Mama_Anesti_

Θέλει να αποσυνδέσει τον ύπνο απ το θηλασμό?

Recommended Posts

Διαφορα απο αυτα που προτεινουν η αργκ κ η χαρουμενη μαμα θα δοκιμαζα κ εγω

Δλδ.παντε στο διπλο μαζι κ ας τον να κανει οτι θελει εκει,εσυ διαβασε η ακου μουσικη,η απλωε καθησε μαζι του

Ισως ειναι καλη στιγμη να δοκιμασεις να βγαλεις το καγκελο της κουνιας κ να γινει σαν χαμηλο κρεβατακι.η δοκιμασε το απλα με ενα στρωμα κατω στο δωματιο του

(Εγω παντως στις διακοπες μας θα προσπαθησω να κοιμηθει μονος.αν κ υπαρχει κουνια στην κρεβατοκαμαρα εκει,θα τον βαλω στο παιδικο που υπαρχει μονο κ απο κατω συρομενο.ετσι ξεκινησα κ την κορη μου αλλα 21μηνων)

Παντως ειναι δυσκολη χρονικη στιγμη με τον υπνο.τα περασαμε κ εμεις πριν λιγο καιρο.ερχονται πολυ καλυτερες μερες.εμενα τωρα αν δ πονανε τα δοντια ξυπναει 1-3φορες.κ μεσα σε εναν μηνα εχει κοιμηθει δυο φορες σερι

Γενικα το προγραμμα σας ακουγεται καλο.μηπως ομως 3ωρες ημερησιος υπνος ειναι πολυ;

Αν στη μια δ νυσταζει πως θα παει η μερα αν τον αφησεις να κοιμηθει οποτε θελει

Εμενα πχ κ 8-8 να κοιμαται αν δ γκρινιαξει απο κουραση δ εχω πρβλμ

Φασεις περνανε,κ αυτορυθμιζονται ξανα

πρίν από 1 λεπτό , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν μου πέρασε κάν απ το νου γιατί μου φαίνεται μικρουλης. Τι γίνεται αν σηκωθεί όρθιος κ χτυπήσει στον τοίχο? Δεν πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερος για να αλλάξουμε κρεβάτι?:confused:

Για να αλλαξετε κρεβατι αυτο που απαιτειται ειναι να μπορει να κατεβει με ασφαλη τροπο απο αυτο.εμενα κατεβαινει κ απο το διπλο εδω κ ενα μηνα

Επισης αν ξυπνησει κ δ ειμαι εκει συνηθως απλα καθεται στον πωπο του κ με φωναζει

Να σηκωθει ορθιος ενω ειστε σε φαση να τον κοιμισεις;απλα θα τον κατεβασεις,οπως θα εκανες κ αν σηκωνοταν ορθιος στον καναπε

Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

Διαφορα απο αυτα που προτεινουν η αργκ κ η χαρουμενη μαμα θα δοκιμαζα κ εγω

Δλδ.παντε στο διπλο μαζι κ ας τον να κανει οτι θελει εκει,εσυ διαβασε η ακου μουσικη,η απλωε καθησε μαζι του

Ισως ειναι καλη στιγμη να δοκιμασεις να βγαλεις το καγκελο της κουνιας κ να γινει σαν χαμηλο κρεβατακι.η δοκιμασε το απλα με ενα στρωμα κατω στο δωματιο του

(Εγω παντως στις διακοπες μας θα προσπαθησω να κοιμηθει μονος.αν κ υπαρχει κουνια στην κρεβατοκαμαρα εκει,θα τον βαλω στο παιδικο που υπαρχει μονο κ απο κατω συρομενο.ετσι ξεκινησα κ την κορη μου αλλα 21μηνων)

Παντως ειναι δυσκολη χρονικη στιγμη με τον υπνο.τα περασαμε κ εμεις πριν λιγο καιρο.ερχονται πολυ καλυτερες μερες.εμενα τωρα αν δ πονανε τα δοντια ξυπναει 1-3φορες.κ μεσα σε εναν μηνα εχει κοιμηθει δυο φορες σερι

Γενικα το προγραμμα σας ακουγεται καλο.μηπως ομως 3ωρες ημερησιος υπνος ειναι πολυ;

Αν στη μια δ νυσταζει πως θα παει η μερα αν τον αφησεις να κοιμηθει οποτε θελει

Εμενα πχ κ 8-8 να κοιμαται αν δ γκρινιαξει απο κουραση δ εχω πρβλμ

Φασεις περνανε,κ αυτορυθμιζονται ξανα

Άστα Βικυ! Από ξυπνήματα άλλο τίποτα! Μου φαίνεται δεν θα κοιμηθεί ποτέ σερί αυτό το μωρό!

Ο τρίωρος ύπνος δεν γίνεται πάντα. Σήμερα πχ κοιμήθηκε 3-5 και νυσταζε πολύ, κοιμήθηκε χωρίς γκρίνια στις 21.30. 

Ίσως να ήταν και μία φάση και να επιστρέψει στην ρουτινα του. Σε μας λειτουργεί αρκετά αποτελέσματικα το πρόγραμμα υπνου.

Αν δεν νυσταζει στη μία, θα κοιμηθεί ή στις δύο ή στις τρεις ανάλογα. Δεν υπάρχει μέρα που να μην κοιμηθεί το μεσημέρι, χρειάζεται την σιεστα του.  

πρίν από 51 λεπτά , vicky86 είπε:

σηκωθει ορθιος ενω ειστε σε φαση να τον κοιμισεις;απλα θα τον κατεβασεις,οπως θα εκανες κ αν σηκωνοταν ορθιος στον καναπε

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα όταν ξυπνήσει το πρωί. Ο δικος μου ξυπνά και χοδοπηδαει, δεν είναι λίγες οι φορές που παραπατα και χτύπα στο καγκελο! Άσε που το βράδυ όλο κοπαναει στα πλαϊνά. 

Δεν ανεβοκατεβαίνει πάντα με ασφάλεια, άλλες φορές περπατά  σαν να κατεβαινει σκαλί χωρίς να πιανεται (ελπίζω να το περιγραφω καλά) και πέφτει.

Κ εγω πιστευα οτι θα σηκωνεται,οπως κ το κανει οταν παμε για υπνο κ παιζει.οταν ξυπνησει δ το συνηθιζει.κ μου κανει εντυπωση γτ αγαπημενο παιχνιδι ειναι να με κοψοχολιαζει ορθιος στον καναπε

Επισης παντα νομιζω οτι θα πρισπαθησει να κατεβει με το κεφαλι,ευτυχως δ το κανει

Εμενα παει κ χωνεται στο κενο του τοιχου με το κρεβατι,αλλα νομιζω οτι συνηθιζουν το χωρο τους μετα απο λιγο,βλεπωντας τη μεγαλη το λεω

Επισης βλεπωντας τη μεγαλη εχω να πω οτι καποια στιγμη θα κοιμηθει σερι πιστεψε με.κ μονος!

Αφησε να περασει το επομενο διμηνο,ειστε σε δυσκολη φαση

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν μου πέρασε κάν απ το νου γιατί μου φαίνεται μικρουλης. Τι γίνεται αν σηκωθεί όρθιος κ χτυπήσει στον τοίχο? Δεν πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερος για να αλλάξουμε κρεβάτι?:confused:

και εγω ειχα αυτες τις ανασφαλειες μεχρι να τον βγαλω απο την κουνια αλλα τελικα δε κανει τιποτα απο αυτα οσο ειναι μονος απλα αν ξυπνησει σηκωνεται και ερχετε στη κρεβατοκαμαρα και ξεκιναει και παιζει η σηκωνεται και μας φωναζει.....!!!!οταν προσπαθθω να τον κοιμμησω κανει τις ΄΄ταρζανιες ΄΄ του κ=που ειμαι και εγω δυπλα του και απλα τονξαπλωνω οπως σου ειπε και η βικη..... εγω στο προτεινα για να μη χρειαζεται να τον μεταφερεις απο το κρεβατι στη κουνια και να κουραζεσε και για να κοιματε και να ξυπναει στο ιδιο μερος..!!

Φανταστείτε αυτό. Έχετε αποκοιμηθεί στο όμορφο, ζεστό, άνετο κρεβάτι σας με το αγαπημένο σας μαξιλάρι και τη απαλή σας κουβέρτα. Κάποια στιγμή θα ξυπνήσετε το βράδυ, μπορεί να αλλάξετε θέση, να τραβήξετε πάνω σας την κουβέρτα γιατί ξεσκεπαστήκατε  και μετά να ξανακοιμηθείτε αμέσως χωρίς ποτέ να  θυμηθείτε ότι αυτό συνέβη. Τι θα γινόταν όμως αν ξυπνούσατε ξαφνικά  στο πάτωμα  της κουζίνας  χωρίς κουβέρτες ή μαξιλάρι; Θα μπορούσατε απλά να γυρίσετε από την άλλη και να κοιμηθείτε; Εγώ λέω πως σίγουρα όχι. Σίγουρα θα ξυπνούσατε τρομαγμένοι, ανησυχώντας για το πώς φτάσατε εκεί, θα μένατε για λίγο αναστατωμένοι, θα πηγαίνατε πίσω στο κρεβάτι, να αισθανθείτε άνετα και τελικά να κοιμηθείτε - αλλά όχι πολύ βαθιά, γιατί θα ανησυχούσατε μήπως βρεθείτε και πάλι πίσω στο πάτωμα. . Κάπως έτσι λοιπόν νιώθει ένα μωρό το οποίο για να μπορέσει να κοιμηθεί  θηλάζει, το κουνάνε, χρησιμοποιεί πιπίλα ή τέλος πάντων χρειάζεται βοήθεια  και ξαφνικά ξυπνάει για να αναρωτηθεί: "Τι συνέβη; Πού είμαι; Πού είναι η μαμά και ο μπαμπάς; Θέλω τα πράγματα όπως ακριβώς ήταν όταν κοιμήθηκα! Ουααα! "

Αυτό είναι ένα απόσπασμα από το no cry solutions. Είναι πολύ πιθανό το μωρό σου να ξυπνάει τόσο συχνά γιατί αλλού αποκοιμιέται, αλλού ξυπνάει.

• Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Είναι πολύ πιθανό το μωρό σου να ξυπνάει τόσο συχνά γιατί αλλού αποκοιμιέται, αλλού ξυπνάει.

Εγώ εδώ κ μήνες την κοιμιζω στο ιδιο μέρος που ξυπνάει κ δεν έχει αλλάξει τπτ. Κάτι άλλο έχει να προτείνει ο συγγραφέας;:wacko:

@Mama_Anesti_  αν θέλεις δοκίμασε αυτό που κάνουμε κ εμείς, την κοιμιζω σε ημιδιπλο στρώμα στο πάτωμα, εγώ μετά σηκώνομαι κ αυτή συνεχιζει τον ύπνο της. Όταν ξυπνήσει ξαναπαω κ ούτω καθεξής. Αν με παρει ο ύπνος δεν πιάνομαι κιόλας :P

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εγώ εδώ κ μήνες την κοιμιζω στο ιδιο μέρος που ξυπνάει κ δεν έχει αλλάξει τπτ. Κάτι άλλο έχει να προτείνει ο συγγραφέας;:wacko:

Εσύ δεν πιάνεσαι στα στατιστικά.

• Χαχαχα 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

@Mama_Anesti_  αν θέλεις δοκίμασε αυτό που κάνουμε κ εμείς, την κοιμιζω σε ημιδιπλο στρώμα στο πάτωμα, εγώ μετά σηκώνομαι κ αυτή συνεχιζει τον ύπνο της. Όταν ξυπνήσει ξαναπαω κ ούτω καθεξής. Αν με παρει ο ύπνος δεν πιάνομαι κιόλας :P

Μετά όμως σηκώνεσαι. Αν δε θες να κοιμηθείς αγκαλιά με το μωρό, θα έλεγα ότι δεν είναι λογικό να ξεκινήσετε να κοιμηθείτε αγκαλιά και μετα να περιμένεις να μην ξυπνήσει αν καταλάβει ότι πια είναι μόνη. Ειναι άλλο να κάθεσαι σε μια καρέκλα δίπλα, άλλο να ξεκινάτε να κοιμηθείτε μαζί. 

On 22/4/2018 at 8:22 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Προσωπικά με μπερδέυει λίγο ακόμη και σαν ενήλικα αυτό που περιγράφεις: αν το παιδί μάθει να κοιμάται στο κρεβάτι σας, εκεί θα έπρεπε να συνεχίζει τον ύπνο του. Και δέκα χρονών να γίνει, αν κοιμάται σε ένα μέρος και ξυπνήσει αλλού για μισό λεπτό στο μέσο της νύχτας, θα φωνάξει. Αν λοιπόν δεν θέλετε συγκοίμηση, θα έπρεπε να γίνεται η όλη προσπάθεια ύπνου από την αρχή στην κούνια.

Φυσικά στη φάση που είστε, θα θέλει πολύ κόπο να ξεμάθει, πολλή παρέα, πολλή αγκαλιά και πάλι πίσω κλπ. Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι αλλιώς θα μάθει ποτέ να κοιμάται το βράδυ. Και δεν υπάρχει λόγος να πλαντάζει στο κλάμα, κάθεσαι δίπλα του, το παρηγορείς, το ξανααφήνεις κλπ κλπ.

ΑΡΓΚ, ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο. Ξέρω πως το σωστότερο είναι να κοιμάται εκεί που θα ξυπνήσει κ θα ξανακοιμηθει. 

Δεν θέλω όμως να το προσπαθήσω τωρα. Βασικά, μετά από πολλές φάσεις (κούνημα, περπάτημα, απορροφητηρας, κούνημα καθιστή κα) κατεληξα επιτέλους να τον κοιμιζω ξαπλωμένη. Ήθελα μηνες να το καταφέρω αλλά ο μικρός δεν μπορούσε να το δεχτεί. Άπειρες φορές ενώ τον είχα μισοκοιμισμένο στην αγκαλιά μου κ έκανα να ξαπλωσω, ξεσηκωνοταν, έκλαιγε, κ ήθελε πάλι νανούρισμα απ την αρχή. Μέχρι που μία μέρα από μόνος του (το γράφω κ πιο πάνω) γκρινιάζε όταν πηγαινα να τον κουνησω. Από τότε μου έλυσε τα χέρια! Εντελως ξαφνικά κ μόνος του!

Για να κοιμηθεί κατεύθειαν στην κούνια εκτός των άλλων πρέπει να αποσυνδεσει και το θηλασμό απ τον ύπνο, μιας και οι φορές που κοιμάται χωρίς στήθος είναι ελάχιστες τελικά.

Πριν κάποιους μήνες τα διαστήματα που ξυπνούσε δεν ήταν τόσο μικρά, έκανε τρείς-τεσσερεις ακόμα και πέντε ώρες να ξυπνήσει. Τον τελευταίο καιρό πετάγεται κάθε δύο ώρες. 

Αργότερα όταν καταλάβω πως είναι ετοιμος θα προσπαθήσω να τον κοιμιζω περιπου όπως περιγραφεις,  για τώρα μου φαίνεται ακατόρθωτο κ λόγο αϋπνίας δεν έχω φοβερες αντοχες. 

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Λενια, όταν το αποφασισω να τον βάλω σε μονό έτσι όπως προτείνεις θα το κάνω, μιας κ δεν ξέρω αν θα έχουμε αποσυνδέσει ύπνο με θηλασμό. Όπως είπα κ παραπάνω μου φαίνεται μικρός για κρεβάτι αλλά αν είναι στο πάτωμα δεν κινδυνεύει να πέσει!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα