Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβος για Down Syndrome


Recommended Posts

Καλησπερα!Να μοιραστω κ γω το αγχος μου μαζι σας.Αυχενικη 1.5, ρινικο οστο ορατο,πιθανοτητα τρισωμιας 21 ,1/1735. Ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη,πολυ ευχαριστημενος ,ολες οι μετρησεις πολυ καλες.Κανω κ μη επεμβατικη εξεταση αιματος κ βγαινει υψηλος κινδυνος για συνδρομο down. Πανικος,αγχος και απορια μα πως?Χθες εκανα ληψη τροφοβλαστης κ περιμενουμε με αγωνια τ αποτελεσματα.Εχει καποια αναλογη εμπειρια?Ειναι οντως αξιοπιστα αυτα τα τεστ αιματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι μου,  έχω ακούσει ότι αυτά τα τεστ αίματος κάποιες φορές δίνουν ψευδής θετικό αποτέλεσμα. Άρα μπορεί να μην έχει σύνδρομο down. Το μόνο σίγουρο αποτέλεσμα (γιατί είναι διάγνωση κι όχι πιθανότητες όπως η αυχενικη και τα screening test αίματος) το δίνει η αμνιο και η λήψη τροφοβλαστη.  Χαλάρωσε, όσο μπορείς, οι μέρες θα περάσουν μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα τροφοβλαστη..  Καλή επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2018 at 10:23 ΠΜ, giannis1989 είπε:

Καλημερα, αρχικα συγχαρητηρια σε ολες τις μαμαδες που μοιράζονται τις εμπειρίες τους και το φορουμ για την πολυ καλη δουλειά που κάνει...

 

Σαν μελλοντικός μπαμπάς θελω να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τους φόβους και τις ανησυχίες μου, ελπίζοντας να με βοηθήσετε μέσα απο τις δικές σας εμπειρίες....

 

Ξεκινώντας θα σας πω για τις ηλικίες μας, εγω ειμαι 29 χρονών και η γυναικα μου 24.

Αυτη τη στιγμη διανύουμε την 25η εβδομαδα κύησης.

Μεχρι τον 3ο μηνα όλα κυλούσαν καλώς, χωρίς κανενα προβλημα, λιγους εμετούς τις πρωινές ώρες αλλα κατα τα αλλα ολα καλα!!

Παμε λοιπόν να κανουμε την Αυχενική διαφάνεια... Εκει ο εμβρυολογος μας ειπε οτι φαινεται να ειναι ενα υγιεστατο μωρακι, με τις τρεις τρισωμιες που υπολογιζονται να ειναι 1/20000.... Βεβαια, μας ανεφερε κατι για ποσοστα προεκλαμψιας τα οποία ηταν ανοδικα κλιμακωτά και εφθανε εως 7% για πιθανοτητα προεκλαμψιας στην 40η εβδομαδα....

Εκει ξεκιναει το αγχος για μας... 

Η γυναικολογος μας οταν την ενημερωσαμε μας προετρεψενα κανουμε εξετασεις για θρομβοφιλια.

Τις καναμε τις εν λογω εξετασεις και βγηκανε μια χαρα....Απο τοτε μεχρι και σημερα μετραμε 2 φορες την εβδομαδα την πιεση της γυναικας μου και βγαινει εως τωρα μια χαρα...

Μεχρι εδω ολα καλα, απλα σας ανέφερα τα σταδια της εγκυμοσυνης μας...

Τωρα παμε στην εξεταση της β επιπεδου...

Εγω καθως  ο γιατρός εκανε την εξεταση, ημουν λες και ημουν σε 5ημερη εκδρομη, με μοναδικό μου αγχος να επιβεβαιώσει το φύλο του μωρου ( παρεμπιπτόντως ειναι κοριτσακι, αυτό ηθελα ).... Δεν σκεφτομουν οτι μπορει να μας πει κατι κακό....

Καθως ολοκληρωσε την εξεταση μας ειπε οτι βλεπει ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρό μονο που παρατηρει μια ήπια υπερηχογενεια στο εντερο του... Καθως το ακουσα, ελεγα απο μεσα μου, εε ενταξει δεν θα ναι κατι....

Εκει ειναι ομως που μας ειπε οτι αυτός ειναι ενας δεικτης για συνδρομο down. Μας ειπε βεβαια πως λογικα δεν θα ειναι κατι, αλλα η λογική με την ιατρική δεν πανε παντα μαζι.

Του λεω δηλαδη γιατρε τι ποσοστο υπαρχει για να εχει το μωρακι μας συνδρομο down....

Μου ειπε γυρω στο 1%....

1%???? 

Αρχιζω και τρελαινομαι.... Μας ειπε οτι για να βεβαιωθούμε οτι δεν θα εχει κατι αμα θελουμε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση.... Αλλα του λεω οτι εκει υπαρχει κινδυνος αποβολης της ταξης του 0.5%..

Η γυναικα μου δεν το συζητάει για αμνιο... 

Γενικα, προσπαθω να μην επηρεαζω την γυναικα μου, ουτε να της μεταφερω αρνητικες σκεψεις αλλα εχω φοβηθει αρκετα...

 

Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να κάνετε το veracity test είναι μια μη επεμβατική μέθοδος η οποία ουσιαστικά αντικαθιστά την αμνιοπαρακέντηση. Είναι αιματολογική εξέταση και σου δειχνει το αποτέλεσμα για αρκετά σύνδρομα συμπεριλαμβανομένου του down. Εμείς το κάναμε στο πρώτο μας παιδί. Τα αποτελέσματα βγήκαν μετά από μια εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...