Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγαλα προβληματα με την πεθερα!!


Maimouneli

Recommended Posts

Το πρόβλημα maimouneli μου δεν είναι η πεθερά σου..Το πρόβλημα είναι ο άντρας σου που δεν έχει απογαλακτιστει κ δεν ήταν έτοιμος για οικογένεια.Ένας άνθρωπος που έχει αποφασίσει να κάνει οικογένεια έχει εξασφαλίσει ένα μηνιαίο εισόδημα έτσι ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει στις ανάγκες της οικογένειας και κατ'επέκταση του μωρού.Εμείς τουλάχιστον έτσι κάναμε.Απρόοπτα μπορεί να συμβούν σε όλους παρά τον προγραμματισμό κ ναι εκεί βοηθούν οι γονείς συνήθως.Κάνοντας λοιπόν ο ίδιος αυτές τις κινήσεις δλδ ζητώντας χρήματα εκατέρωθενμ (μαζί με εσενα βέβαια που το δέχεσαι) δίνει δικαίωμα στην πεθερά σου να έχει λόγο και σε όποιον άλλο βέβαια συμπεριλαμβανομένων κ των δικών σου.Εν τέλει έτσι όπως έχει καταλήξει η κουβέντα αντιλαμβάνομαι ότι και οι γονείς σου δίνουν το σούπερ μάρκετ λίγο εκβιαστικά.Να σε ρωτήσω κάτι,αν χρειάζεσαι ας πούμε ένα παντελόνι για σενα ή φορμακια για το παιδί σου δίνει χρήματα ή παίρνεις απο τους δικούς σου;Εικόνα για τα Οικονομικά του σπιτιού έχεις;Αποταμίευση κάνετε,εννοώ δλδ έχετε χρήματα στην άκρη;Αν παρ'όλα αυτά βαζεται και χρήματα στην άκρη θεωρώ ότι δεν υπάρχει καν η ανάλογη αξιοπρέπεια για να ζητούνται χρήματα απο τους γονείς.Αν πάλι δεν γίνεται ούτε αποταμίευση ούτε τπτ μάλλον πρέπει να δεις όπως λεει κ η @ΑΡΓΚ για δημόσιους Βρεφικους σταθμούς και να ξεκινήσεις να ψάχνεις για δουλειά.Όπως κ να'χει βεβαια για να μην επαναλαμβάνομαι πρέπει να μιλήσετε σοβαρά με τον άντρα σου και μετα βλέπεις πως το χειρίζεσαι οχι εν βρασμώ όμως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Δυστχως ζητα για τα εξοδα του μωρου...

Βρε παιδιά ή θεματοθετρια πρέπει να δράσει άμεσα , το πρόβλημα είναι η ακραία τσιγγούνια και το βολεμα του συζύγου σε μια μάνα που έχει "ανάγκη να την έχουν αναγκη" ,οι γονείς της κοπέλας λειτουργούν προσπαθώντας να συμμαζέψουν τα ασυμαζευτα...αν ειχα την υποψία ότι το παιδί μου μπορεί να πεινάει και εγω προσωπικά έτσι ίσως λειτουργούσα. Η δουλειά όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια είναι το βασικότερο.Το αν θα μείνεις ή όχι με τον συγκεκριμένο άνθρωπο θα το κρίνεις εσύ με την λογική και την σκέψεις που σε διακατέχει.

Link to comment
Share on other sites

Μα τους γονείς δεν τους κατακρίνει κανείς,αλλα κ πάλι δεν μπορούν φανερά να γεμίζουν ψυγεία κ να πηγαίνουν συνέχεια πράγματα γτ έτσι διαιωνίζεται μια αρρωστημένη κατάσταση.Μια φορά στο τόσο ας πηγαίνουν τα βαριά "ακριβά" πράγματα,δλδ απορρυπαντικά ίσως κ τπτ ξηράς τροφής,μακαρόνια κλπ και πάντα σε φάση επίσκεψης και σε γιορτές να βρίσκουν αφορμές για δώρα τύπου ρούχα.Τώρα στο εγγόνι έχουν άφεση κ να το κάνουν οπότε θέλουν.Το λέω έτσι γτ θα πρέπει σιγά σιγά να στηρίζονται στις δικές τους δυνάμεις αν θέλουν τα πράγματα να μπούνε στη θέση τους.Εννοείται ότι πρέπει να δράσει άμεσα Χωρίς όμως νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Δεν εχω επαναπαυτει λογω οικονομικης ανεσης.αεχικα δεν υπαρχει ατομο να κρατησει το μωρο κ κατα δευτερον θεωρω πως σε μια οικογενεια μια γυναικα αν υπαρχει η δυνατοτητα να μεγαλωσει τον πρωτο καιρο το παιδι της (ασχευτως με τον αν δουλευε πιο πριν η οχι )κ μετα να δουλεψει γιατι να μην γινει?δεν ειναι θεμα βολης αλλα θεμα λογικης!αν υπαρχει προβλημα εννοειται κ πρεπει να δουλεψει κατευθειαν αλλα αν οχι γιατι να σφησει σε αλλους τ παιδι οταν δεν υπαρχουν κιολας αντι να περιμενει να μεγαλωσει λιγο κ μετα να δουλεψρι?γιατι εγω αυτο θελω να μεγαλωσσει λιγο το μωρο κ να παω να δουλεψω οπως εκανα κ πριν την εγγυμοσυνη.εχω μιλησει με τον αντρα μου πολλες φορες  κ δεν εβγαλε καπου.πιστευει οτι απο οπου μπορουμε να εχουμε κερδος σε οτιδηποτε να το δεχτουμε κ ας υπαρχουν αυτες οι συνεπειες.το κερδος ειναι πανω απο ολα για εκεινον.δεν μου μπηκε η ιδεα του δυαζυγιου εδω στο φορουμ οποτε μην ""ανησυχειτε""εχω πολυ καιρο στ νυαλο μ κατι τετοιο γιατι η κατασταση δεν θα αλλαξει.κ εχετε δικιο.γιατι πανω σε συζητηση καταλαβα οτι κ ο αντρας μου θεωρει οτι η μητερα του εχει δικιο.αν κ δεν εχει λογικη γιατι οταν τα βαζουμε κατω μαζι μου κει ναι εχει δικιο μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.αρα εχει την αποψη της μητερας του.δεν ειναι ανθρωπος η πεθερα μου που θα περιμενε το γιο της να της παραπονεθει για να πει ολα αυτα π λεει.κ την αλλη της την κορη την χωρισε κ της εμεινε στο σπιτι τωρα κ την ταιζει 33 χρονων γυναικα η μανα της γιατι το αγορι που ειχε παρολη τη σταθερη δουλεια τ κλπ κλπ δεν ειχε τα προσοντα(υψηλο μισθο ανω των 1500€ το μηνα κ σπιτι δικο τ να μεινει η κορουλα της)κ επειδη η κορη της θα αναγκαζοταν να δουλευει λεει δεν ηταν καλος για αυτην.

Ναι βρε μαιμουνελι συμφωνουμε.κ γω αυτο προτιμω.να μεγαλωσω τα παιδια μου.αλλα συμφωνει κ ο συζηγος σε αυτο.κ δ ζηταμε λεφτα.ουτε χωνονται στις αποφασεις μας οι γονεις

Κ γω μπερδευτηκα.η οικονομικη ανεση υπαρχει;δλδ με το μισθο του μπορειτε να ζησετε;κ τωρα τι τον κανει;αποταμιευση;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η maimouneli εννοεί ότι θα μπορούσαν να έχουν οικονομική άνεση αν ο σύζυγος διέθετε τον μισθό στο σπίτι του αντίθετα το ζευγάρι "ζει" από πεθερά και γονείς.Αν κατάλαβα καλά.τωρα τι κάνει τα χρήματα του μισθού δεν διευκρινίζεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Οσες φορες κ εαν του ειπα οτι αυτο ειναι λαθος σκοτωθηκαμε.δεν το δεχοταν οι ηονεις μου οπως κ να εχει καποια πραγματα θα μας ψωνιζαν γιατι τους αρεεσει οταν βρισκουν φρεσκα προιοντα να μας παιρνουν απλα τωρα επειδη ξερουν την τσιγγουνια του ψωνιζουν πολυ πιο πολλα.

Ναι μπορουμε να ζησουμε με τα λεφτα που βγαζει κ να κανουμε κ αποταμιεσυση!!!απλως δεν θελει να ξοδευει ο ιδιος!!!

Δεν θελει να στηριζτουμε στις δυναμεις μας παρολο που μπορουμε!!!θελει να μην ξοδευει πολλα φαρμακα αν χρειαστει μου δινει λεφτα.οσο για τα προσωπικα μου εξοδα αν ειμαστε σε κσλη φαση θα μου δψσει.αλλα μου δινουν και οι γονεις μ για τα εξοδα μ οταν μπορουνε γιατι τον ξερουν κ δεν του το εχω πει

Link to comment
Share on other sites

Κάνει ότι έκανε ο πατέρας του ή δεν έχω καταλάβει καλά?

Κάτσε πρώτα και σκέψου σοβαρά και κυρίως νηφάλια χωρίς νεύρα, πως έχει αυτή η κατάσταση, πως μπορείς να την διαχειριστείς αν μπορείς και αν θες να την διαχειριστείς. Πάρε τα πράγματα στα χέρια σου, το πρόβλημα σου τελικά δεν είναι η πεθερά σου, το πρόβλημα σου είναι η τσιγκουνιά του άντρα σου. Και δεν το λέω για πλάκα, είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό ελάττωμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο τσιγγουνια.κ οτι το μονο που θελει ειναι να βγαζει κερδος απο τους αλλους.σαν αντικειμενο εβλεπε τη μελλουσα γυναικα του απο την αρχη,κ εξαγορα το γαμο

Εχεις δικιο κοτσιφικος οτι αναπαραγει τη συμπεριφορα του πατερα του

Αυτα ειναι συμπερασματα απο οσα λεει η θεματοθετρια.εκεινη ξερει αν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.αν υπαρχει περιθωριο για αλλαγες.κ εκεινη ειναι που θα συζητησει,θα παρει αποφασεις

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνθετο το θέμα και θέλει λεπτούς αλλά και έξυπνους χειρισμούς.θα πρέπει να λειτουργήσεις με γνώμονα το μέλλον.Αυτη την στιγμή προσφέρουν οι απ εξω, αργότερα όμως μετά από χρόνια (εύχομαι πολλά) όταν εκλείψουν αυτοί τι θα γίνει;Θα αναλάβεις εσύ όλα τα έξοδα και τις υποχρεωσεις μιας οικογένειας; Θέλεις να γίνεις σαν την πεθερά σου;Να ζεις και τον άντρα σου ενώ έχει δουλειά :confused:; Πιστεύεις ότι είναι σε θέση να αναλάβει ευθύνες;  Θεωρείς πως αν βρεις δουλειά θα μοιραστείτε  κάποια έξοδα;Γιατί αυτά που περιγράφεις μόνο ευθύνες δεν έχει αναλάβει,αντίθετα πετάει μπαλάκια..Οσο μπορεί ο καθένας προσφέρει και με τον τρόπο του. Εσύ ξέρεις τον σύντροφό σου καλύτερα οπότε και μπορείς να κρίνεις τι θα επακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαστε έξω από τον χορό πολύ εύκολα μπορούμε να κρίνουμε κ να δίνουμε λύσεις.. 

Δεν το λέω με εμπάθεια Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.. 

Από τον τρόπο που γράφει το μαιμουνελι δεν μου φαίνεται για κοπέλα που είναι αφελής.απορω πως την πάτησες πραγματικά.. Εκτός κ αν μιλάς τώρα εν θερμώ.. 

Για μένα μαιιμουνελι από τη στιγμή  που έχεις κάνει τόσες υποχωρήσεις όλα αυτά τα χρόνια κ από τη στιγμή που έγινεσ μανούλα κ έφερες στον κόσμο αυτό το παιδάκι οφείλεις πρώτα από όλα στο παιδί σου να δώσεις μια τελευταία μάχη προτού  καταθέσεις τα όπλα.. 

Χρωστάς στο παιδί σου μια ευκαιρία να δεις αν μπορείς να ζήσετε σαν μια οικογένεια..του χρωστάς να δώσεις μια τελευταία ευκαιρία στον πατέρα του.. 

Όσο είμαστε μόνοι είμαστε υπευθυνοι για τον εαυτό μας.. Όταν γινόμαστε γονεισ προτεραιότητα έχουν τα παιδιά..

Πριν πεις τέλος εξάντλησε όλα τα περιθώρια  

Μην παρεξηγηθώ.. Δεν λέω να μείνει σε αρρωστημένες καταστάσεις.. Το αντίθετο ..αν μπορεί να Τις ανατρεψει..

Καλήνυχτα σασ

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!!μιλησα με τον αντρα μου ξανα εξηγωντας του οτι δεν γινεται ουτε ενω δεν εχουμε οικονομικο θεμα να ζητα απο τους γονεις μας οπως κ του ειπα οτι θα πρεπει να βαλει γενικοτερα ορια στη μητερα του γιατι ανακατευεται σε ολα στο σπιτι μας.του ειπα οτι αυτο ειναι κ δικο του λαθος καθως με τις κινησεις του της εδω σε το δικαιωμα να το κανει.η απαντηση του ηταν να μην ανακατευομαι στα οικονομικα θεματα γιατι ξερει τι κανει.οσο για τη μητερα του λεει οτι δεν μπορει να  κανει κατι κ δεν θεωρει τ χρηματα π δινει η μητερα του ως δικαιωμα για να ανακατευεται εδω μεσα.θα περιμενω λιγο να μεγαλωσει το μωρο μου κ μετα θα δουλεψω.αυτο ουτως η αλλως θα το εκανα αζετως με το τι θα γινει νε τον αντρα μου.θα κανω λιγο υπομονη γιατι κ το μωρο  μου ειναι μικρο.θα προσπαθησω μηπως κ αλλαξει κατι.εξαλλου εγω ουσιαστικα ειμαι υπευθυνη για αυτη την κατασταση γιατι ενω εβλεπα τι ειχα να αντιμετωπισω εγω πιστεψα οταν μ ελεγε οτι αυτα δεν θα ειναι ετσι επειδη ειχα αισθηματα κ τον αγαπουσα κ την πατησα.οποτε τωρα θα προσπαθησω.σας ευχαριστω  πολυ ολους γιατις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Κάνει ότι έκανε ο πατέρας του ή δεν έχω καταλάβει καλά?

Κάτσε πρώτα και σκέψου σοβαρά και κυρίως νηφάλια χωρίς νεύρα, πως έχει αυτή η κατάσταση, πως μπορείς να την διαχειριστείς αν μπορείς και αν θες να την διαχειριστείς. Πάρε τα πράγματα στα χέρια σου, το πρόβλημα σου τελικά δεν είναι η πεθερά σου, το πρόβλημα σου είναι η τσιγκουνιά του άντρα σου. Και δεν το λέω για πλάκα, είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό ελάττωμα.

 

Και δυστυχώς οι τσιγκούνιδες δεν είναι μόνο τσιγκουνιδες με τα χρήματα αλλά είναι τσιγκούνιδες σε όλα όπως π.χ. με αισθήματα...:-(

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maimouneli said:

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!!μιλησα με τον αντρα μου ξανα εξηγωντας του οτι δεν γινεται ουτε ενω δεν εχουμε οικονομικο θεμα να ζητα απο τους γονεις μας οπως κ του ειπα οτι θα πρεπει να βαλει γενικοτερα ορια στη μητερα του γιατι ανακατευεται σε ολα στο σπιτι μας.του ειπα οτι αυτο ειναι κ δικο του λαθος καθως με τις κινησεις του της εδω σε το δικαιωμα να το κανει.η απαντηση του ηταν να μην ανακατευομαι στα οικονομικα θεματα γιατι ξερει τι κανει.οσο για τη μητερα του λεει οτι δεν μπορει να  κανει κατι κ δεν θεωρει τ χρηματα π δινει η μητερα του ως δικαιωμα για να ανακατευεται εδω μεσα.θα περιμενω λιγο να μεγαλωσει το μωρο μου κ μετα θα δουλεψω.αυτο ουτως η αλλως θα το εκανα αζετως με το τι θα γινει νε τον αντρα μου.θα κανω λιγο υπομονη γιατι κ το μωρο  μου ειναι μικρο.θα προσπαθησω μηπως κ αλλαξει κατι.εξαλλου εγω ουσιαστικα ειμαι υπευθυνη για αυτη την κατασταση γιατι ενω εβλεπα τι ειχα να αντιμετωπισω εγω πιστεψα οταν μ ελεγε οτι αυτα δεν θα ειναι ετσι επειδη ειχα αισθηματα κ τον αγαπουσα κ την πατησα.οποτε τωρα θα προσπαθησω.σας ευχαριστω  πολυ ολους γιατις αποψεις σας.

ο καθένας από εμάς είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του, αυτό τι σημαίνει??πως όταν κάνουμε μία λάθος επιλογή θα πρέπει να ''αυτομαστιγωνόμαστε'' για το υπόλοιπο της ζωής μας και να μας τιμωρούμε. Είσαι πολύ μικρή ακόμα και ειλικρινά δεν ξέρεις πως θα έρθουν τα πράγματα. Δεν θα σου πω μείνε ή φύγε, αυτό εσύ μόνο μπορείς να το κρίνεις (άλλωστε δεν είναι ο χωρισμός η μοναδική λύση για όλα τα προβλήματα) , εσύ μόνο ξέρεις τι πραγματικά θες.  Απο ότι καταλαβαίνω ο άντρας σου δεν είναι ιδιαίτερα ανοιχτός στο να συζητήσει το θέμα, σου είπε να μην ανακατεύεσαι, και εκεί μπήκε η τελεία...εσύ ξέρεις πως μπορείς να το αντιμετωπίσεις αυτό.

Το σίγουρο είναι είναι πως δεν μπορείς να αφήσεις αυτή την κατάσταση να διαιωνίζεται, γιατί σίγουρα αν μείνουν έτσι τα πράγματα, στο μέλλον θα είναι πιο δύσκολα, και μεγαλώνοντας εσύ, πίστεψε με, θα σταματήσεις να κάνεις εκπτώσεις σε αυτά που θες από την ζωή σου για σένα και το παιδί σου.

Έχεις πει του άντρα σου πως σε κάνουν όλα αυτά να νιώθεις?

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ παρότι συμφωνώ πως γίναν λάθη δεν βρίσκω ως λύση να μείνεις σε κατι που θα σε κάνει δυστυχισμένη.. 

Δώσε τη μάχη σου...Κάνε ότι μπορείς για να είστε όλοι καλά.. αν δεν σου βγει μην καταδικάζεις τον εαυτό σου κ το παιδί σου..

Πραγματικά εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα σου από την αρχή.Δεν έχω σχολιάσει τόσο καιρό γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω.Πως να σε συμβουλευσω.Απλα από τη πλευρά σου από τη στιγμή που έχετε και ένα παιδάκι προσπάθησε να δώσεις στον άντρα σου να καταλάβει ότι είστε εσείς οι δύο μια οικογένεια.Οχι Εσύ Αυτός η μάνα του και οι γονείς σου.Πρεπει να παίρνετε μαζί αποφάσεις και να είστε ανεξάρτητοι.Κανε ότι πιστεύεις οτι μπορείς Μήπως και αλλάξει στάση.Μην έχεις λύση το χωρισμό αν τον αγαπάς και πιστεύεις ότι θα αλλάξει.Αν συνεχίσουν τα ίδια πάρε την καλύτερη απόφαση για σενα και το μωράκι σου.

Nv4ip3.pngZt1x.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθότι πρόκειται για forum ενηλίκων και σκεπτομενων ανθρώπων οι συμβουλές αλλά και οι προβληματισμοί που τίθενται δίνονται στα πλαίσια του διαλόγου και των υποκειμενικών απόψεων.Αυτο άλλωστε είναι και το νόημα της λέξης forum.Την νοημοσύνη της θεματοθετριας δε νομίζω να την αμφισβητησε καποιος, το αντίθετο μάλιστα, έχει καταλαβει τι παίζει και  θέλει να το ανατρεψει αν αυτό είναι εφικτό.Τώρα να κρίνει κάποιος εξ ιδίων,τα αλλότρια είναι κάτι αρκετά βάρη...καθώς κανένας μας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει αν πολλά μέλη έχουν περάσει από ομοιες- παρόμοιες καταστάσεις και καταθέτουν με σεβασμό και εμπειρικα μια άποψη στον άνθρωπο που την ζητά.Μονη της η maimouneli στο τελευταίο της ποστ έδωσε τις απαντήσεις για το πρόβλημα της... Καμία οικογένεια δεν μπορεί να λειτουργήσει  και να ζει αρμονικά μονόπλευρα αλλά και κανένα παιδακι να είναι ευτυχισμένο με δυστυχισμένη μάμα.Για να στηρίξεις ένα παιδι πρέπει πρωτίστως να είσαι εσύ καλά ,τα παιδιά είναι πανέξυπνα και αντιλαμβάνονται τα πάντα.Το κύριο θέμα προσωπικά είναι η maimouneli να βρει ξανά την ψυχική ηρεμία που της αξίζει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Maimouneli τα λάθη είναι για τους ανθρώπους . Ο έξυπνος άνθρωπος δεν φοβάται να τα διορθώσει όμως . Πρόσεχε πολύ - αποτελεί κακοποίηση συναισθηματική η προσπάθεια να σε κάνει οικονομικά εξαρτημένο άνθρωπο ο σύζυγος σου . Προσωπικά θα του έλεγα να πάμε μαζί σε σύμβουλο γάμου. 

Δεν διανοούμαι να ντρέπομαι να πάρω ένα ζευγάρι παπούτσια πχ μην τυχόν και ενοχληθεί ο άντρας μου . Ήμαρτον . Δηλαδή αν δεν έδιναν οι δικοί σου πχ , θα έπαιρνε το φθηνότερο γάλα στο μωρό μόνο και μόνο για να μην ξοδευτεί ;  Και η σύζυγος έχει δικαίωμα λόγου στην οικονομική διαχείριση . Δεν είσαι ανήλικη . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Macgyver είπε:

Maimouneli τα λάθη είναι για τους ανθρώπους . Ο έξυπνος άνθρωπος δεν φοβάται να τα διορθώσει όμως . Πρόσεχε πολύ - αποτελεί κακοποίηση συναισθηματική η προσπάθεια να σε κάνει οικονομικά εξαρτημένο άνθρωπο ο σύζυγος σου . Προσωπικά θα του έλεγα να πάμε μαζί σε σύμβουλο γάμου. 

Δεν διανοούμαι να ντρέπομαι να πάρω ένα ζευγάρι παπούτσια πχ μην τυχόν και ενοχληθεί ο άντρας μου . Ήμαρτον . Δηλαδή αν δεν έδιναν οι δικοί σου πχ , θα έπαιρνε το φθηνότερο γάλα στο μωρό μόνο και μόνο για να μην ξοδευτεί ;  Και η σύζυγος έχει δικαίωμα λόγου στην οικονομική διαχείριση . Δεν είσαι ανήλικη . 

Θα διαφωνησω μονο στο οτι εγω δεν βλεπω καμια προσπαθεια απο πλευρας του συζηγου να την κανει εξαρτημενο οικονομικα ανθρωπο-το ακριβως αντιθετο μαλιστα. Αυτο που λες θα συνεβαινε αν η θεματοθετρια ηθελε να δουλεψει και ο συζηγος δεν την αφηνε.. Βεβαια ο λογος που ο συζηγος θελει (διακαως κιολας απ οτι φαινεται) να δουλεψει το κοριτσι ειναι η τσιγγουνια του, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.  Εγω καταλαβαινω maimouneli   οτι ο συζηγος ειναι τσιγγουνης και η πεθερα σου σιγουρη οτι πας να τους δαγκωσεις.. Το πρωτο ειναι αφορητο κατ εμε και δεν αλλαζει νομιζω και το δευτερο ιδιαιτερα προσβλητικο. Να σε ρωτησω κατι που θελω.. Οταν δουλευες και ειχες μισθο ποιος ψωνιζε στο σπιτι? Το ενοικιο? Και γιατι αφου ειχες το μισθο σου ελεγε η πεθερα σου να σου "κοβουν μισθο" και οι γονεις σου? 

Link to comment
Share on other sites

@Maimouneli αν πιάσεις δουλειά παραμένοντας ως έχουν τα πράγματα, τα λεφτά σου θα πιάσουν τόπο; Η απλά όσα βγάζεις εσύ, τόσο λιγότερα θα ξοδεύει ο άντρας σου; Γενικά σε μία οικογένεια, το "τα δικά μου και τα δικά σου" είναι νοοτροπία που δεν στέκει. Τι θα πει ότι σου λέει να μην ανακατεύεσαι; Φιλοξενούμενη είσαι ή παιδάκι; Αυτό δεν είναι πρόβλημα που θα λυθεί απλά με το να γυρίσεις στη δουλειά. Το να δουλέψεις είναι όντως απαραίτητο, γιατί δε μπορείς να βασιστείς επάνω του, αλλά αν δεν αλλάξει κάτι και δεν καταφέρετε να επικοινωνήσετε, μπορεί μια χαρά εσύ να δουλεύεις, να δίνεις όλο το μισθό σου στα έξοδα του σπιτιού και ο άντρας σου να συνεχίσει να ζητά χρήματα από συγγενείς και απλά να ξοδεύει ο ίδιος ακόμη λιγότερα.

 

Παράθεση

 

edit admin

το θέμα κλειδώνεται καθώς δεν περιλαμβάνεται στα θέματα που καλύπτει το καταστατικό της ΕΕΕΓ

Παρακαλούμε κάντε χρήση της ενότητας Σχέσης, στο  parentscafe.gr :

 

 

Σχέσεις : https://www.parentscafe.gr/forum/forum/149-scheseis/

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...