νινάκια2

Έχετε γιατρευτεί από Αλλεργίες με ομοιοπαθητική

Recommended Posts

Έχετε  γιατρευτεί από Αλλεργίες με ομοιοπαθητική?Ενδιαφέρομαι για την κόρη μου που παδεύεται παρα πολύ καρό.

Συμβουλές από δικές σας εμπειρίες και άν σας βοηθησε η ομοιοπαθητική να ξεπεραστεί ριζικά το προβλημα.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Διαφημίσεις

Καλησπερα. Εχω προσωπικη εμπειρια απο την ομοιοπαθητικη για αλλεργιες. Ως παιδι ειχα παρα πολλες αλλεργιες, ασθμα καο εχω κανει σε ηλικια 5 ετων αλλεργικο σοκ στο οποιο κινδυνεψε η ζωη μου. Οι γονεις μου στην προσπαθεια αντιμετωπισης του προβληματος, εκτος της συμβατικης ιατρικης δοκιμασαν και την ομοιοπαθητικη. Εκανα ομοιοπαθητικη 3 χρονια (7-10 ετων). Το αποτελεσμα ηταν να ταλαιπωρηθω παρα πολυ χωρις κανενα αποτελεσμα. Η ταλαιπωρια ηταν αποτελεσμα της συνεχους αναγκης ληψης χαπιων αλλα και της απαγορευσης της σοκολατας που για ενα παιδι αυτης της ηλικιας για 3 συνεχομενα χρονια ηταν τραυματικο. Αποτελεσμα δεν ειδαμε ποτε, η ουσιαστικη βελτιωση ηρθε χρονια μετα αφου εμαθα να αποφευγω αυτα που με πειραζουν και να αναγνωριζω απο νωρις τα συμπτωματα ετσι ωστε να τα αντιμετωπιζω εγκαιρα. Οπως αντιλαμβανεσαι λοιπον, ειμαι φανατικα κατα της ομοιοπαθητικης.

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Επαναφέρω το θέμα. Υπάρχει κάποιο μέλος εδώ που αντιμετώπισε αλλεργία μέσω ομοιοπαθητικής ιατρικής?  

Ο γιος μου, σχεδόν 9 ετών, έχει χρόνια κνίδωση με δερμογραφισμό, κατόπιν σχετικών ραντεβού με αλλεργιολόγο (πήγαμε κ σε δημόσιο νοσοκομείο και σε ιδιωτικό αλλεργιολόγο) βρήκαμε ότι έχει αλλεργία στα ακάρεα και παίρνε αντισταμινικά από τον Σεπτέμβριο. Τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει κάπως αλλά δεν μπορούμε να σταματήσουμε τα αντισταμινικά εάν δεν εξαλειφθούν. Με το που μειώσαμε τη δόση, το παιδί "φούντωσε" πάλι. 

Ο αλλεργιολόγος του δημοσίου νοσοκομείου μας πρότεινε ανοσοθεραπεία, αλλά διστάζουμε να το πάρουμε απόφαση. 

Σκεφτήκαμε με τον σύζυγο την ομοιοπαθητική, αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες. 

Σας ευχαριστώ. 

πρίν από 1 λεπτό , annoulen είπε:

Επαναφέρω το θέμα. Υπάρχει κάποιο μέλος εδώ που αντιμετώπισε αλλεργία μέσω ομοιοπαθητικής ιατρικής?  

Ο γιος μου, σχεδόν 9 ετών, έχει χρόνια κνίδωση με δερμογραφισμό, κατόπιν σχετικών ραντεβού με αλλεργιολόγο (πήγαμε κ σε δημόσιο νοσοκομείο και σε ιδιωτικό αλλεργιολόγο) βρήκαμε ότι έχει αλλεργία στα ακάρεα και παίρνε αντισταμινικά από τον Σεπτέμβριο. Τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει κάπως αλλά δεν μπορούμε να σταματήσουμε τα αντισταμινικά εάν δεν εξαλειφθούν. Με το που μειώσαμε τη δόση, το παιδί "φούντωσε" πάλι. 

Ο αλλεργιολόγος του δημοσίου νοσοκομείου μας πρότεινε ανοσοθεραπεία, αλλά διστάζουμε να το πάρουμε απόφαση. 

Σκεφτήκαμε με τον σύζυγο την ομοιοπαθητική, αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες. 

Σας ευχαριστώ. 

Θα ακούσεις πολλές γνώμες, άλλος θα σου πει με έσωσε κ άλλος είναι βλακείες κ κομπογιαννίτες, δεν υπάρχει μέση λύση. Αν δε δοκιμάσετε δεν μπορείτε να ξέρετε. Η άποψη μου είναι ότι πέρα από χρήματα δεν έχετε να χάσετε κατι.

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Σας ευχαριστώ. 

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με τα παιδια (ειχα κνιδωση η ιδια για ενα διαστημα στην εφηβεια μου και μετα απο καποιο διαστημα με αντισταμινικα μου περασε) αλλα θα μπορουσες να επικοινωνησεις με την ολιστικη παιδιατρο Κεμπερ-Μαργαριτη μεσω facebook ή καλυτερα e-mail, η οποια ζει στο εξωτερικο αλλα ειναι πολυ προθυμη στο να βοηθαει Ελληνες γονεις, ωστε να σας διαφωτισει. Ευχομαι να το ξεπερασετε.

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Σας ευχαριστώ. 

Ως αλλεργική η ίδια με δερμογραφισμό και αγγειοείδημα, το καλό σενάριο είναι να σας δώσουν γνήσια ομοιοπαθητικά (δηλαδή νερό), οπότε θα πετάξετε τα χρήματα σας αλλά μέχρι οκ. Το κακό σενάριο, είναι να σας δώσουν κάποιο φυτικό σκεύασμα, να αντιδράσει το παιδί και να τρέχετε, αν προλάβετε.  Να θυμάστε ότι η ομοιοπαιητική δεν είναι ιατρική ειδικότητα, εμπιστεύεστε το παιδί σας σε κάποιον που μπορεί να είναι και απόφοιτος δημοτικού.

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με τα παιδια (ειχα κνιδωση η ιδια για ενα διαστημα στην εφηβεια μου και μετα απο καποιο διαστημα με αντισταμινικα μου περασε) αλλα θα μπορουσες να επικοινωνησεις με την ολιστικη παιδιατρο Κεμπερ-Μαργαριτη μεσω facebook ή καλυτερα e-mail, η οποια ζει στο εξωτερικο αλλα ειναι πολυ προθυμη στο να βοηθαει Ελληνες γονεις, ωστε να σας διαφωτισει. Ευχομαι να το ξεπερασετε.

Ωραία, σε ευχαριστώ για την πληροφορία, καλή μέρα. 

On 9/1/2020 at 10:52 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ως αλλεργική η ίδια με δερμογραφισμό και αγγειοείδημα, το καλό σενάριο είναι να σας δώσουν γνήσια ομοιοπαθητικά (δηλαδή νερό), οπότε θα πετάξετε τα χρήματα σας αλλά μέχρι οκ. Το κακό σενάριο, είναι να σας δώσουν κάποιο φυτικό σκεύασμα, να αντιδράσει το παιδί και να τρέχετε, αν προλάβετε.  Να θυμάστε ότι η ομοιοπαιητική δεν είναι ιατρική ειδικότητα, εμπιστεύεστε το παιδί σας σε κάποιον που μπορεί να είναι και απόφοιτος δημοτικού.

Καλημέρα @ΑΡΓΚ, είχα που είχα τους ενδοιασμούς μου, τώρα με αυτό, αποθαρρύνθηκα εντελώς...... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. 

Just now, annoulen είπε:

Καλημέρα @ΑΡΓΚ, είχα που είχα τους ενδοιασμούς μου, τώρα με αυτό, αποθαρρύνθηκα εντελώς...... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. 

Επειδή γενικά δε μου αρέσουν τα φάρμακα, και πάντα έψαχνα γιατρούς που να μην συνταγογραφούν με το παραμικρό, έχω δυστυχώς καταλήξει στο συμπέρασμα ότι με τις αλλεργίες ή κάνεις επιθετική θεραπεία, ή υποφέρεις για πολύ καιρό. Δυστυχώς ειδικά με τα δερματικά, έχω δει ότι πολλά φυτικά προϊόντα, ακόμη και κάποια αθώα βότανα που όλοι χρησιμοποιούμε σαν ροφήματα και όχι για φάρμακο, μπορεί να προκαλέσουν μία κρίση κνίδωσης και αγγειοοίδημα, όπως δυστυχώς και φυτικές κρέμες. Μου το έχει επιβεβεβαίωσει και η αλλεργιολόγος μου ότι δεν είναι ιδέα μου και είναι συχνό το φαινόμενο :( 

• Λυπημένη/-ος 1

Χωρίς να υποστηρίζω την ομοιοπαθητική καθώς δεν έχω κάνει ποτέ, θα ήθελα να σου πω ότι κάνεις λάθος. Η ομοιοπαθητική είναι ομοιοπαθητική (νερό όπως λες κ εσύ) κ τα φυτικά σκευάσματα είναι φυτοθεραπεία. Δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Τα ομοιοπαθητικά δεν έχουν καμία παρενέργεια (πλην πιθανής έξαρσης των συμπτωμάτων στην αρχή της θεραπείας που δηλωνει υποτίθεται ότι δουλεύει) ενώ η φυτοθεραπεία μπορεί να σε στείλει στον άλλο κόσμο καθώς κ η στρυχνίνη φυτό είναι. Ας μην τα συγχέουμε όταν δινουμε συμβουλές όμως. 

Διαφημίσεις

Το κακό σενάριο, είναι να σας δώσουν κάποιο φυτικό σκεύασμα, να αντιδράσει το παιδί και να τρέχετε, αν προλάβετε.

Υπαρχουν παρα πολλα φυτα που αν πιεις εστω και ενα τσαι μπορει να βρεθεις στον αλλο κοσμο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουμε να κατηγορουμε ολα τα φυτικα σκευασματα. Παντα και για ολα μπορουν να υπαρξουν σοβαρες παρενεργειες (ειτε φυτικο ειτε χημικο σκευασμα), αλλα δεν μπορουμε να αφοριζουμε ετσι ολες τις φυσικες θεραπειες που γινονται εδω και χιλιαδες χρονια. Εξαλλου, δεν θα πας να δωσεις μονο σου το βοτανο ή το φυτικο σκευασμα, θα παρεις τις γνωσεις ενος ειδικου. Οπως και παλαιοτερα υπηρχε ο/η σοφος/η medicine man/woman της καθε φυλης (ευτυχως εχουν απομεινει μερικοι που δινουν ακομη γνωσεις που προκειται να χαθουν), που ειχε ολες τις γνωσεις που του μεταλαμπαδευε ο προηγουμενος. 

Να θυμάστε ότι η ομοιοπαιητική δεν είναι ιατρική ειδικότητα, εμπιστεύεστε το παιδί σας σε κάποιον που μπορεί να είναι και απόφοιτος δημοτικού.

Φυσικα και υπαρχουν γιατροι (με πτυχιο :shock: ) που ακολουθουν κι αλλες οδους πριν καταφυγουν στα χημικα φαρμακα. Δεν τα απαρνιουνται, γνωριζουν την αξια τους αλλα εχουν τις γνωσεις να δοκιμασουν κατι πιο φιλικο στο σωμα πρωτα. Και ο βελονισμος απαξιωνεται απο πολλους συμβατικους γιατρους της δυσης, αλλα στην Κινα ειναι ενας τροπος θεραπειας εδω και χιλιαδες χρονια. Ας μην ακυρωνουμε ολοκληρο κλαδο, υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που ξεπερασαν τα προβληματα υγειας που ειχαν με οδηγιες γιατρων που ακολουθουν και την ομοιοπαθητικη μεθοδο και τα φυτικα σκευασματα. Η ολη διαφορα εγκειται στο πως αντιμετωπιζει ο καθε ενας την αρρωστια ή το προβλημα, οι συμβατικοι βλεπουν το δεντρο (και συνηθως προσπαθουν απλα να το κοψουν), ενω οι ολιστικοι προσπαθουν να δουν το δασος.

Αν θέλετε να βρείτε γιατρό με πιστοποίηση στην ομοιοπαθητική μπορείτε να επισκεφθείτε τη σελίδα της ελληνικής ομοιοπαθητικής ιατρικής. 

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Χωρίς να υποστηρίζω την ομοιοπαθητική καθώς δεν έχω κάνει ποτέ, θα ήθελα να σου πω ότι κάνεις λάθος. Η ομοιοπαθητική είναι ομοιοπαθητική (νερό όπως λες κ εσύ) κ τα φυτικά σκευάσματα είναι φυτοθεραπεία. Δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Τα ομοιοπαθητικά δεν έχουν καμία παρενέργεια (πλην πιθανής έξαρσης των συμπτωμάτων στην αρχή της θεραπείας που δηλωνει υποτίθεται ότι δουλεύει) ενώ η φυτοθεραπεία μπορεί να σε στείλει στον άλλο κόσμο καθώς κ η στρυχνίνη φυτό είναι. Ας μην τα συγχέουμε όταν δινουμε συμβουλές όμως. 

Ναι, σαφέστατα. Απλά πολλοί "ομοιοπαθητικοί" τα δίνουν το ίδιο καλά και τα δύο.

πρίν από 41 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Υπαρχουν παρα πολλα φυτα που αν πιεις εστω και ενα τσαι μπορει να βρεθεις στον αλλο κοσμο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουμε να κατηγορουμε ολα τα φυτικα σκευασματα. Παντα και για ολα μπορουν να υπαρξουν σοβαρες παρενεργειες (ειτε φυτικο ειτε χημικο σκευασμα), αλλα δεν μπορουμε να αφοριζουμε ετσι ολες τις φυσικες θεραπειες που γινονται εδω και χιλιαδες χρονια. Εξαλλου, δεν θα πας να δωσεις μονο σου το βοτανο ή το φυτικο σκευασμα, θα παρεις τις γνωσεις ενος ειδικου. Οπως και παλαιοτερα υπηρχε ο/η σοφος/η medicine man/woman της καθε φυλης (ευτυχως εχουν απομεινει μερικοι που δινουν ακομη γνωσεις που προκειται να χαθουν), που ειχε ολες τις γνωσεις που του μεταλαμπαδευε ο προηγουμενος. 

Φυσικα και υπαρχουν γιατροι (με πτυχιο :shock: ) που ακολουθουν κι αλλες οδους πριν καταφυγουν στα χημικα φαρμακα. Δεν τα απαρνιουνται, γνωριζουν την αξια τους αλλα εχουν τις γνωσεις να δοκιμασουν κατι πιο φιλικο στο σωμα πρωτα. Και ο βελονισμος απαξιωνεται απο πολλους συμβατικους γιατρους της δυσης, αλλα στην Κινα ειναι ενας τροπος θεραπειας εδω και χιλιαδες χρονια. Ας μην ακυρωνουμε ολοκληρο κλαδο, υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που ξεπερασαν τα προβληματα υγειας που ειχαν με οδηγιες γιατρων που ακολουθουν και την ομοιοπαθητικη μεθοδο και τα φυτικα σκευασματα. Η ολη διαφορα εγκειται στο πως αντιμετωπιζει ο καθε ενας την αρρωστια ή το προβλημα, οι συμβατικοι βλεπουν το δεντρο (και συνηθως προσπαθουν απλα να το κοψουν), ενω οι ολιστικοι προσπαθουν να δουν το δασος.

Η ομοιοπαθητική δεν είναι ειδικότητα της ιατρικής, δεν είναι κάτι που έχεις εκπαιδευτεί και πιστοποιηθεί σε αυτό από άλλους γιατρούς. Το να λες στην Ελλάδα τουλάχιστον ομοιοπαθητικός παιδίατρος είναι σαν να λες παιδίατρος με ενδιαφέρον στο μπαλέτο ή παιδίατρος που έχει μελετήσει το μάρκετινγκ. Μπορεί σαφώς να έχει όσες ιδιότητες θέλει ο άνθρωπος, αλλά δεν είναι καλό να δημιουργείται η εντύπωση ότι επειδή κολλά τη λέξη "ομοιοπαθητική" που δεν αναγνωρίζεται σαν ειδικότητα και δε μαθαίνεται σε σχολή ή σε νοσοκομείο, ότι αυτό της δίνει κύρος. 

Από εκεί και πέρα, για τα φυτικά σκευάσματα το ανέφερα γιατί δυστυχώς εντελώς αθώα βότανα, ως και καθημερινής χρήσης, μπορεί να θέλουν προσοχή σε ένα παιδί με αλλεργίες. Χωρίς από μόνα τους να είναι για το γενικο πληθυσμό επικίνδυνα, ίσα ίσα.

22 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Επειδή γενικά δε μου αρέσουν τα φάρμακα, και πάντα έψαχνα γιατρούς που να μην συνταγογραφούν με το παραμικρό, έχω δυστυχώς καταλήξει στο συμπέρασμα ότι με τις αλλεργίες ή κάνεις επιθετική θεραπεία, ή υποφέρεις για πολύ καιρό. Δυστυχώς ειδικά με τα δερματικά, έχω δει ότι πολλά φυτικά προϊόντα, ακόμη και κάποια αθώα βότανα που όλοι χρησιμοποιούμε σαν ροφήματα και όχι για φάρμακο, μπορεί να προκαλέσουν μία κρίση κνίδωσης και αγγειοοίδημα, όπως δυστυχώς και φυτικές κρέμες. Μου το έχει επιβεβεβαίωσει και η αλλεργιολόγος μου ότι δεν είναι ιδέα μου και είναι συχνό το φαινόμενο :( 

ΑΡΓΚ τι έκανες εσύ για την κνίδωση ? έκανες ανοσοθεραπεία ? 

Διαφημίσεις

Just now, annoulen είπε:

ΑΡΓΚ τι έκανες εσύ για την κνίδωση ? έκανες ανοσοθεραπεία ? 

Δυστυχώς στην περίπτωσή μου δεν προτείνεται. Από όσο ξέρω έχει νόημα μόνο αν είναι αντίδραση σε περιορισμένο αίτιο και όχι αν υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες ή είναι γενικευμένη. Από όσο μου έχουν πει, σπάνια η κνίδωση και το αγγειοοίδημα έχει να κάνει με αντίδραση σε κάτι συγκεκριμένο, δηλαδή κατά τους γιατρούς που ρώτησα και σε δημόσια κέντρα  και ιδιωτικά, δεν θεωρούν ότι έχουν αξία τα τεστ ευαισθησίας σε αυτή την περίπτωση και μου είπαν ότι και να υπάρχει τεστ θετικο σε κάτι, δεν το συσχετίζουν, εκτός αν υπάρχει συσχέτιση του τύπου "κάθε φορά που τρώω το κάρυ, δύο ώρες μετά έχω αντίδραση".  Αυτά βέβαια για ενήλικες, δεν ξέρω τι ισχύει σε παιδιά. Εγω μέχρι στιγμής είμαι σε ένα συνδυασμό αντισταμινικων και μάλλον θα δοκιμάσω θεραπεία με xolair, που πρόσφατα πήρε έγκριση και για κνίδωση, μήπως αυτό αλλάξει κάτι. 

• Μου αρέσει 1

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Η ομοιοπαθητική δεν είναι ειδικότητα της ιατρικής, δεν είναι κάτι που έχεις εκπαιδευτεί και πιστοποιηθεί σε αυτό από άλλους γιατρούς. Το να λες στην Ελλάδα τουλάχιστον ομοιοπαθητικός παιδίατρος είναι σαν να λες παιδίατρος με ενδιαφέρον στο μπαλέτο ή παιδίατρος που έχει μελετήσει το μάρκετινγκ. Μπορεί σαφώς να έχει όσες ιδιότητες θέλει ο άνθρωπος, αλλά δεν είναι καλό να δημιουργείται η εντύπωση ότι επειδή κολλά τη λέξη "ομοιοπαθητική" που δεν αναγνωρίζεται σαν ειδικότητα και δε μαθαίνεται σε σχολή ή σε νοσοκομείο, ότι αυτό της δίνει κύρος. 

Από εκεί και πέρα, για τα φυτικά σκευάσματα το ανέφερα γιατί δυστυχώς εντελώς αθώα βότανα, ως και καθημερινής χρήσης, μπορεί να θέλουν προσοχή σε ένα παιδί με αλλεργίες. Χωρίς από μόνα τους να είναι για το γενικο πληθυσμό επικίνδυνα, ίσα ίσα.

Δεν ειναι κλαδος της ιατρικης επιστημης αλλα κατατασσεται στην εναλλακτικη ιατρικη, η οποια εχει θεραπευσει πολλους ανθρωπους με οξεια ή χρονια προβληματα υγειας. Προσωπικα, ισως προτιμουσα τον "ομοιοπαθητικο παιδιατρο" απο τον "συμβατικο", οχι επειδη εχω προτιμηση στα ομοιοπαθητικα φαρμακα (ακομη δεν εχω προσωπικη εμπειρια με χορηγηση τετοιων σκευασματων, ειμαι πολυ κοντα ομως, εδω και αρκετο καιρο μελεταω για την χρηση τους) αλλα περισσοτερο γιατι με εκφραζει περισσοτερο η ολιστικη αντιμετωπιση των ασθενειων και της λειτουργιας του σωματος γενικοτερα. Ενας παιδιατρος που γνωριζει ομοιοπαθητικη ειναι πιο πιθανο να γνωριζει φυσικους τροπους θεραπειας (πχ βοτανα) απο εναν συμβατικο και γι'αυτο τον λογο αν επελεγα θα επελεγα τον ομοιοπαθητικο, και οχι γιατι "πιστευω" στην ομοιοπαθητικη.

Τα βοτανα φυσικα και θελουν προσοχη και στους ενηλικες, ποσο μαλλον στα παιδια. Ενας παιδιατρος με τετοιες γνωσεις θα μπορουσε να δωσει πολυτιμες πληροφοριες απο "γιατροσοφια" που εχουν εκλειψει μετα την εμφανιση των χημικων φαρμακων.

• Μου αρέσει 1

On 9/1/2020 at 4:22 ΜΜ, annoulen είπε:

Σας ευχαριστώ. 

Είχα χρόνια αλλεργική ρινίτιδα από τα 6 έως τα 16 περίπου . Για να τα λέμε απλά τα πράγματα η μύτη μου μονίμως όλο το χρόνο πλην καλοκαίρι και επαφής με θάλασσα ήταν μονίμως μα μονίμως με μυξα !! Ανεπνεα παρά πολύ συχνά μόνο από το στόμα . Είμασταν μόνιμοι πελάτες στο Πσιδων τότε . Δεν είχαν βρει τι φταει ούτε και τη θεραπεία . Έπαιρνα συνέχεια κορτιζονούχα κτλ . Είχε επηρεαστεί ο ύπνος μου γιατί δεν ανεπνεα σωστά και είχα γενικά δυσκολίες ακόμα και ψυχολογικά γιατί τα παιδιά πάντα με κορόιδευαν . Οι γονείς μου τότε σαν εσχάτη λύση με πήγαν γιατρό που ασχολουβυαν και με ομοιοπαθητική ( δεν ξέρω λεπτομερείες δεν θυμάμαι τίποτα παραπάνω ) . 

Η αλλεργία μου πέρασε μετά από λίγο καιρό θεραπεία . Δεν ξέρω αν βοήθησε η αν ήταν απλά τυχαίο γεγονός . Σήμερα υπάρχουν πολλοί τρόποι να μάθει κανείς και να ενημερωθεί για οκά αυτά . Ψάξτε το ...

• Μου αρέσει 1

@annoulen εγώ κάνω ανοσοθεραπεία τα τελευταία 3 χρόνια για αλλεργική ρινίτιδα (αφού κατάπια έναν τόνο αντιισταμινικά επί μια δεκαετία) σε ιδιώτη αλλεργιολόγο. Ειδικά τον πρώτο χρόνο είχα δει τεράστια διαφορά, μέρα με νύχτα. Τι σε προβληματίζει στην ανοσοθεραπεία; Στη γιατρό που πηγαίνω βλέπω πάρα πολλά παιδάκια στην ηλικία του δικού σου και πολύ μικρότερα να κάνουν. Κάνει κι ο κολλητός του μικρού μου, 10 χρονών. Η μαμά του είχε κάνει κι αυτή σαν παιδί, στη Γερμανία, πριν 20+ χρόνια βέβαια. 

CnYdp3.png

πρίν από 18 λεπτά , Lisbet είπε:

...... Τι σε προβληματίζει στην ανοσοθεραπεία; .....

Το ότι θα πρέπει να αποφασίσουμε για το αν θα παίρνει το παιδί μας χημικά σκευάσματα για τα επόμενα 5 χρόνια. Αυτό. Σαν ιδέα μου φαίνεται "κάπως". Άσχετα εάν είμαστε με αντισταμινικά εδώ και 5 μήνες...... 

Just now, annoulen είπε:

Το ότι θα πρέπει να αποφασίσουμε για το αν θα παίρνει το παιδί μας χημικά σκευάσματα για τα επόμενα 5 χρόνια. Αυτό. Σαν ιδέα μου φαίνεται "κάπως". Άσχετα εάν είμαστε με αντισταμινικά εδώ και 5 μήνες...... 

Μήπως δε σας εξήγησαν επαρκώς τι είναι η ανοσοθεραπεία; Εκτός αν υπάρχουν διαφορετικές μορφές θεραπείας κάτω από την ίδια ομπρέλα και δεν το γνωρίζω.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μήπως δε σας εξήγησαν επαρκώς τι είναι η ανοσοθεραπεία; 

Κι εγώ αυτό νομίζω. 

Πίστεψέ με, annoulen, τα αντιισταμινικά, που πολύ πιθανόν να τα χρειαστείτε μακροχρόνια, είναι πολύ πιο επιβαρυντικά. Την ανοσοθεραπεία την κάνουν και σε εγκύους.

Βάλτε και το ενδεχόμενο να το ξανασυζητήσετε με τον αλλεργιολόγο σας, στα πλαίσια της αναζήτησής σας.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
    • Μου αρέσει 2

CnYdp3.png

Just now, Lisbet είπε:

Κι εγώ αυτό νομίζω. 

Πίστεψέ με, annoulen, τα αντιισταμινικά, που πολύ πιθανόν να τα χρειαστείτε μακροχρόνια, είναι πολύ πιο επιβαρυντικά. Την ανοσοθεραπεία την κάνουν και σε εγκύους.

Βάλτε και το ενδεχόμενο να το ξανασυζητήσετε με τον αλλεργιολόγο σας, στα πλαίσια της αναζήτησής σας.

Συμφωνώ με την Lisbet. Εχουμε μιλήσει και παλιότερα, αν θυμάμαι καλά annoulen. Κάνω ανοσοθεραπεία 4,5 χρόνια και η βελτίωση μου ήταν πολύ ικανοποιητική. 

• Μου αρέσει 2

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

BdmAp3.png

23 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μήπως δε σας εξήγησαν επαρκώς τι είναι η ανοσοθεραπεία; ....

Μπορεί, ναι, δε λέω...... 

Στο επόμενο ραντεβού μας θα ξαναρωτήσω. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα