Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

είμαι 42 και ο σύζυγός μου 44 . Έχω τρία παιδιά από προηγούμενο γάμο μεγάλα πια. Βέβαια τότε ήμουν μικρή . Κάνοντας προσπάθεια για μωράκι εδώ και ενάμιση χρόνο , προέκυψαν διάφορα  που δεν υπολογίζαμε....Σπερμοδιάγραμμα κακό αρχικά λόγω μικροβίου αλλά και μετά την θεραπεία καμία απολύτως διαφορά σε αριθμό και ταχύτητα. Εγώ ΑΜΗ 2,2  και FSH 3.9 την 9η μέρα του κύκλου .

όλοι μας προτείνουν εξωσωματική αλλά εγώ έχω κακό ιστορικό με καρκίνους και φοβάμαι τις ορμόνες.

Έχω απογοητευτεί  κορίτσια...έχω τα παιδάκια μου αλλά θέλω τόσο ακόμη ένα....

τι λέτε με αυτό το ιστορικό πάω ντουγρού για εξωσωματική?

ποια η διαφορά από τη μικρογονιμοποίηση? και η εξωσωματική σε φυσιολογικό κύκλο έχει ορμόνες?

ευχαριστώ..

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, tavraki είπε:

Καλησπέρα σε όλους!

είμαι 42 και ο σύζυγός μου 44 . Έχω τρία παιδιά από προηγούμενο γάμο μεγάλα πια. Βέβαια τότε ήμουν μικρή . Κάνοντας προσπάθεια για μωράκι εδώ και ενάμιση χρόνο , προέκυψαν διάφορα  που δεν υπολογίζαμε....Σπερμοδιάγραμμα κακό αρχικά λόγω μικροβίου αλλά και μετά την θεραπεία καμία απολύτως διαφορά σε αριθμό και ταχύτητα. Εγώ ΑΜΗ 2,2  και FSH 3.9 την 9η μέρα του κύκλου .

όλοι μας προτείνουν εξωσωματική αλλά εγώ έχω κακό ιστορικό με καρκίνους και φοβάμαι τις ορμόνες.

Έχω απογοητευτεί  κορίτσια...έχω τα παιδάκια μου αλλά θέλω τόσο ακόμη ένα....

τι λέτε με αυτό το ιστορικό πάω ντουγρού για εξωσωματική?

ποια η διαφορά από τη μικρογονιμοποίηση? και η εξωσωματική σε φυσιολογικό κύκλο έχει ορμόνες?

ευχαριστώ..

κοριτσι αν υπαρχει θεμα τοσο σοβαρο με το σπερμα βεβαια πας για εξωσωματικη. ο φυσικος κυκλος οχι δεν εχει ορμονες περνεις το ωαριο το ενα κ μοναδικο που βγαζει ο οργανισμος σου καθε μηνα. η μικρογονιμοποιηση ειναι οταν υπαρχει θεμα με το σπερμα κανουν οι εμβρυολογοι την γονιμοποιηση δηλαδη καπως διαλεγουν αυτοι το πιο καταλληλο σπερμα κ το βαζουν στο ωαριο. η διαφορα ειναι οτι υπαρχει ειδικος τροπος για να γινει η γονιμοποιηση λογο κακης ποιοτητας σπερματος οποτε κ αυξανονται οι πιθανοτητες να υπαρξει εμβρυο. καπως ετσι με απλα λογια.  

On 8/6/2018 at 6:38 PM, maria_tweety said:

Ο γιατρος δεν μου ειπε κατι.του εστειλα τις εξετασεις με μειλ και τηλεφωνικα μου ειπε να ξεκινησω τ4 των 12,τη χαμηλοτερη δοση μου εδωσε.κοριτσια λετε στον επομενο κυκλο να εχει πεσει η τιμη;την παρασκευη ξεκινησα τα χαπια.να σας πω την αληθεια εμεις τις προσπαθειες μας τις καναμε γι αυτο το μηνα,αν και δε νομιζω με την πρωτη φορα να μεινω και εγκυος.την αλλη εβδομαδα που περιμενω περιοδο θα ξερω σιγουρα και θα σας ενημερωσω.αλλα αν ηξερα οτι υπαρχει κινδυνος αποβολης δεν θα ξεκινουσα προσπαθειες..τι να πω θα δειξει

Γεια σου κορίτσι!! Αν υπήρχε κίνδυνοε για την tsh νομιζω θα σου έλεγε ο γιατρός, αφού τον έχεις ενημερώσει ότι σχεδιάζετε για παιδάκι. Εγώ έπαιρνα χάπι από το 2005 Τ4 των 50 mg. για την TSH σε ενδοκρινολόγο όμως. Αυτοί είναι αρμόδιοι για το θυροειδή. Μου έχει πει ο ενδοκρινολόγος ότι ο χρόνος ημίσειας ζωής της ορμόνης ειναι περίπου 6 μήνες, οπότε χρειάζεται μερικούς μήνες, αν οχι 6 για να ρυθμιστεί. Καλύτερα όμως θα ήταν να συμβουλευτείς ενδοκρινολόγο για το χαπάκι! Καλή επιτυχία, γρήγορα με ένα μπεμπάκι !!!

Κοριτσια παντως δεν ειναι κατασταση αυτη...οτιδηποτε και να με πιασει πλεον,πονος,κουραση,αδιαθεσια, το αποδιδω εκει..σκεφτομαι λες;;;;;πωωωωωωω δεν θα την βγαλουμε καθαρη μεχρι να γινει το πολυποθητο..και γω ειμαι ακομα στον πρωτο μηνα...σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ! Έχω ήδη κλείσει ραντεβού σε κέντρο της Θεσσαλονίκης για συζήτηση επί του θέματος και μάλλον για απόφαση . Το ζήτημα είναι ότι περνάει ο καιρός και δε ξέρω αν έχω και ψυχολογικές αντοχές για κάτι τέτοιο.  Οι ορμόνες που παίρνεις επηρεάζουν τον οργανισμό ;  Ψυχολογικά ; 

Κορίτσια επειδή το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ άλλο να ρωτήσω και εσάς που ξέρετε πιο πολλά..είχα επαφές στις γόνιμες μέρες,όπως έγραψα πιο πάνω.μια εβδομάδα μετά τις επαφές με πονούσε η κοιλιά μου για 3-4 μέρες και από τότε τίποτα,ούτε κοιλιά πονάει ούτε στηθος έχει πρηστεί.εν τω μεταξύ 16-18 του μήνα περιμένω περίοδο και συνήθως μια εβδομάδα πριν την περίοδο μου πρηζεται το στήθος και με πονάει η κοιλιά.αυτη τη φορά δεν έχω κανένα σύμπτωμα.τι λέτε να συμβαίνει;υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος;αν και απ ότι ξέρω και στην εγκυμοσύνη πονάει η κοιλιά και πρηζεται το στήθος.ποτε να κάνω τεστ εγκυμοσύνης;θα τρελαθώ..λέτε να άλλαξε ο κύκλος μου ξαφνικά;από θερμοκρασία έχω δέκατα.κανενα άλλο σύμπτωμα.

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια επειδή το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ άλλο να ρωτήσω και εσάς που ξέρετε πιο πολλά..είχα επαφές στις γόνιμες μέρες,όπως έγραψα πιο πάνω.μια εβδομάδα μετά τις επαφές με πονούσε η κοιλιά μου για 3-4 μέρες και από τότε τίποτα,ούτε κοιλιά πονάει ούτε στηθος έχει πρηστεί.εν τω μεταξύ 16-18 του μήνα περιμένω περίοδο και συνήθως μια εβδομάδα πριν την περίοδο μου πρηζεται το στήθος και με πονάει η κοιλιά.αυτη τη φορά δεν έχω κανένα σύμπτωμα.τι λέτε να συμβαίνει;υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος;αν και απ ότι ξέρω και στην εγκυμοσύνη πονάει η κοιλιά και πρηζεται το στήθος.ποτε να κάνω τεστ εγκυμοσύνης;θα τρελαθώ..λέτε να άλλαξε ο κύκλος μου ξαφνικά;από θερμοκρασία έχω δέκατα.κανενα άλλο σύμπτωμα.

να κανεις υπομονη μεχρι να δεις καθυστερηση πανω απο τρεις μερες. ο κυκλος ειδικα με τις ζεστες την αλλαγη τροφων μπορει να δινει αλλα συμπτωματα καθε φορα απλα τωρα παρατηρεις το παραμικρο. πχ το οτι κανει πολυ ζεστη κ ισως πινεις παραπανω νερο μπορει να μην πρηστει καθολου το στηθος... δεν κανεις κατακρατηση κ νιωθεις οτι δεν θα σου ερθει περιοδος. 

ολα αυτα αν τα παρατηρουσες κ τα σημειωνες καπου θα ειχες δει οτι καθε κυκλος ειναι διαφορετικος! 

Κορίτσια χρόνια πολλά!!δεν άντεξα να μην μπω να γράψω τα νέα μου!!το καλύτερο δώρο σήμερα για τη γιορτή μου ήταν το θετικό τεστ εγκυμοσύνης!!!κανονικα ήταν να αδιαθετησω από αύριο μέχρι και το Σάββατο..αλλα δεν μπορούσα να περιμένω..είχα έντονα δέκατα,κάτι το οποίο άλλη φορά δεν είχα παρατηρήσει,είχα κάτι ανακατωσούρες στο στομάχι μου,και δεν είχα συμπτώματα περιόδου..το μόνο που με προβληματίζει είναι ο θυρεοειδής,όπως σας είχα γράψει και πιο πάνω ήταν αυξημένος,και μια κοπέλα είπε ότι υπάρχει κίνδυνος αποβολής..δεν ξέρω πως να κινηθώ τώρα και ο γυναικολόγος μου ανοίγει το Σεπτέμβρη..σκέφτομαι αύριο να κάνω μια χοριακη να το σιγούρεψω αλλά μετά τι να κάνω;μήπως λόγω θυρεοειδή από βάλω;παίρνω τ4 τη χαμηλότερη δόση..από χθες έχω κάτι πονάκια χαλαρά στην κοιλιά είναι φυσιολογικά έτσι;επίσης αν συνεχιστούν τα δέκατα είναι επικίνδυνα;

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια χρόνια πολλά!!δεν άντεξα να μην μπω να γράψω τα νέα μου!!το καλύτερο δώρο σήμερα για τη γιορτή μου ήταν το θετικό τεστ εγκυμοσύνης!!!κανονικα ήταν να αδιαθετησω από αύριο μέχρι και το Σάββατο..αλλα δεν μπορούσα να περιμένω..είχα έντονα δέκατα,κάτι το οποίο άλλη φορά δεν είχα παρατηρήσει,είχα κάτι ανακατωσούρες στο στομάχι μου,και δεν είχα συμπτώματα περιόδου..το μόνο που με προβληματίζει είναι ο θυρεοειδής,όπως σας είχα γράψει και πιο πάνω ήταν αυξημένος,και μια κοπέλα είπε ότι υπάρχει κίνδυνος αποβολής..δεν ξέρω πως να κινηθώ τώρα και ο γυναικολόγος μου ανοίγει το Σεπτέμβρη..σκέφτομαι αύριο να κάνω μια χοριακη να το σιγούρεψω αλλά μετά τι να κάνω;μήπως λόγω θυρεοειδή από βάλω;παίρνω τ4 τη χαμηλότερη δόση..από χθες έχω κάτι πονάκια χαλαρά στην κοιλιά είναι φυσιολογικά έτσι;επίσης αν συνεχιστούν τα δέκατα είναι επικίνδυνα;

συνχαρητηρια! θα παρεις τηλεφωνο το γιατρο στο κινητο λογικα θα σου διπλασιαση την δοση αμεσως. επισης θα κανεις εξεταση tsh μαζι με την χοριακη

Καλησπέρα σε όλες... Πριν λίγο καιρό αποφασίσαμε ότι θα πάμε κι εμείς για εξωσωματική.

Αρχικά, ο άντρας μου έχει πρόβλημα με την FSH και κακό σπερμοδιάγραμμα. Ο γιατρός μας είπε ότι αν πάμε για σπερματέγχυση δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες, οπότε μου έγραψε ορμονολογικές για να δούμε κι εμένα. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα κι έχω πάθει κατάθλιψη... AMH 1.71 ng/ml. Οι υπόλοιπες ορμόνες είναι σχετικά καλές, αν και διαβάζω από το πρωί για το κλάσμα fsh/lh και πάλι ανησυχώ. FSH 6.89, LH 4.48, Oιστραδιόλη 62.08, Προλακτίνη 28.6, Τεστοστερόνη 0.30 και Ανδροστενεδιόνη 1.27. Είμαι 29 και εδώ και 5 χρόνια χωρις θυροειδή αδένα (είχε καρκίνο ο άτιμος ο θυροειδής μου!), έχω ρυθμισμένες τις ορμόνες του θυροειδή!

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω, εσείς τι λέτε; Είναι χάλια τα πράγματα; Επίσης είναι φυσιολογικό το ότι τα βλέπω όλα μαύρα;

Διαφημίσεις

On 9/24/2018 at 11:06 PM, noelie said:

Καλησπέρα σε όλες... Πριν λίγο καιρό αποφασίσαμε ότι θα πάμε κι εμείς για εξωσωματική.

Αρχικά, ο άντρας μου έχει πρόβλημα με την FSH και κακό σπερμοδιάγραμμα. Ο γιατρός μας είπε ότι αν πάμε για σπερματέγχυση δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες, οπότε μου έγραψε ορμονολογικές για να δούμε κι εμένα. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα κι έχω πάθει κατάθλιψη... AMH 1.71 ng/ml. Οι υπόλοιπες ορμόνες είναι σχετικά καλές, αν και διαβάζω από το πρωί για το κλάσμα fsh/lh και πάλι ανησυχώ. FSH 6.89, LH 4.48, Oιστραδιόλη 62.08, Προλακτίνη 28.6, Τεστοστερόνη 0.30 και Ανδροστενεδιόνη 1.27. Είμαι 29 και εδώ και 5 χρόνια χωρις θυροειδή αδένα (είχε καρκίνο ο άτιμος ο θυροειδής μου!), έχω ρυθμισμένες τις ορμόνες του θυροειδή!

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω, εσείς τι λέτε; Είναι χάλια τα πράγματα; Επίσης είναι φυσιολογικό το ότι τα βλέπω όλα μαύρα;

Καλημερα!

Νομιζω ειναι αναμενομενο να τα βλεπεις ολα μαυρα. Οταν ομως ξεκινησετε τη διαδικασια και δρομολογηθουν ολα θα δεις οτι θα νιωσεις πολυ καλυτερα. Γενικα οταν καταλαβεις ακριβως τα βηματα κ τι θα κανετε θα αποκτησεις αισιοδοξια.

Εισαι πολυ νεα και ολα θα πανε καλα! 

Καλη επιτυχια απο καρδιας!!!

k0oZp3.png

On 5/3/2018 at 12:38 ΜΜ, kotsifikos είπε:

@Maline η ΑΜΗ είναι μία εξέταση που πολλοί γιατροί ακόμα την αμφισβητούν, επίσης να ξέρεις πως από μόνη της δεν λέει κάτι, πάντα οι γιατροί την κοιτάζουν σε συνδιασμό με την fsh και την lh.

Ότι απορία έχεις συζήτησε την με τον γιατρό σου, σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

On 3/6/2018 at 10:54 AM, Maline said:

Ο σύζυγος έχει κάνει 3-4 φορές αυτές τις αναλύσεις τον τελευταίο χρόνο και το αποτέλεσμα πάνω κάτω είναι το ίδιο. 

Ίσως και να προσπαθήσουμε ακόμα μερικούς μήνες μόνοι μας. 

Καλησπέρα...επέιδη εμεις παιδευμοαστε πολυ καιρο καταλήξαμε σε εξωσωματικη λογω ανδρικου παραγοντα (ολιγοασθενοτερατοσπερμια)

εχω να σου πω 2 -3 πραγματακια που εμαθα ολο αυτο τον καιρο

εχουν δικιο την amh την κοιτανε σε συνδιασμο με αλλες ορμονες,η γυναικολογος μου δε μου την ειχε συστησει ποτε αλλα τη ζητησαν στο κεντρο για να δουν το επιπεδο γονιμοτητας μου.

τωρα σχετικα με την προλακτινη επειδη και εμενα η απλη εξεταση παντα μου τη δειχνει ανεβασμενη θα σου πω τι μου ειπε η τελευταια γιατρος που πηγα (λογω θυρεωειδους εχω αλλαξει 3 ενδοκρινολογους).οταν εξεταζεσαι για προλακτινη καλο ειναι να έχει περάσει τουλαχιστον ενα 4ωρο απο την ωρα που θα εχεις ξυπνησει γιατι η ορμονη αυτη αυξανει με τον υπνο ,καθως επισης να εισαι ηρεμη να μην εχει τρεξει πχ ν προλαβεις η να μη φοβασαι τις βελονες γτ ολες αυτες οι ορμονες ειναι ευαισθητες και επηρεαζονται ευκολα.

εγω εχω υποβληθει σε απλη εξεταση 2 φορες και τις 2 βγαινει ανεβασμενη χωρις κανενα συμπτωμα μου συνεστησε λοιπον η γιατρος μου να κανω καμπυλη προλακτινης και προγεστερονης, η οποια βγηκε απολυτα φυσιολογικη και δε χρειαζεται να ανησυχησω ξανα για αυτη την ορμονη.

επίσης αν θελεις μπορεις να αγορασεις τεστ ωορηξιας (ειναι λιγο μπερδεμα η χρηση του αλλα αξιζει τον κοπο.αυτα που χρησιμοποιησα ειχαν πολυ καλη ακριβεια αφου το διαπιστωσα και με υπερηχο στη γυναικολογος

σου ευχομαι τα καλυτερα και αν θέλεις να με ρωτησεις οτιδηποτε ειμαι εδω.Καλο βραδυ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από lenilena,
        Καλησπέρα σε όλες. Μετά από αποτυχία εξωσωματικής, ο σύζυγός μου έκανε αυτή την εξέταση και τα αποτελέσματα έδειξαν δυστυχώς αυξημένα ποσοστά απόπτωσης. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε επιτυχία με τέτοιο εμπόδιο ή αν γνωρίζει αν υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισής του. Γνωρίζω ότι μπορεί με διάφορες βιταμίνες και αντιοξειδωτικά να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση αλλά ούτε εγώ, ούτε και ο σύζυγός μου είμαστε πια τόσο νέοι για να δώσουμε πολύ χρόνο. Μήπως έχετε ακούσει για κάποια διαφορετική μέθοδο εξωσωματικής που να το υπερπηδά αυτό το πρόβλημα ή κάτι ανάλογο.... Οποιαδήποτε πληροφορία θα με ενδιέφερε. Ευχαριστώ πολύ
      • Από Georgina84,
        Γεια σας... Εδω και ενα μηνα διαπιστωσαμε με τον αντρα μου οτι υπαρχει προβλημα αζωοσπερμιας μετα απο 2 σπερμοδιαγραμμα. Ανακαλυψαμε επισης τωρα στα 33 του οτι γεννηθηκε με ενα νεφρο. Επισης υπαρχει κρυψορχια. Η FSH ευτυχως ηταν στα ορια αλλα η τεστοστερονη ηταν λιγο παρακατω απο το οριο και η προλακτινη λιγο πανω. Διαβασα ενα παλαιοτερο φορουμ απο το 2009 και ειδα οτι πολλες κοπελες καταφεραν με εξωσωματικη να αποκτησουν παιδακια.. Ευχομαι και για εμας το ιδιο γιατι αποτι φαινεται ειναι μονοδρομος. Ο αντρας μου επισης τρεμει στην ιδεα της βιοψιας.
        Αν υπαρχουν κ αλλοι/ες με το ιδιο προβλημα κ επιθυμουν να δωσουμε ο ενας στον αλλον κουραγιο και αν καποιοι διαβασουν απο το παλιο φορουμ αυτο εδω ας μας κανουν παρεα
      • Από tink13,
        καλησπερα κοριτσια

εχω επισκεφτεί 5 γιατρους μέχρι τώρα,εχω δείξει ολο το ιστορικο και ολες μου τις εξετασεις .Και οι 5 γιατροι μου είπαν πως δεν έχουμε κατι και ολα ειναι φυσιολογικά. Ανήκετε στην κατηγορία "ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ".
        Πόσο σκληρο ακουγεται αυτο..Αν ειχαμε ενα προβλημα ,θα το ξεραμε και θα προσπαθουσαμε να το λυσουμε..Τωρα?Τι μπορω να κάνω? Πως να βοηθησω τον εαυτο μου και τον αντρα μου? Αλλοι μου ειπαν παρακολουθηση του κυκλου.Το εκανα.Αλλοι σπερματεχυση.Το εκανα. Τιποτα ολα!
        Τωρα μου λενε εξωσωματικη..
        Θα πετυχει ή και αυτο τιποτα?
        Υπαρχουν κοριτσια με αναλογα προβληματα? Βρηκατε λύση?
      • Από Blessed,
        Καλημέρα σε όλες και σε όλους! Σήμερα είμαι 32 ετών και έγκυος στον 8ο μήνα. Πριν 2 χρόνια ανακάλυψα καθαρά από τύχη ότι πάσχω από πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια. Τότε δεν ενδιαφερόμουν να κάνω ακόμα παιδί, αν και παντρεμένη. Οι προτεραιότητες σαφώς και άλλαξαν άμεσα. Οι πιθανότητες να "πιάσω" παιδί ήταν ελάχιστες και οι περισσότεροι γυναικολόγοι μου μίλαγαν εξαρχής για δανεικό ωάριο. Υπήρξαν όμως και 2 που μου μίλησαν για την DHEA. Στα 2 αυτά έτη ξαναέμεινα έγκυος (πάντα με χρήση της DHEA) αλλά η κύηση παλινδρόμησε. Αυτή τη φορά όλα δείχνουν καλά και πλησιάζουμε στον τοκετό. Το συμπέρασμα είναι ότι δεν χρειάζεται πανικός, αν έχετε ηψηλή FSH και σας διαγνώσουν ΠΩΑ εξετάστε-εξαντλήστε πρώτα όλα τα ενδεχόμενα φυσικής σύλληψης και αφήστε την επιλογή του δανεικού ωαρίου ή της υιοθεσίας σαν το τελικό σας καταφύγιο!!!
      • Από TakisS,
        Γειά σας σε όλα τα μέλη.

Θα κάνω τη μικρή διαφορά μιας και ειμαι ο σύζυγος του ζευγαριού μιας και η γυναικα μου έιναι ξένη.

Μπαίνουμε σε μεγάλη διαδικασία με τη γυναίκα μου μιας και ερχόμαστε Ελλάδα για μόνιμη εγκατάσταση, πρέπει να "στήσω" τη δουλειά μας και παράλληλα να προσπαθήσουμε για παιδί, δυστυχώς με εξωσωματικές κλπ.(επιβεβαιομένο και απο Ελληνες και ξένους γυναικολόγους...) Προσπαθώ να δέιχνω ψύχραιμός μέσα την ολη αβεβαιότητα με αυτή την αλλαγή στη ζωή μας όπως και να τη στηρίζω/χαλαρώνω. Ετσι, λογικά, έχω αναλάβει μεγάλο μέρος της μετάβασης και φυσικά τα (Ελληνικά) γραφειοκρατικά.

Θα πρέπει λοιπόν να ανοίξω μπλοκάκι (ΟΑΕΕ) ωστε να την ασφαλίσω και να πάρει άδεια παραμονής αλλά και φυσικά για να μπορέσουμε να καλύψουμε μέρος τον εξόδων (ελπίζω ο αφελής μετά από κάποια ποστ που διαβασα σε άλλα τοπικ εδώ).
        Βρήκα ονλαϊν τις οδηγίες στον ΟΑΕΕ αλλά ήταν πραγματικά απελπιστικά δύσκολο να καταλάβω τις διαδικασίες βήμα βήμα. Aλλού διάβασα οτι στις κλινικές (ιδιωτικές) δίνουν αναλυτικές οδηγίες για τα γραφειοκρατικά. Ωστόσο, αν κάποια από εσας έχει περάσει (και) τη γραφειοκρατκή διαδικασία, θα μπορούσε σε απλά να μου εξηγήσει τη διαδικασία ή να παρεθέσει κάποιο λινκ που ειναι πιο κατανοητό;
        Επίσης, θέλουμε να ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική αμέσως με το που έρθουμε. Αν ακόμα δεν έχω την ασφάλιση (παράλληλα φυσικά θα κάνω τα χαρτιά μου) θα δικαιολογίσει ο ΟΑΕΕ χρήματα ή η όλη διαδικασία θα πρέπει να ξεκινήσει αφού εχουμε ασφάλιση κλπ κλπ (γιατι διαβασα οτι η ασφαλισμένη πρωτα θα πρέπει να προσκομίσει εξετάσεις απο δημόσιο νοσοκομέιο που να διακαιολογούν εξωσωματικές κλπ).

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας
      • Από olivi2015,
        Καλημέρα θα καταθέσουμε τα απαραίτητα χαρτιά για την επιτροπή εξωσωματικής..
        Εγω είμαι ασφαλισμένη το ΙΚΑ και η ασφαλιστική μου ικανότητα βγαίνει με ημερ. λήξης 28/2/2017
        Ο σύζυγος που είναι δημόσιος υπάλληλος και είναι ασφαλισμένος στο πρώην ΟΠΑΔ εκτύπωσα την ασφαλιστική του ικανότητα και έχει ως ημερομηνία λήξης 31/12/9999
        Υπάρχει περίπτωση να μας απορρίψουν ?
        μίλησα με τμήμα ΙΚΑ που ασχολείται με ασφαλισμένους του πρώην ΟΠΑΔ και μου είπαν έτσι βγαίνει τώρα..
      • Από Μάρα!,
        Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μετά από ψάξιμο ωρών μέσα στο φόρουμ έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με όσα απαιτούνται από την επιτροπή.
        Όσοι περάσατε πρόσφατα βοηθήστε!!:grin:
        1. Διάβασα πως πολλές κοπέλες κόπηκαν επειδή πέρασαν από επιτροπή σε πόλη διαφορετική από έκεινη που αναφερόταν στο βιβλιάριο. Πώς θα καταλάβω σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθω; (Έχω βιβλιάριο δημοσίου)
        2.Έχω τα δύο σπερμοδιαγράμματα. Ποιος ορίζει και με βάση ποιον κανόνα αν είναι παθολογικά; Να πάρω τη γνωμάτευση απο ουρολόγο ή να το ρισκάρω όπως μου είπαν από το κέντρο που είναι ο γιατρός μου;
        3.Το υπερηχογράφημα εσω οργάνων το έκανα και ο γυναικολόγος του κέντρου επισύναψε και την άδεια από το κεσυ αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάζεται;
        4. Οι εξετάσεις αίματος έχουν σφραγίδα απο βιοπαθολόγο αλλά από την βιοιατρική που τις έκανα μου είπαν ότι δεν βάζουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει πρόβλημα;
        5. Βιβλιάριο υγείας έχουμε και ασφαλιστική ικανότητα έχουμε. Δεν έχουμε όμως τα προηγούμενα βιβλιάρια. Κάποιος μου είπε να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχουμε χάσει. Το έχει αντιμετωπίσει καμία σας;
        6. Θα περάσω επιτροπή την 19η μέρα του κύκλου. Λέτε να προλάβω να έχω τα φάρμακα μέχρι την 21η μέρα; Τα δίνουν σύντομα από το φαρμακείο;
        Ευχαριστώ πολύ!
      • Από arkoudakia,
        Γεια σας σε ολους...ήθελα να κανω μια ερωτηση....έχω 2 μέρες καθυστερηση ...εκανα τεστ εγκυμοσυνης την μερα που θα μου ερχοταν η περιοδος (πριν 2 μερες)και βγηκε αρνητικο και σκεφτηκα να κανω εξεταση για χοριακη...λετε να δειξει κατι? ή να περιμενω ακομη?

και κατι ακομη....αν κανω μια εξεταση θα ξερω αν ειμαι εγκυος ή όχι ή θα πρέπει να επαναλαβω την εξεταση μετα απο καποιες μερες?

πρεπει να παω πρωι να κανω την εξεταση ή οποιαδηποτε ωρα της ημέρας;