Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις υπογονιμότητας ΑΜΗ, σπέρμα, κατακερματισμός. (;)


Maline

Recommended Posts

Γεια σας και καλως σας βρήκα. 

 

Είμαι 32 και ο σύζυγος σχεδόν 38. Είμαστε στη διαδικασία απόκτησης παιδιού και κάναμε όλες τις αναλύσεις που μας ζητήθηκαν. 

 

Η ΑΜΗ έδειξε χαμηλή γονιμότητα (1,97) και βγήκε λίγο υψηλή η προλακτίνη. Όλες οι άλλες ορμόνες (FSH, LH, TSH, T4, T3 και CA125) είναι εντός φυσιολογικών ορίων και η σαλπιγγογραφία ήταν επίσης καλή.

 

Ο σύζυγος έχει πρόβλημα με την μορφολογία του σπέρματος, μόλις 1% φυσιολογικά και ο κατακερματισμός έδειξε 19% (οριακά καλό). 

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να βιαστούμε με την εξωσωματική και αν γενικότερα ενδείκνυται για την περίπτωσή μας. 

 

Αντιμετωπίσατε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, πόσο εύκολα μείνατε έγκυες; 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

{Εξετάσεις 1,97 ΑΜΗ, σπέρμα 1% φυσιολογικό,19% κατακερματισμό. (;)}

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Maline  γεια σου

καλώς ήρθες. 

Δεν ξέρω για το σπέρμα να σου πω αλλά πόσο είναι η FSH που λες είναι εντός φυσιολογικών ορίων?  Η AMH σου είναι οκ, αλλά για να μπεις στη διαδικασία εξωσωματικής κοίτα την FSH.  Γνώμη μου είναι να μην το αργήσεις, μόνοι σας ή με εξωσωματική λόγω της AMH.

Καλή σου επιτυχία. ότι μπορώ να βοηθήσω μην διστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου puzzled.

 

Η FSH με τιμές αναφοράς 3,5-13 τη 2η μέρα του κύκλου, είναι 6. Δεν έχω πρόβλημα εκεί.

 

Με προβλημάτισε η ΑΜΗ που έδειξε χαμηλή γονιμότητα παρά το νεαρό της ηλικίας μου.

 

Θέλω πολύ να αποφύγω την εξωσωματική, κυρίως επειδή τη φοβάμαι μετά την επίπονη σαλπιγγογραφία, αλλά δεν ξέρω αν έχω περιθώρια να περιμένω. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα με προβληματίζει η amh σου. Θα έπρεπε να είναι πολύ  παραπάνω   υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος το αποτελεσμα; Πόσο χρόνων εισαι;

Καταλαβαίνω το φόβο σου όμως η σαλπιγγογραφια δεν έχει καμία σχέση, από άποψη πόνου, με εξωσ/ κη. Με τέτοια  τέλεια fsh σίγουρα θα έχεις θετικά αποτελέσματα  κ γρήγορα.

Μήπως να επαναλαμβάνεις τις μετρήσεις;  Ο γυναικολόγος σου τί  λεει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ονομάζομαι Κατερίνα, είμαι 38 ετών , και είμαι παντρεμένη με τον Κώστα, ετών 43. Εδώ & σχεδόν 2 χρόνια προσπαθούμε να τεκνοποήσουμε αλλά χωρίς αποτέελσμα. Έχουμε και οι 2 υποβληθεί σε όλες τις εξετάσεις και τα αποτελέσματα είναι όλα καλά. Τουλάχιστον, δεν είναι αρνητικά. Ο γυναικολόγος μου μας συνέστησε υπομονή...η οποία όμως εξαντλείται...κάθε μήνα ίδια αγωνία, λαχτάρα και καρτερία και τελικώς απογοήτευση...Έχουμε σχεδόν αποφασίσει να καταφύγουμε σε εξωσωματική αλλά θα ήθελα να διαβασω και τις δικές σας απόψεις. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων μας είναι διαθέσιμα εάν αυτό θα βοηθούσε τη συζήτηση μας. Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 hours ago, puzzled said:

Κ εμένα με προβληματίζει η amh σου. Θα έπρεπε να είναι πολύ  παραπάνω   υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος το αποτελεσμα; Πόσο χρόνων εισαι;

Καταλαβαίνω το φόβο σου όμως η σαλπιγγογραφια δεν έχει καμία σχέση, από άποψη πόνου, με εξωσ/ κη. Με τέτοια  τέλεια fsh σίγουρα θα έχεις θετικά αποτελέσματα  κ γρήγορα.

Μήπως να επαναλαμβάνεις τις μετρήσεις;  Ο γυναικολόγος σου τί  λεει;

 

Δεν ξέρω αν είναι λανθασμένο το αποτέλεσμα, 32 είμαι και σκέφτομαι να επαναλάβω την εξέταση. 

 

Ο εξωσωματικός, που δεν είναι ο γυναικολόγος μου, μας έγραψε κάποιες αναλύσεις (καρυότυπο, κυστική ίνωση κλπ) και όταν τις κάνω όλες, τότε θα του τις στείλω για να μας πει αν μπορούμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. 

 

Εσύ έχεις κάποια εμπειρία με την εξωσωματική; Είναι επώδυνη διαδικασία; Είχες κάποιες συστάσεις για το μετά; Ανησυχώ λιγάκι γιατί μένω σε νησί και η μόνη μου επιλογή να επιστρέψω μετά από την Αθήνα είναι αεροπορικά.

Link to comment
Share on other sites

On 1 Μαρτίου 2018 at 10:24 ΜΜ, katerina-Kostas είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ονομάζομαι Κατερίνα, είμαι 38 ετών , και είμαι παντρεμένη με τον Κώστα, ετών 43. Εδώ & σχεδόν 2 χρόνια προσπαθούμε να τεκνοποήσουμε αλλά χωρίς αποτέελσμα. Έχουμε και οι 2 υποβληθεί σε όλες τις εξετάσεις και τα αποτελέσματα είναι όλα καλά. Τουλάχιστον, δεν είναι αρνητικά. Ο γυναικολόγος μου μας συνέστησε υπομονή...η οποία όμως εξαντλείται...κάθε μήνα ίδια αγωνία, λαχτάρα και καρτερία και τελικώς απογοήτευση...Έχουμε σχεδόν αποφασίσει να καταφύγουμε σε εξωσωματική αλλά θα ήθελα να διαβασω και τις δικές σας απόψεις. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων μας είναι διαθέσιμα εάν αυτό θα βοηθούσε τη συζήτηση μας. Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλώς την!

Σαλπιγγογραφια εκανες?

Σαφως το όλο ερώτημα που θέτεις εχει να κανει με τα ποσα αποθέματα υπομονής εχετε. Εχετε ήδη ξεπεράσει το έτος που δίνουν οι γιατροι ως χρόνο προσπάθειας.

 Παρακολουθηση ωορηξιας εχετε κανει; Έστω με τεστ στο σπίτι; Καμια σπερματέγχυση για αρχη;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Maline είπε:

 

Δεν ξέρω αν είναι λανθασμένο το αποτέλεσμα, 32 είμαι και σκέφτομαι να επαναλάβω την εξέταση. 

 

Ο εξωσωματικός, που δεν είναι ο γυναικολόγος μου, μας έγραψε κάποιες αναλύσεις (καρυότυπο, κυστική ίνωση κλπ) και όταν τις κάνω όλες, τότε θα του τις στείλω για να μας πει αν μπορούμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. 

 

Εσύ έχεις κάποια εμπειρία με την εξωσωματική; Είναι επώδυνη διαδικασία; Είχες κάποιες συστάσεις για το μετά; Ανησυχώ λιγάκι γιατί μένω σε νησί και η μόνη μου επιλογή να επιστρέψω μετά από την Αθήνα είναι αεροπορικά.

 Μπορείς να μου πεις ο εξωσωματικός σου ποιος είναι? - σε π.μ.

 

Εχω μπει σε αυτή την διαδικασία για να κανω προεμφυτευτική διάγνωση.  Σαν εμπειρία δεν είναι επώδυνή καθόλου.  Ελάχιστο πόνο θα νιώσεις στην ωοληψία αλλά εκεί μπορείς να κάνεις μέθη ή τοπική αναισθησία. Εγώ όλες μου, εκτός απο την 1η τις έκανα με τοπική κ μια φορά χωρίς τίποτα - εκεί ένιωσα πόνο αργότερα όμως όχι εκείνη τη στιγμή.

Το άλλο πρόβλημα, το οποίο είχα και εγώ είναι η απόσταση - ζω στην επαρχία- κ είναι μια ταλαιπωρία παραπάνω.

Εχει δίκιο με τις άλλες εξετάσεις, πρόσεχε όμως μη σε χρονοτριβήσει ή κάνεις κάποιες άσκοπα...

Θα σε κατευθύνει για αυτό ο γιατρός σου. Μια συμβουλή όμως: αν ξεκινήσεις κ φτάσεις στην εμβρυομεταφορά, καλό είναι να μην μπεις σε αεροπλάνο μέχρι να κάνεις τουλάχιστον την χοριακή.

 

Για ότι άλλο θες, σε π.μ. μπορώ να σου πω. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2018 at 10:31 ΠΜ, Κάντι είπε:

Καλώς την!

Σαλπιγγογραφια εκανες?

Σαφως το όλο ερώτημα που θέτεις εχει να κανει με τα ποσα αποθέματα υπομονής εχετε. Εχετε ήδη ξεπεράσει το έτος που δίνουν οι γιατροι ως χρόνο προσπάθειας.

 Παρακολουθηση ωορηξιας εχετε κανει; Έστω με τεστ στο σπίτι; Καμια σπερματέγχυση για αρχη;

καλησπέρα! ναι έκανα και ήταν οκ, κανένα πρόβλημα δλδ. Ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα, μια χαρά μας είπαν οι γιατροί & απο αποψη κινητικότητας, όγκου, ταχυτητας κλπ. Ναι δοκιμάσαμε τα τεστ στο σπίτι, ηεμρολόγιο κλπ. Οι επαφές μας είναι περίπου 3-4 την εβδομάδα όλο τον μήνα, κι εκτός δλδ κύκλου. Ο γυναικολογος μου μου ειπε ότι λογω ηλικίας το ένα έτος προσπαθειών είναι λίγο. Αλλά όπως έγραψες καλή μου φίλη, η υπομονή μας εξαντλείται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, katerina-Kostas είπε:

καλησπέρα! ναι έκανα και ήταν οκ, κανένα πρόβλημα δλδ. Ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα, μια χαρά μας είπαν οι γιατροί & απο αποψη κινητικότητας, όγκου, ταχυτητας κλπ. Ναι δοκιμάσαμε τα τεστ στο σπίτι, ηεμρολόγιο κλπ. Οι επαφές μας είναι περίπου 3-4 την εβδομάδα όλο τον μήνα, κι εκτός δλδ κύκλου. Ο γυναικολογος μου μου ειπε ότι λογω ηλικίας το ένα έτος προσπαθειών είναι λίγο. Αλλά όπως έγραψες καλή μου φίλη, η υπομονή μας εξαντλείται.

Νομιζω οτι μπορείς να κανεις μια σπερματέγχυση, εντελώς ανώδυνη αν θες για να κατεβάσεις 2-3 ωάρια ελάχιστα φαρμακα και σαν κόστος πολυ μικρο, θεωρώ οτι αξίζει να προσπαθήσετε. Για να δείτε που βρίσκεστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/3/2018 at 3:04 PM, puzzled said:

 Μπορείς να μου πεις ο εξωσωματικός σου ποιος είναι? - σε π.μ.

 

Εχω μπει σε αυτή την διαδικασία για να κανω προεμφυτευτική διάγνωση.  Σαν εμπειρία δεν είναι επώδυνή καθόλου.  Ελάχιστο πόνο θα νιώσεις στην ωοληψία αλλά εκεί μπορείς να κάνεις μέθη ή τοπική αναισθησία. Εγώ όλες μου, εκτός απο την 1η τις έκανα με τοπική κ μια φορά χωρίς τίποτα - εκεί ένιωσα πόνο αργότερα όμως όχι εκείνη τη στιγμή.

Το άλλο πρόβλημα, το οποίο είχα και εγώ είναι η απόσταση - ζω στην επαρχία- κ είναι μια ταλαιπωρία παραπάνω.

Εχει δίκιο με τις άλλες εξετάσεις, πρόσεχε όμως μη σε χρονοτριβήσει ή κάνεις κάποιες άσκοπα...

Θα σε κατευθύνει για αυτό ο γιατρός σου. Μια συμβουλή όμως: αν ξεκινήσεις κ φτάσεις στην εμβρυομεταφορά, καλό είναι να μην μπεις σε αεροπλάνο μέχρι να κάνεις τουλάχιστον την χοριακή.

 

Για ότι άλλο θες, σε π.μ. μπορώ να σου πω. 

 

Στον δρ. Πάντο σκεφτόμαστε να πάμε, αν τελικά το κάνουμε Ελλάδα. 

 

Εσύ σε ποιον πας; Και πόσες προσπάθειες έκανες; 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Maline η ΑΜΗ είναι μία εξέταση που πολλοί γιατροί ακόμα την αμφισβητούν, επίσης να ξέρεις πως από μόνη της δεν λέει κάτι, πάντα οι γιατροί την κοιτάζουν σε συνδιασμό με την fsh και την lh.

Ότι απορία έχεις συζήτησε την με τον γιατρό σου, σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου kotsifikos και ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. :)

 

Δε ζητάω ιατρική συμβουλή. Θέλω απλά να ακούσω εμπειρίες και να πάρω θάρρος. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να επαναλάβετε τις εξετάσεις και σε αλλο κέντρο εξειδικευμένο και να δειτε αν είναι πάλι ίδια τα αποτελέσματα, επίσης εξεταστείτε για μικρόβια, ειδικά ο συζυγος στο σπέρμα. Πάρτε αντιοξειδωτικές βιταμίνες και αλλάξτε τρόπο ζωής, όχι καθιστική, υγιηνή και πλήρη διατροφή και γυμναστική, πάρτε αντιοξειδωτικές βιταμίνες, κσντε τα όλα για ενα τρίμηνο συνεχόμενα. Επαναλάβετε τι εξετάσεις μετά το τρίμηνο για να δείτε αν είχατε κάποια βελτίωση. Γενικά προσπαθήστε λίγο ακόμα μιας και είστε μικροί.

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος έχει κάνει 3-4 φορές αυτές τις αναλύσεις τον τελευταίο χρόνο και το αποτέλεσμα πάνω κάτω είναι το ίδιο. 

 

Ίσως και να προσπαθήσουμε ακόμα μερικούς μήνες μόνοι μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κοριτσια γεια σας!!!!πρωτος μηνας προσπαθειων και ειμαι πολυ χαρουμενη που ξεκινησαμε!!!!στις προγεννητικες εξετασεις ομως η tsh βγηκε 3,48 και ο γυναικολογος μου εδωσε χαπακι τ4..λετε να πηγε χαμενος αυτος ο κυκλος λογω tsh???γιατι ξερω οτι κανονικα πρεπει να ειναι κατω απο 2,5..εχει συλλαβει καμια με αυξημενη tsh??

Ασχετο,ξεκινησα τις pregnacare και inofert και με ποναει πολυ η κοιλια μου χαμηλα στις μερες ωορρηξιας.λετε να οφειλεται στα χαπια;τελευταια περιοδο ειχα 19/7 με κυκλο 28-30..ηρθαμε σε επαφη 31/7, 2&3/8..ελπιζω να εγινε τις σωστες ημερες γιατι ειμαι και πρωταρα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κοριτσια γεια σας!!!!πρωτος μηνας προσπαθειων και ειμαι πολυ χαρουμενη που ξεκινησαμε!!!!στις προγεννητικες εξετασεις ομως η tsh βγηκε 3,48 και ο γυναικολογος μου εδωσε χαπακι τ4..λετε να πηγε χαμενος αυτος ο κυκλος λογω tsh???γιατι ξερω οτι κανονικα πρεπει να ειναι κατω απο 2,5..εχει συλλαβει καμια με αυξημενη tsh??

Ασχετο,ξεκινησα τις pregnacare και inofert και με ποναει πολυ η κοιλια μου χαμηλα στις μερες ωορρηξιας.λετε να οφειλεται στα χαπια;τελευταια περιοδο ειχα 19/7 με κυκλο 28-30..ηρθαμε σε επαφη 31/7, 2&3/8..ελπιζω να εγινε τις σωστες ημερες γιατι ειμαι και πρωταρα.

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σου εύχομαι! 

Η TSH σου πράγματι ήθελε ρύθμιση και σωστά ο γιατρός σου έδωσε χάπι, για να μείνεις έγκυος πρέπει να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής (εγώ εχω Χασιμοτο για παράδειγμα). Καλά κάνετε και προσπαθείτε αυτό το μήνα, παρά την TSH,  θα σου συνιστούσα να προσπαθείτε μέρα παρά μέρα για να είναι πιο δυνατό το σπέρμα (γυναικολόγος μου το έχει πει).  Επίσης σωστή η επιλογή σου στις βιταμίνες, ο πόνος στην κοιλιά μπορεί να είναι λόγω ωορρηξίας, μπορεί όμως και από τις βιταμίνες, μέχρι να τις συνηθίσει ο οργανισμός. Στο λέω γιατί είχα παρόμοια συμπτώματα.. Τώρα, αν δεν σου έρθει περίοδος μέχρι 18 Αυγούστου, πάρε και ένα τεστ φαρμακείου και καντο με πρωινά ούρα. Αλλιώς, αν έρθει περίοδος, (δεν πειράζει, στον1ο μήνα προσπαθειών είστε ακόμα :)) κάνε άλλη μια εξέταση TSH να δεις που βρίσκεσαι. Ιδανικά πρέπει να κατέβει κάτω από 2.5.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sansa είπε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σου εύχομαι! 

Η TSH σου πράγματι ήθελε ρύθμιση και σωστά ο γιατρός σου έδωσε χάπι, για να μείνεις έγκυος πρέπει να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής (εγώ εχω Χασιμοτο για παράδειγμα). Καλά κάνετε και προσπαθείτε αυτό το μήνα, παρά την TSH,  θα σου συνιστούσα να προσπαθείτε μέρα παρά μέρα για να είναι πιο δυνατό το σπέρμα (γυναικολόγος μου το έχει πει).  Επίσης σωστή η επιλογή σου στις βιταμίνες, ο πόνος στην κοιλιά μπορεί να είναι λόγω ωορρηξίας, μπορεί όμως και από τις βιταμίνες, μέχρι να τις συνηθίσει ο οργανισμός. Στο λέω γιατί είχα παρόμοια συμπτώματα.. Τώρα, αν δεν σου έρθει περίοδος μέχρι 18 Αυγούστου, πάρε και ένα τεστ φαρμακείου και καντο με πρωινά ούρα. Αλλιώς, αν έρθει περίοδος, (δεν πειράζει, στον1ο μήνα προσπαθειών είστε ακόμα :)) κάνε άλλη μια εξέταση TSH να δεις που βρίσκεσαι. Ιδανικά πρέπει να κατέβει κάτω από 2.5.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!!!κριμα που πάει ένας κύκλος χαμένος!!αυτο που με προβληματίζει είναι ότι πριν λίγους μήνες,τον Ιανουάριο, η Tsh μου ήταν γύρω στο 2,5..όποτε ανεβοκατεβαίνει απ ότι έχω καταλάβει..τέτοιο πόνο σε ωορρηξία δεν ξαναείχα ποτέ..εν τω μεταξύ είδα και την βλέννη αυτή της ωορρηξίας σε κάποια φάση και χάρηκα,λεω μακάρι..αλλά μετά σκεφτηκα το θυρεοειδή και απογοητεύτηκα...και γω μέρα παρά μέρα το είχα στο μυαλό μου αλλά φοβήθηκα μη τυχόν χάσω την ευκαιρία γιατί και χθες πονούσα πολύ και λεω ας προσπαθήσουμε κάθε μέρα..τι να πω έχω μέλλον μπροστά μου απ ότι φαίνεται..υπομονή όλες να έχουμε 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!!!κριμα που πάει ένας κύκλος χαμένος!!αυτο που με προβληματίζει είναι ότι πριν λίγους μήνες,τον Ιανουάριο, η Tsh μου ήταν γύρω στο 2,5..όποτε ανεβοκατεβαίνει απ ότι έχω καταλάβει..τέτοιο πόνο σε ωορρηξία δεν ξαναείχα ποτέ..εν τω μεταξύ είδα και την βλέννη αυτή της ωορρηξίας σε κάποια φάση και χάρηκα,λεω μακάρι..αλλά μετά σκεφτηκα το θυρεοειδή και απογοητεύτηκα...και γω μέρα παρά μέρα το είχα στο μυαλό μου αλλά φοβήθηκα μη τυχόν χάσω την ευκαιρία γιατί και χθες πονούσα πολύ και λεω ας προσπαθήσουμε κάθε μέρα..τι να πω έχω μέλλον μπροστά μου απ ότι φαίνεται..υπομονή όλες να έχουμε 

δεν πιανει σε ολους το μερα παρα μερα σε μερικους ειναι καλητερο το καθε μερα ολα πρεπει να τα δοκιμαζεις στο λεω εκ πειρας. επισης η tsh μπορει να πεσει κ αμεσως δηλαδη μεσα σε δυο τρεις εβδομαδες οποτε καλα κανεις κ προσπαθεις!!! ευχομαι να τα εχετε καταφερει!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

δεν πιανει σε ολους το μερα παρα μερα σε μερικους ειναι καλητερο το καθε μερα ολα πρεπει να τα δοκιμαζεις στο λεω εκ πειρας. επισης η tsh μπορει να πεσει κ αμεσως δηλαδη μεσα σε δυο τρεις εβδομαδες οποτε καλα κανεις κ προσπαθεις!!! ευχομαι να τα εχετε καταφερει!! 

Το χαπακι το ξεκινησα χθες οποτε παμε για τον επομενο κυκλο τωρα..λενε οτι το σπερμα ζει μεσα μας μεχρι 3 μερες αλλα λεω ασε να ειμαστε σιγουροι με νεο υλικο..:-D..παντως κοριτσια δεν ξερω αν φταινε οι βιταμινες που τις παιρνω μονο 2 εβδομαδες,αν φταιει οτι για πρωτη φορα δεν χρησιμοποιησαμε προφυλαξεις αλλα σ αυτη την ωορρηξια εχω τρελους πονους, υγρα πολλα και νιωθω κατι τραβηγματα απο κατω...αφηστε που σκεφτομαι μπας και εγινε το πολυποθητο με μια μονο φορα και πιο υψηλο θυροειδη;;και μετα το συννεφακι προσπαθω να προσγειωθω στην πραγματικοτητα..αλλα αυτες οι εντονες αλλαγες δεν με αφηνουν..παντως βρε κοριτσια καμια δεν εχει μεινει εγκυος με λιιιιιγο πιο πανω tsh;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Το χαπακι το ξεκινησα χθες οποτε παμε για τον επομενο κυκλο τωρα..λενε οτι το σπερμα ζει μεσα μας μεχρι 3 μερες αλλα λεω ασε να ειμαστε σιγουροι με νεο υλικο..:-D..παντως κοριτσια δεν ξερω αν φταινε οι βιταμινες που τις παιρνω μονο 2 εβδομαδες,αν φταιει οτι για πρωτη φορα δεν χρησιμοποιησαμε προφυλαξεις αλλα σ αυτη την ωορρηξια εχω τρελους πονους, υγρα πολλα και νιωθω κατι τραβηγματα απο κατω...αφηστε που σκεφτομαι μπας και εγινε το πολυποθητο με μια μονο φορα και πιο υψηλο θυροειδη;;και μετα το συννεφακι προσπαθω να προσγειωθω στην πραγματικοτητα..αλλα αυτες οι εντονες αλλαγες δεν με αφηνουν..παντως βρε κοριτσια καμια δεν εχει μεινει εγκυος με λιιιιιγο πιο πανω tsh;

πολλες εχουν μεινει με ανεβασμενη tsh δεν τις επιρεαζει ολες το ιδιο ο θυροειδης αλλα τις περισσοτερες φορες αυτες που εχουν μεινει δεν το περνουν κ χαμπαρι οτι εχουν θεμα με την tsh. 

το σπερμα ζει καποιες μερες αλλα τωρα με τις ζεστες κτλ καλα κανεις κ το ανανεωνεις γιατι ειναι κ ευαισθητο!! 

ποτε δεν ξερεις ποτε θα κατσει το σπορακι καμια φορα γινονται εκει που δε το περιμενεις. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου,  @ninaki80 και @maria_tweety μου,  αν η TSH είναι υψηλή (πάνω από 2,5) και μείνεις έγκυος, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για αποβολή, συνήθως βιοχημικη, δεν θα προλάβεις να ακούσεις καρδούλα. Έχω πει πολλές φορές ότι έχω πρόβλημα στον θυρεοειδή και κάποια πράγματα τα έχω ακούσει από τον ενδοκρινολογο. Τώρα αν κάποια κοπέλα με θυρεοειδή ξέρει άλλα από τον γιατρό της να μας πει. Εγώ Μαρία θα σε συμβούλευα αφού πέσει το TSH να προσπαθήσετε. Ο γιατρός σου τι είπε; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Κοριτσια μου,  @ninaki80 και @maria_tweety μου,  αν η TSH είναι υψηλή (πάνω από 2,5) και μείνεις έγκυος, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για αποβολή, συνήθως βιοχημικη, δεν θα προλάβεις να ακούσεις καρδούλα. Έχω πει πολλές φορές ότι έχω πρόβλημα στον θυρεοειδή και κάποια πράγματα τα έχω ακούσει από τον ενδοκρινολογο. Τώρα αν κάποια κοπέλα με θυρεοειδή ξέρει άλλα από τον γιατρό της να μας πει. Εγώ Μαρία θα σε συμβούλευα αφού πέσει το TSH να προσπαθήσετε. Ο γιατρός σου τι είπε; 

γενικα δινουν χαπι πανω απο 2,5 αλλα σε μικρες αποκλισεις πχ 3 -3,5 δεν οδηγει σε αποβολες σε ολες τις περιπτωσεις το δινουν πιο πολυ προλυπτικα. εχω ακουσει πολλες κοπελες που στις εξετασεις τους ανακαληψαν tsh 3-3.5 κ δεν ειχαν κανει θεραπεια στην εγκυμοσυνη. βεβαια εννοειτε οτι το χαπι το περνεις για ολα τα ενδεχομενα απλα απαντησα στην κοπελα που ρωταγε αν εχει μεινει καμια κοπελα με τοσο υψηλη tsh εγκυος...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sansa said:

Κοριτσια μου,  @ninaki80 και @maria_tweety μου,  αν η TSH είναι υψηλή (πάνω από 2,5) και μείνεις έγκυος, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για αποβολή, συνήθως βιοχημικη, δεν θα προλάβεις να ακούσεις καρδούλα. Έχω πει πολλές φορές ότι έχω πρόβλημα στον θυρεοειδή και κάποια πράγματα τα έχω ακούσει από τον ενδοκρινολογο. Τώρα αν κάποια κοπέλα με θυρεοειδή ξέρει άλλα από τον γιατρό της να μας πει. Εγώ Μαρία θα σε συμβούλευα αφού πέσει το TSH να προσπαθήσετε. Ο γιατρός σου τι είπε; 

Κορίτσι καλησπέρα,θα συμφωνήσω μαζί σου.Έχω χασιμότο χρόνια και ξέρω πολύ καλά από διάφορους γιατρούς ότι η tsh πρέπει να είναι κάτω από 2 για να γίνει ετ.Βέβαια τελευταία ο γιατρός μου  στο κέντρο που είμαι άρχισε να λέει ότι οι απόψεις διίστανται και ότι δεν έχει αποδειχτεί κάτι και ότι γίνεται και με 4 ετ.Εγώ όμως δε θα το ριψοκινδύνευα με τίποτα.Χρόνια τώρα κάνω εξετάσεις κάθε 6 μήνες και ευτυχώς η tsh  είναι χαμηλή,αλλά και η αιματολόγος τα ίδια μου είπε,οπότε κορίτσια τί να πω καλύτερα για σιγουριά να τη ρίξετε κάτω από 2.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Κοριτσια μου,  @ninaki80 και @maria_tweety μου,  αν η TSH είναι υψηλή (πάνω από 2,5) και μείνεις έγκυος, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για αποβολή, συνήθως βιοχημικη, δεν θα προλάβεις να ακούσεις καρδούλα. Έχω πει πολλές φορές ότι έχω πρόβλημα στον θυρεοειδή και κάποια πράγματα τα έχω ακούσει από τον ενδοκρινολογο. Τώρα αν κάποια κοπέλα με θυρεοειδή ξέρει άλλα από τον γιατρό της να μας πει. Εγώ Μαρία θα σε συμβούλευα αφού πέσει το TSH να προσπαθήσετε. Ο γιατρός σου τι είπε; 

Ο γιατρος δεν μου ειπε κατι.του εστειλα τις εξετασεις με μειλ και τηλεφωνικα μου ειπε να ξεκινησω τ4 των 12,τη χαμηλοτερη δοση μου εδωσε.κοριτσια λετε στον επομενο κυκλο να εχει πεσει η τιμη;την παρασκευη ξεκινησα τα χαπια.να σας πω την αληθεια εμεις τις προσπαθειες μας τις καναμε γι αυτο το μηνα,αν και δε νομιζω με την πρωτη φορα να μεινω και εγκυος.την αλλη εβδομαδα που περιμενω περιοδο θα ξερω σιγουρα και θα σας ενημερωσω.αλλα αν ηξερα οτι υπαρχει κινδυνος αποβολης δεν θα ξεκινουσα προσπαθειες..τι να πω θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...