Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελπίζω σε ένα θαύμα


MARMAT

Recommended Posts

Γειά σε όλα τα κορίτσια και ειδικά σε αυτά που έχουν βιώσει δύσκολες στιγμές. Για όσες είχατε διαβάσει το θέμα μου είμαι η κοπέλα που είχε προβεί σε διακοπή κύησης τον 6ο μήνα λόγω σοβαρής  υδροκεφαλιας πέρυσι τον Ιούλιο. Αυτοί οι μήνες πέρασαν περίεργα, δύσκολα, με ψυχολογική υποστήριξη και ήπια αντικαταθλιπτικα και σιγά σιγά γύρω στο Δεκεμβρίο άρχισα να σκέφτομαι θετικά την προσπάθεια για μια νέα ζωούλα μέσα μου. Εδώ να σας αναφέρω πως η ιστολογικη της μικρής μου δεν έδειξε τίποτα, καθαρή αμνιοπαρακεντηση χωρίς σύνδρομο κοινώς ένα μυστήριο. Κάποιος μας πρότεινε να κάνουμε το λεγόμενο panel dna test λόγω του ότι υπήρχε δείγμα από το αμνιακό του μωρού και μόνο αυτό θα μας έδινε απαντήσεις. Ξεκινήσαμε αυτή τη διαδικασία Νοεμβρίο ξέροντας πως θα είναι χρονοβόρα και κοστοβορα(πολύ)  καθότι άνεργη από τον Αύγουστο. Τα Χριστούγεννα λοιπόν 5 μήνες αφού αποχαιρέτησαμε τη μικρή μας είπαμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες δεδομένου ότι δεν μένω εύκολα, σίγουρα περνάει 6μηνο. Ξαφνικά των Φώτων περίμενα περίοδο και δεν ήρθε. Εύχομαι λοιπόν να έχει γίνει το θαύμα. 3 μέρες μετά θετικό τεστ! Δεν το πίστευα, από τη μια χαρούμενη από την άλλη τρομοκρατημένη για μια ακόμη άσχημη εξέλιξη(εχω 2 εγκυμοσύνες χωρίς μωρό στα χέρια μου αυτή είναι η τρίτη και ειμ 37). Για να μην σας κουράζω ξεκίνησε λίγο επεισόδιακα με αποκόλληση σάκου και αυστηρή ξάπλα για 1 μήνα. Με τα πολλά φτάνω 12η εβδομάδα, η αποκόλληση αποκατάσταθηκε  και λαμβάνω το τηλεφώνημα από το κέντρο που κάνουν την ανάλυση. Είμαστε  και οι δύο φορείς ενός σπανιοτατου γονιδίου που προκαλεί υδροκεφαλια σε μεγάλη εβδομάδα χωρίς άλλα συμπτώματα! Είναι σπάνιο να το έχει ο ένας πόσο μάλλον και οι δύο!  Χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Αυτό μας βάζει στη διαδικασία να έχουμε 25% πιθανότητα να το έχει και αυτό το παιδί μου 50 %να είναι απλά φορέας και 25 %να είναι υγιές. Έκανα αυχενική και λήψη τροφοβλαστης χθες στον γιατρό μου που είναι κορυφή στο είδος του( δεν πονάει για όσες φοβούνται αρκεί να γίνει τοπική αναισθησία)Τα αποτελέσματα θα τα έχω σε περίπου 1 εβδομάδα.  Προσεύχομαι κάθε ώρα στην Παναγία να μας βοηθήσει να είναι γερό το μωρό μας δεν μπορώ να  διανοηθώ ότι ίσως περάσω κάτι παρόμοιο με πέρυσι ακόμα δεν έχω συνέλθει. Προσπαθώ να ελπίζω πως θα είναι γερό το μωρό μου και πως θα φτάσω μέχρι τέλος σε αυτό το ταξίδι  της μητρότητας. Μια θετική μικρή σκέψη από σας θα με βοηθούσε πολύ. Εύχομαι σε όσες προσπαθούν να αποκτήσουν  το μωράκι τους σύντομα, σε όσες εγκυμονούν καλη λευτεριά και σε όλες μας υγιή μωρά. Συγνώμη για το σεντόνι.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι μου έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.  Είμαι στον 6ο μήνα και όταν διάβασα το μήνυμα σου αναστατώθηκα. Σου εύχομαι όλα καλά, να είναι όλα καθαρα, η σκέψη μου είναι μαζί σου. Και οι προσευχές μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δάκρυσα που το διάβασα.. εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μην ξαναζήσει ς τιποτα δυσάρεστο.. 

Θα περιμένω με αγωνία τα νέα σου...θα περιμένω τα ευχάριστα!!! Θα προσευχηθώ γι αυτό...

Να μας μιλάς για να ξεχνιέσαι μέχρι να περάσουν οι μέρες...

Να σκέφτεσαι θετικά...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι τα καλύτερα !! Θα προσευχηθώ για σένα !! Έχεις την σκέψη μου μαζί σου!! Στείλε να μας πεις νέα σου και ότι θες είμαστε εδώ να σε ακούσουμε !! Η Παναγιτσα μαζί σας!!! Όλα θα πάνε καλά θα το δεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου εύχομαι μόνο καλά νέα μέσα από τη καρδιά μου ! Αδιανόητο αυτό που σας συμβαίνει τελικά , στατιστικά εντελώς απίθανο ! 

Ελπιζω να είναι όλα καλά ! 

Εχω κάνει και εγώ διακοπή στον 6ο και σε νιώθω 

μια μεγάλη αγκαλιά ! 

Στειλε νέα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marmat μου, γλυκιά μου.... Όλα θα πάνε καλά. Όλα θα είναι καλά. Στο εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου... Και στις δυο μας το ευχομαι.... Είμαι κ γω μετά τις δύο διακοπές μου στη 12 εβδομάδα. Δεν νομίζω να αξίζουμε άλλη ταλαιπωρία . Οι πιθανότητες λοιπόν είναι 75-25. Ας κοιτάμε το 75 ...

Θα μας δικαιώσει ο θεουλης κορίτσι μου. Θα μας δικαιώσει....δεν μπορει! Ας είμαστε αισιόδοξες και ας αφεθουμε. Είμαι δίπλα σου ,είμαι μαζί σου... 

Link to comment
Share on other sites

Σογ ευχομαι ολα να πανε καλα..να μας γραψεις τα νεα σου και να χαρουμε αυτη τη φορα..ο Θεος δε θα σ αφησει να περασεις να περασεις αλλη ταλαιπωρια.πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να σου πω.Ολα να πανε καλα μεσα απ την καρδια μου

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, gkmpl είπε:

Marmat μου, γλυκιά μου.... Όλα θα πάνε καλά. Όλα θα είναι καλά. Στο εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου... Και στις δυο μας το ευχομαι.... Είμαι κ γω μετά τις δύο διακοπές μου στη 12 εβδομάδα. Δεν νομίζω να αξίζουμε άλλη ταλαιπωρία . Οι πιθανότητες λοιπόν είναι 75-25. Ας κοιτάμε το 75 ...

Θα μας δικαιώσει ο θεουλης κορίτσι μου. Θα μας δικαιώσει....δεν μπορει! Ας είμαστε αισιόδοξες και ας αφεθουμε. Είμαι δίπλα σου ,είμαι μαζί σου... 

Όπως το είπες...Να είστε αισιόδοξες κ να αφεθείτε!!!

Εύχομαι τελειομηνη εγκυμοσυνη κ στις 2..σε λίγο καιρό να κρατάτε τα μωράκια σας αγκαλια...Και να λέμε για Αλλά θέματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να αποκτήσετε ενα υγιέστατο μωράκι. Όλα καλά θα πάνε. Προσπάθησε να είσαι ήρεμη όσο μπορείς.

Ο Θεός μαζί σας. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χάρηκα για την εγκυμοσύνη σου! Εύχομαι και ελπίζω όλα να πάνε καλά αυτή την φορά! Είναι σημαντικό που ξέρετε τι εφτεξε τελικά. Περιμένουμε τα ευχάριστα νέα σου σύντομα!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλες σας για τις ευχές και τη θετική σας σκέψη.Την ερχόμενη Τετάρτη θα έχω τα νέα.Ωστοσο χθες 48 ώρες μετά την τροφοβλαστη είδα λίγο καφέ αίμα και εγώ ήμουν ψύχραιμη με πήρε από κάτω και σκέφτομαι χίλια δυο άσχημα.Ειμαι ήδη 6 εβδομάδες ξάπλα και δεν βοηθάει η Κλεισούρα καθόλου. Όλο σκέφτομαι μην σταματήσει η καρδουλα και δεν το καταλάβω,μην το ένα , μην το άλλο.Ειναι πολύ άσχημο συναίσθημα για όποιον έχει καεί να πάει για υπέρηχο και να μην ξέρει τι θα αντικρύσει. ☹

 gmpl κοριτσι μου εύχομαι μια υπέροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σκεφτεσαι θετικα για το μωρουδακι σου.

Πολλες απο εμας περνανε δυσκολα και μοναχα η θετικη σκεψη και η προσευχη μας δινει κουραγιο.

Παιδευομουν χρονια με ανεξηγητη υπογονιμοτητα και ημουν εντελως απελπισμενη οτι δεν θα παρω ποτε θετικη χοριακη.

Πριν 2 μηνες τα καταφερα, αλλα ξεκινησε ο επομενος γολγοθας.

Αιμοραγιες απο την αρχη, αιματωμα στη μητρα(που ευτυχως εφυγε μετα απο 1 βδομαδα), ειμαι συνεχως ξαπλα απο την 5η βδομαδα και παιρνω φουλ προγεστερονη.

Αισιως διανυω την 10 εβδομαδα και καθε βδομαδα το αιμα ξαναερχεται (ειτε σε ροζ ειτε σε καφε).

Και εγω ανησυχω για το τι θα αντιμετωπισω στον επομενο υπερηχο και δυστυχως η ξαπλα δε βοηθαει στις σκεψεις.

Κραταω τα λογια του γιατρου μου, οταν ακουσαμε την καρδουλα του, οτι συμβαινει σε πολλες γυναικες η αιμοραγια και παιρνω κουραγιο με θετικη σκεψη και προσευχη.

Ο Θεος ειναι μεγαλος, ολα καλα θα πανε αυτη τη φορα να μην ανησυχεις!

Ηδη απο χθες προσευχομαι και για σενα!

 

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι από καρδιάς με το καλό να σου πάνε όλα συν Θεω καλά! Να προσευχές στην Αγία Αννα κ αν θες να πάρεις κ στη σκητη της στο άγιο ορος να κάνουν κ εκείνοι προσευχή!όλοι περιμένουν ένα θαύμα σε αυτό το θέμα κ ο Θεός ξέρει καλύτερα... 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2018 at 1:05 ΜΜ, MARMAT είπε:

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλες σας για τις ευχές και τη θετική σας σκέψη.Την ερχόμενη Τετάρτη θα έχω τα νέα.Ωστοσο χθες 48 ώρες μετά την τροφοβλαστη είδα λίγο καφέ αίμα και εγώ ήμουν ψύχραιμη με πήρε από κάτω και σκέφτομαι χίλια δυο άσχημα.Ειμαι ήδη 6 εβδομάδες ξάπλα και δεν βοηθάει η Κλεισούρα καθόλου. Όλο σκέφτομαι μην σταματήσει η καρδουλα και δεν το καταλάβω,μην το ένα , μην το άλλο.Ειναι πολύ άσχημο συναίσθημα για όποιον έχει καεί να πάει για υπέρηχο και να μην ξέρει τι θα αντικρύσει. ☹

 gmpl κοριτσι μου εύχομαι μια υπέροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη...

Είναι πολλές φορες  αναμενόμενο το καφέ μετά από λήψη τροφοβλάστης. Φαντάζομαι στο είπανε. Όσο για το ότι είσαι στο κρεβάτι, υπομονή. Διάβασε βιβλία, δες τηλεόραση (εγώ είχα μάθει το πρόγραμμα όλων των καναλιών πέρυσι) ,σταυρόλεξο και ότιδηποτε αλλο είναι αυτό που θα κρατάει το μυαλό σου σε εγρήγορση. Και οι μέρες θα περάσουν.... Και ξαφνικά θα έχουν όλα περάσει... Υπομονή κοριτσάκι μου. Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , MARMAT είπε:

Μόλις είχα τα νέα! Το κοριτσάκι μας (ναι κι αυτό κοριτσάκι είναι) είναι καλά, είναι μόνο φορέας! Περιμένουν και τον μοριακό καρυοτυπο να αποκλείσουμε τύχη άλλες ανωμαλίες αλλά ή αυζς ήταν πολύ καλή πιστεύω δεν θα έχουν κάτι δυσαρεστο. Κορίτσια πήρα μια ανάσα δεν το κρύβω αλλά ειν πολύ μακρύς ότι δρόμος ειλικρινά ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος γιατί φοβάμαι και ρη σκιά μου πλέον. Εύχομαι σε όλες σας καλά από, καλές και ήρεμες έγκυμοσυνες και γερά μωράκια. Σας φιλώ! 

 

Ελπίζω να βγάζετε νόημα από τη βιασύνη μου γράφω όπως να ναι 

Δεν ειχα λογια να σου γραψω τις προηγουμενες μερες... ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ: τελεια!! Χαρηκα παρα πολυ! Με το καλο ο κοριτσαρος, να ερθει να φωτισει τη ζωη σας. Μην αγχωνεσαι και μη φοβασαι για τιποτα πια. Τελειωσε, ολα ειναι καλα! Το κοριτσακι σου ειναι καλα. Λιακαδα επιτελους!!  Φιλια και στις 2 σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...