Bibero

18 μ. δεν του αρεσουν τα παραμυθια, βιβλια κλπ

Recommended Posts

καλημέρα φιλες & φιλοι,

έχω έναν μπόμπιρα 18 μηνών (δεύτερο παιδί). Παρατηρώ ότι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου να ακούσει παραμύθια, να κάτσουμε διπλα διπλα να δουμε τις εικονες ενός βιβλιου κλπ. Αν και είναι λαθος να τον συγκρινω με τον αδερφο του - αναπόφευκτο δε -  σε αυτή την ηλικια ο μεγαλος μου εδειχνε και αναγνωριζε παρα πολλες εικονες και ειχε και τρομερο ενδιαφερον να ακουσει ένα παραμυθι. Ο μικρος μου λοιπον, προς το παρον δειχνει ενδιαφερον μονο για τα παιχνίδια του και μολις παω να του ανοιξω βιβλιο θυμωνει, το βουτάει και το πεταει :( Επειδή έχω αρχίσει και κάνω δεύτερες σκέψεις, έχετε παρόμοιες εμπειρίες με tips να προτείνετε; Ή απλα πρεπει να το αφήσω να ερθει μονο του; Φοβάμαι μηπως φτασει 2 ετων και δεν εχει παρει τα ερεθισματα που πρεπει από τα βιβλια.  

Διαφημίσεις

Μπορείς να δοκιμάσεις διαφορετικά βιβλία αφού δεν ενδιαφέρεται για ιστοριούλες ή εικόνες πχ αφής ή με ήχους. Όπως και να έχει, μην τον πιέζεις, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και θα έχεις αντίθετο αποτέλεσμα. Άστο για κάνα μήνα και ξαναπροσπάθησε μετά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Σε καταλαβαίνω πάντως. Δεν πειράζει όμως, νιώσε καλά με το ότι τσαντίζεται, το παιδί έχει γνώμη, τα θέλω του και τα υποστηρίζει!! ;)

• Ευχαριστώ! 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

1 hour ago, Bibero είπε:

καλημέρα φιλες & φιλοι,

έχω έναν μπόμπιρα 18 μηνών (δεύτερο παιδί). Παρατηρώ ότι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου να ακούσει παραμύθια, να κάτσουμε διπλα διπλα να δουμε τις εικονες ενός βιβλιου κλπ. Αν και είναι λαθος να τον συγκρινω με τον αδερφο του - αναπόφευκτο δε -  σε αυτή την ηλικια ο μεγαλος μου εδειχνε και αναγνωριζε παρα πολλες εικονες και ειχε και τρομερο ενδιαφερον να ακουσει ένα παραμυθι. Ο μικρος μου λοιπον, προς το παρον δειχνει ενδιαφερον μονο για τα παιχνίδια του και μολις παω να του ανοιξω βιβλιο θυμωνει, το βουτάει και το πεταει :( Επειδή έχω αρχίσει και κάνω δεύτερες σκέψεις, έχετε παρόμοιες εμπειρίες με tips να προτείνετε; Ή απλα πρεπει να το αφήσω να ερθει μονο του; Φοβάμαι μηπως φτασει 2 ετων και δεν εχει παρει τα ερεθισματα που πρεπει από τα βιβλια.  

Ούτε εμένα ενδιαφέρονταν σε αυτή την ηλικία να ακούσουν ολόκληρο παραμύθι ή να "διαβάσουν" βιβλία. Έβλεπα και εγώ στο ίντερνετ ολόκληρες αναλύσεις και οδηγίες για βρεφικά βιβλία και πόσο σημαντικά είναι κτλ και αγχωνόμουν ότι κάτι έκανα λάθος...  

Αν θες τη συμβουλή μου, μην πιέζεις το παιδί προς μία κατεύθυνση, του δίνεις διάφορα ερεθίσματα (μέσω βιβλίων, παιχνιδιών, εξερεύνησης κτλ) και το αφήνεις να επιλέξει με τι από όλα θα καταπιαστεί. Δεν χρειάζεται να είναι οπωσδήποτε βιβλίο εκείνο που θα του δώσει τα ερεθίσματα ειδικά σε αυτή την ηλικία.

• Ευχαριστώ! 1

Μερικές φορές σκέφτομαι οι προηγούμενες γενιες, πχ εγω που είμαι 38 χρ, δεν είχαμε βιβλιαράκια  για αυτές τις ηλικιες και παρολα αυτά μαθαίναμε και παιρναμε τα ερεθισματα μας. Όμως είναι και αυτά τα αρθρα που λες δεν θα δωσω σημασια... αλλα κατι βραδια που δεν κλεινεις ματι και λες τι θα βρω να αγχωθω...τσουπ! παρε να χεις ένα θεμα :P 

• Μου αρέσει 1

sentir δυστυχως και αυτό το εχουμε δοκιμασει :( δεν του αρεσει νομιζω κανενα βιβλιο :( μια που θα το κοιταξει, θα γυρισει γρηγορα τις σελιδες και πεταμα! σε ευχαριστώ για την ιδεα παντως! τι να πω, ελπίζω να μην είναι προαγγελος για κατι άλλο στο μελλον...!

Σκέψου λίγο τα εξής (δε χρειάζεται να μου απαντήσεις).

• Οι ενήλικες στο σπίτι διαβάζουν;
    • Το μωρό πόσο συχνά βλέπει άλλα μέλη της οικογένειας να ασχολούνται με βιβλία; 
    • Υπάρχουν στους χώρους που κινείται το μωρό ελεύθερα βιβλία να οποία μπορεί να πιάσει μόνο του χωρίς καθοδήγηση από κάποιον μεγάλο;
    • Έχει αποκτήσει επαφή με άλλα μέσα διάδρασης (πχ κινητό ή tablet;)

Είναι πολύ πολύ νωρίς για να διαπιστώσεις πόσο θα αγαπήσει ή όχι το βιβλίο το μωράκι σου και φυσικά όλα περνάνε τις φάσεις τους. Μη το πιέζεις πάντως, μόνο αντίθετα αποτελέσματα θα έχεις. Άποψή μου, το σημαντικότερο ρόλο τον παίζει το παράδειγμα. Αν αγαπάτε τα βιβλία οι μεγάλοι, θα έρθει η στιγμή που θα τα εκτιμήσει και θα τα ζητήσει και το παιδί.

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

ndgFp3.png

Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι σε ένα σπίτι όπου όλοι διαβάζουν, και τα παιδιά θα μάθουν να αγαπούν τα βιβλία. Θες στα 2, θες στα 5, στα 10, κάποια στιγμή θα γίνει. Αρκεί να μην είναι αγγαρεία.

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα