Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεσημεριανό γεύμα και ύπνος


Mama_Anesti_

Recommended Posts

Άνοιξα το θέμα αυτό μιας και όσο εψαξα δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό με την περίπτωση μου.

 

Ο γιος μου, 14 μηνών, αφού ξυπνά το πρωί στις 8 θηλάζει. Κατά τις 9 δίνω συνήθως το πρωινό του. Στις 12 τρώει δεκατιανο. Μετά κοιμάται κατά τις 2 θηλαζοντας. Έπειτα από μια μιση-δύο ώρες ξυπνά και στο μισαωρο τρώει μεσημεριανο.

 

 

Μου συνεστησαν να τον ταιζω πριν τον μεσημεριανό ύπνο αλλά όσες φορές το έχω κάνει, δεν μπορώ να τον κοιμησω με τίποτα μετά. Δεν πιάνει στήθος και αναγκάζομαι να τον πηγαίνω βόλτα με το μάρσιπο για να κοιμηθεί μετά από πολλά. 

 

Εσείς ποτέ δίνετε μεσημεριανό και ποτέ κοιμιζετε τα μωρά σας? Είναι λάθος η τακτική μου? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mama_Anesti_ Σίγουρα δεν μπορώ να σου απαντήσω 100% μιας και δε θηλαζουμε πλέον.Όμως το λογικό είναι να τρώει κατά τις 2 το μεσημεριανό του κ μετα να κοιμάται για μεσημέρι και όχι το αντίθετο γτ στις 4 πλέον είναι απογευμα.Ο μικρός σου έχει συνδέσει τον ύπνο με το στήθος και είναι λογικό για ενα θηλάζον μωρό.Το οτι δεν πιάνει στήθος μετα το μεσημεριανό φαγητό είναι επίσης λογικό γτ δεν πεινάει..Θα πρέπει να ξεχωρίσεις τον ύπνο απο το θηλασμό.Σίγουρα το πρώτο χρονικό διάστημα θα είναι δύσκολο γτ δε θα μπορεί να κοιμηθεί κ θα ζοριζεστε και οι δύο όμως σιγα σιγά θα βρείτε το ρυθμό σας και θα κοιμάται με κάποιον αλλο τρόπο.Εμείς πχ όταν σταματήσαμε το θηλασμό περάσαμε διάφορα στάδια καρότσι,αγκαλιά,βόλτες,μόνη στην κούνια και εννοείται αυτό άλλαζε συνέχεια μέχρι που πλέον κοιμάται στην κούνια της κατευθείαν.Εμείς όμως έπρεπε να σταματήσουμε το θηλασμό κ δεν είχα περιθώρια σε αντίθεση με εσένα.Αν καταφέρετε να αποσυνδεσετε τον ύπνο με το θηλασμό θα κοιμάται μια χαρά μετα το μεσημεριανό του κ έτσι θα τον θηλάζεις όταν ξυπνήσει,όμως στην αρχή θα είναι δύσκολο κ θα έχετε δράματα..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Άνοιξα το θέμα αυτό μιας και όσο εψαξα δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό με την περίπτωση μου.

 

Ο γιος μου, 14 μηνών, αφού ξυπνά το πρωί στις 8 θηλάζει. Κατά τις 9 δίνω συνήθως το πρωινό του. Στις 12 τρώει δεκατιανο. Μετά κοιμάται κατά τις 2 θηλαζοντας. Έπειτα από μια μιση-δύο ώρες ξυπνά και στο μισαωρο τρώει μεσημεριανο.

 

 

Μου συνεστησαν να τον ταιζω πριν τον μεσημεριανό ύπνο αλλά όσες φορές το έχω κάνει, δεν μπορώ να τον κοιμησω με τίποτα μετά. Δεν πιάνει στήθος και αναγκάζομαι να τον πηγαίνω βόλτα με το μάρσιπο για να κοιμηθεί μετά από πολλά. 

 

Εσείς ποτέ δίνετε μεσημεριανό και ποτέ κοιμιζετε τα μωρά σας? Είναι λάθος η τακτική μου? 

Εγώ την ταιζω μεσημεριανό κατα τις 13:30 και κατά τις 14:00 η 14:30 κοιμάται. Θα μπορούσες μήπως να δώσεις το δεκατιανο στις 11:00, στις 13:30 το μεσημεριανό κ μετά αμέσως να θηλασεις ίσα ίσα για να κοιμηθεί?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Άνοιξα το θέμα αυτό μιας και όσο εψαξα δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό με την περίπτωση μου.

 

Ο γιος μου, 14 μηνών, αφού ξυπνά το πρωί στις 8 θηλάζει. Κατά τις 9 δίνω συνήθως το πρωινό του. Στις 12 τρώει δεκατιανο. Μετά κοιμάται κατά τις 2 θηλαζοντας. Έπειτα από μια μιση-δύο ώρες ξυπνά και στο μισαωρο τρώει μεσημεριανο.

 

 

Μου συνεστησαν να τον ταιζω πριν τον μεσημεριανό ύπνο αλλά όσες φορές το έχω κάνει, δεν μπορώ να τον κοιμησω με τίποτα μετά. Δεν πιάνει στήθος και αναγκάζομαι να τον πηγαίνω βόλτα με το μάρσιπο για να κοιμηθεί μετά από πολλά. 

 

Εσείς ποτέ δίνετε μεσημεριανό και ποτέ κοιμιζετε τα μωρά σας? Είναι λάθος η τακτική μου? 

 

Κι εγώ στον γιο μου έδινα μεσημεριανό μετά τον μεσημεριανό του ύπνο, με την διαφορά ότι ο δικός μου κοιμόταν κατά τις 12.00 - 12.30 (δεν άντεχε παραπάνω) οπότε ξυπνούσε και έτρωγε κατά τις 15.00. Ως πρόγραμμα αυτό που κάνεις δεν μου φαίνεται "λάθος", ωστόσο το παιδί αντέχει άνετα ξύπνιος από τις 8.00 έως τις 14.00? Μου φαίνονται πολλές οι ώρες και είναι και μικρούλης.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Άνοιξα το θέμα αυτό μιας και όσο εψαξα δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό με την περίπτωση μου.

 

Ο γιος μου, 14 μηνών, αφού ξυπνά το πρωί στις 8 θηλάζει. Κατά τις 9 δίνω συνήθως το πρωινό του. Στις 12 τρώει δεκατιανο. Μετά κοιμάται κατά τις 2 θηλαζοντας. Έπειτα από μια μιση-δύο ώρες ξυπνά και στο μισαωρο τρώει μεσημεριανο.

 

 

Μου συνεστησαν να τον ταιζω πριν τον μεσημεριανό ύπνο αλλά όσες φορές το έχω κάνει, δεν μπορώ να τον κοιμησω με τίποτα μετά. Δεν πιάνει στήθος και αναγκάζομαι να τον πηγαίνω βόλτα με το μάρσιπο για να κοιμηθεί μετά από πολλά. 

 

Εσείς ποτέ δίνετε μεσημεριανό και ποτέ κοιμιζετε τα μωρά σας? Είναι λάθος η τακτική μου? 

Εμένα μια χαρά μου φενεται το πρόγραμμα σας εφόσων αυτό εξυπηρετεί τον μικρό σου κ είναι ήρεμος κ ευτυχισμένος δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις είναι πολύ μικρός ακόμα έχεις να δεις πολλές αλλαγές μπροστά σου ...εγώ άλλο παιδάκι είχα στους 14 μήνες άλλο στους 18 άλλο στου 24 κ άλλο στους 28 που είναι τώρα ..!!! Ακόλουθα τις ανάγκες του. Κ όλα τα υπόλοιπα θα δρομολογηθούν στην ώρα τους ..!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα ήθελα να ρωτησω κάτι άλλο σχετικά με το μεσημεριανό γεύμα... Πως τρώνε τα παιδάκια σας? Τα ταιζετε εσείς ή μόνα τους? Χρησιμοποιούν κουταλάκια κ πηρουνακια κ τρώνε ή με τα χέρια? Κ πως μαθαίνουμε να χρησιμοποιούν κουτάλι? Εμένα η δικιά μου της αρέσει πολύ αλλά για να παίζει να κάνει θόρυβο με το τραπέζι ή το πιάτο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ θα ήθελα να ρωτησω κάτι άλλο σχετικά με το μεσημεριανό γεύμα... Πως τρώνε τα παιδάκια σας? Τα ταιζετε εσείς ή μόνα τους? Χρησιμοποιούν κουταλάκια κ πηρουνακια κ τρώνε ή με τα χέρια? Κ πως μαθαίνουμε να χρησιμοποιούν κουτάλι? Εμένα η δικιά μου της αρέσει πολύ αλλά για να παίζει να κάνει θόρυβο με το τραπέζι ή το πιάτο!

Κ εμένα ο γιος μου έτσι ξεκίνησε κ ακόμα το κάνει αυτό του αρέσει να τα χτυπάει στο τραπεζάκι του ή στο πιατακι του για να κάνει θόρυβο ..!! Εγώ σταμάτησα να τον ταιζω περίπου στους 15 μήνες τον άφηνα μόνο του κ χεροταν παρά πολύ για αυτό στην αρχή του έδινα κουταλάκι αλλά ο κύριος έτρωγε με τα χέρια του .. τώρα πλέων του δίνω κ τα δυο στο πιάτο του να διαλέξει τη τον βολεύει συνήθως πάντα υπερισχύει το χέρι ακόμα κ τώρα αλλά χερετε πολύ όταν προσπαθεί να τσιμπήσει το κρεατσκι του ένα παράδειγμα με το πηρούνι ...!! Παίζει παλαμάκια όταν τα καταφέρνει έχουν πολύ γέλιο όταν κάνουν πράγματα μόνα τους κ η χαζομαμα γελάει κρυφά ..!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

Κ εμένα ο γιος μου έτσι ξεκίνησε κ ακόμα το κάνει αυτό του αρέσει να τα χτυπάει στο τραπεζάκι του ή στο πιατακι του για να κάνει θόρυβο ..!! Εγώ σταμάτησα να τον ταιζω περίπου στους 15 μήνες τον άφηνα μόνο του κ χεροταν παρά πολύ για αυτό στην αρχή του έδινα κουταλάκι αλλά ο κύριος έτρωγε με τα χέρια του .. τώρα πλέων του δίνω κ τα δυο στο πιάτο του να διαλέξει τη τον βολεύει συνήθως πάντα υπερισχύει το χέρι ακόμα κ τώρα αλλά χερετε πολύ όταν προσπαθεί να τσιμπήσει το κρεατσκι του ένα παράδειγμα με το πηρούνι ...!! Παίζει παλαμάκια όταν τα καταφέρνει έχουν πολύ γέλιο όταν κάνουν πράγματα μόνα τους κ η χαζομαμα γελάει κρυφά ..!!!!!! 

Πόσο είναι ο γιος σου τώρα??? Πχ ρύζι, οσπρια κλπ πως έτρωγε?? Του τα εδινες εσύ ή κ αυτά με τα χέρια? Εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες της τα έδινα πολτοποιημένα για να τρώει περισσότερο με τη συγκατάθεση της παιδιάτρου.. Βέβαια να αναφέρω ότι μασαει κανονικά κ όταν της έδινα απ το δικό μας πιάτο κανονικά έτρωγε απλά λίγη ποσότητα, ακόμα κ κριτσινια τρώει (δεν έχουμε θέμα στο να μην μπορεί να μασήσει. Έχει όμως 10 μέρες που γκρινιαζε πολύ κ δεν έτρωγε με τπτ, έτσι αποφάσισα να της τα δίνω μη πολτοποιημένα.. Το θέμα μου είναι ότι πλέον δεν θέλει να την ταιζω καν κ προτιμάει να τα τρώει μόνη της με τα χέρια αλλά κουτάλι δεν χρησιμοποιεί.. Πως μπορω να την μάθω να το χρησιμοποιεί???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Πόσο είναι ο γιος σου τώρα??? Πχ ρύζι, οσπρια κλπ πως έτρωγε?? Του τα εδινες εσύ ή κ αυτά με τα χέρια? Εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες της τα έδινα πολτοποιημένα για να τρώει περισσότερο με τη συγκατάθεση της παιδιάτρου.. Βέβαια να αναφέρω ότι μασαει κανονικά κ όταν της έδινα απ το δικό μας πιάτο κανονικά έτρωγε απλά λίγη ποσότητα, ακόμα κ κριτσινια τρώει (δεν έχουμε θέμα στο να μην μπορεί να μασήσει. Έχει όμως 10 μέρες που γκρινιαζε πολύ κ δεν έτρωγε με τπτ, έτσι αποφάσισα να της τα δίνω μη πολτοποιημένα.. Το θέμα μου είναι ότι πλέον δεν θέλει να την ταιζω καν κ προτιμάει να τα τρώει μόνη της με τα χέρια αλλά κουτάλι δεν χρησιμοποιεί.. Πως μπορω να την μάθω να το χρησιμοποιεί???

Και το γιαούρτι το έτρωγε μόνος του με τα χέρια του το πολύ πολύ να του έβαζα εγώ στο κουταλάκι κ να το άφηνα στο πιατακι του να το πάρει μόνος του ...!! Του κουταλιού θα μάθει σιγά σιγά να το χρησιμοποιεί βλέποντας εσάς ή όταν δεχεται να τον βοηθήσετε .. ο γιος μου είναι 28 μηνών κ ακόμα δε τα χρησιμοποιεί καλά η του πέφτουν πάνω στο τραπεζάκι κ βάζει χέρι για να τα πιάσει .. είναι ανάλογα κ το Ρυθμό του κάθε παιδιού το δικό σου μπορεί μέσα σε ένα μήνα να τα κρατάει άψογα ..!!! Άστον να παίξει κ να παίξει κ να εξερευνήσει κ σιγά σιγά θα μάθει ..!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 said:

Εγώ θα ήθελα να ρωτησω κάτι άλλο σχετικά με το μεσημεριανό γεύμα... Πως τρώνε τα παιδάκια σας? Τα ταιζετε εσείς ή μόνα τους? Χρησιμοποιούν κουταλάκια κ πηρουνακια κ τρώνε ή με τα χέρια? Κ πως μαθαίνουμε να χρησιμοποιούν κουτάλι? Εμένα η δικιά μου της αρέσει πολύ αλλά για να παίζει να κάνει θόρυβο με το τραπέζι ή το πιάτο!

εξαρτάται την ηλικία και φυσικά το φαγητό. Εμένα στους 15-16 μήνες ήθελε να τρώει με τα χέρια μόνος του, τον άφηνα, και ενώ εκείνος έκανε ότι έτρωγε τον τάιζα, μετά σταδιακά κόψαμε το τάισμα τελείως και πλέον τρώει μόνος του (2 1 /2 ετών) .

11 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Άνοιξα το θέμα αυτό μιας και όσο εψαξα δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό με την περίπτωση μου.

 

Ο γιος μου, 14 μηνών, αφού ξυπνά το πρωί στις 8 θηλάζει. Κατά τις 9 δίνω συνήθως το πρωινό του. Στις 12 τρώει δεκατιανο. Μετά κοιμάται κατά τις 2 θηλαζοντας. Έπειτα από μια μιση-δύο ώρες ξυπνά και στο μισαωρο τρώει μεσημεριανο.

 

 

Μου συνεστησαν να τον ταιζω πριν τον μεσημεριανό ύπνο αλλά όσες φορές το έχω κάνει, δεν μπορώ να τον κοιμησω με τίποτα μετά. Δεν πιάνει στήθος και αναγκάζομαι να τον πηγαίνω βόλτα με το μάρσιπο για να κοιμηθεί μετά από πολλά. 

 

Εσείς ποτέ δίνετε μεσημεριανό και ποτέ κοιμιζετε τα μωρά σας? Είναι λάθος η τακτική μου? 

Εφόσον αυτό το πρόγραμμα βολεύει το παιδί γιατί να το αλλάξεις?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Άνοιξα το θέμα αυτό μιας και όσο εψαξα δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό με την περίπτωση μου.

 

Ο γιος μου, 14 μηνών, αφού ξυπνά το πρωί στις 8 θηλάζει. Κατά τις 9 δίνω συνήθως το πρωινό του. Στις 12 τρώει δεκατιανο. Μετά κοιμάται κατά τις 2 θηλαζοντας. Έπειτα από μια μιση-δύο ώρες ξυπνά και στο μισαωρο τρώει μεσημεριανο.

 

 

Μου συνεστησαν να τον ταιζω πριν τον μεσημεριανό ύπνο αλλά όσες φορές το έχω κάνει, δεν μπορώ να τον κοιμησω με τίποτα μετά. Δεν πιάνει στήθος και αναγκάζομαι να τον πηγαίνω βόλτα με το μάρσιπο για να κοιμηθεί μετά από πολλά. 

 

Εσείς ποτέ δίνετε μεσημεριανό και ποτέ κοιμιζετε τα μωρά σας? Είναι λάθος η τακτική μου? 

Εγω του δινω πρωινο 8.30-9, δεκατιανο γυρω στις 11, κοιμαται 11.30-12.30 και  στις 14 που ξυπναει τρωμε μεσημεριανο. Θα μπορουσες να δινεις νωριτερα το δεκατιανο, ωστε να δεχτει το στηθος μετα απο καμια ωρα. Ο μικρος μου παλι μπορει να εχει φαει μεχρι σκασμου και αμεσως μετα να θηλασει. Δοκιμαζεις και βλεπεις.

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ θα ήθελα να ρωτησω κάτι άλλο σχετικά με το μεσημεριανό γεύμα... Πως τρώνε τα παιδάκια σας? Τα ταιζετε εσείς ή μόνα τους? Χρησιμοποιούν κουταλάκια κ πηρουνακια κ τρώνε ή με τα χέρια? Κ πως μαθαίνουμε να χρησιμοποιούν κουτάλι? Εμένα η δικιά μου της αρέσει πολύ αλλά για να παίζει να κάνει θόρυβο με το τραπέζι ή το πιάτο!

Μεχρι τους 15 μηνες περιπου προτιμουσε τα χερια. Μετα αρχισε να χρησιμοποιει αδεξια το κουταλι, οποτε κατεληγε παλι να τρωει με τα χερια. Πλεον (2χρ) τρωει περισσοτερο με το κουταλι και το πιρουνι, αλλα καποιες φορες οταν δυσκολευεται το γυριζει παλι στα χερια. Κι εμενα στην αρχη απλα το χτυπουσε αλλα βλεποντας εμας αρχισε να δοκιμαζει τη χρηση του. Εσυ δωσε την ευκαιρια να το χρησιμοποιει αλλα θα περασουν αρκετοι μηνες μεχρι να καταφερει να φαει με το κουταλι χωρις να πεφτει το μισο φαγητο μεχρι να φτασει στο στομα:-D

 
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως μας βολευει έτσι το πρόγραμμα. Επειδή ο άνδρας μου έρχεται απ την δουλειά τρεις ή τεσσερεις το μεσημέρι ανάλογα το ωράριο του μου αρέσει που καθομαστε όλοι μαζί στο τραπέζι. 

  Ή πεθερά μου με θορύβησε πως το μωρό κοιμάται με άδειο στομάχι. Αλλά δεν το νομίζω γιατί ανάμεσα στα κύρια γεύματα που προαναφέρα όλο κ κάτι τσιμπάει ο μικρός, λίγο ψωμοτυρι, τυροπιτα, μπανάνα, κουλούρι ανάλογα τι υπάρχει. 

  Έπειτα έχω παρατηρήσει, μπορεί να έτυχε κιόλας, πως όταν τον ταιζω πριν τον ύπνο δεν κοιμάται για δύο ώρες σερί αλλά κλαίει σαν να ενοχλείται ενδιαμεσα κ τον ξανακοιμιζω.

   

 

@Deena άνετα αντέχει τόσες ώρες ξύπνιος. Αν το βράδυ δεν κοιμηθεί δωδεκαωρο συνήθως νυσταζει νωρίτερα. Γενικά είναι παιδί που έκοψε γρήγορα ύπνους και κοιμάται περίπου 14 ώρες στο εικοσιτετράωρο.

 

8 ώρες πρίν, Elfer είπε:

@Mama_Anesti_ Σίγουρα δεν μπορώ να σου απαντήσω 100% μιας και δε θηλαζουμε πλέον.Όμως το λογικό είναι να τρώει κατά τις 2 το μεσημεριανό του κ μετα να κοιμάται για μεσημέρι και όχι το αντίθετο γτ στις 4 πλέον είναι απογευμα.Ο μικρός σου έχει συνδέσει τον ύπνο με το στήθος και είναι λογικό για ενα θηλάζον μωρό.Το οτι δεν πιάνει στήθος μετα το μεσημεριανό φαγητό είναι επίσης λογικό γτ δεν πεινάει..Θα πρέπει να ξεχωρίσεις τον ύπνο απο το θηλασμό.Σίγουρα το πρώτο χρονικό διάστημα θα είναι δύσκολο γτ δε θα μπορεί να κοιμηθεί κ θα ζοριζεστε και οι δύο όμως σιγα σιγά θα βρείτε το ρυθμό σας και θα κοιμάται με κάποιον αλλο τρόπο.Εμείς πχ όταν σταματήσαμε το θηλασμό περάσαμε διάφορα στάδια καρότσι,αγκαλιά,βόλτες,μόνη στην κούνια και εννοείται αυτό άλλαζε συνέχεια μέχρι που πλέον κοιμάται στην κούνια της κατευθείαν.Εμείς όμως έπρεπε να σταματήσουμε το θηλασμό κ δεν είχα περιθώρια σε αντίθεση με εσένα.Αν καταφέρετε να αποσυνδεσετε τον ύπνο με το θηλασμό θα κοιμάται μια χαρά μετα το μεσημεριανό του κ έτσι θα τον θηλάζεις όταν ξυπνήσει,όμως στην αρχή θα είναι δύσκολο κ θα έχετε δράματα..

 

Καταλαβαίνω την λογική για την αποσυνδεση. Κάποια βραδιά δεν θέλει να θηλασει κ κοιμάται με χάδια. Το μεσημέρι αυτό δεν πιάνει παρά μόνο το μάρσιπο. Σαν να θελει να αλλάξει παραστάσεις, να αποφορτιστει και αν δεν κοιμηθεί στην βόλτα όταν επιστρέψουμε θηλάζει ίσα ίσα για να νανουριστει.

  Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να του επιβαλω την αποσυνδέση αν δεν θέλει εκείνος. Άλλωστε είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να κοιμηθεί, ποιος ο λόγος να παιδευομαστε με οτιδήποτε άλλο αφού δεν θέλει να αποθηλασει? 

     Μπράβο που καταφερατε και κοιμάται μόνη της στην κούνια! Για όλους τους ύπνους? Πόσο μηνών είναι?

 

 

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ θα ήθελα να ρωτησω κάτι άλλο σχετικά με το μεσημεριανό γεύμα... Πως τρώνε τα παιδάκια σας? Τα ταιζετε εσείς ή μόνα τους? Χρησιμοποιούν κουταλάκια κ πηρουνακια κ τρώνε ή με τα χέρια? Κ πως μαθαίνουμε να χρησιμοποιούν κουτάλι? Εμένα η δικιά μου της αρέσει πολύ αλλά για να παίζει να κάνει θόρυβο με το τραπέζι ή το πιάτο!

Ο δικός μου περίπου 10-11 μηνών ήθελε να τρώει μόνος του με τα χέρια. Του έδινα λοιπόν τα λαχανικα, μπιφτεκακια και ότι πιανοταν αλλά έτρωγε λιγότερη ποσότητα. Τα υπόλοιπα του τα δίνω εγώ. Του προσφέρω και εκείνου κουτάλι καθώς τον ταιζω και κάνει πως τρώει, συγκεκριμένα πασαλειβεται , τα πετάει κάτω ή με ταιζει. Το χαίρεται. Εγώ πιάνω το χεράκι του και οδηγώ το κουτάλι στο στομα. Το προσπαθεί και εκείνος όχι με απόλυτη επιτυχία. Ποτέ βρίσκει μάγουλο, ποτέ μύτη! :-D

 

  Όμως τελευταία προτιμά να τα κραταω εγώ και να κόβει κομμάτια, πχ το τοστ και δεν ξέρω αν με "χρησιμοποιεί" ή δεν πειναει πολύ εκείνη την ώρα! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Καταλαβαίνω την λογική για την αποσυνδεση. Κάποια βραδιά δεν θέλει να θηλασει κ κοιμάται με χάδια. Το μεσημέρι αυτό δεν πιάνει παρά μόνο το μάρσιπο. Σαν να θελει να αλλάξει παραστάσεις, να αποφορτιστει και αν δεν κοιμηθεί στην βόλτα όταν επιστρέψουμε θηλάζει ίσα ίσα για να νανουριστει.

  Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να του επιβαλω την αποσυνδέση αν δεν θέλει εκείνος. Άλλωστε είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να κοιμηθεί, ποιος ο λόγος να παιδευομαστε με οτιδήποτε άλλο αφού δεν θέλει να αποθηλασει? 

     Μπράβο που καταφερατε και κοιμάται μόνη της στην κούνια! Για όλους τους ύπνους? Πόσο μηνών είναι?

Δε θα έπρεπε να προβληματίζεσαι απο τη στιγμή που το πρόγραμμα σας βολεύει ως έχει κ τρώτε όλοι μαζί οικογενειακά στις 3-4.Για μένα είναι βασικό Αυτό!Επιπλέον όπως λες είναι κ πιο εύκολο.Αφού δε θέλεις να αποσυνδεθεί ο ύπνος με το θηλασμό συνεχίζεις έτσι.Στη δική μου περίπτωση όπως είπα έπρεπε να είμαι πιο δραστική λόγω των περιστάσεων κ αφού έπρεπε να αποθηλασω.Άσε την πεθερά και  την όποια πεθερά να λεει οτι θέλει..Αφού ο μικρός σου έχει μια κανονική κ υγιή ανάπτυξη,τρώει κανονικά και πριν κοιμηθεί θηλάζει κιόλας..Μη φορτώνεις το μυαλό σου χωρίς λόγο..

 

**Ναι για όλους τους υπνους έτσι κοιμάται.Όταν βλέπω ότι είναι κουρασμένη την βάζω στην κούνια της κ ανοίγω ένα ζωάκι που παίζει μουσική κ κοιμάται.Βέβαια καμία φορά αντιστέκεται κ έτσι την αφήνω να παίξει 5-10 λεπτά κ την ξαναπάω στην κούνια εκτός κ αν τριψει μάτια-αυτιά νωρίτερα.Είναι 9,5 μηνών αλλά γενικά βιάζεται σε όλα..

Να ξέρεις ότι στην αρχή είχαμε δράματα που αποθηλασα γτ έγινε απότομα κ έχουμε περάσει πολλά στάδια για να κοιμηθεί.Τους τελευταιους 2 μήνες περίπου αποφάσισε απλά να κοιμάται έτσι..Ίσως βοήθησε ότι κοιμηθήκαμε πάλι στο ίδιο δωμάτιο για εκείνο το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαμα ανεστη μια χαρα ειναι το προγραμμα σας.δ θα αλλαζα κτ.ετσι κ αλλιως μετα το μεσημεριανο ξανατρωει μεσα στη μερα,σωστα;

Οσο για το αν τρωνε μονα.η κορη μου απο ενος αρχισε να πιανει με τα χερια κ να τρωει μονη.η να χρησιμοποιει μεχρι 18μ πηρουνι.οτι ηταν με κουταλι απλα δ το ετρωγε.σιγα σιγα αρχισε να το συνηθιζει κ απο τα δυο το χρησιμοποιει καλα,με ρυζι,φακες,σουπες

Ο μικρος προτιμα να τον ταιζω εγω.κ μαλιστα με τα χερια.ακομη κ τραχανα εχω δωσει.ψωμακι θα πιασει μονος να φαει.κ τωρα τελευταια του τσιμπαω με το πηρουνι κ το τρωει μονος.16μηνων

Δ ξερω γτ τα παιδια μου εχουν απεχθεια στα κουταλια:-D

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , vicky86 είπε:

ξανατρωει μεσα στη μερα,σωστα;

Χαχαχα, δεν σταματιεται να λες καλύτερα! 

 

 Τρωει στις 6 ένα γιαουρτακι, ή φρούτα ή καμιά κρέμα με φρέσκο γάλα και στις 8 τραχανα ή λίγο μεσημεριανό ή πατάτες με τυρί, ότι βρούμε! Στις εννιά θηλάζει για ύπνο. Γενικά ανάμεσα στα γεύματα τσιμπολογαει κιόλας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με τα κορίτσια, εφόσον σε βολευει εσένα το πρόγραμμα δεν χρειάζεται να ακούς τους άλλους! Κ να πέφτει για ύπνο νηστικός το μεσημέρι αποκλείεται αφού πίνει πιο μπροστά 2 φορές γάλα κ τρώει κ άλλες δύο φορές!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Η αλήθεια είναι πως μας βολευει έτσι το πρόγραμμα. Επειδή ο άνδρας μου έρχεται απ την δουλειά τρεις ή τεσσερεις το μεσημέρι ανάλογα το ωράριο του μου αρέσει που καθομαστε όλοι μαζί στο τραπέζι. 

Aφου σας βολευει συνεχισε ετσι. Εξαλλου ειναι πολυ πιο σημαντικο να τρωτε ολοι μαζι, παρα να αλλαξεις το προγραμμα χωρις ουσιαστικο λογο. Και αφου τρωει καλα, χωρις να χανει γευμα, μια χαρα!

 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Άσε την πεθερά και  την όποια πεθερά να λεει οτι θέλει

Με καλή πρόθεση το είπε μετά από δική μου κουβέντα. Ευτυχώς δεν παρεμβαίνει ποτέ σε διατροφικά θέματα. 

 

7 ώρες πρίν, Elfer είπε:

την βάζω στην κούνια της κ ανοίγω ένα ζωάκι που παίζει μουσική κ κοιμάται.

 

7 ώρες πρίν, Elfer είπε:

.Τους τελευταιους 2 μήνες περίπου αποφάσισε απλά να κοιμάται έτσι..

Μία χαρά τα καταφερατε! Εμείς απεχουμε πολύ ακόμα!:-D 

  Θα βγω off  topic αλλά θα ρωτησω, κοιμάται σερί τα βράδια μετά τον αποθηλασμο?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Με καλή πρόθεση το είπε μετά από δική μου κουβέντα. Ευτυχώς δεν παρεμβαίνει ποτέ σε διατροφικά θέματα. 

 

 

Μία χαρά τα καταφερατε! Εμείς απεχουμε πολύ ακόμα!:-D 

  Θα βγω off  topic αλλά θα ρωτησω, κοιμάται σερί τα βράδια μετά τον αποθηλασμο?

Δεν εξέτασα την πρόθεση απλά πολλές φορές (πολλοί) λένε διάφορα χωρίς να σκέφτονται προκαλώντας συγχιση.

Όσο για αυτο που με ρώτησες.. Γενικά κ που θηλαζε ηταν καλή στον βραδινό  ύπνο.Μπορεί να κοιμόταν 10-4,5 μπορεί και 6 όπου θηλαζε κ ξανακοιμοταν.Τώρα κοιμάται 11 ώρες αλλά ψιλοξυπναει γτ δε βρίσκει πιπίλα,θέλει αγκαλιά ή απλά δε βολεύεται.Σπάνια όμως μπορεί να ξυπνήσει κ να θέλει να παίξει.Εκεί πάλι αγκαλιά κ καμία φορά όταν δεν έχω αντοχές την παίρνω στο κρεβάτι μας.

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2018 at 7:44 ΠΜ, Elfer είπε:

Γενικά κ που θηλαζε ηταν καλή στον βραδινό  ύπνο.Μπορεί να κοιμόταν 10-4,5 μπορεί και 6 όπου θηλαζε κ ξανακοιμοταν.Τώρα κοιμάται 11 ώρες αλλά ψιλοξυπναει γτ δε βρίσκει πιπίλα,θέλει αγκαλιά ή απλά δε βολεύεται.Σπάνια όμως μπορεί να ξυπνήσει κ να θέλει να παίξει.Εκεί πάλι αγκαλιά κ καμία φορά όταν δεν έχω αντοχές την παίρνω στο κρεβάτι μας

Σε ρωτησα γιατί είχα πριν λιγο καιρό μία συζήτηση για τον αποθηλασμο και τον ύπνο. Τελικά είναι στο παιδί! Και ο δικος μου ακόμα ξυπνάει το βράδυ για φαι, για αγκαλιά, από δόντια κτλ. 

  Μου έχει τύχει και μένα να ξυπνά ορεξατος μέσα στην νύχτα και να μην θέλει με τίποτα να ξανακοιμηθει. Εγώ δεν αναβω καν το φως, τον αφήνω στην κούνια του για όσο κάτσει και όταν γκρινιάζει τον παίρνω στο κρεβάτι. Μετά από κάνα δίωρο ξανακοιμαται. Αχ τι βράδια και αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο άνδρας μου ήρθε νωρίτερα σπίτι κατά τις δύο παρα και επειδή είχα δώσει δεκατιανο κατά τις 11 και μισή καθισαμε όλοι μαζί να φάμε. Ο μικρός μόλις τέλειωσε το γεύμα άρχισε να χασμουριεται. Μία δυο τρεις φορες λέω " τώρα σιγουρα θα κοιμηθει". Τον έβαλα να θηλασει για νανούρισμα, επιανε για λιγο το άφηνε και στο τέλος δεν ήθελε καθόλου. Τον άφησα λίγο στην κούνια γκρινιαξε και καταλήξαμε πάλι στο μάρσιπο. Μόλις γυρισαμε πιπιλησε ένα λεπτό και κοιμήθηκε μία χαρά. 

   Αν τον έβαζα νωρίτερα για ύπνο μήπως κοιμόταν πιο εύκολα? Και τελικά πόση ώρα είναι πιο σωστό να απεχουν ο ύπνος κ το φαγητό? Να υπενθυμισω πως δυσκολεύεται μόνο όταν τρώει προηγουμενως, διαφορετικά κοιμάται σχετικα εύκολα να μην τον ματιασω! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Και τελικά πόση ώρα είναι πιο σωστό να απεχουν ο ύπνος κ το φαγητό?

Μια ωριτσα λενε ειναι οκ, για να μην εχουν ανησυχο υπνο. (ο μικρος μου βεβαια δεν εχω δει να επηρεαζεται απο αυτο, αλλα γενικως το βραδυ προτιμω να αφηνω μια ωρα απο το φαγητο πριν τον κοιμισω).

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αν τον έβαζα νωρίτερα για ύπνο μήπως κοιμόταν πιο εύκολα?

 

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Να υπενθυμισω πως δυσκολεύεται μόνο όταν τρώει προηγουμενως, διαφορετικά κοιμάται σχετικα εύκολα να μην τον ματιασω! 

Μονη σου εδωσες την απαντηση! Αφου βλεπεις οτι ζοριζεται αν εχει φαει, κοιμισε τον οπως εκανες:)

 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Μια ωριτσα λενε ειναι οκ, για να μην εχουν ανησυχο υπνο. (ο μικρος μου βεβαια δεν εχω δει να επηρεαζεται απο αυτο, αλλα γενικως το βραδυ προτιμω να αφηνω μια ωρα απο το φαγητο πριν τον κοιμισω).

 

Μονη σου εδωσες την απαντηση! Αφου βλεπεις οτι ζοριζεται αν εχει φαει, κοιμισε τον οπως εκανες:)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις δίκιο, θα συνεχίσω την τακτική μας! Απλά με προβληματίζει όταν του συμβαίνει. Ίσως να τον ενοχλεί το στομαχακι του! Πάντως το βράδυ και γω αφηνω και μία και μιαμιση ώρα πριν τον κοιμησω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 13/3/2018 at 11:31 ΠΜ, mama16 είπε:

Πόσο είναι ο γιος σου τώρα??? Πχ ρύζι, οσπρια κλπ πως έτρωγε?? Του τα εδινες εσύ ή κ αυτά με τα χέρια? Εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες της τα έδινα πολτοποιημένα για να τρώει περισσότερο με τη συγκατάθεση της παιδιάτρου.. Βέβαια να αναφέρω ότι μασαει κανονικά κ όταν της έδινα απ το δικό μας πιάτο κανονικά έτρωγε απλά λίγη ποσότητα, ακόμα κ κριτσινια τρώει (δεν έχουμε θέμα στο να μην μπορεί να μασήσει. Έχει όμως 10 μέρες που γκρινιαζε πολύ κ δεν έτρωγε με τπτ, έτσι αποφάσισα να της τα δίνω μη πολτοποιημένα.. Το θέμα μου είναι ότι πλέον δεν θέλει να την ταιζω καν κ προτιμάει να τα τρώει μόνη της με τα χέρια αλλά κουτάλι δεν χρησιμοποιεί.. Πως μπορω να την μάθω να το χρησιμοποιεί???

Mama16 πως τα πάτε με το κουτάλι? Ή κόρη σου συνεχίζει να θέλει να τρώει μόνη της? Πως το χειριστηκες?

 

Ο δικος μου τώρα  τελευταία παίρνει ένα δεύτερο κουτάλι, το βουτάει στο πιατο κ μετά το βάζει στο στόμα. Νομίζω πως τα πάει καλά για πρώτη προσπάθεια αν εξαιρεσεις πως το φαγητό του πέφτει στην διαδρομη.:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...