Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η παιδίατρος μας, μας το ειχε συστήσει. Είναι πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς είναι μακριά μας και δεν το πήγαμε εκεί. Θα έπρεπε να πιάνω Αττική οδό 4 φορές την εβδομάδα και πολλές ώρες στο αυτοκίνητο που θα κουράζαν το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας, μας το ειχε συστήσει. Είναι πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς είναι μακριά μας και δεν το πήγαμε εκεί. Θα έπρεπε να πιάνω Αττική οδό 4 φορές την εβδομάδα και πολλές ώρες στο αυτοκίνητο που θα κουράζαν το παιδί.

 

Σας ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα ειμαι και εγω μαμα ενοs παιδιου με αυτισμο θα θελα να ανταλαξω αποψειs με αλουs γονειs εδω στην επαρχεια ειναι λιγο δυσκολο να συζητησειs

δεν ανοιγονται ευκολα η ανθρωποι σημερα ειναι η πρωτη μου μερα που το κανω αυτο καλημερα σε ολουs:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι και εγω μαμα ενοs παιδιου με αυτισμο θα θελα να ανταλαξω αποψειs με αλουs γονειs εδω στην επαρχεια ειναι λιγο δυσκολο να συζητησειs

δεν ανοιγονται ευκολα η ανθρωποι σημερα ειναι η πρωτη μου μερα που το κανω αυτο καλημερα σε ολουs:p:p:p

 

Καλημέρα, καλώς όρισες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 11 months later...

Καλημέρα,

ο γιος μου σε ένα μηνα θα γινει τρία. Έχει καθυστέρηση ομιλίας, λέει ελάχιστες λέξεις για την ηλικία του.

Συνεννοείται με νοήματα, ήχους, σκουντήγματα ό,τι βρει για να σου δείξει τί θέλει.

Παίζει με την αδερφή του, από πολύ νωρίς  με συμβολικό παιχνίδι. Είναι πολύ τρυφερός.

Κάνει αστεία. 

Έχει τρέλα με τα ζώα και τα αυτοκινητάκια. Αν βρει ένα από τα δύο, δε θα ασχοληθεί με τα παιδιά αλλα με τα αγαπημένα του παιχνίδια.

Μια μέρα πέρασε τρείς ώρες στοιχίζοντας τα αυτοκινητάκια ενω γύρω του τρία παιδια χοροπηδουσαν, κυνηγιόντουσαν και φώναζαν, κι αυτός δε σήκωσε κεφάλι.

Εδω κι ένα χρόνο ανησυχώ για το παιδί, ρώτησα τον παιδίατρό μας, του έκανε ένα τεστ για αυτισμό και μου είπε ότι είμαστε κάλά.

Παρόλαυτά δεν ησύχασα, και στα 2,5 τον ξεκίνησα λογοθεραπεία. Η λογοθ. μου είπε πως είναι πολυ μικρός και δεν συνεργάζεται στις ασκήσεις, οπότε θα παίζουν μόνο.

Ο παιδίατρος με αποθάρρυνε, σκέφτηκα και το οικονομικό και τον σταμάτησα.

Για λόγους υγείας του παιδίατρού μας, άλλαξα παιδίατρο, και η νέα γιατρός, μου είπε πως το παιδί είναι στο φάσμα του αυτισμού.

Μας έκλεισε ραντεβου στο νοσοκομείο για αξιολόγηση.

Τί θα πει φάσμα...πόσο μεγάλο είναι;  Από αυτά που διαβάζω τα μισά και παραπάνω δεν τα αναγνωρίζω στο παιδί μου. Παρόλαυτά βλέπω μια καθυστέρηση στην ανάπτυξή του. Είναι τρία αλλά φέρεται σαν δύο ας πούμε.

Υπάρχει κάποιος που να έχει μια σχετική γνώση να με διαφωτίσει λίγο για το φάσμα;

ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα ! 

Προκειται για φάσμα γιατί ακριβώς κανένα παιδί που ανήκει σε αυτό δεν παρουσιάζει τα ίδια χαρακτηριστικά με τα υπόλοιπα. Κάποιοι χρησιμοποιούν ακόμη και την διάκριση  υψηλής και χαμηλής λειτουργικότητας. Σαφώς δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε εμείς το παιδί σου αν ανήκει η όχι στο φάσμα, ωστόσο με λίγη υπομονή θα λάβετε τις απαντήσεις που περιμένετε από τον Αναπτυξιολογο. Μέχρι τότε και εφόσον έχετε κλείσει σε δημόσιο νοσοκομείο, αν δεν μπορείτε λόγω αγωνίας να περιμένετε το ραντεβού, μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ιδιώτη γιατρό για μια ιατρική εκτίμηση. 

Σε κάθε περίπτωση μη χάσετε το θάρρος σας μέχρι να λάβετε σαφείς απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ένας παιδίατρος είναι σε θέση να διαγνώσει αν το παιδί είναι στο φάσμα ή όχι του αυτισμού. Σίγουρα έχει υποχρέωση να σε συμβουλεύσει να δεις έναν αναπτυξιολόγο εφόσον κρίνει πως υπάρχει λόγος, όμως δεν πιστεύω πως είναι αρμοδιότητα του να βγάλει διάγνωση. Πήγαινε στο νοσοκομείο στο οποίο η παιδίατρος σου σου έκλεισε ραντεβού και εκεί θα απαντήσουν σε όλα σου τα ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για  τις απαντήσεις σας.

Γνωρίζει καποιος να μου πει πόσο μεγάλο ειναι το φάσμα; 

Δηλ. μπορεί ενα παιδί να παιζει συμβολικό παιχνίδι, να κάνει αστεία και να είναι στο φασμα;

επίσης η καθυστέρηση ομιλίας σημαίνει απαραίτητα ότι ανήκει το παιδί στο φάσμα του αυτισμού; 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2018 at 1:54 ΜΜ, Iasonas είπε:

Ευχαριστώ πολύ για  τις απαντήσεις σας.

Γνωρίζει καποιος να μου πει πόσο μεγάλο ειναι το φάσμα; 

Δηλ. μπορεί ενα παιδί να παιζει συμβολικό παιχνίδι, να κάνει αστεία και να είναι στο φασμα;

επίσης η καθυστέρηση ομιλίας σημαίνει απαραίτητα ότι ανήκει το παιδί στο φάσμα του αυτισμού; 

 

Απο μονη της η καθυστερηση ομιλιας δεν φαναιρωνει αυτισμο. Τα κυριοτερα χαρακτηριστικα των παιδιων με αυτισμο ειναι η απουσια κοινωνικης αλληλεπιδρασης και οι στερεοτυπες συμπεριφορες. Τα παιδια αυτα φαινονται να ζουνε σε εναν δικο τους κοσμο και δεν δεχονται παρεμβασεις ή αλλαγες στη ρουτινα τους. Καποια αργουν να μιλησουν (αλλα δεν μιλανε καν) αλλα συνηθως η ομιλια τους δεν επικεντρωνεται στην αλληλεπιδραση με αλλα ατομα. Οι στερεοτυπες κινησεις ειναι ενα βασικο χαρακτηριστικο πχ ταλαντευονται δεξια-αριστερα. Επισης, φαινεται να αναστατωνονται ιδιαιτερα με καποιες καταστασεις (πχ δυνατη μουσικη, το οτι λειπει το παιχνιδι που ασχολουνται καθε μερα) ή με την αλλαγη στη ρουτινα της καθημερινοτητας τους. Πολλα παρουσιαζουν μια κλιση προς τα μαθηματικα.

Γενικως, λενε το φασμα ειναι μεγαλο γιατι υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε καποιους τομεις, πχ υπαρχουν ατομα ευφυη, αλλα και ατομα με βαρια νοητικη υστερηση. Καποια ατομα που δεν εμφανιζουν εντονα αυτα που προανεφερα μπορει να χαρακτηριστουν "αυτιστικα" επειδη εχουν καποια χαρακτηριστικα, πχ μεγαλες υπολογιστικες, μαθηματικες, μνημονιακες ικανοτητες. Αν εξεταστουμε ολοι οι ανθρωποι, ΤΟ 1/3 μπορει να ειναι μεσα στο φασμα του αυτισμου. Αυτο δεν σημαινει οτι "πασχουν" ολοι απο αυτη τη διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη, αλλα εχοντας καποια χαρακτηριστικα εντασσονται στο φασμα. Γενικως, επειδη το πεδιο του αυτισμου ειναι ακομη "θολο" για τους επιστημονες, αν δεν υπαρχουν ξεκαθαρες (αυτιστικες) συμπεριφορες, τοτε το ατομο εντασσεται στο "φασμα". Επιπλεον, η διαγνωση μικρων ηλικιων (συνηθως μεχρι 5 ετων) ειναι κατι πολυ δυσκολο, αλλα στηριζομενος κυριως στις πληροφοριες των γονεων και σε καποια κριτηρια (απο το DSM-IV) ο ειδικος μπορει να σχηματισει μια εικονα. Βεβαια, αξιζει να αναφερθει οτι οταν μιλαμε καθαρα για αυτισμο, υπαρχουν αρκετα ξεκαθαρα "συμπτωματα" ακομη και απο ενος χρονου (η και νωριτερα), οπως ειναι η απουσια βλεμματικης επαφης με την μητερα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας ο γιος μου 2 χρόνων διαγνώσθηκε με άτυπο αυτισμό. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες μανουλες έχουν παιδιά με αυτή την διάγνωση. Πως ήταν τα παιδιά τους πριν τη διάγνωση και πως μετά την παρέμβαση . πότε είδαν αποτέλεσμα και αν το παιδί τους μίλησε . Επίσης ποιες παρεμβάσεις ακολούθησαν .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Katerina katerinaki 32 είπε:

Γεια σας ο γιος μου 2 χρόνων διαγνώσθηκε με άτυπο αυτισμό. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες μανουλες έχουν παιδιά με αυτή την διάγνωση. Πως ήταν τα παιδιά τους πριν τη διάγνωση και πως μετά την παρέμβαση . πότε είδαν αποτέλεσμα και αν το παιδί τους μίλησε . Επίσης ποιες παρεμβάσεις ακολούθησαν .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν έχω να δώσω συμβουλή για το πώς θα εξελιχθεί,που μόνο ο ειδικός που θα παρακολουθεί το παιδί θα σας δώσει, αλλά από την μακροχρόνια ταλαιπωρία φίλου με παιδί στο φάσμα του αυτισμού με δημόσιες υπηρεσίες και πισωγυρίσματα, θα σας πω να πάρετε διάγνωση από παιδοψυχιατρικό νοσοκομείο και όχι ιδιώτη ώστε να  μπορέσετε να ξεκινήσετε άμεσα θεραπείες και να έχετε κάποια κάλυψη από ταμείο, για να μην έχετε και το δυσβάσταχτο κόστος των θεραπειών να σκέφτεστε πάνω από το πρόβλημα του παιδιού. Συνήθως το παιδί έχει ένα συνδυασμό από εργοθεραπείες και λογοθεραπεία, και αυτό θα κρατήσει για πολύ καιρό, το τι ακριβώς προφανώς εξαρτάται από τις ιδιαιτερότητες του παιδιού, το φάσμα είναι πολύ μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Katerina katerinaki 32 είπε:

Γεια σας ο γιος μου 2 χρόνων διαγνώσθηκε με άτυπο αυτισμό. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες μανουλες έχουν παιδιά με αυτή την διάγνωση. Πως ήταν τα παιδιά τους πριν τη διάγνωση και πως μετά την παρέμβαση . πότε είδαν αποτέλεσμα και αν το παιδί τους μίλησε . Επίσης ποιες παρεμβάσεις ακολούθησαν .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 Κ εμείς κοιτάμε αν ο μεγάλος μου γιος βρίσκεται στο φάσμα 4,5 χρόνον πλέον, ο παιδοψυχιατρος που τον παρακολουθεί μας είπε στη τελευταία συνέδρια που είχαμε πως το παιδί έχει πολλές δυσκολίες αλλά πιστεύει βάση της εμπειρίας του ότι είναι θέμα ανωριμότητας, αλλά αν πηγαίναμε σε άλλον γιατρό ίσως τον έβγαζε πως βρίσκεται στο φάσμα, 

Εμάς δεν είχε δυσκολία στην ομιλία όπως κατάλαβα πως έχει εσάς, απλά πιστεύω έκανε ένα μικρό πίσω γύρισμα οι δυσκολίες του ήταν αλλού κ σιγά σιγά φάνηκαν κ στον λόγο.. 

Εμείς ξεκινήσαμε 3 χρόνων εργοθεραπειες βάλαμε μετά λογοθεραπειες κ παιδοψυχολογο. 

Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό κ χρειάζεται τον χρόνο του για να εξελιχθεί εμένα ο γιος μου από πέρυσι που ξεκινήσαμε τις εξωτερικές παρεμβάσεις έχει εξελιχθεί αρκετά. 

Για εμένα πέρα από τη διάγνωση σημασία έχει  η πρώιμη κ ηρεμη επέμβαση του παιδιού στις δυσκολίες που έχει, 

Το φάσμα είναι πολύ μεγάλο. 

Εύχομαι τα καλύτερα για το παιδακι σου..!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μάθαμε ότι και ο μεγάλος μου γιός, τριών ετών, ανήκει στο φάσμα. Όχι ότι αποτελούσε έκπληξη βέβαια, απλά οι ανησυχίες μου βγήκαν αληθινές. Το παιδί επικοινωνεί με το βλέμμα και με ήχους, απλά δεν μιλάει καθόλου, μόνο δικά του ακαταλαβίστικα, και έχει μεγάλο κόλλημα με τη μουσική και τους ήχους, καθώς και πολύ ανεπτυγμένη μουσική νοημοσύνη, από λίγων μηνών είχε δική του γκάμα μουσικής και μπορούσε να ξεχωρίσει ποιά τραγούδια του αρέσουν και ποιά όχι. Δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να ασχοληθώ μαζί του όπως θα έπρεπε, καθώς έχω και άλλο παιδί που είναι μωρό, κι έτσι πολλές φορές για να μην κλαίει του έδινα αυτό που ήθελε, δηλαδή μουσικό βίντεο ή μουσικά παιχνίδια. Τώρα απ'ότι μου είπε ο Αναπτυξιολόγος, πρέπει όσο μπορώ να του κόψω αυτές τις συνήθειες και φυσικά να αρχίσει λογοθεραπείες. Εύχομαι ο εοπυυ να καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος γιατί αυτό μας έλειπε, με τόσα έξοδα για τα παιδιά να πληρώνουμε και λογοθεραπεία. Το έχει ανάγκη βέβαια το παιδί. 

Τέτοιες καταστάσεις θέλουν υπομονή και ψυχραιμία και περιβάλλον με κατανόηση για να αντιμετωπιστούν, γι'αυτό εύχομαι όσοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα να βρουν αυτήν την υποστήριξη. Οι γονείς πρέπει με ψυχραιμία να δουν πως θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα, κι όχι να αρχίσουν να ρίχνουν ευθύνες. Εγώ δυστυχώς δεν την έχω, ο σύζυγός μου και τα πεθερικά μου είναι από εκείνους που κατηγορούν εμένα για όλα. Νομίζουν ότι επειδή του έδινα αυτό που ήθελε, εγώ του προκάλεσα αυτισμό, δεν έχουν και καμία μεγάλη μόρφωση. Προσπαθούσα και να το εκπαιδεύσω το παιδί βέβαια, αλλά συχνά όταν αγανακτούσε του έκανα τα χατίρια. Μάταια προσπαθώ κι εγώ αλλά και οι γιατροί να τους πείσουν ότι ο αυτισμός δεν είναι επίκτητος. Εντάξει, λάθη έχουμε κάνει, αλλά το παιδί εξαρχής φαινόταν ότι είναι διαφορετικό. Έπειτα, έχω μωρό δέκα μηνών που πάλι με μένα μεγαλώνει και εδώ και καιρό λέει μαμά, μπαμπά και φαίνεται εντελώς φυσιολογικό. Αλλά αν θέλεις να βρεις φταίξιμο και να μη σκεφτείς λογικά, τίποτα δεν σε πείθει. Κι έτσι, δεν μου φτάνει ο πόνος για το παιδί μου, αλλά έπρεπε να βιώσω και τον εξευτελισμό από τον άντρα μου, ότι είμαι μία συνολικά άχρηστη που δεν ξέρει να μεγαλώνει παιδιά και πολλά άλλα, και τους γονείς του από πίσω να του κάνουν πλάτες. Υπομονή και κουράγιο εύχομαι και να βελτιωθούν όλα τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, dreamstar είπε:

Μάθαμε ότι και ο μεγάλος μου γιός, τριών ετών, ανήκει στο φάσμα. Όχι ότι αποτελούσε έκπληξη βέβαια, απλά οι ανησυχίες μου βγήκαν αληθινές. Το παιδί επικοινωνεί με το βλέμμα και με ήχους, απλά δεν μιλάει καθόλου, μόνο δικά του ακαταλαβίστικα, και έχει μεγάλο κόλλημα με τη μουσική και τους ήχους, καθώς και πολύ ανεπτυγμένη μουσική νοημοσύνη, από λίγων μηνών είχε δική του γκάμα μουσικής και μπορούσε να ξεχωρίσει ποιά τραγούδια του αρέσουν και ποιά όχι. Δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να ασχοληθώ μαζί του όπως θα έπρεπε, καθώς έχω και άλλο παιδί που είναι μωρό, κι έτσι πολλές φορές για να μην κλαίει του έδινα αυτό που ήθελε, δηλαδή μουσικό βίντεο ή μουσικά παιχνίδια. Τώρα απ'ότι μου είπε ο Αναπτυξιολόγος, πρέπει όσο μπορώ να του κόψω αυτές τις συνήθειες και φυσικά να αρχίσει λογοθεραπείες. Εύχομαι ο εοπυυ να καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος γιατί αυτό μας έλειπε, με τόσα έξοδα για τα παιδιά να πληρώνουμε και λογοθεραπεία. Το έχει ανάγκη βέβαια το παιδί. 

Τέτοιες καταστάσεις θέλουν υπομονή και ψυχραιμία και περιβάλλον με κατανόηση για να αντιμετωπιστούν, γι'αυτό εύχομαι όσοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα να βρουν αυτήν την υποστήριξη. Οι γονείς πρέπει με ψυχραιμία να δουν πως θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα, κι όχι να αρχίσουν να ρίχνουν ευθύνες. Εγώ δυστυχώς δεν την έχω, ο σύζυγός μου και τα πεθερικά μου είναι από εκείνους που κατηγορούν εμένα για όλα. Νομίζουν ότι επειδή του έδινα αυτό που ήθελε, εγώ του προκάλεσα αυτισμό, δεν έχουν και καμία μεγάλη μόρφωση. Προσπαθούσα και να το εκπαιδεύσω το παιδί βέβαια, αλλά συχνά όταν αγανακτούσε του έκανα τα χατίρια. Μάταια προσπαθώ κι εγώ αλλά και οι γιατροί να τους πείσουν ότι ο αυτισμός δεν είναι επίκτητος. Εντάξει, λάθη έχουμε κάνει, αλλά το παιδί εξαρχής φαινόταν ότι είναι διαφορετικό. Έπειτα, έχω μωρό δέκα μηνών που πάλι με μένα μεγαλώνει και εδώ και καιρό λέει μαμά, μπαμπά και φαίνεται εντελώς φυσιολογικό. Αλλά αν θέλεις να βρεις φταίξιμο και να μη σκεφτείς λογικά, τίποτα δεν σε πείθει. Κι έτσι, δεν μου φτάνει ο πόνος για το παιδί μου, αλλά έπρεπε να βιώσω και τον εξευτελισμό από τον άντρα μου, ότι είμαι μία συνολικά άχρηστη που δεν ξέρει να μεγαλώνει παιδιά και πολλά άλλα, και τους γονείς του από πίσω να του κάνουν πλάτες. Υπομονή και κουράγιο εύχομαι και να βελτιωθούν όλα τα παιδάκια.

Λυπάμαι που δεν έχεις την στήριξη του άντρα σου κ σε κατηγορεί κ από πάνω.. Ας ανοίξουν κ κανένα βιβλίο κ να ξεκολλήσουν απ' το μυαλό τους για να καταλάβουν ότι δεν φταις εσύ.. Βέβαια πιστεύω ότι κατά βάθος το γνωρίζουν αλλά όταν πονάμε συνήθως προτιμάμε να θυμώνουμε κ να ρίχνουμε τις ευθύνες αλλού... Μακάρι να μην χρειαστεί να δίνεις κάτι απ' τη τσέπη σου για τις θεραπείες αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα πληρώνει το κράτος το 100% των εξόδων.. Μακάρι όλα να σας πάνε καλά, το παιδάκι σου με λογοθεραπείες θα έχει μεγάλη βελτίωση..

Link to comment
Share on other sites

Αν παθαινες αυτισμό από την τηλεόραση και το τάμπλετ τότε το 90 τοίς εκατό από τα δίχρονα και τρίχρονα θα είχε αυτισμό... άστο

18 ώρες πρίν, dreamstar είπε:

Μάθαμε ότι και ο μεγάλος μου γιός, τριών ετών, ανήκει στο φάσμα. Όχι ότι αποτελούσε έκπληξη βέβαια, απλά οι ανησυχίες μου βγήκαν αληθινές. Το παιδί επικοινωνεί με το βλέμμα και με ήχους, απλά δεν μιλάει καθόλου, μόνο δικά του ακαταλαβίστικα, και έχει μεγάλο κόλλημα με τη μουσική και τους ήχους, καθώς και πολύ ανεπτυγμένη μουσική νοημοσύνη, από λίγων μηνών είχε δική του γκάμα μουσικής και μπορούσε να ξεχωρίσει ποιά τραγούδια του αρέσουν και ποιά όχι. Δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να ασχοληθώ μαζί του όπως θα έπρεπε, καθώς έχω και άλλο παιδί που είναι μωρό, κι έτσι πολλές φορές για να μην κλαίει του έδινα αυτό που ήθελε, δηλαδή μουσικό βίντεο ή μουσικά παιχνίδια. Τώρα απ'ότι μου είπε ο Αναπτυξιολόγος, πρέπει όσο μπορώ να του κόψω αυτές τις συνήθειες και φυσικά να αρχίσει λογοθεραπείες. Εύχομαι ο εοπυυ να καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος γιατί αυτό μας έλειπε, με τόσα έξοδα για τα παιδιά να πληρώνουμε και λογοθεραπεία. Το έχει ανάγκη βέβαια το παιδί. 

Τέτοιες καταστάσεις θέλουν υπομονή και ψυχραιμία και περιβάλλον με κατανόηση για να αντιμετωπιστούν, γι'αυτό εύχομαι όσοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα να βρουν αυτήν την υποστήριξη. Οι γονείς πρέπει με ψυχραιμία να δουν πως θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα, κι όχι να αρχίσουν να ρίχνουν ευθύνες. Εγώ δυστυχώς δεν την έχω, ο σύζυγός μου και τα πεθερικά μου είναι από εκείνους που κατηγορούν εμένα για όλα. Νομίζουν ότι επειδή του έδινα αυτό που ήθελε, εγώ του προκάλεσα αυτισμό, δεν έχουν και καμία μεγάλη μόρφωση. Προσπαθούσα και να το εκπαιδεύσω το παιδί βέβαια, αλλά συχνά όταν αγανακτούσε του έκανα τα χατίρια. Μάταια προσπαθώ κι εγώ αλλά και οι γιατροί να τους πείσουν ότι ο αυτισμός δεν είναι επίκτητος. Εντάξει, λάθη έχουμε κάνει, αλλά το παιδί εξαρχής φαινόταν ότι είναι διαφορετικό. Έπειτα, έχω μωρό δέκα μηνών που πάλι με μένα μεγαλώνει και εδώ και καιρό λέει μαμά, μπαμπά και φαίνεται εντελώς φυσιολογικό. Αλλά αν θέλεις να βρεις φταίξιμο και να μη σκεφτείς λογικά, τίποτα δεν σε πείθει. Κι έτσι, δεν μου φτάνει ο πόνος για το παιδί μου, αλλά έπρεπε να βιώσω και τον εξευτελισμό από τον άντρα μου, ότι είμαι μία συνολικά άχρηστη που δεν ξέρει να μεγαλώνει παιδιά και πολλά άλλα, και τους γονείς του από πίσω να του κάνουν πλάτες. Υπομονή και κουράγιο εύχομαι και να βελτιωθούν όλα τα παιδάκια.

Επειδή είναι μια κατάσταση που βελτιώνεται με την πρώιμη παρέμβαση , δεν είναι κάτι στάσιμο, δώσε βάρος σε αυτά που σου λένε οι ειδικοί και μην ακούς κανέναν άλλον.

πρίν από 17 λεπτά , irin είπε:

Εγώ θα έλεγα στον άντρα σου: μόνη μου ανατρέφω τα παιδιά μας? εσύ που είσαι σε όλο αυτό? αν δεν τα ανατρέφω σωστά, έλα να τα αναλάβεις.

Είπες το πιο σωστό

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Annitamik said:

Αν παθαινες αυτισμό από την τηλεόραση και το τάμπλετ τότε το 90 τοίς εκατό από τα δίχρονα και τρίχρονα θα είχε αυτισμό... άστο

 

Από κάτι τέτοια αντιλαμβάνεται κανείς πόσο ανίδεος είναι ο άνθρωπος για το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...