Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα σας. Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Η κόρη μου 2,5 ετών δε μιλάει ακόμα. Λέει λέξεις περίπου στις 20-30, κάνει φρασεισ όπως μαμά κακα όταν της το ζητάμε κι αν έχει όρεξη. Την πήγα σε αναπτυξιακή παιδιατρο και βρήκε πως δεν είναι κάτι παθολογικό. Θεώρησε χειριστικη την συμπεριφορά της κ μας συνέστησε δημιουργική απασχόληση. Την πήγα ένα μήνα αλλά μόλις διακόψαμε μέχρι να καλυτερεύσει ο καιρός γιατί μας αρρώστησε κ μπήκαμε νοσοκομείο με βαριά ίωση.οσο την πήγα οι βρεφονηπιαγωγοι την βργκαν μιαχαρα: Κοινωνική, δημιουργική και να μην ανησυχώ. Ο παιδιατροσ μας καθησυχαζει επίσης. Η αναπτυξιακή παιδιατροσ μας είπε πως αν κλείσει τα τρία κ δε δούμε βελτίωση να αρχίσει λογοθεραπειες. Τηνανοιξη θα την γράψω παιδικό μέχρι όλο το καλοκαίρι αλλά Σεπτέμβρη θα τη διακόψω διότι θαχω νεογέννητο στο σπίτι κ μου είναι αδιανόητο να έχω άρρωστα κ τα δυο. Ειδικά ένα βρεφοσ- φοβάμαι.

 

πείτε μου από εμπειρία σας. Μήπως άδικα ανησυχώ κι απλά θα μιλήσει όταν θελήσει; η να αρχίσω να αγχώνομαι και να ψάχνομαι;

 

είναι κοινωνική έξυπνη ακούει κι αντιλαμβάνεται τα πάντα λίγο καλομαθημενη αλλά έχει καλό χαρακτήρα - προσεκτική κ συμπαθητική. Εκτός από τον λόγο είναι σε όλα οκ εκτός από τα χρωματα- δεν τα δείχνει. Ενώ δείχνει πολλά αλλα όπως ζώα κι αλλα αντικείμενα.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

καλησπερα σας. Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Η κόρη μου 2,5 ετών δε μιλάει ακόμα. Λέει λέξεις περίπου στις 20-30, κάνει φρασεισ όπως μαμά κακα όταν της το ζητάμε κι αν έχει όρεξη. Την πήγα σε αναπτυξιακή παιδιατρο και βρήκε πως δεν είναι κάτι παθολογικό. Θεώρησε χειριστικη την συμπεριφορά της κ μας συνέστησε δημιουργική απασχόληση. Την πήγα ένα μήνα αλλά μόλις διακόψαμε μέχρι να καλυτερεύσει ο καιρός γιατί μας αρρώστησε κ μπήκαμε νοσοκομείο με βαριά ίωση.οσο την πήγα οι βρεφονηπιαγωγοι την βργκαν μιαχαρα: Κοινωνική, δημιουργική και να μην ανησυχώ. Ο παιδιατροσ μας καθησυχαζει επίσης. Η αναπτυξιακή παιδιατροσ μας είπε πως αν κλείσει τα τρία κ δε δούμε βελτίωση να αρχίσει λογοθεραπειες. Τηνανοιξη θα την γράψω παιδικό μέχρι όλο το καλοκαίρι αλλά Σεπτέμβρη θα τη διακόψω διότι θαχω νεογέννητο στο σπίτι κ μου είναι αδιανόητο να έχω άρρωστα κ τα δυο. Ειδικά ένα βρεφοσ- φοβάμαι.

 

πείτε μου από εμπειρία σας. Μήπως άδικα ανησυχώ κι απλά θα μιλήσει όταν θελήσει; η να αρχίσω να αγχώνομαι και να ψάχνομαι;

 

είναι κοινωνική έξυπνη ακούει κι αντιλαμβάνεται τα πάντα λίγο καλομαθημενη αλλά έχει καλό χαρακτήρα - προσεκτική κ συμπαθητική. Εκτός από τον λόγο είναι σε όλα οκ εκτός από τα χρωματα- δεν τα δείχνει. Ενώ δείχνει πολλά αλλα όπως ζώα κι αλλα αντικείμενα.

 

ευχαριστώ

Η ανηψια μου ειχε ακριβως αυτο το θεμα. Πριν απο ενα μηνα εγινε 3. Ειναι ενα πανεξυπνο αλλα υπερκινητικο παιδι. Η παιδιατρος τους ειπε αν δεν ηρεμησει δεν προκειται να μιλησει. Η μεγαλη διαφορα εγινε απο τον οκτωβριο που ξεκινησε παιδικο σταθμο (32 μηνων) τοσο στην ομιλια οσο και στην υπερκινητικοτητα. Τωρα μιλαει κανονικα, οχι πολυ καθαρα ουτε φοβερο λεξιλογιο ομως κανει ολοκληρες προτασεις. 

Link to comment
Share on other sites

είδα πως έχω ξαναναρτησει θέμα. Η αλήθεια είναι πως λέει πολλά περισσότερα από τότε αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί η κατάσταση... Δεν ξέρω τι συμβαίνει και τι να κάνω...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , CMES είπε:

Η ανηψια μου ειχε ακριβως αυτο το θεμα. Πριν απο ενα μηνα εγινε 3. Ειναι ενα πανεξυπνο αλλα υπερκινητικο παιδι. Η παιδιατρος τους ειπε αν δεν ηρεμησει δεν προκειται να μιλησει. Η μεγαλη διαφορα εγινε απο τον οκτωβριο που ξεκινησε παιδικο σταθμο (32 μηνων) τοσο στην ομιλια οσο και στην υπερκινητικοτητα. Τωρα μιλαει κανονικα, οχι πολυ καθαρα ουτε φοβερο λεξιλογιο ομως κανει ολοκληρες προτασεις. 

μέσα σε 4 μήνες τόση διαφορα; μπράβο... Πραγματικά εμένα μου φαίνεται αδύνατο..μακάρι και σε εμάς... Η δικια μου όμως δεν είναι καθόλου υπερκινητική. Κάθε αλλο- μικρά βήματα και προσεκτικά. Είναι τακτική και μεθοδική. Δηλ πριν κάνει το οτιδήποτε το διερευνά. Δε μου κάνε φαντάσου ποτε ζημιεσ. Γκρινιάρα είναι , ζωηρή με τίποτα..

είναι κι ευαίσθητη και μάλλον λίγο ανασφαλησ. Βλέπαμε το νησί κι άκουγε μουσική συγκινητική και δάκρυσε.... Η αναπυξιακη παιδιατροσ μου έκανε λόγο για ανασφαλεια- να μη θέλει να μιλήσει επειδή δεν είναι σίγουρη για αυτά που θα πει.στην δημιουργική όμως που πήγε οι δασκαλεσ την έβρισκαν κοινωνικοτατη και πολύ πρόθυμη. Πιθανόν και να της λείπει η παρέα. Περιμένω να την πάω παιδικό καθημερινα μπας και δω φωσ...

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

καλησπερα σας. Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Η κόρη μου 2,5 ετών δε μιλάει ακόμα. Λέει λέξεις περίπου στις 20-30, κάνει φρασεισ όπως μαμά κακα όταν της το ζητάμε κι αν έχει όρεξη. Την πήγα σε αναπτυξιακή παιδιατρο και βρήκε πως δεν είναι κάτι παθολογικό. Θεώρησε χειριστικη την συμπεριφορά της κ μας συνέστησε δημιουργική απασχόληση. Την πήγα ένα μήνα αλλά μόλις διακόψαμε μέχρι να καλυτερεύσει ο καιρός γιατί μας αρρώστησε κ μπήκαμε νοσοκομείο με βαριά ίωση.οσο την πήγα οι βρεφονηπιαγωγοι την βργκαν μιαχαρα: Κοινωνική, δημιουργική και να μην ανησυχώ. Ο παιδιατροσ μας καθησυχαζει επίσης. Η αναπτυξιακή παιδιατροσ μας είπε πως αν κλείσει τα τρία κ δε δούμε βελτίωση να αρχίσει λογοθεραπειες. Τηνανοιξη θα την γράψω παιδικό μέχρι όλο το καλοκαίρι αλλά Σεπτέμβρη θα τη διακόψω διότι θαχω νεογέννητο στο σπίτι κ μου είναι αδιανόητο να έχω άρρωστα κ τα δυο. Ειδικά ένα βρεφοσ- φοβάμαι.

 

πείτε μου από εμπειρία σας. Μήπως άδικα ανησυχώ κι απλά θα μιλήσει όταν θελήσει; η να αρχίσω να αγχώνομαι και να ψάχνομαι;

 

είναι κοινωνική έξυπνη ακούει κι αντιλαμβάνεται τα πάντα λίγο καλομαθημενη αλλά έχει καλό χαρακτήρα - προσεκτική κ συμπαθητική. Εκτός από τον λόγο είναι σε όλα οκ εκτός από τα χρωματα- δεν τα δείχνει. Ενώ δείχνει πολλά αλλα όπως ζώα κι αλλα αντικείμενα.

 

ευχαριστώ

Aκουολόγος την έχει δει; Αν την έχουν δει οι υπόλοιποι ειδικοί, είναι το μόνο που σας μένει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μονο που θα προσθεσω ειναι να την προκαλειτε να μιλησει

Πχ τη ρωτας για τα παντα.πεινας;θελεις να φας ενα φρουτο;κ ρωτα τι φρουτο θελει.μην της δινεις ολες τις απαντησεις

Μην ανταποκρινεσαι αν ζηταει κτ κ απλα το δειχνει,ενω ξερει πως το λενε

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

καλησπερα σας. Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Η κόρη μου 2,5 ετών δε μιλάει ακόμα. Λέει λέξεις περίπου στις 20-30, κάνει φρασεισ όπως μαμά κακα όταν της το ζητάμε κι αν έχει όρεξη. Την πήγα σε αναπτυξιακή παιδιατρο και βρήκε πως δεν είναι κάτι παθολογικό. Θεώρησε χειριστικη την συμπεριφορά της κ μας συνέστησε δημιουργική απασχόληση. Την πήγα ένα μήνα αλλά μόλις διακόψαμε μέχρι να καλυτερεύσει ο καιρός γιατί μας αρρώστησε κ μπήκαμε νοσοκομείο με βαριά ίωση.οσο την πήγα οι βρεφονηπιαγωγοι την βργκαν μιαχαρα: Κοινωνική, δημιουργική και να μην ανησυχώ. Ο παιδιατροσ μας καθησυχαζει επίσης. Η αναπτυξιακή παιδιατροσ μας είπε πως αν κλείσει τα τρία κ δε δούμε βελτίωση να αρχίσει λογοθεραπειες. Τηνανοιξη θα την γράψω παιδικό μέχρι όλο το καλοκαίρι αλλά Σεπτέμβρη θα τη διακόψω διότι θαχω νεογέννητο στο σπίτι κ μου είναι αδιανόητο να έχω άρρωστα κ τα δυο. Ειδικά ένα βρεφοσ- φοβάμαι.

 

πείτε μου από εμπειρία σας. Μήπως άδικα ανησυχώ κι απλά θα μιλήσει όταν θελήσει; η να αρχίσω να αγχώνομαι και να ψάχνομαι;

 

είναι κοινωνική έξυπνη ακούει κι αντιλαμβάνεται τα πάντα λίγο καλομαθημενη αλλά έχει καλό χαρακτήρα - προσεκτική κ συμπαθητική. Εκτός από τον λόγο είναι σε όλα οκ εκτός από τα χρωματα- δεν τα δείχνει. Ενώ δείχνει πολλά αλλα όπως ζώα κι αλλα αντικείμενα.

 

ευχαριστώ

Θα σου πρότεινα να ξαναδείς το θέμα μόλις κλείσει τα 3. Μπορείς αν θες να κλείσεις ραντεβού από τώρα (για τότε) σε ένα δημόσιο νοσοκομείο σε αναπτυξιολόγο, ώστε αν τελικά χρειαστεί λογοθεραπείες, να μπορείς να αποζημιωθείς.

Μέχρι τότε την παροτρύνεις να μιλήσει χωρίς να την πιέζεις, της δίνεις ερεθίσματα και την γράφεις σε παιδικό σταθμό. Στη θέση σου όμως δεν θα την σταματούσα τον Σεπτέμβριο. Το καταλαβαίνω ότι φοβάσαι για ιώσεις, αλλά η λύση δεν είναι να κλείσεις το παιδί στο σπίτι, όπου και πάλι δεν σου εγγυάται κανείς ότι δεν θα κολλήσει κάποια ίωση... Αν συμβεί κάτι τέτοιο, παίρνεις μέτρα να προστατεύσεις το βρέφος, όπως θα έκανες αν αρρώσταινες εσύ ή ο σύζυγός σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ θα σου πρότεινα ότι και τα κορίτσια, να την παροτρύνεις να μιλάει, μην δίνεις εσύ τις απαντήσεις για εκείνη, και αν αυτό συνεχιστεί μετά τα τρία να το κοιτάξεις ξανά.

Ο παιδικός σίγουρα θα βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα, όμως δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι εφόσον θα πάει για λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια, δώσε τις πρωτοβουλίες να μιλήσει.Αυτο που ήθελα να ρωτήσω είναι πως συμπεριφέρεται με παιδάκια της ηλικίας της όταν παίζουν? Πώς συνεννοείται μαζί τους?.Στην παιδική χαρά ας πούμε.Η επαφή μαζί τους με την δική σου διακριτική επίβλεψη θα βοηθήσει ,αν βλέπει συνομήλικα να μιλούν ίσως το προσπαθήσει.Ο άνθρωπος είναι φύσει και θέσει μιμητικό ον.

Link to comment
Share on other sites

Αφου η αναπτυξιολογος και ο παιδιατρος δεν ανησυχουν, δεν θα ανησυχουσα ουτε κι εγω. Καποια στιγμη θα λυθει η γλωσσα της. Προσπαθησε να της κανεις ερωτησεις ανοιχτου τυπου, που δεν απαντωνται μονο με ΝΑΙ και ΟΧΙ. Επισης, δωσε της αρκετο χρονο να απαντησει. Ενα αλλο λαθος που κανουμε οι γονεις ειναι να διορθωνουμε τις λαθος λεξεις. Επανελαβε σωστα τη προταση ή τη λεξη που ειπε χωρις διδακτικο υφος, γιατι αντιλαμβανονται την διορθωση και δεν νιωθουν καλα να ξαναπροσπαθησουν για να μην κανουν λαθος και τους κριτικαρουμε.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω και με τα υπόλοιπα σχόλια, ούτε εγώ θα ανησυχούσα.

Θα προσθέσω ότι και τα τραγούδια βοηθούν πολύ στην ανάπτυξη της ομιλίας. Διάλεξε 5-6 τραγούδια που της αρεσουν και βαλε συχνά να τα ακούει. Από εμεπιρία το λέω γιατί ο μικρός μου πριν αρχίσει να μιλάει τραγουδούσε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Σας ευχαριστώ πολύ. Όλα όσα μου γράψατε τα κάνω... δηλαδή την ρωτάμε της δίνουμε χρόνο... μουσική πολλή... καμμία φορά σκέφτομαι μήπως φταίει Κ η τηλεόραση. Είναι πολλές ώρες μέσα στο σπίτι ειδικά τωρα μέσα στο χειμώνα αν εξαιρέσουμε όταν την πήγα δημιουργική Κ προηγουμένως πηγαίναμε συνεχώς από δω κι από κει. Σπίτι παίζουμε ζωγραφίζουμε κάνουμε διαφορά όσο αντέχω κι εγώ πλέον γιατί είμαι κι έγκυος και εργάζομαι. Όμως όλοι από κάτι κάνουμε... όποτε κάποιες ώρες βλέπει τηλεόραση σπαστά ανα διαστήματα γιατί δεν έχουμε και τις άπειρες αντοχές όλοι μας. Της αρέσει ένα συγκεκριμένο παιδικό Κ της έχουμε κατεβάσει τα επεισόδια. Βαριεται κι αυτό όλη μέρα τα ίδια Κ τα ίδια. Αλλά είναι λόγοι αυτοί να μη μιλάει σκέφτομαι;;; Μόλις επιστρέφω της διαβάζω παραμύθι τη ρωτάω πάλι απαντά με μου και μου!! Μέχρι που κουράζομαι Κ λέω άντε ας μιλήσει όποτε θέλει!! 

Ακουογραμμα δεν έχουμε κάνει αλλά ακούει το αμάξι όταν παρκάρει ο μπαμπάς της αποκλείω τα αυτιά...

Όχι απλά ακούει... είναι απίστευτη ώρες ώρες. Ακούει τον σκύλο της παρακάτω γειτονιάς Κ τον μιμείται!!

 

πολλες φορές την πιάνει μόνη της μια λογοδιάρροια ασταμάτητη με ακαταλαβίστικα βέβαια αλλά μιλάει ασταμάτητα όμως λέει στη δίκη της γλώσσα!!!!!!!!

 

η γιατρός που την πήγα συνεργάζεται με ΠΑΙΔΩΝ αν δε κάνω λάθος η κάποιο δημόσιο Κ μου πε θα το κάνουμε μέσω εκεί για τις λογοθεραπείες αν χρειαστούν.

 

με τα αλλά παιδάκια είναι πολύ πρόσχαρη κυρίως τα πιο μικρά από εκείνη είναι προστατευτική. Αύτα που μιλάνε στην αρχή μπλοκάρουν που δεν τους απαντάει αλλά είναι τόσο συμπαθής και παιχνιδιάρα που τα κερδίζει και κάνουν παρέα οι μεν μιλάνε η δε δικιά μου τα δικά της. Πάντως με κάποιο τρόπο επικοινωνούν Κ παίζουν..

Δεν ξέρω πως πολλές μαμάδες μου λένε το ίδιο να μη διακόψω τον παιδικό Σεπτέμβρη αλλά κορίτσια με τις ιώσεις που χουμε περάσει δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι βρέφος να πάθει τέτοια. 6 μηνών μας αρρώστησε πρώτη φορά και ήμασταν νοσοκομείο μια βδομάδα είχε ρεψει! Δεν θα τη στείλω δε μου κάθεται καθόλου καλή η ιδέα....

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να φταίει αυτό; Να της την κατήργησω πλέον είναι λίγο δύσκολο.. να την ελάττωσω όμως μπορώ.. μίσος χρόνος είναι που έχει κολλήσει τόσο με το παιδικό αυτό - όχι γενικά την τηλεόραση. Αλλά παιδικά ας πούμε δεν την ενδιαφέρουν. Παλιά δεν βλέπαμε καθόλου γιατί ήξερα κι εγώ πως δεν κάνει αλλά ήρθε λίγο μόνο του. Λίγο τηλ να φάει, λίγο τηλ να πιει σιρόπι, λίγο τηλ να ξεκουραστούμε εμείς και ήρθε κι έκατσε σα βραχνάς τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι λέξεις που λέει:

μαμα

μπαμπα

μαμα, μαμακα

μπαμπα, μπαμπακα

γιαγια, γιαγιακα

ατα

μπε(πρόβατο)

μου(αγελάδα)

γαβ

γεογκο(γεωργός)από παιδικο

νιαου(γάτα)

πιτι (σπιτι)

μπεμπι(μωρό)

νινι

μαμ

κακα

μπαμ(έπεσα)

πιπι

πωπο

παπου(παπούτσια)

παιγιΑ(παιδιά)

το όνομα της με δυσκολία 

 

αυτά μου ρχονται τώρα, ίσως μερικές ακόμα μου διαφεύγουν..

αλλα είναι στάσιμη σε 20-30 λέξεις μισό χρόνο.. 

πως τις βλέπετε; λίγες δεν είναι;

καμμια φορά λέει μαμά κακά πχ αλλά όποτε θελήσει εκεινη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/1/2018 at 1:35 AM, Nefeli2014 said:

Δηλαδή να φταίει αυτό; Να της την κατήργησω πλέον είναι λίγο δύσκολο.. να την ελάττωσω όμως μπορώ.. μίσος χρόνος είναι που έχει κολλήσει τόσο με το παιδικό αυτό - όχι γενικά την τηλεόραση. Αλλά παιδικά ας πούμε δεν την ενδιαφέρουν. Παλιά δεν βλέπαμε καθόλου γιατί ήξερα κι εγώ πως δεν κάνει αλλά ήρθε λίγο μόνο του. Λίγο τηλ να φάει, λίγο τηλ να πιει σιρόπι, λίγο τηλ να ξεκουραστούμε εμείς και ήρθε κι έκατσε σα βραχνάς τελικά.

Nαι εγώ αυτό θα σου πρότεινα, να καταργήσεις την τηλεόραση, δεν προσφέρει και τίποτα, τώρα που αρχίζει και ανοίγει ο καιρός μπορείτε να την πάτε μία βόλτα σε παιδική χαρά , ή σε κάποιο πάρκο, γενικά σε αυτή την ηλικία τα παιδιά ενθουσιάζονται με πάρα πολλά πράγματα, πλαστελίνες-παραμύθια-ζωγραφική-παζλ- κατασκευές με τουβλάκια κ.α

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν απαντούσε κανείς παρακάτω και είχα απογοητευτεί.

γενικως έχω απογοητευτεί τελευταία. Ο γιατρός μας απαγόρεψε μέχρι Μάιο να μην πάει δημιουργική γιατί είναι ευάλωτη σε ιώσεις. Ταλαιπωρήθηκε απίστευτα 2 εβδομάδες με πυρετό και αφαγια.

Μαη θα τη γράψω παιδικο για 3 μήνες. Μου φαίνεται λίγο όμως διάστημα. 

 

Της μιλάμε Κ δε μας απαντάει. Ενώ λέει το όνομα της αν τη ρωτήσεις συνήθως δε θα στο πει ενώ το ξέρει! Ώρες ώρες νομίζω μας εμπαίζει. Άλλες πάλι φοβάμαι μήπως συμβαίνει κάτι. Και η αναπτυξιολογος μια φορά την είδε. Δεν ξέρω αν αρκεί.

 

Φοβαμαι μήπως αφήνοντας το δυσκολευτεί στο σχολείο αργότερα ή την αφήσουν τάξη. Και λυπάμαι τόσο γιατί κι εγώ κι ο μπαμπάς της έχουμε βγάλει πανεπιστήμια αριστούχοι... εγώ εκπαιδευτικός. Τι στο καλό πάει λάθος;

 

και είναι πανέξυπνη'! Πραγματικά. Αντικειμενικά. Κάνει και αντιλαμβάνεται πράγματα πιο προχωρημένα από αλλά παιδιά της ηλικίας της.

 

αν της κάνω από τώρα θεραπεία τι θα είναι; λογοθεραπεία; εργοθεραπεία; που θα πάω; σε λογοθεραπευτή; εργοθεραπευτή; λογοπαθολογο; τόσα διαβάζω δε βγάζω άκρη. Και πως θα ξέρω ότι γίνεται σωστή δουλειά; και ποσό καιρό θα πάρει να δω έστω μικρή βελτίωση;

 

οποιος γνωρίζει θα με βοηθήσει παρά πολύ! Ευχαριστώ.

Συγνώμη για τα κατεβατά πραγματικά. Έχω όμως απελπιστει. Όσο για παιδικές χαρές τώρα θα αρχίσουμε πάλι γιατί ήταν άρρωστη και έκανε και κρύο αλλά δεν μπορώ να κάνω πολλά πραματα λόγω εγκυμοσύνης πχ να τη σηκώσω στην κούνια αλλά θα κάνει τ υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

Σαν μαμά σε καταλαβαίνω, θες να κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου, εφόσον όμως όλοι οι ειδικοί σου λένε να περιμένεις μέχρι τα τρία καλό είναι να μην βιαστείς.

Τρεις μήνες στον παιδικό είναι πράγματι πολύ λίγοι, γιατί πάνω που θα αρχίσει να προσαρμόζεται θα χρειαστεί πάλι να σταματήσει και να κλειστεί στο σπίτι.

Δεν έχω αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα και για αυτό δεν ξέρω τι εναλλακτικές να σου προτείνω προκειμένου να βοηθήσεις την κόρη σας να μιλήσει.

Αυτό όμως που πιστεύω πως θα έκανα είνα πως σταδιακά θα σταματούσα να εκτελώ εντολές που τις δίνει δείχνοντας, πχ θέλει να πιει νερό και σου δείχνει το ποτήρι, κάνε πως δεν καταλαβαίνεις και ζήτα της σιγά σιγά να σου πει τι θέλει...βέβαια αυτό δεν θα το έκανα στα πάντα και συνέχεια γιατί θα σκεφτόμουν  ότι ενδεχομένως να πιεστεί και έτσι να έχω το αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα. Έπειτα θα προσπαθούσα με την βοήθεια βιβλίων με εικόνες, όταν έλεγε λεξούλες θα έδειχνα ενθουσιασμό έτσι ώστε να δώσω κίνητρο στο παιδί να προσπαθεί περισσότερο. Θα έκοβα τελείως την τηλεόραση (στο σπίτι η τηλεόραση ανοίγει όταν πέφτει για ύπνο ο γιος μου, εεε σε πληροφορώ πως όταν είμαστε στους παππούδες μας που η τηλεόραση είναι ανοιχτή συνέχεια κολλάει εκεί..όλα τα παιδιά το παθαίνουν για αυτό θεωρώ πως είναι μία κακή επιρροή).  Δεν είμαι ειδικός, απλά ότι λέω το λέω καθαρά εμπειρικά ως μαμά, σίγουρα και οι υπόλοιπες κοπέλες μπορούν να σου προτείνουν πράγματα που θα σε βοηθήσουν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Όλα όσα μου γράφεις τα κάνω ήδη και ήδη από σήμερα περιορίστηκε η τηλεόραση. Μέσα στο Μάρτιο έχω ραντεβού με τη Θωμαΐδου στο Παίδων να πάρω μια δεύτερη γνώμη αν και θα πάω προκατειλημμένη διότι έχω ακούσει αρνητικά σχόλια. 

Επισης θα επισκεφτώ ένα συστημένο κέντρο λογοθεραπείας να μας κάνει μια πρώτη εκτίμηση.

 

κοιτα δεν αμφισβητώ τους ειδικούς απλώς σκέφτομαι πως ο παιδίατρος δεν είναι ειδικευμένος σε θέματα ομιλίας Κ η αναπτυξιολογος μας είδε μόνο μια φορά. Επιπλέον εφόσον δε βλέπω βελτίωση (αντίθετα εκεί που έλεγε κάτι μας το κόψε κι αυτό) πως θα δω αυτή τη βελτιώση μέσα σε 3 μήνες που θα γίνει 3; θέλω ότι είναι να το προλάβω... Μπορει να κάνω και λάθος αλλά ειλικρινά 3 χρόνων χώρις έστω να προσπαθεί να μιλήσει.... με προβληματίζει....

 

όλοι είναι καθησυχαστικοί. Μόνο εγώ βράζω στο ζουμί μου. Μόνο που τώρα έχει αρχίσει να ανησυχεί Κ ο άντρας μου και σιγά σιγά ξέρω θα αρχίσουν Κ οι υπόλοιποι... γιαγιά παππούς...κοκ 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nefeli2014 said:

Σε ευχαριστώ. Όλα όσα μου γράφεις τα κάνω ήδη και ήδη από σήμερα περιορίστηκε η τηλεόραση. Μέσα στο Μάρτιο έχω ραντεβού με τη Θωμαΐδου στο Παίδων να πάρω μια δεύτερη γνώμη αν και θα πάω προκατειλημμένη διότι έχω ακούσει αρνητικά σχόλια. 

Επισης θα επισκεφτώ ένα συστημένο κέντρο λογοθεραπείας να μας κάνει μια πρώτη εκτίμηση.

 

κοιτα δεν αμφισβητώ τους ειδικούς απλώς σκέφτομαι πως ο παιδίατρος δεν είναι ειδικευμένος σε θέματα ομιλίας Κ η αναπτυξιολογος μας είδε μόνο μια φορά. Επιπλέον εφόσον δε βλέπω βελτίωση (αντίθετα εκεί που έλεγε κάτι μας το κόψε κι αυτό) πως θα δω αυτή τη βελτιώση μέσα σε 3 μήνες που θα γίνει 3; θέλω ότι είναι να το προλάβω... Μπορει να κάνω και λάθος αλλά ειλικρινά 3 χρόνων χώρις έστω να προσπαθεί να μιλήσει.... με προβληματίζει....

 

όλοι είναι καθησυχαστικοί. Μόνο εγώ βράζω στο ζουμί μου. Μόνο που τώρα έχει αρχίσει να ανησυχεί Κ ο άντρας μου και σιγά σιγά ξέρω θα αρχίσουν Κ οι υπόλοιποι... γιαγιά παππούς...κοκ 

Εφόσον εσύ ως μητέρα κρίνεις πως δεν πρέπει να περιμένεις τότε καλά κάνεις, κανείς δεν ξέρει το παιδί σου καλύτερα από εσένα.

Το ότι θα επισκεφθείς κέντρο λογοθεραπείας για μία εκτίμηση το θεωρώ και εγώ καλή ιδέα (και εγώ το ίδιο θα έκανα για να είμαι ειλικρινής).

Το ότι τρέχεις να προλάβεις κάτι για να βοηθήσεις το παιδί σου καλό είναι, το κακό είναι να κλείνουμε τα μάτια και να μην θέλουμε να δούμε ότι κάτι δεν πάει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

επειδη κι εμεις επισκεφτηκαμε την κα Θωμαίδου σε αυτη την ηλικια περιπου και μας καθησυχασε λέγοντας ότι ο μικρος δεν έχει τιποτα και να ξεκινήσουμε portage με μια γνωστή της, θα πρότεινα να ξεκινήσετε άμεσα λογοθεραπείες (εστω κι αν σε αυτη την ηλικία είναι πιο πολύ παιχνιδοθεραπεια) και εργοθεραπειες αφου αποζημιωνονται απο τον ΕΟΠΥΥ. Να τρέξετε απο αυτη την ηλικία για να προλάβετε κι επειδη στο χώρο αυτο υπάρχει δυστυχώς πολύ επαγγελματισμός παρά ανθρωπιά θα πρέπει να είστε ιδιαιτερα προσεκτικοι με τα κέντρα που θα σας προτεινουν αφου πολλά σε βλέπουν σαν ευρώ μόνο.

Εμείς είμαστε 6 και τρεχουμε ακομη σε κέντρα αλλά το παιδι έχει τον δικο του ρυθμό στην αναπτυξη. Μιλαει βέβαια αλλά ειναι υπερκινητκός και χειριστικός ακόμη.

Στην διαθεση σας για οτιδηποτε πληροφορια θελησετε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κανόνισα με την ανάπτυξιολογο νά μου ετοιμάσει χαρτιά για να μας δει λογοθεραπευτης. Μου πε δεν έχει κόστος καθώς καλύπτεται από το ταμείο.

 

οταν ρώτησα τη γιατρό αν θα γίνει λόγο η εργοθεραπεία μου είπε λογοθεραπεία. Τι από τα δυο τελικά χρειάζεται δεν έχω καταλάβει. Διότι την πρώτη φορά που μας είδε μας μίλησε Κ για εργοθεραπεια. Τώρα βιαζόταν να κλείσει κι έτσι δεν μπόρεσα να λύσω τις απορίες μου.

 

πως θα καταλάβω τι είναι αποτελεσματικό για το παιδί; και σε ποσό καιρό πρέπει να δω βελτίωση; Αρχικά θα πάμε για μια πρώτη εκτίμηση. 

 

εσεις Κ Γιώργο γιατί πληρώνατε αν επιτρέπεται; δεν τα καλυπτε ο εοππυυ; ευχαριστώ Κ πάλι. 

Και Κ. Γιώργο, είδατε βελτίωση όποτε στο παιδί; στο σχολείο πως τα πηγαίνει; πάει πρώτη δημ τώρα; οι δάσκαλοι τι σας λένε;

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας Κα Νεφέλη

ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει μέχρι 440 ευρω για διαγνωση ΔΑΔ και μέχρι 250 ευρω για διαγνωση ΔΕΠΥ. Οι τιμές ανά κέντρο ποικιλουν, ξεκινήσαμε σε ένα κέντρο με 55 ευρω(!!!!) τη συνεδρεια που ειναι κλεψια και έχουμε δώσει μεταξυ 30-37 ευρώ σε άλλα κεντρα. Πλέον δινουμε 25 ευρω που ειναι πολύ καλη τιμή. Η ανατυξιολόγος θα σας γραψει 15 συνεδρεις λογο, 15 εργο κλπ που αποζημιωνονται με αστεια ποσα απο τον ΕΟΠΥΥ (πχ λογοθεραπεια 15 ευρω, εργοθεραπεια 1,23 (ναι 1,23) ευρω). Προφανως εάν κανετε 2 λογο + 2 εργο την εβδομαδα το κοστος ειναι παραπανω απο τα 440 ευρω οποτε το κεντρο σας γραφει αυτο το ποσο στην αποδειξη και στην πραγματικοτητα πληρωνετε παραπανω. Τ πορβλημα ειναι πλεον ότι ο ΕΟΠΥΥ κανει μεχρι ενα χρονο να επιστρεψει τα χρηματα!

Το παιδι πηγαινει σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο με παραλληλη στηριξη. Πιστευω οτι ο παιδικος σταθμος και η κοινωνικοποιηση κανουν καλη δουλεια. Εμεις στην ηλικια των 32 μηνων ελεγε μονο καποιες λέξεις ενω τωρα έχει πλουσιο λεξιολογιο και καλο γνωστικο πεδιο, αλλά ειναι υπερκινητικος και το θεμα ειναι ότι δεν λεει και πολλές προτασεις απο μόνος του. Απανταει βεβαια όταν τον ρωτανε κατι με προταση. Η εξελιξη του ειναι αργη αλλά επειδη έχω δει σε αυτη την ηλικια παιδια που δεν μιλανε καθολου πιστευω ότι ειμαστε σεκαλο δρομο. Με τις νηπιαγωγους τοσο εκει που παμε οσο και στα προνηπια θελω να πω ότι δεν είχε ιδιαιτερη αντιμετωπιση (δηλαδη δεν ασχολουνταν μαζι του) αλλά ευτχως υπάρχει η παραλληλη στηριξη που τον κραταει μέσαστην ομαδα και στις δραστηριοτητες.

Για να ανακεφαλαιωσω το παιδι εχει κανει προοδο αλλα το κανει με αργο ρυθμο (κι εγω πιστευα ότι θελει 2-3 χρονια) αλλά μαλλον θελει χρονο. Να ξερετε ότι η συζυγος ειναι εκπαιδευτικος και βλεπει παιδια που οι γονεις τους τα ετρεξαν απο μικρα και τωρα ειναι αριστοι μαθητες ωστε να λες τι θεμα εχουν και υπαρχουν παιδια που οι γονεις τους δεν τα ετρεξαν γιατι δεν αντιληφθηκαν καποιο προβλημα και τωρα εχουν θεματα στην ταξη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ που είμαι εκπαιδευτικός κι έχω δει παιδιά με θέματα γιαυτο Κ αγχώνομαι. Έχω δει παιδιά άριστα όπως λες που τα έχει βοηθήσει πολύ η λογοθεραπεία. Ίσως ορισμένοι με θεώρησαν στην αρχή υπερβολική αλλά τώρα που τα κάνω συζήτηση αλλάζουν γνώμη. Και στην τελική τι το κακό έχουν οι θεραπείες; ίσα ίσα Κ τίποτα να μην έχει που λέει ο λόγος απλά θα της δώσουμε ένα σπρωξιματακι. Ελπίζω μόνο να γίνει σωστή δουλειά εκεί είναι που αγχώνομαι γιατί δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω ποτέ πρέπει να δω βελτίωση.

 

ο γιος σας είναι 6 είπατε Κ Πάει νήπιο; έχει χάσει χρ0νια εξαιτίας του θέματος; ΔΕΠΥ η μικρή δε νομιω να έχει δεν είναι υπερκινητική κάθε άλλο αλλά είναι νωρίς να φανούν αυτά. 

Επίσης να ρωτήσω Κ το άλλο: δεν υπάρχουν δημόσια κέντρα που να μην πληρώνεις καθόλου; 

 

το κέντρο που λέτε εσείς είναι στην Αθήνα; είστε ευχαριστημένοι; μπορείτε να μου στείλετε σε πμ πως το λένε Κ που είναι; πως τα ψάχνουμε αύτα; ιδέα δεν έχω!

Επίσης μόλις είδα τι είναι ΔΑΔ. Εμάς δε μας έχει διαγνώσει κάτι τέτοιο. :/ Έχω μπερδευτεί απίστευτα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ που είμαι εκπαιδευτικός κι έχω δει παιδιά με θέματα γιαυτο Κ αγχώνομαι. Έχω δει παιδιά άριστα όπως λες που τα έχει βοηθήσει πολύ η λογοθεραπεία. Ίσως ορισμένοι με θεώρησαν στην αρχή υπερβολική αλλά τώρα που τα κάνω συζήτηση αλλάζουν γνώμη. Και στην τελική τι το κακό έχουν οι θεραπείες; ίσα ίσα Κ τίποτα να μην έχει που λέει ο λόγος απλά θα της δώσουμε ένα σπρωξιματακι. Ελπίζω μόνο να γίνει σωστή δουλειά εκεί είναι που αγχώνομαι γιατί δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω ποτέ πρέπει να δω βελτίωση.

 

ο γιος σας είναι 6 είπατε Κ Πάει νήπιο; έχει χάσει χρ0νια εξαιτίας του θέματος; ΔΕΠΥ η μικρή δε νομιω να έχει δεν είναι υπερκινητική κάθε άλλο αλλά είναι νωρίς να φανούν αυτά. 

Επίσης να ρωτήσω Κ το άλλο: δεν υπάρχουν δημόσια κέντρα που να μην πληρώνεις καθόλου; 

 

το κέντρο που λέτε εσείς είναι στην Αθήνα; είστε ευχαριστημένοι; μπορείτε να μου στείλετε σε πμ πως το λένε Κ που είναι; πως τα ψάχνουμε αύτα; ιδέα δεν έχω!

Επίσης μόλις είδα τι είναι ΔΑΔ. Εμάς δε μας έχει διαγνώσει κάτι τέτοιο. :/ Έχω μπερδευτεί απίστευτα

οχι πηγαινει κανονικα νηπιο (ειναι γεννημενος το 2012) και δεν χασαμε χρονια. Περασαμε ΚΕΔΔΥ περυσι και μας ειπαν σε κανονικο νηπιαγωγειο με παραλληλη στηριξη. Πηγαινουμε σε ιδιωτικο σχολειο αλλα πιστευω οτι δεν θα ασχολουνταν μαζι του αλλα ευτυχως υπαρχει η παραλληλη που τον κραταει μεσα στην ομαδα και στις δραστηριοτητες.

Για δημοσια κεντρα δεν γνωριζω εαν υπαρχουν ωστε να μην πληρωνεις.

Εμεις εχουμε αλλαξει 5-6 κεντρα μεχρι στιγμης. Θα σας στειλω μηνυμα αλλα να κοιταξετε για κεντρο που ειναι κοντα σας γιατι ειναι θα κουραστικο το πηγαινε ελα και για σας και για το παιδι. Κι εμας η κα Θωμαιδου μας εχει αλλαξει διαγνωση τρεις φορες, μια φορα ειπε δεν εχει τιποτα, μετα ειπε ειναι ΔΕΠΥ και τωρα μας λεει ειναι ΔΑΔ με ΔΕΠΥ. Παντως το παιδι εχει αλλα χαρισματα ξερει αριθμητικη που την διδασκουν στις μεγαλες ταξεις, ξερει να διαβαζει να γραφει, να λεει τραγουδια αλλα δεν ειναι πολυ επικοινωνιακος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...