Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομική κρίση, σίγουρα! Αλλά πόσο σοβαρή?


Η οικονομική κρίση είναι σοβαρή και πόσο?  

1.036

  1. 1. Η οικονομική κρίση είναι σοβαρή και πόσο?

    • Μπα, μια από τα ίδια...
    • Είναι χειρότερα ,αλλά θα τα καταφέρουμε...
    • Βοήθεια! Το σωσίβιο δεν είναι κάτω από το κάθισμα...


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και αγόρια,

:D

Έξω βρέχει καταρρακτωδώς και με την αρχή του χειμώνα μεθαύριο, τα οικονομικά σε κρίση και τα Χριστούγεννα στο εγγύς μέλλον, η ψυχολογία μου έχει πάει κατά διαόλου...

:(

 

Κάτι μου λέει ότι το 2009 θα ξημερώσει μια πολύ δύσκολη κατάσταση για τους περισσότερους από μας. Πολύ βιάζονται να πούν ότι τα ΜΜΕ αναδεικνύουν την κατάσταση ως χειρότερη από ότι είναι, αλλά εμένα κάτι μου λέει ότι συμβαίνει το αντίθετο...

:roll:

 

Εσείς τι γνώμη έχετε?

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

Νομίζω οτι πάντα υπήρχε αυτή η κρίση δηλαδή όλα αυξάνουν και οι μισθοί τα ίδια.

Απλά τώρα που η τηλεόραση ασχολείτε περισσότερο με αυτό το θέμα, ο κόσμος νομίζει οτι είναι χειρότερα.

Τα ίδια παντελάκι μου τα ίδια παντελή μου.

Δεν αλλάζει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πάντα υπήρχε αυτό το κακό..και δεν θα μείνω σ΄αυτά που λέει η τηλεόραση για να πεισθώ ή όχι..

Η καθημερινότητα των γύρων μου, είναι ο καλύτερος μάρτυρας...

Οι φίλοι μου ελεύθεροι επαγγελματίες, υποφέρουν..Η αγορά γενικότερα επίσης...

Εντάξει πάντα υπήρχε ένα μέρος του πληθυσμού που υπέφερε, αλλά πάντα υπήρχαν και τα μεσαία στρώματα..Γνώμη μου είναι ότι τείνουν να εξαφανιστούν..Θεωρώ ότι θα υπάρχουν σε λίγα χρόνια 2 κατηγορίες ανθρώπων, οι φτωχοί και οι πλούσιοι..Τραβηγμένο ??? Ίσως... Μακάρι να κάνω λάθος...

Αλλά δεν πάμε καθόλου καλά....

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το δεύτερο.

 

Εντάξει πάντα υπήρχε ένα μέρος του πληθυσμού που υπέφερε, αλλά πάντα υπήρχαν και τα μεσαία στρώματα..Γνώμη μου είναι ότι τείνουν να εξαφανιστούν..Θεωρώ ότι θα υπάρχουν σε λίγα χρόνια 2 κατηγορίες ανθρώπων, οι φτωχοί και οι πλούσιοι..

 

Κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω, τα μεσαία στρώματα είναι υπό εξαφάνιση - αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό συμβαίνει εδώ και αρκετά χρονια, απλώς τώρα ίσως επιταχυνθεί το φαινόμενο.

 

Να πω όμως κάτι που παρατήρησα; Πριν από 2 εβδομάδες γύρισα στη δουλειά. Την εβδομάδα πριν από την επάνοδο, λοιπόν, είπα να κάνω γενικό ρεκτιφιέ, νύχια και καθαρισμό προσώπου συγκεκριμένα, πριν επικρατήσει το χάος από άποψη χρόνου. Ε, ρε παιδιά, πήρα Παρασκευή να κλείσω ραντεβού για Δευτέρα και με έβαλαν για Τετάρτη γιατί όλα ήταν κλεισμένα, το δε νυχάδικο (όπου πας χωρίς ραντεβού), Τρίτη (δηλαδή εργάσιμη) πρωί ήταν γεμάτο! Μου έκανε τόση εντύπωση που και στα 2 μέρη ρώτησα πώς τα πάνε με την κρίση και μου είπαν ότι ως τώρα δεν είχαν πρόβλημα...Και στο Mall γινόταν το περασμένο Σάββατο χαμός, όλοι με σακούλες στα χέρια (δεν βγάζω την ουρά μου απέξω, και εγώ για ψώνια πήγα, έτσι;). Και εκεί σκέφτομαι, μήπως όντως τα παραλένε τα κανάλια, ή απλώς είμαστε πια τόσο καλομαθημένοι;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή peony...

δεν θα διαφωνήσω καθόλου σ΄αυτά που λες...

Ναι μερικά μαγαζιά δουλεύουν καλά...

Αλλά αναρωτιέμαι πως δουλεύουν???

Με ρευστό ή με πιστωτικές?? έχει ο κόσμος λεφτά στην τσέπη ή πλαστικό χρήμα???

Θυμάμαι πιο παλιά..Παίρναμε επίδομα πχ αδείας και πηγαίναμε διακοπές..παίρναμε δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα και κάναμε κάποιες αγορές..Τώρα πως τα κάνουμε αυτά??με τα δώρα που προανέφερα ή με διακοποδάνεια και εορτοδάνεια???

Ναι..είμαστε καλομαθημένοι και υπερκαταναλωτικοί...δεν έχουμε λεφτά πχ, αλλά παράλληλα δεν θέλουμε να στερηθούμε τίποτα..και χρεωνόμαστε..και χρεωνόμαστε...

 

Επίσης..παράδειγμα..

έχω ένα φίλο υδραυλικό..δουλεύει κυριολεκτικά από το πρωί μέχρι το βράδυ...ωραία λες ο κόσμος έχει λεφτά..χτίζει σπίτια και κάνει αλλαγές...

αλλά αυτός ο φίλος μου δεν έχει ποτέ λεφτά στην τσέπη...ποτέ όμως...

ο κόσμος δεν πληρώνει...του χρωστάνε συνολικά 25.000 € από τις δουλειές του..τα ποσά κυμαίνονται από 20 € (μερεμέτια) έως 1500 με 2000 € ανάλογα με τις δουλειές που έχει κάνει...

 

Εμένα αυτό μου λέει πολλά...δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ψήφισα το δεύτερο! Αισιοδοξώ!

 

Προσωπικά πιστεύω ότι έρχεται πολύ δύσκολος χειμώνας!

Μπορεί κάποια μαγαζιά να δουλεύουν ακόμα καλά αλλά σίγουρα έχουν πτώση τζίρου.....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αυτοι που δεν χρωστανε και με συντηρητικο τροπο με εναν ξερο μισθο ή και με δυο (αλλα με πανω απο ενα παιδια) κανουν το απαυτο τους βρωσιμο για να τα βγαλουν περα. Εχουν-αγοραζουν, δεν εχουν-δεν αγοραζουν...

 

Υπαρχουν και οι αλλοι που ψωνιζουν,βγαινουν, αγοραζουν αμαξια,τηλεορασεις, ο,τι βρουν μπροστα τους στο σουπερμαρκετ... Αυτοι ειναι που ακομη δεν εβαλαν μυαλο... η καρτα καλα κρατει...

 

Υπαρχουν αυτοι που λογω πολυ καλης δουλειας δεν εχουν νιωσει την κρυα ανασα της κρισης στο σβερκο τους ...ακομη...

 

Υπαρχουν και οι πλουσιοι που δουλευουν ολους τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κι εγώ πιστεύω ότι τα πράγματα θα χειροτερέψουν!!!Ειδικά μετά τις γιορτές ο κοσμός θεωρώ ότι θα ανασκουμπωθεί για τα καλά! Δύσκολες ημέρες έρχονται. Η κρίση χτυπάει σιγά σιγά και την πόρτα της Ελλάδας. Ήδη στη δουλειά μου (βιοτεχνία) έχουν πέσει οι τζίροι και όλοι οι πελάτες μας είναι δισταχτικοί στις ποσότητες των παραγγελιών τους. Για να μην αναφέρω για επιταγές που άρχισαν να χτυπάνε ως ακάλυπτες!!!! Γίνονται ήδη και πολλες απολύσεις. Την προηγούμενη εβδομάδα διάβασα για ποσοστό ανεργίας στη Β. Ελλάδα που ξεπερνάει το 18%.

Ποτέ άλλοτε τα πράγματα δεν ήταν τόσο δυσοίωνα. Η Ευρωπαική Ένωση θα κόψει σιγά σιγά τις χρηματοδοτήσεις στη χώρα μας και μαντέψτε ποιος θα πληρώσει τη νύφη. Και δυστυχώς δεν φαίνεται ανάκαμψη για τα επόμενα δύο χρόνια.......

Άσχημες σκέψεις, ειδικά αυτή την περίοδο των γιορτών που για εμένα και την οικογένεια μου είναι η πιο αγαπημένη από όλο το χρόνο......

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω τοοοοοοσα πολλα!εγω δουλευω σε ενα μαγαζι που φτιαχνει συνεργεια αυτοκινητων. ενα εχω να πω! τοσες ακαλυπτες επιταγες δεν εχω ξαναδει...οποιος μπαινει μεσα και μπαινουν πολλοι γκρινιαζει. γκρινιαζουν οι προμηθευτες, γκρινιαζουν οι πελατες ΟΛΟΙ!

και αναρωτιεμαι εγω ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΙ???????????

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ???????

πως γινεται καθε μηνα να βγαινει ενα σκανδαλο και τον επομενο μηνα να το εχουμε ξεχασει οοοοολοι? αληθεια ξερει κανεις τι απεγινε ο ζαχοπουλος?

καθε χρονο και χειροτερα! θυμαμαι ο αντρας μου ειναι ελαιοχρωματιστης ειχε παντα δουλεια...τωρα δεν εχει καθολου. και οχι μονο αυτος! ποσοι γνωστοι του εχουν ξεμεινει ποσο καιρο. ουτε μεροκαματο που λεει ο λογος!

νομιζω οτι τα χειροτερα ερχονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την πείνα δεν έχουν πεθάνει και πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα μεταπολεμικά. Ολοι θα ζήσουμε επομένως.

 

Πιστεύω με συνετή διαχείριση των οικονομικών και περικοπή κάποιων δαπανών θα την βγάλουμε καθαρή και πάλι :D

Link to comment
Share on other sites

ακουσα στην τηλ οτι το 2009 θα καταλαβουμε για τα καλα τι εστι οικονομικη κριση :shock: θα κλεισουν πολλες εταιριες

μενω κοντα στα οινοφυτα περιπου που ειναι πολλα εργοστασια κ καθε μερα απολυουν ατομα!

μακαρι να μην φτασουμε στα χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

Απο την πείνα δεν έχουν πεθάνει και πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα μεταπολεμικά. Ολοι θα ζήσουμε επομένως.

 

Πιστεύω με συνετή διαχείριση των οικονομικών και περικοπή κάποιων δαπανών θα την βγάλουμε καθαρή και πάλι :D

Αρκεί να εξακολουθουμε να έχουμε τις δουλειές μας!!!! Χωρίς αυτές θα αρχίσουμε να ξεπουλιόμαστε.... και το θέμα είναι ποιος θα βρεθεί να μας αγοράσει :?:

Και μη μας συγκρίνεις με τους γονείς και τους παππούδες μας. Εκείνοι ανήκαν σε άλλες γενιές που ήταν ευχαριστημένοι και με ένα κομμάτι ψωμί. Εμείς όμως??? Ξέρεις πόσοι άνθρωποι θα πέσουν σε κατάθλιψη λόγο του ότι δεν θα μπορέσουν να καλύψουν τις υπερκαταναλωτικές τους ανάγκες?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Απο την πείνα δεν έχουν πεθάνει και πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα μεταπολεμικά. Ολοι θα ζήσουμε επομένως.

 

Πιστεύω με συνετή διαχείριση των οικονομικών και περικοπή κάποιων δαπανών θα την βγάλουμε καθαρή και πάλι :D

Αρκεί να εξακολουθουμε να έχουμε τις δουλειές μας!!!! Χωρίς αυτές θα αρχίσουμε να ξεπουλιόμαστε.... και το θέμα είναι ποιος θα βρεθεί να μας αγοράσει :?:

Και μη μας συγκρίνεις με τους γονείς και τους παππούδες μας. Εκείνοι ανήκαν σε άλλες γενιές που ήταν ευχαριστημένοι και με ένα κομμάτι ψωμί. Εμείς όμως??? Ξέρεις πόσοι άνθρωποι θα πέσουν σε κατάθλιψη λόγο του ότι δεν θα μπορέσουν να καλύψουν τις υπερκαταναλωτικές τους ανάγκες?

Ε ρε παιδί μου κι εσύ μες την καταστροφή Δευτεριάτικα, λίγη αλεγκρία .... :lol::lol::lol:

Είπαμε περικοπή δαπανών είναι το κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

...Και μη μας συγκρίνεις με τους γονείς και τους παππούδες μας. Εκείνοι ανήκαν σε άλλες γενιές που ήταν ευχαριστημένοι και με ένα κομμάτι ψωμί. Εμείς όμως??? Ξέρεις πόσοι άνθρωποι θα πέσουν σε κατάθλιψη λόγο του ότι δεν θα μπορέσουν να καλύψουν τις υπερκαταναλωτικές τους ανάγκες?

 

νομίζω ότι αυτή συγκεκριμένη "φυλή" είναι ήδη σε κατάθλιψη και προσπαθεί να την "κουκουλώσει" καταναλώνοντας...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλοί από εμάς ξέρουμε ότι τα χρήματα δεν κάνουν την ευτυχία. Από μια πλευρά η κρίση είναι και μια ευκαιρία να το κάνουμ βίωμα. Χρόνια τώρα οι περισσότεροι έχουμε συνηθίσει να εξαγοράζουμε την αγάπη των δικών μας ανθρώπωνμ παιδιών κλπ. με πλούσια χριστουγεννιάτικα δώρα κλπ. (εγώ σίγουρα το έχω κάνει!) Μην το πάρετε στραβά, απλά μας έχει εκπαιδεύσει το σύστημα να νιώθουμε ότι έτσι πρέπει να είναι. Αγαπάω άρα αγοράζω...

 

Αυτά τα Χριστούγεννα θα πρότεινα σε όλους, ειδικά τους μπαμπάδες που δουλεύουν πολύ, να κάνουν δώρο στα παιδιά τους, αυτό που τους λείπει πιο πολύ. Λίγο από τον χρόνο τους...

 

Μπορείτε να φτιάξετε κουπόνια χρόνου και να τα δώσετε στα παιδιά σας. Μπορούν να είναι σε ώρες η ακόμη και απόγευματα, μεσημέρια η πρωινά. Και τα παιδιά μετά θα τα εξαργυρώνουν δίνοντας τα σε σας όταν θέλουν λίγο από τον χρόνο σας... Θα μπορείτε να τα πάτε ένα σινεμα η κάπου να παίξετε ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ! Να ανακαλύψετε και σεις το παιδί μέσα σας...

Μπορείτε επίσης να τους μαγειρέψετε η να φτιάξετε ποπ κορν και να δείτε μια ταινία μαζί. Πιστέψτε με θα το εκτιμήσουν!

 

Η κρίση είναι πραγματικότητα. Καλά θα κάνουμε να την αντιμετωπίσουμε με αγάπη και αληλλεγγύη...

 

Ακούω ιδέες...

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με συνετή διαχείριση των οικονομικών και περικοπή κάποιων δαπανών θα την βγάλουμε καθαρή και πάλι :D

 

Συμφωνώ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ursa Major, τελικά δε μου μένει τίποτα άλλο να κάνω από το να συμφωνήσω μαζί σου. :D

Το σύνθημα μας λοιπόν είναι ένα:ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΔΑΠΑΝΩΝ

Σήμερα η ημέρα με βρήκε πιο αισιόδοξη και αποφάσισα να αφήσω στην άκρη τις "κλάψες". Εν τέλη όπως έστρωσε ο καθένας μας θα κοιμηθεί κιόλας, έτσι δεν είναι?

Κι εσύ pappete πόσο δίκιο έχεις σχετικά με τα κουπόνια χρόνου! Αυτά βέβαια πρέπει να τα δώσουμε όχι μόνο οι μπαμπάδες αλλά και οι μαμάδες στα παιδάκια μας :lol: Και είμαι σίγουρη πως αν τελικά τα καταφέρουμε θα γίνουμε όλοι (γονείς και παιδιά) πολύ πιο ευτυχισμένοι :!::lol:

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

test test test test test τι δεν βλέπουν καλά τα ματάκια μου??????

Το συγκεκριμένο θέμα , μου το εμφανίζει ότι έγινε ποστ σήμερα , αλλά το τελευταίο από τον χρήστη stam έγινε στις 02-12-08:roll::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
test test test test test τι δεν βλέπουν καλά τα ματάκια μου??????

Το συγκεκριμένο θέμα , μου το εμφανίζει ότι έγινε ποστ σήμερα , αλλά το τελευταίο από τον χρήστη stam έγινε στις 02-12-08:roll::roll::roll::roll::roll:

 

 

Άσχετο : Στις δημοσκοπήσεις του forum εμφανίζεται ότι υπήρξε κάτι νεώτερο στο θέμα πχ. σήμερα, ακόμα κι αν κάποιος απλώς ψήφισε, χωρίς να γράψει στην πραγματικότητα κανένα ποστ. Και όταν θα μπει κάποιος να διαβάσει, θα διαβάσει το τελευταίο ποστ, που μπορεί να ήταν πχ. περσινό...

Κι εγώ το έπαθα αυτό....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Όπως φαίνεται, τα πράγματα σήμερα 9 περίπου μήνες μετά το τελευταίο post έχουν χειροτερέψει. Ίσως όλοι μαζί και ο καθένας ξεχωριστά να μπορούσαμε να ταράξουμε λίγο την ήσυχη τελματωμένη λίμνη της ελληνικής οικονομίας πετώντας το δικό μας βοτσαλάκι.

Ας προτιμήσουμε όσο το δυνατόν συχνότερα τα ελληνικά προϊόντα στις αγορές μας. Ας κάνουμε εσωτερικό τουρισμό στις διακοπές μας.

Φυσικά, έχω επίγνωση ότι για να γίνουν αυτά από μας, τον καθένα ξεχωριστά, θα πρέπει πρωτίστως τα ελληνικά προϊόντα να γίνουν ανταγωνιστικότερα των ξένων. Αυτό ας το ακούσουν οι έλληνες παραγωγοί-βιομήχανοι. Εδώ που τα λέμε για να αγοράσει ο καταναλωτής, αντί για π.χ. γκούντα Ολλανδίας για πίτσα, το αντίστοιχο ελληνικό τυρί που λιώνει, θα πρέπει να μην υπάρχει τεράστια απόκλιση τιμής μεταξύ των δύο.

Αλλά και ο τουρίστας που θα πάει να ξεκουραστεί για λίγες μέρες, να μην πληρώνει ούτε ακριβότερα, ούτε καν ισάξια τις διακοπές του στο εσωτερικό απ' ότι στο εξωτερικό.

Αν δεν προηγηθούν αυτές οι προϋποθέσεις πώς κι εμείς οι έρημοι οι έλληνες θα προτιμήσουμε κάθε τι ελληνικό, ώστε να μείνουν τα έσοδα εντός των τειχών;

Αυτά είναι μόνο μια αρχή στην οποία δειλά, δειλά όλοι μπορούμε να συμμετέχουμε επειδή αυτά μόνο περνούν από το χέρι μας.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...