Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με τι αλέθουμε τις στερες τροφες


mariazt

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

 

έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών, ξεκινήσαμε με το ρυζάλευρο και μας είπε η παιδίατρος σιγά σιγά να ξεκινήσουμε με αλεσμένα φρούτα και μετά λαχανικά με κρέας. Επειδή είναι αρχή ακόμα ήθελα να ρωτήσω με τι προτιμάτε εσείς να αλέθετε τα φαγητά αυτά. Η γιατρός μας είπε ότι ένα multi αρκεί, όμως έχει τα απαραίτητα μαχαιράκια για να αλέσει αποτελεσματικά και να μη μένουν κομματάκια; Έχω ένα μπλέντερ που κάνω smoothies αλλά εκείνο έχει αραιά κοπίδια οπότε νομίζω δε θα ταιριάζει για να κόψει καλά. Πρέπει να πάρω αυτούς τους ειδικούς ατμομάγειρες / πολτοποιητές που είναι για τα μωρά;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Multi ή ραβδομπλέντερ θα σε βολέψουν μια χαρά.

Στην αρχή επειδή θα είναι π.χ. ένα μήλο και μπορεί να μην ανακτεύεται καλά, βάλε λιγο νεράκι για να μπορεί να ανακατευτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ένα μουλτι έχω με ένα σετ κοπτήρων. Παρατήρησα κι εγώ πως τα φρούτα που δεν έχουν ζουμια πχ μήλο ή το ανώριμο αχλαδι απλά τα χοντροκοβει χωρίς να τα κάνει κρέμα. 

  Δεν νομίζω όμως πως χρειάζεται κατι εξειδικευμένο για μωρά. Αργότερα θα δεις πως θα μάθεις πως πολτοποιει.  Πχ θα βάζεις λίγο νεράκι ή λίγη μπανάνα η οποία γίνεται κρέμα δίχως υγρά. Γενικά με τις δοκιμές θα βρεις τρόπους!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτείνω multi ή ραβδομπλεντερ..Το μήλο μονο ειναι λίγο δυσκολο αλλα συνήθως θα ειναι μαζι με κάποιο αλλο πιο ζουμερό φρούτο..Επίσης μπορείς να βάζεις λιγο γαλα για να το αραιωσεις και έτσι θα σπας κ την οξύτητα των φρούτων,τουλάχιστον στην αρχή για να συνηθίσει (εγω το κάνω ετσι αν είναι άρρωστη και έχει θέμα με την κοιλίτσα της για να βοηθήσω λίγο την μπανάνα).

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αν και αργουμε ακομη για τις στερεες εχω παρει ενα baby cook της  avent που ξεπαγωνει,μαγειρευει στον ατμο κ εχει κ κοφτη.εχει καμια δας εμπειρια απο κατι τετοιο?σας βολεψε?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, πριν βάλετε τα φρούτα στο multi ή με το ραβδομπλέντερ, τα βράζετε με νερό; Γιατί η παιδίατρος δε  μας διευκρίνησε να τα βράσουμε αλλά οι συνταγές που βρίσκω online αναφέρουν βράσιμο είτε στον ατμό είτε σε κατσαρολάκι για να μαλακώσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μονα που εχω βρασει εινακ το μηλο κ το αχλαδι,η για να τα κανω με βρωμη η για να τα δωσω σε κομματια

Ισως το μηλο αν θες γτ απο μονο του ειναι λιγο στουμπωτικο,κ βρασμενο ειναι πιο ελαφρυ

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

Τα μονα που εχω βρασει εινακ το μηλο κ το αχλαδι,η για να τα κανω με βρωμη η για να τα δωσω σε κομματια

Ισως το μηλο αν θες γτ απο μονο του ειναι λιγο στουμπωτικο,κ βρασμενο ειναι πιο ελαφρυ

Α ωραία γιατί ως πρώτο φρούτο μας είπε σκέτο μήλο με λίγο νερό για να είναι πιο ζουμερό οπότε θα δοκιμάσω να το βράσω πρώτα να μαλακώσει, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dust pink είπε:

Προσωπικά δεν τα βράζω τα κόβω μικρά κομμάτια στο μπλέντερ και βάζω χυμό πορτοκάλι φρέσκο ή νερο.γινονται αλοιφή

Eγω που το δοκιμασα να το κανω αυτο με μπανανα, την εκοψα μικρα κομματακια κι εβαλα νερο και δε γινοταν με τιποτα στο μπλεντερ, κολλουσαν τα κομματακια της μπανανας στο κατω μερος της λεπιδας γι'αυτο δεν ηξερα τι συσκευη να χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Της izzy ένα μπλέντερ έχω μικρο,το πρόβλημα που λες το αντιμετώπισα με το μουλτι ??? Αυτό με την κανάτα πάνω το μεγάλο.Δεν τα άλεθε με τπτ.

ναι αυτό με την κανάτη τη μεγάλη λέω κι εγώ, νόμιζα αυτή λέγεται μπλέντερ και η μικρή συσκευή λέγεται μούλτι, μάλλον τα έχω μπερδέψει!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βόλεψε πάρα πολύ ένα χειροκίνητο μπλεντεράκι της γνωστής ταπεροεταιρείας, κάνει για μικρή ποσότητα και βολεύει πολύ γιατί μπορείς να το παίρνεις μαζί στις βόλτες σας.

 

18 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εμεις αν και αργουμε ακομη για τις στερεες εχω παρει ενα baby cook της  avent που ξεπαγωνει,μαγειρευει στον ατμο κ εχει κ κοφτη.εχει καμια δας εμπειρια απο κατι τετοιο?σας βολεψε?

 

Το έχω εγώ κι ενώ ήμουν ενθουσιασμένη, τελικά του γιου δεν του άρεσαν τα φαγητά στον ατμό και χρησιμοποιήθηκε μόνο ως μπλέντερ. :(

Τώρα θέλω να το ξαναβγάλω από την αποθήκη να δοκιμάσουμε πάλι να φτιάχνουμε εκεί τα λαχανικά έστω, για να κρατάνε περισσότερο της βιταμίνες.

Αν τα τρώει, θα σε βολέψει αφού μόλις μαγειρευτεί το φαγητό, το γυρνάς ανάποδα και τα αλέθει. Θα δοκιμάσεις αρκετές φορές, μην επηρεαστείς και νομίζεις πως δεν του αρέσουν αν δεν φάει με την πρώτη, έτσι κι αλλιώς δεν πολυτρώνε στην αρχή. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντα με απλό multi άλεθα, ατμομάγειρα σαν και αυτόν που αναφέρθηκε μου είχαν κάνει δώρο στην γέννηση και καλώς ή κακώς τότε τον άλλαξα για να πάρω είδη πιο άμεσης ανάγκης και δεν ξαναπήρα ποτέ.

 

Είναι ένα θέμα τα αρχικά αλέσματα γιατί οι πρώτες ποσότητες είναι πολύ μικρές, εγώ για να ξεπεράσω αυτό το θέμα άλεθα μεγαλύτερη ποσότητα και ό,τι περίσευε το χρησιμοποιούσα σε κέικ και μάφιν για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται συνταγη για φρουτοκρεμα. Απλα προσθετεις τα φρουτα που σου λεει η παιδιατρος σου καθε φορα με την σειρα που σου λεει για να ελεγχετε για τις αλλεργιες. Τα φρουτα δεν τα βραζουμε, μονο σαν επιλογη οταν το παιδι δεν τρωει την φρουτοκρεμα (αυτο εκανα εγω δηλαδη). Ενα μουλτι αρκει για να γινει η φρουτοκρεμα δεν χρειαζεται κατι εξειδικευμενο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδη κοριτσια αυτος ο ατμομαγειρας εαν χρειαστει μπορει να κανει κ το μηλο κομποστα στον ατμο?

Ναι και το μήλο και το αχλάδι. Το μπλέντερ αυτό με την κανάτα μου βγήκε άχρηστο για αυτές τις δουλειές φρουτοκρεμα,χορτοσουπες,κρεατοσουπα.Και έτρεξα μόλις μπήκαμε στις στέρεες βάσεις πάρω γιατί υποτιμούσα το μουλτι...μεγάλο λάθος...Προσωπικά τα φρούτα δεν τα βράζω , δεν χρειάστηκε κιόλας. Απλά κοιτάξτε τα φρούτα μήλο και αχλάδι κυρίως να είναι ώριμα,είναι πιο ζουμερα και αλέθονται ευκολότερα για όσες βάζουμε πορτοκάλι ή λιπαρά πχ αβοκάντο,είναι πολύ πιο απλά στο άλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Έβρασα το μήλο αφού το έκοψα σε κομματάκια και με ελάχιστο νερό το άλεσα με το ραβδομπλέντερ, μια χαρά βγήκε η κρέμα και την ευχαριστήθηκε η μικρή :)

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2018 at 7:36 ΜΜ, mariazt είπε:

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, πριν βάλετε τα φρούτα στο multi ή με το ραβδομπλέντερ, τα βράζετε με νερό; Γιατί η παιδίατρος δε  μας διευκρίνησε να τα βράσουμε αλλά οι συνταγές που βρίσκω online αναφέρουν βράσιμο είτε στον ατμό είτε σε κατσαρολάκι για να μαλακώσουν.

 

Όχι ποτέ δεν έβρασα τα φρούτα. Ωμά τα βάζεις στο multi με λίγο χυμό πορτοκάλι και μια χαρά αλέθονται.

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερη συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέσω κι εγώ άλλη μια ψήφο αγάπης για το ραβδομπλέντερ! Με βόλεψε απίστευτα, όλες τις κρέμες του μικρού μου με αυτό τις έφτιαξα. Αν και δεν έφαγε και πολύ καιρό αλεσμένα σχετικά, αλλά άλεθε τα πάντα σε λεία κρέμα. Το μούλτι μου που ήταν σετάκι μαζί δεν το έκανε τόσο καλά. Είναι γνωστής, όχι ιδιαίτερα ακριβής γερμανικής εταιρίας και μια φορά που μου έσπασε ο πλαστικός κάδος (εγώ έφταιγα) βρήκα εύκολα ανταλλακτικό σε ελληνικό site. 

 

Επίσης συμφωνώ για την προσθήκη χυμού πορτοκαλιού, βοηθάει πολύ! 

Επεξεργάστηκαν by uptight

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...