Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

http://whatkindofworlddoyouwant.com/videos/view/id/246393

 

 

Θα δείτε σε αυτή τη διεύθυνση ένα βίντεο και ένα κείμενο γραμμένο στα Αγγλικά από ένα πατέρα που έχει ένα παιδί με αυτισμό.

Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι το δικό μου βίντεο, η δική μας ιστορία, μα είναι σίγουρα τα δικά μου συναισθήματα κάθε μέρας από την αρχή της σύλληψης μέχρι και σήμερα.

 

Το αφιερώνω σε όλους μας που έχουμε παιδιά με αυτισμό και κάνω μια ευχή να καταλάβουν στα αλήθεια μια μέρα όλοι, τι ακριβώς νοιώθουμε εμείς και τα παιδιά μας.

Μόνο τότε ο κόσμος μας θα γίνει καλύτερος.

 

Αγγελική

 

Σ Υ Γ Κ Λ Ο Ν Ι Σ Τ Ι Κ Ο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κρατάω αυτό που είπε:

"τα παιδιά μας είναι άγγελοι που ήρθαν στη γη, για να μας καθοδηγήσουν και για να γίνουμε οσο καλύτεροι άνθρωποι γίνεται"

και εύχομαι να νοιώσουν έτσι όλοι οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

είδα ένα καταπληκτικό ντοκυμαντέρ στο ZDF, που παρουσίασε αυτό το βιβλίο, και είχε να κάνει με την ζωή τριών ατόμων, η μία (22 χρονών)που έγραψε το βιβλίο που έχει άσπεργκερ, σπουδάζει μαγειρεύει αλλά είναι πολύ σημαντικό να έχει την ίδια ρουτίνα, ο ένας νομίζω ήταν 17 -18 χρονών? είχε μάθει να παίζει πιάνο και είχε διάφορες ειδικές κλίσεις (είχε αυτισμό) και άλλος ένας που ήταν ... 30-35 νομίζω και είχε αυτισμό, διάβαζε 3 βιβλία την ημέρα, και το βράδυ πήγαινε σε club για να χορέψει όλο το βράδυ, και το ντοκυμαντέρ ήταν γύρω απο τη ζωή τους.

απίστευτη η συνέντευξη της πρώτης, η οποία απο 10 χρονών διάβαζε βιβλία ψυχολογίας, οι γονείς δεν ήξεραν γιατί, που λέει τώρα ότι τα διάβαζε για να καταλάβει τι σήμαινε η επικοινωνία των ανθρώπων μεταξύ τους. σε ηλικία 5 ετών είχε εφεύρει μία νέα γλώσσα την οποία δεν καταλάβαινε κανείς. (έδειξαν και βίντεο απο αυτό!).

κάθε μέρα ιδανικά ξυπνάει και μαγειρεύει 3 συγκεκριμένα φαγητά να τα φάει, αυτό είναι για εκείνη ο παράδεισος δεν αισθάνεται την αγάγκη για άλλες σχέσεις και μένει στο ίδιο κτίριο με τους γονείς της αλλά σε ξεχωριστό διαμέρισμα.

προβλήθηκε

 

το βιβλίο της

http://www.buchhandel.de/detailansicht.aspx?isbn=978-3-89693-483-3(στα γερμανικά δυστυχώς)

 

πληροφορίες για την ταινία του ντοκυμαντέρ.

http://www.presseportal.de/pm/7840/1019488/zdf

 

angela αν το διαβάσεις,

ίσως μέσω του noesi να μαζέψετε υπογραφές (όνομα επώνυμο κ εμαιλ) να δοθούν και με τη βοήθεια του parents (της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων), στην ΕΡΤ, (αλλά και με υπογραφές απο γονείς του parents αν θέλουν, με αίτημα για να προβάλλονται πολλά ντοκυμαντέρ σχετικά με την διαφορετικότητα αλλά και την ενημέρωση γονέων με αυτισμό και άλλων συνδρόμων...!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Θα τους το αναφέρω αλλά λόγω διακοπών εκέι (στο noesi.gr) είναι σαν σκόρπια διαδήλωση!!! :lol::lol::lol: πάντως και η ΕΡΤ και το ΣΚΑΙ βάζουν πολλά ντοκιμοντέρ για την διαφορετικότητα τώρα τελευταία και πολύ φοβάμε επειδή έχουν αυξηθεί δραματικά παγκοσμίως τα ποσοστά κρουσμάτων, ειδικά με αυτισμό. :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α καλά, δεν εννοούσα αυτή τη στιγμή angela αλλά βάζουμε ιδέες για μακρόχρονους στόχους. Απο Σεπτέμβριο δηλαδή θα πέσει οργάνωση για αίτημα προς το ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο. (περί εκπομπών διαπαιδαγώγησης και διαφορετικότητας κτλ. ... )

 

δεν έχω διαβάσει πουθενά για αύξηση, αλλά σίγουρα παλιά αυτές οι περιπτώσεις δεν γινόταν διάγνωση΄....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

α καλά, δεν εννοούσα αυτή τη στιγμή angela αλλά βάζουμε ιδέες για μακρόχρονους στόχους. Απο Σεπτέμβριο δηλαδή θα πέσει οργάνωση για αίτημα προς το ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο. (περί εκπομπών διαπαιδαγώγησης και διαφορετικότητας κτλ. ... )

 

δεν έχω διαβάσει πουθενά για αύξηση, αλλά σίγουρα παλιά αυτές οι περιπτώσεις δεν γινόταν διάγνωση΄....

 

Μαρία δεν είναι μόνο η διάγνωση που γίνεται καλύτερα τώρα από παλαιότερα αλλά δυστυχώς υπάρχει "έξαρση" του φαινομένου και σε αυτό οφείλονται πολλοί περιβαλλοντολογικοί λόγοι...άσε το έχω ψάξει!!!

διάβασε τι έχω γράψει από μια μικρή έρευνα που έκανα ...

http://www.noesi.gr/node/1120

http://www.noesi.gr/node/568#comment-2493

και πολλά άλλα που τώρα δεν τα βρίσκω τώρα... :wink::shock::?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε angela για την ενημέρωση,

εγώ δεν είχε τύχει να το διαβάσω αυτό !!

ένα νέο βιβλίο για τον αυτισμό, ακούγεται ενδιαφέρον.

 

Αυτισμός: Θέσεις και Προσεγγίσεις

 

Επιμέλεια έκδοσης: Βογινδρούκας Ι., Καλομοίρης Ε., Παπαγεωργίου Β.

Σελίδες: 256

Τιμή: 25 ευρώ

ISBN: 960-6748-00-4

 

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ

Ιπποκράτους 34, 10680 Αθήνα

Τηλ: 2103628852

Fax: 2103628862

e-mail [email protected]

 

 

«Ο αδελφός Juniper επρόκειτο να κάνει μία λειτουργία σ΄ ένα πλήθος πιστών έξω από τις πύλες της Ρώμης, αλλά πριν αρχίσει, είδε ένα παιγνίδι και όλο το απόγευμα έπαιζε μ’ αυτό. Δεν ασχολήθηκε και δεν είπε τίποτε στους παρευρισκομένους, που παραξενεύτηκαν, απόρησαν και έφυγαν, και κατέληξαν, τελικά, ότι η συμπεριφορά αυτή ήταν ένδειξη της μεγάλης του Αγιοσύνης….»

Σ΄ αυτήν την αναφορά για τον 13ου αιώνα η Uta Frith προσεγγίζει πολύ επιτυχημένα την αίσθηση που έχουν και σήμερα οι γονείς των παιδιών με αυτισμό ότι το παιδί τους «είναι από άλλον πλανήτη».

 

Το βιβλίο «Αυτισμός: Θέσεις και Προσεγγίσεις» αποτελείται από επιλεγμένες εργασίες, που παρουσιάστηκαν στο 10ο συνέδριο του Πανελλήνιου Συλλόγου Λογοπεδικών με θέμα τις διαταραχές του Φάσματος του Αυτισμού. Πιο συγκεκριμένα, παρατίθενται εργασίες από έλληνες και ξένους επιστήμονες που ασχολούνται με την έρευνα στον τομέα του αυτισμού. Ενδεικτικά αναφέρονται τα ονόματα των Γ. Καραντάνου. L. Wing, J. Gould, Χ. Αλεξίου, Γ. Καλομοίρης, Ε. Καρδαμίτση, M Rutter, Ι. Βογινδρούκας, Β. Παπαγεωργίου, Χ. Καμπάκος, Μ. Καμπούρογλου, Ε. Μάγκλαρη, A. Bondy, A. Oκαλίδου, Γ. Μαλανδράκη, Μ. Λίγκα.

 

Η θεματολογία του βιβλίου εστιάζεται σε διαγνωστικά και διαφορογνωστικά θέματα, καθώς και σε θέματα σχετικά με τις θεραπευτικές τεχνικές παρέμβασης.

Επίσης, γίνονται εκτενείς αναφορές στην ελληνική πραγματικότητα και τις ανάγκες των ατόμων με αυτισμό και των οικογενειών τους στη χώρα μας. Καθώς δεν διατίθενται πλήρως οργανωμένα προγράμματα στην έκταση και στο βαθμό που θα έπρεπε, η ιεραρχημένη σύνθεση και ο συντονισμός τους, μπορεί να αποβαίνουν ένα επίμοχθο έργο, με καθοριστική όμως σημασία: Από εδώ σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται το να αξιοποιηθούν και να αποδώσουν τα εφόδια της καλύτερης κατανόησης και εμπειρίας που έχουν αποκτηθεί γι΄ αυτές τις διαταραχές.

 

Το βιβλίο αυτό με τα εξαιρετικά περιεκτικά κείμενά του, μας φέρνει πιο κοντά στα -συχνά παρεξηγημένα- αυτιστικά άτομα και κάνει γόνιμο το έδαφος για μία ολιστική προσέγγισή τους που θα έχει ως αποτέλεσμα την κατανόηση των ιδιαιτεροτήτων τους.

H παρούσα έκδοση εντάσσεται στην σειρά «Ειδική Αγωγή» των Εκδόσεων Ταξιδευτής που περιλαμβάνει τα βιβλία «Οδηγός εκπαίδευσης παιδιών με διάχυτες αναπτυξιακές διαταραχές» (Γιάννης Βογινδρούκας- Dean Sheratt), «Σχολική και κοινωνική ενσωμάτωση των ατόμων με ειδικές ανάγκες» (Νίκος Νικολούδης), «Ειδική και ενιαία εκπαίδευση στην Κύπρο και την Ελλάδα» (Ελένη Φτιάκα. Επιμέλεια Αθηνά Ζώνιου Σιδέρη) και «Αυτισμός: Θέσεις και προσεγγίσεις» (Πανελλήνιος Σϋλλογος Λογιπεδικών. Επιμέλεια: Γ. Βογινδρούκας).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ένα στα 150 παιδιά έχουν αυτισμό, σύμφωνα με έρευνα στις ΗΠΑ.

 

http://www2.oprah.com/tows/slide/200704/20070405/slide_20070405_284_101.jhtml

 

δείτε εδώ ένα άρθρο ενδιαφέρον για τον αυτισμό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ποια είναι τα σημάδια που σου δείχνουν ότι το παιδί σου μπορεί να είναι ή έχει στοιχεία αυτισμού? Από ποια ηλικία φαίνονται αυτά τα σημάδια? Εσείς που το ανακαλύψατε π.χ. μετά τα 2 χρόνια, μπορείτε να θυμηθείτε λεπτομέρειες που σας το έδειχναν από πριν, έστω κι αν τότε δεν το καταλαβαίνατε? Και αυτό φάνηκε μόνο μετά από ένα τραυματικό γεγονός ή υπήρχε κάτι μέσα σας που σας έλεγε ότι κάτι μπορεί να είναι λάθος στην συμπεριφορά του?

Link to comment
Share on other sites

γειά σου ΠΟΠΗ,..

 

απο ότι ξέρω ο αυτισμός είναι ένα ευρύ φάσμα που μπορεί να περιλαμβάνει διάφορα πράγματα, απο λίγες δυσκολίες εώς πολλές.

Είναι κάτι που φαίνεται συνήθως στην ηλικία που τα παιδιά αποκτούν περισσότερες δυνατότητες, και κοινωνικοποιούνται δηλ. εκεί στα 2 - 3 ετών όπου και φάινονται οι διαφορές στην ανάπτυξη των παιδιών.

 

εάν ένα παιδί έχει αυτισμό, αυτό διαγιγνώσκεται απο ειδικούς, αλλά όχι απο έναν, σε μία συνάντηση, αλλά παίρνωντας πολλές γνώμες.

ο αυτισμός δεν είναι κάτι για το οποίο υπάρχει πολλών χρόνων εμπειρεία απο όλους τους ειδικούς, υπάρχουν κάποιου που είναι περισσότερο ενημερωμένοι και κάποιοι λιγότερο.

 

υπάρχουν παιδιά που είναι πολύ λίγο αυτιστικά δηλ. αυτό φαίνεται ελάχιστα, και μπορεί να φανεί στην ηλικία των 4 και μπορεί να συμπεριλαμβάνει και απλώς συναισθηματικά θέματα δηλ. να μην μπορούν να αισθανθούν τα συναισθήματα του άλλου και κατά τα άλλα να μπορούν να λειτουργήσουν, αλλά να μην έχουν πχ σχέσεις όπως τις φανταζόμαστε με άλλα παιδιά. Εξαιτίας αυτή της έλλειψης μπορεί πχ να μην έχουν πρόβλημα να είναι βίαια, γιατί απλώς πχ δεν αισθάνονται το ότι ο άλλος πονάει και στεναχωριέται.

 

ο αυτισμός είναι ένα φάσμα στο οποίο τα παιδιά στρέφονται στον εαυτό τους και δεν έχουν την επιθυμία να επικοινωνήσουν με τον έξω κόσμο, είτε αυτός είναι οι γονείς τους (κάτι που τους πληγώνει πάρα πολύ) είτε άλλα άτομα. κάποια δυσκολεύονται με την ομιλία, κάποια καταφέρνουν με πολλές προσπάθειες των γονιών να μιλήσουν και να καταφέρουν πράγματα που άλλα παιδιά με ευκολία καταφέρνουν πρίν απο αυτά.

 

όπως γράφει και το πιο πάνω άρθρο, ο αυτισμός μπορέι να εμφανιστεί σιγά σιγά, αλλά και απότομα, μετά απο ένα τραυματικό γεγονός, κάτι που οφείλεται στο συνδυασμό γενετικής προδιάθεσης και κάποιων λειτουργιών του εγκεφάλου. δηλ δεν είναι μόνο απο αυτό το τραυματικό γεγονός.

 

εάν αισθάνεται κάποιος ότι το παιδί του δεν εχει ενδιαφέρον στην επικοινωνία με τους γονείς του πχ δεν έχει οπτική επαφή ή την αποφεύγει, επαναλαμβάνει ολόκληρες φράσεις που έχει απομνημονεύσει (εάν μιλάει) που δεν βγάζουν επικοινωνιακό νόημα, κάνει πάρα πολλές επαναληπτικές κινήσεις που δείχνουν να το παρηγορούν, ή παρακολουθεί κάτι που κάνει επαναληπτικές κινήσεις για πολύ ώρα ή κάνει και ένα φτερούγισμα με τα χέρια επαναλαμβάνοντάς το σε στιγμές συναισθηματικής φόρτισης, αυτά είναι κάποιες ενδείξεις, δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνουν όλες μαζί, που στρέφουν το βλέμμα προς τον αυτισμό. Όπως έγραψα, μπορεί να είναι ένα πράγμα μόνο (που να συμβαίνει όχι πολύ συχνά, αλλά σταθερά) που υποδηλώνει ήπιας μορφής αυτισμό, αλλά και περισσότερα μαζί - αυτά είναι μόνο κάποια χαρακτηριστικά.

 

εγώ δεν είμαι ειδικός, αυτά που γράφω τα έχω μάθει/διαβάσει αλλά τα έχω δεί και ως επι το πλείστον σε παιδικό που εργάζομαι,

για να καταλάβεις έαν ένα παιδί έχει αυτισμό, πρέπει να το διαγνώσει κάποιος είδικός, δεν φτάνουν δηλαδή περιγραφές...

θα σε βοηθήσει ο σύνδεσμος, στο τηλέφωνο 801 801 1177 (δες εδώ πληροφορίες http://parents.org.gr/news/?sid=233) για το που μπορείς να πάς για να κάνετε μια αξιολόγηση.

διάβασε και όλες τις σελίδες εδώ, νομίζω κάπου γράφει και για το που γίνεται. (ένα απο τα μέρη)

συνήθως μέσα απο σύγκριση πάντως με άλλα συνομίληκα παιδιά, οι γονείς (ή μέσα απο την παρατήρηση κάποιας παιδαγωγού) βλέπουν εάν το παιδί τους συμπεριφέρεται κάπως διαφορετικά. αυτό το κάπως, αρκεί για να υπάρξει λόγος για αξιολόγηση.

όμως όπως έγραψα πιο πάνω, δεν φτάνει μόνο μία γνώμη - αυτό να θυμάσαι.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΠΗ εκτός αυτά που έχω ήδη γράψει εδώ θα ήταν χρήσιμο να διαβάσεις και ορισμένα site στο διαδύκτιο όπως :

http://www.encephalos.gr/current.html

http://www.noesi.gr

http://www.medlook.net/results.asp?phrase=%E1%F5%F4%E9%F3%EC%FC%F2&imageField2.x=10&imageField2.y=7

και φυσικά αν δεις έστω και τις παραμικρές ενδείξεις ραντεβού κατευθείαν σε εξιδεικευμένο γιατρό σε κάποιο Παίδων!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, για το πώς η "βοηθός σκιά", ένα άτομο (εκτός της κανονικής δασκάλας) το οποίο είναι υπεύθυνο να βοηθήσει ένα παιδί με αυτισμό να ενταχθεί σε μια τάξη νηπιαγωγείου, δρά μέσα στο πλαίσιο αυτό. (στρατηγική και αποτελέσματα)

δυστυχώς στα Αγγλικά!... :(

 

http://home.san.rr.com/autismnet/preshadow.html

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

http://www.msu.gr/files/enimerotika/autismos.doc

 

άλλο ένα πολύ ενημερωτικό άρθρο απο το υπουργείο υγείας.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα άρθρο για τα αίτια του αυτισμού έχει στο Science Illustrated Σεπτεμβρίου. Δυστυχώς δεν κατάφερα ακόμη να το διαβάσω ώστε να σας πω έστω και περιληπτικά τι λέει...:(

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας ειμαι και εγω μια μανουλα που εχει ενα απο τα δυο της παιδακια με μια μορφη αυτισμου.Η ιστορια μας ¨εχει ως εξης.......ο μαξιμος ειναι το δευτερο παιδακι μας.Θυμαμαι λοιπον οτι ο μαξιμουλις ηταν το πιο ησυχο μωρακι που ειχα συναντησει ξυπναγε ετρωγε κοιμοταν ενιωθα τυχερη που ειχα ενα τετοιο μωρο επειδη ο πρωτος μου με ειχε παιδεψει αφανταστα μεχρι τα 4.Οκαιρος περνουσε το μαξιμακι μου μεγαλωνε περιμενα με ανυπομονησια τις πρωτες λεξουλες οι οποιες δεν ερχοντουσαν ποτε.....περασε ο πρωτος χρονος περασε ο δευτερος τιποτα σαν μανα ειχα προαισθημα οτι κατι δεν πηγαινε καλα αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω με ποναγε και δικαιολογουσα την ολη κατασταση με το εξης χαζο σκεπτικο <τα αγορια αργουνε να μιλησουν>.Τριων χρονων εξακολουθουσε να ειναι στην ιδια κατασταση σημειωτεον οτι ειχε αρχισει να ειναι στο δικο του κοσμο,δεν γυρναγε οταν τον φωναζαμε,εκανε στερεοτυπες κινησεις κ.τ.λ.Πηραμε την μεγαλη αποφαση λοιπον να παμε το αγορακι μας σε αναπτυξιολογο του εκανε διαφορα τεστακια και κατεληξε στο εξης συμπερασμα οτι το παιδι εχει διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη ......μια μορφη αυτισμου εν ολιγοις.Εγω παγωσα κοιταζα τον αντρα μου σα χαζη ενιωθα οτι ημουν καπου και παρακολουθουσα τη ζωη αλλου ανθρωπου και οχι τη δικη μου.....παναγια μου λεω δεν ειναι δυνατον το παιδακι μου να εχει αυτο το πραγμα.Στην ερωτηση μου αν με τον καιρο διορθωνεται η κατασταση μου απαντησε το εξης .....με ειδικη διαπεδαγωγηση σε ειδικο σχολειο γινεται καλυτερη η κατασταση αλλα δεν διορθωνεται τελειως.Δεν ξερω για ποσο καιρο εκλαιγα και ελεγα συνεχεια γιατι τι εκανα λαθος?δεν εβρισκα φυσικα απαντηση.Αλλα και κανεις δεν ξερει να μου απαντηση τι φταιει και ενα παιδακι ειναι αυτιστικο.Απο τοτε που το πηγαμε στην γιατρο εχουν περασει 3 χρονια εκει που νομιζω οτι το εχω αποδεκτει και ειμαι καλα εκει με πιανει πανικος και ενα μεγαλο παραπονο γιατιιιιιι???και κλαιω κλαιω κλαιω.Τα αγαπω τα λατρευω τα παιδακια μου μπορει να ακουγομαι εγωιστρια που λεω γιατι να μου τυχει εμενα αυτο αλλα ποναω γιατι θα ηθελα και εγω σα μανουλα να επικοινωνησω μαζι του .....να τον ρωτησω και να μου απαντησει ....να μου περιγραψει πως περναει σχολειο.......να μου πει μαννουλα σ αγαπω και να του πω και εγω σ αγαπω αγγελακι μου. :cry: Και ομως πιστευω οτι θα ερθει αυτη η αγια μερα θα γινει το πολυποθητο θαυμα και θα αντικρυσω μπροστα μου ενα διαφορετικο μαξιμουλι το πιστευω.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

ελισάβετ τι να πω... τι λέξεις να χρησιμοποιησω... απλά θα σου πω

καλωσήρθες στην παρέα μας που ελπίζουμε να σε ξεκουράσει και να σε βοηθήσει εστω και λίγο ψυχολογικά στον αγωνα που κάνεις.. υπαρχουν ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ με ανάλογες εμπερίες που σίγουρα θα μοιραστείς πολλά μαζί τους...

Να χαίρεσαι τα αγγελάκια σου.. και να σαι παντα δυνατή...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ελισάβετ κορίτσι μου ούτε και γώ έχω λόγια . Ο αυτισμός είναι κάτι για το οποίο δεν ξέρω και πολλά πράγματα φαντάζομαι και σύ πριν σου τύχει αυτό . Το μόνο που έχω να σου πω είναι να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και είμαι σίγουρη ότι θα κάνεις για τον Μαξιμούλη ότι περνάει από το χέρι σου. Και να συμφωνήσω με την Σοφία ότι εδώ θα βρείς και άλλους συμπάσχοντες και ανθρώπους να σου δώσουν αξιόλογες συμβουλές !

 

Να είστε πάντα καλά !

Link to comment
Share on other sites

ελισάβετ με συγκίνησες. Σου εύχομαι καλή δύναμη και κουράγιο, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και είμαι σίγουρη ότι με την αγάπη σας και τη βοήθειά σας το θαύμα δεν θα αργήσει να έρθει!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ελισάβετ τι να πω... τι λέξεις να χρησιμοποιησω... απλά θα σου πω

καλωσήρθες στην παρέα μας που ελπίζουμε να σε ξεκουράσει και να σε βοηθήσει εστω και λίγο ψυχολογικά στον αγωνα που κάνεις.. υπαρχουν ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ με ανάλογες εμπερίες που σίγουρα θα μοιραστείς πολλά μαζί τους...

Να χαίρεσαι τα αγγελάκια σου.. και να σαι παντα δυνατή...

 

Συμφωνώ απόλυτα....

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ να σται καλα ολες οι μανουλες να χαιρεστε τα μικρουλια σας να ειναι γερα και παντα υγεια.Γιατι η υγεια ειναι θειο δωρο.......υγεια του νου ,της ψυχης ,τους σωματος.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

....... να ειναι γερα και παντα υγεια.Γιατι η υγεια ειναι θειο δωρο.......υγεια του νου ,της ψυχης ,τους σωματος.

 

Αυτό ξαναπέστο !!! Μόνο αν κάτι δεν πάει καλά το παίρνουμε χαμπάρι και ταρακουνιόμαστε !!!!

Link to comment
Share on other sites

.....Στην ερωτηση μου αν με τον καιρο διορθωνεται η κατασταση μου απαντησε το εξης .....με ειδικη διαπεδαγωγηση σε ειδικο σχολειο γινεται καλυτερη η κατασταση αλλα δεν διορθωνεται τελειως.Δεν ξερω για ποσο καιρο εκλαιγα και ελεγα συνεχεια γιατι τι εκανα λαθος?δεν εβρισκα φυσικα απαντηση.Αλλα και κανεις δεν ξερει να μου απαντηση τι φταιει και ενα παιδακι ειναι αυτιστικο.Απο τοτε που το πηγαμε στην γιατρο εχουν περασει 3 χρονια εκει που νομιζω οτι το εχω αποδεκτει και ειμαι καλα εκει με πιανει πανικος και ενα μεγαλο παραπονο γιατιιιιιι???και κλαιω κλαιω κλαιω.Τα αγαπω τα λατρευω τα παιδακια μου μπορει να ακουγομαι εγωιστρια που λεω γιατι να μου τυχει εμενα αυτο αλλα ποναω γιατι θα ηθελα και εγω σα μανουλα να επικοινωνησω μαζι του .....να τον ρωτησω και να μου απαντησει ....να μου περιγραψει πως περναει σχολειο.......να μου πει μαννουλα σ αγαπω και να του πω και εγω σ αγαπω αγγελακι μου. :cry:Και ομως πιστευω οτι θα ερθει αυτη η αγια μερα θα γινει το πολυποθητο θαυμα και θα αντικρυσω μπροστα μου ενα διαφορετικο μαξιμουλι το πιστευω.

 

Γλυκιά μου είμαστε ακριβώς μια από τα ίδια!!!Σε νοιώθω απόλυτα!!! :?

Link to comment
Share on other sites

Angela και Ελισσάβετ πόσο υπομονή κουράγιο και δύναμη χρειάζεστε!!!Περνάτε τόσο μεγάλη αγωνία για τα παιδάκια σας! Και πόσο αστείο ακούγεται, όταν αγχωνόμαστε για το αν έφαγαν τα δικά μας παιδιά, ή αν στενοχωριόμαστε κάποιες στιγμές επειδή δείχνουν αντιδραστικά ή ζωηρά ή αν δεν έχουν ιδιαίτερη κλίση σε κάποια πράγματα, και πολλά που κανονικά δεν θα έπρεπε να μας απασχολούν διόλου, μια που δεν αντιμετωπίζουμε αυτά που είναι πραγματικά προβλήματα για ένα παιδάκι όπως είναι η υγεία του σώματος και του νού.

Σας ευχομαι μέσα από την καρδιά μου, να βλέπετε μέρα με τη μέρα βελτίωση και να έρθει η πολυπόθητη στιγμή για εσάς που τόσο ονειρεύεστε, να μπορείτε να συννενοήστε καλύτερα με τα αγαπημένα σας παιδάκια!!! Και πιστελυω ότι με τόσες προσπάθειες που κάνετε θα έρθει αυτή η στιγμή για εσάς!!! :):)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...