Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέμα δημητριακών χωρίς γάλα


tzemelin31

Recommended Posts

On 22/3/2018 at 2:48 ΜΜ, tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα αγοράκι 6 μηνών και σε περίπου μια εβδομάδα εκτός από την φρουτοκρεμα θα ξεκινήσουμε και κρέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια κρέμα μπορώ να πάρω που να μην έχει γάλα και να φτιάχνεται με νερό βιολογική ή μη;

Έχω ένα μωράκι που έχει αλλεργία στο αγελαδινό οπότε μέτα από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην κρέμα humana μήλο ρύζι.Εχει πολύ ωραία γεύση σε σχέση με τις υπόλοιπες που έχω δοκιμάσει.Μπορεις να την ανακατέψεις και με μητρικό γάλα αν θέλεις η με νερό  η και  να βάλεις μέσα και κανένα αλεσμένο φρουτακι.Παντως σαν γεύση είναι εγγυημένα πολύ ωραια.

On 24/3/2018 at 8:43 ΜΜ, Sunshine8 είπε:

Υπάρχει της Humana Κρέμα μήλο, απο εκεί και πέρα εχω δοκιμάσει της HIPP που βάζεις εσυ φρουτα ή γάλα, αρκετά καλές

Η κρέμα μήλο humana όπως και δημητριακών έχουν καταργηθεί από την εταιρεία υπάρχει πλέον μόνο η μήλο ρύζι που έχει πολύ ευχάριστη γεύση.Στην hipp όπως τα λέτε θέλει φρουτα μεσα γιατί μόνη της δεν έχει καθόλου γεύση 

On 22/3/2018 at 4:48 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Τη biobebe τη φέρνει κ ο αβ

Από γεύση πως είναι η biobebe;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Η ώρα του ταισματος είναι τελευταία πολύ δύσκολη. Σήμερα π.χ. Έφαγε περίπου την μισή φρουτοκρεμα με ζόρι και την κρέμα δημητριακων μετά σχεδόν δεν την έφαγε καθόλου. Βλέπω ότι πεινάει πάω να του δώσω και κλαίει. Δοκίμασα να τον ταισω αγκαλιά και πάλι τα ίδια, με αποτέλεσμα να γυρνάει να ψάχνει στήθος και να καταλήξει να πίνει γάλα. Έχει τύχει σε καμία; Ενώ ξεκίνησε καλά τελευταίες μέρες δείχνει άρνηση. Τι μπορώ να κάνω;

 

Στα στερεά ειδικά όταν ξεκινά ένα μωρό σε τόσο μικρή ηλικία, το γεύμα είναι λίγες κουταλίτσες, δεν επιτρέπεται πίεση. Δεν "πρέπει" να φάει ένα μπωλ κρέμα, ίσα ίσα πρέπει το μητρικό γάλα να παραμείνει η βασική διατροφή για πολύ καιρό ακόμη. Δεν επιτρέπεται τάισμα με το ζόρι. Πολλοί γιατροί μάλιστα συνιστούν να θηλάζεις πρώτα και να ταϊζεις στερεά μετά, ειδικά αν έχεις το αντίθετο θέμα, και το μωρό προτιμά τα στερεα από το στήθος, που όντως είναι και πρόβλημα. Μπορεί μία μέρα να μη φάει καθόλου, μια άλλη να φάει 2 κουταλάκια και μετά να φάει ένα μπωλ, είναι φυσικό. Επίσης δοκιμάστε ίσως κανονικά φαγητά, όπως φρούτο σε πολύ μικρά κομματάκια να το πιάνει με τα χέρια, ή λιωμένο με το πηρούνι. Δεν αρέσουν σε όλα τα μωρά οι πουρέδες, και δεν είναι και απαραίτητο στάδιο στην εισαγωγή των στερεών.

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2018 at 2:48 ΜΜ, tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα αγοράκι 6 μηνών και σε περίπου μια εβδομάδα εκτός από την φρουτοκρεμα θα ξεκινήσουμε και κρέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια κρέμα μπορώ να πάρω που να μην έχει γάλα και να φτιάχνεται με νερό βιολογική ή μη;

Επίσης να συμπληρώσω ότι επειδή είδα ότι έχετε θέμα με την εισαγωγη στα στερεά μη στεναχωριέστε.Εμενα που είναι επτά μηνών τώρα έπρεπε να ξεκινήσει στερεά από τον πέμπτο.Κρεμα δεν έτρωγε με τίποτα οπότε σταματoυσα λίγες μέρες (ευτυχως εδινα μητρικο) και ξαναρχιζα.Τωρα την τρώει όλη χωρίς κανένα πρόβλημα.Θα συνηθίσει θα δείτε απλα μην το πιέζετε αν δεν το θέλει με τίποτα και κλαίει γιατί θα το καταχώρησει στο μυαλό του ως κάτι δυσάρεστο.Βρειτε μονο μια νόστιμη για τα γούστα του κρέμα και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2018 at 6:45 PM, Fey Andrew said:

Επίσης να συμπληρώσω ότι επειδή είδα ότι έχετε θέμα με την εισαγωγη στα στερεά μη στεναχωριέστε.Εμενα που είναι επτά μηνών τώρα έπρεπε να ξεκινήσει στερεά από τον πέμπτο.Κρεμα δεν έτρωγε με τίποτα οπότε σταματoυσα λίγες μέρες (ευτυχως εδινα μητρικο) και ξαναρχιζα.Τωρα την τρώει όλη χωρίς κανένα πρόβλημα.Θα συνηθίσει θα δείτε απλα μην το πιέζετε αν δεν το θέλει με τίποτα και κλαίει γιατί θα το καταχώρησει στο μυαλό του ως κάτι δυσάρεστο.Βρειτε μονο μια νόστιμη για τα γούστα του κρέμα και όλα θα πάνε καλά.

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πάρει από φόβο το φαγητό. Όμως έχω δοκιμάσει 2 διαφορετικές κρέμες της bio bebe, φρουτοκρεμα και χορτοσουπα και σε όλα αντιδρά με τον ίδιο τρόπο. Τρώει 5με 6 κουταλιές και μετά θέλει γάλα. Και φυσικά δεν ήταν έτσι ξεκινήσαμε μια χαρά στην αρχή τα φρουρά για περίπου μια εβδομάδα μετά άλλαξε. Εννοείται πως δεν ξεκινήσαμε στερρεες απλά επειδή έφτασε 6 μηνών, αλλά γιατί κοίταγε που τρώγαμε από το πιάτο και μερικές φορές που το πλησιαζαμε άνοιγε το στόμα. Τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

Tzemelin, μιας κι εσυ άνοιξες το θέμα, έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών. Το πρωί τρώμε φρουτοκρεμα με φρούτα εποχής, μετά από 3 ώρες λαχανικά εποχής και μετά από 3 ώρες, το απογευματακι εδω και 3 μέρες τρώει κρεμα. Του φτιάχνω 150 -200 gr για το κάθε γεύμα, ποτε δεν τα τρώει χορταίνει όμως, μερικές φορές θέλει να θηλάσει μετά, μερικές δεν θέλει. Εγώ ακολουθώ τη θέληση του και σιγά σιγά έμαθε το πρόγραμμα του και περιμένει το φαΐ του συγκεκριμένες ώρες, είναι θέμα συνήθειας. Σχετικά με τις κρέμες που ανέφερες, εγώ εδώ και 3 μέρες του έχω αγοράσει ολόκληρους σπόρους βιολογικού φαγοπυρου, το οποιο δεν περιεχει ουτως η αλλως γλουτενη. Του ζυγιζω 30gr και στη συνέχεια τα βραζω για 10', τα σουρωνω και τα βάζω στο μουλτι μαζί με μισό μήλο και μισό αχλάδι, συνολικά βγαίνει περίπου 150gr και το τρώει σχεδόν όλο πολυ ευχαριστα από την πρώτη μέρα. 

Ο λόγος που δεν του δίνω έτοιμες κρέμες είναι γιατί σχεδόν όλες έχουν Γλυκαντικά και αυτές που δεν έχουν, ακόμη κι η βιολογική με το κεχρι που αναφέρετε, συνοδεύεται με ρύζι και καλαμπόκι. Προσωπικά, δε θα έδινα στο παιδί μου καλαμπόκι σε αυτή την ηλικία, γιατί είναι γενετικά τροποποιημένη τροφή και το ρύζι είναι τροφή που μολύνεται εύκολα από τα ζιζανιοκτόνα του υδροφόρου ορίζοντα, εννοείται ότι ο υδροφόρος ορίζοντας επικοινωνεί και με τις βιολογικές φυτείες. 

Αυτό είναι ένα τυχαίο  link  για το ρύζι https://www.organiclife.gr/el/diatrofi/4986-to-ryzi-periexei-arseniko-pos-na-prostateuteite-kai-na-to-mageirepsete.html. Ωστόσο, υπάρχει και παλαιότερο θέμα στο Φόρουμ για το ρύζι και τις έτοιμες κρέμες, το οποίο εμένα με βοήθησε πολύ και γι'αυτό σας γράφω. 

Όχι, ότι δε θα φάνε ποτέ ρύζι ή Γενετικά τροπ. Τροφές τα παιδιά μας, θα φάνε αναπόφευκτα κάποια στιγμή, απλά καλύτερα όχι όταν ο οργανισμός τους είναι παρθένος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζεμελιν ακομη κ τα 5-6κουταλακια ειναι ποσοτητα για τα μωρα.το στομαχι τους ειναι οσο η μπουνιτσα τους

Δοκιμασες πιο ζεστα,πιο κρυα;πατημενα με πηρουνι;σε κομματια;διαφορετικες ωρες;

Εφοσον δ τρωει πολυ φρουτα-λαχανικα κ το απογευμα τετοια να προσφερεις,η κρεμα δημητριακων δ προσφερει κτ

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mamababyboy said:

Γεια σε όλους!

Tzemelin, μιας κι εσυ άνοιξες το θέμα, έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών. Το πρωί τρώμε φρουτοκρεμα με φρούτα εποχής, μετά από 3 ώρες λαχανικά εποχής και μετά από 3 ώρες, το απογευματακι εδω και 3 μέρες τρώει κρεμα. Του φτιάχνω 150 -200 gr για το κάθε γεύμα, ποτε δεν τα τρώει χορταίνει όμως, μερικές φορές θέλει να θηλάσει μετά, μερικές δεν θέλει. Εγώ ακολουθώ τη θέληση του και σιγά σιγά έμαθε το πρόγραμμα του και περιμένει το φαΐ του συγκεκριμένες ώρες, είναι θέμα συνήθειας. Σχετικά με τις κρέμες που ανέφερες, εγώ εδώ και 3 μέρες του έχω αγοράσει ολόκληρους σπόρους βιολογικού φαγοπυρου, το οποιο δεν περιεχει ουτως η αλλως γλουτενη. Του ζυγιζω 30gr και στη συνέχεια τα βραζω για 10', τα σουρωνω και τα βάζω στο μουλτι μαζί με μισό μήλο και μισό αχλάδι, συνολικά βγαίνει περίπου 150gr και το τρώει σχεδόν όλο πολυ ευχαριστα από την πρώτη μέρα. 

Ο λόγος που δεν του δίνω έτοιμες κρέμες είναι γιατί σχεδόν όλες έχουν Γλυκαντικά και αυτές που δεν έχουν, ακόμη κι η βιολογική με το κεχρι που αναφέρετε, συνοδεύεται με ρύζι και καλαμπόκι. Προσωπικά, δε θα έδινα στο παιδί μου καλαμπόκι σε αυτή την ηλικία, γιατί είναι γενετικά τροποποιημένη τροφή και το ρύζι είναι τροφή που μολύνεται εύκολα από τα ζιζανιοκτόνα του υδροφόρου ορίζοντα, εννοείται ότι ο υδροφόρος ορίζοντας επικοινωνεί και με τις βιολογικές φυτείες. 

Αυτό είναι ένα τυχαίο  link  για το ρύζι https://www.organiclife.gr/el/diatrofi/4986-to-ryzi-periexei-arseniko-pos-na-prostateuteite-kai-na-to-mageirepsete.html. Ωστόσο, υπάρχει και παλαιότερο θέμα στο Φόρουμ για το ρύζι και τις έτοιμες κρέμες, το οποίο εμένα με βοήθησε πολύ και γι'αυτό σας γράφω. 

Όχι, ότι δε θα φάνε ποτέ ρύζι ή Γενετικά τροπ. Τροφές τα παιδιά μας, θα φάνε αναπόφευκτα κάποια στιγμή, απλά καλύτερα όχι όταν ο οργανισμός τους είναι παρθένος. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Άθελά μου μπορεί να περνουσα στο παιδί άγχος για να φάει.  Έλεγα τραγούδια,  κραταγα διάφορα παιχνίδια και περίμενα ότι θα φάει το φαγητό.  Εκείνος όμως έτρωγε λίγο και έβαζε τα κλάματα,  οπότε έδινα στήθος.  Σήμερα πιο χαλαρά με την σκέψη ότι μπορεί και να μην φάει απλά πλησιαζα το κουτάλι και έφαγε κανονικά την ποσότητα που του έκανα.  Βέβαια μετά θηλασαμε πάλι.  Αυτήν την στιγμή κοιμάται και μόλις ξυπνήσει θα του δώσω το μεσημεριανό (πατάτα ,  καρότο,  κολοκυθι) και ότι φάει.  Ευτυχώς εύκολα μπορώ να συνεχίσω με γάλα.  Τώρα με την πρώτη ευκαιρία θα δω σε μαγαζί με βιολογικά μήπως βρω αυτό που λες να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, vicky86 said:

 

41 minutes ago, vicky86 said:

Τζεμελιν ακομη κ τα 5-6κουταλακια ειναι ποσοτητα για τα μωρα.το στομαχι τους ειναι οσο η μπουνιτσα τους

Δοκιμασες πιο ζεστα,πιο κρυα;πατημενα με πηρουνι;σε κομματια;διαφορετικες ωρες;

Εφοσον δ τρωει πολυ φρουτα-λαχανικα κ το απογευμα τετοια να προσφερεις,η κρεμα δημητριακων δ προσφερει κτ

Συγκεκριμένα και πάντα με βάσει τις οδηγίες της παιδίατρος μας κάθε καινούργια τροφή που θα βάζω θα την ξεκινάω στις 11 το πρωί γιατί όπως είπε το μωρό είναι πιο δεκτικο εκείνη την ώρα και μπορώ να δω αν θα παρουσιάσει κάποια αλλεργία.  Άρα έχει δοκιμάσει τα φαγητά σε διάφορες ώρες.  Νομίζω τελικά ότι ενώ έδειχνε ενδιαφέρον για τα φαγητά μας και άνοιγε το στόμα,  ότι θέλει λίγο χρόνο παραπάνω για να συνηθίσει. συνηθίσει, όπως είπαν και άλλες μαμάδες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Τζεμελιν ακομη κ τα 5-6κουταλακια ειναι ποσοτητα για τα μωρα.το στομαχι τους ειναι οσο η μπουνιτσα τους

Δοκιμασες πιο ζεστα,πιο κρυα;πατημενα με πηρουνι;σε κομματια;διαφορετικες ωρες;

Εφοσον δ τρωει πολυ φρουτα-λαχανικα κ το απογευμα τετοια να προσφερεις,η κρεμα δημητριακων δ προσφερει κτ

Κάτι άσχετο αλλά επειδή το έχω ακούσει πολλές φορές..

 Όντως το στομάχι τους είναι σαν την μπουνιτσα τους αλλά αν τρώνε αυτή την ποσότητα κ χορταινουν πως θα παχυνουν??? Αυτή η ποσότητα είναι πολύ μικρή..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , mama16 είπε:

Κάτι άσχετο αλλά επειδή το έχω ακούσει πολλές φορές..

 Όντως το στομάχι τους είναι σαν την μπουνιτσα τους αλλά αν τρώνε αυτή την ποσότητα κ χορταινουν πως θα παχυνουν??? Αυτή η ποσότητα είναι πολύ μικρή..

Φανταζομαι τοσο θα ειναι αρκετο

Κανουμε θρεπτικα κ παχυντικες τις μπουκιες(οχι τηγανιζοντας)

Στην κορη μου που στο χρονο την ελεγες καλοφαγη κ ηταν ανεπτυγμενο παιδακι ετρωγε σχεδον ανα μια ωρα,μικρα κ συχνα γευματα στην υπερβολη του

Δ εννοω οτι αυτη ειναι η λυση,μονη της τα ζητουσε

Μπορει δλδ κατα τις 10να ετρωγε ενα φλυτζανακι του ελληνικου γαλα με δημητριακα,κατα τις 11:30μιση μπανανα,κατα τις 12:30μισο κριτσινι,κατα τις 2 δυο κουταλιες της σουπας μακαρονια με κιμα,κατα τις 3:30μισο αγγουρακι κ καροτο,κατα τις 5μιση φετα ψωμι με μιση κασερι,κατα τις 7-8λιγο καλαμποκι ψητο,λιγο καρπουζι η πεπονι,μιλαμε για 3κομματακια.κ πολυ θηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

Φανταζομαι τοσο θα ειναι αρκετο

Κανουμε θρεπτικα κ παχυντικες τις μπουκιες(οχι τηγανιζοντας)

Στην κορη μου που στο χρονο την ελεγες καλοφαγη κ ηταν ανεπτυγμενο παιδακι ετρωγε σχεδον ανα μια ωρα,μικρα κ συχνα γευματα στην υπερβολη του

Δ εννοω οτι αυτη ειναι η λυση,μονη της τα ζητουσε

Μπορει δλδ κατα τις 10να ετρωγε ενα φλυτζανακι του ελληνικου γαλα με δημητριακα,κατα τις 11:30μιση μπανανα,κατα τις 12:30μισο κριτσινι,κατα τις 2 δυο κουταλιες της σουπας μακαρονια με κιμα,κατα τις 3:30μισο αγγουρακι κ καροτο,κατα τις 5μιση φετα ψωμι με μιση κασερι,κατα τις 7-8λιγο καλαμποκι ψητο,λιγο καρπουζι η πεπονι,μιλαμε για 3κομματακια.κ πολυ θηλασμο

Απ ότι καταλαβαίνω το γάλα είναι που κάνει όλη τη διαφορά.. Μπορεί να τρώνε λίγο αλλά απ τη στιγμή που πίνουν 0,5 λίτρο γάλα βάζουν κανονικά βάρος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , mama16 είπε:

Απ ότι καταλαβαίνω το γάλα είναι που κάνει όλη τη διαφορά.. Μπορεί να τρώνε λίγο αλλά απ τη στιγμή που πίνουν 0,5 λίτρο γάλα βάζουν κανονικά βάρος!

Τι να σου πω,δ εχω καταληξει

Δ ειναι κ πανακεια τκ γαλα,γτ υπαρχει κ το αλλο ακρο που δ τρωνε τπτ κ πινουν μονο γαλα

Η κορη μου απο γεννησιμιου ηταν μεγαλο μωρο,κ κολλημενη στο στηθος,κ μετα τον χρονο καλοφαγο παιδακι(ειχα κ υπερπαραγωγη)

Ο μικρος μινιον,λιγοτερο στηθος,ακομη δ τρωει πολυ

Δλδ τωρα 17μηνων λεμε οτι εφαγε πολυ προχθες που εφαγε πρωινο μια φετα ψωμι με μελι κ ταχινι,μετα μια μπανανα,μεσημερι δ ηθελε κ εφαγε λιγο αγγουροντοματα με τυρακι,απογευμα-βραδυ 1/4μηλο,1πατατα βραστη,1τσουρεκακι,μιση κουπα γαλα

Κ θηλασμο 5φορες το 24ωρο.συνολικο βαρος 8600

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, tzemelin31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Άθελά μου μπορεί να περνουσα στο παιδί άγχος για να φάει.  Έλεγα τραγούδια,  κραταγα διάφορα παιχνίδια και περίμενα ότι θα φάει το φαγητό.  Εκείνος όμως έτρωγε λίγο και έβαζε τα κλάματα,  οπότε έδινα στήθος.  Σήμερα πιο χαλαρά με την σκέψη ότι μπορεί και να μην φάει απλά πλησιαζα το κουτάλι και έφαγε κανονικά την ποσότητα που του έκανα.  Βέβαια μετά θηλασαμε πάλι.  Αυτήν την στιγμή κοιμάται και μόλις ξυπνήσει θα του δώσω το μεσημεριανό (πατάτα ,  καρότο,  κολοκυθι) και ότι φάει.  Ευτυχώς εύκολα μπορώ να συνεχίσω με γάλα.  Τώρα με την πρώτη ευκαιρία θα δω σε μαγαζί με βιολογικά μήπως βρω αυτό που λες να δοκιμάσω.

 

Πολύ χαίρομαι, μακάρι να βοήθησα! Κι εγώ εδώ το διάβασα σε παλαιότερο θέμα και στην προσπάθεια μου να αποφύγουμε τα έτοιμα, το δοκίμασα και πέτυχε. Επίσης, μπορεί να γίνει και με άλλα δημητριακά με τον ίδιο τρόπο, όπως κεχρι, βρώμη.. Αλλά ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει. 

Είναι πιθανό να τα βρεις και στο σούπερ μαρκετ, αν κοιταξεις εκει που εχουν τα βιολογικά όσπρια, εχουν αρχισει και προσθέτουν κι αυτά.

Καλή επιτυχία :))

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vicky86 said:

Φανταζομαι τοσο θα ειναι αρκετο

Κανουμε θρεπτικα κ παχυντικες τις μπουκιες(οχι τηγανιζοντας)

Στην κορη μου που στο χρονο την ελεγες καλοφαγη κ ηταν ανεπτυγμενο παιδακι ετρωγε σχεδον ανα μια ωρα,μικρα κ συχνα γευματα στην υπερβολη του

Δ εννοω οτι αυτη ειναι η λυση,μονη της τα ζητουσε

Μπορει δλδ κατα τις 10να ετρωγε ενα φλυτζανακι του ελληνικου γαλα με δημητριακα,κατα τις 11:30μιση μπανανα,κατα τις 12:30μισο κριτσινι,κατα τις 2 δυο κουταλιες της σουπας μακαρονια με κιμα,κατα τις 3:30μισο αγγουρακι κ καροτο,κατα τις 5μιση φετα ψωμι με μιση κασερι,κατα τις 7-8λιγο καλαμποκι ψητο,λιγο καρπουζι η πεπονι,μιλαμε για 3κομματακια.κ πολυ θηλασμο

Χαράς το κουράγιο σου. Πρέπει να ήσουν φουλ κουρασμένη.  Δύσκολο πρόγραμμα φαγητού μου φαίνεται

1 hour ago, vicky86 said:

Τι να σου πω,δ εχω καταληξει

Δ ειναι κ πανακεια τκ γαλα,γτ υπαρχει κ το αλλο ακρο που δ τρωνε τπτ κ πινουν μονο γαλα

Η κορη μου απο γεννησιμιου ηταν μεγαλο μωρο,κ κολλημενη στο στηθος,κ μετα τον χρονο καλοφαγο παιδακι(ειχα κ υπερπαραγωγη)

Ο μικρος μινιον,λιγοτερο στηθος,ακομη δ τρωει πολυ

Δλδ τωρα 17μηνων λεμε οτι εφαγε πολυ προχθες που εφαγε πρωινο μια φετα ψωμι με μελι κ ταχινι,μετα μια μπανανα,μεσημερι δ ηθελε κ εφαγε λιγο αγγουροντοματα με τυρακι,απογευμα-βραδυ 1/4μηλο,1πατατα βραστη,1τσουρεκακι,μιση κουπα γαλα

Κ θηλασμο 5φορες το 24ωρο.συνολικο βαρος 8600

Εμένα σήμερα που είναι 6,5 μηνών το πρωί έφαγε την φρουτοκρεμα επιτέλους και δεν πήγε χαμένη, αλλά σχεδόν καθόλου το μεσημεριανό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, tzemelin31 είπε:

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πάρει από φόβο το φαγητό. Όμως έχω δοκιμάσει 2 διαφορετικές κρέμες της bio bebe, φρουτοκρεμα και χορτοσουπα και σε όλα αντιδρά με τον ίδιο τρόπο. Τρώει 5με 6 κουταλιές και μετά θέλει γάλα. Και φυσικά δεν ήταν έτσι ξεκινήσαμε μια χαρά στην αρχή τα φρουρά για περίπου μια εβδομάδα μετά άλλαξε. Εννοείται πως δεν ξεκινήσαμε στερρεες απλά επειδή έφτασε 6 μηνών, αλλά γιατί κοίταγε που τρώγαμε από το πιάτο και μερικές φορές που το πλησιαζαμε άνοιγε το στόμα. Τι να πω!!!

 

5-6 κουταλιές είναι ένα γεύμα για ένα μωράκι αυτής της ηλικίας, οπότε όλα καλά, γιατί να φάει παραπάνω αν δε θέλει; Νεράκι δίνεις μαζί με τα στερεά; Αν όχι, είναι απαραίτητο, μπορεί απλά να προτιμά γάλα γιατί διψάει.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κάτι άσχετο αλλά επειδή το έχω ακούσει πολλές φορές..

 Όντως το στομάχι τους είναι σαν την μπουνιτσα τους αλλά αν τρώνε αυτή την ποσότητα κ χορταινουν πως θα παχυνουν??? Αυτή η ποσότητα είναι πολύ μικρή..

 

Γιατί να παχύνουν, τι εννοείς να παχύνουν;;; 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ετρωγε μονη της η μεγαλη απο 1.αλλα ολο κτ ετοιμαζω

Χαιρεσαι να ταιζεις

Μεχρι το χρονο ομως μαγειρευα κ πετουσα.απλα ηταν ενα μωρο 9+κιλα πριν το χρονο οποτε δ ανησυχουσα

6,5μηνων τα δικα μου τρωγανε ενα γευμα,κ αν τρωγανε πανω απο 20γρ εκανα παρτυ

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, vicky86 said:

Ευτυχως ετρωγε μονη της η μεγαλη απο 1.αλλα ολο κτ ετοιμαζω

Χαιρεσαι να ταιζεις

Μεχρι το χρονο ομως μαγειρευα κ πετουσα.απλα ηταν ενα μωρο 9+κιλα πριν το χρονο οποτε δ ανησυχουσα

6,5μηνων τα δικα μου τρωγανε ενα γευμα,κ αν τρωγανε πανω απο 20γρ εκανα παρτυ

Έτσι όπως τα λες πάρτι πρέπει να κάνω και εγώ τότε.  Κρέμα απόγευμα που πήγε να τον ταισει ο άνδρας μου έφαγε ας πούμε 2 κουταλιές.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Τι να σου πω,δ εχω καταληξει

Δ ειναι κ πανακεια τκ γαλα,γτ υπαρχει κ το αλλο ακρο που δ τρωνε τπτ κ πινουν μονο γαλα

Η κορη μου απο γεννησιμιου ηταν μεγαλο μωρο,κ κολλημενη στο στηθος,κ μετα τον χρονο καλοφαγο παιδακι(ειχα κ υπερπαραγωγη)

Ο μικρος μινιον,λιγοτερο στηθος,ακομη δ τρωει πολυ

Δλδ τωρα 17μηνων λεμε οτι εφαγε πολυ προχθες που εφαγε πρωινο μια φετα ψωμι με μελι κ ταχινι,μετα μια μπανανα,μεσημερι δ ηθελε κ εφαγε λιγο αγγουροντοματα με τυρακι,απογευμα-βραδυ 1/4μηλο,1πατατα βραστη,1τσουρεκακι,μιση κουπα γαλα

Κ θηλασμο 5φορες το 24ωρο.συνολικο βαρος 8600

Καλά εννοείται ότι κ το άλλο άκρο το να πίνει μόνο γάλα πάλι δεν είναι καλό, το ιδανικό είναι αυτο που έκανε η κόρη σου. Τώρα δεν έχω το βιβλιάριο μπροστά για να δω που βρίσκεται ο γιος σου. Σε μία τυπική μέρα τι τρώει?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί να παχύνουν, τι εννοείς να παχύνουν;;; 

Όχι δεν εννοώ να παχυνουν υπερβολικά απλά την αναμενόμενη μηνιαία αύξηση βάρους που πρέπει να παίρνουν τα μωρακια

Link to comment
Share on other sites

Μαμα16

Συνηθως ο μικρος τρωει καλα για πρωι,ειτε ψωμι με καποιο αλλειμμα,ειτε λιγο γαλα με δημητριακα,ειτε λιγο γαλα με λιγο κεικ

Σαν δεκατιανο επισης φρουτο,ας πουμε ενα φρουτο

Μεσημερι του βαζω στο πιατο του γλυκου πχ αρακα,συνηθως τρωει πανω απο το μισο,αλλα υπαρχουν κ μερες που δ θα φαει.προχθες εφαγε μονο πατατες

Αν δ φαει μεσημεριανο,συνηθως θα φαει καλα για απογευμα-βραδυ.ειτε το ιδιο φαγητο,ειτε τραχανα,τοστ,γιαουρτι με βρωμη(μισο κεσεδακι),ενα κομματι πιτα,λιγο φρουτο η κανενα αγγουρακι

Αν ειχε φαει καλα μεσημερι μου κανει κ μερες που δ τρωει μετα,παρα μονο αν ζηλεψει τπτ απο τη μεγαλη,λιγο φρουτο πχ,η λιγο φρεσκο γαλα πριν τον υπνο

Δλδ αν επρεπε να κανει 3γευματα με δυο σνακ κ γαλα προ υπνου,εμενα κανει δυο γευματα,με δυο σνακ

Ποσοτητες δ ξερω,δ μετραω,εχω κτ παιδικα μπωλακια,αν φαει το μισο ειμαι ικανοποιημενη

Η αν φαει ενα μικρο μπιφτεκι,με μιση πατατα,κ 2φετες ντοματα

Στις καμπυλες ειναι στην τερμα κατω

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μαμα16

Συνηθως ο μικρος τρωει καλα για πρωι,ειτε ψωμι με καποιο αλλειμμα,ειτε λιγο γαλα με δημητριακα,ειτε λιγο γαλα με λιγο κεικ

Σαν δεκατιανο επισης φρουτο,ας πουμε ενα φρουτο

Μεσημερι του βαζω στο πιατο του γλυκου πχ αρακα,συνηθως τρωει πανω απο το μισο,αλλα υπαρχουν κ μερες που δ θα φαει.προχθες εφαγε μονο πατατες

Αν δ φαει μεσημεριανο,συνηθως θα φαει καλα για απογευμα-βραδυ.ειτε το ιδιο φαγητο,ειτε τραχανα,τοστ,γιαουρτι με βρωμη(μισο κεσεδακι),ενα κομματι πιτα,λιγο φρουτο η κανενα αγγουρακι

Αν ειχε φαει καλα μεσημερι μου κανει κ μερες που δ τρωει μετα,παρα μονο αν ζηλεψει τπτ απο τη μεγαλη,λιγο φρουτο πχ,η λιγο φρεσκο γαλα πριν τον υπνο

Δλδ αν επρεπε να κανει 3γευματα με δυο σνακ κ γαλα προ υπνου,εμενα κανει δυο γευματα,με δυο σνακ

Ποσοτητες δ ξερω,δ μετραω,εχω κτ παιδικα μπωλακια,αν φαει το μισο ειμαι ικανοποιημενη

Η αν φαει ενα μικρο μπιφτεκι,με μιση πατατα,κ 2φετες ντοματα

Στις καμπυλες ειναι στην τερμα κατω

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σνακ τρώει παραπάνω ο γιος σου. Μεσημεριανό ίσως τρώει περισσότερο η δικιά μου ή το ίδιο που τρώει εσένα στις καλές μέρες, απλά εγώ της δίνω κ το βράδυ! Σε καμπύλη όταν γεννήθηκε ήταν πιο πάνω να φανταστώ ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , mama16 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σνακ τρώει παραπάνω ο γιος σου. Μεσημεριανό ίσως τρώει περισσότερο η δικιά μου ή το ίδιο που τρώει εσένα στις καλές μέρες, απλά εγώ της δίνω κ το βράδυ! Σε καμπύλη όταν γεννήθηκε ήταν πιο πάνω να φανταστώ ε?

Βασικα για μας ολα σνακ ειναι λογω ποσοτητας

Βοηθαει πολυ που βλεπει τη μεγαλη."ζηλευει" κ τρωει μαζι της

Κ σε κεινη παντως επιανε αυτο,εβλεπε εμας κ ερχοταν κ δοκιμαζε

Μερικες μερες ο δικος μου κοιμαται τοσο που δ προλαβαινει να φαει κ παραπανω

Δ θυμαμαι σε ποια καμπυλη ηταν,αλλα ηταν κ στην κοιλια πιο μικροκαμωμενος

Γεννηθηκε 38εδβ 2900 47,5εκ

Η κορη μου 39εβδ 3560 50εκ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Βασικα για μας ολα σνακ ειναι λογω ποσοτητας

Βοηθαει πολυ που βλεπει τη μεγαλη."ζηλευει" κ τρωει μαζι της

Κ σε κεινη παντως επιανε αυτο,εβλεπε εμας κ ερχοταν κ δοκιμαζε

Μερικες μερες ο δικος μου κοιμαται τοσο που δ προλαβαινει να φαει κ παραπανω

Δ θυμαμαι σε ποια καμπυλη ηταν,αλλα ηταν κ στην κοιλια πιο μικροκαμωμενος

Γεννηθηκε 38εδβ 2900 47,5εκ

Η κορη μου 39εβδ 3560 50εκ

Α γενικά η κόρη σου από όταν γεννήθηκε ήταν πιο μεγάλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...