Maimouneli

Μεγαλα προβληματα με την πεθερα!!

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , CMES είπε:

Καλημερα σε ολες. Ηθελα μονο να εκφρασω μια σκεψη μου. Ασχετα με το ποια ειναι η αποψη μου για το θεμα, πως μπορειτε να συμβουλευετε μεσω ιντερνετ μια αγνωστη κοπελα να παρει διαζυγιο και να διαλυσει την οικογενεια της χωρις να γνωριζετε την ιδια, τον αντρα της και λεπτομερειες για τη ζωη της; ενταξει να δινουμε γνωμες και συμβουλες αλλα ας κραταμε μικρι καλαθι, προκειται για το σπιτι αγνωστων σε εμας ανθρωπων!

Επειδή κακοποίηση δεν θεωρείται μόνο η σωματική ;) αν παρακολουθήσεις το θέμα θα δεις ότι έχει δηλωθεί ότι οι συζητήσεις με τον άντρα της κλπ έχουν γίνει και έτσι όπως περιγράφεται υπάρχει τέλμα στη σχέση . Όποτε δεν είναι κακό κάποιος να συμβουλευτεί δικηγόρο για να ξέρει όταν προτείνει χωρισμό (ο οποίος έχει γίνει και στο παρελθόν όπως δηλώνει η θεματοθετρια ) να γνωρίζει τι ακριβώς συνεπάγεται . 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver

Διαφημίσεις

Το θεμα κοριτσι ειναι οτι εξαρχης (ειπες πριν τους αρραβωνες ακομα) ηξερες οτι οι ανθρωποι αυτοι (μανα κ γιος-γιατι αν δεν συμφωνουσε ο γιος αληθεια δεν θα ειχες μαλλον ξανακουσει τιποτα) εχουν καποιες απαιτησεις και απο εσας. Σωστα? Δεν καταλαβαινω λοιπον την σταση σου. . Συνεχιζεις μεν (κατ εμε κακως πρωτου λυθουν πραγματικα καποια πραγματα) και κανεις αυτο το γαμο,  αγνοωντας δε τα οσα ακουσες  και η σταση η δικια σας ειναι εμεις φυσικα δεν δινουμε τιποτα! Πως περιμενες και περιμενεις να προχωρησει ολο αυτο? Οι ανθρωποι νομιζω στο λεν ξεκαθαρα. Δεν στο λεν βασικα, στο φωναζουν. Η περιπτωση δε τωρα με το παιδι ειναι αλλη, φυσικα και δεν θα δουλεψεις τωρα, αλλα το θεμα ηταν πολυ πιο παλιο, οποτε μην επιχειρηματολογεις για την επιλογη σου στην παρουσα φαση, αλλα λυσε με τον αντρα σου το πραγματικο σας προβλημα. Ευχομαι το καλυτερο

• Μου αρέσει 1

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι ποια η θεση και η αποψη του αντρα σου σε ολα αυτα. Το "δεν βαζει τη μανα του στη θεση της" και το "συμφωνει με τις αποψεις της μανας του" ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα. Στην πρωτη περιπτωση, εφοσον με τον αντρα σου εχετε κοινες αποψεις, αγνοεις την μανα του, την αποφευγεις και τελειωνει το ζητημα. Στη δευτερη ομως περιπτωση το προβλημα δεν το εχεις με τη πεθερα αλλα με τον αντρα σου.

• Μου αρέσει 2

6imop2.pngRmpfp3.png

Βασικα πιστευω πλεον πολυ οτι αυτες ειναι και αποψεις το αντρα νου ασχετα αν δεν τις εκφραζει ανοιχτα για να μην μαλωσουμε.ετσι τον μεγαλωσανε.γενικοτερα επηρεαζεται σε τεραστιο βαθμο ακομα κ δικιο ν εχει σε κατι αν αρχισει η μητερα του το μπλαμπλα αλλαζει γνωμη.δεν πιστευει οτι θα ηταν καλο το παιδι μας να το μεγαλωνουν απο τη μια ντανταδες κλπ αλλα να καθομαι εγω μαζι του τον πρωτο καιρο κ μεχρι εδω συμφωνουμε.ερχεται και οι αποψη τη μαμας του ομως που λεει δωσε σπιτι παρε ενα μισθο απο τους γονεις σου καθε μηνα ας αναλαβουνε τα κυρια ψωνια απο σουπερ μαρκετ κλπ κλπ.γενικοτερα για να καταλαβετε δεν θελει ο γιος της να ξοδευει λεφτα σε τιποτα!!!κ ο αντρας μου παρολο π δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα της ζηταει λεφτα για να μην ξοδευει τα δικα τ και αυτη το συυμμεριζεται κ συμφωνει.η πεθερα μου μενει με την κορη της μαζι π δεν παντρευτηκε κ ηθελε να παμε να μεινουμε κ ενεις μαζι της στο ιδιο σπιτι κ οχι γιατι υπαρχει θεμα με τα λεφτα αλλα για να μην ξοδευεται ο γιος της.εχει ψυχολογικα πολλα προβληματα.ναι θελω να δουλεψω αλλα οχι τωρα.θελψ να μεγαλωσει λιγο το μωρο μου κ μετα.πριν 3 μηνες εψαξα για δουλεια απο το σπιτι κλπ αλλα δεν βρηκα τπτ εννοειται.στο κλαδο που σπουδασα δεν θπαρχουν δουλειες ημοαπασχολησης.θελω λιγο να ξεπεταχτει να τον στειλω 3-4 παιδικο κ να βρω μια πρωινη δουλεια.απλως εχω αρχισει κ πλεον σκεφτομαι πολυ σοβαρα το δυαζυγιο διοτι δεν θελω ακριβως οπως ειπε μια κοπελα παραπανω να εχει το παιδι μου προτυπο εναν αντρα π ακουει την μαμα τ μια ζωη.κ αν γινει αυτο θα επιστρεψω σπιτι μου κ φυσικα παλι μεχρι το μψρο να ξεπεταχτει λιγο θα ειμαι μαζι του κ μετα θα βρω μια δουλεια.αλλα δεν ανεχομαι μια γυναικα κ εναν αντρα διπλα μου π δεν παιρνει θεση οταν η μαμα τ με μειωνει κ παρολο που του το εξηγησα ηρεμα δεν συμφωνει.δεν ειμαι αντικεμενο να με κρινουν κ να αναγνωριζουν την αξια μου αναλογως του τι δινω χρηματικα στ σπιτι.εχω φερει στ κοσμο  τ παιδι του κ το εγγονι της και ειμαι 24 ψρες το 24ωρο πανω απο τ κεφαλι του κ ξενυχταω καθε καθε βραδυ ενω εκεινος κοιμαται.δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι πιο σημαντικο στην παρουσα φαση μεχρι να μεγαλωσει λιγο.κ δεν μ αρεσει να δωσω κατι επειδη μου το απαιτησαν αλλοι.γιατι ετσι μειωνω την αξια μ σαν ανθρωπος κ αισθανομαι οτι αγοραζω εναν γαμο κ εναν α ντρα.λυπαμαι δεν το βλεπω ετσι.φυσικα κ οταν υπαρχει δινεις!!εννοειται με ολη την καλη διαθεση.οχι ομως οταν ερχονται 3 φορες κ στο ζητανε εντονα ως προυποθεση λες κ θα αγορασεις τον γαμο σ.οχι ετσι κατα την αποψη μου.σας ευχαριστω για τις αποψεις σας.η αληθεια ειναι οτι ολο κ πιο πολυ ειμαι σιγουρη οτι πρεπει να χωρισω απλως δεν εχω κανει το """κλικ""ακομα μεσα μ να τον αφησω.υπαρχουν παρα πολλλες ακομα καταστασεις που δεν μπορω να σας τις γραψω γιατι θελω εκατονταδες σελιδες.μαζι λοιπον κ με αυτες τις καταστασεις κ αυτο με την πςθερα μ εχω φτασει στα ορια μου.κ για να μην παρεξηγηθω κ ολα τα υπολοιπα να μην ητανε κ μονο αυτο με την πεθερα μου ειναι θεμα πλεον δυαλισης για εμενα.

Αρα το προβλημα σου δ ειναι η πεθερα σου

Εχεις εναν συζηγο που δ εχει καταλαβει οτι εχει οικογενεια,κ παιρνει χαρτζιλικι απο τη μαμα

Εφοσον δ υπαρχει οικονομικο προβλημα η θα σταματησει η οποια βοηθεια,θα ξοδεψει τα δικα του λεφτα,κ θα σταματησουν κ οι γονεις σου τα ψωνια.η θα χωρισεις,κ δ το λεω με ελαφρια την καρδια,κ θα γυρισεις στο πατρικο σου.απο αυτα που εχεις πει θα σε στηριξουν για κανενα χρονο οι γονεις σου

Πρεπει να του τα πεις ολα αυτα,ανοιχτα.ισως να ηταν πιο εξυπνο να μιλησεις πρωτα με δικηγορο

Το μονο που εχω να επισημανω ειναι οτι δυστυχως τις προθεσεις τους τις ειχαν δειξει κ πριν το γαμο

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Συγγνώμη για να καταλάβω,ο άντρας σου παίρνει χρήματα απο την πεθερά σου;;Οκ για το σπίτι με κάλυψαν τα κορίτσια παραπάνω,σε εσένα θα το έγραφαν οι γονείς σου ή ακόμα καλύτερα θα το έκαναν μόνο παροχή  για να μείνετε κ τπτ παραπάνω.Όσο για τα πράγματα που σας φέρνουν μπορώ να το καταλάβω αλλά με μέτρο.Απο τη στιγμή που δεν έχετε οικονομικά προβλήματα δεν υπάρχει λόγος να σας γεμίζουν το ψυγείο.

Μήπως γι αυτό γκρινιάζει η πεθερά σου;;Μήπως εσείς δίνετε δικαιώματα;Μήπως ο άντρας σου πάει κ κλαίγεται;Πρέπει να μιλήσετε κ να βάλετε τα όρια μεταξυ σας.Νομίζω οτι στην παρούσα φάση μπορεί η πεθερά σου σε βάθος να νομίζει ότι την εκμεταλλευεσαι εσύ κ να αντιδρά έτσι.

3 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Βασικα πιστευω πλεον πολυ οτι αυτες ειναι και αποψεις το αντρα νου ασχετα αν δεν τις εκφραζει ανοιχτα για να μην μαλωσουμε.ετσι τον μεγαλωσανε.γενικοτερα επηρεαζεται σε τεραστιο βαθμο ακομα κ δικιο ν εχει σε κατι αν αρχισει η μητερα του το μπλαμπλα αλλαζει γνωμη.δεν πιστευει οτι θα ηταν καλο το παιδι μας να το μεγαλωνουν απο τη μια ντανταδες κλπ αλλα να καθομαι εγω μαζι του τον πρωτο καιρο κ μεχρι εδω συμφωνουμε.ερχεται και οι αποψη τη μαμας του ομως που λεει δωσε σπιτι παρε ενα μισθο απο τους γονεις σου καθε μηνα ας αναλαβουνε τα κυρια ψωνια απο σουπερ μαρκετ κλπ κλπ.γενικοτερα για να καταλαβετε δεν θελει ο γιος της να ξοδευει λεφτα σε τιποτα!!!κ ο αντρας μου παρολο π δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα της ζηταει λεφτα για να μην ξοδευει τα δικα τ και αυτη το συυμμεριζεται κ συμφωνει.η πεθερα μου μενει με την κορη της μαζι π δεν παντρευτηκε κ ηθελε να παμε να μεινουμε κ ενεις μαζι της στο ιδιο σπιτι κ οχι γιατι υπαρχει θεμα με τα λεφτα αλλα για να μην ξοδευεται ο γιος της.εχει ψυχολογικα πολλα προβληματα.ναι θελω να δουλεψω αλλα οχι τωρα.θελψ να μεγαλωσει λιγο το μωρο μου κ μετα.πριν 3 μηνες εψαξα για δουλεια απο το σπιτι κλπ αλλα δεν βρηκα τπτ εννοειται.στο κλαδο που σπουδασα δεν θπαρχουν δουλειες ημοαπασχολησης.θελω λιγο να ξεπεταχτει να τον στειλω 3-4 παιδικο κ να βρω μια πρωινη δουλεια.απλως εχω αρχισει κ πλεον σκεφτομαι πολυ σοβαρα το δυαζυγιο διοτι δεν θελω ακριβως οπως ειπε μια κοπελα παραπανω να εχει το παιδι μου προτυπο εναν αντρα π ακουει την μαμα τ μια ζωη.κ αν γινει αυτο θα επιστρεψω σπιτι μου κ φυσικα παλι μεχρι το μψρο να ξεπεταχτει λιγο θα ειμαι μαζι του κ μετα θα βρω μια δουλεια.αλλα δεν ανεχομαι μια γυναικα κ εναν αντρα διπλα μου π δεν παιρνει θεση οταν η μαμα τ με μειωνει κ παρολο που του το εξηγησα ηρεμα δεν συμφωνει.δεν ειμαι αντικεμενο να με κρινουν κ να αναγνωριζουν την αξια μου αναλογως του τι δινω χρηματικα στ σπιτι.εχω φερει στ κοσμο  τ παιδι του κ το εγγονι της και ειμαι 24 ψρες το 24ωρο πανω απο τ κεφαλι του κ ξενυχταω καθε καθε βραδυ ενω εκεινος κοιμαται.δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι πιο σημαντικο στην παρουσα φαση μεχρι να μεγαλωσει λιγο.κ δεν μ αρεσει να δωσω κατι επειδη μου το απαιτησαν αλλοι.γιατι ετσι μειωνω την αξια μ σαν ανθρωπος κ αισθανομαι οτι αγοραζω εναν γαμο κ εναν α ντρα.λυπαμαι δεν το βλεπω ετσι.φυσικα κ οταν υπαρχει δινεις!!εννοειται με ολη την καλη διαθεση.οχι ομως οταν ερχονται 3 φορες κ στο ζητανε εντονα ως προυποθεση λες κ θα αγορασεις τον γαμο σ.οχι ετσι κατα την αποψη μου.σας ευχαριστω για τις αποψεις σας.η αληθεια ειναι οτι ολο κ πιο πολυ ειμαι σιγουρη οτι πρεπει να χωρισω απλως δεν εχω κανει το """κλικ""ακομα μεσα μ να τον αφησω.υπαρχουν παρα πολλλες ακομα καταστασεις που δεν μπορω να σας τις γραψω γιατι θελω εκατονταδες σελιδες.μαζι λοιπον κ με αυτες τις καταστασεις κ αυτο με την πςθερα μ εχω φτασει στα ορια μου.κ για να μην παρεξηγηθω κ ολα τα υπολοιπα να μην ητανε κ μονο αυτο με την πεθερα μου ειναι θεμα πλεον δυαλισης για εμενα.

Αν το δω από τη σκοπιά της πεθεράς: αν ο γιος μου είχε παντρευτεί και είχε παιδί και η γυναίκα του δεν εργαζόταν και περίμενε οικονομική ενίσχυση από εμένα (όχι να δώσω εγώ ένα δώρο, ή να βρεθεί σε έκτακτη ανάγκη, αλλά τακτικά να το περιμένει), θα μας είχε ακούσει όχι γειτονιά, όλη η Ελλάδα ! Αν ο άντρας σου ζητάει οικονομική ενίσχυση από τη μητέρα του, και είναι πλέον μέρος του οικογενειακού σας προϋπολογισμού αυτή η ενίσχυση, έχετε δώσει κάθε δικαίωμα στην πεθερά να σας κάνει κουμάντο στο σπίτι και να σας μεταχειρίζεται σαν παιδιά. Δε μιλάμε για μία έκτακτη κατάσταση, π.χ. να χάσει ο άντρας σου τη δουλειά του και να ζητήσει βοήθεια, ούτε για μία πεθερά που ήρθε μόνη και σας είπε "έχω την άνεση να βοηθήσω, μέχρι να μεγαλώσει το μωρό". Μιλάς για μία γυναίκα που έχει ξεκαθαρίσει προ του γάμου ότι τα λεφτά είναι θέμα που την πονάει πολύ, κι όμως επιμένετε να της ζητάτε να σας ενισχύσει οικονομικά ενώ εσύ μένεις σπίτι. Φυσικά και είναι έξω φρενών!

Δεν το λέω ως μομφή ότι είναι κακό να μένει ο γονιός στο σπίτι αν έχει την άνεση. Αλλά είναι κάτι μεταξύ του ζευγαριού, που κανονίζει τα οικονομικά του και βλέπει τι τους παίρνει να κάνουν. Αμα ένα ζευγάρι ζητά βοήθεια από γιαγιάδες, όχι δέχεται μία προσφορά γιατί υπάρχει άνεση, αλλά ζητά, τότε πλέον στο σπίτι δυστυχώς κάνει κουμάντο και η γιαγιά, γιατί πια έχει λόγο στη διαχείριση, αφού συμμετέχει.

Αν τώρα πιστεύεις ότι ο άντρας σου κάνει κακή διαχείριση, βγάζει λεφτά και τα ξοδεύει σε βλακείες κλπ, αυτό είναι από μόνο του τεράστιο πρόβλημα, αλλά και πάλι έπρεπε να το λύσετε μεταξύ σας. Χωρίς να ανακατέψετε την πεθερά. Το "δώσε χρήματα και μη μιλάς" δεν είναι λογικό, σε καμία ηλικία.

• Μου αρέσει 3

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Αν το δω από τη σκοπιά της πεθεράς: αν ο γιος μου είχε παντρευτεί και είχε παιδί και η γυναίκα του δεν εργαζόταν και περίμενε οικονομική ενίσχυση από εμένα (όχι να δώσω εγώ ένα δώρο, ή να βρεθεί σε έκτακτη ανάγκη, αλλά τακτικά να το περιμένει), θα μας είχε ακούσει όχι γειτονιά, όλη η Ελλάδα ! Αν ο άντρας σου ζητάει οικονομική ενίσχυση από τη μητέρα του, και είναι πλέον μέρος του οικογενειακού σας προϋπολογισμού αυτή η ενίσχυση, έχετε δώσει κάθε δικαίωμα στην πεθερά να σας κάνει κουμάντο στο σπίτι και να σας μεταχειρίζεται σαν παιδιά. Δε μιλάμε για μία έκτακτη κατάσταση, π.χ. να χάσει ο άντρας σου τη δουλειά του και να ζητήσει βοήθεια, ούτε για μία πεθερά που ήρθε μόνη και σας είπε "έχω την άνεση να βοηθήσω, μέχρι να μεγαλώσει το μωρό". Μιλάς για μία γυναίκα που έχει ξεκαθαρίσει προ του γάμου ότι τα λεφτά είναι θέμα που την πονάει πολύ, κι όμως επιμένετε να της ζητάτε να σας ενισχύσει οικονομικά ενώ εσύ μένεις σπίτι. Φυσικά και είναι έξω φρενών!

Δεν το λέω ως μομφή ότι είναι κακό να μένει ο γονιός στο σπίτι αν έχει την άνεση. Αλλά είναι κάτι μεταξύ του ζευγαριού, που κανονίζει τα οικονομικά του και βλέπει τι τους παίρνει να κάνουν. Αμα ένα ζευγάρι ζητά βοήθεια από γιαγιάδες, όχι δέχεται μία προσφορά γιατί υπάρχει άνεση, αλλά ζητά, τότε πλέον στο σπίτι δυστυχώς κάνει κουμάντο και η γιαγιά, γιατί πια έχει λόγο στη διαχείριση, αφού συμμετέχει.

Αν τώρα πιστεύεις ότι ο άντρας σου κάνει κακή διαχείριση, βγάζει λεφτά και τα ξοδεύει σε βλακείες κλπ, αυτό είναι από μόνο του τεράστιο πρόβλημα, αλλά και πάλι έπρεπε να το λύσετε μεταξύ σας. Χωρίς να ανακατέψετε την πεθερά. Το "δώσε χρήματα και μη μιλάς" δεν είναι λογικό, σε καμία ηλικία.

Συγγνώμη αλλά αυτό που λες δε στέκει καθόλου, η κοπέλα πιο πάνω ανέφερε ότι η ίδια η πεθερά δε θέλει ο γιος της να ξοδεύει χρήματα κ μάλιστα δεν τους αφήνει να πάρουν ούτε δώρο σε επίσκεψη που μας είπε για παράδειγμα. Εγώ από αυτό δεν καταλαβαίνω ότι αυτοί ζητάνε αλλά ότι η πεθερά ανακατεύεται κ θέλει να κάνει κουμάντο όχι μόνο στα δικά τους οικονομικά αλλά κ των συμπεθερων. Το να αφήσει η κοπέλα μια δουλειά που της απέφερε 500 ευρώ αντί να δουλεύει πόσες ώρες για να τα δίνει στη νταντά κ να μη βλέπει κ το παιδί της δεν καταλαβαίνω πώς είναι λογικό επίσης. Αν ο σύζυγος τώρα είναι ακόμα στο στάδιο της μαμακιασης στα 30τοσα του κ δεν έχει καταλάβει ότι λόγο δίνει μόνο στην οικογένεια του αυτό είναι ένα άλλο θέμα. 

Εγώ πάλι αν μου έλεγε η κόρη μου 24 χρόνων σαν τα κρύα τα νερά ότι έμεινε έγκυος κ για να την παντρευτεί ο λεγαμενος ζητάει η μάνα του σπίτια κ ψώνια σούπερ μάρκετ θα της έλεγα κρατά εσύ το γιο σου κρατάω εγώ την κόρη μου κ το μωρό κ χαρήκαμε για τη γνωριμία.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

ofbHp2.png

πρίν από 49 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εγώ πάλι αν μου έλεγε η κόρη μου 24 χρόνων σαν τα κρύα τα νερά ότι έμεινε έγκυος κ για να την παντρευτεί ο λεγαμενος ζητάει η μάνα του σπίτια κ ψώνια σούπερ μάρκετ θα της έλεγα κρατά εσύ το γιο σου κρατάω εγώ την κόρη μου κ το μωρό κ χαρήκαμε για τη γνωριμία.

Αυτό :) θεα !!!

• Μου αρέσει 3

10 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Συγγνώμη αλλά αυτό που λες δε στέκει καθόλου, η κοπέλα πιο πάνω ανέφερε ότι η ίδια η πεθερά δε θέλει ο γιος της να ξοδεύει χρήματα κ μάλιστα δεν τους αφήνει να πάρουν ούτε δώρο σε επίσκεψη που μας είπε για παράδειγμα. Εγώ από αυτό δεν καταλαβαίνω ότι αυτοί ζητάνε αλλά ότι η πεθερά ανακατεύεται κ θέλει να κάνει κουμάντο όχι μόνο στα δικά τους οικονομικά αλλά κ των συμπεθερων. Το να αφήσει η κοπέλα μια δουλειά που της απέφερε 500 ευρώ αντί να δουλεύει πόσες ώρες για να τα δίνει στη νταντά κ να μη βλέπει κ το παιδί της δεν καταλαβαίνω πώς είναι λογικό επίσης. Αν ο σύζυγος τώρα είναι ακόμα στο στάδιο της μαμακιασης στα 30τοσα του κ δεν έχει καταλάβει ότι λόγο δίνει μόνο στην οικογένεια του αυτό είναι ένα άλλο θέμα. 

Αν μου έλεγε η κόρη μου σε οποιαδήποτε ηλικία ότι θα παντρευτεί λόγω εγκυμοσύνης, θα της έλεγα ότι η εγκυμοσύνη ήταν λόγος γάμου στο μεσαίωνα, και αν μου έλεγε ότι έχει πλάνο να της πηγαίνω λαχανικά να γεμίζει το ψυγείο ενώ ο λεγάμενος θα χαρτζιλικώνεται από τη μαμά του, θα είχα κατουρηθεί από τα γελιά :)

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

@Lenia16 Και εγώ είχα ταχθεί υπέρ κ είχα δώσει στη θεματοθετρια κάθε δίκιο,όμως μόνη της ανέφερε ότι για να μη χαλάει τα χρήματα του ο άντρας της ζητάει χρήματα απο την πεθερά της.Σε αυτήν την περίπτωση εκείνη θα νομίζει οτι προφανώς κ δε βγαίνουν (αφου ζητάνε) και θα εχει λόγο στη διαχείριση τους και θα απαιτεί να βρει δουλειά το maimouneli.Ταυτόχρονα θα βλέπει κ τους γονεις της που γεμίζουν ψυγεία κ θα γίνεται εξαλη.Προφανώς το να κάνουν κατι οι γονείς με την καλη τους θέληση ,γτ απ οτι κατάλαβα το κάνουν μόνοι τους εκτος κ αν διακρίνουν τσιγκουνιά στο γαμπρό κ δεν έχουν ούτε τα βασικά, είναι αποδεκτό χωρίς όμως να γίνεται για επίδειξη.Οι περισσότεροι γονεις το κάνουν!Στο σπίτι δε θα αναφερθώ εκτενέστερα,ειχα βρεθεί στο παρελθόν σε παρόμοια κατάσταση κ οι γονείς μου χρεώθηκαν δάνεια για να μη μένω μαζι με τα τότε πεθερικά μου κ να μου δώσουν ενα σπίτι να μένω.Αφού δλδ υπάρχει σπίτι,δεν ξερω αν ειναι ανεκμετάλλευτο ή όχι,καλύτερα θα ήθελα αυτη τη βοήθεια κ τπτ άλλο.Και παλι ξαναλέω σαν παροχή δε χρειάζεται να γραφτεί τπτ κ πουθενά..Αναφερόμενη στην παραπάνω ανάρτηση πουθενά δεν ειπε η κοπέλα ότι η πεθερά ζητάει τα σούπερ μάρκετ μονοι τους οι γονείς δίνουν..Όσον αφορά τη δουλειά της επειδή κ εγώ το σκέφτομαι προφανώς δεν υπάρχει λογος να παει για δουλειά για 400-500 στην καλύτερη κ να τα δίνει αλλου να της μεγαλώνουν το παιδί (χωρις να ξέρεις τη μεταχείριση) απλα κ μονο για να λέει οτι δουλεύει..Δεν έχει νόημα!!!Εκτός κ αν τίθεται σοβαρό θέμα ασφάλισης που κ πάλι υπάρχει λύση..Τώρα για τη μαμακιαση που λες σαφώς κ υπάρχουν δείγματα,αλλά πάντα υπήρχαν δεν είναι καινούριος χαβας και τα αποδέχτηκε όταν παντρεύτηκε.Πρέπει όμως να μιλήσουν για τα μεταξύ τους όρια,δλδ για το τι δέχονται απο τον καθένα..Δεν μπορεί να δέχονται απο τον εναν κ να απαιτούν απο τον άλλο,μπορεί να μην μπορεί στην τελική..Δε λέω οτι αυτό που γίνεται είναι ωραίο απο την πεθερά της,είναι ότι χειρότερο αλλα εμενα μου δίνουν την εντύπωση ότι έχουν δώσει δικαιώματα.Πρώτα λοιπόν πρέπει να τα βρούνε μεταξύ τους κ ολα τα αλλα θα μπουν στη θέση τους ως δια μαγείας..

• Μου αρέσει 1

Εγω προσωπικα δεν ζηταω να μας δινει η πεθερα μ λεφτα!!αλλσ ουτε να μας γεμιζουν κ το ψυγειο οι δικοι μ.ο αντρας μου εχει αυτη την αποψη κ ενω τ εχω πει σε παρελθοντικες συζητησεις οτι αυτο τους δινει δικαιωματα κλπ κλπ κ δεν ειναι σωστο αφου δεν εχουμε χρηματικο θεμα εκεινος επειμενει πως δεν πειραζει κ οτι παρουμε καλο ειναι.κ αυτη την αντιληψη την εχει απο την μητερα του.η οποθα δεν θεωρει λσθος να χαρτζιλικωβει το γιο της σε αυτη την ηλικια.νομιζει ειναι ακομα παιδακι.εδω περα μια φορα παλια μεταξυ σοβαρου κ αστειου μου ειχε πει να μην ψωνιζουμε τιποτα στ σπιτι(π δεν ψωνιζουμε γιατι φερνουν οι δικοι μ)να μαγειρευει μια εκεινοι κ μια η μαμα μου να μας φερνουν φαγητο για να μην ξοδευομαστε!!!φαντασου!!!!επισης  η πεθερα μου και οι γονεις μου γνωριζουν οτι δεν εχουμε κανενα οικονομικο προβλημα!!!!αλλα οι γονεις μου μας ψωνιζουν αφενος γιατι θελουν να το κανουν απο μονη τους αλλα κ αφετερου εοειδη ξερουν οτι ειναι τσιγγουνης.ναι οκ ολοι οι γονεις θα φερουν πραγματα στ σπιτι του παιδιου τους αλλα αλλο αυτο κ αλλο εχω την ευθυνη να γεμιζω το ψυγειο π και παλι δεν παραπομεθηκαν ποτε απλα εγω αισθανομαι ασχημα.η πεθερα μου οχι μονο δεν γινεταο εξσλλη αν μας γεμιζουν το ψυγειο αλλα λεει οτι αυτα που φερνοτν δεν ειναι τιποτα κ να δωσουν κ καποια λεφτα το μηνα.ξανατονιζω οτι δεν υπαρχει οικονομικο θεμα!!!το θεμα ειναι ψυχιατρικο της πεθερας μου που δεν θελει ο γιος της να ξοδευεται!!!εχει ψιχολοφικα προφανως απο τ γαμο της που πηρε το ρολο τ αντρα αυτη κ τα βγαζει στο δικο μας.δεν λεω οτι εναι κακο οι γονεις να φερουν στα παιδια τους ολοι το κανουν!!με την καρδια τους την καλη!!αλλα  σε εμας χαθηκε το οριο.κ οι γονεις μ δεν μου ανεφεραν ποτε γιατι σας ψωνιζουμε κλπ παντα μου τα φερνουν κ μας ρωταν αν θελουμε τιποτα αλλο.δεν μπορω κ να σας το εξηγησω γραπτα.το μεγαλο μου λαθος ειναι οτι οντως αυτα τα εβλεπα κ πιο μπροστα μ ειπε οτι θα αλλαξει κ φυσικα δεν αλλαξε!!εγω φταιω κ το πληρωνω τωρα.ολα ειχαν υποθει τοτε κ ειχα πει οχι.κ μετα μ ειπε οτι αλλαξε κ να τα τωρα.μου λεγανε οτι δεν αλλαξε αλλα εγω το χαβα μου κ την πληρωσα.κ να π  και κατι.ειμαι ανθρωπος που εχω μαθει απο την οικογενεια μου να τα μοιραζομαι ολα με τον ανθρωπο που ειμαι κ αυτο θα γινοταν κ θα ειχαμε κ σπιτι δικο μ να μενουμε τωρα κ αλλα πραγματα!!!γιατι αυτες οι κινησεις πηγαν να γινουν πριν επισημοποιησουμε.αλλα οταν ερχεται ο αλλος χωρις να ξερει τι κινησεις θα εκανες εσυ κ σου λεει:εγω για να τον παντρεψω θελω σπιτι θελω το ενα θελω το αλλο.κατσε ρε κοπελια!!αγοραζουμε το γαμο?κανουμε συμφωνια?τι ξεφτυλικια ειναι συτα!!αισθανθηκα σαν αντικιμρνο που εχει αξια μονο αν δωσει κερδος!!!κ ειμαι ανθρωπος.υποβιβαστηκα!!!κ ναι τωρα εγω μιλησα κ ειπα οχι δεν δινω τπτ.αν με αγαπαει ας με παρει ετσι κ ατ μελλον βλεπουμε.αλλα οταν ερχονται κ σουλενε αυτο ως προυποθεσει για να αναγνωριαουν την αξια σου τι κανεις?εγω αυτο π εκανα θεωρω σωστο γιατι αλλιως θα υποβιβαζα κ εγω τον εαυτο μου.δεν ειμαι αντικιμενο μα εχω σξια μονο αν προσφερω κερδος!!αλλι να μην σε νοιαζει πραγματικα αυτο κ να στο δωσω απλοχερα κυριολεκτικα κ αλλο αυτο π εγινε εδω και ναι θα δουλεψω κ ναι το θελω απλα δεν ειναι στο αντικιμενο μου κ σπλα δεν μπορω τωρα να το κανω θελω να αδχοληθω με το μωρο μου να μεγαλωσει λιγο κ δεεν θεωρω τπτ πιο σημαντικο απο αυτο απο τη στιγμη που δεν εχουμς κ προβλημσ

• Μπερδεμένη/-ος 1

@Ttbdad συμφωνώ με οσα λες κ οπως τα λες αν κ ειμαι της αποψης οτι πρωτα πρέπει να βαλει τα όρια στη δική της οικογένεια κ μετά στην πεθερά της γτ αλλιως δε θα τηρηθούν.

Και maimouneli όταν λέμε όρια δε μιλάμε ούτε να τσακωθειτε ούτε να χωρίσετε.Να εξηγήσεις στον άντρα σου αυτά που σε ενοχλούν και να θέσεις τις απόψεις σου για διάφορα θέματα...Όπως ας πούμε ότι δε θέλεις να παίρνετε χρήματα απο την πεθερά σου και να το στηρίξεις με επιχειρήματα. Πχ δε θέλω να παίρνουμε χρήματα γτ αφενός την δυσκολευουμε και αφετέρου της δίνουμε δικαίωμα να παίρνει θέση στα δικα μας οικονομικά,όπως ας πούμε για το τι θα ψωνισουμε ή για το αν θα πάω για δουλειά..Συνεχίζω πχ δε θέλω οι γονείς μου να μας παίρνουν όλο το σούπερ μάρκετ γτ έχουμε δική μας οικογένεια και δεν είναι λογικό να μας γεμίζουν εκείνοι το ψυγείο,άλλο αν συνδράμουν με συμπληρωματικά πράγματα,όπως ας πούμε απορρυπαντικά που βρήκαν σε προσφορά.

Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι οι γονείς σου (εννοείται ότι βοηθούν γτ το θέλουν) αλλά το κάνουν νομίζω κυρίως για την τσιγκουνιά του άντρα σου κ γτ νομίζουν οτι δε θα σας καλύψει τις βασικές ανάγκες κ το κάνουν εκείνοι.Αν κάνω λάθος με διορθώνεις..Βέβαια εδώ μπαίνει το δικό σου λάθος που μάλλον μιλάς πολύ με τους δικούς σου για όλα παραβιάζοντας απο μόνη σου τα όρια.Ξαναλέω οικογένεια είσαστε εσείς κ το μωρό και μόνο!Επομένως πρέπει να θέσετε εκ νεου τα όρια της οικογένειας σας από κοινού και να αποφασίσετε ποιές επεμβάσεις θα ανεχεστε κ ποιές όχι..Η πεθερά είναι δευτερεύον πρόβλημα και αυτό γτ αφού δεν έχετε όρια βρήκε χώρο κ μπήκε.Βαλ'τε τα όρια κ θα δεις για πότε μπαίνει στη θέση της.

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν μου έλεγε η κόρη μου σε οποιαδήποτε ηλικία ότι θα παντρευτεί λόγω εγκυμοσύνης, θα της έλεγα ότι η εγκυμοσύνη ήταν λόγος γάμου στο μεσαίωνα, και αν μου έλεγε ότι έχει πλάνο να της πηγαίνω λαχανικά να γεμίζει το ψυγείο ενώ ο λεγάμενος θα χαρτζιλικώνεται από τη μαμά του, θα είχα κατουρηθεί από τα γελιά :)

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε..

• Μου αρέσει 1

ofbHp2.png

Διαφημίσεις

Νομιζω οτι πρωτα η θεματοθετρια ανεφερε το διαζυγιο

Κ φυσικα θα πρεπει να προηγηθει μια εκτενης συζητηση με τον αντρα της

Μαιμουνελι νομιζω εστιαζες σε λαθος σημειο

Δ ειναι τα ψυχολογικα προβληματα της πεθερας σου το θεμα σου.αλλα η τσιγγουνια του αντρα σου.κ οτι δ εχει αναλαβει τις ευθυνες της οικογενειας του

Πρεπει να μπουν ορια.κ στους γονεις σου.δ ειναι υποχρεωμενοι να σας γεμιζουν το ψυγειο,κ ουτε πρεπει να το κανουν.εχετε πλεον δικη σας οικογενεια

• Μου αρέσει 3

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

πιστευω πως ολα αυτα δεν ειναι η αιτια αλλα η αφορμη για να ξεκινησει μια συζητηση , διαμαχη κ.ο.κ.. πανω στο θεμα που σε απασχολη η αιτια ειναι αλλου και προηπυρχε οπως ολα δειχνουν ετσι οπως μας παρουσιαζεις την ιστορια σου....!!!!!!!

Για εμενα πρωτα εσυ πρεπει να συζητησεις με τον εαυτο σου να τα βρεις μαζι του και να δεις τι ακριβως ζητας απο την ζωη σου αλλα και απο την οικογενεια σου.....εαν εσυ δεν αλλαξεις σταση και δεν διωρθωσεις καποια πραγματα απο  τη ζωη σου δε θα αλλαξει κανεις ουτε ο αντρας σου ουτε η πεθερα σου ουτε οι γονεις..!!!!! βασικα ο ανθρωπος δεν αλλαζει διωρθωνεται αμα θελει ο ιδιος.....!!!! σε αυτα που εχεις γραψει μεχρι τωρα συνεχεια αναφερεις οτι δεν εχετε κανενα οικονομικο προβλημα και οτι δεν θες να δουλεψεις για να μεγαλωσεις το παιδι σου γιατι δεν εχετε οικονομικο προβλημα και το τονιζεις ...!!!! εμενα με αυτο μου δειχνεις οτι απλα εχεις επαναπαυτει (και δεν αναφερομαι μονο στο θεμα της εργασιας.. ) και οτι δε θες να κυνηγησεις τη ζωη ωστε να εχεις ενα καλυτερο μελλον εσυ και το παιδι σου που οπως αναφερεις ειναι για σενα πανω απολα αυτη τη στιγμη.... αλλα θες να φερεις ολους τους υπολοιπους στα δικα σου μετρα και σταθμα  ... ατομα που απο πριν σου ειχαν δειξει σημαδια του χαρακτηρα τους ..!!!! εγω βασικα θα σου προτεινα επειδη τα εχεις καπως μπερδεμενα στο μυαλο σου λογου ολης αυτης της φορτησεις που υπαρχει μεσα μου να απευθυνθεις σε ενα ψυχολογο να του σηζητησεις το/τα προβληματα σου ωστε να σε βοηθησει κατευθηνει οπως χρειαζεται και αν χρειαστει να επισκευτεις και με τον συζυγο σου ενα συμβουλο γαμου....!!!!!!! πρραγματικα σου ευχομαι να αποφασισεις το καλυτερο για τη οικογενεια σου και για εσενα...!!!!!!

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε..

Επειδή το έχω ζήσει το έργο, και είμαι μάλιστα το "ατύχημα" που προκάλεσε έναν τραγικά αποτυχημένο γάμο, που δε θα είχε σταθεί ούτε μέρα χωρίς την οικονομική συμπαράσταση της γιαγιάς μου, ένα εκατομμύριο λάθη μπορεί να κάνω σα γονιός, αλλά το να στηρίξω οικονομικά ενήλικα παιδιά που στο πλάνο τους για τη ζωή υπάρχει γάμος λόγω αποτυχίας αντισύλληψης, ή χαρτζιλίκι από εμένα, αυτό δεν το κόβω να συμβαίνει ;) 

• Λυπημένη/-ος 1

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν παντρευτηκα λογω εγγυμοσυνης το παιδι ηρθε λιγο αργοτερα

• Μπερδεμένη/-ος 1

πρίν από 4 λεπτά , Maimouneli είπε:

Δεν παντρευτηκα λογω εγγυμοσυνης το παιδι ηρθε λιγο αργοτερα

Καλά μετά από όλα αυτά που είχαν ειπωθεί για προίκες και μισθούς, γιατί τότε βιάστηκες τόσο μικρή να παντρευτείς και να μπλέξεις τόσο άσχημα ;  :( 

Γενικά κοπέλα μου επειδή είσαι και νέα και δεν το έχεις μάθει με το δύσκολο τρόπο ακόμη, όταν οι άνθρωποι σου δείχνουν ποιοι είναι, πίστεψέ τους. Αν ο άντρας σου από την αρχή φαινόταν ότι έχει θέμα με την διαχείριση των οικονομικών,  δε θα αλλάξει αυτό. Αν η πεθερά έχει μάθει να ανακατεύεται παντού, ούτε αυτό θα αλλάξει. Μπορεί να αλλάξεις εσύ πώς αντιδράς, αλλά όχι να αλλάξεις τους άλλους. Η λογική λύση για την πεθερά, είναι να της πεις ευθέως να μην ανακατεύεται, αλλά όσο χρηματοδοτεί τον σύζυγο, δε γίνεται αυτό. Από εκεί και πέρα, για το χαρακτήρα του άντρα σου, 30τοσο χρονών πατέρα να ζητά χαρτζιλίκι από τη μαμά του, λέει πολλά δυστυχώς. Μπορεί να μη σου χτυπά τόσο άσχημα γιατί από το σπιτι των γονιών σου ουσιαστικά πήγες στο σπίτι του συζυγου, δεν πρόλαβες να ζήσεις αυτόνομα σαν ενήλικας, αλλά σε αυτή την ηλικία να γυρεύει κανείς χαρτζιλίκι σαν να είναι ακόμη μαθητής, δεν είναι φυσιολογικό και δεν ξεμαθαίνεται κι ευκολα.

• Μου αρέσει 1

Δεν εχω επαναπαυτει λογω οικονομικης ανεσης.αεχικα δεν υπαρχει ατομο να κρατησει το μωρο κ κατα δευτερον θεωρω πως σε μια οικογενεια μια γυναικα αν υπαρχει η δυνατοτητα να μεγαλωσει τον πρωτο καιρο το παιδι της (ασχευτως με τον αν δουλευε πιο πριν η οχι )κ μετα να δουλεψει γιατι να μην γινει?δεν ειναι θεμα βολης αλλα θεμα λογικης!αν υπαρχει προβλημα εννοειται κ πρεπει να δουλεψει κατευθειαν αλλα αν οχι γιατι να σφησει σε αλλους τ παιδι οταν δεν υπαρχουν κιολας αντι να περιμενει να μεγαλωσει λιγο κ μετα να δουλεψρι?γιατι εγω αυτο θελω να μεγαλωσσει λιγο το μωρο κ να παω να δουλεψω οπως εκανα κ πριν την εγγυμοσυνη.εχω μιλησει με τον αντρα μου πολλες φορες  κ δεν εβγαλε καπου.πιστευει οτι απο οπου μπορουμε να εχουμε κερδος σε οτιδηποτε να το δεχτουμε κ ας υπαρχουν αυτες οι συνεπειες.το κερδος ειναι πανω απο ολα για εκεινον.δεν μου μπηκε η ιδεα του δυαζυγιου εδω στο φορουμ οποτε μην ""ανησυχειτε""εχω πολυ καιρο στ νυαλο μ κατι τετοιο γιατι η κατασταση δεν θα αλλαξει.κ εχετε δικιο.γιατι πανω σε συζητηση καταλαβα οτι κ ο αντρας μου θεωρει οτι η μητερα του εχει δικιο.αν κ δεν εχει λογικη γιατι οταν τα βαζουμε κατω μαζι μου κει ναι εχει δικιο μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.αρα εχει την αποψη της μητερας του.δεν ειναι ανθρωπος η πεθερα μου που θα περιμενε το γιο της να της παραπονεθει για να πει ολα αυτα π λεει.κ την αλλη της την κορη την χωρισε κ της εμεινε στο σπιτι τωρα κ την ταιζει 33 χρονων γυναικα η μανα της γιατι το αγορι που ειχε παρολη τη σταθερη δουλεια τ κλπ κλπ δεν ειχε τα προσοντα(υψηλο μισθο ανω των 1500€ το μηνα κ σπιτι δικο τ να μεινει η κορουλα της)κ επειδη η κορη της θα αναγκαζοταν να δουλευει λεει δεν ηταν καλος για αυτην.

πρίν από 42 λεπτά , Maimouneli είπε:

Δεν εχω επαναπαυτει λογω οικονομικης ανεσης.αεχικα δεν υπαρχει ατομο να κρατησει το μωρο κ κατα δευτερον θεωρω πως σε μια οικογενεια μια γυναικα αν υπαρχει η δυνατοτητα να μεγαλωσει τον πρωτο καιρο το παιδι της (ασχευτως με τον αν δουλευε πιο πριν η οχι )κ μετα να δουλεψει γιατι να μην γινει?δεν ειναι θεμα βολης αλλα θεμα λογικης!αν υπαρχει προβλημα εννοειται κ πρεπει να δουλεψει κατευθειαν αλλα αν οχι γιατι να σφησει σε αλλους τ παιδι οταν δεν υπαρχουν κιολας αντι να περιμενει να μεγαλωσει λιγο κ μετα να δουλεψρι?γιατι εγω αυτο θελω να μεγαλωσσει λιγο το μωρο κ να παω να δουλεψω οπως εκανα κ πριν την εγγυμοσυνη.εχω μιλησει με τον αντρα μου πολλες φορες  κ δεν εβγαλε καπου.πιστευει οτι απο οπου μπορουμε να εχουμε κερδος σε οτιδηποτε να το δεχτουμε κ ας υπαρχουν αυτες οι συνεπειες.το κερδος ειναι πανω απο ολα για εκεινον.δεν μου μπηκε η ιδεα του δυαζυγιου εδω στο φορουμ οποτε μην ""ανησυχειτε""εχω πολυ καιρο στ νυαλο μ κατι τετοιο γιατι η κατασταση δεν θα αλλαξει.κ εχετε δικιο.γιατι πανω σε συζητηση καταλαβα οτι κ ο αντρας μου θεωρει οτι η μητερα του εχει δικιο.αν κ δεν εχει λογικη γιατι οταν τα βαζουμε κατω μαζι μου κει ναι εχει δικιο μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.αρα εχει την αποψη της μητερας του.δεν ειναι ανθρωπος η πεθερα μου που θα περιμενε το γιο της να της παραπονεθει για να πει ολα αυτα π λεει.κ την αλλη της την κορη την χωρισε κ της εμεινε στο σπιτι τωρα κ την ταιζει 33 χρονων γυναικα η μανα της γιατι το αγορι που ειχε παρολη τη σταθερη δουλεια τ κλπ κλπ δεν ειχε τα προσοντα(υψηλο μισθο ανω των 1500€ το μηνα κ σπιτι δικο τ να μεινει η κορουλα της)κ επειδη η κορη της θα αναγκαζοταν να δουλευει λεει δεν ηταν καλος για αυτην.

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας! Maimouneli, κατανοώ τον προβληματισμό αλλά και τον θυμό σου ,όμως θα πρέπει να αναλάβεις δράση...και να μην μένεις θεατής γιατί σε τελικη ανάλυση σε βάρος δικό σου κ του παιδιού σου γίνονται όλα αυτα.Η πεθερά σου δεν αλλάζει, πάντα θα χώνεται (γιατί απ' αυτά που διαβάζω ανακατεύεται σε θέματα που δεν την αφορούν) παίρνοντας βέβαια δικαιώματα από τον άντρα σου. Το μεγάλο ζήτημα μάλλον είναι ο άντρας σου παρά η πεθερά (σε αυτή τραβάς ένα Χ μεγάλο και τελειώνει η ιστορία) ο οποίος α) κοστολογεί τα πάντα (επικίνδυνο αυτό) και β)καταδεχεται την βοήθεια της άρα και τον έλεγχο της.Λοιπον, αν πιστεύεις ότι μπορεί να βρεθεί άκρη με τον άντρα σου κάνε μαζί του μια τελευταία κ αποφασιστική κουβέντα ότι πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του τώρα που είναι και πατέρας και να σώσει την αξιοπρέπεια της οικογένειας του,διαφορετικά πάρε τον δρόμο σου και ας ζήσει με την μάνα του να του έρχεται και φτηνότερα.Αληθεια,το μαρκετ είναι εξασφαλισμένο αλλά με άλλα έξοδα πχ παιδίατρο τι γίνεται? Ζητάει από την πεθερά σου?

• Μου αρέσει 1

Καλύπτοντας λοιπόν η πεθερά έξοδα σας εκβιάζει συνειδήσεις,το δικαίωμα βέβαια το έχει δώσει όπως προείπα ο σύζυγος.Η αρχή του κακού έχει γίνει συγγνώμη που θα το πω ωμά ,ίσως κάνω και λάθος αλλά η μάνα είναι ο "αρχηγός" ο άντρας σου κρύβεται πίσω από τα φουστάνια της κ ο δικός σου ο ρόλος εκεί μέσα ποιος είναι; Μηχανή αναπαραγωγής και μεγαλωματος παιδιών?? ΑΤΜ? Τράπεζα? Δείχνουν με τα λόγια και τις πράξεις τους κυρίως ο άντρας σου (γιατί θα είχε κόψει προπολλου τον βήχα της μάνας του) ότι σε απαξιώνουν εντελώς.Σκεψου όμως και κάτι άλλο αν διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση σήμερα είναι αυτό αύριο θα είναι κάτι άλλον σοβαρότερο όπως πχ αποφάσεις για το παιδί.Η ψυχολογία σου σίγουρα είναι πιεσμένη και λόγω του παιδιού ,σε καταλαβαίνω αλλά η γνώμη μου είναι η ξαναχτίζεις η γκρεμίζεις.Κανεις σοβαρή κουβέντα με τον άντρα σου για ριζική αλλαγή εκ μέρους του και έπειτα όταν αισθανθεί ς έτοιμη βρίσκεις δουλειά ανεξάρτητοποιησε από αυτή την τοξικότητα και κοιτάς το καλό του παιδιού σου και δεν θα έχεις ανάγκη καμία και κανένα.Οσο χώρο αφήνεις τόσο επιτρέπει στον καθένα να χορεύει και να σε χορεύει. Σου τα λέω με κάθε καλή πρόθεση γιατί βλέπω ότι μόνη σου θα παλέψεις το θηρίο...ο άντρας σου ίσως να μην αποφαλακτιστει και πότε.

9 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Δυστχως ζητα για τα εξοδα του μωρου...

Κορίτσι μου, αν καταλαβαίνω καλά, τα τρόφιμα σας τα αγοράζουν οι γονείς σου, τα έξοδα του μωρού τα καλύπτει η πεθερά. Δεν μπορείς να μιλάς για οικονομική άνεση, αυτές είναι συνθήκες ακραίας φτώχειας, μία οικογένεια να μην μπορεί καν να καλύψει τα έξοδα τα καθημερινά για διατροφή και για το μωρό. Οπότε όποια προκατάληψη κι αν έχεις για τον παιδικό σταθμό, δεν σας παίρνει να το σκέφτεστε, ψάξτε τους σταθμούς στην περιοχής σας και τι δικαιούστε, κάπου τώρα την άνοιξη από όσο θυμάμαι αρχίζουν οι αιτήσεις για του χρόνου, και άρχισε  να κοιτάς για δουλειά.

Αν τώρα δεν είναι έτσι τα πράγματα, και ο άντρας σου έχει χρήματα αλλά δεν σου τα δίνει για να ψωνίσεις τα καθημερινά, αυτό είναι συμπεριφορά κακοποίησης, και η οικονομική κακοποίηση σε ένα γάμο είναι εξίσου άσχημη και οδυνηρή με τη σωματική ή λεκτική βία. Ο γονιός που από ανάγκη ή επιλογή μένει σπίτι για ένα διάστημα, δεν είναι ούτε σκλάβος ούτε ζητιάνος!

• Μου αρέσει 4

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα