Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερπροστατευτικός μπαμπάς, βρέφος, κοινωνική και οικογενειακή ζωή


Recommended Posts

Ειμαι καμποσο καιρο στο φορουμ για να ξερω το υφος κ τις αποψεις αρκετων απο εσας ωστε να προσεχω απο τι επηρεαζομαι και τι οχι. Εξαλλου καμια φορα κ το να δεις πως παρερμηνευονται η υπερερμηνευονται τα λεγομενα σου σε βοηθα να καταλαβεις κ ως ποιο σημειο ειναι υπερβολικεσ οι δικεσ σου σκεψεις. Προφανως οταν παντρευοαστε ξερουμε τα στραβα του αλλου. Σιγουρα καποια θα βγουν στην πορεια. του δικου μου του βγηκε υπερπροστασια που με ξαφνιασε. εγιναν κ οι παρεξηγησεις με τους γονεις μου, που ηταν τλειως ακαιρες κ εκει ευθυνονται κ οσοι ειναι ανακατωτρες κ οσοι ειναι υπερβολικα ευθικτοι, κ αυτο τελικα με επηρεασε πιο πολυ απ'ολα. σιγουρα οσο ανοιγει ο καιρος κ ερχεται κ κανενασ ανθρωπος κ βγαινουμε κ εξω θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. εγω βεβαια κλεισουρα θεωρω γενικως την αποχη απο τη δουλεια κ αυτο με πειραζει οσο αχαριστο κι αν ειναι προς τις γυναικες που δεν εχουν αυτη την ανεση. Αλλα θα το συνηθισω. Οταν βρουμε κ τους ρυθμους μασς στο σπιτι κ ειμαι κ πιο δραστηρια σιγουρα θα γινω λιγοτερο γκρινιαρα. 

 

Αληθεια εσεις οταν ειχατε νεογεννητα τι δουλειες κανατε; εννοω απο χρονοβορες που εχεις το αγχος οτι δεν μπορεισ να διακοψεις αν ξυπνησει το μωρο. περιμενατε να γυρισουν οι αντρες σας για να τις κανετε;με εξαιρεση τισ κακες μερες του μικρου καθε πρωι τακτοποιω νεροχυτη κ κουζινα, πλυντηρια πιατων κλπ, ναζω ρουχα για πλυσιμο, ενικα συμμαζευω. σιδερο, κανενα σκουπισμα, αυτα. μαγειρεμα οχι, αντε να κοψω καμια σαλατα. το μαγειρεμα ειδικα μου εχει κολλξσει αν κ πριν ευχαριστως το πασαρα στον αντρα μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα ίδια σε γενικές γραμμές. Μαγειρεμα πιάτα στρώσιμο κρεβατιών πλυντήριο σίδερο. Σκούπα κλπ έκανε ο σύζυγος σε φάσεις που τα παιδιά ήταν ξύπνια και τα απασχολούσα εγώ. Αργότερα μαγείρεμα κ σίδερο όταν το μωρό καθόταν δίπλα μου στο ριλαξ ή στο γυμναστηριο

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πάντα μία βοήθεια περίπου 2 φορές το μήνα για τις πολύ χοντρές δουλειές, αναξάρτητα από την ηλικία των παιδιών, λόγω δουλειάς, τα υπόλοιπα γίνονταν κανονικά πάντα με εξαίρεση τις πρώτες βδομάδες με νεογέννητο, όποτε κάτι χρειάζοταν να γίνει, χωρίς σταθερό πρόγραμμα. Μόνο το πρώτο τρίμηνο με το τρίτο μωρό είχα κρατήσει με μερική απασχόληση την baby-sitter που είχα από πριν, γιατί το μωρό ήταν  πρόωρο και ήταν αμαρτία να φύγει η γυναίκα απροειδοποίητα. Ηταν όντως πολύ χαλαρωτικό, να μπορώ να αφιερωθώ βασικά 3 μήνες στο μωρό αποκλειστικά κάποιες ώρες τη μέρα.

Το μαγείρεμα ειδικά το έκανα από την πρώτη μέρα στο σπίτι, και μετά από καισαρικές. Γενικά πολύ πιο δύσκολο μου φαίνεται να γίνουν δουλειές όταν δουλεύω παρά όταν ήμουν σε άδεια μητρότητας. Ισα ίσα όσο έκατσα σπίτ δεν υπήρχαν στοίβες από σίδερο που μαζευόντουσαν, και μαγείρευα και κάθε μέρα, ενώ τον υπόλοιπο καιρό μαγειρεύω κατά κανόνα Κυριακή 3-4 φαγητά για μέχρι και Τετάρτη και μετά Τετάρτη βράδυ για Πέμπτη ως και Σάββατο. Βέβαια μιλάω για ωράρια ιδιωτικού τομέα, όπου λείπω 8-6, και μετά υπάρχουν πια και 3 παιδιά με ασχολίες που τραβάνε και μέχρι τις 10 το βράδυ. Οπότε αναπολώ τις μέρες των αδειών μητρότητας σαν τρελή ξεκούραση :)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ειμαι καμποσο καιρο στο φορουμ για να ξερω το υφος κ τις αποψεις αρκετων απο εσας ωστε να προσεχω απο τι επηρεαζομαι και τι οχι. Εξαλλου καμια φορα κ το να δεις πως παρερμηνευονται η υπερερμηνευονται τα λεγομενα σου σε βοηθα να καταλαβεις κ ως ποιο σημειο ειναι υπερβολικεσ οι δικεσ σου σκεψεις. Προφανως οταν παντρευοαστε ξερουμε τα στραβα του αλλου. Σιγουρα καποια θα βγουν στην πορεια. του δικου μου του βγηκε υπερπροστασια που με ξαφνιασε. εγιναν κ οι παρεξηγησεις με τους γονεις μου, που ηταν τλειως ακαιρες κ εκει ευθυνονται κ οσοι ειναι ανακατωτρες κ οσοι ειναι υπερβολικα ευθικτοι, κ αυτο τελικα με επηρεασε πιο πολυ απ'ολα. σιγουρα οσο ανοιγει ο καιρος κ ερχεται κ κανενασ ανθρωπος κ βγαινουμε κ εξω θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. εγω βεβαια κλεισουρα θεωρω γενικως την αποχη απο τη δουλεια κ αυτο με πειραζει οσο αχαριστο κι αν ειναι προς τις γυναικες που δεν εχουν αυτη την ανεση. Αλλα θα το συνηθισω. Οταν βρουμε κ τους ρυθμους μασς στο σπιτι κ ειμαι κ πιο δραστηρια σιγουρα θα γινω λιγοτερο γκρινιαρα. 

 

Αληθεια εσεις οταν ειχατε νεογεννητα τι δουλειες κανατε; εννοω απο χρονοβορες που εχεις το αγχος οτι δεν μπορεισ να διακοψεις αν ξυπνησει το μωρο. περιμενατε να γυρισουν οι αντρες σας για να τις κανετε;με εξαιρεση τισ κακες μερες του μικρου καθε πρωι τακτοποιω νεροχυτη κ κουζινα, πλυντηρια πιατων κλπ, ναζω ρουχα για πλυσιμο, ενικα συμμαζευω. σιδερο, κανενα σκουπισμα, αυτα. μαγειρεμα οχι, αντε να κοψω καμια σαλατα. το μαγειρεμα ειδικα μου εχει κολλξσει αν κ πριν ευχαριστως το πασαρα στον αντρα μου. 

Ε.. αφού το "πασαρες" τι αγχεσαι? Εμένα θέλει να χώνεται στην κουζίνα και δεν θέλω γιατί μου αρέσει το μαγείρεμα. Λοιπόν, εγώ κάνω ξεσκονισμα , σκούπισμα καθε Τετάρτη και Σάββατο. Πλυντήρια στεγνωτηριο μαζί πάλι Τετάρτη Σάββατο όση ώρα σκουπίζω σφουγγαριζω, αλλάζω πετσέτες σεντόνια. Πιάτα πλένω μόλις τελειώσουμε το φαγητό , με βολεύει καλύτερα έτσι. Το βράδυ τελειώνω την δουλειά κατά τις 9.30-10.00  τότε μαγειρεύω για εμάς και την μικρή ( πολλές φορές βέβαια μας φέρνει και η μαμά μου φαγητό οπότε το γλυτώνω) και αν έχω σίδερο το κάνω σταδιακά χαζεύοντας λιγο το βράδυ. Μπάνια κάνω ανά δεύτερο πρωινό. Πάγκους κουζίνας επιμελώς κάποια βραδιά ενώ γίνεται το φαγητό και σιδερωνει ο άντρας μου. Πάλι καλά με βοηθάει δεν μπορώ να πω , και είμαστε σε μια ικανοποιητική κατάσταση!  Αλλά όταν μπλέκεται στην κουζίνα γίνεται χαμός!

Link to comment
Share on other sites

αγχωνομαι με το μαγειρεμα γιατι θα ηθελα να ξερω οτι μπορω να το κανω κι ας μην το κανω. βασικα αγχωνπμαι γιατι δν ξερω πως να χειριστω το χρονο οταν ειναι ξυπνιος κ πως να κανω πραγματα χωρις να τον παρκαρω. επισης αναρωτιεμαι αν θα επρεπε ηδη να κανω περισσοτερα, 2 μηνων ειναι το παιδι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

αγχωνομαι με το μαγειρεμα γιατι θα ηθελα να ξερω οτι μπορω να το κανω κι ας μην το κανω. βασικα αγχωνπμαι γιατι δν ξερω πως να χειριστω το χρονο οταν ειναι ξυπνιος κ πως να κανω πραγματα χωρις να τον παρκαρω. επισης αναρωτιεμαι αν θα επρεπε ηδη να κανω περισσοτερα, 2 μηνων ειναι το παιδι. 

Πολυ αγχος βρε @Έσπερος...Χαλαρωσε και κανε οτι προλαβαινεις. Δωσε παραπανω προσπαθεια για τον μαρσιπο αν θες να εχεις ελευθερα χερια καποιες ωρες της ημερας. Οι περισσοτερες αποκτησαμε περισσοτερη ελευθερια μετα τον 6-8ο μηνα. Μην βασανιζεσαι με τετοιους προβληματισμους. Προς το παρον ακολουθησε την καθε ημερα, μην προσπαθεις να ηγηθεις αυτης:) Θα περασει καιρος ωσπου να προσαρμοστεις, μην σε αγχωνει, ολων οι ζωες αλλαζουν με την ελευση του μωρου (ειδικα του πρωτου, οπου ολα ειναι πρωτογνωρα). Δωσε χρονο στον εαυτο σου να συνηθισει στη νεα πραγματικοτητα και μην αναλωνεσαι τοσο πολυ σε ανουσιες για την ζωη καταστασεις...οπως ειναι το συμμαζεμα. Μαγειρεψε κατι ευκολο, κι αν ειναι να τρελαθεις απ΄το αγχος να προλαβεις πες τον συζυγο. 

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

αγχωνομαι με το μαγειρεμα γιατι θα ηθελα να ξερω οτι μπορω να το κανω κι ας μην το κανω. βασικα αγχωνπμαι γιατι δν ξερω πως να χειριστω το χρονο οταν ειναι ξυπνιος κ πως να κανω πραγματα χωρις να τον παρκαρω. επισης αναρωτιεμαι αν θα επρεπε ηδη να κανω περισσοτερα, 2 μηνων ειναι το παιδι. 

Μην αγχωνεσαι ο πρώτος καιρός με το μωρό είναι δύσκολος στο να κάνεις περισσότερα.. Σιγά σιγά θα προσαρμοστεις! Εγώ θυμάμαι εκείνο το διάστημα είχε τύχει να είναι κ ο άντρας μου σπίτι κ τα περισσότερα τα είχε αναλάβει αυτός, εγώ το μόνο που έκανα ήταν μπάνιο, πλύσιμο πιάτων, κάποιες φορές μαγείρεμα, αλλαγή σεντονιων κ σιδέρωμα ρούχων! Σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ξεσκονισμα κ πλυντήριο συνήθως ο άντρας μου! Κ αυτά που έκανα τα έκανα όταν τάιζε αυτός την μικρή! Δεν θα σε παρεξηγήσει κάνεις αν δεν κάνεις πολλές δουλειές σε αυτή τη φάση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

αγχωνομαι με το μαγειρεμα γιατι θα ηθελα να ξερω οτι μπορω να το κανω κι ας μην το κανω. βασικα αγχωνπμαι γιατι δν ξερω πως να χειριστω το χρονο οταν ειναι ξυπνιος κ πως να κανω πραγματα χωρις να τον παρκαρω. επισης αναρωτιεμαι αν θα επρεπε ηδη να κανω περισσοτερα, 2 μηνων ειναι το παιδι. 

Δεν γίνεται να μας αρέσουν πάντα όλες οι δουλειές , μπορεί να μην σου αρέσει τόσο η μαγειρική, αυτό δεν σημαινει ότι δεν μπορείς να το κάνεις. Είπαμε δεν πάμε και για σεφ! Προσωπικά το μαγείρεμα μου αρέσει γιατί όσο περιμένω να γίνει το φαγητό ασχολούμαι και με κάτι άλλο πχ μωρό η καθαριότητα.  Τον περισσότερο χρόνο τον έχεις σαφώς όταν το μωρό κοιμάται. Αλλιώς μάρσιπο. Όταν απασχολείται στο ρηλαξ η γυμναστήριο με επιτήρηση φυσικά μπορείς να κάνεις κάποιες δουλειές. Συμφωνώ ως προς το άγχος σου για το σπίτι, δεν χρειάζεται!! Κανείς δεν έχει απαίτηση σε σπίτι με μωρό να αστράφτουν όλα.  Τον προβληματισμό σου με το μαγείρεμα πάντως δεν τον καταλαβαίνω;; Από την μια απαλλάχτηκες από αυτό γιατί το κάνει ο άντρας σου από την άλλη το ζητάς?

Link to comment
Share on other sites

με τον μαρσιπο θα επιμεινω, ναι. εκανα το λαθος να τον βαζω οταν ειχε βαρεθει/κουραστει κ γκρινιαζε. το γυμναστηριο το αφηνω για λιγο αργοτερα, μηπως κουραστει κ το βαρεθει. στο γυμναστηριο που το ξαπλωνετε το χαλακι του; στο κρεβατι σας; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

με τον μαρσιπο θα επιμεινω, ναι. εκανα το λαθος να τον βαζω οταν ειχε βαρεθει/κουραστει κ γκρινιαζε. το γυμναστηριο το αφηνω για λιγο αργοτερα, μηπως κουραστει κ το βαρεθει. στο γυμναστηριο που το ξαπλωνετε το χαλακι του; στο κρεβατι σας; 

Εγώ το έβαζα πάνω σε αφρώδες παζλ στο πάτωμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σχεδόν τίποτα δεν έκανα τις πρώτες εβδομάδες, εκτός από αυτά που ειχαν σχέση με τα πράγματα κ το χώρο του μωρού και φυσικά την προσωπική μου υγιεινή. Τα υπόλοιπα ότι μπορούσαν οι άλλοι και ότι προλάβαινε η γυναίκα 2 φορές το μήνα. Σταδιακά άρχισα να κάνω περισσότερα αλλά πάντα όταν κοιμόταν το μωρό. Όταν ηταν ξύπνιος μια δουλειά μου έπαιρνε τον 3πλασιο χρόνο οπότε αποφάσισα ότι δεν άξιζε ο κόπος. Επίσης ακόμα και τώρα δεν δίνω μεγάλη βάση στις δουλειές, ούτε πιέζομαι. Προτιμώ να παίξω με τον μικρό και να πάμε βόλτες ή να κοιμηθώ και να διαβάσω ενα βιβλίο και τα υπόλοιπα ας ρημάξουν! Τα βασικά βέβαια πάντα γίνονται για λόγους υγιεινής και ψυχικής ηρεμίας. Πάντως θεωρώ ότι είσαι τυχερή που ο άντρας σου είναι ενεργός μπαμπάς και σας νιάζεται τόσο. Τα υπόλοιπα θα τα βρείτε σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎11‎/‎3‎/‎2018 at 5:35 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Αληθεια εσεις οταν ειχατε νεογεννητα τι δουλειες κανατε; εννοω απο χρονοβορες που εχεις το αγχος οτι δεν μπορεισ να διακοψεις αν ξυπνησει το μωρο. περιμενατε να γυρισουν οι αντρες σας για να τις κανετε;με εξαιρεση τισ κακες μερες του μικρου καθε πρωι τακτοποιω νεροχυτη κ κουζινα, πλυντηρια πιατων κλπ, ναζω ρουχα για πλυσιμο, ενικα συμμαζευω. σιδερο, κανενα σκουπισμα, αυτα. μαγειρεμα οχι, αντε να κοψω καμια σαλατα. το μαγειρεμα ειδικα μου εχει κολλξσει αν κ πριν ευχαριστως το πασαρα στον αντρα μου. 

 

Έκανα ακριβώς τα ίδια, με εξαίρεση το σίδερο, για το οποίο έχω χρόνια εξωτερική βοήθεια από γυναίκα, η οποία βέβαια έρχεται μια φορά την εβδομάδα και εννοείται ότι τα πλυντήρια των μωρών ήταν πολλά και αυτή η μία φορά δεν αρκούσε. Οπότε, τα ρούχα των μωρών όσο ήταν βρέφη κατά κανόνα δεν τα σιδέρωνα, τα έβγαζα από το στεγνωτήριο, τα δίπλωνα καλά και τα χρησιμοποιούσα έτσι. Μερικά βράδια, όταν τα μωρά άρχισαν να κοιμούνται λίγο περισσότερο, έβαζα μια πρέσα που έχω στο τραπέζι του σαλονιού και σιδέρωνα τότε κάποια ρουχαλάκια, συζητώντας με τον άντρα μου, ακούγοντας μουσική, βλέποντας καμιά ταινιούλα κλπ, δεν μου φαινόταν ως δουλειά τότε.

 

Όταν ξεκίνησα με την νταντά στο πρώτο παιδί λίγο πριν επιστρέψω στην δουλειά (4 μηνών περίπου) άρχισε η ίδια από μόνη της να μου σιδερώνει τα ρούχα του μωρού, το συνέχισε όσα χρόνια ήταν μαζί μας για όσα ρούχα των παιδιών προλάβαινε.

 

Με το μαγείρεμα είχα πάθει το ίδιο πράγμα με σένα, δεν ξέρω γιατί :?:?:? Ενώ δεν μου αρέσει γενικώς με το μαγείρεμα και ούτε είμαι και δεινή μαγείρισα, όταν ήμουν λεχώνα στο πρώτο παιδί και το πρώτο δίμηνο μου έφερνε φαγητό η μητέρα μου, είχα λυσσάξει να αρχίσω να μαγειρεύω μόνη μου, μάλλον όμως στην δική μου περίπτωση με πείραζε η εξάρτηση από την μητέρα μου στο κομμάτι αυτό και το γεγονός ότι ερχόταν καθημερινά για να μου φέρει φαγητό, όχι ότι με ενοχλούσε η κακομοίρα, ούτε μπλεκόταν, ούτε μου κατσικωνόταν στο σπίτι, αλλά τα ορμονικά μου είχαν χτυπήσει κόκκινο! Πράγματι, περίπου στο δίμηνο άρχισα να κουτσομαγειρεύω (ο άντρας μου δεν το έχει), πολύ απλά πράγματα ωστόσο, δεν είναι και ο άντρας μου καθόλου απαιτητικός και περίεργος στο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Έκανα ακριβώς τα ίδια, με εξαίρεση το σίδερο, για το οποίο έχω χρόνια εξωτερική βοήθεια από γυναίκα, η οποία βέβαια έρχεται μια φορά την εβδομάδα και εννοείται ότι τα πλυντήρια των μωρών ήταν πολλά και αυτή η μία φορά δεν αρκούσε. Οπότε, τα ρούχα των μωρών όσο ήταν βρέφη κατά κανόνα δεν τα σιδέρωνα, τα έβγαζα από το στεγνωτήριο, τα δίπλωνα καλά και τα χρησιμοποιούσα έτσι. Μερικά βράδια, όταν τα μωρά άρχισαν να κοιμούνται λίγο περισσότερο, έβαζα μια πρέσα που έχω στο τραπέζι του σαλονιού και σιδέρωνα τότε κάποια ρουχαλάκια, συζητώντας με τον άντρα μου, ακούγοντας μουσική, βλέποντας καμιά ταινιούλα κλπ, δεν μου φαινόταν ως δουλειά τότε.

 

Όταν ξεκίνησα με την νταντά στο πρώτο παιδί λίγο πριν επιστρέψω στην δουλειά (4 μηνών περίπου) άρχισε η ίδια από μόνη της να μου σιδερώνει τα ρούχα του μωρού, το συνέχισε όσα χρόνια ήταν μαζί μας για όσα ρούχα των παιδιών προλάβαινε.

 

Με το μαγείρεμα είχα πάθει το ίδιο πράγμα με σένα, δεν ξέρω γιατί :?:?:? Ενώ δεν μου αρέσει γενικώς με το μαγείρεμα και ούτε είμαι και δεινή μαγείρισα, όταν ήμουν λεχώνα στο πρώτο παιδί και το πρώτο δίμηνο μου έφερνε φαγητό η μητέρα μου, είχα λυσσάξει να αρχίσω να μαγειρεύω μόνη μου, μάλλον όμως στην δική μου περίπτωση με πείραζε η εξάρτηση από την μητέρα μου στο κομμάτι αυτό και το γεγονός ότι ερχόταν καθημερινά για να μου φέρει φαγητό, όχι ότι με ενοχλούσε η κακομοίρα, ούτε μπλεκόταν, ούτε μου κατσικωνόταν στο σπίτι, αλλά τα ορμονικά μου είχαν χτυπήσει κόκκινο! Πράγματι, περίπου στο δίμηνο άρχισα να κουτσομαγειρεύω (ο άντρας μου δεν το έχει), πολύ απλά πράγματα ωστόσο, δεν είναι και ο άντρας μου καθόλου απαιτητικός και περίεργος στο φαγητό.

μαλλον ειναι η αναγκη να νιωσεις οτι εχεις επανελθει, εγω ετσι το ερμηνευω. με καποιες δουλειεδ εχω οαυει αυτο που ελεγε η @Mary1976 οτι παιρνουν περισσοτερο χρονο ή τις αφηνω στη μεση κ μετα θελουν περισσοτερο μαζεμα. εμεις στο μαγειρεμα ειμαστε του μη προχειρου, ειδικα ο αντρας μου, αλλα αφου τα μαγειρευει δν με νοιαζει. σ' εμενα ειδικα τωρα δν υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει καλομαγειρεμενο φαγητο σφου το μωρο πινει το γαλα μου. καθε μερα κυρισκατικο μενου τρωω εγω κι αυτος κατι πιο απλο καποιες μερες. γι αυτο ρωτουσα τι τρωνε οι αλλες κοπελες, για να τον πεισω να απλοποιησει καποιες δουλειες οπως τα διπλα φαγητα.

πρίν από 14 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Η αληθεια ειναι οτι ακομη δεν εχουν ανακαλυψει ακριβως τι προκαλει τους κολικους. Ωστοσο, η δημοφιλεστερη θεωρια ειναι οτι λογω του ανωριμου νευρικου συστηματος των βρεφων, δυσκολευονται να διαχειριστουν τα πολλα ερεθισματα που δεχονται κατα τη διαρκεια της ημερας και ξεσπανε σε κλαμματα. Γι'αυτο και συνηθως εκδηλωνονται κολικοι το απογευμα ή το βραδυ, οπου εχουν ηδη "κουραστει" απο τα ερεθισματα της υπολοιπης ημερας. Αλλωστε, ειναι γνωστο οτι το εντερικο συστημα συνδεεται αμεσα με εξωτερικους παραγοντες και στους ενηλικες (αγχος, στρες, στεναχωρια κα). Προσωπικα, θεωρω το εντερο τον 2ο "εγκεφαλο" του ανθρωπου και υπαρχουν αρκετες ερευνες που υποστηριζουν την σημαντικοτητα της υγειας του εντερου για τον υπολοιπο οργανισμο, αλλα και για την ψυχικη υγεια. Σιγουρα, οι κολικοι των βρεφων μπορει να επηρεαζονται και απο τη διατροφη της μητερας, αλλα επειδη ειναι κατι που συμβαινει το πρωτο τριμηνο, οπου ειναι η περιοδος προσαρμογης στον εξω κοσμο, πιστευεται οτι οφειλονται στα ερεθισματα. Τα προβιοτικα δεν βοηθουν τους κολικους, ουτε καν τα φαρμακα που συστηνονται καποιες φορες (πχ infacolic). Οποτε, κανουμε υπομονη να περασουν οι πρωτοι μηνες και μετα ηρεμουν.

Παρατηρησα οτι οι κολικοι του μικρου περα απο μια αλλεργια στο αγελαδινο, εμφανθζονταν σαββατοκυριακα που αλλαζε η ρουτινα μας γιατι ο αντρας μου καθαριζει η μαγειρευει οποτε υπαρ ει περισσοτερος θορυβος η αλλαζουμε δωματια ανσλογα με τις δουλειες που κανει κλπ. Αυτο σιγα σιγα περασε, επισης οταν αρχισε να μην κοιμαται καλα τη μετα ειδα οτι κατεληγε σε κολικους ενω αν ειχε κοιμηθει δεν ειχε. κι επειδη η διατροφη μου ειναι υπερανω υποψιας, ειμαι σιγουρη οτι δν εχουν προελθει απο κατι που τρωω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εμεις τα περνουσαμε σχεδον καθε μερα...Να ναι καλα ο μαρσιπος και ενα τραγουδι που ειχα δει οτι τον ηρεμουσε οταν τον χορευα ενω τον φορουσα! Δυσκοιλιοτητα δεν ειχε, αλλα οταν τα εριχνε ηταν σαν εριχνε βομβα και μετα αραζε στην αγκαλια. Ο μικρουλης μου..τα θυμαμαι και συγκινουμαι:)

Πραγματικά αυτές οι βόλτες θα μείνουν αξέχαστες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας - οι δημοσιεύσεις που αφορούν τους κολικούς μεταφέρθηκαν εδώ 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...