάσει ! !! 

θήλασε αποκλειστικά για πολύ καιρό, και δεν χρειάστηκε να δώσει ποτέ ξένο, και ούτε ποτέ ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός δεν συνέστησε να δίνει μπιμπερο,  σε σχέση με την ουρολοίμωξη

όπου υπήρχε και θέμα κινδύνου στο νεφρό έτσι ; δηλαδή αυξημένη η προσοχή των παιδιάτρων.  

Οι οδηγίες που είχε ήταν απλώς, να υπάρχει αυξημένη προσοχή στις θερμοκρασίες και απευθείας άμεσα να εξετάζει ούρα σε κάθε ανέβασμα θερμοκρασίας, για να αποκλείει απευθείας αυτό το ενδεχόμενο. 

 

Αν μπορείς εξήγησέ το αυτό λίγο καλύτερα , κατά λέξη τι σου έχουν πει σε αυτό το θέμα,  γιατί πρέπει να δίνεις πολύ μεγάλη προσοχή στο τι καταλαβαίνεις από αυτά που σου λέει ο παιδίατρος .

Νομίζω έχεις κάτι παρεξηγήσει ή από τον γραπτό λόγο δεν είναι κατανοητό το πως έχεις φτάσει σε αυτό το μπέρδεμα -  ελπίζω να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε !! ...... :-( !!

 

 .....εάν το είπες αυτό στον παιδίατρο και δεν σε διόρθωσε να σου πει οτι δεν στέκει κάτι τέτοιο, και αποθήλασες επειδή νομίζεις κάτι που δεν ισχύει...  πρέπει να ξαναμιλήσεις μαζί του για επιβεβαίωση  ή με άλλο παιδίατρο....!

 

κορίτσια κατάλαβα κάτι λάθος;;  σορρυ εκ των προτέρων

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Ένας λόγος που δε θήλασα ήταν το ότι ήθελα να ξέρω πόσο τρώει ο μπεμπουλης για να είμαι ήσυχη και να έχω την ευκολία να τον ταιζω κοιμισμένο γιατί τώρα μονο κοιμισμένος το γάλα.Εσυ θα αποφασίσεις τι είναι το καλύτερο για το μωράκι σου!

 

 

Δεδομένου ότι τα μικρά μωράκια συνήθως προτιμάνε να θηλάσουν κοιμισμένα (κοινώς τα μισοπαίρνει ο ύπνος μόλις πιάσουν στήθος) ομολογώ ότι με μπέρδεψες :)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή προσπάθησες να απογαλακτίσεις απότομα και καπάκι σε ασθένεια; Μπορεί το παιδί να ξαναπιάσει στήθος; Εχεις προσπαθήσει; Αν είναι πρόσφατο, λογικά θα γίνεται. Πρέπει να είναι τεράστιο το σοκ για το μωρό αν έπεσε απότομος απογαλακτισμός μαζί με ουρολοίμωξη, λογικό να μη θέλει να φάει.

Το παιδί είχε ουρολοίμωξη κ ανορεξία ως συνεπεία να μειωθεί η παραγωγή κατά πολύ .... τουλάχιστον μας πήρε ένα μήνα για να διαπιστώσουμε την ουρολοίμωξη ... εσυ που είσαι τόσο διαβασμένη με τον θηλασμό κ ξέρεις κ τα λογικά του μωρού είναι λογικό να αφήσεις το μωρό να χάνει κιλά ως που να επανέλθει το στήθος ; Γιατί ένα μήνα το μωρό δεν έτρωγε αποτελεσματικά κ πήγε πίσω κ σε ανάπτυξη ... πρώτου κρίνεις ετοιμάσου να κριθείς αγαπητή μου ... εδώ γράφουμε για να συμβουλεύουμε κ να δίνουμε δύναμη κ κουράγιο η μια στην άλλη ... όχι για να κριθούμε ποια είναι καλή μαμά επειδή θήλασε η όχι .... υπάρχουν γυναίκες που υποφέρουν από κατάθλιψη κ δεν κατάφεραν ποτέ να θηλάσουν ... θα ένιωθαν όμορφα λες να διάβαζαν για τα υποτιθέμενα σοκ που αναφέρεις του μωρού ; Άντε ας μην πω αλλά λόγο ημέρας .... λίγο πριν γράψουμε όμως σκεφτόμαστε ... δεν είμαστε όλοι το ίδιο κ δεν έχουμε όλοι τα ίδια βιώματα ... 

17 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου @Koukidoula, σου είπε κάποιος, ότι εάν δίνεις μπιμπερό, αντί θηλασμού θα είσαι με τον οποιοδήποτε τρόπο πιο υποψιασμένη για το εάν το παιδί σου έχει ουρολοίμωξη;

έστω πήγε κάποιος να κάνει νύξη για κάτι τέτοιο;

εάν ναι,  

με βάση τα όσα ξέρω από συγγενικό πρόσωπο που θήλαζε, και είχε παιδί που είχε διαγνωστεί με θέμα στο νεφρό και με τίποτα δεν έπρεπε πχ να πάθει ουρολοίμωξη, 

και έκανε προστασία με αντιβίωση μέχρι κάποια ηλικία, 

δεν θα της είχαν επιτρέψει να θηλάσει ! !! 

θήλασε αποκλειστικά για πολύ καιρό, και δεν χρειάστηκε να δώσει ποτέ ξένο, και ούτε ποτέ ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός δεν συνέστησε να δίνει μπιμπερο,  σε σχέση με την ουρολοίμωξη

όπου υπήρχε και θέμα κινδύνου στο νεφρό έτσι ; δηλαδή αυξημένη η προσοχή των παιδιάτρων.  

Οι οδηγίες που είχε ήταν απλώς, να υπάρχει αυξημένη προσοχή στις θερμοκρασίες και απευθείας άμεσα να εξετάζει ούρα σε κάθε ανέβασμα θερμοκρασίας, για να αποκλείει απευθείας αυτό το ενδεχόμενο. 

 

Αν μπορείς εξήγησέ το αυτό λίγο καλύτερα , κατά λέξη τι σου έχουν πει σε αυτό το θέμα,  γιατί πρέπει να δίνεις πολύ μεγάλη προσοχή στο τι καταλαβαίνεις από αυτά που σου λέει ο παιδίατρος .

Νομίζω έχεις κάτι παρεξηγήσει ή από τον γραπτό λόγο δεν είναι κατανοητό το πως έχεις φτάσει σε αυτό το μπέρδεμα -  ελπίζω να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε !! ...... :-( !!

 

 .....εάν το είπες αυτό στον παιδίατρο και δεν σε διόρθωσε να σου πει οτι δεν στέκει κάτι τέτοιο, και αποθήλασες επειδή νομίζεις κάτι που δεν ισχύει...  πρέπει να ξαναμιλήσεις μαζί του για επιβεβαίωση  ή με άλλο παιδίατρο....!

 

κορίτσια κατάλαβα κάτι λάθος;;  σορρυ εκ των προτέρων

 

 

@belleblue  η ουρολοίμωξη σε εμάς έδωσε τα σημάδια της στην ανάπτυξη του παιδιού όπου δεν επερνε βάρος καθώς είχε ανορεξία ... δεν έκανε πότε πυρετό ώστε να την αντιληφθούμε νωρίτερα κ να αποφύγουμε πολλά από αυτά ... ο λόγος που αποθηλασα ήταν γιατί η παραγωγή μειώθηκε δραματικα καθώς το μωρό καθόταν 5 λ στο στήθος μόνο .... εγώ νόμιζα ότι το παιδί χορταίνει κ όλα καλά ...αυτό όμως ήταν άρρωστο κ δεν έτρωγε ...το διαπιστώσαμε στην μηνιαία επίσκεψη μας στον γιατρό ...καθώς η ζυγαριά μας αποκάλυψε ότι κάτι δεν πάει καλά ... ένα παιδί λοιπόν που είναι πίσω σε βάρος κ με ανορεξία είναι πολύ δύσκολο να το επιμένεις να θηλάσει καθώς έχει αποστροφή προς το φαγητό ...καθώς η ανορεξία συνεχίζεται η ανάπτυξη συνεχίζει να πηγαίνει πίσω κ το μωρό χρειάζεται θερμίδες να επανέλθει κ κερδίσει το βάρος του .... αυτό με μειωμένη παραγωγή είναι ρίσκο ... καθώς 4 μηνών είναι μεγάλο το αναπτυξιακό άλμα που κάνουν . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Koukidoula είπε:

Το παιδί είχε ουρολοίμωξη κ ανορεξία ως συνεπεία να μειωθεί η παραγωγή κατά πολύ .... τουλάχιστον μας πήρε ένα μήνα για να διαπιστώσουμε την ουρολοίμωξη ... εσυ που είσαι τόσο διαβασμένη με τον θηλασμό κ ξέρεις κ τα λογικά του μωρού είναι λογικό να αφήσεις το μωρό να χάνει κιλά ως που να επανέλθει το στήθος ; Γιατί ένα μήνα το μωρό δεν έτρωγε αποτελεσματικά κ πήγε πίσω κ σε ανάπτυξη ... πρώτου κρίνεις ετοιμάσου να κριθείς αγαπητή μου ... εδώ γράφουμε για να συμβουλεύουμε κ να δίνουμε δύναμη κ κουράγιο η μια στην άλλη ... όχι για να κριθούμε ποια είναι καλή μαμά επειδή θήλασε η όχι .... υπάρχουν γυναίκες που υποφέρουν από κατάθλιψη κ δεν κατάφεραν ποτέ να θηλάσουν ... θα ένιωθαν όμορφα λες να διάβαζαν για τα υποτιθέμενα σοκ που αναφέρεις του μωρού ; Άντε ας μην πω αλλά λόγο ημέρας .... λίγο πριν γράψουμε όμως σκεφτόμαστε ... δεν είμαστε όλοι το ίδιο κ δεν έχουμε όλοι τα ίδια βιώματα ... 

 

Δεν σε έκρινα, και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον τόνο. Αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα πολύ συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή: το μωρό σου δεν θέλει να φάει. Αν μέχρι πρότινος θήλαζες, είναι πολύ λογικό νομίζω να σκεφτείς αν ο απότομος απογαλακτισμός είναι μέρος του προβλήματος. Αν η επιστροφή στο στήθος, ίσως εναλλάξ με μπουκάλι ή και με sns θα μπορούσε να βοηθήσει να ξεπεράσει το πρόβλημα το μωρό και να προχωρήσετε με πιο ομαλό τρόπο στο μπουκάλι, προσωπικά θα το δοκίμαζα. Και για να το πω απλά: το να τα έχει παίξει το μωρό από την αλλαγή και την ταλαιπωρία ειναι το καλό σενάριο, γιατί διορθώνεται απλά βάζοντάς το πάλι στο στήθος και προσωπικά θα ήθελα να το έχω αποκλείσει πριν πιάσω τα άλλα σενάρια, όπως μία παλινδρόμηση ή άλλο πρόβλημα που προκαλεί έντονη δυσφορία την ώρα του φαγητού. Γιατί αν ένα μωρό φτάνει να αρνείται τη σιτιση, σίγουρα δεν είναι καπρίτσιο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί έβγαλες τόσο επιθετικότητα, η ΑΡΓΚ πολύ ευγενικά σου ανέφερε ένα πιθανό ενδεχόμενο, ναι παθαίνουν σοκ, το εζησα με την κόρη μου που σταμάτησα τον θηλασμό οταν ήταν 2 μηνών πολύ απότομα και καθόλου με τον γιο μου που δεν τον θηλασα καθολου αλλά έβγαζα με θήλαστρο και του το έδινα με μπουκάλι.. Αν έχεις τύψεις για τους χειρισμούς σου πραγματικά δεν σου φταίμε, ναι το φορουμ είναι για βοήθεια μέσω εμπειριών, για τα μωρά μας, δεν γίνεται να γράφει κάποια στα ιατρικά θέματα και όποια καλοπροαίρετα απαντά να καλει και ψυχολόγο γιατί η θεματοθέτρια μπορεί να έχει και επειλόχειο κατάθλιψη και μπορεί να παρεξηγηθεί και να θεωρήσει οτι κατηγορείτε.. Αν είμαστε σκληρές ή δεν ξέρουμε τι λέμε κλπ απευθύνσου σε παιδίατρο, παιδονεφρολόγο, ψυχολόγο γιατί είναι στην τελική οι μόνοι αρμόδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...