Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις υπογονιμότητας ΑΜΗ, σπέρμα, κατακερματισμός. (;)


Maline

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

 είμαι 42 και ο σύζυγός μου 44 . Έχω τρία παιδιά από προηγούμενο γάμο μεγάλα πια. Βέβαια τότε ήμουν μικρή . Κάνοντας προσπάθεια για μωράκι εδώ και ενάμιση χρόνο , προέκυψαν διάφορα  που δεν υπολογίζαμε....Σπερμοδιάγραμμα κακό αρχικά λόγω μικροβίου αλλά και μετά την θεραπεία καμία απολύτως διαφορά σε αριθμό και ταχύτητα. Εγώ ΑΜΗ 2,2  και FSH 3.9 την 9η μέρα του κύκλου .

όλοι μας προτείνουν εξωσωματική αλλά εγώ έχω κακό ιστορικό με καρκίνους και φοβάμαι τις ορμόνες.

Έχω απογοητευτεί  κορίτσια...έχω τα παιδάκια μου αλλά θέλω τόσο ακόμη ένα....

τι λέτε με αυτό το ιστορικό πάω ντουγρού για εξωσωματική?

ποια η διαφορά από τη μικρογονιμοποίηση? και η εξωσωματική σε φυσιολογικό κύκλο έχει ορμόνες?

 

ευχαριστώ..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, tavraki είπε:

Καλησπέρα σε όλους!

 

 είμαι 42 και ο σύζυγός μου 44 . Έχω τρία παιδιά από προηγούμενο γάμο μεγάλα πια. Βέβαια τότε ήμουν μικρή . Κάνοντας προσπάθεια για μωράκι εδώ και ενάμιση χρόνο , προέκυψαν διάφορα  που δεν υπολογίζαμε....Σπερμοδιάγραμμα κακό αρχικά λόγω μικροβίου αλλά και μετά την θεραπεία καμία απολύτως διαφορά σε αριθμό και ταχύτητα. Εγώ ΑΜΗ 2,2  και FSH 3.9 την 9η μέρα του κύκλου .

όλοι μας προτείνουν εξωσωματική αλλά εγώ έχω κακό ιστορικό με καρκίνους και φοβάμαι τις ορμόνες.

Έχω απογοητευτεί  κορίτσια...έχω τα παιδάκια μου αλλά θέλω τόσο ακόμη ένα....

τι λέτε με αυτό το ιστορικό πάω ντουγρού για εξωσωματική?

ποια η διαφορά από τη μικρογονιμοποίηση? και η εξωσωματική σε φυσιολογικό κύκλο έχει ορμόνες?

 

ευχαριστώ..

 

 

κοριτσι αν υπαρχει θεμα τοσο σοβαρο με το σπερμα βεβαια πας για εξωσωματικη. ο φυσικος κυκλος οχι δεν εχει ορμονες περνεις το ωαριο το ενα κ μοναδικο που βγαζει ο οργανισμος σου καθε μηνα. η μικρογονιμοποιηση ειναι οταν υπαρχει θεμα με το σπερμα κανουν οι εμβρυολογοι την γονιμοποιηση δηλαδη καπως διαλεγουν αυτοι το πιο καταλληλο σπερμα κ το βαζουν στο ωαριο. η διαφορα ειναι οτι υπαρχει ειδικος τροπος για να γινει η γονιμοποιηση λογο κακης ποιοτητας σπερματος οποτε κ αυξανονται οι πιθανοτητες να υπαρξει εμβρυο. καπως ετσι με απλα λογια.  

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2018 at 6:38 PM, maria_tweety said:

Ο γιατρος δεν μου ειπε κατι.του εστειλα τις εξετασεις με μειλ και τηλεφωνικα μου ειπε να ξεκινησω τ4 των 12,τη χαμηλοτερη δοση μου εδωσε.κοριτσια λετε στον επομενο κυκλο να εχει πεσει η τιμη;την παρασκευη ξεκινησα τα χαπια.να σας πω την αληθεια εμεις τις προσπαθειες μας τις καναμε γι αυτο το μηνα,αν και δε νομιζω με την πρωτη φορα να μεινω και εγκυος.την αλλη εβδομαδα που περιμενω περιοδο θα ξερω σιγουρα και θα σας ενημερωσω.αλλα αν ηξερα οτι υπαρχει κινδυνος αποβολης δεν θα ξεκινουσα προσπαθειες..τι να πω θα δειξει

Γεια σου κορίτσι!! Αν υπήρχε κίνδυνοε για την tsh νομιζω θα σου έλεγε ο γιατρός, αφού τον έχεις ενημερώσει ότι σχεδιάζετε για παιδάκι. Εγώ έπαιρνα χάπι από το 2005 Τ4 των 50 mg. για την TSH σε ενδοκρινολόγο όμως. Αυτοί είναι αρμόδιοι για το θυροειδή. Μου έχει πει ο ενδοκρινολόγος ότι ο χρόνος ημίσειας ζωής της ορμόνης ειναι περίπου 6 μήνες, οπότε χρειάζεται μερικούς μήνες, αν οχι 6 για να ρυθμιστεί. Καλύτερα όμως θα ήταν να συμβουλευτείς ενδοκρινολόγο για το χαπάκι! Καλή επιτυχία, γρήγορα με ένα μπεμπάκι !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια παντως δεν ειναι κατασταση αυτη...οτιδηποτε και να με πιασει πλεον,πονος,κουραση,αδιαθεσια, το αποδιδω εκει..σκεφτομαι λες;;;;;πωωωωωωω δεν θα την βγαλουμε καθαρη μεχρι να γινει το πολυποθητο..και γω ειμαι ακομα στον πρωτο μηνα...σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ! Έχω ήδη κλείσει ραντεβού σε κέντρο της Θεσσαλονίκης για συζήτηση επί του θέματος και μάλλον για απόφαση . Το ζήτημα είναι ότι περνάει ο καιρός και δε ξέρω αν έχω και ψυχολογικές αντοχές για κάτι τέτοιο.  Οι ορμόνες που παίρνεις επηρεάζουν τον οργανισμό ;  Ψυχολογικά ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια επειδή το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ άλλο να ρωτήσω και εσάς που ξέρετε πιο πολλά..είχα επαφές στις γόνιμες μέρες,όπως έγραψα πιο πάνω.μια εβδομάδα μετά τις επαφές με πονούσε η κοιλιά μου για 3-4 μέρες και από τότε τίποτα,ούτε κοιλιά πονάει ούτε στηθος έχει πρηστεί.εν τω μεταξύ 16-18 του μήνα περιμένω περίοδο και συνήθως μια εβδομάδα πριν την περίοδο μου πρηζεται το στήθος και με πονάει η κοιλιά.αυτη τη φορά δεν έχω κανένα σύμπτωμα.τι λέτε να συμβαίνει;υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος;αν και απ ότι ξέρω και στην εγκυμοσύνη πονάει η κοιλιά και πρηζεται το στήθος.ποτε να κάνω τεστ εγκυμοσύνης;θα τρελαθώ..λέτε να άλλαξε ο κύκλος μου ξαφνικά;από θερμοκρασία έχω δέκατα.κανενα άλλο σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια επειδή το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ άλλο να ρωτήσω και εσάς που ξέρετε πιο πολλά..είχα επαφές στις γόνιμες μέρες,όπως έγραψα πιο πάνω.μια εβδομάδα μετά τις επαφές με πονούσε η κοιλιά μου για 3-4 μέρες και από τότε τίποτα,ούτε κοιλιά πονάει ούτε στηθος έχει πρηστεί.εν τω μεταξύ 16-18 του μήνα περιμένω περίοδο και συνήθως μια εβδομάδα πριν την περίοδο μου πρηζεται το στήθος και με πονάει η κοιλιά.αυτη τη φορά δεν έχω κανένα σύμπτωμα.τι λέτε να συμβαίνει;υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος;αν και απ ότι ξέρω και στην εγκυμοσύνη πονάει η κοιλιά και πρηζεται το στήθος.ποτε να κάνω τεστ εγκυμοσύνης;θα τρελαθώ..λέτε να άλλαξε ο κύκλος μου ξαφνικά;από θερμοκρασία έχω δέκατα.κανενα άλλο σύμπτωμα.

να κανεις υπομονη μεχρι να δεις καθυστερηση πανω απο τρεις μερες. ο κυκλος ειδικα με τις ζεστες την αλλαγη τροφων μπορει να δινει αλλα συμπτωματα καθε φορα απλα τωρα παρατηρεις το παραμικρο. πχ το οτι κανει πολυ ζεστη κ ισως πινεις παραπανω νερο μπορει να μην πρηστει καθολου το στηθος... δεν κανεις κατακρατηση κ νιωθεις οτι δεν θα σου ερθει περιοδος. 

ολα αυτα αν τα παρατηρουσες κ τα σημειωνες καπου θα ειχες δει οτι καθε κυκλος ειναι διαφορετικος! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χρόνια πολλά!!δεν άντεξα να μην μπω να γράψω τα νέα μου!!το καλύτερο δώρο σήμερα για τη γιορτή μου ήταν το θετικό τεστ εγκυμοσύνης!!!κανονικα ήταν να αδιαθετησω από αύριο μέχρι και το Σάββατο..αλλα δεν μπορούσα να περιμένω..είχα έντονα δέκατα,κάτι το οποίο άλλη φορά δεν είχα παρατηρήσει,είχα κάτι ανακατωσούρες στο στομάχι μου,και δεν είχα συμπτώματα περιόδου..το μόνο που με προβληματίζει είναι ο θυρεοειδής,όπως σας είχα γράψει και πιο πάνω ήταν αυξημένος,και μια κοπέλα είπε ότι υπάρχει κίνδυνος αποβολής..δεν ξέρω πως να κινηθώ τώρα και ο γυναικολόγος μου ανοίγει το Σεπτέμβρη..σκέφτομαι αύριο να κάνω μια χοριακη να το σιγούρεψω αλλά μετά τι να κάνω;μήπως λόγω θυρεοειδή από βάλω;παίρνω τ4 τη χαμηλότερη δόση..από χθες έχω κάτι πονάκια χαλαρά στην κοιλιά είναι φυσιολογικά έτσι;επίσης αν συνεχιστούν τα δέκατα είναι επικίνδυνα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια χρόνια πολλά!!δεν άντεξα να μην μπω να γράψω τα νέα μου!!το καλύτερο δώρο σήμερα για τη γιορτή μου ήταν το θετικό τεστ εγκυμοσύνης!!!κανονικα ήταν να αδιαθετησω από αύριο μέχρι και το Σάββατο..αλλα δεν μπορούσα να περιμένω..είχα έντονα δέκατα,κάτι το οποίο άλλη φορά δεν είχα παρατηρήσει,είχα κάτι ανακατωσούρες στο στομάχι μου,και δεν είχα συμπτώματα περιόδου..το μόνο που με προβληματίζει είναι ο θυρεοειδής,όπως σας είχα γράψει και πιο πάνω ήταν αυξημένος,και μια κοπέλα είπε ότι υπάρχει κίνδυνος αποβολής..δεν ξέρω πως να κινηθώ τώρα και ο γυναικολόγος μου ανοίγει το Σεπτέμβρη..σκέφτομαι αύριο να κάνω μια χοριακη να το σιγούρεψω αλλά μετά τι να κάνω;μήπως λόγω θυρεοειδή από βάλω;παίρνω τ4 τη χαμηλότερη δόση..από χθες έχω κάτι πονάκια χαλαρά στην κοιλιά είναι φυσιολογικά έτσι;επίσης αν συνεχιστούν τα δέκατα είναι επικίνδυνα;

συνχαρητηρια! θα παρεις τηλεφωνο το γιατρο στο κινητο λογικα θα σου διπλασιαση την δοση αμεσως. επισης θα κανεις εξεταση tsh μαζι με την χοριακη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες... Πριν λίγο καιρό αποφασίσαμε ότι θα πάμε κι εμείς για εξωσωματική.

Αρχικά, ο άντρας μου έχει πρόβλημα με την FSH και κακό σπερμοδιάγραμμα. Ο γιατρός μας είπε ότι αν πάμε για σπερματέγχυση δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες, οπότε μου έγραψε ορμονολογικές για να δούμε κι εμένα. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα κι έχω πάθει κατάθλιψη... AMH 1.71 ng/ml. Οι υπόλοιπες ορμόνες είναι σχετικά καλές, αν και διαβάζω από το πρωί για το κλάσμα fsh/lh και πάλι ανησυχώ. FSH 6.89, LH 4.48, Oιστραδιόλη 62.08, Προλακτίνη 28.6, Τεστοστερόνη 0.30 και Ανδροστενεδιόνη 1.27. Είμαι 29 και εδώ και 5 χρόνια χωρις θυροειδή αδένα (είχε καρκίνο ο άτιμος ο θυροειδής μου!), έχω ρυθμισμένες τις ορμόνες του θυροειδή!

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω, εσείς τι λέτε; Είναι χάλια τα πράγματα; Επίσης είναι φυσιολογικό το ότι τα βλέπω όλα μαύρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/24/2018 at 11:06 PM, noelie said:

Καλησπέρα σε όλες... Πριν λίγο καιρό αποφασίσαμε ότι θα πάμε κι εμείς για εξωσωματική.

Αρχικά, ο άντρας μου έχει πρόβλημα με την FSH και κακό σπερμοδιάγραμμα. Ο γιατρός μας είπε ότι αν πάμε για σπερματέγχυση δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες, οπότε μου έγραψε ορμονολογικές για να δούμε κι εμένα. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα κι έχω πάθει κατάθλιψη... AMH 1.71 ng/ml. Οι υπόλοιπες ορμόνες είναι σχετικά καλές, αν και διαβάζω από το πρωί για το κλάσμα fsh/lh και πάλι ανησυχώ. FSH 6.89, LH 4.48, Oιστραδιόλη 62.08, Προλακτίνη 28.6, Τεστοστερόνη 0.30 και Ανδροστενεδιόνη 1.27. Είμαι 29 και εδώ και 5 χρόνια χωρις θυροειδή αδένα (είχε καρκίνο ο άτιμος ο θυροειδής μου!), έχω ρυθμισμένες τις ορμόνες του θυροειδή!

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω, εσείς τι λέτε; Είναι χάλια τα πράγματα; Επίσης είναι φυσιολογικό το ότι τα βλέπω όλα μαύρα;

Καλημερα!

Νομιζω ειναι αναμενομενο να τα βλεπεις ολα μαυρα. Οταν ομως ξεκινησετε τη διαδικασια και δρομολογηθουν ολα θα δεις οτι θα νιωσεις πολυ καλυτερα. Γενικα οταν καταλαβεις ακριβως τα βηματα κ τι θα κανετε θα αποκτησεις αισιοδοξια.

Εισαι πολυ νεα και ολα θα πανε καλα! 

Καλη επιτυχια απο καρδιας!!!

 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 5/3/2018 at 12:38 ΜΜ, kotsifikos είπε:

@Maline η ΑΜΗ είναι μία εξέταση που πολλοί γιατροί ακόμα την αμφισβητούν, επίσης να ξέρεις πως από μόνη της δεν λέει κάτι, πάντα οι γιατροί την κοιτάζουν σε συνδιασμό με την fsh και την lh.

Ότι απορία έχεις συζήτησε την με τον γιατρό σου, σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 3/6/2018 at 10:54 AM, Maline said:

Ο σύζυγος έχει κάνει 3-4 φορές αυτές τις αναλύσεις τον τελευταίο χρόνο και το αποτέλεσμα πάνω κάτω είναι το ίδιο. 

 

Ίσως και να προσπαθήσουμε ακόμα μερικούς μήνες μόνοι μας. 

Καλησπέρα...επέιδη εμεις παιδευμοαστε πολυ καιρο καταλήξαμε σε εξωσωματικη λογω ανδρικου παραγοντα (ολιγοασθενοτερατοσπερμια)

 

εχω να σου πω 2 -3 πραγματακια που εμαθα ολο αυτο τον καιρο

 

εχουν δικιο την amh την κοιτανε σε συνδιασμο με αλλες ορμονες,η γυναικολογος μου δε μου την ειχε συστησει ποτε αλλα τη ζητησαν στο κεντρο για να δουν το επιπεδο γονιμοτητας μου.

 

τωρα σχετικα με την προλακτινη επειδη και εμενα η απλη εξεταση παντα μου τη δειχνει ανεβασμενη θα σου πω τι μου ειπε η τελευταια γιατρος που πηγα (λογω θυρεωειδους εχω αλλαξει 3 ενδοκρινολογους).οταν εξεταζεσαι για προλακτινη καλο ειναι να έχει περάσει τουλαχιστον ενα 4ωρο απο την ωρα που θα εχεις ξυπνησει γιατι η ορμονη αυτη αυξανει με τον υπνο ,καθως επισης να εισαι ηρεμη να μην εχει τρεξει πχ ν προλαβεις η να μη φοβασαι τις βελονες γτ ολες αυτες οι ορμονες ειναι ευαισθητες και επηρεαζονται ευκολα.

 

εγω εχω υποβληθει σε απλη εξεταση 2 φορες και τις 2 βγαινει ανεβασμενη χωρις κανενα συμπτωμα μου συνεστησε λοιπον η γιατρος μου να κανω καμπυλη προλακτινης και προγεστερονης, η οποια βγηκε απολυτα φυσιολογικη και δε χρειαζεται να ανησυχησω ξανα για αυτη την ορμονη.

 

επίσης αν θελεις μπορεις να αγορασεις τεστ ωορηξιας (ειναι λιγο μπερδεμα η χρηση του αλλα αξιζει τον κοπο.αυτα που χρησιμοποιησα ειχαν πολυ καλη ακριβεια αφου το διαπιστωσα και με υπερηχο στη γυναικολογος

σου ευχομαι τα καλυτερα και αν θέλεις να με ρωτησεις οτιδηποτε ειμαι εδω.Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας και από μένα! Παρακολουθώ το σάιτ εδώ και τρεις μήνες και η αλήθεια έχω βοηθηθεί αρκετά (συμβουλές για δημόσια νοσοκομεία, εξετάσεις κτλ).

Πρώτη μου ανάρτηση σήμερα!

 

Ξεκίνησα εξετάσεις, πολύποδας( η πρώην γυναικολόγος μου τον είχε δει αλλά αφού δεν με ενδιέφερε η εγκυμοσύνη δεν μου είπε να τον αφαιρέσω!!), λίγο υψηλή προλακτίνη, όλες οι άλλες οκ. Περιμένω να φτιάξει το μηχάνημα υστεροσκόπησης(είμαι και άτυχη) στο Αλεξάνδρας και σήμερα επίσκεψη στο κέντρο στειρότητας - γονιμότητας επίσης στο Αλεξάνδρας.

 

Η απογοήτευση.... τεράστια!

 

Χωρίς καμμία προσπάθεια(προέχει η αφαίρεση πολύποδα) να πάω κατευθείαν σε εξωσωματική με δανεικά ωάρια λόγω της ηλικίας μου(46ετων)!

Έτσι είναι η διαδικασία στα δημόσια? Δεν έχει σπερματεχυση, εξωσωματική φυσικού κύκλου και πάει λέγοντας? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 6/5/2019 at 12:48 AM, Eva73 said:

Γειά σας και από μένα! Παρακολουθώ το σάιτ εδώ και τρεις μήνες και η αλήθεια έχω βοηθηθεί αρκετά (συμβουλές για δημόσια νοσοκομεία, εξετάσεις κτλ).

Πρώτη μου ανάρτηση σήμερα!

 

Ξεκίνησα εξετάσεις, πολύποδας( η πρώην γυναικολόγος μου τον είχε δει αλλά αφού δεν με ενδιέφερε η εγκυμοσύνη δεν μου είπε να τον αφαιρέσω!!), λίγο υψηλή προλακτίνη, όλες οι άλλες οκ. Περιμένω να φτιάξει το μηχάνημα υστεροσκόπησης(είμαι και άτυχη) στο Αλεξάνδρας και σήμερα επίσκεψη στο κέντρο στειρότητας - γονιμότητας επίσης στο Αλεξάνδρας.

 

Η απογοήτευση.... τεράστια!

 

Χωρίς καμμία προσπάθεια(προέχει η αφαίρεση πολύποδα) να πάω κατευθείαν σε εξωσωματική με δανεικά ωάρια λόγω της ηλικίας μου(46ετων)!

Έτσι είναι η διαδικασία στα δημόσια? Δεν έχει σπερματεχυση, εξωσωματική φυσικού κύκλου και πάει λέγοντας? 

Καλη σου μέρα ,όλα θα πάνε καλά να σκέφτεσαι θετικά εγω προσπαθούσα εδω και 2 χρόνια να κανουμε παιδακι και τελικα καταληξαμε σε εξωσωματικη.

εκανα ομως πολλα ωαρια και ετσι θα βαλ τα εμβρυα στον επομενο κυκλο.

 

λοιπον οσο αναφορα την προλακτινη θα σου πω οτι δεν ειπε κανεις σε εμενα ..η προλακτινη μετριεται παντα τουλαχιστον 2 ωρες μετα το πρωινο ξυπνημα γιατι κατα τη διαρκια του υπνου ανεβαινουν τα επειπεδα,επισης ανεβαινει και η προγεστερονη .Αυτες οι 2 ορμονες ειναι πολυ ευαισθητες και στο φοβο της βελονας οπως μου ειπε η γιατρος μου.εγω οσες φορες και να την εκανα την απλη εξεταση προλακτινης μου εδειχνε ελαφρως εξω απο τα ορια...μ εστειλε λοιπον η γιατρος μου να κανω μια εξεταση που λεγεται καμπυλη προλακτινης και προγεστερονης...γραφεται αλλα εχει μια συμμετοχη γυρω στα 25 ε και εκει φανηκε οτι η προλακτινη ειναι φυσιολογικη.

 

τωρα επειδη τοσο καιρο στο κεντρο εξωσωματικης εχω ακουσει πολλα....αν μπορεις και κανεις ωαρια για ποιο λογο να πας σε δανεικα?σε εμας η σπερματεγχυση αποκλειστηκε και απο τον ουρολογο και απο το κεντρο λογω κακης ποιοτητας σπερματος εσυ εκτος απο τον πολυποδα εχετε και καποιο άλλο προβλημα?σπερμοδιαγραμμα εχετε κανει?

 

σε φυσικο κυκλο δεν ξερω αν σας συμφερει γιατι αν δεν κανω λαθος παιρνεις ενα ωαριο τη φορα και απο οσο ξερω απο εμενα χρειαζονται αρκετουτσικα ωαρια για την εξωσωματικη.

 

Μην πεφτεις ειμαστε ολες μαζι σε αυτο να λες θα τα καταφερω να γινω μαμα.....και θα τα καταφερεις θα δεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
On 6/13/2019 at 3:15 PM, kikiriki said:

Καλη σου μέρα ,όλα θα πάνε καλά να σκέφτεσαι θετικά εγω προσπαθούσα εδω και 2 χρόνια να κανουμε παιδακι και τελικα καταληξαμε σε εξωσωματικη.

εκανα ομως πολλα ωαρια και ετσι θα βαλ τα εμβρυα στον επομενο κυκλο.

 

λοιπον οσο αναφορα την προλακτινη θα σου πω οτι δεν ειπε κανεις σε εμενα ..η προλακτινη μετριεται παντα τουλαχιστον 2 ωρες μετα το πρωινο ξυπνημα γιατι κατα τη διαρκια του υπνου ανεβαινουν τα επειπεδα,επισης ανεβαινει και η προγεστερονη .Αυτες οι 2 ορμονες ειναι πολυ ευαισθητες και στο φοβο της βελονας οπως μου ειπε η γιατρος μου.εγω οσες φορες και να την εκανα την απλη εξεταση προλακτινης μου εδειχνε ελαφρως εξω απο τα ορια...μ εστειλε λοιπον η γιατρος μου να κανω μια εξεταση που λεγεται καμπυλη προλακτινης και προγεστερονης...γραφεται αλλα εχει μια συμμετοχη γυρω στα 25 ε και εκει φανηκε οτι η προλακτινη ειναι φυσιολογικη.

 

τωρα επειδη τοσο καιρο στο κεντρο εξωσωματικης εχω ακουσει πολλα....αν μπορεις και κανεις ωαρια για ποιο λογο να πας σε δανεικα?σε εμας η σπερματεγχυση αποκλειστηκε και απο τον ουρολογο και απο το κεντρο λογω κακης ποιοτητας σπερματος εσυ εκτος απο τον πολυποδα εχετε και καποιο άλλο προβλημα?σπερμοδιαγραμμα εχετε κανει?

 

σε φυσικο κυκλο δεν ξερω αν σας συμφερει γιατι αν δεν κανω λαθος παιρνεις ενα ωαριο τη φορα και απο οσο ξερω απο εμενα χρειαζονται αρκετουτσικα ωαρια για την εξωσωματικη.

 

Μην πεφτεις ειμαστε ολες μαζι σε αυτο να λες θα τα καταφερω να γινω μαμα.....και θα τα καταφερεις θα δεις

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Πήγα σε ενδοκρινολόγο και είμαι οκ από προλακτίνωμα τουλάχιστον και μου σύστησε και η ενδοκρινολόγος να κάνω την καμπύλη που λες μετά την αφαίρεση του πολύποδα. Έχουμε κάνει και σπερμοδιάγραμμα είναι καλό και αυτό. Προέχει ο πολύποδας (22 Οκτωβρίου - ραντεβού στο Αλεξάνδρας) και από κει και πέρα θα το προσπαθήσω με βελονισμό και βιταμίνες. (για άλλους 6 μήνες) πορκέ δεν υπάρχουν χρήματα για εξωσωματική. Και εγώ το πιστεύω... Σου εύχομαι πολλή καλή επιτυχία και σύντομα να γίνεται πολλοί και πολλές!!

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2018 at 10:08 ΠΜ, tavraki είπε:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ! Έχω ήδη κλείσει ραντεβού σε κέντρο της Θεσσαλονίκης για συζήτηση επί του θέματος και μάλλον για απόφαση . Το ζήτημα είναι ότι περνάει ο καιρός και δε ξέρω αν έχω και ψυχολογικές αντοχές για κάτι τέτοιο.  Οι ορμόνες που παίρνεις επηρεάζουν τον οργανισμό ;  Ψυχολογικά ; 

Κι εγω εχω κανει μια προσπαθεια σε κεντρο στη Θεσκη... γενικα πως τα πηγες εσυ ? Εγω δυστηχως ακομη δν καταφερα κατι...

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2019 at 2:57 ΠΜ, Eva73 είπε:

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Πήγα σε ενδοκρινολόγο και είμαι οκ από προλακτίνωμα τουλάχιστον και μου σύστησε και η ενδοκρινολόγος να κάνω την καμπύλη που λες μετά την αφαίρεση του πολύποδα. Έχουμε κάνει και σπερμοδιάγραμμα είναι καλό και αυτό. Προέχει ο πολύποδας (22 Οκτωβρίου - ραντεβού στο Αλεξάνδρας) και από κει και πέρα θα το προσπαθήσω με βελονισμό και βιταμίνες. (για άλλους 6 μήνες) πορκέ δεν υπάρχουν χρήματα για εξωσωματική. Και εγώ το πιστεύω... Σου εύχομαι πολλή καλή επιτυχία και σύντομα να γίνεται πολλοί και πολλές!!

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου οι οποιες μαλλον επιασαν και αν ολα πανε καλα μεχρι το μαρτιο θα γεννησω τα διδυμακια μου.αν δεν εχετε προβλημα με το σπερμα και δεν εχεις και εσυ γυναικολογικα θεματα θα τα καταφερεις και χωρις εξωσωματικη.εμεις καταφυγαμε εκει γιατι ο αντρας μου ειχε σοβαρο προβλημα με το σπερμα.εγω επαιρνα βιταμινες απο την αρχη της θεραπειας ...εφοσοαν ο συζυγος σου εχει καλο σπερμμοδιαγραμμα μπορειτα να τις δοκιμασετε  

σου ευχομαι πολυ καλη επιτυχια με τον πολυποδα και ολα να σας πανε καλα.οτι χρειαστεις απο εξετασεις μπορεις να με ρωτησεις εχω κανει σχεδον τα παντα πριν προχωρησουμε σε θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2019 at 4:25 PM, Katrin80ath said:

Κι εγω εχω κανει μια προσπαθεια σε κεντρο στη Θεσκη... γενικα πως τα πηγες εσυ ? Εγω δυστηχως ακομη δν καταφερα κατι...

κοριτσια εγω ερχομαι απο εξωσωματικη στη θεσσαλονικη στην πρωτη μου προσπαθεια μεχρι στιγμης δοξα τω Θεω εχουν παει ολα υπεροχα.

ειναι σαφως μια δυσκολη περιοδος με πολλες εξετασεις και πολυ αγωνια αλλα αν εχετε υπομονη και πιστη στο Θεο και στους γιατρους σας ολα θα πανε καλα.

 

εμεις ειχαμε σοβαρο προβλημα με το σπερμα καναμε απειρες εξετασεις εγω δεν ειχα κανενα προβλημα οι ορμονες με επηρεασαν μονο στο οτι καποιες μερες ειχα εντονο πονοκεφαλο και υπνηλια δεν πονεσα καθολου απο τις ενεσεις δε μου εμεινε κανενα σημαδι δεν πρηστικα(εκανε βεβαια διατροφη γιατι ξεκινησα υπερβαρη γυρω στα 90 κιλα και η γιατρος μου με ενημερωσε οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο το βαρος στην εξωσωματικη αλλα και στην εγκυμοσυνη μετα ,μιας και εχουμε ιστορικο σακχαρου στην οικογενειατωρα ειμαι πια στον τεταρτο προς πεμπτο και εχω χασει 14 κιλα).

η μονη φαση στην οποια πονεσα ηταν μετα την ωοληψια και αυτο γιατι εκανα πολλα ωαρια.....

 

ορμονες θα παιρνετε και μετα την εμβρυομεταφορα η οποια δεν ποναει καθολου.και εκει θελει λιγακι προσοχη στη διατροφη αναφορικα με τη ζαχαρη και το αλατι.

 

σας το λεω απο την καρδια μου μη φοβαστε καθολου.ειναι μια δυσκολη διαδικασια αλλα μην αφηνεται το μυαλο σας να τρεχει θα πηγαινετε βημα βημα σε καθε διαδικασια και ολα θα πανε καλα.εχω δει ζευγαρια στο κεντρο να βγαινουν κλαμμενα απο τους γιατρους και μηνες μετα να κρατανε τον υπερηχο με τα μωρακια τους.

 

διαλεξτε και ενα κεντρο στο οποιο εχει και ψυχολογο...στην αρχη οταν μου προτειναν την επισκεψη ημουν αρνητικη αλλα το δεχτηκα καιμε βοηθησε φοβερα να διαχειριστω το αγχος και την αγωνια μου και μπορειτε οποιαδηποτε στιγμη να επικοινωνησετε μαζι της.

 

Καλη επιτυχια σε ολες μεσα απο την καρδια μου

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 8/10/2019 at 4:05 ΜΜ, kikiriki είπε:

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου οι οποιες μαλλον επιασαν και αν ολα πανε καλα μεχρι το μαρτιο θα γεννησω τα διδυμακια μου.αν δεν εχετε προβλημα με το σπερμα και δεν εχεις και εσυ γυναικολογικα θεματα θα τα καταφερεις και χωρις εξωσωματικη.εμεις καταφυγαμε εκει γιατι ο αντρας μου ειχε σοβαρο προβλημα με το σπερμα.εγω επαιρνα βιταμινες απο την αρχη της θεραπειας ...εφοσοαν ο συζυγος σου εχει καλο σπερμμοδιαγραμμα μπορειτα να τις δοκιμασετε  

σου ευχομαι πολυ καλη επιτυχια με τον πολυποδα και ολα να σας πανε καλα.οτι χρειαστεις απο εξετασεις μπορεις να με ρωτησεις εχω κανει σχεδον τα παντα πριν προχωρησουμε σε θεραπεια.

Χαίρομαι που έπιασαν οι ευχές μου και καλώς να ορίσουν τα ζουζούνια!! Πολλή χαρά μου έδωσες και ας μην σε γνωρίζω!! Και εγώ χτες αφαίρεσα τον πολύποδα...καθόλου δεν πονάω! Την υστεροσκόπηση την έκανα στο Αλεξάνδρας  Μόνο αίμα έχω. Θα ξεκινήσουμε και εμείς τις προσπάθειες σε 15 μέρες και τον βελονισμό. Εννοείται πως θα σε ρωτήσω αν χρειαστεί. να είστε όλοι σας καλά!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 10/23/2019 at 5:25 PM, Eva73 said:

Χαίρομαι που έπιασαν οι ευχές μου και καλώς να ορίσουν τα ζουζούνια!! Πολλή χαρά μου έδωσες και ας μην σε γνωρίζω!! Και εγώ χτες αφαίρεσα τον πολύποδα...καθόλου δεν πονάω! Την υστεροσκόπηση την έκανα στο Αλεξάνδρας  Μόνο αίμα έχω. Θα ξεκινήσουμε και εμείς τις προσπάθειες σε 15 μέρες και τον βελονισμό. Εννοείται πως θα σε ρωτήσω αν χρειαστεί. να είστε όλοι σας καλά!! 

Καλησπέρα έυχομαι καλή επιτυχία και να πάνε όλα καλα!  Με το σπέρμα του συζύγου υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...