Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέμα δημητριακών χωρίς γάλα


tzemelin31

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα αγοράκι 6 μηνών και σε περίπου μια εβδομάδα εκτός από την φρουτοκρεμα θα ξεκινήσουμε και κρέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια κρέμα μπορώ να πάρω που να μην έχει γάλα και να φτιάχνεται με νερό βιολογική ή μη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , tzemelin31 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα αγοράκι 6 μηνών και σε περίπου μια εβδομάδα εκτός από την φρουτοκρεμα θα ξεκινήσουμε και κρέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια κρέμα μπορώ να πάρω που να μην έχει γάλα και να φτιάχνεται με νερό βιολογική ή μη;

Μπορείς να δοκιμάσεις τις biobebe.Είναι βιολογικές χωρίς ζάχαρη κ μπορείς να τις φτιάξεις με νερό ή γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα βγω λιγο εκτος θεματος κ θα προτεινω να βαλετε τα λαχανικα κ το κρεας.λογω θηλασμου μπορεις να καθυστερησεις το τριτο γευμα 2-3μηνες ακομη

Επισης απο τον 7τρωγαμε ρυζι,τραχανα κ ψευδοδημητριακα.δ μπηκα στη διαδικασια να κανω σπιτικο ρυζαλευρο,εχεις αυτην την επιλογη βεβαια.

Η παιδιατρος μιυ προτεινε για το απογευμα να κανω κρεμα με γαλα που βγαζω,αλλα δ ειχα σκοπο να βγαλω γι αυτο το λογο οποτε απλα εδινα βρωμη με φρουτα,απο τον 7ο κ γιαουρτακι,η μπορεις κινοα,φαγοπυρο,κεχρι με λαχανικα η φρουτα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφώνησω με την @vicky86. Τον εκτο μηνα έδωσα φρούτα κι τον έβδομο και μεσημεριανο. Το απογευματινό λόγο θηλασμού το καθυστέρησα και το έδωσα στον 9o. 

  Μας επέτρεψε την γλουτένη απ τον έβδομο και έβαζα λίγη βρώμη στα φρούτα. Αργότερα κονιορτοποιουσα την βρώμη στο μπλέντερ και την εβραζα για λίγο με νερό. Στο τέλος πρόσθετα και μπανάνα. Αλλά αυτό δεν άρεσε στον μικρό μου και ξεκίνησα γιαούρτι.

  Έχε κατά νου πως οι στερεές είναι συμπληρωματικές. Το γαλα συνεχίζει να είναι ή κύρια τροφή. Σημασία έχει ή γνωριμία  με τις στερεές στο δεύτερο εξάμηνο κρατώντας τον κανόνα των τριών ημερών. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Elfer said:

Μπορείς να δοκιμάσεις τις biobebe.Είναι βιολογικές χωρίς ζάχαρη κ μπορείς να τις φτιάξεις με νερό ή γάλα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τις κοίταξα και εγώ. Σκέφτηκα να πάρω το ριζαλευρο ολικής αλεσης βιολογικής καλλιέργειας χωρίς γάλα που έχει,  αλλά σταμάτησα εκεί που λέει ότι το φτιάχνεις με γάλα. Εγώ άμα βάλω νερό θα γίνει καλή η κρέμα;

vicky86    σκέφτηκα και εγώ να φτιάξω ρυζαλευρο από καστανο ρυζι. Βρήκα μια συνταγή,  απλά για πιο γρήγορα και για να μπορώ να περνώ και στις βόλτες σκέφτηκα έτοιμη κρέμα. Ξέρω ότι αν σου περισσεύει γάλα μητρικό τότε μπορείς να βάλεις σε κρέμα,  αλλιώς δεν αντλείς μόνο και μόνο για αυτό.

Mama_Anesti_  θέλω ο μικρός να τρώει τα στερεα γεύματα του κανονικά και να θηλαζω μόνο αν ζητήσει και την υπόλοιπη μέρα που δεν έχει στέρεο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , tzemelin31 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τις κοίταξα και εγώ. Σκέφτηκα να πάρω το ριζαλευρο ολικής αλεσης βιολογικής καλλιέργειας χωρίς γάλα που έχει,  αλλά σταμάτησα εκεί που λέει ότι το φτιάχνεις με γάλα. Εγώ άμα βάλω νερό θα γίνει καλή η κρέμα;

Εγώ έπαιρνα τη biobebe κ την έφτιαχνα με νερό γιατί είχε αλλεργία στο αγελαδινό κ δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλω με θηλαστρο για την κρέμα, και την έτρωγε με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση η κόρη μου. Υπάρχουν κ οι holle με κεχρι κ άλλα δημητριακά που κ αυτές φτιάχνονται με νερό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , tzemelin31 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τις κοίταξα και εγώ. Σκέφτηκα να πάρω το ριζαλευρο ολικής αλεσης βιολογικής καλλιέργειας χωρίς γάλα που έχει,  αλλά σταμάτησα εκεί που λέει ότι το φτιάχνεις με γάλα. Εγώ άμα βάλω νερό θα γίνει καλή η κρέμα;

vicky86    σκέφτηκα και εγώ να φτιάξω ρυζαλευρο από καστανο ρυζι. Βρήκα μια συνταγή,  απλά για πιο γρήγορα και για να μπορώ να περνώ και στις βόλτες σκέφτηκα έτοιμη κρέμα. Ξέρω ότι αν σου περισσεύει γάλα μητρικό τότε μπορείς να βάλεις σε κρέμα,  αλλιώς δεν αντλείς μόνο και μόνο για αυτό.

Mama_Anesti_  θέλω ο μικρός να τρώει τα στερεα γεύματα του κανονικά και να θηλαζω μόνο αν ζητήσει και την υπόλοιπη μέρα που δεν έχει στέρεο φαγητό.

Όπως λέει κ η @Lenia16 μπορείς να τις φτιάξεις κ με νερό.Δεν αλλάζει κάτι ούτε γίνεται νερουλη αρκεί να βάλεις λίγη κρεμα παραπάνω.Το είχα κάνει καταλάθος μια φορά και ουτε που το κατάλαβα,είδα το γάλα μετά..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Lenia16 said:

Εγώ έπαιρνα τη biobebe κ την έφτιαχνα με νερό γιατί είχε αλλεργία στο αγελαδινό κ δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλω με θηλαστρο για την κρέμα, και την έτρωγε με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση η κόρη μου. Υπάρχουν κ οι holle με κεχρι κ άλλα δημητριακά που κ αυτές φτιάχνονται με νερό.

Ευχαριστώ πολύ. Θα ρωτήσω στο φαρμακείο αν έχουν να τις δω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , Dust pink είπε:

Να προτείνω εναλλακτική; Βρώμη απλή βρασμένη με νερό και άλεσμα με φρούτα.. γίνεται κρέμα

Είναι πολύ μικρο το μωρό για βρωμη δεν έχει μπει ακόμα σε δημητριακά.Μετα εννοείται οτι μπορεί..Κ εμεις σημερα βρώμη με κομποστα μήλο (βρασμένο δλδ) και κανέλα ειχαμε.. :-)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έδινα (και δεν έδωσα) καν κρέμα. Τι να προσφέρει; Δημητριακά μπορεί μια χαρά να ξεκινήσει σε λίγο το παιδί σα ρυζάκι στη χορτόσουπα, μικρό μακαρονάκι που το πιάνει με το χεράκι, μπουκίτσες ψίχα ψωμι.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dust pink said:

Να προτείνω εναλλακτική; Βρώμη απλή βρασμένη με νερό και άλεσμα με φρούτα.. γίνεται κρέμα

Δεν ξέρω αν είναι μικρός ακόμα για βρωμη όπως είπε η Elfer, αλλά αφού θα τρώει φρουτοκρεμα μια φορά... Πάλι μέσα στην βρώμη φρούτα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, tzemelin31 είπε:

Δεν ξέρω αν είναι μικρός ακόμα για βρωμη όπως είπε η Elfer, αλλά αφού θα τρώει φρουτοκρεμα μια φορά... Πάλι μέσα στην βρώμη φρούτα;

Μπορείς να βάλεις κάποιο φρούτο που δεν θα τρώει αλλιώς. Εμένα ας πούμε δεν τρώει το μήλο κ το "κρύβω" στην κρέμα.Μπορείς να φτιάξεις πουρέ κολοκύθας ή γλυκοπατατας το απόγευμα.Θα είναι στερεά τροφή σαν κρέμα κ θα δίνεις βιταμίνες.Βέβαια εμένα είναι το 1ο μου παιδάκι κ στην αρχή ακολούθησα την παιδίατρο...Μόλις πήρα θάρρος άρχισα να κάνω αλχημείες...

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, αν δεν θέλεις απαραίτητα να δώσεις έτοιμη κρέμα του εμπορίου, υπάρχουν λύσεις που μπορείς να φτιαξεις  πχ ρυζαλευρο . Επίσης κεχρι. Δεν έδωσα στο μωρό οτιδήποτε σε κουτί όταν μπήκαμε στις στέρεες , τα θεωρώ στόκους και καθαρή χημεία. Προτίμησα τα φρέσκα υλικά και ας μου βγάζει το λάδι για να φάει. Εδώ σε ένα βρεφικό γάλα διαβάζεις τα συστατικά και σου έρχεται να το πετάξεις με φόρα. Υπάρχουν αρκετές φυσικές λυσεις , συμβουλεύσου και τον παιδίατρο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Η ώρα του ταισματος είναι τελευταία πολύ δύσκολη. Σήμερα π.χ. Έφαγε περίπου την μισή φρουτοκρεμα με ζόρι και την κρέμα δημητριακων μετά σχεδόν δεν την έφαγε καθόλου. Βλέπω ότι πεινάει πάω να του δώσω και κλαίει. Δοκίμασα να τον ταισω αγκαλιά και πάλι τα ίδια, με αποτέλεσμα να γυρνάει να ψάχνει στήθος και να καταλήξει να πίνει γάλα. Έχει τύχει σε καμία; Ενώ ξεκίνησε καλά τελευταίες μέρες δείχνει άρνηση. Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει τον χρόνο του να το συνηθίσει, είναι μεγάλη αλλαγή αυτή για το παιδί. Ο θηλασμός τους είναι πιο εύκολος και γρήγορος σε σχέση με τις στέρεες τροφές.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Δ αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα,γιατι εμενα δ εφαγαν ποτε ολοκληρο μπωλακι για να το αρνηθουν

Αλλα ναι,πολλες φορες ετρωγαν 1-2κουταλακια η κ καθολου.κ προτιμουσαν να θηλασουν

Μπορει κ λογω δοντιων,η αλματος

Αλλα κ γενικα θελουν χρονο οπως ειπε κ η κοτσιφικος

6,5μηνων δ ειναι το μωρο σου;δ χρειαζεται πιεση.δοκιμαζουμε νεες τροφες,αλλα αμα δ φαει πολυ δινεις γαλα κανονικα

Γενικα προσφερε οταν δ εχει ξεκινησει η πολυ πεινα,γτ θα προτιμησει τη σιγουρη λυση του στηθους

Αν πχ θηλαζει 9 κ 11το πρωι,δοκιμασε φρουτα κατα τις 10

Αναλογα ποσο καιρο τρωτε,δοκιμαζεις υφες,θερμοκρασια,ενα ενα τα φρουτα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Θέλει τον χρόνο του να το συνηθίσει, είναι μεγάλη αλλαγή αυτή για το παιδί. Ο θηλασμός τους είναι πιο εύκολος και γρήγορος σε σχέση με τις στέρεες τροφές.

Τώρα που το λες... είναι μεγάλη αλλαγή. Ο χρόνος θα δείξει

1 hour ago, vicky86 said:

Δ αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα,γιατι εμενα δ εφαγαν ποτε ολοκληρο μπωλακι για να το αρνηθουν

Αλλα ναι,πολλες φορες ετρωγαν 1-2κουταλακια η κ καθολου.κ προτιμουσαν να θηλασουν

Μπορει κ λογω δοντιων,η αλματος

Αλλα κ γενικα θελουν χρονο οπως ειπε κ η κοτσιφικος

6,5μηνων δ ειναι το μωρο σου;δ χρειαζεται πιεση.δοκιμαζουμε νεες τροφες,αλλα αμα δ φαει πολυ δινεις γαλα κανονικα

Γενικα προσφερε οταν δ εχει ξεκινησει η πολυ πεινα,γτ θα προτιμησει τη σιγουρη λυση του στηθους

Αν πχ θηλαζει 9 κ 11το πρωι,δοκιμασε φρουτα κατα τις 10

Αναλογα ποσο καιρο τρωτε,δοκιμαζεις υφες,θερμοκρασια,ενα ενα τα φρουτα

Ναι 6 και κάτι είμαστε. 11 η ώρα τρώει περίπου τα φρούτα. Σήμερα όμως παρόλο που έβλεπα ότι πεινάει δεν ήθελε κουτάλι με τίποτα,παρά μόνο στήθος. Μου είναι δύσκολο γιατί πάλι δεν θα μπορώ ακόμα να λειψω έστω και για λίγο αν δεν τρώει αρκετά ή αν δεν τρώει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Να πεταχτεις για καμια υποχρεωση η λογω δουλειας

Γτ τα μικρα προσαρμοζονται πιο ευκολα απο μας

Οσο θα λειπεις,καποιος αλλος θα μπορεσει να το ταισει ευκολοτερα ισως

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, vicky86 said:

Να πεταχτεις για καμια υποχρεωση η λογω δουλειας

Γτ τα μικρα προσαρμοζονται πιο ευκολα απο μας

Οσο θα λειπεις,καποιος αλλος θα μπορεσει να το ταισει ευκολοτερα ισως

Ακόμα μπορώ να λείπω λίγο από την δουλειά. Για καμιά άλλη δουλειά ή υποχρέωση. Όσο το σκέφτομαι μυρίζει το γάλα και πρέπει να είναι λογικό από εμένα το κουτάλι να μην το θέλει εύκολα. Η αλήθεια είναι ότι η μαμά μου τον ταισε μια φορά φρουτοκρεμα και έφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...