Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβος για Down Syndrome


Recommended Posts

Καλημερα, αρχικα συγχαρητηρια σε ολες τις μαμαδες που μοιράζονται τις εμπειρίες τους και το φορουμ για την πολυ καλη δουλειά που κάνει...

 

Σαν μελλοντικός μπαμπάς θελω να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τους φόβους και τις ανησυχίες μου, ελπίζοντας να με βοηθήσετε μέσα απο τις δικές σας εμπειρίες....

 

Ξεκινώντας θα σας πω για τις ηλικίες μας, εγω ειμαι 29 χρονών και η γυναικα μου 24.

Αυτη τη στιγμη διανύουμε την 25η εβδομαδα κύησης.

Μεχρι τον 3ο μηνα όλα κυλούσαν καλώς, χωρίς κανενα προβλημα, λιγους εμετούς τις πρωινές ώρες αλλα κατα τα αλλα ολα καλα!!

Παμε λοιπόν να κανουμε την Αυχενική διαφάνεια... Εκει ο εμβρυολογος μας ειπε οτι φαινεται να ειναι ενα υγιεστατο μωρακι, με τις τρεις τρισωμιες που υπολογιζονται να ειναι 1/20000.... Βεβαια, μας ανεφερε κατι για ποσοστα προεκλαμψιας τα οποία ηταν ανοδικα κλιμακωτά και εφθανε εως 7% για πιθανοτητα προεκλαμψιας στην 40η εβδομαδα....

Εκει ξεκιναει το αγχος για μας... 

Η γυναικολογος μας οταν την ενημερωσαμε μας προετρεψενα κανουμε εξετασεις για θρομβοφιλια.

Τις καναμε τις εν λογω εξετασεις και βγηκανε μια χαρα....Απο τοτε μεχρι και σημερα μετραμε 2 φορες την εβδομαδα την πιεση της γυναικας μου και βγαινει εως τωρα μια χαρα...

Μεχρι εδω ολα καλα, απλα σας ανέφερα τα σταδια της εγκυμοσυνης μας...

Τωρα παμε στην εξεταση της β επιπεδου...

Εγω καθως  ο γιατρός εκανε την εξεταση, ημουν λες και ημουν σε 5ημερη εκδρομη, με μοναδικό μου αγχος να επιβεβαιώσει το φύλο του μωρου ( παρεμπιπτόντως ειναι κοριτσακι, αυτό ηθελα ).... Δεν σκεφτομουν οτι μπορει να μας πει κατι κακό....

Καθως ολοκληρωσε την εξεταση μας ειπε οτι βλεπει ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρό μονο που παρατηρει μια ήπια υπερηχογενεια στο εντερο του... Καθως το ακουσα, ελεγα απο μεσα μου, εε ενταξει δεν θα ναι κατι....

Εκει ειναι ομως που μας ειπε οτι αυτός ειναι ενας δεικτης για συνδρομο down. Μας ειπε βεβαια πως λογικα δεν θα ειναι κατι, αλλα η λογική με την ιατρική δεν πανε παντα μαζι.

Του λεω δηλαδη γιατρε τι ποσοστο υπαρχει για να εχει το μωρακι μας συνδρομο down....

Μου ειπε γυρω στο 1%....

1%???? 

Αρχιζω και τρελαινομαι.... Μας ειπε οτι για να βεβαιωθούμε οτι δεν θα εχει κατι αμα θελουμε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση.... Αλλα του λεω οτι εκει υπαρχει κινδυνος αποβολης της ταξης του 0.5%..

Η γυναικα μου δεν το συζητάει για αμνιο... 

Γενικα, προσπαθω να μην επηρεαζω την γυναικα μου, ουτε να της μεταφερω αρνητικες σκεψεις αλλα εχω φοβηθει αρκετα...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάτε και σε έναν άλλο εμβρυολογο (πιστοποιημένο) και επαναλάβετε την εξέταση. Ο γιατρός σας τι σας είπε για τα αποτελέσματα του Β επιπέδου; Ο γυναικολόγος σας εννοώ...

Επεξεργάστηκαν by gkmpl
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, giannis1989 είπε:

Καλημερα, αρχικα συγχαρητηρια σε ολες τις μαμαδες που μοιράζονται τις εμπειρίες τους και το φορουμ για την πολυ καλη δουλειά που κάνει...

 

Σαν μελλοντικός μπαμπάς θελω να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τους φόβους και τις ανησυχίες μου, ελπίζοντας να με βοηθήσετε μέσα απο τις δικές σας εμπειρίες....

 

Ξεκινώντας θα σας πω για τις ηλικίες μας, εγω ειμαι 29 χρονών και η γυναικα μου 24.

Αυτη τη στιγμη διανύουμε την 25η εβδομαδα κύησης.

Μεχρι τον 3ο μηνα όλα κυλούσαν καλώς, χωρίς κανενα προβλημα, λιγους εμετούς τις πρωινές ώρες αλλα κατα τα αλλα ολα καλα!!

Παμε λοιπόν να κανουμε την Αυχενική διαφάνεια... Εκει ο εμβρυολογος μας ειπε οτι φαινεται να ειναι ενα υγιεστατο μωρακι, με τις τρεις τρισωμιες που υπολογιζονται να ειναι 1/20000.... Βεβαια, μας ανεφερε κατι για ποσοστα προεκλαμψιας τα οποία ηταν ανοδικα κλιμακωτά και εφθανε εως 7% για πιθανοτητα προεκλαμψιας στην 40η εβδομαδα....

Εκει ξεκιναει το αγχος για μας... 

Η γυναικολογος μας οταν την ενημερωσαμε μας προετρεψενα κανουμε εξετασεις για θρομβοφιλια.

Τις καναμε τις εν λογω εξετασεις και βγηκανε μια χαρα....Απο τοτε μεχρι και σημερα μετραμε 2 φορες την εβδομαδα την πιεση της γυναικας μου και βγαινει εως τωρα μια χαρα...

Μεχρι εδω ολα καλα, απλα σας ανέφερα τα σταδια της εγκυμοσυνης μας...

Τωρα παμε στην εξεταση της β επιπεδου...

Εγω καθως  ο γιατρός εκανε την εξεταση, ημουν λες και ημουν σε 5ημερη εκδρομη, με μοναδικό μου αγχος να επιβεβαιώσει το φύλο του μωρου ( παρεμπιπτόντως ειναι κοριτσακι, αυτό ηθελα ).... Δεν σκεφτομουν οτι μπορει να μας πει κατι κακό....

Καθως ολοκληρωσε την εξεταση μας ειπε οτι βλεπει ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρό μονο που παρατηρει μια ήπια υπερηχογενεια στο εντερο του... Καθως το ακουσα, ελεγα απο μεσα μου, εε ενταξει δεν θα ναι κατι....

Εκει ειναι ομως που μας ειπε οτι αυτός ειναι ενας δεικτης για συνδρομο down. Μας ειπε βεβαια πως λογικα δεν θα ειναι κατι, αλλα η λογική με την ιατρική δεν πανε παντα μαζι.

Του λεω δηλαδη γιατρε τι ποσοστο υπαρχει για να εχει το μωρακι μας συνδρομο down....

Μου ειπε γυρω στο 1%....

1%???? 

Αρχιζω και τρελαινομαι.... Μας ειπε οτι για να βεβαιωθούμε οτι δεν θα εχει κατι αμα θελουμε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση.... Αλλα του λεω οτι εκει υπαρχει κινδυνος αποβολης της ταξης του 0.5%..

Η γυναικα μου δεν το συζητάει για αμνιο... 

Γενικα, προσπαθω να μην επηρεαζω την γυναικα μου, ουτε να της μεταφερω αρνητικες σκεψεις αλλα εχω φοβηθει αρκετα...

 

Μην αγχωνεσαι καθόλου μια χαρά υγιές θα είναι το μωρακι σας. Αμνιοπαρακέντηση δεν υπάρχει λόγος καν να κάνετε απ τη στιγμή που είστε στην 25 εβδομάδα.. Απ ότι διάβασα για να υπάρχει πιθανότητα για σύνδρομο ντάουν θα πρέπει να υπάρχει κ κάποια άλλη ένδειξη.. Αυτό από μόνο του δεν λέει τπτ, μπορεί σε λίγο καιρό κ να εξαφανιστεί. Διάβασε κ αυτό 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, gkmpl είπε:

Πάτε και σε έναν άλλο εμβρυολογο (πιστοποιημένο) και επαναλάβετε την εξέταση. Ο γιατρός σας τι σας είπε για τα αποτελέσματα του Β επιπέδου; Ο γυναικολόγος σας εννοώ...

Θα συμφωνησω μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο δείκτη που ανέφερες δεν γνωρίζω, όμως εμάς για παράδειγμα είχε εντοπίσει ηχογενείς εστίες στην καρδιά που κ αυτό θεωρείται δείκτης για down. Ο γιατρός τότε μου εξήγησε πως όταν υπάρχουν 2-3 δείκτες είναι ανησυχητικό κ εφόσον όλα ήταν καλά δεν το έψαξα περισσότερο. Ο ίδιος φυσικά μου είπε τις επιλογες μας και τα ποσοστά. Εγώ δν έκανα απολύτως τίποτα και το μωρό μου γεννήθηκε υγιές. Η αδερφή μου είχε 1-2 δείκτες και προχώρησε σε αμνιοπαρακέντηση κ η αμνιο πήγε καλά κ το μωρό υγιέστατο.

Πρέπει να ακούσετε και το ένστικτο σας και φυσικά εαν αγχώνεστε να το ψάξετε λίγο παρα παραπάνω όπως είπαν τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα. Το καλοκαίρι και ενώ ήμουν στη 19η εβδομάδα ο γιατρός βρήκε υπερηχογενές έντερο στη μπέμπα μου. Βέβαια εγώ είχα ήδη υποβληθεί σε αμνιοπαρακέντηση την προηγούμενη εβδομάδα προληπτικά λόγω ηλικίας (είμαι 38) και περίμενα αποτελέσματα. Τα αποτελέσματα βγήκαν καλά και μάλιστα μετά από 2 εβδομάδες που έκανα τη β επιπέδου η υπερηχογένεια είχε εξαφανιστεί. . Ξέρω 2 ακόμα περιπτώσεις φίλων μου που είχαν αυτό το εύρημα, έτρεξαν σαν τρελές για αμνιοπαρακέντηση η οποία βγήκε μια χαρά και τα μωράκια τους είναι υγειέστατα.

Από την άλλη όντως το συγκεκριμένο εύρημα μπορεί να σχετίζεται με σύνδρομο, όμως τις περισσότερες φορές και αν μάλιστα δεν υπάρχει και άλλο ευρημα, αποτελεί τυχαίο γεγονός. Μπορεί το μωράκι σου να έχει καταπιεί λίγο αιματάκι που για κάποιο λόγο υπήρχε στο αμνιακό υγρό και να εμφανίζεται η υπερηχογένεια. Θετικό στοιχείο είναι και οι ηλικίες σας που μειώνουν ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες.

Στην περιπτωσή σου υποθέτω ότι θα επαναλάμβανα τον υπέρηχο σε μια βδομάδα μήπως και το εύρημα έχει εξαφανιστεί (επειδή το έχω ψάξει, συμβαίνει συχνά). Αν τώρα δεν έχει, το ζήτημα είναι αυστηρά προσωπικό. Σαφώς και η αμνιοπαρακέντηση, αν και πλέον τείνει να γίνει εξέταση ρουτίνας, ενέχει τον κίνδυνο αποβολής. Νομίζω ότι στο χαρτί που υπέγραψα έδινε πιθανότητα 0,4%. Δε θα σου κρύψω επίσης ότι για περίπου ένα μήνα μετά την αμνιοπαρακέντηση είχα το άγχος μήπως αποβάλλω. Όμως με τον άντρα μου νιώσαμε ότι δε θα είμαστε σε θέση να διαχειριστούμε την πιθανότητα να γεννήσω ένα παιδί με σύνδρομο, οπότε κάναμε την εξέταση. Άλλοι πάλι το βλέπουν διαφορετικά.

Με το καλό το μωράκι σας! Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γις τις απαντησεις, με συγχωρείτε που δεν το ανεφερα προηγουμένως, μετα απο μια εβδομάδα επανέλαβα την β επιπέδου και εδειξε παλι ενα υγιεστατο μωρακι ανατομικα, ομως η ήπια υπερηχογενεια εντερου να παραμενει...

Βεβαια, ο ενας γιατρός με τον αλλον ηταν η νύκτα με την μερα.....

Ο πρωτος μας ξεπεταξε μπαμ μπαμ και ο δεύτερος ήταν υπερβολικά σχολαστικος...

Αυτο βεβαια ηθελα και εγω...

Αυτο που μου εμεινε απο την συζητηση μας με τον 2ο γιατρο ειναι το εξης:  

Μας ειπε, οτι εμεις οι γιατροί με τα μωρά ειμαστε κάπως υπερβολικοι..... Δηλαδή μου λεει, αν πας στο γιατρο και εχεις πονοκέφαλο , ο γιατρός θα σου πει παρε μια ασπιρίνη και θα εισαι μια χαρα μετα....

Ομως αν του πεις εσύ  , γιατρε εισαι σίγουρος οτι ειναι αυτο???

Τοτε σιγουρη απαντηση δεν θα σου δωσει κανεις.... Και θα σε βαλει να κανεις ενα σωρο εξετασεις, οι οποιες θα ειναι κατα 99.99% καλές...

Τελος παντων, ελπίζω να μην εχει τίποτα απολύτως το μωράκι μας και να ειναι όλα καλά....

Παντως αυτο ηταν για εμένα προσωπικά ενα πολυ καλό μαθημα, οτι η υγεία ειναι ενα "δωρο" που σου δινει ο Θεός και πρεπει να ειμαστε ευγνώμονες οσοι την εχουμε .

Και ολα τα αλλα ειναι παροδικά, αρκει να υπαρχει η υγεια μας.... 

Link to comment
Share on other sites

ΕΦ όσον δεν υπάρχει άλλος δείκτης και αν συμφωνεί ο γιατρός σας κάντε μη επεμβατικό τεστ ( θα σας πει ο γιατρός ) 

εχετε υπόψιν ότι δεν αποτελεί διάγνωση , αυτό μόνο με αμνιο . 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, giannis1989 είπε:

Καλημερα, αρχικα συγχαρητηρια σε ολες τις μαμαδες που μοιράζονται τις εμπειρίες τους και το φορουμ για την πολυ καλη δουλειά που κάνει...

 

Σαν μελλοντικός μπαμπάς θελω να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τους φόβους και τις ανησυχίες μου, ελπίζοντας να με βοηθήσετε μέσα απο τις δικές σας εμπειρίες....

 

Ξεκινώντας θα σας πω για τις ηλικίες μας, εγω ειμαι 29 χρονών και η γυναικα μου 24.

Αυτη τη στιγμη διανύουμε την 25η εβδομαδα κύησης.

Μεχρι τον 3ο μηνα όλα κυλούσαν καλώς, χωρίς κανενα προβλημα, λιγους εμετούς τις πρωινές ώρες αλλα κατα τα αλλα ολα καλα!!

Παμε λοιπόν να κανουμε την Αυχενική διαφάνεια... Εκει ο εμβρυολογος μας ειπε οτι φαινεται να ειναι ενα υγιεστατο μωρακι, με τις τρεις τρισωμιες που υπολογιζονται να ειναι 1/20000.... Βεβαια, μας ανεφερε κατι για ποσοστα προεκλαμψιας τα οποία ηταν ανοδικα κλιμακωτά και εφθανε εως 7% για πιθανοτητα προεκλαμψιας στην 40η εβδομαδα....

Εκει ξεκιναει το αγχος για μας... 

Η γυναικολογος μας οταν την ενημερωσαμε μας προετρεψενα κανουμε εξετασεις για θρομβοφιλια.

Τις καναμε τις εν λογω εξετασεις και βγηκανε μια χαρα....Απο τοτε μεχρι και σημερα μετραμε 2 φορες την εβδομαδα την πιεση της γυναικας μου και βγαινει εως τωρα μια χαρα...

Μεχρι εδω ολα καλα, απλα σας ανέφερα τα σταδια της εγκυμοσυνης μας...

Τωρα παμε στην εξεταση της β επιπεδου...

Εγω καθως  ο γιατρός εκανε την εξεταση, ημουν λες και ημουν σε 5ημερη εκδρομη, με μοναδικό μου αγχος να επιβεβαιώσει το φύλο του μωρου ( παρεμπιπτόντως ειναι κοριτσακι, αυτό ηθελα ).... Δεν σκεφτομουν οτι μπορει να μας πει κατι κακό....

Καθως ολοκληρωσε την εξεταση μας ειπε οτι βλεπει ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρό μονο που παρατηρει μια ήπια υπερηχογενεια στο εντερο του... Καθως το ακουσα, ελεγα απο μεσα μου, εε ενταξει δεν θα ναι κατι....

Εκει ειναι ομως που μας ειπε οτι αυτός ειναι ενας δεικτης για συνδρομο down. Μας ειπε βεβαια πως λογικα δεν θα ειναι κατι, αλλα η λογική με την ιατρική δεν πανε παντα μαζι.

Του λεω δηλαδη γιατρε τι ποσοστο υπαρχει για να εχει το μωρακι μας συνδρομο down....

Μου ειπε γυρω στο 1%....

1%???? 

Αρχιζω και τρελαινομαι.... Μας ειπε οτι για να βεβαιωθούμε οτι δεν θα εχει κατι αμα θελουμε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση.... Αλλα του λεω οτι εκει υπαρχει κινδυνος αποβολης της ταξης του 0.5%..

Η γυναικα μου δεν το συζητάει για αμνιο... 

Γενικα, προσπαθω να μην επηρεαζω την γυναικα μου, ουτε να της μεταφερω αρνητικες σκεψεις αλλα εχω φοβηθει αρκετα...

 

υπερηχογενες εντερο ειχε βρεθει στη πρωτη μου εγκυμοσυνη ... και εμας μας ειχε τρομοκρατησει ο εμβρυολογος τοτε αλλα την αλη μερα που πηγα στον γυναικολογο μου υπηρχε ναι μεν αλλα ειχε υποχωρησει ... αν δεν υπαρχει καποια αλλη ανωμαλια θεωρω πως δεν χρειαζετε να ανησυχητε αυτο μπορει να φανει και αν το μωρο καταπιει λιγο αιμα... εγω το μονο που εκανα ηταν εξεταση για κυστικη ινωση... και εχω ενα υγειη αγορακι 29 μηνων πλεον...!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Summer love είπε:

ΕΦ όσον δεν υπάρχει άλλος δείκτης και αν συμφωνεί ο γιατρός σας κάντε μη επεμβατικό τεστ ( θα σας πει ο γιατρός ) 

εχετε υπόψιν ότι δεν αποτελεί διάγνωση , αυτό μόνο με αμνιο . 

Συμφωνώ απόλυτα με το τεστ. Είναι 99 τοις 100 αξιόπιστο. Αν δείξει κάτι προχωράτε σε επεμβατικο. Εμάς η μικρή μου που είχε down , είχε ελαφρώς αυξημενη αυχενική και πρόβλημα στη τριγλωχινα. Η λήψη τροφοβλάστης πιστοποίησε τη τρισωμια. Εύχομαι καλά αποτελέσματα , μέσα απ' η καρδιά μου,!!!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, giannis1989 είπε:

Καλημερα, αρχικα συγχαρητηρια σε ολες τις μαμαδες που μοιράζονται τις εμπειρίες τους και το φορουμ για την πολυ καλη δουλειά που κάνει...

 

Σαν μελλοντικός μπαμπάς θελω να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τους φόβους και τις ανησυχίες μου, ελπίζοντας να με βοηθήσετε μέσα απο τις δικές σας εμπειρίες....

 

Ξεκινώντας θα σας πω για τις ηλικίες μας, εγω ειμαι 29 χρονών και η γυναικα μου 24.

Αυτη τη στιγμη διανύουμε την 25η εβδομαδα κύησης.

Μεχρι τον 3ο μηνα όλα κυλούσαν καλώς, χωρίς κανενα προβλημα, λιγους εμετούς τις πρωινές ώρες αλλα κατα τα αλλα ολα καλα!!

Παμε λοιπόν να κανουμε την Αυχενική διαφάνεια... Εκει ο εμβρυολογος μας ειπε οτι φαινεται να ειναι ενα υγιεστατο μωρακι, με τις τρεις τρισωμιες που υπολογιζονται να ειναι 1/20000.... Βεβαια, μας ανεφερε κατι για ποσοστα προεκλαμψιας τα οποία ηταν ανοδικα κλιμακωτά και εφθανε εως 7% για πιθανοτητα προεκλαμψιας στην 40η εβδομαδα....

Εκει ξεκιναει το αγχος για μας... 

Η γυναικολογος μας οταν την ενημερωσαμε μας προετρεψενα κανουμε εξετασεις για θρομβοφιλια.

Τις καναμε τις εν λογω εξετασεις και βγηκανε μια χαρα....Απο τοτε μεχρι και σημερα μετραμε 2 φορες την εβδομαδα την πιεση της γυναικας μου και βγαινει εως τωρα μια χαρα...

Μεχρι εδω ολα καλα, απλα σας ανέφερα τα σταδια της εγκυμοσυνης μας...

Τωρα παμε στην εξεταση της β επιπεδου...

Εγω καθως  ο γιατρός εκανε την εξεταση, ημουν λες και ημουν σε 5ημερη εκδρομη, με μοναδικό μου αγχος να επιβεβαιώσει το φύλο του μωρου ( παρεμπιπτόντως ειναι κοριτσακι, αυτό ηθελα ).... Δεν σκεφτομουν οτι μπορει να μας πει κατι κακό....

Καθως ολοκληρωσε την εξεταση μας ειπε οτι βλεπει ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρό μονο που παρατηρει μια ήπια υπερηχογενεια στο εντερο του... Καθως το ακουσα, ελεγα απο μεσα μου, εε ενταξει δεν θα ναι κατι....

Εκει ειναι ομως που μας ειπε οτι αυτός ειναι ενας δεικτης για συνδρομο down. Μας ειπε βεβαια πως λογικα δεν θα ειναι κατι, αλλα η λογική με την ιατρική δεν πανε παντα μαζι.

Του λεω δηλαδη γιατρε τι ποσοστο υπαρχει για να εχει το μωρακι μας συνδρομο down....

Μου ειπε γυρω στο 1%....

1%???? 

Αρχιζω και τρελαινομαι.... Μας ειπε οτι για να βεβαιωθούμε οτι δεν θα εχει κατι αμα θελουμε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση.... Αλλα του λεω οτι εκει υπαρχει κινδυνος αποβολης της ταξης του 0.5%..

Η γυναικα μου δεν το συζητάει για αμνιο... 

Γενικα, προσπαθω να μην επηρεαζω την γυναικα μου, ουτε να της μεταφερω αρνητικες σκεψεις αλλα εχω φοβηθει αρκετα...

 

 

 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Αν και καταλαβαίνω το να μη θες να επηρεάσεις τη σύζυγο, από την άλλη ένα πιθανό θέμα υγείας είναι θέμα και των δύο και θα πρέπει να το συζητήσετε. Ιδανικά θα έπρεπε να είχε συζητηθεί νωρίτερα το τι θα κάνατε σε ένδειξη πιθανού προβλήματος, αλλά έστω και τώρα, πρέπει να έχετε μία κοινή αντιμετώπιση, ή έστω μία εικόνα ο καθένας για το τι πιστεύει ο άλλος. Με ποιο ποσοστό είστε εντάξει, τι θα γίνει αν το πρόβλημα επιβεβαιωθεί κλπ. Είναι δυσάρεστες σκέψεις και τρομακτικές, αλλά χρειάζεται μία ανοιχτή συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ειναι μεγάλη βοήθεια , που μοιραζομαι τις αγωνιες μας και ακουω τις απόψεις σας...

Λοιπον, με την γυναικα μου οταν εμφανιστηκε το "προβλημα" σαφως και το συζητησαμε εκτεταμένα και εκει που καταλήξαμε ήταν οτι κ προβλημα να αντιμετωπίζει το μωρακι, εμεις δεν θα καναμε διακοπη κύησης.... 

Εχουμε δεθεί με αυτην την ψυχούλα, ακούμε την καρδουλα της, νοιώθουμε τα χτυπηματακια της....

Αρα, μονο κ μονο απ αυτο δεν προχωρησαμε σε αμνιο, γιατι οτι αποτελεσμα να βγαλει δεν θα προχωρουσαμε σε αλλη διαδικασια...

Και πλέον, ενα παιδι με down μπορει να εχει ακομα και μια φυσιολογικη ζωη...

Θα μπορεσει να ειναι ευτυχισμένο και χαρούμενο.

Αρα, και στην περιπτωση που κατι δεν παει καλα, εμεις θα ειμαστε εκει για να το φροντισουμε σε ολη του την ζωη... 

Βεβαια, ειδικα η γυναικα μου ειναι σιγουρη πως δεν θα εχει προβλημα, το νοιώθει πως ολα θα ειναι καλα! Κ εγω εμπιστευομαι το ενστικτο της! 

Απο την αλλη πλευρα , εγω φοβαμαι δεν σας το κρύβω, αλλα οτι κ να γίνει, εγω θα ειμαι παντα διπλα και στις 2 και θα τις αγαπαω ακομα περισσοτερο...

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατρός δεν είμαι, αλλά από προσωπική μου εμπειρία, πολλοί γιατροί σε παραπέμπουν για άμνιο χωρίς να υπάρχει λόγος μόνο και μόνο για να τα πάρουν. Ακου τον γυναικολόγο σου και μόνο (φυσικά αν του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη). Εδώ υπάρχουν και περιπτώσεις που υπήρξαν σοβαρές ενδείξεις και η άμνιο ήταν πεντακάθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορεί να συμβεί και το αντίθετο δηλ. οι ενδείξεις όλες να είναι καλές και το μωρό να γιεννιέται με σύνδρομο. Μου το είχε πει ο ίδιος ο γυναικολογός μου στην προσπάθεια να με καθησυχάσει όταν μετά την Β επιπέδου το ποσοστό για σύνδρομο DOWN  μου ανέβηκε στο 1/45 απο 1/630 λόγω ενός και μόνο δείκτη αυτού του υποπλαστικού ρινικου οστού. Καταλαβαίνετε σε τι ψυχολογική κατάσταση εφτασα στο γιατρείο του γυναικολόγου μου, και φυσικά ο ιατρός μου είπε οτι είπανε και τα κορίτσια πιο πάνω, οτι δηλ. δεν ανησυχεί γιατί υπάρχει μονο ένας δείκτης και οχι συνδυασμός δυο ή τριών και ήταν σίγουρος οτι το μωρό δεν έχει τίποτα. Εγω παρ' ολα αυτά έκανα το αιματολογικό τεστ το οποίο φυσικα δεν έδειξε να έχει το μωρό κάτι και σήμερα που σας γράφω έναν κουκλο 14 μηνών, υγιέστατο με ωραιότατη ποντιακή μυτούλα!!

 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρός δεν είμαι, αλλά έχω την αίσθηση ότι πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει τι θα πει πιθανότητες. Και 1/10 να είναι η πιθανότητα τρισωμίας, 9/10 το παιδί θα είναι εντάξει. Ενώ το 1/1000 σημαίνει ότι αυτό το μωρό μπορεί να είναι αυτό το 1 στα 1000. Το θέμα είναι με τι ρίσκο νιώθει εντάξει ο κάθε γονιός. Για εμένα το ρίσκο ήταν κάπου στο ρίσκο της αμνιοκέντησης που είναι αυτό που συνήθως συνιστούν και οι γιατροί , άλλος μπορεί να θέλει να είναι σίγουρος έτσι κι αλλιώς και να κάνει άμνιο και για το 1 στο εκατομμύριο, άλλος να δέχεται και το 50-50. Δεν είναι ούτε λάθος του γιατρού να συστήσει περαιτέρω εξέταση μετά από ένα ρίσκο που η επιστημονική κοινότητα θέτει σαν όριο, ούτε λάθος του γονιού να μην δεχτεί την εξέταση, αρκεί να καταλαβαίνει τι είναι αυτό το οποίο ρισκάρει και αποδέχεται. Από εκεί και πέρα, αν ένας δείκτης κάνει το ρίσκο από 1/1000 να φτάσει π.χ. το 1/10, δεν έχει σημασία αν είναι ένας ή δέκα η δείκτες. Το νέο ρίσκο που δίνει ο γιατρός έχει μέσα και αυτή την πληροφορία, του ποιοι και πόσοι δείκτες έδωσαν πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα υπερηχογενες εντερο και στα δυο μου κοριτσια.Στο πρωτο κοντεψα να τρελαθω μεχρι να γεννησω γιατι δεν ηθελα με τιποτα να κανω αμνιο.Μεχρι και την τελευταια εξεταση η υπερηχογενεια ηταν εκει,αλλα εγω γεννησα εναν κοριτσαρο που αυτη τη στιγμη ειναι μια δεσποινιδα 9 ετων.

Στη δευτερη κορη μου μολις ακουσα το ιδιο,δεν μασησα.Φροντισα μονο να κανω επαναληπτικη β επιπεδου σε εναν κορυφαιο γιατρο(ας ειναι καλα ο ανθρωπος)ο οποιος μου ειπε οτι οσα παιδια και να κανω το ιδιο θα αντιμετωπισω και οτι οταν υπαρχει μονο ενας δεικτης παρων,δεν λαμβανεται πλεον καν υποψιν.Εγω λογω ιδιοσυγκρασιας δεν ηθελα και δεν εκανα αμνιο γιατι δεν θα μπορουσα ουτε να το ριξω,αλλα ουτε και να ρισκαρω να χασω ενα υγιες παιδι.Εννοειται οτι και το δευτερο κοριτσι μου ειναι υγιες.Αν μπορω να σε βοηθησω με καποιο τροπο,στειλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2018 at 9:03 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατρός δεν είμαι, αλλά έχω την αίσθηση ότι πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει τι θα πει πιθανότητες. Και 1/10 να είναι η πιθανότητα τρισωμίας, 9/10 το παιδί θα είναι εντάξει. Ενώ το 1/1000 σημαίνει ότι αυτό το μωρό μπορεί να είναι αυτό το 1 στα 1000. Το θέμα είναι με τι ρίσκο νιώθει εντάξει ο κάθε γονιός. Για εμένα το ρίσκο ήταν κάπου στο ρίσκο της αμνιοκέντησης που είναι αυτό που συνήθως συνιστούν και οι γιατροί , άλλος μπορεί να θέλει να είναι σίγουρος έτσι κι αλλιώς και να κάνει άμνιο και για το 1 στο εκατομμύριο, άλλος να δέχεται και το 50-50. Δεν είναι ούτε λάθος του γιατρού να συστήσει περαιτέρω εξέταση μετά από ένα ρίσκο που η επιστημονική κοινότητα θέτει σαν όριο, ούτε λάθος του γονιού να μην δεχτεί την εξέταση, αρκεί να καταλαβαίνει τι είναι αυτό το οποίο ρισκάρει και αποδέχεται. Από εκεί και πέρα, αν ένας δείκτης κάνει το ρίσκο από 1/1000 να φτάσει π.χ. το 1/10, δεν έχει σημασία αν είναι ένας ή δέκα η δείκτες. Το νέο ρίσκο που δίνει ο γιατρός έχει μέσα και αυτή την πληροφορία, του ποιοι και πόσοι δείκτες έδωσαν πρόβλημα.

 

 

Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ διαβάζοντας το αποτέλεσμα της πιθανότητας είναι ότι το 1/10 όπως λες και συ είναι ότι τα 9 στα δέκα παιδιά που θα κάνω θα είναι υγιή και το ένα με σύνδρομο. Το 1/1000 είναι ότι από τα 1000 παιδιά που θα κάνω τα 999 θα είναι υγιή και το ένα με σύνδρομο. Όταν μειώνεται το εύρος όμως και σου δίνει το ρίσκο από 1/630 στο 1/45 (για την δική μου περίπτωση μιλάω) δεν πρέπει να θορυβηθείς; Εγώ προσωπικά δεν το σκέφτηκα εκείνη την ώρα τόσο αισιόδοξα ότι οκ έχω πιθανότητα τα 44 από τα 45 παιδιά να είναι υγιή.

Παρ΄ όλα αυτά όπως έγραψα και πιο πάνω ο γυναικολόγος μου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα διότι δεν υπήρχαν άλλες ενδείξεις ή άλλοι δείκτες κινδύνου.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, elemaxi είπε:

 

Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ διαβάζοντας το αποτέλεσμα της πιθανότητας είναι ότι το 1/10 όπως λες και συ είναι ότι τα 9 στα δέκα παιδιά που θα κάνω θα είναι υγιή και το ένα με σύνδρομο. Το 1/1000 είναι ότι από τα 1000 παιδιά που θα κάνω τα 999 θα είναι υγιή και το ένα με σύνδρομο. Όταν μειώνεται το εύρος όμως και σου δίνει το ρίσκο από 1/630 στο 1/45 (για την δική μου περίπτωση μιλάω) δεν πρέπει να θορυβηθείς; Εγώ προσωπικά δεν το σκέφτηκα εκείνη την ώρα τόσο αισιόδοξα ότι οκ έχω πιθανότητα τα 44 από τα 45 παιδιά να είναι υγιή.

 

Παρ΄ όλα αυτά όπως έγραψα και πιο πάνω ο γυναικολόγος μου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα διότι δεν υπήρχαν άλλες ενδείξεις ή άλλοι δείκτες κινδύνου.

 

 

Ειναι θέμα προσωπικό. Εγώ είχα βάλει στον εαυτό μου σαν όριο το ρίσκο της εξέτασης, οπότε με τις πιθανότητές που σου δίνουν, προσωπικά θα είχα πάει για άμνιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1 ώρα πρίν, giannis1989 είπε:

Γεια σας και παλι! Περασε λίγο καιρός απ την τελευταία μου απαντηση στο θεμα αλλα ήρθε η ωρα να σας ενημερωσω για τις εξελίξεις....

Λοιπον, όσον αφορα το συνδρομο down, οταν είχαμε κανελί την Αυχενική το ποσοστο ήταν 1/18000.

Στην β' επιπεδου που την εκανα 2 φορες σε 2 διαφορετικούς ειχε βγει μια ήπια ηπερηχογενεια στο έντερο.

Και οι δύο μας ειχαν αγχώσει και μας προέτρεπαν να κανουμε αμνιο.

Με την γυναικα μου αποφασισαμε να μην κανουμε τπτ για να μην βαλουμε σε κινδυνο το μωρο. 

Μεχρι εδω ηταν οτι γνωριζατε.

Απο τωρα ξεκινανε τα νεα δεδομενα. Επειδη ειμαι γενικα πολυ σχολαστικος ανθρωπος, πριν ενα μήνα (στον 7ο) πηγα σε εναν αλλον γυναικολόγο απλα κ μονο για να δει τις εξετασεις μας κ να μας πει την γνωμη του. Μας ειπε οτι οταν εμφανιζεται υπερηχογενεια τοτε πολλαπλασιαζονται οι πιθανοτητες της τρισωμιας 21 επί 3. Δηλαδή απο 1/18000 πηγε 1/6000 πιθανοτητα τρισωμιας. Αρα μ ειπε να μην το λαβω καν υπ όψιν.... και δεν συντρεχουν λογοι να εκανα καμια επεμβαση....

Σημερα, πηγαμε για το Doppler... Εξαφανιστηκε η υπηρηχογενεια και μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι πληρως υγιέστατο κοριτσακι! (Βέβαια δεν μ ανεφερε καν για την υπερηχογενεια)

Εγω τον ρωτησα οταν τελειωσε την εξεταση. Σημερα ξεκινησα παλι να αναπνεω και να επανέρχεται η καρδιά μου στη θεση της! 

Σας ευχαριστώ που με εχετε ακουσει, και μου εχετε δωσει πολυ μεγαλη δυναμη!

Πιστευω τωρα να σας ενημερωσω εκ νέου μετα τη γέννηση της κορούλας μου!!

Με το καλο παιδια!!!

Θα περιμενουμε τα ευχαριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα το ιδιο ακριβως έχει συμβεί και σε μένα... Πριν τρεις μερες ΕΚΑνα την β επιπεδου και βρήκε υπερηχογενεια εντέρου ήπια... Ειναι η τέταρτη εγκυμοσυνη... Η γιατρός μου κατέβασε τις πιθανότητες για ντάουν απο 2900 σε 2100.. Αυτη μου είπε οτι απο την εμπειρία της το μωρακι μου δεν πάσχει απο ντάουν γιατί όλοι οι δείκτες ειναι οκ... Αυτη μίλησε για κυστική ινωση... Μετα απο 3 εγκυμοσυνες και τρια παιδια μου μίλησε γιατρός για αυτη τη νόσο κ οτι θα έπρεπε να είχα κανει τον έλεγχο απο την αρχή... Εχω τρομοκρατηθεί... Με το ζόρι είμαι όρθια... Εκανα εξετάσεις αίματος και περιμένω αλλα αργούν... Αμνιο δεν κανω γιατί δεν θα διακοψω αλλα φοβάμαι για το μωρο αν εχει αυτη τη νόσο θα ναι πολυ δύσκολο και επίπονο... Πείτε μου σας παρακαλώ εμπειρίες μήπως βγάλω άκρη. Ευχαριστώ εκ των προτερων

Επεξεργάστηκαν by maria2711
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλα post η κυστικη ίνωση είναι η 2η σε κληρονομικότητα ασθένεια στην Ελλάδα!Προσωπικά όταν έμεινα έγκυος η γυναικολογος μου αμέσως με έστειλε να κάνω το πλήρες τεστ για την κυστική και αποδείχτηκαν φορέας σε μια μετάλλαξη η οποία δεν είναι συχνή στην Ελλάδα!Ευτυχώς όμως ο άντρας μου δεν ηταν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...